قرص مخمر آبجو برای ریزش مو

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
قرص مخمر آبجو برای ریزش مو
آنچه در این مقاله میخوانیم :

مخمر آبجو چیست؟

مخمر آبجو _Brewer’s yeast _ نوعی مخمر است که معمولاً در دم کردن آبجو و تولید نان استفاده می شود. این یک میکروارگانیسم تک سلولی است که متعلق به گونه ساکارومایسس سرویزیه است که نوعی قارچ است. مخمر آبجو معمولاً به دو شکل موجود است: شکل مایع و خشک. شکل مایع اغلب در دم کردن آبجو استفاده می شود، در حالی که شکل خشک شده آن به دلیل محتوای بالای ویتامین های گروه ب و پروتئین معمولاً به عنوان مکمل غذایی برای انسان و حیوانات استفاده می شود.

مخمر آبجو علاوه بر استفاده در دم کردن و به عنوان مکمل غذایی، در تولید برخی از انواع شراب و عرقیات و همچنین در ساخت برخی محصولات غذایی مانند کراکر و سس سویا نیز استفاده می شود.

محتوای ویتامین مخمر آبجو چیست؟

مخمر آبجو منبعی غنی از انواع ویتامین های گروه ب، مواد معدنی و سایر مواد مغذی است. محتوای دقیق مواد مغذی مخمر آبجو بسته به نام تجاری و روش فرآوری می تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی حاوی موارد زیر است:

ویتامین های گروه ب : مخمر آبجو به ویژه غنی از ویتامین های گروه ب، از جمله تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، نیاسین (B3)، اسید پانتوتنیک (B5)، پیریدوکسین (B6)، بیوتین (B7)، اسید فولیک (B9)، و کوبالامین (B12). این ویتامین ها برای عملکردهای مختلف بدن از جمله تولید انرژی، عملکرد سیستم عصبی و تشکیل گلبول های قرمز مهم هستند.

مواد معدنی : مخمر آبجو حاوی مواد معدنی مانند کروم، سلنیوم، روی و آهن است. این مواد معدنی نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای بدن مانند عملکرد ایمنی، متابولیسم و سنتز DNA دارند.

پروتئین : مخمر آبجو منبع خوبی از پروتئین است که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری برای انسان در بهترین فرم قایل جذب آن است. در مقایسه با سایر پروتئین های گیاهی، مخمر آبجو از نظر حساسیت زایی بی خطر است.

فیبر : مخمر آبجو حاوی فیبر رژیمی است که می تواند سلامت گوارش را تقویت کرده و به تنظیم سطح قند خون کمک کند.

به طور کلی، مخمر آبجو می تواند یک مکمل مغذی به رژیم غذایی باشد، به ویژه برای افرادی که ممکن است در برخی مواد مغذی کمبود داشته باشند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که مخمر آبجو منبع کاملی از تمام مواد مغذی ضروری نیست و نباید به عنوان تنها منبع تغذیه به آن اعتماد کرد. مخمر آبجو یک محصول غذایی غیر تراریخته است و دارای سابقه طولانی در استفاده ایمن است.

مکمل فیتو حاوی مخمر آبجو

مزیت مخمر آبجو برای مو و پوست سر چیست؟

مخمر آبجو به دلیل محتوای بالای ویتامین ب، مواد معدنی و پروتئین، اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای سلامت مو و پوست سر استفاده می شود و این باعث شده است که طرفداران زیادی برای تقویت مو پیدا کند. در اینجا برخی از مزایای بالقوه مخمر آبجو برای مو و پوست سر را به طور خلاصه بررسی میکنیم:

رشد مو را تقویت می کند : ویتامین های ب موجود در مخمر آبجو، مانند بیوتین و نیاسین، برای رشد مو مهم هستند و ممکن است به بهبود ضخامت و حجم مو کمک کنند.

از ریزش مو جلوگیری می‌کند : مخمر آبجو ممکن است با تامین مواد مغذی ضروری که برای فولیکول‌های موی سالم مهم هستند، مانند آهن، روی و ویتامین‌های B از ریزش مو جلوگیری کند.

حالت دهنده مو : مخمر آبجو حاوی پروتئین و ویتامین های گروه ب است که می تواند به تقویت مو و بهبود بافت آن کمک کند و آن را کمتر مستعد شکستگی و شکافتن انتهای مو می کند.

پوست سر را تسکین می دهد : مخمر آبجو دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است به تسکین پوست سر تحریک شده و کاهش شوره سر و سایر بیماری های پوست سر کمک کند.

گردش خون پوست سر را تقویت می کند : مخمر آبجو حاوی ویتامین های ب است که می تواند جریان خون را در پوست سر بهبود بخشد، که ممکن است به تغذیه فولیکول های مو و رشد سالم مو کمک کند.

به طور کلی، در حالی که تحقیقات علمی محدودی در مورد فواید مخمر آبجو مخصوصاً برای سلامت مو و پوست سر وجود دارد، محتوای بالای مواد مغذی و پتانسیل آن برای بهبود گردش خون و کاهش التهاب ممکن است آن را به یک مکمل مفید برای مراقبت از موی سالم تبدیل کند. با این حال، مانند هر درمان طبیعی، مهم است که قبل از استفاده از مخمر آبجو برای سلامت مو و پوست سر، با داروساز و یا پزشک خود صحبت کنید.

مکمل تقویت مو فیتو فانر

قرص مخمر آبجو در مکمل فیتو

مشهورترین مکمل تقویت مو در جهان یعنی مکمل فیتو فانر حاوی مخمر آبجو است.  فیتوفانر از مستحکم ترین شواهد مبنی بر مفید بودن مخمر آبجو برای سلامت و تقویت مو است. فیتو مکملی است که محتوی اکثر ویتامین ها و ریز مغذی های موجود در فرمول خود را توسط عصاره های طبیعی تامین کرده است و تقریبا از کمترین محتوی سنتزی استفاده کرده است. با استناد به اینکه ویتامین گروه ب و سایر اجزای موجود در مخمر آبجو برای سلامت مو حیاتی است پس میتوان نتیجه گرفت مخمر آبجو در مکمل فیتو از سال 1965 که در خیابان شانزلیزه متولد شد عملکرد خوبی برای تقویت مو داشته است.

تاریخچه مخمر آبجو

مخمر آبجو که با نام ساکارومایسس سرویزیه نیز شناخته می شود، تاریخچه طولانی و شگفت انگیزی دارد که مربوط به هزاران سال قبل است. این قارچ تک سلولی است که در تولید آبجو، نان و سایر غذاهای تخمیر شده استفاده می شود. اولین استفاده شناخته شده از مخمر آبجو را می توان به مصر باستان ردیابی کرد، جایی که از آن برای تهیه آبجو استفاده می شد. مصریان دریافتند که افزودن مقدار کمی آبجو که قبلاً تخمیر شده بود به یک دسته جدید آبجو، روند تخمیر را تسریع می‌کند و به آبجوی با طعم بهتر منجر می‌شود.

در قرون وسطی، آبجوسازان شروع به درک اهمیت مخمر در فرآیند دم کردن آبجو کردند. آنها متوجه شدند که دسته های خاصی از آبجو بهتر از بقیه می شوند و در نهایت متوجه شدند که کیفیت مخمر عامل اصلی این تفاوت است. در طول قرن نوزدهم، فرآیند کشت و جداسازی مخمر تصفیه شد و گونه‌های خالص مخمر آبجو توسعه یافت. این اجازه می دهد تا نتایج دم آوری سازگارتر و قابل پیش بینی تر باشد و منجر به ایجاد بسیاری از سبک های آبجو معروفی شود که امروزه می شناسیم.

امروزه مخمر آبجو نه تنها در صنعت آبجوسازی بلکه در تولید نان، شراب، مکمل های تغذیه ای و غذاهای تخمیر شده به طور گسترده استفاده می شود. همچنین به دلیل فواید تغذیه‌ای آن شناخته شده است و به دلیل سطوح بالای پروتئین، ویتامین‌های ب و سایر مواد مغذی معمولاً به عنوان یک مکمل غذایی استفاده می‌شود.

آیا مخمر آبجو حاوی گلوتاتیون است؟

بله، مخمر آبجو حاوی گلوتاتیون است. گلوتاتیون یک تری پپتید است که از سه آمینو اسید تشکیل شده است: سیستئین، گلیسین و گلوتامات. مخمر آبجو منبع طبیعی گلوتاتیون است و اغلب به عنوان یک مکمل غذایی برای افزایش سطح این آنتی اکسیدان مهم در بدن استفاده می شود. این افزایش سطح گلوتاتیون ممکن است در افراد بالای 30 سال موجب روشن تر شدن تن پوست شود. گلوتاتیون نقش مهمی در محافظت از سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو ایفا می کند و در بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیکی از جمله عملکرد سیستم ایمنی، سم زدایی و سنتز پروتئین نقش دارد.

مکمل فیتو یک مکمل تغذیه ای طراحی شده توسط برند فرانسوی فیتو برای تقویت مو و ناخن ها است. این مکمل دارای فرمولاسیون کاملا طبیعی حاوی عصاره گیلاس باربادوس برای تامین محتوای فلاونوئیدی و ویتامین سی، مخمر آبجو برای تامین محتوای ویتامین های گروه ب، روغن هویج، روغن گل گاوزبان، روغن سبوس برنج و روغن گل گاوزبان برای تامین محتوای اسیدهای چرب ضروری، پودر بامبو برای تامین محتوای سیلیس و زینک به فرم آمینو اسیدی برای مهار DHT است. مکمل فیتو قدیمی ترین و بهترین مکمل در جهان برای رفع ریزش مو و رویش مجدد مو است که بالاترین بازخورد مثبت را دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله نقد و بررسی مکمل فیتو را مطالعه نمایید.

1 عدد
2 عدد
مکمل فیتو فانر

سوالات متداول در مورد عوارض مخمر آبجو

عوارض رایج این مکمل عموما خفیف است. شایع ترین شون مواردی مانند گاز معده و نفخ و سردرد است. اگر در زمان مصرف مخمر آبجو فرد دچار درد قفسه سینه و یا سفتی گلو شد و یا مشکل در تنفس پیدا کرد که بسیار نادر است بهتر است مصرف را متوقف و به پزشک اورژانس مراجعه نماید.

مکمل مخمر آبجو برای همه شاید مناسب نباسد و اگر شما جزو گروه ها زیر هستید مصرف نکنید:

 1. آلرژی به مخمر 
 2. عفونت های قارچی مکرر واژن
 3. بیماران مبتلا به کرون یا کولیت اولسراتیو 
 4. افراد دارای سیستم ایمین ضعیف برای پیوند عضو و یا بیماری ایدز پیشرفته نباید استفاده کنن چون باعث عفوت میشود.

بله خوب است از این نظر که هم قند خون را کاهش میدهد هم پاسخ انسولین را بهبود میبخشد و ممکن است به درمان مقاومت به انسولین کمک کند. اما فرد مبتلا به دیابت باید با دقت بیشتری قند خون خود را چک کند چون ممکن است مخمر آبجو باعث کاهش خطرناک قند خون هیپوگلیسمی شود. 

مخمر آبجو همچنین به پایین آوردن فشار خون افراد دیابتی نیز کمک میکند و این ارفاد باید فشار خون خود را همزمان با قند خون به صورت منظم کنترل نمایند.

مخمر آبجو ممکن است به افزایش تولید شیر مادر کمک کند، , و همچنین ترکیبات مخمر آبجو بسیار برای مادران میتواند مفید باشد اما چون مانند اغلب مکمل ها بررسی های دقیق روی ایمنی مخمر آبجو برای مادران باردار و شیرده صورت نگرفته است بهتر است مادران باردار و شیرده در ساحل امن باقی بمانید و مصرف نکنند.

گرچه مشخص نیست مکانیسم کمک به بهبود این بیماری ها توسط مخمر آبجو چگونه است اما بعضی افراد از آن برای بهبود این نوع عفونت های دستگاه تنفسی استفاده میکنند و انگار اثر هم دارد. 

اعتقاد بر این است که پاسخ ایمنی را جوری تقویت میکند که بدن بتواند خود را درمان کند و شواهد اولیه اما ضعیفی هست که نشان میدهد که یک همچین چیزی رخ میدهد.

اگر شما قصد مصرف به این منظور را دارید بهتر از بس از بهبود نسبی بیماری مخمر آبجو مصرف کنید نه در دوران شدت بیماری. کلا مخمر آبجو به پیشگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی کمک میکند.

مخمر آبجو ممکن است به درمان علائم سندرم روده تحریک پذیر یا همان IBS کمک کند. مطالعات مقدماتی روی چند صد نفر صورت گرفته و نتایج امیدوارکننده ای داشته است. ولی هنوز محققان نمیتوانند با قاطعیت اعلام کنند که برای همه مبتلایان میتواند مفید باشد.

اگر علاقه مند به خرید مخمر آبجو هستید میتوانید مکمل مخمر آبجو یوروویتال را تهیه کنید. در صورتیکه سوال یا نظری دارید حتما همین پایین برای ما بنویسید و من دکتر شبنم فریدفر پاسخگوی سوال شما خواهم بود. هنگام طرح سوال لطفا اسم تان را بنویسید در غیر این صورت نام قجری براتون میذارم. سپاس

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.9/5 - (36 امتیاز)

19 نظر در “قرص مخمر آبجو برای ریزش مو

 1. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید. پسری ۳۰ ساله هستم.من مدت طولانی قرص چاقی استفاده کردم ، متاسفانه بدلیل وجود کورتون در این قرص ها ، مو های سرم نازک و نازک تر شد و الان علاوه بر نازکی دچار ریزش شده. پوست سرم هم احساس بی حسی میکنم.مصرف رو یه هفته هست برای همیشه قطع کردم. میخواستم بدونم ایا امکانش هست موهام باز پر بشه و ضخیم؟؟ ممنون میشم راهنماییم کیند. ایا مکمل مصرف کنن؟

 2. مخمر دوست گفت:

  سلام واقعا مخمر آبجو عالی من بریا موهام فقط از این قرص مخمر آبجو که توی سایت شما است نتیجه گرفتم اسمش هم یاد نگرفتم بیرحیف چیه. هر چی هست عالی بود. مرسی

 3. نازبانو گفت:

  سلام خانم دكتر. برادرم ريزش شديد مو دارن در حد اينكه رفت مو كاشت و بهش ميگن كه ﭖوست سرت داغه كاشت زايد فايده نداره بنظرتون قرص مخمر آبجو به دردش ميخوره؟

  1. سلام نازبانو عزیزم واقعا نمیدونم منظورشون از داغ چیه ، ایشون هر نوع مکملی بخورن خوبه حتی مخمر آبجو معمولا برای این افراد مکمل سائوپالمتو میتونه خیلی مفید باشه البته که این کیس ها مکمل زینک ساده هم نیاز دارند. با تشکر از شما

 4. زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من ۱۳ سالمه و متاسفانه ریزش مو دارم میشه لطفا راهنماییم کنید چون من شامپو های زیادی استفاده کردم اما تاثیری نداشت . به نظرتون برای من مناسبه که مکمل فیتو رو استفاده کنم ؟؟ اگر مکمل رو مصرف کنم موهای صورتم هم زیاد میشه ؟؟ من پر مو هستم و میترسم بعد از استفاده از مکمل فیتو موهای صورتم زیاد بشه اگر میشه لطفا راهنمایی کنید .

  1. سلام زهرا جان شما میتونید فیتو مصرف کنید و نگران زیاد شدن موی صورت و بدن نباشید روی اونا اثر ندارد. شامپو به تنهایی اغلب راه حل نیست البته همشه باید شامپوی معتبری استفاده کنید. فیتو هم مصرف کردی به هیچ عنوان بیشتر از روزی دو عدد مصرف نکنی. با تشکر و آرزوی بهترین ها برای شما

 5. ملوک خانم گفت:

  سلام خانم دکتر من ۱۵ سالمه از پارسال ریزش مو گرفتم باید چکار کنم ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام عزیزم اسمت رو ننوشتی برای همین گذاشتم ملوک خاتون / شما توی این سن مکمل زینک پلاس مصرف کن و شامپو و تونیک اس وی آی مناسب نوع مو ، چون شامپو ضد ریزش چرب و خشک دارد. اینا توی سایت هست. اگر مشکل ریزش مو خیلی جدی است و زیاد است حتما توی چت آنلاین سایت با ما مشورت کنید. مرسی دختر گلم

 6. مریم محمدی گفت:

  سلام این قرص مخمر برای ریزش مو سکه ای برای کودک چهار ساله هم مفید یا نه تو رو‌خدا راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام مریم جان برای سن 4 سال هر مکملی بخواید برای کمک به ریزش سکه ای انتخاب و مصرف کنید باید متخصص پوست و مو براتون تجویز کند. با آرزوی بهبودی برای کودک نازنین شما

 7. تاج الملوک گفت:

  سلام خانم دکتر سال نومبارک قرص مخمر از کجا باید تهیه کرد من خیلی ریزش مو شدید دارم ممنونم کمکم کنید

  1. سلام عزیزم شما میتونید مکمل فیتو مصرف کنید که حاوی مخمر آبجو است و همچنین حاوی بسیاری از ویتامین ها و ریز مغذی های دیگری است که برای سلامت موهای شما لازم است. با تشکر از شما

  2. طاهره گفت:

   سلام من ۲۳ سالمه موهای سرم داره سفیدمیشه چه دارویی مصرف کنم جلوگیری کنه وسفید موهام بره

   1. سلام طاهره جان استرس، دخانیات، کمبود فولیک اسید میتواند عامل سفید شدن باشد. ماده ای بنام PABA در مکمل های مو نیز میتواند به جلوگیری از سفیدی مو کمک کند. مکمل هیر بیوتی یوروویتال بخورید که هر دو ماده فولیک اسید و پابا رو دارد و فعلا توی سایت موجود است. با تشکر

 8. علیخان ظهیرالدوله گفت:

  سلام.خانم دکتر امیدوارم حالتون خوب باشه. از کجا می شه مخمر آبجو برای سگ تهیه کرد؟ متاسفانه سگها م خیلی ریزش مو دا رند. مرسی

  1. سلام و سال نو مبارک برای پت ها میتونید از پت شاپ ها و یا داروخانه های دامپزشکی براحتی مخمر آبجو تهیه کنید چون خیلی رایج است که به عنوان خوراک تقویتی برای سگ و گریه تجویز میشود. با تشکر از شما

 9. عابدینی گفت:

  سلام ،وقت بخیر خانم محترم در مورد مصرف مخمر برای ریزش مو وپیشگیری مؤثر آن بیشتر توضیح بدهید و برای تهیه آن باید با نسخه پزشک باشد ومنع مصرفش وعوارض جانبی آن را راهنمایی فرمایید سپاسگزارم

  1. سلام و سال نو مبارک ، خانم یا آقای عابدینی عزیز شما میتونید مکمل مخمر آبجو را از برندهای مختلفی که در بازار است بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه بفرمایید. مخمر آبجو به طور کلی ایمن است و معمولا هیچ عارضه ای ندارد. ما در اینجا مکمل فیتو را پیشنهاد داده ایم که حاوی مخمر ابجو است. با تشکر از توجه شما

  2. مریم گفت:

   با سلام معذرت میخوام قرص مخمر آبجو را چند ماه میتونیم مصرف کنیم و چرا دراز مدت نباید مصرف کرد؟

   1. سلام مریم جان جایی گفته نشده که نمیشود دراز مدت استفاده کرد و من یادم نمیاد جایی نوشته باشم و یا دیده باشم. فقط باید بیشتر از میزان توصیه شده روزانه مصرف نشود و این میزان رو برندهای تولید کننده رو جعبه مکمل نوشته اند مانند مکمل مخمر آبجو یوروویتال که توی سایت هست. با تشکر

    1. Eli گفت:

     باسلام ببخشید شما که ظاهرا یک پزشک احمق هستید چطور نمیدونید که مصرف بیش از حد و چند دوره پشت سرهم باعث افت قند خون میشه. ودربعضی ها افت شدید قندخون مشکلاتی بیشتر از یه سرگیجه براشون ایجاد میکنه و درمواردی فرد نیاز به بستری شدن هم پیدا کرده…….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید