راهنمای تاریخ انقضای محصولات اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
راهنمای تاریخ انقضای محصولات اوردینری

آنچه می‌خوانید:

شاید برای شما هم پیش آمده است که پس از خرید یک محصول اوردینری روی جعبه و لیبل خود محصول به دنبال تاریخ انقضای آن بگردید ولی موفق نشده اید چیزی بیابید. این ناکامی شما نشان از ایراد فروشنده کالا به شما نیست. ما در اینجا یک راهنمای تاریخ انقضای محصولات اوردینری برای شما نوشته ایم که به طور مختصر و مفید و یک بار برای همیشه بیاموزید که چگونه تاریخ انقضای محصولات اوردینری را پیدا کنید.

اولین چیزی که ضرورت دارد که بدانید این است که در اتحادیه اروپا قانون است که اگر محصولات تولیدی دارای طول عمر یا Shelf Life  بیشتر از 30 ماه باشد، تولید کننده ملزم نیست که حتما تاریخ انقضا را روی جعبه و لیبل محصول درج نماید. لذا بجای آن کدی روی محصول به صورت ویژه و با فونت مجزا و با پرینتر مخصوص درج میشود که حاوی اطلاعاتی در مورد محصول از جمله تاریخ تولید آن است.

بچ نامبر یا شناسه تولید چیست؟

بچ نامبر کد یا شناسه تولید (سری ساخت) عموما ترکیبی از اعداد و حروف منحصر به فرد است که قبل از فرایند تولید برای آن سری تولید (یک بچ یا یک پخت) در نظر گرفته میشود و نشانه ای از زمان تولید و شرایط ساخت یکسان و مراحل تولید و کنترل برای تولید کننده است. در صنعت دارو و پتروشیمی یک بچ به معنای یک پخت است یعنی منظور محصولی است که در نتیجه یکبار تولید در حجم مشخص و زمان مشخص به صورت غیر پیوسته تولید میشود.

این تولید باید به نحوی اجرا شود که کلیه اقدامات روی مواد اولیه بکار رفته به منظور تولید محصول نهایی به طور یکنواخت و همزمان انجام شود. اگر گاهی روی محصولات شماره ای با نام LOT مشاهده کردید این لات نیز یک کد است که پس از فرایند تولید و آماده شدن محصول نهایی برای آن در نظر گرفته میشود و نشانه آن است که محصول آماده مصرف است. در واقع هر دوی این کد ها در عمل یک مفهوم یکسان دارند و مورد استعمال آن روی لیبل کالا یکسان است.

به طور خلاصه بچ نامبر در صنعت کازمتیک نشانگر یکنواختی اجزای فرمولاسیون محصول، شرایط ساخت، تاریخ تولید و کنترل بوده و برای رهگیری تمام فرایند تولید و کنترل آن فرآودره توسط تولید کننده و عرضه کننده و حتی مصرف کننده نهایی مورد استفاده قرار میگیرد.

ارتباط بچ نامبر و تاریخ تولید یک محصول چیست؟

بچ نامبر ها حاوی اطلاعات مربوط به تاریخ تولید آن سری از محصولات هستند که همزمان در یک تاریخ و ر شرایط خاص و با فرمولاسیون خاصی و یکسان تولید شده اند. به این صورت که میتوان با ارائه بچ نامبر به تولید کننده تاریخ تولید را استعلام گرفت. البته امروزه به صورت آنلاین توسط وب سایت های خاص میتوان با وارد کردن بچ نامبر اکثر برندهای بین المللی براحتی به تاریخ تولید دست یافت.

نحوه استعلام تاریخ انقضای محصولات اوردینری

هنگامی که شما یک محصول اوردینری خریداری میکنید میتوانید از فروشنده تقاضای ارائه تاریخ انقضای محصول را بنمایید تا از سلامت و تازه بودن محصول اطمینان حاصل کنید. متاسفانه در ایران اکثر فروشندگان محصولات اوردینری افراد بدون تخصص در کازمتیک و حتی قوانین مرتبط با آن هستند و توانایی پیدا کردن تاریخ تولید محصولات اوردینری در وب سایت های مشخص شده به این منظور را هم ندارند. البته این موضوع نمیتواند نشان دهنده این باشد که فروشنده در حال فروش محصول فیک است و صرفا نشان از بی دانشی ایشان است. همانگونه که داشتن بچ نامبر نمیتواند به تنهایی نشانه اصل بودن محصول اوردینری باشد.

راه دوم این است که شما شخصا اینجا کلیک کنید و پس از باز شدن وب سایت چک فرش در صفحه زیر بچ نامبری که در جداره کناری و یا پشت جعبه محصول اوردینری خریداری شده ، چاپ شده است را به زبان لاتین در فیلد Check Code وارد کنید و دکمه چک را بزنید.

2023 01 01 03h19 49

پس از چند ثانیه این سایت به شما تاریخ تولید یا Production date  و همچنین زمان سپری شده از تولید را به شما نشان میدهد. به یاد داشته باشید همانگونه که در ابتدای این راهنمای خدمت شما عرض کردیم؛ از زمان تولید تا انقضا برای محصولات کازمتیک 30 الی 36 ماه Shelf Life  باید در نظر بگیرید.

وب سایت تاریخ انقضا لوازم آرایشی و بهداشتی

یکی از بهترین وب سایت ها برای اینکه تاریخ تولید یک محصول آرایشی و بهداشتی با برندهای مختلف را چک کنید وب سایت چک کازمتیک است. کافی است پس از ورود به سایت ابتدا از منوی کشویی نام برند مورد نظرتان به دقت انتخاب یا در فیلد پایینی آن نام برند را جستجو کرده و انتخاب کنید و سپس در فیلد Inter Code بچ نامبر محصول خود را وارد کنید و سپس دکمه Calculate را بزنید تا تاریخ را زیر دکمه به شما نشان دهد. این تاریخ ، تاریخ تولید محصول است و از این تاریخ به مدت 36 ماه محصول شما انقضا دارد. شایان ذکر است که اپلیکیشن هایی برای این منظور نیز وجود دارند ولی در تست هایی که ما انجام دادیم اصلا ارزش ندارند که وقت خود را برای نصب انان تلف کنید چون اغلب کار نمیکنند.

روش پیدا کردن تاریخ انقضاء و تولید محصولات اوردینری

شما میتوانید با مراجعه به دو وب سایت فوق که لینک آنها را برای شما قراداده ایم پس از انتخاب نام برند اوردینری ، اقدام به وارد کردن بچ نامبر در فیلد مورد نظر نمایید تا تاریخ تولید به شما نشان داده شود. دقت کنید که شما باید به یاد داشته باشید که اسم صحیح برند اوردینری _ The Ordinary_ است نه اوردینری خشک و خالی و جالب است که بدانید این موضوع ساده باعث شده که اکثر وب سایت های غیر متخصص در حوزه کازمتیک که در حال فروش محصولات اوردینری به شما هستند در وب سایت شان به اشتباه نوشته اند که ” تاریخ انقضا و بچ کد محصولات اوردینری بررسی و چک نمی شود زیرا این برند اطلاعات خود را به سایت های بچ کد خوان نظیر چک فرش و چک کازمتیک نمی دهد.” چون این دوستان بلد نبوده اند که اسم برند اوردینری را به صورت صحیح جستجو و انتخاب کنند و احتمالا در حال سرچ حرف O  برای پیدا کردن نام اوردینری بوده اند و نتیجه ای جز نا امیدی نصیب ایشان نشده است. 

2023 01 01 04h00 47

البته این نهایت حسن نیت بنده نسبت به این وب سایت ها است که فرض را بر این قرار داده ام که ایشان سواد کافی برای پیدا کردن نام صحیح برند اوردینری را نداشته اند، چون این ادعای ایشان مبنی بر چک نشدن تاریخ انقضای برند اوردینری از نظر حقوقی مصداق بارز فریب افکار عمومی و احتمال فروش اجناس تاریخ گذشته به مردم است. چون وقتی مشتری قانع شود که این تاریخ چک نمیشود، در نتیجه فروشنده اگر صادق نباشد میتواند اجناس تاریخ گذشته و یا نزدیک به انقضا را به مشتری عرضه نماید و این یعنی میتوان فروشنده را تحت اتهام و یا به جرم تهدید علیه بهداشت عمومی مورد پیگرد قرار داد.

سوالات متداول در مورد تاریخ انقضای محصولات خارجی

Frequently Asked Questions

123363

دکتر شبنم فریدفر

کازمتیک فارماسیت ؛ دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران ؛ پاسخگوی سوالات شما

پریود افتر اوپنینگ یا دوره پس از باز شدن محصول که به اختصار PAO گفته میشود عبارت است از مدت زمانی که شما پس از باز شدن درب محصول زمان دارید تا محصول را استفاده کنید و بیشتر از این زمان اگر بگذرد محصول شما فاسد قلمداد میشود و توصیه میکنیم به هیچ عنوان حتی اگر حجم زیادی از محصول را استفاده نکرده اید و هزینه زیادی هم برای آن محصول متحمل شده اید بی خیال شوید و محتوی محصول را در تخلیه و ظرف خالی آن را دور بیاندازید.

این مدت زمان روی لیبل همه محصولات به صورت نشان کوچکی که نشان دهنده ظرفی است که درب آن باز شده، چاپ شده است و روی آن یک عدد یک یا دو رقمی همراه با حرف M که نشانه ماه است دیده میشود.

بهترین زمان استفاده از محصولات مراقبت از پوست و مو نهایتا 3 ماه پس از خریداری و بازکردن درب آن است. این زمان صرفا یک توصیه کلی است. والا دوره پس از باز شدن برای هر محصول متفاوت است و ممکن از تا 12 ماه هم باشد. مثلا عدد ماه PAO روی سرم های اوردینری ممکن است کاملا با هم متفاوت باشند. 

 

تاریخ انقضا یعنی تاریخی که پس از فرا رسیدن چه محصول هنوز در بسته باشد و چه درب آن باز شده باشد فاسد قلمداد میشود. دقت بفرمایید که در ابتدا عرض کردم اگر محصولات تولیدی دارای طول عمر یا Shelf Life  بیشتر از 30 ماه باشد، تولید کننده ملزم نیست که حتما تاریخ انقضا را روی جعبه و لیبل محصول درج نماید. اما اگر کمتر از این 30 ماه باشد تولید کننده ملزم است که تاریخ انقضا را درج کند. لذا به این تحلیل های واهی که گفته میشود مثلا ریمل 1 سال و رژ 4 ماه و خط چشم فلان ماه تاریخ انقضا دارد توجه نکنید این حرف ها مهمل است و تعیین تاریخ انقضا به فرمولاتور و تست های نهایی کنترل ایشان ربط دارد نه به تحلیل محتوا نویس های خود شکوفا.

محصولات مراقبت از پوست و میکاپ را در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم آفتاب نگه داری کنید حتی اگر بسته بندی آن ضد نور یو وی است آن را جلوی نور افتاب نگه داری نکنید.

محصولات را در حمام که رطوبت محیط آن همیشه زیاد است نگهداری نکنید و سعی کنید با انگستان تمیز از محصولات استفاده کنید.

بایدی در کار نیست اما اینکه گفته میشود از داروخانه بخرید به این دلیل است که فضای داروخانه ای از نظر استاندارد های نگهداری محصولات دارویی و کازمتیک کاملا بهینه شده و مناسب است و امکان اینکه محصول در شرایط تنش زایی قرار بگیرد و دچار فساد شود در داروخانه بسیار ناچیز است. در مقابل بسیاری از فروشگاه های اینترنتی خانگی و حتی فروشگاه های فیزیکی در بازارها ممکن است دارای فضای استانداردی برای نگهداری محصول نباشند.

سازمان غذا و داروی امریکا صراحتا هشدار میدهد که مراقب محصولاتی باشید که برای فروش در بازارهای کوچک (بخصوص کف کوچه و خیابان) عرضه می شوند یا از طریق اینترنت به فروش می رسند. برخی از این محصولات ممکن است عمر مفید خود را به پایان رسانده باشند یا حتی درب آن باز شده و قبلاً استفاده شده باشند، رقیق شده باشند یا به روش های دیگری دستکاری شده باشند. آنها حتی ممکن است نسخه‌های تقلبی و «جعلی» محصولی باشند که فکر می‌کنید در حال خرید آن هستید.

برای چک کردن تاریخ انقضای محصولات برند نوتروژینا اینجا کلیک کنید. دقت بفرمایید که کادر سبز رنگ در تصویر زیر بچ نامبر نوتروژینا است نه آن کد موجود در کادر قرمز رنگ . البته این یک نمونه محصول است و ممکن است بقیه محصولات نوتروژینا جعبه دار و بچ نامبر آنها روی جعبه چاپ شده باشد.

neutrogena d4aa

شما باید بچ نامبر روی بسته بندی و یا جعبه محصولات را پیدا کنید که یک کد حاوی ارقام و حروف است که به صورت خاصی چاپ شده است. سپس وارد وب سایت چک کارمتیک و یا چک فرش شوید و نام برند مورد نظر را ابتدا انتخاب کنید و سپس در فیلد bach code   بچ نامبر کالایتان را وارد کنید و پس از آن دکمه چک را بزنید تا تاریخ تولید را مشاهده کنید. از تاریخ تولید 36 ماه حساب کنید تا بدانید محصول شما کی منقضی و فاسد میشود.

اهمیت بچ نامبر در محصولات کازمتیک

بچ نامبر که در فارسی به آن سری ساخت میگویند یک کد درج شده روی محصولات است که در صورتی که تاریخ انقضا و تولید روی محصول چاپ نشده باشد شما میتوانید توسط بچ نامبر به تاریخ تولید محصول برند خارجی دسترسی پیدا کنید تا از سلامت محصول اطمینان حاصل کنید. اینکار را با مراجعه به سایت های معتبر در این زمینه میتوانید انجام دهید. 

بچ نامبر یا سری ساخت درج شده روی محصولات برای تولیدکننده اهمیت های دیگری نیز دارد و به آنها کمک میکند تا تعیین کنند کدام دسته از محصولاتشان در مواقع خاص نیاز است که بررسی و یا حتی فراخوانی شود. 

برای تولید کنندگان محصولات دارویی، کازمتیک و حتی کازموسیوتیک در درج بچ نامبر این است که آنها به خوبی میتوانند از آن برای ارتقای روش های تولید خوب یا GMP استفاده کنند. به این صورت که اگر مشکلی در محصول وجود داشته باشد آنها میتوانند با بچ نامبر تمام روش های تولید و مواد اولیه و کنترل را بررسی کنند و مشکلات را شناسایی کرده و یا حتی محصول را فراخوانی کنند که از نارضایتی مشتریان جلوگیری کنند. 

بچ نامبر به تولید کننده ها کمک میکند بدانند مشکلات احتمالی در تولیدشان از کجا ناشی میشود و با رفع سریع آن از بحران و مسئولیت در قبال خسارت جلوگیری کند که البته همه اینها برای جوامع دارای سیتستم نظارتی صحیح مثل ژاپن است و بعید میدانم در خاورمیانه تولید کننده ها به این موضوعات اهمیت بدهند.

امیدوارم با مطالعه این نوشتار توانسته باشید که روش پیدا کردن تاریخ انقضاء محصولات اوردینری را به خوبی یاد بگیرید ، اگر نتوانستید حتما بچ نامبر محصول را در پاینن همین صفحه برای ما بنویسید تا در پاسخ به همان کامنت تاریخ انقضای محصول را برای شما بنویسیم.

4.7/5 - (37 امتیاز)

40 نظر در “راهنمای تاریخ انقضای محصولات اوردینری

 1. ماریا گفت:

  سلام خانم دکتر واقعا ممنون از شما چون من هم همیشه برام سوال بود این اوردینری های لعنتی چرا تاریخ روشون ننوشتن. همیشه سربلند و سلامت باشی

 2. مریم گفت:

  سلام وقت بخیر پلینگ اوردینری با کد UkE27DJ تاریخ انقصاش تا کی هست ممنون از پاسخگویتون

  1. سلام مریم جان اوردینری بچ نامبر اینقدر طولانی ندارد احتمالا دارید کد اشنباهی رو میخونید ، دقت کنید یک کد 3 الی 4 رقمی باید باشد. حالت پرینت شده زیر جعبه کنار بارکد یا بغل جعبه است. با تشکر

  2. سمیرا گفت:

   سلام یعنی به همه محصولات ۳۶ماع اضافه کنیم تاریخ انقضا میشه؟

 3. مژده گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر ، عزیزم من سرم نیاسینامید اوردینری با بچ کد 1FL1f دارم میخواستم بپرسم تاریخ انقضا کی میشه؟؟ رفتم بچ کد وارد کردم فقط تاریخ تولید بهم داد، ممنون میشم جوابم بدید، تشکر

  1. سلام مژده جان به همون تاریخ تولید، 36 ماه اضافه کنید میشود تاریخ انقضا ی محصول مورد نظر شما . با تشکر

 4. فریباااا گفت:

  سلام سرم پیلینگ اردینری من بچ کد 1I8C میخاستم ببینم تا چند وقت امکان استفاده از محصول هست.ممنونم🌹

  1. سلام فریبا جان سرم پیلینگ شما به شناسه 1I8C تا 09/2024 انقضا دارد یعنی یک سال و 4 ماه دیگه منقضی میشود. با تشکر از شما

 5. ناهید گفت:

  سلام ، با تشکر از مطالب مفیدتون ، مقاله در مورد تاریخ انقضا ی محصولات و بچ نامبر خوندم ،به نظرتون اگر از تاریخ تولید ۳سال گذشته باشه دیگه نباید از محصول استفاده کنیم؟

  1. سلام ناهید جان شک نکن که باید بندازی دور من دیدم محصول حتی سر 2 سال و 6 ماه هم فاسد شده ولی حالا برندهای بزرگ ما میگیم دقیق 36 ماه سالم میمونه. حالا با یکی دوماه این ور و اون ور، ولی دیگه 3 ماه باید بندازید دور. با تشکر از شما

 6. فریده نودشادی گفت:

  سلام روزتون خوش خانم دکتر من سرم کافیین دور چشم اوردینری کافیین خریداری کردم روی جعبه1l12نوشته شده لطف کنید تاریخ انقضا رو بهم بدید و اینکه ازلوازم آرایش فروشی آشنا خرید کردم اما درش باز شده بود میشه بیشتر راهنمایی بفرمایید حدود شش ماه پیش خریدم اما یکدفعه حالت ژله ای پیدا کرده وحجمش کمتر شد البته از دوروزه پیش

  1. سلام خانم نوشادی در هر حال اون سرم کاملا فاسد است و باید دور انداخته شود. وقتی درب سرم باز شود عمرش دقیقا اون چند ماهی است که در داخل نشان “the Period After Opening” درج شده است. والا درش باز نمیشد این محصول هنوز یک سال و هشت ماه تاریخ داشت. با تشکر از شما

   1. فریده نوشادی گفت:

    ممنون از پاسخگویی شما،لطف کردید

 7. فاطمه گفت:

  سلام خانم دکتر جان سرم رتینول اوردینری با کد 1J52 تا کی تاریخ انقضا داره؟

  1. سلام فاطمه جان سال نو مبارک سرم شما هنوز یک سال و چهار ماه دیگر تاریخ دارد. یعنی تا برج 10 سال 2024 . با تشکر از شما

   1. فراهانی گفت:

    سلام وقتتون بخیر،سرم اوردینری با کد TAD2 تا کی تاریخ انقضا داره، ممنون

    1. سلام خانم یا آقای فراهانی عزیز محصول اوردینری با شناسه تولید TAD2 متاسفانه فاسد است و سه ماه از تاریخ انقضای آن گذشته است. با آرزوی سلامت برای شما

 8. مژده محسنی گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز.. ممنون میشم درباره مقدار و دفعات مصرف سرم نیاسن آمید برای اولین بار توضیح بدید.. برای پوستی که جوش فعال داره.

  1. سلام مژده جان سال نو مبارک در مورد نوشتم کافیه مقاله نقد و بررسی نیاسینامید اوردینری رو بخونید. سرم نیاسینامید بر پایه آب است و بعد شستن صورت باید بزنید و محدودیتی در حجم استفاده و تعداد دفعات استفاده ندارد. روشم میتونید آبرسان بزنید. فقط نکاتی در استفاده همزمان با بعضی محصولات داره که اون نکات لازمه اش گرفتن شرح حال از شما و دانستن لیست کل محصولات روتین شما است. که اینارو برای دوستانی که از ما خرید کرده باشن بررسی و یاد میدیم. با تشر از شما

 9. مهتاج الدوله گفت:

  سلام ممنونم از جوابدهی خوبتون، خانم دکتر جان من دارم آلفا اربوتین استفاده میکنم قبل و بعد از زدن سرم باید چی به پوستم بزنم به مدت یک ماه هست که دارم استفاده میکنم اما بعد از زدن سرم ویتامین C استفاده میکنم و جدیدا هیالورونیک اسید بعداز ویتامین C استفاده می کنم البته آبرسان و ضدآفتاب هم میزنم اما خیلی التهاب دارم پوستم اصلا این روش درست هست یانه؟!. ممنونم

  1. سلام و تشکر از شما مهناج خانم عزیزم ، من واقعا نفهمیدم چی شد اما نکته مهم این است که روش استفاده دقیق محصولات کنار هم جزو خدمات پشتیبانی ما است و از آنجا که شما حتی حاضر نبودید اسمتون رو اینجا بنویسید پس احتمال زیاد جزو مشتریان ما نیستید. باید لطف کنید از جایی که خرید کردید روش استفاده رو بپرسید. امیدوارم سال خوبی داشته باشید.

 10. سلطانی گفت:

  سلام ممنونم از اینکه اینهمه خوب توضیح دادید خیلی استفاده کردم
  من آلفا اربوتین با کد1DQ2 واسید اسکوربیک با کد1Cc4خریداری کرده ام تاریخ انقضاء تا کی دارد

  1. سلام خانم سلطانی عزیز ممنون از محبت تون ، عرض شود که آلفا آربوتین شما تا تاریخ برج 04 سال 2024 تاریخ دارد. اسکوربیک اسید هم تا اسفند سال بعد تاریخ دارد یعنی ماه مارس 2024 . برای تاکید عرض کنم که الان ما در ماه سوم سال 2023 هستیم. بازم سوالی بود در خدمت شما هستیم.

 11. فریبا سلطانی علاسوند گفت:

  خیللللی از مطالب استفاده کردم و ترغیب شدم که دیگه از سایت شما خریداری کنم 😍😍

  1. سلام فریبا جان مرسی شما خرید هم نکنی همین که دوست ما باشی برای ما افتخار بزرگی است. با سپاس از دل پر مهرت

 12. فریبا گفت:

  سلام من لایه بردار و آبرسان اوردینر خریدباکد 2a4c و 1hec تاریخ انقضا تا کی هست ؟ با تشکر

  1. سلام فریبا جان اولی با کد 2a4c تا ژانویه سال 2025 تاریخ مصرف دارد. و دومی با کد با کد 1hec تا ماه هشتم یعنی اوت (مرداد) سال 2024 تاریخ دارد. با تشکر از شما

 13. معصومه گفت:

  سلام .وقت بخیر .من سرم پیلینگ اوردینری گرفتم با کد 1HGCمیشه بگید تا کی تاریخ داره؟ممنون

  1. سلام معصومه جان کد مورد نظر شما تا 2024-08 یعنی ماه هشتم سال 2024 تاریخ دارد. بازم سوالی بود در خدمتم

 14. زهره گفت:

  سلام وقت شما بخیر محصولات اوردینری را از کجا میشه تهیه کرد که اصل باشه وتقلبی نباشه ؟

  1. سلام زهره جان یکی از جاهایی که میتونید تهیه داخل همین سایت ما است. کافی است به بخش محصولات اوردینری یک نگاهی بیاندازید. با تشکر از شما

 15. ایوب گفت:

  سلام من یه لایه بردار اوردینری گرفتم تاریخ مال سال 2021 هست اشکال نداره استفاده کنم ، ایا هنوز تاریخ مصرف داره ؟ در کل بعد از چه مدت محصولات اوردینری را تاریخ گذشته مد نظر قرار بدیم.
  بچ کدش هم 1GNC هست .،با تشکر

  1. سلام ایوب عزیز محصول شما زده تولید 2021-07 و تا برج 7 سال 2024 تاریخ داره نگران نباشید. توی مقاله نوشتم 36 ماه عمر مفید این محصولات است. با تشکر از شما

 16. رادمنش گفت:

  سلام دکتر جان بسیار ممنون از این راهنمای خوبی که نوشتید واقعا من به عنوان یک کارمند با سابقه 20 سال که در بخش بازرگانی خارجی کار میکنم از این مطلب شما لذت بردم. بسیار شیوا و قابل فهم توضیح دادید. سپاسگزارم

  1. سلام خانم یا آقای رادمنش عزیز از لطف و توجهی که به نوشتار بنده داشتید سپاسگزارم . امیدوارم همیشه سلامت و زیبا باشید.

 17. روژان م از اصفهان گفت:

  سلام دکتر شبنم جان منم سالیسیلیک خریدم و الان چک کردم 2DQC و تاریخ تولید زده آپریل 2022 یعنی محصول من فروردین 1401 تولید شده و عالیه. خوبه که به دوستان بگید جعبه محصولات رو دور نندازن و یا اینکه خودشون تاریخ رو روی شیشه بزنن . مرسی عزیزم امیدوارم همه سالم بر قرار باشی

  1. سلام روژان عزیزم مرسی از شما ، بله واقعا کار درستیه که روی لیبل با خودکار تاریخ رو بنویسید که یادتون نره . البته که شما یک دونه سرم رو که شروع میکنید باید نهایتا 2 ماهه تموم بشه و معمولا هم سرمی نمیخرید که فقط یک یا دو ماه تاریخ داره . پس جای نگرانی نیست همین که شما بفهمید که محصول بالای یک سال تاریخ داره کفایت میکند. بازم ممنون از حضورت پر مهرت

 18. سمیرا دارابی گفت:

  سلام خانم دکتر واقعا ممنون من همیشه با این موضوع مشکل داشتم و نمیدونستم راستش روم هم نمیشد از شما سوال کنم . من گرن اکتیو 5 درصد خریدم الان چک کردم تولیدش نوشته july 2021 یعنی اگر 3 سال بعدش این فاسد میشه تا تاریخ جولای 2024 انقضا داره. درسته؟

  1. سلام سمیرا جان بله درسته . چرا روت نشد عزیزم هیچ وقت توی خرید اینجور کالاهایی که با سلامتی شما مرتبط است با کسی تعارف نکنید حتی من . اگر سوالات و مشکلات بهداشتی و دارویی رو از من سوال نکنید پس باید از کی سوال کنید. ممنون از حضورت عزیزم

 19. محدثه صادق زاده گفت:

  سلام خانم دکتر من از شما سرم آرجرلین خریدم کد کد آبی رنگ داره 1hn میشه بهم بگید تاریخ انقضاش تا کی است؟ ممنون

  1. سلام محدثه جان سرم آرجرلین شما تا تاریخ 2024/08 تاریخ انقضا دارد. مرسی از کامنت صبح ناشتا

سلام لطفا اینجا سوالات رو مطرح کنید مرسی

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

ژلاتین گاوی در مکمل فیتو
نوتریکازمتیکس
دکتر شبنم فریدفر

ژلاتین گاوی در مکمل فیتو

ژلاتین گاوی در مکمل فیتو عامل اصلی در ژل کنندگی پوسته ی قرص فیتو است و در جایگاه اول لیست

روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو
نوتریکازمتیکس
دکتر شبنم فریدفر

روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو

حضور روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو یکی از شاخصه های این مکمل است و دلیل اینکه چرا خالق فیتو

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید