نقد و بررسی مولتی ویتامین ومیناویت

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
نقد و بررسی مولتی ویتامین ومیناویت
آنچه در این مقاله میخوانیم :

زنان به عنوان مظهر زندگی نگرانی های بهداشتی منحصر به فرد و خاصی همچون سلامت استخوان، قلب و بهداشت سیستم باروری و تناسلی دارند. در همین وب سایت در چند مقاله به مقوله بهداشت موضعی تناسلی زنان پرداخته شده است و قصد دارم به مرور به مقولات دیگر در زمینه نگرانی های بهداشتی بانوان بپردازم. در این مقاله به نقد و بررسی مولتی ویتامین وومیناویت به عنوان یک مکمل خوراکی برای حمایت تغذیه ای بانوان که همزمان یک محصول نوتریکازمتییک نیز هست خواهم پرداخت.

محصول نوتریکازمتیک چیست؟

نوتریکازمتیکس مکمل ها و یا غذاهای کاربردی خاصی هستند که از عملکرد و ساختار پوست و حتی مو پشتیبانی تغذیه ای میکنند و به تامین ویتامین ها، ریز مغذی ها و عناصر مورد نیاز پوست مو کمک میکنند. این محصولات می توانند به شدت سیستم دفاع آنتی اکسیدانی پوست را در مقابل رادیکال های آزاد و گونه های فعال اکسیژن که مسئول پیر پوستی و پیر مویی است ارتقا دهند. زیبایی از درون ناشی می شود شعاری است به این مفهوم که تمام روتین های مراقبت از پوست موضعی بدون توجه به تغذیه و نوتریکازمتیکس بی فایده است.

معرفی مولتی ویتامین بانوان وومیناویت

زنان نگرانی های بهداشتی منحصر به فرد و خاصی مانند استخوان ، قلب و بهداشت باروری و زیبایی . سلامت پوست و مو دارند. مکمل وومیناویت به طور خاص با 27 ماده مغذی اصلی تهیه شده است که به صورت کامل از هر نوع سبک تغذیه روزانه فرد پشتیبانی می کند. دوز های مواد موثره و ویتامین های این مکمل عملا برای بهبود سلامت یک زن طراحی شده است.

مکمل مولتی ویتامین بانوان وومیناویت یک فرمول منحصر به فرد برای زنان در هر سنی است. این محصول شامل طیفی از عناصر ریز مغذی برای حمایت از تغذیه از جمله ویتامین های گروه ب ، ویتامین سی و آهن است که به آزاد سازی انرژی طبیعی و کاهش خستگی و کوفتگی بدن کمک می کنند. این مولتی ویتامین یک محصول نوتریکازمتیک دارای مواد مغذی برای کمک به زنان جهت حفظ ظاهر سالم و زیبا است.

وومیناویت همچنین حاوی 600 واحد بین المللی ویتامین D برای سلامت استخوان های یک زن است. حضور 800 میکروگرم اسید فولیک در این مولتی ویتامین بانوان که به رشد بافت مادرانه در دوران بارداری و برای زنانی که قصد بارداری دارند نیز حیاتی است. این مکمل همچنین طبق ادعای شرکت سازنده حاوی روغن گل مغربی برای حمایت از سلامت زنان در چرخه ماهانه استکه در ادامه این نقد و بررسی مکمل مولتی ویتامین بانوان وومیناویت به آن و سایر ترکیبات نگاهی عمیق خواهیم انداخت.

چرا باید ازمولتی ویتامین وومیناویت استفاده کنیم؟

استفاده منظم از مولتی ویتامین با کاهش 34 درصدی خطر حمله قلبی در زنان همراه است. زنانی که عمدتا رژیم غذایی غنی از ویتامین های سی ایی و فولیک اسید ندارند توصیه میشود که مولتی ویتامین وومیناویت را برای دوره هایی که تغذیه مناسبی نداشته اند استفاده کنند.

از نقطه نظر دیگری هر مادر آینده اهمیت تغذیه مناسب در دوران بارداری را می داند. در طول این 9 ماه بارداری اطمینان از اینکه آنها واقعاً تمام ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز خود و کودک در حال رشد را دریافت می کنند، دشوار خواهد بود. صرف نظر از نه ماهه بارداری، هر خانمی باید یک مجموعه اصلی از ویتامین ها را در رژیم غذایی خود بگنجاند. به این ترتیب او می تواند از سلامت و قدرت بدن خود اطمینان حاصل کند و در عین حال رشد و تکامل سالم کودک خود را نیز تضمین کند.

خانم هایی که قصد مادر شدن دارند بهتر است از چند ماه قبل اقدام به بارداری، شروع به مصرف مولتی ویتامین وومیناویت کنند و تا بعد از تولد نوزاد و تا زمانی که کودک خود را شیر می دهد، مصرف آن را ادامه دهید. این کمک می کند که اطمینان حاصل شود که کودک مواد مغذی لازم را برای رشد سالم بدن دریافت می کند.

تقریبا تمام ویتامین ها و ریز مغذی های موجود در مولتی ویتامین وومیناویت اثر مسقیم بر روی سلامت پوست و مو دارند و کمبود آنها می تواند اثرات منفی جدی روی سلامت و زیبایی پوست و مو داشته باشد. در اغلب موارد تامین صحیح به میزان مورد نیاز این ویتامین ها و مواد مغذی می تواند نتایج بسیار خوبی در کنار مصرف محصولات موضعی مراقبت از پوست و مو داشته باشند. هر چند همیشه تاکید می شود که صرفا با محصولات موضعی بدون حمایت تغذیه ای نمی تواند نتایج مثبت در رفع مشکلات و اختلالات پوستی را مشاهده کرد و تاکید می شود سلامت و زیبایی پوست و مو در گروه داشتن همزمان تغذیه صحیح و انتخاب صحیح و مصرف صحیح محصولات کازمتیک است.

مشخصات مکمل وومیناویت

وومیناویت به فرم سافت ژل در بسته های 30 و 60 عددی تولید و عرضه شده است که موارد مصرف آن طبق ادعای شرکت سازنده موارد زیر است:

  • سلامتی و نشاط برای همه زنان
  • آزاد سازی انرژی و کاهش کوفتگی و خستگی های پی در پی
  • سلامت بخشی و بهبود زیبایی پوست، مو و ناخن

نحوه و مقدار مصرف توصیه شده برای زنان بزرگسال روزانه دو عدد سافت ژل است که در جدول زیر دوز مواد موثره بر اساس دو عدد سافت ژل را مشاهده میکنید. این مکمل باید در جای خشک و خنک و دور از دسترس اطفال نگهداری شود. اگر دمای هوای منزل شما در تابستان بالاتر از 25 درجه است بهتر است این مکمل را در کشوی یخچال نگهداری کنید. برای احتیاط مادران باردار و شیرده سعی نمایند قبل از مصرف با پزشک خود مشورت نمایند شاید ایشان با آگاهی از وضعیت شما تشخیص دهند این مکمل مناسب شما نیست.

ترکیبات ( به ازای 2 سافت ژل )

عنوانمقدارنیاز روزانه
(Vitamin A (RE
2500 IU
125 %
Vitamin D3
600 IU
100 %
Vitamin E(a-TE)
30 mg
97 %
Vitamin C
100 mg
111 %
Vitamin K
90 µg
75 %
Vitamin B1
10 mg
1111 %
Vitamin B2
5 mg
555 %
Vitamin B3
36 mg
300 %
Vitamin B6
10 mg
769 %
Folic Acid
800 µg
200 %
Vitamin B12
20 µg
1111 %
Biotin
150 µg
500 %
Pantothenic Acid
6 mg
120 %
Magnesium
100 mg
25 %
Zinc
15 mg
136 %
Iron
18 mg
100 %
Copper
1 mg
111 %
Manganese
3 mg
166 %
Selenium
55 µg
100 %
Chromium
50 µg
200 %
Iodin
150 µg
100 %
Silicon
10 mg
     *
Boron
1 mg
     *
Co Q10
30 mg
     *
Starflower Oil
100 mg
     *
Evening Primrose Oil
100 mg
     *
Creatine
100 mg

روغن گل مغربی

گل مغربی گیاهی با گل های زرد است و روغن آن از دانه های این گیاه استخراج می شود. این روغن عموما به صورت کپسول و مکمل خوراکی فروخته میشود که حاوی 8-10 درصد اسید چرب گاما لینولنیک اسید (GLA) است. مردم در نقاط مختلف جهان از این روغن به صورت خوراکی برای درمان انواع مختلفی از بیماری ها استفاده میکنند. گاما لینولنیک اسید یک اسید چرب امگا 6 است که به عنوان اسید چرب ضروری در نظر گرفته میشود که برای سلامت انسان حیاتی است ولی خود بدن نمی تواند آن را تولید کند پس باید با تغذیه آن را دریافت کرد.

گاما لینولنیک اسید یک اسید چرب ضروری برای عملکرد مغزی، بهداشت باروری، سوخت و ساز بدن و سلامت استخوان بندی است. این اسید چرب برای تحریک رشد مو و رشد سلولی پوست می تواند حیاتی باشد. حال ببینیم این اسید چرب امگا 6 در مولتی ویتامین وومیناویت به چه دردی میخورد؟

اما بر اساس آنچه مایوکلینیک می گوید تحقیقات در مورد استفاده از گل مغربی برای شرایط خاص نشان می دهد:

  • درماتیت آتوپیک (اگزما). تحقیقات در مورد استفاده خوراکی روغن گل مغربی برای درمان اگزما نتایج متناقضی را به همراه داشته است. جامع ترین ارزیابی این است که گل مغربی که به صورت خوراکی مصرف می شود به طور موثری علائم و نشانه های اگزما را تسکین نمی دهد.
  • نوروپاتی دیابتی. تحقیق در مورد استفاده از روغن گل مغربی برای درمان این نوع آسیب عصبی که می تواند در صورت ابتلا به دیابت رخ دهد (که باعث بی حسی و ضعف میشود) بی نتیجه بوده است.
  • سندرم پیش از قاعدگی (PMS). تحقیقات نشان می دهد که هیچ فایده ای برای استفاده خوراکی روغن گل مغربی برای درمان علائم وجود ندارد

اما واقعیت این است که وجود گاما لینولنیک اسید برای مرطوب نگه داشتن سلول های پوست و بهبود عملکرد مانع پوستی (skin barrier) بسیار مهم است. در پژوهشی روی 60 بیمار مبتلا به اگزما در طی 12 هفته مکمل دهی GLA با دوز 500 میلی گرم در روز بهبود 90 درصدی اگزما و عملکرد مانع پوستی را نشان داد.

اختلال در عملکرد مانع پوستی ناشی از تکثیر بیش از حد اپیدرمی (لایه بیرونی پوست)، منجر به خشک شدن پوست و از دست دادن بالای آب ترانس اپیدرمال (TEWL) می شود. گاما لینولنیک اسید (GLA) برای درمان TEWL و درمان ازدیاد تکثیر اپیدرمی (epidermal hyperproliferation) موثر است. در پژوهشی دیگر توسط کاوامورا و همکارانش در سال 2011 مشاهده شد مکانیسم بهبود مانع پوستی با تولید احتمالی متابولیت های ضد التهابی از GLA همراه است.

پزشک بالینی حاضر بروی این پژوهش تأیید کرده است که هیچ یک از افراد تحت پژوهش و مکمل دهی GLA عوارض جانبی قابل توجهی از خود نشان ندادند. به نظر می رسد غذا های غنی شده با GLA ایمن بوده و در افرادی که شرایط خشکی پوست و درماتیت آتوپیک خفیف دارند عملکرد مانع پوستی را بهبود می بخشد.

گاما لینولنیک اسید همچنین پیش ساز ترکیبات قدرتمند شبه هورمونی با طول عمر کوتاه در بدن با نام ایکوزانوئیدها (مانند پروستاگلاندین ئی 1) است. ایکوزانوئیدها با بهبود جریان خون و کاهش التهاب و همچنین کاهش اتلاف آب به تعادل فیزیولوژیکی طبیعی پوست کمک میکنند.

کراتین (Creatine) و کراتین (Keratin)

کراتین (Keratin) یک پروتئین ساختاری مهم در سلول های اپیتلیال پوست است. کراتین انواع مختلفی دارد که مسئول رشد و ساختار پوست، مو و ناخن هستند. کراتین یک پروتئین تشکیل دهنده رشته میانی است که لایه محافظ پوست، مو و ناخن را حمایت و ایجاد میکند.

گاهی که پوست تحت اصطکاک زیاد قرار بگیرد پوست تیره و رشد نامتعادل کراتین اتفاق می افتد که اصطلاحا می گوییم پینه بسته است. کراتین حاوی میزان زیادی آمینو اسید سیستئین است و بیش از 14 درصد موی انسان را سیستئین تشکیل میدهد.

اما کراتین (Creatine) یک ترکیب نیتروژنه ذخیره‌کننده فسفات در سلول‌های ماهیچه است که منشاء عمده تولید انرژی در ماهیچه است. بدن انسان ، روزانه حدود ۱ گرم کراتین (Creatine) میسازد. کراتین (Creatine) در متابولیسم ماهیچه اهمیت فراوانی دارد، زیرا از راه سنتز فسفوکراتین؛ مولکول پرانرژی ایحاد می‌نماید. کراتین مونوهیدرات که در داروخانه ها می بینید یک مکمل مخصوص ورزشکاران است که فقط مجاز هستند در دوره های کوتاه مدت در سال استفاده کنند.

کراتین (Creatine) باعث افزایش سنتز پروتئین و افزایش احتباس آب و املاح و افزایش جذب آمینو اسیدها در عضلات اسکلتی شده که این اتفاق باعث افزایش قوای جسمانی فرد و یا ورزشکار می‌شود. مکمل کراتین (Creatine) به انجام تمرینات سخت کمک زیادی میکند و با افزایش قدرت بدنی ورزشکار موجب افزایش حجم و توده ماهیچه های او می‌شود.

هیچ وقت بدون مشورت با پزشک و یا متخصص تغذیه ورزشی ترغیب نشوید که از مکمل کراتین مونوهیدارت استفاده کنید گرچه عوارض خاصی ندارد اما مصرف طولانی مدت آن می تواند خیلی به کلیه و کبد آسیب برساند. میزان کراتین موجود در مکمل مولتی ویتامین وومیناویت که از روغن گل گاو زبان اروپایی گرفته شده است 100 میلی گرم و کاملا برای استفاده طولانی مدت ایمن است.

 

کیوتن کوآنزیمی است که به طور طبیعی در تمام سلولهای بدن یافت می شود. برای تولید انرژی بسیار مهم است که عملکردهای اساسی پوست مانند بازسازی و ترمیم را انجام دهد. از آنجا که پوست ما خارجی ترین لایه بدن است، به طور مداوم در معرض عوامل مختلف خارجی قرار دارد، از جمله استرس اکسیداتیو ناشی از اشعه ماورا بنفش خورشید و همچنین فرایندهای داخلی ناشی از متابولیسم نادرست و پیری کرونولوژیکال (داخلی) می توانند باعث آزاد شدن رادیکال های آزاد شوند که باعث آسیب بیشتر می شود. بنابراین در این میان نقش کوآنزیم Q10 چیست؟ کوآنزیم Q10 یا CoQ10 برای مقابله با این استرس اکسیداتیو به عنوان یک آنتی اکسیدان ترشح می شود، به همین دلیل برای پوستی صاف و با ظاهر سالم بسیار ضروری است. با افزایش سن سطح کوآنزیم Q10 طبیعی در پوست ما کاهش می یابد. با توجه به اینکه یک آنتی اکسیدان حیاتی است و برای فرآیند تولید انرژی بسیار مهم است، کاهش Q10 پوست را مستعد افزایش استرس و آسیب می کند. این باعث حساسیت و پتانسیل بیشتر برای بروز خطوط ریز و چین و چروک می شود و به همین دلیل است که ادغام محصولات نوتریکازمتیک و درموکازمتیک با Q10 در فرمولاسیون ها می تواند به حفظ پوست جوان تر برای مدت طولانی کمک کند.

آهن یکی از مهمترین عناصر مغذی است که زنان در دوران بارداری به آن نیاز دارند. آهن در جلوگیری از کم خونی در دوران بارداری ضروری است. آهن سهم بالایی در سلامت مادر و کودک دارد. مصرف آهن در تمام دوران بارداری از زمان بارداری تا زمان تولد و زمان تحت نظر یا حتی قبل از بارداری زنان بسیار مهم است. برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به کم خونی هستند. صرف نظر از عوامل خطر ، مصرف مکمل آهن یا مولتی ویتامین به عنوان ترکیب غذاهای همچون میوه خشک شده، آجیل، تخم مرغ، لوبیا قرمز، اسفناج پخته شده، گوشت قرمز در رژیم غذایی بسیار توصیه می شود. میزان آهن موردنیاز شما: برای مردان بالای 18 سال 8.7 میلی گرم در روز برای زنان 19 تا 50 ساله 14.8 میلی گرم در روز برای زنان بالای 50 سال 8.7 میلی گرم در روز است. رویای داشتن پوست گلگون و درخشان با داشتن آهن کافی در بدن همراه با یک روتین مراقبت از پوست صحیح محقق می شود. پوست کدر با لکه های تیره و حلقه های زیر چشم از علائم رایج کم خونی به دلیل کمبود آهن است. با کمبود و محدودیت هموگلوبین، خون از پوست دور شده و به سمت ارگان های حیاتی می رود. این موضوع باعث کاهش خونرسانی به پوست خواهد شد و پوست رنگ پریده تر و نا سالم خواهد شد. آهن جزو ارکان مهم در بهینه سازی عملکرد ترمیم زخم و کوفتگی در پوست است. ریزش مو می تواند دلایل مختلف داشته باشد. آهن به همان شیوه که بای پوست عمل خواهد کرد برای پوست سر نیز عمل میکند و کمبود آهن می تواند موجب کاهش اکسیژن رسانی و رساندن ریز مغذی ها به فولیکول مو شود.

ید به سالم ساختن هورمونهای تیروئید کمک می کند ، که به سالم ماندن سلولها و میزان متابولیسم (سرعت انجام واکنش های شیمیایی در بدن) کمک می کند. ید در پوست تنظیم کننده تعریق و رطوبت است. البته دوز بیشتر از حد مجاز نتیجه عکس میدهد. ید میتواند در ضد عفونی کردن پوست در محل بریدگی، زخم و ضایعات آکنه به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی عمل کند. ید همچنین میتواند باکتریهای موجود در دهان شما که موجب پوسیدگی دندان میشود را از بین ببرد و زیبایی لبخند شما را تضمین کند. ید رشد و سلامت موها را تقویت میکند به این ترتیب که با کم کاری تیروئید مقابله می کند چیزی که از دلایل رایج ریزش موی بانوان است. ید ضد استرس است به طوریکه در شرایط استرس زا که ترشح و مصرف هورمون ها زیاد می شود ممکن است آکنه های ناخواسته ایجاد شود و ید می تواند به کنترل این موضوع کمک کند که جوش نزنید. بزرگسالان به 140 میکروگرم (μg) ید در روز نیاز دارند. اگر شما رژیم های غذایی و سخت وگان را دنبال می کنید و ماهی نمی خورید ، ممکن است لازم باشد که یک مکمل ید خوراکی مصرف کنیدد. مکمل مولتی ویتامین وومیناویت حاوی 150 میکروگرم در دو عدد سافت ژل است.

سلنیوم از سلنو پروتئینهای مختلفی که نقش شناخته شده ای در حفظ سلامت مو و ناخن دارند پشتیبانی می کند. در بسیاری از موارد با مکمل سلنیوم می توان به مشکلات متداول مانند شکننده شدن ناخن یا مو که در انتهای آن شکافته شده و موخوره دارد، کمک کرد. به جای صرف هزینه زیاد برای تهیه فرمول های گران قیمت تقویت کننده ناخن و درمان مو، ممکن است فرد با استفاده از سلنیوم خوراکی مولتی ویتامین وومیناویت بهبودی این مشکلات را مشاهده کند. نقش سلنیوم در حفظ مو و ناخن طبیعی از جمله “زیبایی از درون می آید” پشتیبانی می کند. پوست، مو و ناخن هایی که ظاهری سالم دارند، به طور کلی نشان می دهد که بدن مواد مغذی مورد نیاز بدن را برای داشتن فرم مناسب دریافت می کند. مو و ناخن از سلولهای مرده تشکیل شده است اما این فقط در قسمت قابل مشاهده این بافت ها اعمال می شود. سلنیوم بر روی بافت زنده ای که از فولیکول های مو و بستر ناخن خارج می شود تأثیر می گذارد. بنابراین می توانید با مصرف رژیم غذایی حاوی مقادیر کافی سلنیوم و سایر مواد مغذی ضروری که در حفظ این بافت ها نقش دارند، بر ظاهر خود تأثیر مثبتی بگذارید.

اسید فولیک نسخه سنتزی فولات است که ویتامین ب است. این ویتامین که به ب 9 شهرت دارد را می توان در مکمل ها و مولتی ویتامین ها یافت و به طور طبیعی در برخی از غذاها مانند سبزیجات برگ تیره و حبوبات وجود دارد. این ماده برای تولید گلبول های قرمز ضروری است. همچنین برای رشد مو و ناخن ، اسید فولیک برای رشد سلول های جدید مورد نیاز است. اسید فولیک نقشی اساسی در تولید گلبول های قرمز کودک و همچنین کمک به رشد لوله عصبی دارد. مکمل اسید فولیک در طول بارداری به طور قابل توجهی خطر نقص لوله عصبی یا نخاع را کاهش می دهد. مقدار توصیه شده روزانه بین 600-800 میکروگرم است که مولتی ویتایمن وومیناویت حاوی 600 میکروگرم از این ویتامین است.

ایجاد گلبول های قرمز برای انتقال مواد مغذی به بدن و همچنین تامین اکسیژن و مواد معدنی به سلولهایی که به سرعت تقسیم می شوند مانند فولیکول مو بسیار مورد نیاز است. هنگامی که دوز روزانه توصیه شده 400 میکروگرم را دریافت می کنیم، ممکن است اسید فولیک نتایج شگفت انگیزی در سلامت تار های مو داشته باشد.

فولیک اسید از ریزش مو جلوگیری می کند به این صورت که وقتی بدن شما اسید فولیک کافی دریافت نمی کند،بدن اولویت را در ارسال مواد مغذی حیاتی را به اندام های حیاتی تر خواهد دید لذا این باعث می شود موها به تنهایی سلامت خود را حفظ کنند. این موضوع یکی از دلایل کم پشت شدن مو است. بعضی از پژوهشگران اعتقاد دارند سطوح پایین این ویتامین ب 9 در بدن میتواند سفیدی و خاکستری شدن زود رس موها را به دنبال داشته باشد.

فولیک اسید با حفظ عملکرد مانع پوستی (سد دفاعی پوست) میزان آبرسانی بیشتری برای پوست را فراهم می کند. این موضوع می تواند باعث حفظ رطوبت و رفع خشکی پوست شود. در تحقیقاتی مشاهده شده است که با ب 9 با حفظ تولید کافی کلاژن، علائم پیری زودرس را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. فولات در ترکیب با سایر آنتی اکسیدان های مهم به کاهش شدت آکنه نیز کمک می کند، زیرا برای از بین بردن سموم بدن دارای کارآیی است. در بعضی موارد ، مکمل فولیک اسید می تواند آسیب ناشی از آفتاب را برطرف کند. ب 9 یک آنتی اکسیدان است به این معنی که سطح استرس اکسیداتیو را در پوست کاهش می دهد و رادیکال های آزاد مضر موجود در محیط را خنثی می کند. عملکرد اینچنینی از ویتامین ب 9 به نوبه خود رشد سلولهای جدید سالم را بهبود می بخشد. از منظری دیگر افزایش سطح اسید آمینه ای بنام هموسیستئین ممکن است با افزایش استرس اکسیداتیو به پروسه تولید سلول ها در بدن شما آسیب برساند. فولات با تجزیه هموسیستئین از این آسیب جلوگیری می کند.

بهترین مولتی ویتامین در جهان

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.9/5 - (10 امتیاز)

یک نظر در “نقد و بررسی مولتی ویتامین ومیناویت

  1. اقدس گفت:

    سلام این مکمل یک زمانی چقدر خوب بود اما یادمه آخرین بار گرفتم انگار توش کاه ریخته بودن اصلا انگار کپسولاش خالی بود. مرسی از مطالب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید