ریختن موها در اثر استرس و کاهش کیفیت خواب

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
اثر کیفیت خواب و استرس در ریزش مو
آنچه در این مقاله میخوانیم :

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که درگیر و نگران ریختن موها یتان هستید و ریزش موی زیادی را تجربه می کنید، علاوه بر داروها و مکمل ها و محصولات ضد ریزش که در حال استفاده از آنها هستید کار ارزشمندی که باید انجام دهید این است کیفیت خواب خود را بررسی کنید.

مطالعات مرتبط با این موضوع مشخص کرده است که همه چیز از خواب ضعیف گرفته تا شرایطی مانند آپنه انسدادی خواب (OSA) می تواند روی موهای شما اثر بگذارد در حالیکه چرخه طبیعی شبانه روزی بیولوژیکی بدن شما ممکن است تا حد زیادی زندگی و حیات فولیکول های موی شما را کنترل کند.

یک ارتباط سه گانه میان ریزش مو ، استرس و کمبود خواب وجود دارد. هر کدام از این سه عامل بر دیگری اثر می گذارد. خب شاید سوال کنید ریزش مو روی آن دو مورد چه اثری دارد؟ ” جواب این است که اگر شما دچار ریزش مو شوید مطمئن باشید در اثر استرس ناشی از کچل شدن و کم پشت شدن موهایتان خواب از چشمان شما رخت بر خواهد بست.”

به طور بالقوه ای اختلال در هر کدام از این سه مورد منجر به چرخه ی معیوبی می شود که اضطراب ناشی از ریزش مو در اینجا منجر به خواب ضعیف شده، که در نتیجه آن به استرس بیشتر همراه با کم خوابی دامن میزند. خوشبختانه باید گفت بر هم زدن یک مرحله از این چرخه ی معیوب می تواند به بهبود کل ماجرا شود.

ریزش مو ، به ویژه آلوپسی آندروژنیک ، بدون هیچ جای سوالی شرایطی استرس زا را در فرد درگیر ایجاد میکند. به عنوان مثال در بین مردان 50 تا 75 % آنها در سطوح مختلفی از آلوپسی آندروژنیک قرار دارند که نگران طاس شدن هستند.

زنان نیز از نظر روانشناختی به شدت تحت تاثیر قرار میگیرند، خصوصا به این دلیل که جامعه نسبت به طاسی الگوی زنان آگاهی کمتری دارد.

با توجه به این موضوع، این مساله که استرس می تواند ریزش مو ها را تشدید کند بسیار نا امید کننده است. بسیاری از دانشمندان معتقدند که یک محور ارتباطی بین مغز و فولیکول مو وجود دارد که این رابطه بین ریختن مو و استرس را امکان پذیر می سازد. زیرا نشان داده شده است که وقایع استرس زای زندگی باعث ایجاد تغییراتی در فولیکول مو می شود که منجر به مرگ زود رس مو می گردد.

خریداینترنتی مکمل فیتو فانر

خریداینترنتی مکمل فیتو فانر

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استرس می تواند روی ماست سل های پوست ( سلول های پر از دانه های بازوفیل هستند که به تعداد زیادی در بافت های همبند مثل پوست وجود دارند و در مواقع بروز واکنش های التهابی و آلرژی در فرد اقدام به آزاد سازی هیستامین و سایر مواد می کنند) اثر بگذارند.

سلول های پوستی و فولیکول مو رابطه پیچیده ای دارند و شرایط بد پوستی یا پوست سر می تواند سرعت ریزش مو را بیشتر و بدتر کند. اما اینکه آیا این مساله مربوط به همان محور ارتباطی بین مغز و فولیکول مو است هنوز ناشناخته است، اما این موضوع یک دلیل محکم به ما میدهد که از موقعیت های استرس زا دوری کنیم.

هنگام کار با بیمارنی که دچار ریزش مو هستند مهم است که خواب و استرس آنها و همچنین سایر عوامل موثر بر سلامتی آنها را ارزیابی کنیم. این ارزیابی جامع و کامل این اطمینان را حاصل می نماید که ما طرحی را پیاده کرده ایم که نه تنها وضعیت موهای آنها را بهبود می بخشد بلکه یک وضعیت سلامت کلی را در فرد برقرار میکند.

سخن آخر اینکه گاهی که علی رغم تمام روش های درمانی اعم از موضعی و دارویی و مکمل ریزش مو ، ریختن موهای شما همچنان ادامه دار است. همانطور که در اول کلام عرض کردم باید یک کار ارزشمند انجام دهید و کیفیت خواب و استرس خود را بررسی و کنترل کنید.

با 4 مکمل برتر تقویت مو در جهان آشنا شوید:

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.7/5 - (28 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید