معرفی فیس واش و تونر پوست چرب فاربن

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
فیس واش و تونر پوست چرب فاربن
آنچه در این مقاله میخوانیم :

فیس واش پوست چرب فاربن و تونر پوست چرب فاربن دو محصول پاک کننده مناسب برای شستشو و پاکسازی پوستهای چرب و مختلط جهت کنترل چربی پوست و مراقبت از پوست آکنه ای است. هدف اصلی پاکسازی پوست توسط پاک کننده هایی مانند فیس واش ها و تونر ها کاهش سبوم و آلاینده های محیطی و همچنین اطلاح بو و میکروبیوم پوست است. استفاده از یک شوینده مناسب و یک تونر به عنوان مرحله دوم پاکسازی و آماده سازی پوست برای درمان آکنه از قوانین حیاتی برای پوست های آکنه ای است. اولین نقد جدی که به فیس واش فاربن وارد است مغایرت بین لیست ترکیبات درج شده روی جعبه این محصول است که به دو زبان فارسی و لاتین نوشته شده است.

سورفکتانت های فیس واش فاربن

سورفکتانت های فیس واش پوست چرب فاربن از خانواده گلوکوزید ها هستند. اینها سورفکتانت های غیر یونی و زیست تجزیه پذیری اند که معمولا شرکت هایی که بخواهند محصولی با فرمول طبیعی طراحی کرده و گواهی ECOCERT بگیرند سراغ آنها می روند.  فاربن در این فیس واش از سه نوع مشهور سورفکتانت گلوکوزیدی استفاده کرده که مخلوط این سه در کنار هم بسیار ملایم و در عین حال دارای کف با کیفیتی برای پاکسازی پوست های چرب و مختلط هستند. این سورفکتانت های گلوکوزیدی چندین و چند نوع هستند که سه نوعی که فاربن استفاده کرده به شرح زیر است.

لوریل گلوکوزید

این سورفکتانت گلوکوزیدی دارای زنجیره طولنی تری در ساختار مولکولی اش است و گرانروی (ویسکوزیته) بیشتری نیز دارد به این معنا که می تواند فرم سفت تری به ژل شوینده بدهد. ای سورفکتانت برخلاف دیگر اعضای خانواده اش یک کم زمان می خواهد که کف کند ولی کف آن از بقیه پایدار تر است. این سورفکتانت های ملایم با نام آلکیل گلوکوزید با واکنش یک الکل چرب یا مخلوطی از الکل های چرب با یک فرم حلقوی قند مانند گلوکز یا پلیمرهای گلوکز تشکیل و تولید می شوند.

کوکو گلوکوزید

یک سورفکتانت غیر یونی است که از روغن نارگیل و قند میوه درست میشود که یک پاک کننده بسیار ملایم و کف ماند است که کاملا زیست تجزیه پذیر نیز هست. این سورفکتانت دارای PH12 است که باعث می شود که یک ماده خود نگهدارنده یعنی بدون نیاز به ماده نگهدارنده باشد. در فرمول فیس واش فاربن این قلیایی بودن را با موادی همچون اسید سیتریک متعادل کرده اند تا در محدوده مناسب پوست صورت مصرف کننده باشد.

دسیل گلوکوزید

این سورفکتانت بسیار شبیه کوکو گلوکوزید است که غیر یونی و سازگار با ECOCERT است اما طول زنجیره مولکولی کوتاه تری دارد. همچنین کف کمتری نیز ایجاد میکند و البته این کف علاوه بر اینکه حجم کمتری دارد نسبت به کف ایجادی توسط کوکو گلوکوزید ناپایدار تر است. نکته مثبت کف ایجادی توسط دسیل گلیکوزید این است که به محصول ویسکوزیته بیشتری را تزریق میکند یعنی محصول نهایی سفت تر خواهد بود. این سورفکتانت از گلوکز و روغن نارگیل گرفته می شود و کاملا زیست تجزیه پذیر است که می توان در شامپو، ژل ها و محصولات مناسب کودکان استفاده شود.

این کیفیت مناسب شویندگی و کف با کیفیت می تواند پاکسازی مطلوب همراه با تمیز نگه داشتن منافذ پوست صورت را برای مصرف کننده به همراه داشته باشد. فیس واش فاربن می تواند ضایعات و چربی اضافی را پاکسازی کرده که نتیجه ی این امر چیزی جز کنترل آکنه نخواهد بود. فیس واش پوست چرب فاربن با توجه به این سه پاک کننده یا سورفکتانت طبیعی که دارد فرمول آن قاعدتا یک مقدار با بقیه برندها متفاوت است و انتظار میرود که به شدت مصرف کننده با آن حس خوبی داشته باشد به طوری که پس از شستشو پوست احساس کشیدگی و تحریک نداشته باشد و از دهیدراته شدن آن پیشگیری شود.

فیس واش فاربن بر پایه گلیسیرین، پارافین مایع و شی باتر است در کنار سه سورفکتانت بدون گروه سولفور است که بخوبی می تواند پوست چرب را پاکسازی و تسکین دهد و رطوبت آن را تنظیم کند. در انتهای لیست مقادیر کمی نیز هیالورونیک اسید رو برای آبرسانی و حفظ رطوبت پوست در نظر گرفته است.

عصاره های گیاهی فیس واش فاربن

عصاره چای سبز یک آنتی اکسیدان قوی و ضد التهاب خوب برای پوست آکنه ای و چرب است که حتی اثر ترمیم کنندگی نیز دارد. به طور کلی مشتقات چای سبز به دلیل اثرات فوق العادی که حتی روی باکتری های مقاوم روی پوست دارند در محصولات مناسب برای پوست چرب بسیار اثر مثبت دارند و به طور گسترده ای استفاده میشوند.

روغن جوانه گندم موجود در این فیس واش بسیار برای پوست های چرب بسیار مفید است چون در مدیریت مشکلات پوست چرب می تواند نقش خیلی بارزی داشته باشد. روغن جوانه گندم می تواند مواردی مثل تحریک پوست و آکنه های التهابی را به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی که دارد التیام ببخشد.

به نظر می رسد که این فیس واش حاوی روغن چای سبز باشد که اثرات ترمیمی بر سلول های پوست و آبرسانی بسیار عمیق بدون حس چربی و حتی اثرات ضد پیری روی پوست دارد که در نتیجه به ترمیم و بازسازی کلاژن کمک خواهد کرد. این روغن چای سبز در کشتن باکتری هایی که به آنتی بیوتیک مقاوم اند اثر بخش بوده و برای درمان آکنه روی پوست و حتی برای از بین بردن باکتری ها و قارچ های مولد بوی بد روی پوست اثر گذار است.

تونر پوست چرب فاربن و فیس واش پوست چرب فاربن

تونر پوست چرب فاربن

تونر زدن اساسا برای پاکسازی پوست افراد دارای پوست چرب و آکنه ای توصیه شده است. تونر در واقع مرحله دوم پاکسازی صورت در کنار فیس واش است که به پاکسازی هر چه بیشتر منافذ کمک می کند. این پاکسازی اطمینان بخش است از این نظر که راه خروج سبوم ترشح شده توسط پوست همیشه باز خواهند بود و از بروز آکنه های کومدونال و التهابی پیشگیری کاملی صورت خواهد پذیرفت. این تونر فاربن با آبرسانی و آماده سازی پوست برای استفاده از کرم های آبرسان و یا محصولات ضد پیر پوستی و ضد آکنه داشتن یک پوست سالم را تضمین خواهد کرد.

بالانس PH پوست توسط تونر علی رغم اینکه تونر ها می توانند در جا PH پوست را متعادل کند اما واقعیت این است که از دید علمی این موضوع بیشتر یک اقدام و شعاری برای تبلیغ می تواند باشد تا یک موضوع ضروری برای پوست. تونر ها اصولا یک پاک کننده با مزایای پاک کنندگی و آماده سازی پوست برای اعمال محصولات ضد پیر پوستی هستند که پس از استفاده به پوست حس لطافت و شادابی بدهد. به زبان ساده تر مهمترین کاری که یک تونر خوب که بر اساس تعریف اصولی تونر فرموله شده انجام میدهد پاکسازی هر چه بهتر پوست بعد از شستشو و ایجاد حس لطافت و آماده سازی پوست برای استفاده از کرم ها و سرم های درمانی و کمک درمانی است.

تونر فاربن یک تونر رسمی بر اساس تعریف صحیح تونر است که یک مکمل پاکسازی عالی برای پس از استفاده از فیس واش است.

تونر فاربن در صورتیکه شوینده صورت شما صابون باشد برای متعادل سازی اسیدیته پوست بسیار مناسب است. این تونر چربی ها و ناخالصی های درون منافذ و ناهمواری های روی پوست را پاک میکند. نکته قابل توجه این است که فاربن روی لیبل تونر ذکر کرده است این تونر پوست را آماده سازی میکند که قبلا در هیچ تونری اشاره به این موضوع را مشاهده نکرده بودم.

تونر پوست چرب فاربن حاوی سالیسیلیک اسید برای پاکسازی چربی پوست است، ویتامین سی دارد و عصاره چای سبز که یک ترکیب فوق العاده برای پوست چرب هستند. این تونر فاربن حاوی زینک گلوکونات با دوز مناسبی است که برای رفع و پیشگیری از آکنه های متوسط تا شدید به صورت موضعی بسیار اثر مثبتی دارد.

به نظر می رسد این دو محصول برای روتین یک پوست چرب و یا آکنه ای بسیار مناسب باشد و سطح رضایتمندی بالایی را کسب کند. اما انتقاد دوم به این محصولات این است که درج عبارات پارابن فری و فتالات فری روی لیبل محصولات اقدامی غیر حرفه ای توسط تیم بازریابی این برند است که امیدواریم به مرور مدیران این برندها طبق راهنمای کلیم های اتحادیه اروپا عمل کرده و اجازه ی استفاده از بازاریابی ترس و انتشار اطلاعات غلط به مصرف کننده را به سیستم های تدوین کننده مارکت استوری محصولات خود ندهند.

اگر این محصولات را تهیه کردید حتما تجربه خود را برای ما در کامنت ها بنویسید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.3/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید