نقد و بررسی اولین پن مایع بانوان در ایران

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
پن مایع بانوان یا ژل بانوان
آنچه در این مقاله میخوانیم :

پیش از آنکه به سراغ پن مایع بانوان برند اس وی آی برویم لازم است که از موضوعات مهم زیر مطلع باشیم. کانال داخلی واژن یک مجاری خود تمیز شونده است این تفکر بر این اساس است که واژن به طور طبیعی ترشحاتی ایجاد میکند که سلول های مرده و باکتری ها را از بین می برد، پس نیازی به تمیز کردن اون با استفاده از شوینده و دوش های واژینال و … نیست و باید اجازه داد خودش از طریق ترشحی که به طور طبیعی انجام می دهد تمیز شود.حال سوال این است که اگر واژن نیازی به تمیز کردن اضافی ندارد، این به این معنی است که این قانون هم برای سطح بیرونی واژن نیز صادق است؟ ابتدا با ید گفت که برای حفظ سلامت ناحیه داخلی و سطح بیرون واژن، هر زنی باید اطمینان حاصل کند که دو جنبه مهم به صورت متوازن باقی بماند:

1. حفظ PH آنها

2. حفظ تعادل باکتریایی یا همان میکروبیوتا

pH ناحیه ژنیتال بانوان چقدر است؟

مطالعات نشان می دهد که PH ناحیه بیرونی در تماس با محیط معمولا 3.5 تا 4.7 است، در حالیکه PH ناحیه داخلی واژینال متناسب با سن شخص و اینکه در چه مرحله از سیکل قاعدگی قرار دارد متفاوت است. پس قبل از اینکه یک زن به سن باروری و شروع قاعدگی برسد، PH ناحیه داخلی واژینال خنثی و 7 است، در حالیکه یک زن در سن باروری ناحیه داخلی واژینال اش دارای PH حدود 3.8 تا 4.4 است. در یائسگی بسته به اینکه فرد تحت درمان با هورمون تراپی هست یا نیست ممکن است PH ناحیه داخلی واژینال وی از 4.5 تا 5 یا 6.5 تا 7 متغییر باشد.در این میان این نکته بسیار مهم است که بدانید جمعیت باکتریایی طبیعی داخل واژن بسته به سیکل قاعدگی تغییر میکند و حتی طبق بررسی ها دیده شده که افراد با قومیت های مختلف دارای میکروبیوتای واژن متفاوتی هستند.

میکروبیوتا چیست؟

میکروبیوتا واژه‌ای برای توصیف مجموعه ای از تمام گونه های میکرو ارگانیسم آن ناحیه از بدن انسان است. این واژه عملا شامل باکتری‌ها، آرکی باکتر‌ها، ویروس‌ها و یوکاریوت‌های آن ناحیه می شود. اما در مورد میکروبیوتای ناحیه خارجی واژن، متخصصان در مورد تعیین اینکه جمعیت باکتریایی این ناحیه به چه صورت باید باشد تحقیقات کمی انجام داده اند، ولی تحقیقات موجود بیانگر این موضوع است که میکروبیوتای سطح خارجی واژن مقداری از باکتریهای موجود در داخل واژن را به همراه گونه هایی از باکتریهای موجود در مدفوع فرد را در خودش دارد و قابل شناسایی است.

بله این مساله عملا پیچیده تر از آن است که شما فکر میکنید و این جمعیت باکتریایی ناحیه خارجی واژن در میان افراد تفاوت های زیادی دارد. اینجا من دکتر شبنم فرید فر متذکر می شوم که در صنعت کازمتیک ژل بانوان برای تمیز کردن سطح خارجی واژن که در تماس با محیط از جمله لباس زیر و تعریق و … است ساخته می شود نه برای اینکه از آن برای تمیز کردن داخل واژن استفاده شود.

بررسی مطالب تخصصی در سال 2017 به ما این نکته را گوشزد میکند که شخص باید به صورت مرتب پوست ناحیه خارجی واژن را با یک شوینده غیر صابونی، ملایم (ترجیحا بدون عطر و اسانس بیش از حد) شستشو بدهد تا از ایجاد عرق ، تجمع خون قاعدگی، قارچ ها، سلول مرده و سایر مواد بیولوژیکی که منجر به تجمع باکتریهای مضر می گردند، جلوگیری شود.

دستورالعمل مراجع رسمی برای استفاده از ژل شستشوی بانوان

بر اساس دستورالعمل های مراجع رسمی همچون ” کالج سلطنتی زنان و زایمان”  اعلام شده است که شستن ناحیه بیرونی واژن با صابون توصیه نمی گردد و بهتر است از شوینده های ملایم و هیپوآلرژنیک در گروه محصولات درموکازمتیک بجای صابون استفاده شود که موجب تسکین پوست آن ناحیه بوده و نه اینکه موجبات تحریک و سوزش را فراهم کند. حال با توجه به این دستور العمل می توانیم به محصولات تولیدی شرکت اس وی آی برای این منظور اشاره کنیم که اولین سیندت های مایع غیر صابونی برای شستشوی ناحیه خارجی واژن یا همان ناحیه ژنیتال هستند.

این دو محصول شوینده های ملایمی هستند که در دو نوع تولید شده است. نوع واجی واش آن یک سیستم حرفه ای شستشو دهنده با کف ملایم برای بانوان است که دارای مجموعه ای از آمینو اسید های مفید برای پوست است. واجی واش برای مصرف روزانه ی عموم خانم های دارای عادت ماهانه و حتی یائسه با هر سنی توصیه می شود.

PH پن مایع واجی واش 4.5 است که می تواند ضمن حفظ PH طبیعی ناحیه ژنیتال به لطافت و آبرسانی و بهداشت این ناحیه جهت حفظ جوانی و جلوگیری از بروز عفونت و بوی بد کمک بسیار زیادی نماید. پن مایع بانوان فونگال استاپ نیز یک سیندت ژل ضد قارچ است برای خانم هایی توصیه می شود که با علائمی همچون خارش زیاد، بوی نامطلوب و تغییر رنگ و تعریق زیاد در این ناحیه مواجه هستند.

خواص عصاره گل قاصدک برای پوست

اس وی آی در پن مایع بانوان ضد قارچ از عصاره دندلیون یا همان گل قاصدک استفاده کرده است. من همیشه اعتقاد دارم که عصاره گل قاصدک به نوعی جزو سلاطین عصاره های گیاهی است چون این عصاره خواص بسیار زیادی دارد از جمله اینکه یک ماده ضد التهاب عالی است که حاوی ویتامین سی، بتاکاروتن، کافئین، نیاسینامید، پلی فنل/ فلاونوئیدها و کمپلکسی از چربی های بایومیمتیک است. برای همین این ژل می تواند گزینه مناسب و توصیه شده برای رفع التهابات بویژه در کسانی باشد که در ناحیه خارجی واژن شاهد تغییر رنگ هستند. در اینجا لازم است که تاکید کنم که پوست ناحیه تناسلی انسان به صورت طبیعی تولید ملانین اش در اکثر افراد زیاد است و تیرگی در این ناحیه می تواند کاملا طبیعی و ژنتیکی باشد.

این تولید زیاد ملانین در نواحی دیگری همچون زیر بغل، زانو و آرنج نیز اکثرا دیده می شود.

خواص عصاره چای سبز برای پوست

عصاره چای سبز حاوی فلاونوئیدهای متنوعی است که تغییرات اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد و سرطان زا در DNA را مهار میکنند. خواص آنتی اکسیدانی پلی فنل ها و فلاونوئیدهای موجود در عصاره چای سبز و حتی پلی فنل های موجود در عصاره دندلیون وظیفه محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد و خاصیت ضد پیری دارند. عصاره چای سبز به واسطه ترکیبات قدرتمندی که در آن است عملا می تواند مانع از تشکیل چین و چروک و بهبود بافت پوست شود.

مجموع ویتامین ها و ترکیبات آنتی اکسیدانی که در دو عصاره فوق وجود دارند عملا یک می توان گفت یک سیستم جوان ساز پوست در پن مایع بانوان اس وی آی است که می توانند به تقویت وضعیت سنتز کلاژن، بهبود خطوط ریز، بهبود خاصیت انعطاف پذیری کمک کنند و از نازک شدن پوست جلوگیری کرده و ظاهر شادابی به پوست بدهند.

مایع بانوان ضد قارچ و واجی واش نقد و بررسی اولین پن مایع بانوان در ایران

اما یک بخش مهم دیگر از خواص عصاره چای سبز مربوط به کاهش اکسیداسیون چربی پوست است. در مطالعات مرتبط با علم تغذیه نشان داده شده است که مصرف چای سبز از خطرات ابتلا به بیماری های قلبی عروقی جلوگیی میکند. همچنین به کاهش وزن و افزایش متابولیسم و چربی سوزی نیز کمک شایانی می نماید. سطح آنتی اکسیدانی موجود در این چای باعث کاهش هورمون استرس بنام کورتیزول در بدن می شود. حال نظریه ها بر این اساس است که این عصاره در حالت موضعی می تواند از اکسید شده چربی های طبیعی ملات لایه شاخی پوست جلوگیری کند و همزمان کمپلکس چربی های بایومیمتیک موجود در عصاره گل قاصدک می تواند موجب هم افزایی و اثر بخشی روی پوست شود.

خواص آویشن شیرازی برای پوست

آویشن شیرازی با نام علمی زاتاریا مولتی فلورا که گیاه بومی مناطق ایران، افغانستان و پاکستان است. این گیاه دارای سابقه طولانی در داروهای سنتی است چون برای مواردی همچون ضد میکروبی بودن، ضد درد، ضد نفح و داروی ضد احتناق و ضد صرع استفاده می شده است. این گیاه معطر است که برگ های خشک شده ی آن به دلیل عطر و طعم جذاب به عنوان چاشنی محبوب استفاده میشود.

بر طبق آخرین مطالعات در سال 2019 عصاره این گیاه خاصیت فوق العاده ی ضد قارچی دارد و می تواند پوست را از عفونت های مرتبط با آن و حتی آکنه نیز محافظت کند. از این عصاره حتی برای عفونت های باکتریایی و قارچی پوست سر در درمان طاسی نیز در خیلی از موارد بهره گرفته می شود. روغن آویشن شیرازی و روغن آویشن معمولی هر دو دارای خواص تقریبا یکسانی هستند که می توانند در بهبود زخم، اسکار، بریدگی ها و سوختگی و حتی ترمیم راش های پوستی که در فارسی بثورات پوستی گفته می شوند، کمک کننده باشند. البته آویشن شیرازی دارای دو ماده thymol and carvacrol است که در آویشن معمولی وجود ندارد.

آویشن معمولی را در علم با نام تیموس ولگاریس می شناسند. یک مطالعه نیز بر تاثیر مفید آویشن خوراکی در دیسمنوره یا قاعدگی دردناک و گرفتگی شکم اشاره نموده و ثابت کرده که کمک کننده است. آویشن شیرازی و آویشن معمولی می توانند در کاهش علائم اگزما و به ویژه اگزمای خارش دار که باعث ترک خوردن پوست و تاول زدن پوست (شبیه آن چیزی که در آبله مرغان رخ می دهد)، می شوند، بسیار کمک کننده باشند. و در آخر اینکه آویشن ها دارای خاصیت آنتی اکسیدانی قوی هستند که می توانند روند پیر پوستی را کاهش دهند و پوستی سالم و درخشان را برای مصرف کننده بر جا بگذارند.

 

اشتباهات رایج در استفاده از پن مایع بهداشتی بانوان

پن مایع بانوان یا ژل های بهداشتی بانوان دقیقا باید به صورت رقیق شده در کف دست به سطح خارجی پوست مالیده شده و خوب آبکشی شوند. استفاده بیش از حد از هر نوع شوینده حتی با ذکر ایمن بودن بر روی لیبل اون محصول، برای مناطق تناسلی یک خانم می تواند تعادل میکروبیوتای حساس واژن را به هم بزند و احتمال بروز خارش و سوزش و عفونت و التهاب رو بالا ببرد. این مساله دقیقا شبیه به آن چیزی است که در مورد پوست صورت هشدار داده می شود. هر شوینده ای در استفاده بیش از حد قطعا موجب خشکی پوست شده و این خشکی خود می تواند عامل سوزش، خارش و التهاب و حتی پیر پوستی شود.

این مساله در مورد کل پوست بدن صادق است. پس در دفعات استفاده از پن مایع بانوان نباید زیاده روی کرد، هنگام شستشو مقدار کمی از ژل را در کف دستان خود پخش کرده و به سطوع بیرونی بمالید و سپس خوب آبکشی کنید. اجازه ندهید ژل وارد مجرای داخلی واژن بشود. این ورود معمولا می تواند به صورت یک حجم ژل غیر رقیق باشد که در اثر سهل انگاری وارد شده و باعث برهم خوردن تعادل باکتریایی مجرای داخلی واژن شود و این دقیقا نگرانی اصلی تمام متخصصین زنان و مامایی در استفاده از این شوینده های بانوان است.

ژل بانوان یک شوینده ایمن و ضروری است؟

بله اگر نحوه استفاده از اِنتی واش ها ( پن مایع بانوان ) و تعداد دفعات را رعایت کنید هیچ خطری شما را تهدید نمیکند بلکه بسیار نیز مفید واقع خوهد شد. بخصوص اینکه وقتی دقیق به مساله نگاه کنیم ما برای شستشوی ناحیه خارجی واژن که بتواند بهداشت و سلامت پوست آن ناحیه را تامین کند هیچ انتخاب دیگری بجز انتی واش نداریم.

در پایان به نظر می رسد که اغلب متخصصین زنان و مامایی اذعان دارند که وضعیت واژن و سطح بیرونی آن در حالت عادی خوب است و نیاز نیست توسط شوینده ها بهش حمله کنید اما مشخص نکرده اند که برای بهداشت این ناحیه در مقابل عوامل آزار دهنده دقیقا باید از چه شوینده ای استفاده کرد، مگر اینکه واقعا رسما اعلام نمایند که پوست این ناحیه نیاز به شستشو ندارد که قطعا اینچنین ادعایی امکان پذیر نیست. اینجاست که باید متخصصین زنان با متخصصین شیمی کازمتیک برای ارتقای سطح سلامت عمومی تعامل بیشتری داشته باشند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.7/5 - (15 امتیاز)

یک نظر در “نقد و بررسی اولین پن مایع بانوان در ایران

  1. سیمین غ گفت:

    سلام من از این مدل واجی واش استفاده میکنم و خیلی راضی ام و تقریبا هر روز در هر بار دستشویی رفتن استفاده میکنم و مشکلی باهاش ندارم کاملا ملایم و مفید بوده برام. مرسی

  2. ظریف گفت:

    سلام خانم دکتر واقعا این پن های بانوان اس وی آی خیلی خوب بودن من هر دو مدل رو برای خودم و مادرم گرفتم و دو سال است استفاده میکنم و الان تازه این توضیحات رو دیدم خواستم تشکر کنم. مرسی از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید