نقد و بررسی مکمل هیرویت برای ریزش مو

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
مکمل هیرویت
آنچه در این مقاله میخوانیم :

مکمل هیرویت یک محصول نوتریکازمتیک اختصاصی با هدف تامین نیازهای تغذیه ای مو ها برای حفظ سلامت و زیبایی آن است که به صورت گسترده ای این روزها توصیه و تجویز می شود. در ابتدای بحث باید اشاره ای داشته باشیم به این موضوع که موهای ما به دلایل مختلفی از بیماری گرفته تا آسیب های ناشی از آفتاب، اقدامات آرایشگاهی، آلودگی های زیست محیطی ممکن است شکننده و آسیب دیده شوند. وقتی موهای ما شروع به ریزش یا از بین رفتن سلامت و لطافت خود می کنند، مایوس می شویم و به دنبال کمک می گردیم.

فاکتورهای مختلفی وجود دارد که باعث می شود موهای ما خصوصیات سالم خود را از دست بدهند همانند رژیم غذایی نامناسب ، شرایط پزشکی، نوسانات هورمونی و استرس فیزیولوژیکی یا عاطفی می توانند باعث کدر شدن و ریزش مو شود. همچنین کمبود ویتامین و مواد معدنی می تواند دلیل ناسالم بودن موها باشد.

چه کسانی می توانند از مکمل هیرویت استفاده کنند؟

 • افرادی که به دلیل دارا بودن رژیم غذایی نامناسب موهای آنها در وضعیت خوبی نیست.
 • افرادی که دوره های استرس شدید و شوک های روحی و بیماری مانند کرونا را تجربه کرده اند.
 • افرادی که حس میکنند در طی شبانه روز بیش از میزان طبیعی ریزش مو دارند.
 • افرادی که در معرض آلاینده های مضر و سمی قرار گرفته اند.
 • افرادی که می خواهند موهای خود را تغذیه کنند.

بررسی علمی مکمل هیرویت که برای ریزش مو

کپسول های هیرویت (Hair-vit® Capsules) به دقت فرموله شده تا رژیم غذایی فرد را با ویتامین ها و مواد مغذی ضروری برای ارتقای سلامت مو ها تکمیل و حمایت کند. این کپسول ها حاوی همه هشت ویتامین گروه ب هستند که به حفظ موهای طبیعی کمک میکند و همچنین به احتمال زیاد کاهش استرس و تعادل هورمونی را نیز در دستور کار دارد. استرس و عدم تعادل هورمونی در اکثر موارد علل اصلی ریزش موی افراد به ویژه خانم ها هستند.

کپسول های مکمل هیرویت حاوی دو اسید آمینه ضروری و مورد نیاز مو ها با نام ال سیستئین و ال متیونین است. این دو آمینو اسید برای ساخت کراتین در موها مورد نیاز است. کراتین یک پروتئین طبیعی است که به مو قدرت و درخشش می دهد. کراتین نوعی پروتئین است که در سلول های اپی تلیال سطح پوست وجود دارد. انواع متفاوتی از کراتین مسئول ساختار و رشد موها، ناخن و پوست هستند.

سایر آمینو اسید های موجود در مکمل هیرویت که به صورت پودر ژلاتین هیدرولیزه بکار گرفته شده است شامل گلایسین، پرولین، هایدروکسی پرولین، گلوتامیک اسید، آلانین، آرژنین، آسپارتیک اسید، سرین، لیزین، لوسین، والین، ترئونین، فنیل آلانین، هایدروکسی لیزین، ایزولوسین، هیستیدین و تیروزین است.

جدول مواد مغذی و ویتامین های مکمل هیرویتمکمل

ژلاتین هیدرولیز شده برای تقویت رشد و نشاط مو

ژلاتین از کلاژن هیدرولیز شده حاصل می شود. کلاژنی که از پوست، استخوان، غضروف و بافت های همبند حیوانات بدست می آید. علی رغم اینکه این کلاژن ارزش غذایی بالایی دارد اما در رژیم های غذایی ما اثری از آن نمی بینید و تقریبا ناپدید شده است. ژلاتین بسیار غنی از پروتئین است. تقریبا 98 % از محتوای آن پروتئین و منبع غنی از دست کم 18 نوع آمینو اسید عمدتا گلایسین و پرولین است. البته گرافیست شرکت انگلیسی تولید کننده مکمل هیرویت در تصویر فوق بجای گلایسین نوشته است گلیسیرین که امیدوارم باعث برداشت بدی از جانب مصرف کننده ها نشود.

در یک مطالعه جالب دوسوکور (مطالعه ای است که در آن نه شرکت کنندگان و نه آزمایشگران نمی دانند چه کسی درمان خاصی را دریافت می کند) تاثیر مطلوب در رشد مو در مردان تحت درمان با دوز کم ژلاتین همراه با دوز نسبتا بالای سیستئین بررسی و نشان داد که تغذیه شامل این دو مورد می تواند برای تامین آمینو اسیدهای مورد نیاز مو ضروری باشد. در این مطالعه ذکر شده که درمان با این روش نباید کمتر از سه ماه باشد.

کمبود آهن و ریزش مو

کم خونی فقر آهن یا به قولی آنمی فقر آهن اگر شدید باشد علائمی همچون خستگی، درد قفسه سینه، تنگی نفس و ریزش مو  را به دنبال خواهد داشت. هنوز هم متخصصین دلیل اصلی اینکه چرا افراد دارای فقر آهن دچار ریزش مو می شوند. طبق برخی تحقیقات ، سلولهای فولیکول مو می توانند به کاهش سطح آهن حساس باشند و در صورت کمبود ذخایر آهن قادر به رشد و تکثیر سلولهای جدید نیستند دقیقا می توان گفت شبیه بلایی است که داروهای شیمی درمانی به طور شدیدتری بر سر فرایند تکثیر سلولیِ فولیکول مو می آورند.

از نقطه نظر دیگری اعتقاد شخص خودم بر این است که از آنجا که آهن نقش مهمی در ساخت هموگلوبین دارد و هموگلوبین نقش مهمی در گردش خون محیطی و انتقال اکسیژن به سلول ها دارد می تواند روی سلامت مو اثر بگذارد.

میزان آهن مکمل هیرویت 12 میلی گرم است که برای بانوان مقدار مناسبی است اما برای آقایان که نیاز کمتری به آهن دارند حدود 4 میلی گرم زیادی است. اگر چه این موضوع نمی تواند برای آقایان مشکلی ایجاد کند ولی بهتر است آقایان مکمل دیگری مانند یونی زینک استفاده کنند.

زنان به دلیل از دست دادن منظم خون قاعدگی که اتفاقا غنی از آهن هم هست بسیار بیشتر از آقایان حساس به فقر آهن هستند. ریزش مو و حتی علائم دیگری همچون خشکی بیش از حد مو، رنگ پریدگی آن و افسردگی در خانم ها ی غیر یائسه می تواند از نشانه های بارز فقر آهن باشد.

کمبود زینک و ریزش مو

کمبود روی کاملا میتواند با ریزش موی افراد در ارتباط باشد. روی یا زینک در گوشت، تخم مرغ و غذاهای دریایی وجود دارد اما مصرف و دیافت این ماده معدنی توسط رژیم های تغذیه ای عموما کم تر از میزان مورد نیاز ما است. روی فعالیت چندین آنزیم را تحریک میکند و همچنین در رشد طبیعی سلول، سطح نرمال هورمونی و سلامت باروری نقش ویژه ای دارد. روی به عنوان یک جز اساسی مواد ژنتیکی برای تولید DNA و RNA، زینک به تقسیم سلولی فولیکول مو کمک میکند.

سطوح زینک در خون و مو در افرادی که دارای الگوی ریزش طاسی مردانه یا همان آلوپشیا آندروژنیک است کم است. روی به عنوان یک مهار کننده آنزیم 5 آلفا ردوکتاز عمل میکند و مانع تشکیل DHT می شود که عامل اصلی در ریزش آندروژنیک است.

زینک موجود در این مکمل زیاد نیست و تنها 20 درصد نیاز روزانه را پاسخ میدهد احتمالا شرکت سازنده فرض را بر این گذاشته که فرد مصرف کننده مابقی نیاز روزانه خود را از تغذیه اش دریافت خواهد کرد. زینک در رشد مو ، ترمیم مو و حتی تنظیم ترشح چربی در اطراف فولیکول ها دخالت دارد و موجب سلامت و شادابی مو ها می شود.

از نظر من مکمل هیرویت یک مکمل نجات بخش برای افراد دارای ریزش آندروژنیک یا ارثی که در آن DHT نقش اصلی را دارد نمی تواند باشد و توصیه می کنم از مکمل یونی زینک استفاده شود که یک مکمل کلاسیک برای ریزش موی آندروژنیک است. مکمل هیرویت همچنانکه در ابتدای این نقد عرض کردم یک مکمل حمایت کننده ی تغذیه فرد برای تامین نیاز های ضروری مو است که احتمال دارد به دلایلی فرد دچار کمبود این ویتامین ها و ریز مغذی ها باشد.

بیوتین و ریزش مو

بیوتین می تواند موجب افزایش ضخامت مو ، خاصیت ارتجاعی آن و مانع از خشکی و شکنندگی موها شود. بیوتین به سالم ماندن کراتین مو ها که لایه محافظ مو است کمک میکند. تحقیقات نشان داده اند که کمبود بیوتین موجب نازک شدن مو، تغییر رنگ مو و حتی ریزش مو شود. تحقیقاتی در دانشگاه هاروارد نشان داده است که باید بیوتین را به عنوان یکی از مهمترین مواد مغذی برای حفظ استحکام، بافت و عملکرد مو ، همچنین برای به حداقل رساندن ریزش مو و جلوگیری از سفیدی مو در نظر گرفت. بیوتین که ویتامین ب 7 است در مکمل هیرویت 40 میکروگرم برای تامین 40 درصد نیاز روزانه فرد در نظر گرفته شده است.

ادامه دارد…

میزان مصرف روزانه مکمل هیرویت چقدر است؟

بزرگسالان و نوجوانان بالای 16 سال ، روزانه یک عدد کپسول همراه با وعده صبحانه مصرف کنند. افرادی که دارای خواب نامنظم هستند و وعده صبحانه آنان در زمان طبیعی و رسمی اش نیست قطعا با خوردن این مکمل در ساعات دیگر روز همراه با وعده های شام و ناهار نتایج خوبی نخواهند گرفت. سعی شود بیش از یک کپسول در روز مصرف نشود مگر اینکه درماتولوژیست شما دستور آن را صادر کند. افراد مصرف کننده نباید با مصرف این مکمل دچار استدلال های غیر عقلانی شده و از داشتن یک تغذیه سالم و کافی غافل شوند. مکمل ها هیچ وقت نمی توانند جایگزین تغذیه شما باشند بلکه آنها مکمل تغذیه ای یا به زبان ساده تر تکمیل کننده تغذیه ی شما هستند.

ادامه دارد… اگر وقت کنم.

 

اگر سوالی دارید و یا تجربه ای از این محصول دارید حتما در کامنت ها با من و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.2/5 - (7 امتیاز)

8 نظر در “نقد و بررسی مکمل هیرویت برای ریزش مو

 1. Unky گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید روی رشد قدی مو هم تاثیر داره؟

  1. سلام بیتا جان این روزها هیرویت خیلی مکمل محبوبی نیست. در پاسخ سوال شما باید عرض کنم که بله همه مکمل های مو از برند های معتبر روی رشد مو و قطع ریزش همزمان اثر دارند. با تشکر

 2. karimileila گفت:

  سلام
  اگه شبها استفاده بشه چجوریه تاثیر نداره؟واسه تاثیرش روی اشتها پرسیدم

  1. سلام خیلی فرقی نمیکنه و اگر تاثیری روی باز شدن اشتها داشته باشه کلی است و ربطی به ساعت مصرف ندارد. مرسی از حضور شما

   1. محمد آرام پیروتی آذر گفت:

    سلام من این قرص را تهیه کردم برای رشد سریع موهام آیا جواب میده این دارو

    1. سلام محمد آرام عزیز ، کمک میکنه ولی این جوری که شما نوشتید مشخص است که میخواهید به شما بگویند حتما جواب میده. مکمل در رشد بهتر مو یک بخش از موضوع است و عوامل دیگری هم در رشد موهای شما دخیل هستند. احتمال هم دارد همین مکمل بتواند شما را به هدفی که دارید برساند ولی بهتر است اصولی عمل کنید نه فقط با خرید یک مکمل بدون مشورت. با تشکر از شما

 3. نادری گفت:

  سلام میخواستم ببینم رو اشتها تاثیر داره؟

  1. سلام هر مکملی که زینک داره ممکن است اشتها را بهبود دهد. مرسی از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید