نقد و بررسی کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
نقد و بررسی کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک
آنچه در این مقاله میخوانیم :

پوست از دو طریق پیر می شود یکی درونی یا کرونولوژیکال که روندی طبیعی است و یکی هم بیرونی که پیر پوستی سریع ناشی از نور خورشید است. برای مقابله با پیری ناشی از نور خورشید یا همان فتوایجینگ ما به محصولات ضد آفتاب نیاز داریم. در این مقاله به نقد و بررسی کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک خواهیم پرداخت.

درماتیپیک برند جدید و تولید شرکت پوبر است شرکتی که سالهاست برای واردات برترین و بزرگترین برندهای جهان به داخل بازار ایران شناخته شده و شهره خاص و عام است. پوبر علاوه بر توان تبلیغاتی قوی که دارد باید اعتراف کرد که پیش از ورود تلاش قابل ستایشی را برای ارتقای شیمی کازمتیک تیم تولیدی خود انجام داده است و این امر در نیم نگاهی به فرمولاسیون ها و کیفیت محصولات آن که بازخورد مناسب هم داشته کاملا مشهود است.

کرم های ضد آفتاب دبل افکت درماتیپیک همانند کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک که همزمان یک کرم ضد آفتاب و یک کرم ضد لک است همگی دارای فیلتر های تینوسورب شرکت بی آی اس اف (BASF) هستند که امروزه این فیلتر ها در اتحادیه اروپا و کشوهای تابع قوانین کمیسیون اتحادیه اروپا بسیار محبوب و پر استفاده هستند. شاید خالی از لطف نباشد برای دوستانی که اطلاع ندارند ذکر شود که این فیلتر ها در ایالات متحده استفاده نمیشود و مجوز استفاده ندارند و این دلیل بر بد بودن این فیلتر ها نیست بلکه به دلیل قوانین متفاوت ایالات متحده است که ضد آفتاب را جزو دارو ها طبقه بندی نموده اند و براحتی به هر فیلتری مجوز داده نمی شود.

فیلتر های ضد آفتاب کرم های ضد آفتاب درماتیپیک

تینوسورب ام و تینوسورب اس دقیقا دو فیلتر مورد استفاده در ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک است که دو فیلتر هیبریدی (فیزیکی – شیمیایی) کاملا ایمن و از هر نظر فوق العاده و ایمن و بدون حرف و حدیث هستند. نکته مثبتی که این دو فیلتر ضد آفتاب دارند این است که در کنار هم در این فرمول درماتیپیک وقتی روی پوست قرار میگیرند رد سفیدی بر جا نمی گذارند. در واقع بهتر است بگوییم تینوسورب ام که در مواردی متهم برجا گذاشتن رد سفیدی است در این کرم ضد آفتاب رد سفیدی روی پوست بر جا نمیگذارد و خود شرکت سازنده نیز این موضوع را تاکید کرده است.

میزان SPF این محصول 50 است و میزان UVA-PF نیز با توجه نوع فیلترهای هیبریدی داخل فرمول آن مازکزیمم است یعنی محافظت در مقابل نور UVA ماکزیمم است. این کرم ضد آفتاب وسیع الطیف است به طوری که امواج فرو سرخ IR را پوشش میدهد. فرمولاسیون این کرم مقاوم در برابر آب و کاملا زود جذب نیز هست که انتهای این مقاله به بررسی بافت آن می پردازیم.

بیشتر بدانید: فیلترهای ضد آفتاب در کازمتیک

اما فعال ترین ماده طبیعی جاذب نور ماوراء بنفش که در کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک و البته سایر کرم های ضد آفتاب های این برند استفاده شده چیزی نیست جز ماده موثره ی هلیوگارد 365 ، تولید شرکت میبل بایوکیمستری سوئیس که از جلبک قرمز بدست می آید که بر خلاف جلبک سبز ، می تواند نور یو وی را جذب کند.

هلیوگارد دارای دو نسخه است که درماتیپیک از نسخه استاندارد آن بهره گرفته است. این ماده موثره که عصاره جلبک قرمز است بر پایه اسیدهای آمینه ی شبه مایکوسپورین (MAA) است که توسط جلبکها، مرجان ها و زئوپلانکتون ها تولید میشود.

هلیوگارد یا عصاره جلبک قرمز در این کرم ضد آفتاب درماتیپیک به عنوان یک جاذب قوی نور یو وی و تقویت کننده SPF عمل میکند و از پوست در مقابل پیر پوستی ناشی از نور UVA و آسیبی که این نور می تواند به DNA پوست وارد آورد محافظت میکند. این ماده آبرسان و ضد چروک است و به طور موثری از اکسید شدن لیپید های پوست، زمانی که در معرض نور UVA قرار میگیرند محافظت میکند.

عوامل ضد لک موجود در کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

 • ویتامین سی
 • آربوتین
 • آزلوگلیسینا
 • عصاره ریشه شیرین بیان

ویتامین سی با اتصال به یونهای مس در سایتهای فعال آنزیم تیروزیناز سبب کاهش ساخت ملانین می گردد و معمولا در کنار سایر عوامل ضد لک استفاده میشود مانند آربوتین که در این کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک حضور دارد. آربوتین یک مهار کننده آنزیم تیروزیناز است که موجب جلوگیری از تشکیل ملانین و روشن شدن لک و تیرگی پوست می شود. آربوتین در واقع نسخه ای ایمن و موثر از هیدروکینون برای روشن سازی پوست است.

خرید: کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

آزلوگلیسینا نام تجاری ماده ی پتاسیم آزلوئیل دی گلیسینات و محصول شرکت sinerga است. این ماده موثره برای روشن کردن رنگ پوست طراحی شده است اگر چه دارای خواص مفید دیگری نیز هست. آزلوگلیسینا علاوه بر بهبود درخشندگی پوست، مهار آنزیم تیروزیناز، کاهش تولید ملانین و یکنواخت کردن رنگ پوست می تواند در کنترل ترشح سبوم نیز دخالت مثبت داشته باشد و به آبرسانی نیز بپردازد. این ماده برای انواع پوست اعم از چرب یا دهیدراته و حتی دارای درماتیت سبورئیک نیز مناسب است و همزمان با رفع لک از بروز آن نیز پیشگیری میکند.

عصاره ریشه شیرین بیان که تقریبا همه مصرف کنندگان محصولات روشن کننده پوست دست کم یک بار نام آن را شنیده اند از دیگر ترکیبات روشن کننده و ضد لک موجود در این کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک است. این عصاره گیاهی خاصیت تسکین دهنده و بهبود دهنده رنگ پوست را دارد. عصاره ریشه شیرین بیان دارای ماده ای بنام گالابریدین است که یک آنتی اکسیدان قوی، تسکین دهنده و سفید کننده پوست است.

اصولا یک محصول ضد آفتاب به تنهایی به دلیل محافظت از پوست در مقابل اثرات مخرب نور آفتاب به تنهایی بهترین ضد لک است و تقریبا بالای 50 درصد فرآیند درمان لک را در صورتی که صحیح زده شود به دوش می کشد و لزومی ندارد حتما و الزاما حاوی مواد موثره ضد لک باشد. از نظر علمی این ادعای درماتیپیک برای وجود این 4 ماده موثره ضد لک بیشتر اقدامی تبلیغاتی است و علمی نیست چون نه تنها اثربخشی و عملکرد این مواد موثره در بافت کرم ضد آفتاب قابل اعماض است بلکه کاملا مشخص است که درصد کافی از این مواد در این کرم وجود ندارد و سیستم انتقالی هم برای جذب و به درون پوست رفتن آنها در تکسچر کرم وجود ندارد.

خرید اینترنتی سرم آرجرلین 10% اوردینری

پس به یاد داشته باشید این کرم یکی از بهترین ضد آفتاب های بازار است اما جایگزین کرم ضد لک شما نیست و روی ضد لک بودن آن بر مبنای وجود 4 ماده ی ضد لک حساب نکنید بلکه قدرت ضد لک بودن این کرم همانند سایر کرم های ضد آفتاب کلاسیک در واقع همان ضد آفتاب بودنش و فیلتر نورهای ماوراء بنفش خورشید است.

بافت کرم ضد آفتاب و ضد لک درماتیپیک

بافت این کرم به دلایل محکمی می تواند برای بیش از 90 درصد مصرف کنندگان دوست داشتنی باشد. اولین دلیل وجود دو فیلتر ضد آفتاب تینوسورب اس و تینوسورب ام است که بخوبی روی انواع پوست حس لطیفی دارند.اساسا خود تینوسورب اس را در فرمولاسیون هایی که هدف فرمولاتور ایجاد یک پروفایل حسی خوب برای مصرف کننده است بیشتر استفاده میشود و به خوبی هم جوابگوی این ایجاد حس خوب است.

وجود ترکیبی بنام سپیژل 305 از شرکت Seppic فرانسه در این کرم به نوعی پیشگام بودن این کرم در استفاده از اولین پلیمرهای چند منظوره و پلیمر مایع در کازمتیک دانست که با تکنولوژی پلیمریزاسیون امولسیون معکوس تولید شده اند. این پلیمر خلق و خوی فرمولاسیون را متحول کرده است به جوری که باعث تثبیت و لطافت فرمول شده است که حس خوبی را برای مصرف کننده ایجاد میکند.

خرید: کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

اما کمپلکس دیگری بنام Polasperse CSI از شرکت انگلیسی CRODA هم در ایجاد حس خوب برای مصرف کننده در این کرم دخیل است. این کمپلکس پایه امولسیون با شکست سریع دارد. معنای شکستن سریع در اینجا این است که هنگامی که این کرم روی پوست اعمال می شود امولسیون آن می شکند و قسمت اصلی فاز آب درون آن فورا آزاد می شود و به طور خاصی روی پوست حس لطیف و خنکی ایجاد میکند. این ماده عامل خنک کننده است که وجود آن در ضد آفتاب های هیبردی مانند این محصول درماتیپیک کاملا توجیه پذیر است و البته به طور ویژه پلاسپرس سی اس آی برای آسیایی ها تولید شده و به طور کلی برای ایجاد حس لطیف و خنک در فرمولاسیون هایی برای آسیایی ها ایده آل است.

اما در پایان اشاره ای به ماده موثره بیزابولول داشته باشیم در کنار ترکیبات ضد لک داشته باشیم که قطعا هدف از وجود آن در این فرمول در کنار ایزوپروپیل میریستات کمک به نفوذ مواد موثره ضد لک است. بیزابولول یک ماده آنتی اکسیدان و ضد پیر پوستی عالی است که از اریتما و آفتاب سوختگی نیز پیشگیری میکند این ماده تسکین دهنده و ضد تحریک پوست نیز قطعا در ایجاد بافت دوست داشتنی کرم ها دخیل است.

در کنار بیزابولول که یک ماده دارای خواص ضد میکروبی و آنتی باکتریال است ما رزورسینول را می بینیم که یک ماده ضد عفونی کننده و کراتولیتیک است این یعنی یک ماده ای است که به کاهش و بروز بلمیش ها (عیوب پوستی) کمک میکند. رزورسینول در درمان بسیاری از اختلالات پوستی حتی در آفتاب سوختگی نقش ترمیمی و کمک کننده دارد.

سخن پایانی

این کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک می تواند اقبال بلندی در بین افرادی دارای پوست تیره و دارای لک و یا مستعد بروز لک داشته باشد. با توجه به ترکیبات آن و بافت خوبی که دارد و از فیلترهای ایمن و قدرتمندی نیز برخوردار است که این محصول را بسیار قابل قبول و جذاب نموده است.

اما با توصیه بسیاری از دوستان که توصیه کرده بودند موقع معرفی لطفا از محصولات انتقاد نیز بکنید باید عنوان کرد که به این کرم یا بهتر بگوییم به شرکت سازنده این محصول انتقادهایی هم وارد است که البته این انتقادها اثری روی کیفیت و یا تصمیم گیری مصرف کننده برای انتخاب این محصول ندارند. مثلا درماتیپیک در لیست مواد اولیه پشت محصول در دو مورد از نام تجاری ماده بجای نام بین المللی کازمتیک استفاده کرده که طبق قانون بهتر است اصلاح گردد. اما نقد دیگر این است که درماتیپیک ذکر نکرده است که فرم ویتامین سی استفاده شده چه است که البته که بهتر است دست کم در لیست مواد اولیه نام بین المللی کازمتیک نوشته می شد.

خرید: کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

سومین نقد که البته نمی توان گفت نقد چون چیزی که دلیل یا پاسخ آن برای خود ما واضح است را نمی تواند نقد نامید و به آن برند ایراد گرفت. درماتیپیک به جای آلفا آربوتین از خود آربوتین استفاده کرده است که مشخصا اگر از آلفا آربوتین استفاده میکرد بدون شک قیمت محصول بسیار بیشتر میشد.

ها نقد و بررسی کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

لذا این نکته را نمی شود به عنوان انتقاد مطرح کرد ولی خب ما ضمن تحسین این محصول درماتییک آن را مطرح کردیم تا اگر کسی این موضوع به ذهنش رسید بتواند پاسخی برای آن بیابد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.5/5 - (40 امتیاز)

86 نظر در “نقد و بررسی کرم ضد آفتاب ضد لک درماتیپیک

 1. بهاره اکبری گفت:

  سلام وقت شما به خیر
  من دوماهه از ضد لک درماتیپیک استفاده کردم،الان که تمام شده اگر ضد لک حاوی هیدروکینون استفاده کنم مشکلی نداره؟تکنسین داروخانه پیشنهاد دادن کرم ضد لک حاوی هیدروکینون استفاده کنم،میخواستم بدونم بدون فاصله از این دوکرم استفاده کنم خطرناک نیست یا عوارضی نداره؟ممنونم.

  1. سلام خانم اکبری عزیز تکنسین داروخانه اجازه نداره همچین توصیه ای بکنه شاید روپوش سفید تنش کرده حس کرده مدرک متخصص پوست بهش دادند. لطفا این کار رو نکنید. هیدروکینون فقط باید توسط متخصص پوست نسخه شود و اصلا شوخی نیست. فاصله و اینا رو بی خیال بشید استفاده سرخود از کرم حاوی هیدروکینون بدون نسخه پزشک متخصص ممنوع است. با تشکر

   1. گفت:

    خیلی ممنونم.

 2. الهام گفت:

  سلام وقت بخیر من در حال انجام جلسات آراف فرکشنال هستم و پوستم مختلط و مستعد جوش هست کدام ضد آفتاب درماتیپیک مناسب من هست

 3. سعیده گفت:

  سلام خانم دکتر.
  من صورتم لک داره و لک ها بصورت قرینه ای هستند. قبلا به خاطر شرایطی که داشتم جای گرمی بودم و ضدآفتابم میریخت و صورتم لک شد. دکتر زیاد رفتم کرم ضد لک دست ساز و درمالیفت و ام کیو همه استفاده کردم با نسخه ولی خوب نشد. ضدآفتاب درماتیپیک و الارو زدم الانم ضدآفتابم ژنوبایوتیک هس. خانم دکتر لطف میکنین راهنماییم کنین چیکار کنم؟ چی بزنم هم ضدآفتاب هم ضدلک

  1. سلام سعیده جان شما هر ضد آفتابی که باهاش راحتی بزن مشکلی ندارد. اما شما باید مدت طولانی و منظم لایه بردار و ضد لک بزنید و انتخاب اینا نیازمند داشتن کمی اطلاعات در مورد پوست شما و وضعیت لک های شما است. که باید توی چت سایت پاسخ سوالاتی که ازتون پرسیده میشه رو بدید. با تشکر

 4. مهتاب گفت:

  سلام ،ممنون از پشتیبانیتون،من یه سه هفته است،کرم ضد افتاب فلویییدی درماتیپیک مخصوصا پوست چرب رو خریدم و استفاده کردم،،ولی از لحظه ای زدم به صورتم نمام صورتم جوش میزنه،،نمیدونم باید چیکار کنم،

  1. سلام مهتاب جان مرسی از شما / نزنید چون چاره ای نیست ضد افتاب روی هر پوستی ممکن است یک واکنش رو داشته باشه برای بعضی ها هم جوش به ارمغان میآورد. ولی بعید است فلوئید باعث جوش شود بهتر است روتین و تغذیه ات ور بررسی کنی شاید علل دیگری دارد. ضد افتاب رو بدید به یک عضو دیگری از خانواده و بروید سراغ برند دیگر. امیدوارم برنید پیدا کنید که جوش نزنید و بافت اون خوب بخوابه رو پوست شما. با تشکر

 5. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید، ببخشید من پوست صورتم لک نداره و مشکلی نداره و مختلط هست، ضدافتاب درماتیپیک ضدلک برای پوستم مناسبه؟؟ و باعث ایجاد لک نمیشه؟؟؟

  1. سلام بله مناسب است فقط باید ببینید خوب میشینه رو پوستتون یا نه. درماتیپیکگ ضد آفتاب هاش خوب بوده و از اون ضد آفتاب ها نیست که لک بیاره. با تشکر

 6. Masi گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز. من صورتم لک داره یه چاهای البته کمه و حس میکنم کدره. بنظرتون کرم ضد لک روشن کننده اریکه فرانسه خوبه بزنم؟

  1. سلام دوست خوبم راستش خیلی تجربه و شناختی از برند فوق الذکر که فرمودید ندارم یعنی دوستان کسی به من گزارش و نظری در موردش نداده است حتی دوستی در فرانسه که برای ما خرید میکنن رفتن دنبال خرید این برند و گفتن اصلا نبود. ولی درماتیپیک رو میشناسیم و برند خوبیه. برندهای خارجی بهتری هم داریم مثل اوردینری اگر خواستید اونا اثر بخشی شون اثبات شده تر است. با تشکر ازشما

 7. سارا 😊 گفت:

  سلام خانم دکتر عزیزم من روی گونه‌و وسط پیشانیم لک افتاده کلا یه جاهای رو صورتم لک شده بنظرتون کرم ضد لک روشن کننده اریکه فرانسه خوبه؟

 8. مریم گفت:

  سلام وقت بخیر خانم دکتر من بعد از بارداری صورتم لک شده الان ۶ساله لطفا راهنمایم کنید از چه کرمی استفاده کنم که برگشتی نداشته باشه کربوکسی سه جلسه انجام دادم ولی فایده ای نداشته

 9. اذر گفت:

  سلام وقت بخیر من صورتم لک و جوش داره و کرم روشن کننده درماتیپیک رو یک هفته استفاده کردم صورتم خیلی خوب شد ،ولی من قبلا هم شبیه این کرم استفاده کرده بودم و بعد از قطع کرم لکام بیشتر شد بخاطر مواد شیمیایی و کورتون ،میخوام ببینم کرم روشن کننده درماتیپیک هم کورتون داره و بعد از قط کرم لکام برمیگرده یا نه ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام اذر جان این کرم ها کورتون ندارند اصلا کورتون در صنعت کازمتیک استفاده نمیشود. اون چیزی که شما ازش میترسی اسمش هیدروکینون است که در صنعت کازمتیک ممنوع است و فقط در صنعت دارویی توسط متخصص پوست تجویز میشود. و توسط ما آنلاین فروخته نمیشود و نیازمند نسخه متخصص است. کرم هایی که توسط ما فروخته میشوند فاقد هیدروکینون و کورتون هستند . با تشکر

 10. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر ضد افتاب با خاصیت روشن کننده درماتیپیک همین ضد افتاب ضد لک هست یایک نوع دیگه داره ؟

  1. سلام زهرا جان هستن برندای دیگه ولی خیلی روی این عبارت ضد لک برای ضد آفتاب حساب نکنید. واقعیت این است همه ضد آفتاب ها اگر درست استفاده شوند ضد لک هستند و خیلی اهمیت نداره که یک شرکتی نوشته باشه ما این مواد رو هم زدیم بهش. پس دنبال ضد آفتابی باش که باهاش راحت باشی و خوب بخوابه رو پوستت. با تشکر از شما

 11. نازنین گفت:

  سلام خانم دکتر کرم ضدآفتاب ضدلک سیسپرسا خوبه یا نه ، ممنونم راهنماییم کنید تشکر

  1. سلام احتراما من شخصا به هر محصولی که متکی بر سیستئامین باشد علاقه ای ندارم. در هر حال هر ضد آفتابی که قانونی باشد و خوب روی پوست شما بنشیند خوبه و بزنید. با تشکر

  2. آتوسا گفت:

   سلام خانم دکتر خسته نباشید.من ماه دی یعنی برج ۱۰ لایه بردار نلا زدم به پوستم خیلی تاثیر خوبی داشت پوستم بهتر شد ولی الان با گذشت شش ماه دوباره روی گونه هام جوش زد دست زدم و جوشهارو تخلیه کردم لک شده یکم هم پوستم کدر و تیره شده.الان هم لایه بردار نلا خریدم هم ضد لک درماتیپیک.نلا پوستم رو پوسته پوسته میکنه تا دو هفته طول درمان داره خواستم بدونم بعد نلا ضد لک رو بزنم و اینکه ضد لک درماتیپیک پوستم رو پوسته پوسته میکنه؟

 12. مهسا گفت:

  سلام ماندگاری ضد آفتاب درماتپیک رو پوست چند ساعت هست ممنون میشم اگه جواب بدین بیشتر از دو ساعت هست یا ن و اطراف چشم هم میشه استفاده کرد یان و بنظرتون لانسون بهتره یا درماتپیک چون لانسون میگن هشت ساعت رو پوست ماندگاری داره بدون عوارض

  1. سلام مهسا جان / همه ضد آفتاب ها ماندگاری بین 2 الی 3 ساعت دارند و بیشتر از این نیست. هر شرکتی گفته بیشتر از این است دو حالت دارد: 1. دروغ می گوید 2. منظورش ماندگاری رنگ و خاصیت کرم پودری آن است. از طرفی ضد آفتاب ها عوارض ندارند این حرف یک ریا کاری است. به نظرم درماتیپیک بگیرید بهتر است و حتی سولاریس آردن بگیرید. با تشکر

 13. منصوره گفت:

  سلام.بنده حدود ۹ ماه پیش که کلا با روتین پوستی اشنا نبودم و روی صورتم لک کوچکی داشتم که با مراجعه به دکتر کرم ضد لک ویتالایر رو برای بنده تجویز کردن که به اشتباه فک کردم روشن کننده اس روی کل صورت استفاده کردم و به علت عدم تمدید ضدافتاب کل صورتم لک اورد و با مراجعه به دکترای متعدد هی بدتر کردم و کارمند هستم و نمیتونم با این پوست به محل کارم برم و با وجود هزینه های فراوان نه تنها نتیجه نگرفتم بلکه بدتر شد الان از شما مشاوره میخام علاوه بر لک ناشی از کرم به دلیل استفاده از ماسک طبی کلی هم جوش زدم و عملا این اتفاق زندگیمو مختل کرده ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. زینب گفت:

   سلام منم مشکل تو دقیق برام پیش اومد سرم ضد لک اریکه بزن بهتر میشی

   1. مریم گفت:

    سلام زینب جان شما ضد لک اریکه زدی خوب یود برات ؟؟ لکهات برنگشت دیگه ؟؟ چون منم لک تازه افتاده تو صورتم دارم استفاده میکنم میخوام تجربتو بگی بهم

 14. Maryam گفت:

  سلام
  پوستم جای جوش داره. چهار نوبت لیزر co2 زدم. یه بارم سابسیژن. هنوز جای جوش دارم. چیکار باید بکنم؟ مرکز پوست خوب تو تهران کجاست؟

 15. امیر گفت:

  سلام وقت بخیر من یه هفته میشه که یک خال خیلی کوچک رو لیزر کردم و به تجویز پزشکم قرار شدع تا یک ماه مدام ازین محصول استفاده کنم……در صورت استفاده ازین محصول لک ناشی از لیزر ک خیلی کوچک هست از بین میره؟……اگر از بین نمیره شما چه ضد لکی رو پینشهاد میدین ممنون

  1. سلام احتراما این سوال رو شما باید از پزشک تون میپرسیدید نه از بنده، استفاده کنید چون اگر چیز دیگری نیاز بود حتما پزشکتون توصیه میکرد. با تشکر از شما

   1. حسنی از تهران گفت:

    سلام خانم دکتر عزیزایا ضد افتاب ژنو بیوتیک خوبه استفاده کنم؟

    1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

     سلام خانم حسنی عزیزم برند خوبیه فقط نمیدونم رو پوست شما چطور خواهد بود. کلاس ضد آفتاب تا نزنی نمیدونی بافت اش رو پوستت خوبه یا نه. اگر برای من ضد آفتابی خوب باشه دلیل نمیشه برای شما هم خوب باشه. اما ژنو کلا برند خوبی است. با تشکر

 16. راضیه گفت:

  سلام من از کرم پاکستانی چند سال استفاده کردم یک ماهی میشه قطع کردم صورتم خیلی لک و تیرگی آورده از چه کرمی برای لک و تیرگی استفاده کنم زود جواب بده رو روحیه ام خیلی تاثیر گذاشته خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید خانم دکتر ، کرم روشن کننده درماتیپیک خوبه یا کرم بهتری هست

  1. سلام راضیه جان شما به همان تعداد سالی که کرم پاکستانی زدید باید روتین ضد لک با برنامه استفاده کنید و محصولات خوبی هم باید بزنید که هزینه بر است. البته گزینه های ایرانی خوب مثل فیس دوکس هم میتونید بزنید. پس سریع الاثر نداریم در واقع شما هنوز مثل روز اول که فریب کرم پاکستانی رو خوردید دارید فکر میکنید. این یعنی شما استعداد اینو دارید دوباره فریب بخورید. اینجا اینجوری نیست ما محصولات قانونی و معتبر بهتون میدیم که باید بابرنامه منظم و طولانی مدت استفاده کنید و هیچ قول الکی هم به شما نمیدهیم چون شما پوستتون رو داغون کردید و باید صبور باشید. نیاز به محصول داشتید توی چت سایت پیام بدید. با تشکر از شما

 17. گفت:

  سلام من سه ماه پیش بر اثر سوختگی پلکسر روی صورتم لک قرمز و قهوه ای شده روی گونه هام ترمیم کننده زیاده استفاده کردم ولی لکه هاش نرفتن از چه ضد لکی استفاده کنم که زود جواب بده

  1. سلام پیشنهاد اول برای شما سرم ویتامین سی گارنیر است. پیشنهاد دوم آزلائیک اسید در کنار سرم ویتامین سی و آلفا آربوتین اوردینری است. میتونید راهنمای ویتامین سی اوردینری رو مطالعه کنید. اگر سوالی داشتید زیر راهنما برام بنویسید. مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید