به وب سایت رسمی دکتر شبنم فریدفر خوش آمدید!

علمی خرید کنید!

راهنمای تاریخ انقضای محصولات اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
راهنمای تاریخ انقضای محصولات اوردینری
آنچه در این مقاله میخوانیم :

شاید برای شما هم پیش آمده است که پس از خرید یک محصول اوردینری روی جعبه و لیبل خود محصول به دنبال تاریخ انقضای آن بگردید ولی موفق نشده اید چیزی بیابید. این ناکامی شما نشان از ایراد فروشنده کالا به شما نیست. ما در اینجا یک راهنمای تاریخ انقضای محصولات اوردینری برای شما نوشته ایم که به طور مختصر و مفید و یک بار برای همیشه بیاموزید که چگونه تاریخ انقضای محصولات اوردینری را پیدا کنید.

اولین چیزی که ضرورت دارد که بدانید این است که در اتحادیه اروپا قانون است که اگر محصولات تولیدی دارای طول عمر یا Shelf Life  بیشتر از 30 ماه باشد، تولید کننده ملزم نیست که حتما تاریخ انقضا را روی جعبه و لیبل محصول درج نماید. لذا بجای آن کدی روی محصول به صورت ویژه و با فونت مجزا و با پرینتر مخصوص درج میشود که حاوی اطلاعاتی در مورد محصول از جمله تاریخ تولید آن است.

بچ نامبر یا شناسه تولید چیست؟

بچ نامبر کد یا شناسه تولید (سری ساخت) عموما ترکیبی از اعداد و حروف منحصر به فرد است که قبل از فرایند تولید برای آن سری تولید (یک بچ یا یک پخت) در نظر گرفته میشود و نشانه ای از زمان تولید و شرایط ساخت یکسان و مراحل تولید و کنترل برای تولید کننده است. در صنعت دارو و پتروشیمی یک بچ به معنای یک پخت است یعنی منظور محصولی است که در نتیجه یکبار تولید در حجم مشخص و زمان مشخص به صورت غیر پیوسته تولید میشود.

این تولید باید به نحوی اجرا شود که کلیه اقدامات روی مواد اولیه بکار رفته به منظور تولید محصول نهایی به طور یکنواخت و همزمان انجام شود. اگر گاهی روی محصولات شماره ای با نام LOT مشاهده کردید این لات نیز یک کد است که پس از فرایند تولید و آماده شدن محصول نهایی برای آن در نظر گرفته میشود و نشانه آن است که محصول آماده مصرف است. در واقع هر دوی این کد ها در عمل یک مفهوم یکسان دارند و مورد استعمال آن روی لیبل کالا یکسان است.

به طور خلاصه بچ نامبر در صنعت کازمتیک نشانگر یکنواختی اجزای فرمولاسیون محصول، شرایط ساخت، تاریخ تولید و کنترل بوده و برای رهگیری تمام فرایند تولید و کنترل آن فرآودره توسط تولید کننده و عرضه کننده و حتی مصرف کننده نهایی مورد استفاده قرار میگیرد.

ارتباط بچ نامبر و تاریخ تولید یک محصول چیست؟

بچ نامبر ها حاوی اطلاعات مربوط به تاریخ تولید آن سری از محصولات هستند که همزمان در یک تاریخ و ر شرایط خاص و با فرمولاسیون خاصی و یکسان تولید شده اند. به این صورت که میتوان با ارائه بچ نامبر به تولید کننده تاریخ تولید را استعلام گرفت. البته امروزه به صورت آنلاین توسط وب سایت های خاص میتوان با وارد کردن بچ نامبر اکثر برندهای بین المللی براحتی به تاریخ تولید دست یافت.

نحوه استعلام تاریخ انقضای محصولات اوردینری

هنگامی که شما یک محصول اوردینری خریداری میکنید میتوانید از فروشنده تقاضای ارائه تاریخ انقضای محصول را بنمایید تا از سلامت و تازه بودن محصول اطمینان حاصل کنید. متاسفانه در ایران اکثر فروشندگان محصولات اوردینری افراد بدون تخصص در کازمتیک و حتی قوانین مرتبط با آن هستند و توانایی پیدا کردن تاریخ تولید محصولات اوردینری در وب سایت های مشخص شده به این منظور را هم ندارند. البته این موضوع نمیتواند نشان دهنده این باشد که فروشنده در حال فروش محصول فیک است و صرفا نشان از بی دانشی ایشان است. همانگونه که داشتن بچ نامبر نمیتواند به تنهایی نشانه اصل بودن محصول اوردینری باشد.

راه دوم این است که شما شخصا اینجا کلیک کنید و پس از باز شدن وب سایت چک فرش در صفحه زیر بچ نامبری که در جداره کناری و یا پشت جعبه محصول اوردینری خریداری شده ، چاپ شده است را به زبان لاتین در فیلد Check Code وارد کنید و دکمه چک را بزنید.

2023 01 01 03h19 49 راهنمای تاریخ انقضای محصولات اوردینری

پس از چند ثانیه این سایت به شما تاریخ تولید یا Production date  و همچنین زمان سپری شده از تولید را به شما نشان میدهد. به یاد داشته باشید همانگونه که در ابتدای این راهنمای خدمت شما عرض کردیم؛ از زمان تولید تا انقضا برای محصولات کازمتیک 30 الی 36 ماه Shelf Life  باید در نظر بگیرید.

وب سایت تاریخ انقضا لوازم آرایشی و بهداشتی

یکی از بهترین وب سایت ها برای اینکه تاریخ تولید یک محصول آرایشی و بهداشتی با برندهای مختلف را چک کنید وب سایت چک کازمتیک است. کافی است پس از ورود به سایت ابتدا از منوی کشویی نام برند مورد نظرتان به دقت انتخاب یا در فیلد پایینی آن نام برند را جستجو کرده و انتخاب کنید و سپس در فیلد Inter Code بچ نامبر محصول خود را وارد کنید و سپس دکمه Calculate را بزنید تا تاریخ را زیر دکمه به شما نشان دهد. این تاریخ ، تاریخ تولید محصول است و از این تاریخ به مدت 36 ماه محصول شما انقضا دارد. شایان ذکر است که اپلیکیشن هایی برای این منظور نیز وجود دارند ولی در تست هایی که ما انجام دادیم اصلا ارزش ندارند که وقت خود را برای نصب انان تلف کنید چون اغلب کار نمیکنند.

روش پیدا کردن تاریخ انقضاء و تولید محصولات اوردینری

شما میتوانید با مراجعه به دو وب سایت فوق که لینک آنها را برای شما قراداده ایم پس از انتخاب نام برند اوردینری ، اقدام به وارد کردن بچ نامبر در فیلد مورد نظر نمایید تا تاریخ تولید به شما نشان داده شود. دقت کنید که شما باید به یاد داشته باشید که اسم صحیح برند اوردینری _ The Ordinary_ است نه اوردینری خشک و خالی و جالب است که بدانید این موضوع ساده باعث شده که اکثر وب سایت های غیر متخصص در حوزه کازمتیک که در حال فروش محصولات اوردینری به شما هستند در وب سایت شان به اشتباه نوشته اند که ” تاریخ انقضا و بچ کد محصولات اوردینری بررسی و چک نمی شود زیرا این برند اطلاعات خود را به سایت های بچ کد خوان نظیر چک فرش و چک کازمتیک نمی دهد.” چون این دوستان بلد نبوده اند که اسم برند اوردینری را به صورت صحیح جستجو و انتخاب کنند و احتمالا در حال سرچ حرف O  برای پیدا کردن نام اوردینری بوده اند و نتیجه ای جز نا امیدی نصیب ایشان نشده است. 

2023 01 01 04h00 47 راهنمای تاریخ انقضای محصولات اوردینری

البته این نهایت حسن نیت بنده نسبت به این وب سایت ها است که فرض را بر این قرار داده ام که ایشان سواد کافی برای پیدا کردن نام صحیح برند اوردینری را نداشته اند، چون این ادعای ایشان مبنی بر چک نشدن تاریخ انقضای برند اوردینری از نظر حقوقی مصداق بارز فریب افکار عمومی و احتمال فروش اجناس تاریخ گذشته به مردم است. چون وقتی مشتری قانع شود که این تاریخ چک نمیشود، در نتیجه فروشنده اگر صادق نباشد میتواند اجناس تاریخ گذشته و یا نزدیک به انقضا را به مشتری عرضه نماید و این یعنی میتوان فروشنده را تحت اتهام و یا به جرم تهدید علیه بهداشت عمومی مورد پیگرد قرار داد.

سوالات متداول در مورد تاریخ انقضای محصولات خارجی

Frequently Asked Questions

lazy راهنمای تاریخ انقضای محصولات اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

کازمتیک فارماسیت ؛ دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران ؛ پاسخگوی سوالات شما

پریود افتر اوپنینگ یا دوره پس از باز شدن محصول که به اختصار PAO گفته میشود عبارت است از مدت زمانی که شما پس از باز شدن درب محصول زمان دارید تا محصول را استفاده کنید و بیشتر از این زمان اگر بگذرد محصول شما فاسد قلمداد میشود و توصیه میکنیم به هیچ عنوان حتی اگر حجم زیادی از محصول را استفاده نکرده اید و هزینه زیادی هم برای آن محصول متحمل شده اید بی خیال شوید و محتوی محصول را در تخلیه و ظرف خالی آن را دور بیاندازید.

این مدت زمان روی لیبل همه محصولات به صورت نشان کوچکی که نشان دهنده ظرفی است که درب آن باز شده، چاپ شده است و روی آن یک عدد یک یا دو رقمی همراه با حرف M که نشانه ماه است دیده میشود.

بهترین زمان استفاده از محصولات مراقبت از پوست و مو نهایتا 3 ماه پس از خریداری و بازکردن درب آن است. این زمان صرفا یک توصیه کلی است. والا دوره پس از باز شدن برای هر محصول متفاوت است و ممکن از تا 12 ماه هم باشد. مثلا عدد ماه PAO روی سرم های اوردینری ممکن است کاملا با هم متفاوت باشند. 

 

تاریخ انقضا یعنی تاریخی که پس از فرا رسیدن چه محصول هنوز در بسته باشد و چه درب آن باز شده باشد فاسد قلمداد میشود. دقت بفرمایید که در ابتدا عرض کردم اگر محصولات تولیدی دارای طول عمر یا Shelf Life  بیشتر از 30 ماه باشد، تولید کننده ملزم نیست که حتما تاریخ انقضا را روی جعبه و لیبل محصول درج نماید. اما اگر کمتر از این 30 ماه باشد تولید کننده ملزم است که تاریخ انقضا را درج کند. لذا به این تحلیل های واهی که گفته میشود مثلا ریمل 1 سال و رژ 4 ماه و خط چشم فلان ماه تاریخ انقضا دارد توجه نکنید این حرف ها مهمل است و تعیین تاریخ انقضا به فرمولاتور و تست های نهایی کنترل ایشان ربط دارد نه به تحلیل محتوا نویس های خود شکوفا.

محصولات مراقبت از پوست و میکاپ را در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم آفتاب نگه داری کنید حتی اگر بسته بندی آن ضد نور یو وی است آن را جلوی نور افتاب نگه داری نکنید.

محصولات را در حمام که رطوبت محیط آن همیشه زیاد است نگهداری نکنید و سعی کنید با انگستان تمیز از محصولات استفاده کنید.

بایدی در کار نیست اما اینکه گفته میشود از داروخانه بخرید به این دلیل است که فضای داروخانه ای از نظر استاندارد های نگهداری محصولات دارویی و کازمتیک کاملا بهینه شده و مناسب است و امکان اینکه محصول در شرایط تنش زایی قرار بگیرد و دچار فساد شود در داروخانه بسیار ناچیز است. در مقابل بسیاری از فروشگاه های اینترنتی خانگی و حتی فروشگاه های فیزیکی در بازارها ممکن است دارای فضای استانداردی برای نگهداری محصول نباشند.

سازمان غذا و داروی امریکا صراحتا هشدار میدهد که مراقب محصولاتی باشید که برای فروش در بازارهای کوچک (بخصوص کف کوچه و خیابان) عرضه می شوند یا از طریق اینترنت به فروش می رسند. برخی از این محصولات ممکن است عمر مفید خود را به پایان رسانده باشند یا حتی درب آن باز شده و قبلاً استفاده شده باشند، رقیق شده باشند یا به روش های دیگری دستکاری شده باشند. آنها حتی ممکن است نسخه‌های تقلبی و «جعلی» محصولی باشند که فکر می‌کنید در حال خرید آن هستید.

برای چک کردن تاریخ انقضای محصولات برند نوتروژینا اینجا کلیک کنید. دقت بفرمایید که کادر سبز رنگ در تصویر زیر بچ نامبر نوتروژینا است نه آن کد موجود در کادر قرمز رنگ . البته این یک نمونه محصول است و ممکن است بقیه محصولات نوتروژینا جعبه دار و بچ نامبر آنها روی جعبه چاپ شده باشد.

neutrogena d4aa راهنمای تاریخ انقضای محصولات اوردینری

شما باید بچ نامبر روی بسته بندی و یا جعبه محصولات را پیدا کنید که یک کد حاوی ارقام و حروف است که به صورت خاصی چاپ شده است. سپس وارد وب سایت چک کارمتیک و یا چک فرش شوید و نام برند مورد نظر را ابتدا انتخاب کنید و سپس در فیلد bach code   بچ نامبر کالایتان را وارد کنید و پس از آن دکمه چک را بزنید تا تاریخ تولید را مشاهده کنید. از تاریخ تولید 36 ماه حساب کنید تا بدانید محصول شما کی منقضی و فاسد میشود.

اهمیت بچ نامبر در محصولات کازمتیک

بچ نامبر که در فارسی به آن سری ساخت میگویند یک کد درج شده روی محصولات است که در صورتی که تاریخ انقضا و تولید روی محصول چاپ نشده باشد شما میتوانید توسط بچ نامبر به تاریخ تولید محصول برند خارجی دسترسی پیدا کنید تا از سلامت محصول اطمینان حاصل کنید. اینکار را با مراجعه به سایت های معتبر در این زمینه میتوانید انجام دهید. 

بچ نامبر یا سری ساخت درج شده روی محصولات برای تولیدکننده اهمیت های دیگری نیز دارد و به آنها کمک میکند تا تعیین کنند کدام دسته از محصولاتشان در مواقع خاص نیاز است که بررسی و یا حتی فراخوانی شود. 

برای تولید کنندگان محصولات دارویی، کازمتیک و حتی کازموسیوتیک در درج بچ نامبر این است که آنها به خوبی میتوانند از آن برای ارتقای روش های تولید خوب یا GMP استفاده کنند. به این صورت که اگر مشکلی در محصول وجود داشته باشد آنها میتوانند با بچ نامبر تمام روش های تولید و مواد اولیه و کنترل را بررسی کنند و مشکلات را شناسایی کرده و یا حتی محصول را فراخوانی کنند که از نارضایتی مشتریان جلوگیری کنند. 

بچ نامبر به تولید کننده ها کمک میکند بدانند مشکلات احتمالی در تولیدشان از کجا ناشی میشود و با رفع سریع آن از بحران و مسئولیت در قبال خسارت جلوگیری کند که البته همه اینها برای جوامع دارای سیتستم نظارتی صحیح مثل ژاپن است و بعید میدانم در خاورمیانه تولید کننده ها به این موضوعات اهمیت بدهند.

امیدوارم با مطالعه این نوشتار توانسته باشید که روش پیدا کردن تاریخ انقضاء محصولات اوردینری را به خوبی یاد بگیرید ، اگر نتوانستید حتما بچ نامبر محصول را در پاینن همین صفحه برای ما بنویسید تا در پاسخ به همان کامنت تاریخ انقضای محصول را برای شما بنویسیم.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.6/5 - (39 امتیاز)

82 نظر در “راهنمای تاریخ انقضای محصولات اوردینری

 1. نادیا تاب گفت:

  سلام کرم دور چشم ویتامین سی بالانس با بچ کد 1225A انقضاش کی هست؟

  1. سلام نادیا جان / کرم دور چشم ویتامین سی بالانس شما تا تاریخ 08-2024 تاریخ دارد. با تشکر

 2. نادیا تاب گفت:

  سلام بچ کد محصول ابرسان سیمپل من 2284HHLA میشه بفرمایید تاریخ انقضاش کی هست؟

  1. سلام نادیا جان ، محصول شما تا اکتبر سال 2025 تاریخ دارد. با تشکر از شما

 3. مهدیه ابراهیمی گفت:

  سلام.من سرم پیلینگ اوردینری با بچ نامبر1ik1 دارم ولی دو سه بار درش رو باز کردم حدودا ۱ سال پیش.ایا میتونم ازش استفاده کنم؟

 4. منیر حسینی گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر من سرم آلفا آربوتین اوردینری گرفتم با بچ کد 1BD2 ممنون میشم بگید هنوز تاریخ داره ؟

  1. سلام منیر جان سرم شما سه ماه تاریخ دارید و بهتره زود استفاده کنید که تمام شود. تاریخ انقضا اش 02/2024 است . مرسی از حضورت

 5. حاج فتاح گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر سرم نیاسینامید اوردینری تهیه کردم با بچ کد 3z53-2

  1. سلام و عرض ادب / کد را اشتباه فرستادید. این کد صحیح نیست. با تشکر

 6. NiLOo گفت:

  سلام و عرض ادب خانم دکتر من سرم زیر چشم کافئین اوردینری رو با تجویز پزشک تهیه کردم ولی نمیدونم انقضا داره یا خیر کد : 3c8c1 میشه راهنمایی کنید لطفا

  1. سلام نیلو جان سرم شما تولید جدیده و تا 03/2026 تاریخ دارد. با تشکر از شما

 7. سپیده گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشین من یه سرم نیاسامید اوردینری از ترکیه گرفتم بچ روی کارتن هست ولی روی شیشه نیست ینی فیکه ؟

 8. رونیا گفت:

  سلام من تشکر میکنم واقعا مقاله عالی بود و کاملا من دنبال همچین مطلبی بودم که درست و حسابی یاد بگیرم جریان این تاریخ ها و نامبر ها چیه . سپاس بیکران و درود بی پایان

 9. پری گفت:

  سلام وقت بخیر من سرم نیاسینامید اوردینری با کد 2HV1 خریدم لطف میکنید بگید تاریخ انقضاش تا چ وقته؟ و سوال دوم : خانم دکتر نیاسینامید و آداپالن تداخل ندارن؟

  1. سلام پری جان خیر یناسینامید و دیفرین تداخل ندارند فقط روش استفاده صحیح دارند که اگر گرفتید بهتون یاد میدیم. تاریخ انقضای سرمی که خریدی تا برج 8 سال 2025 است. با تشکر از شما

 10. Zoha گفت:

  سلام وقت بخیر من سرم نیاسینامید خریدم ک وقتی بچ کد را وارد سایت می کنم میگه نامعتبر و گفتم احتمالا محصول فیکه ولی الان چندتا بچ کدی ک شما گفتید تا دو سال تاریخ داره رو هم چک کردم بازم نوشت نامعتبر! الان از کجا بفهمم اصله یا فیک؟

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام لطفا راهنما رو دقیق مطالعه نمایید و موقع انتخاب نام برند نیز اسم برند را درست انتخاب کنید و کد هم صحیح وارد کنید. روزانه صد ها نفر از ایران این سایت رو چک میکنن. نمیشه فقط برای شما بزند نامعتبر. با تشکر از شما

 11. زهرا گفت:

  سلام سرم کافئین اوردینری با کد2GLC1 تاریخ انقضاش لطف میکنید

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام زهرا جان محصول شما تازه یک سال است که تولید شده و هنوز 22 ماه دیگر تاریخ دارد. یعنی تا 07/2025 تاریخ دارد. با تشکر از شما

 12. تاج الملوک گفت:

  سلام وقتتون بخیر من سرم سالیسیلیک اسید اوردینری خریدم با کد 2H82 میشه لطف کنید بگید تاریخ انقضاش کی هست ؟

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام عزیزم سرم سالیسیلیک اسید شما تا برج 8 سال 2025 تاریخ دارد. با تشکر از شما

 13. فاطمه زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر نیاسینامید بالانس گرفتم با کد 2313j .. میشه لطف کنید بهم بگید تا کی انقضاش هست؟

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام بر شما نیاسینامید که تهیه فرمودید هنوز دو سال تاریخ داره و تازه 9 ماه از تولید اش میگذره. با تشکر از شما

 14. تینا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من سرم بافه و گرن اکتیو رتینویید ۲٪ اوردینری گرفتم ولی اومدم خونه تاریخ انقضاش رو چک کردم دیدم ۹ ماه مونده میخواستم بپرسم حداکثر من تا چند ماهه دیگه میتونم ازشون استفاده کنم ؟!

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام تینا جون خب تا 9 ماه دیگه میتونید استفاده کنید نه بیشتر ، تازه درش رو باز کنید باید سه ماهه تموم شون کنید. با تشکر

  2. نادیا تاب گفت:

   سلام سرم دور چشم کافئین اوردینری من تا چ زمانی وقت داره ؟ 2FFC

   1. سلام نادیا جان محصول شما تا تاریخ 2025-06 تاریخ دارد.. با تشکر

 15. ارام گفت:

  سلام وقت بخیر خانوم دکتر من سرم نیاسینامید گرفتم کدش1INF ایا این تازیخ داره؟

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام آرام جان بله هنوز سرم شما 1 سال و 17 روز تاریخ دارد. با تشکر از شما

 16. نیره گفت:

  و محصول دیگه ای که خریداری کردم با این کد هست2G64

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام نیره جان کد فوق تازه یک سال از تولیدش میگذره و 2 سال دیگه تاریخ دارد. یعنی تا 07/2025 با تشکر

 17. نیره گفت:

  درود بر شما من اپ کازمتیک چکر رو نصب کردم ولی امکان پرداخت هزینه جهت استفاده از اپ رو ندارم محبت کنید تاریخ انقضا این محصول رو بفرمایید . سپاسگزارم
  9C81

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام نیره جان محصول اوردینری با کد 9C81 متاسفانه فاسد است و 1سال است که فاسد شده است. با تشکر

  2. فرزانه گفت:

   سلام بر شما واقعا مقاله خوب و کمک کننده ای بود مرسی از سایت خوبتون

 18. فاطمه گفت:

  سلام سرم اوردینری کافیین زیر چشم باکد 2dpc1تاریخ انقضا لطفا

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام فاطمه جان سرم کافئین شما تا برج 4 سال 2025 تاریخ دارد. یعنی حدود یک سال و نه ماه دیگر. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید