نقد و بررسی کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

دکتر داروساز از دانشگاه تهران
نقد و بررسی کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

آنچه می‌خوانید:

پوست از دو طریق پیر می شود یکی درونی یا کرونولوژیکال که روندی طبیعی است و یکی هم بیرونی که پیر پوستی سریع ناشی از نور خورشید است. برای مقابله با پیری ناشی از نور خورشید یا همان فتوایجینگ ما به محصولات ضد آفتاب نیاز داریم. در این مقاله به نقد و بررسی کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک خواهیم پرداخت.

درماتیپیک برند جدید و تولید شرکت پوبر است شرکتی که سالهاست برای واردات برترین و بزرگترین برندهای جهان به داخل بازار ایران شناخته شده و شهره خاص و عام است. پوبر علاوه بر توان تبلیغاتی قوی که دارد باید اعتراف کرد که پیش از ورود تلاش قابل ستایشی را برای ارتقای شیمی کازمتیک تیم تولیدی خود انجام داده است و این امر در نیم نگاهی به فرمولاسیون ها و کیفیت محصولات آن که بازخورد مناسب هم داشته کاملا مشهود است.

کرم های ضد آفتاب دبل افکت درماتیپیک همانند کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک که همزمان یک کرم ضد آفتاب و یک کرم ضد لک است همگی دارای فیلتر های تینوسورب شرکت بی آی اس اف (BASF) هستند که امروزه این فیلتر ها در اتحادیه اروپا و کشوهای تابع قوانین کمیسیون اتحادیه اروپا بسیار محبوب و پر استفاده هستند. شاید خالی از لطف نباشد برای دوستانی که اطلاع ندارند ذکر شود که این فیلتر ها در ایالات متحده استفاده نمیشود و مجوز استفاده ندارند و این دلیل بر بد بودن این فیلتر ها نیست بلکه به دلیل قوانین متفاوت ایالات متحده است که ضد آفتاب را جزو دارو ها طبقه بندی نموده اند و براحتی به هر فیلتری مجوز داده نمی شود.

فیلتر های ضد آفتاب کرم های ضد آفتاب درماتیپیک

تینوسورب ام و تینوسورب اس دقیقا دو فیلتر مورد استفاده در ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک است که دو فیلتر هیبریدی (فیزیکی – شیمیایی) کاملا ایمن و از هر نظر فوق العاده و ایمن و بدون حرف و حدیث هستند. نکته مثبتی که این دو فیلتر ضد آفتاب دارند این است که در کنار هم در این فرمول درماتیپیک وقتی روی پوست قرار میگیرند رد سفیدی بر جا نمی گذارند. در واقع بهتر است بگوییم تینوسورب ام که در مواردی متهم برجا گذاشتن رد سفیدی است در این کرم ضد آفتاب رد سفیدی روی پوست بر جا نمیگذارد و خود شرکت سازنده نیز این موضوع را تاکید کرده است.

میزان SPF این محصول 50 است و میزان UVA-PF نیز با توجه نوع فیلترهای هیبریدی داخل فرمول آن مازکزیمم است یعنی محافظت در مقابل نور UVA ماکزیمم است. این کرم ضد آفتاب وسیع الطیف است به طوری که امواج فرو سرخ IR را پوشش میدهد. فرمولاسیون این کرم مقاوم در برابر آب و کاملا زود جذب نیز هست که انتهای این مقاله به بررسی بافت آن می پردازیم.

بیشتر بدانید: فیلترهای ضد آفتاب در کازمتیک

اما فعال ترین ماده طبیعی جاذب نور ماوراء بنفش که در کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک و البته سایر کرم های ضد آفتاب های این برند استفاده شده چیزی نیست جز ماده موثره ی هلیوگارد 365 ، تولید شرکت میبل بایوکیمستری سوئیس که از جلبک قرمز بدست می آید که بر خلاف جلبک سبز ، می تواند نور یو وی را جذب کند.

هلیوگارد دارای دو نسخه است که درماتیپیک از نسخه استاندارد آن بهره گرفته است. این ماده موثره که عصاره جلبک قرمز است بر پایه اسیدهای آمینه ی شبه مایکوسپورین (MAA) است که توسط جلبکها، مرجان ها و زئوپلانکتون ها تولید میشود.

هلیوگارد یا عصاره جلبک قرمز در این کرم ضد آفتاب درماتیپیک به عنوان یک جاذب قوی نور یو وی و تقویت کننده SPF عمل میکند و از پوست در مقابل پیر پوستی ناشی از نور UVA و آسیبی که این نور می تواند به DNA پوست وارد آورد محافظت میکند. این ماده آبرسان و ضد چروک است و به طور موثری از اکسید شدن لیپید های پوست، زمانی که در معرض نور UVA قرار میگیرند محافظت میکند.

عوامل ضد لک موجود در کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

 • ویتامین سی
 • آربوتین
 • آزلوگلیسینا
 • عصاره ریشه شیرین بیان

ویتامین سی با اتصال به یونهای مس در سایتهای فعال آنزیم تیروزیناز سبب کاهش ساخت ملانین می گردد و معمولا در کنار سایر عوامل ضد لک استفاده میشود مانند آربوتین که در این کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک حضور دارد. آربوتین یک مهار کننده آنزیم تیروزیناز است که موجب جلوگیری از تشکیل ملانین و روشن شدن لک و تیرگی پوست می شود. آربوتین در واقع نسخه ای ایمن و موثر از هیدروکینون برای روشن سازی پوست است.

خرید: کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

آزلوگلیسینا نام تجاری ماده ی پتاسیم آزلوئیل دی گلیسینات و محصول شرکت sinerga است. این ماده موثره برای روشن کردن رنگ پوست طراحی شده است اگر چه دارای خواص مفید دیگری نیز هست. آزلوگلیسینا علاوه بر بهبود درخشندگی پوست، مهار آنزیم تیروزیناز، کاهش تولید ملانین و یکنواخت کردن رنگ پوست می تواند در کنترل ترشح سبوم نیز دخالت مثبت داشته باشد و به آبرسانی نیز بپردازد. این ماده برای انواع پوست اعم از چرب یا دهیدراته و حتی دارای درماتیت سبورئیک نیز مناسب است و همزمان با رفع لک از بروز آن نیز پیشگیری میکند.

عصاره ریشه شیرین بیان که تقریبا همه مصرف کنندگان محصولات روشن کننده پوست دست کم یک بار نام آن را شنیده اند از دیگر ترکیبات روشن کننده و ضد لک موجود در این کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک است. این عصاره گیاهی خاصیت تسکین دهنده و بهبود دهنده رنگ پوست را دارد. عصاره ریشه شیرین بیان دارای ماده ای بنام گالابریدین است که یک آنتی اکسیدان قوی، تسکین دهنده و سفید کننده پوست است.

اصولا یک محصول ضد آفتاب به تنهایی به دلیل محافظت از پوست در مقابل اثرات مخرب نور آفتاب به تنهایی بهترین ضد لک است و تقریبا بالای 50 درصد فرآیند درمان لک را در صورتی که صحیح زده شود به دوش می کشد و لزومی ندارد حتما و الزاما حاوی مواد موثره ضد لک باشد. از نظر علمی این ادعای درماتیپیک برای وجود این 4 ماده موثره ضد لک بیشتر اقدامی تبلیغاتی است و علمی نیست چون نه تنها اثربخشی و عملکرد این مواد موثره در بافت کرم ضد آفتاب قابل اعماض است بلکه کاملا مشخص است که درصد کافی از این مواد در این کرم وجود ندارد و سیستم انتقالی هم برای جذب و به درون پوست رفتن آنها در تکسچر کرم وجود ندارد.

خرید اینترنتی سرم آرجرلین 10% اوردینری

پس به یاد داشته باشید این کرم یکی از بهترین ضد آفتاب های بازار است اما جایگزین کرم ضد لک شما نیست و روی ضد لک بودن آن بر مبنای وجود 4 ماده ی ضد لک حساب نکنید بلکه قدرت ضد لک بودن این کرم همانند سایر کرم های ضد آفتاب کلاسیک در واقع همان ضد آفتاب بودنش و فیلتر نورهای ماوراء بنفش خورشید است.

بافت کرم ضد آفتاب و ضد لک درماتیپیک

بافت این کرم به دلایل محکمی می تواند برای بیش از 90 درصد مصرف کنندگان دوست داشتنی باشد. اولین دلیل وجود دو فیلتر ضد آفتاب تینوسورب اس و تینوسورب ام است که بخوبی روی انواع پوست حس لطیفی دارند.اساسا خود تینوسورب اس را در فرمولاسیون هایی که هدف فرمولاتور ایجاد یک پروفایل حسی خوب برای مصرف کننده است بیشتر استفاده میشود و به خوبی هم جوابگوی این ایجاد حس خوب است.

وجود ترکیبی بنام سپیژل 305 از شرکت Seppic فرانسه در این کرم به نوعی پیشگام بودن این کرم در استفاده از اولین پلیمرهای چند منظوره و پلیمر مایع در کازمتیک دانست که با تکنولوژی پلیمریزاسیون امولسیون معکوس تولید شده اند. این پلیمر خلق و خوی فرمولاسیون را متحول کرده است به جوری که باعث تثبیت و لطافت فرمول شده است که حس خوبی را برای مصرف کننده ایجاد میکند.

خرید: کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

اما کمپلکس دیگری بنام Polasperse CSI از شرکت انگلیسی CRODA هم در ایجاد حس خوب برای مصرف کننده در این کرم دخیل است. این کمپلکس پایه امولسیون با شکست سریع دارد. معنای شکستن سریع در اینجا این است که هنگامی که این کرم روی پوست اعمال می شود امولسیون آن می شکند و قسمت اصلی فاز آب درون آن فورا آزاد می شود و به طور خاصی روی پوست حس لطیف و خنکی ایجاد میکند. این ماده عامل خنک کننده است که وجود آن در ضد آفتاب های هیبردی مانند این محصول درماتیپیک کاملا توجیه پذیر است و البته به طور ویژه پلاسپرس سی اس آی برای آسیایی ها تولید شده و به طور کلی برای ایجاد حس لطیف و خنک در فرمولاسیون هایی برای آسیایی ها ایده آل است.

اما در پایان اشاره ای به ماده موثره بیزابولول داشته باشیم در کنار ترکیبات ضد لک داشته باشیم که قطعا هدف از وجود آن در این فرمول در کنار ایزوپروپیل میریستات کمک به نفوذ مواد موثره ضد لک است. بیزابولول یک ماده آنتی اکسیدان و ضد پیر پوستی عالی است که از اریتما و آفتاب سوختگی نیز پیشگیری میکند این ماده تسکین دهنده و ضد تحریک پوست نیز قطعا در ایجاد بافت دوست داشتنی کرم ها دخیل است.

در کنار بیزابولول که یک ماده دارای خواص ضد میکروبی و آنتی باکتریال است ما رزورسینول را می بینیم که یک ماده ضد عفونی کننده و کراتولیتیک است این یعنی یک ماده ای است که به کاهش و بروز بلمیش ها (عیوب پوستی) کمک میکند. رزورسینول در درمان بسیاری از اختلالات پوستی حتی در آفتاب سوختگی نقش ترمیمی و کمک کننده دارد.

سخن پایانی

این کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک می تواند اقبال بلندی در بین افرادی دارای پوست تیره و دارای لک و یا مستعد بروز لک داشته باشد. با توجه به ترکیبات آن و بافت خوبی که دارد و از فیلترهای ایمن و قدرتمندی نیز برخوردار است که این محصول را بسیار قابل قبول و جذاب نموده است.

اما با توصیه بسیاری از دوستان که توصیه کرده بودند موقع معرفی لطفا از محصولات انتقاد نیز بکنید باید عنوان کرد که به این کرم یا بهتر بگوییم به شرکت سازنده این محصول انتقادهایی هم وارد است که البته این انتقادها اثری روی کیفیت و یا تصمیم گیری مصرف کننده برای انتخاب این محصول ندارند. مثلا درماتیپیک در لیست مواد اولیه پشت محصول در دو مورد از نام تجاری ماده بجای نام بین المللی کازمتیک استفاده کرده که طبق قانون بهتر است اصلاح گردد. اما نقد دیگر این است که درماتیپیک ذکر نکرده است که فرم ویتامین سی استفاده شده چه است که البته که بهتر است دست کم در لیست مواد اولیه نام بین المللی کازمتیک نوشته می شد.

خرید: کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

سومین نقد که البته نمی توان گفت نقد چون چیزی که دلیل یا پاسخ آن برای خود ما واضح است را نمی تواند نقد نامید و به آن برند ایراد گرفت. درماتیپیک به جای آلفا آربوتین از خود آربوتین استفاده کرده است که مشخصا اگر از آلفا آربوتین استفاده میکرد بدون شک قیمت محصول بسیار بیشتر میشد.

ها

لذا این نکته را نمی شود به عنوان انتقاد مطرح کرد ولی خب ما ضمن تحسین این محصول درماتییک آن را مطرح کردیم تا اگر کسی این موضوع به ذهنش رسید بتواند پاسخی برای آن بیابد.

4.4/5 - (34 امتیاز)

39 نظر در “نقد و بررسی کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

 1. زینب گفت:

  سلام آیا در مواد سازنده ضد آفتاب درماتپیک ضد لک از لایه بردار استفاده شده؟ من پوستم در اثر لایه برداری خیلی نازک و سد دفاعی پوستم آسیب دیده و میخواستم بدونم چون ضد آفتاب ضد لک هست لایه برداری انجام میده؟؟

  1. سلام زینب جان / خیر مواد موثره لایه بردار نداره ، اصولا هیچ ضد آفتابی توش لایه بردار نباید باشه. مرسی از حضورت

   1. زینب گفت:

    خانم فرید فر آیا آین ضد آفتاب مناسب پوست های خیلی حساس و روزنه ای هست؟
    یا پیشنهادی دیگه ای دارید برای پوست های خیلی حساس و روزنه ای؟
    و میشه یه ترمیم کننده خوب بهم معرفی کنید که باعث جوش صورت نشه

    1. سلام عزیزم ضد آفتاب های سولاریس آردن بخر جدید اومدن و خوبن / ترمیم کننده سیکازوم توی سایت هست بگیرید عالیه. مرسی از شما

 2. ناشناس گفت:

  سلام من پوستم چربه و لک زیادی زده و الان هم که اخرهای باردادین ام هستم لک اورده یه کم از یه خانم دکتر داروسازخواستم یه ضد لک معرفی کنن بهم گفتن درماتیپیک من ۴۳ سالمه چه جوری بخرم ازکجا چه قیمتی و اینکه نحوه استفاده چه جوری باشه

  1. سلام دوست ناشناس عزیزم / ضمن آروزی سلامتی برای شما و مسافرتون / از داروخانه ها و یا سایت رژا شاپ تهیه کنید. درماتیپیک فقط ضد آفتاب هاش خوبن و اگر ضد لک خوب لازم دارید سرم آلفا آربوتین اوردینری بگیرید. بازم سوالی داشتید همیشه اینجا در کامنت ها در خدمت شما هستم.

 3. Par گفت:

  برای روشن شدن چطور هس چون مدرسه میرم پوستم تیره شده

  1. سلام هر نوع ضد آفتابی بزنید خوبه / فقط موقع رفتن به مدرسه ضد آفتاب بزنید حالا هر مدلی که باشه. چون احتمالا سر صف برای دقایقی جهت مراسمات رایج جلو نور آفتاب نگه تون میدارن و باید ضد آفتاب زده باشید. بازم سوالی بود درخدمتم

 4. ناشناس گفت:

  بله خانم دکتر عزیز. واقعاً ممنون از توضیحات شما. خیلی چیزها یاد گرفتم.

 5. ناشناس گفت:

  بعد یه نکته دیگه اینکه بنا به تجربه ای که پیدا کردم داروها و مواد آرایشی گیاهی خیلی فایده ندارند. شیمیایی هم سریعتر و بهتر عمل می کنه و هم ایجاد حساسیت نمیکنه. این هم یه حس هست و هم چندین تجربه. این نظر علمی نبود 🍨

  1. همه چیز شیمیایی است حتی ترکیبات گیاهی و حتی خود گیاه و حتی آب و حتی خود من و شما ، این تفکر شیمیایی گیاهی رو فراموش کنید . وقتی حرف گیاهی زده میشود یعنی مثلا اون ماده منشا استخراج اش یک گیاه بوده مثلا سالیسیلیک اسید رو ما هم سنتزی داریم که با واکنش شیمیایی درست میشه و هم طبیعی که از پوست درخت بید استخراج میشه و امروزه همه سالیسیلیک اسید در صنعت زیبایی سنتزی است. اینم بدانید خیلی از مواد موثره صنعت دارو و صنعت کازمتیک از گیاهان بدست میایند و شما تقریبا امروزه در همه محصولات مراقبت از پوست و مو رد پایی چند تاشون رو می تونید ببینید. اما برند داریم تا برند و برند هایی که با تجربه و مبتنی بر نتایج کار میکنند و فرمولاتور خوب دارند مثل فیس دوکس، اوردینری ، نوتروژینا و نیپ اند فاب کارشون خیلی خوبه. مرسی از شما

سوال یا نظری دارید حتما مطرح کنید ??

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

ضد آفتاب سولاریس آردن
مراقبت از پوست
دکتر شبنم فریدفر

نقد و بررسی ضد آفتاب سولاریس آردن

اولین ضد آفتاب سولاریس که در اینجا بررسی میکنیم لوسیون آبی ضد آفتاب (آکوا نیوژن) فاقد چربی SPF50+  آردن یک

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید