برای موهای چرب چه کار باید کرد؟

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
برای موهای چرب چه کار کنیم
آنچه در این مقاله میخوانیم :

سبوم یا همان چربی که می تواند پوست سر و موهای شما را چرب نشان دهد در غدد سباسه (غدد چربی) داخل پوست سر شما تولید می شوند. این غدد چربی درست در کنار فولیکولهای موی (پیاز مو) شما قرار دارند. از آنجا که آنها هیچ راه خروجی از خودشان ندارندپس مجبورند از طریق جداره فولیکول های مو خود را به بیرون و سطح پوست هدایت کنند.

سبوم عملکرد مهمی دارد، از پوست در برابر میکروب ها محافظت کرده و در مقابل از دست رفت آب سد ایجاد میکند و پوست را نرم نگه می دارد. اما اگر این سبوم به میزان اضافی تولید شود پوست سر و در نتیجه موها دارای ظاهر و حس چربی نامطلوبی می شوند.

sebaceous glands 0 برای موهای چرب چه کار باید کرد؟

دلایل چرب شدن پوست سر

دلایل مختلفی برای چربی پوست سر و مو وجود دارد. ما به سختی می توانیم روی برخی از این عوامل تاثیر بگذاریم همانند استعداد ژنتیکی و نوسانات هورمونی که به ویژه در دوران بلوغ و بارداری بیشتر است. البته نوسانات هورمونی که منجر به چربی پوست و پوست سر نیز می شود به صورت عمومی در بسیاری از خانم ها وجود دارد که علت آن هورمون های آندروژن ترشح شده از تخمدان هاست.

فاکتورهای دیگر که می تواند منجر به چرب شدن پوست سر و موها شوند مواردی همچون یک برنامه زندگی روزانه پر مشغله است که موجب استرس فرد می شود یا رژیم غذایی نادرست و مراقبت های بهداشتی نادرست از موها که همگی منجر به چرب شدن بیشتر پوست سر و موها می شود.

می توان مورد آخر را با اتخاذ یک روتین مراقبت از مو ی صحیح اصلاح کرد.

7 نکته برای موهای چرب

صبح ها موهای خود را بشورید؛ غدد چربی به طور ویژه ای در شب ها فعال هستند. همچنین در طول شب سر شما حرکات زیادی انجام میدهد که سبوم را توزیع میکند و بنابراین باعث میوشد که موها با سرعت بیشتری چرب تز به نظر برسند.

گرما ممنوع؛ حرارت می تواند غدد سباسه را تحریک کند. این حرارت می تواند از طریق حمام با آب بیش از حد گرم باشد یا تجهیزات خشک کننده مو مانند سشوار و اتوی مو بر روی غدد سباسه شما اعمال شود. سعنی کنید آب حمام ولرم باشد و از مواردی مانند سشوار به میزان حداقل و با درجه خنک تری استفاده کنید.

جایگزینی برس با شانه؛ بجای استفاده از برس ها توصیه میشود از شانه ها استفاده کنید چون برس ها نسبت به شانه چربی را با شدت بیشتری روی تار های مو پخش میکنند. شانه برای موهای چرب گزینه مطلوب تری است.

کلاه پوشیدن ممنوع؛ از پوشیدن کلاه برای مدت طولانی خودداری نمایید. کلاه پوشیدن طولانی مدت در طول روز میتواند مسیر رسیدن هوا و اکسیژن به پوست سر را مسدود کند. پوست سر نیز به عنوان عکس العمل می تواند با ترشح سبوم بیشتری پاسخ دندان شکنی به شما بدهد.

محصولات مراقبت از مو همچون کاندیشنرها، سرم های مو و ماسک های مو را فقط به تار های مو بزنید و اصلا به قسمت هایی از تار مو که نزدیک به پوست سر است نزنید.

شامپوهای خشک یا اسپری های آن؛ می توانید در مواقعی که دسترسی به آب برای شستشو موهایتان ندارید، کمک کننده باشند. این شامپوها عموما حاوی کائولن هستند که قادر است مثل اسفنج که آب را به خود جذب میکند ، چربی موهای شما را به خود جذب کنند.

شامپوی مناسب استفاده کنید. سعی کنید اگر موهای چربی دارید از شامپوهای حاوی روغن ها و سیلیکون ها استفاده نکنید. چنین ترکیباتی که بیشتر در محصولات مخصوص موی رنگ شده و خشک یافت میشود موجب سنگین شدن موهای شما شده و به آنها حالت رشته ای میدهد.

شما باید از شامپوهای سبک تر حاوی مواد و ترکیبات مخصوص پوست سر و موهای چرب استفاده کنید. اگر شما اصرار دارید به هر دلیلی هر روز موهای خود را بشورید باید از شامپوی ملایمی استفاده کنید چون اگر شامپوی شما ملایم نباشد، در شستشوی روزانه ممکن است شما مقدار زیادی سبوم روی سرتان را بشویید و پوست سر در این حالت احساس می کند که باید سبوم بیشتری تولید کند تا بتواند وظایف محافظتی تعریف شده برای سبوم را روی پوست سر انجام دهد. برای انتخاب شامپوی موی چرب حتما از طریق چت آنلاین سایت با ما مشورت کنید.

reference : Melina Reichmuth

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.6/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید