پاکسازی سلولهای زامبی در پوست

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
سلولهای زامبی چیست
آنچه در این مقاله میخوانیم :

شاید نام سلول های زامبی را شنیده باشید. این یک مفهوم جدید است که اگر چه چند سالی است شناخته شده است، در درموکازمتیک و کازمتولوژی به تازگی شروع به مورد بحث و مجادله قرار گرفته است. این سلول‌های زامبی در واقع سلول‌های پیری هستند که در بافت‌های پیر و به‌ ویژه در بافت‌هایی که به سرعت تجدید می‌شوند مانند پوست شکل می‌گیرند. چندین نظریه فرض می کنند که تجمع این سلول های پیر یکی از دلایل اصلی پیری سلولی است. واقعیت این است که مواد موثره کمی وجود دارد یا بهتر است بگوییم وجود نداشته است که بتواند بدرستی جلوی این سلولها را بگیرد.

سلول های زامبی چه هستند؟

سلولهای زامبی سلولهای پیر و سالخورده ای اند که نتیجه فرایند پیری و استرس اکسیداتیو اند و در بدن نه تنها عملکرد مثبتی ندارند بلکه از بین هم نمی روند و اقدام به ترشح عوامل پیش التهابی و یا آنتی بادی می کنند که عملکرد مثبت سلول های اطراف خود را مختل و بیشتر به پیری کمک می کند.

این ترشحات سلول های زامبی عملا باعث مختل نمودن عملکرد سایر سلول های جوان در پوست و سایر اندام ها می شود بنابراین، از بین بردن سلول های پیر به عنوان یک درمان ضد پیری امیدوار کننده در زمینه پزشکی در چند سال گذشته مورد توجه محققان بوده و ترند شده است.

این مفهوم جدید که به عنوان « سنولیتیک » شناخته می‌شود، به پاکسازی بافت‌ها از سلول‌های زامبی بدون تأثیر بر سلول‌های سالم به منظور کاهش التهاب و جوان‌سازی بافت کمک می‌کند.

برای اولین بار، این مفهوم برای محصولات درموکازمتیک اقتباس شده است. عصاره ای از برگ های رز آلپی فعالیت سنولیتیک واضحی را بر روی فیبروبلاست های پیر نشان داده است. در یک مطالعه بالینی کنترل شده با دارونما، درمان با عصاره رز آلپی به طور قابل توجهی قرمزی پوست را کاهش داد و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش داد.

چرا سلولهای زامبی مضر هستند؟

سلول های پیر نقش مهمی در برخی از فرآیندها همچون فرایند امبریونیک حیوانی که به نام جنین زایی نیز شناخته می شود و همچنین بازسازی بافت ایفا می کنند. آنها همچنین از تکثیر سلول هایی با آسیب قابل توجه جلوگیری می کنند. با این حال، سلول های پیری که در طی این فرآیندها تشکیل می شوند، فقط موقتی هستند و معمولاً به سرعت توسط سیستم ایمنی پاک می شوند. اگر تعداد زیادی از سلول های پیر به طور همزمان و برای مدت طولانی در اثر استرس اکسیداتیو تشکیل شوند، اغلب نمی توانند توسط سیستم ایمنی پاکسازی شوند و در بافت تجمع می یابند.

lazy پاکسازی سلولهای زامبی در پوست

این سلول های زامبی با یک فنوتیپ ترشحی مرتبط با پیری (SASP) مشخص می شوند که شامل کموکین ها، سایتوکین های التهابی مانند IL-1 و IL-8 و پروتئازهای بازسازی کننده ماتریکس مانند MMP-1  و MMP-2 است.

بنابراین SASP منجر به ایجاد التهاب و تغییر در ساختار بافت نهفته می شود که روند پیری را تسریع و تشدید می کند. علاوه بر این فشار SASP بر بافت اطراف می‌تواند سلول‌های سالم را نیز به سلول‌های زامبی تبدیل کند، که منجر به ایجاد یک چرخه معیوب پیری می‌شود. در این چرخه ی معیوب سلول‌ها بیشتر و بیشتر پیر می‌شوند، التهاب به دلیل بالا رفتن میزان ترشح خروجی SASP  افزایش می‌یابد، که بیشتر ماتریکس خارج سلولی ( جایی که کلاژن، الاستین و گگ ها و حتی هیالورنیک اسید پوست ترشح و ذخیره می شود) را از بین می برد که منجر به انحطاط بافت، پیری و پیر پوستی زود رس می شود.

تنها کرم موجود در مارکت ایران با خاصیت سنولیتیک کرم ترمیم کننده سیکازوم است. کرم سیکازوم طبق گواهی خود شرکت میبل اولین محصول ترمیم کننده در خاور دور است که از سال 2011 دارای عصاره رز آلپی است.

از بین بردن سلول های پیر در چند سال گذشته به عنوان یک استراتژی قدرتمند ضد پیری در حوزه ی پزشکی ظاهر شد و با عرضه آلپاین رز اکتیو از جانب پارتنر سوئیسی فیس دوکس یعنی میبل بایوکیمستری، مفهوم جدید سنولیتیکس (senolytics) برای اولین بار در محصولات درموکازمتیک آداپته شده است.

عملکرد آلپاین رز اکتیو در برابر سلولهای زامبی

Alpine Rose Active تولید شرکت میبل بایو کیمستری به طور خاص سلول های مضر پیر یا زامبی را بدون آسیب رساندن به سلول های سالم از بین می برد و در مطالعات بالینی به طور قابل توجهی فرآیندهای مختلف پیری را کاهش داد. چهار ویژگی خاص برای این ماده موثره شناسایی شده است که به شرح زیر است:

 • سلول های زامبی را در پوست از بین می برد.
 • قرمزی را کاهش می دهد و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد.
 • از پوست در برابر پیری ناشی از UVA محافظت می کند.
 • لایه های عمیق پوست را جوان می کند.

آلپاین رز اکتیو یک عصاره خالص شده از برگ های رز آلپی است. این گیاه قوی و انعطاف‌پذیر در مناطق مرتفع آلپ سوئیس رشد می‌کند و به صورت دستی و کاملا در وضعیتی پایدار و با دقت برداشت می‌شود، جوری که  COSMOS آلپاین رز اکتیو را تایید کرده است.

بیشتر بخوانید : آلپاین رز اکتیو
alpine rose active پاکسازی سلولهای زامبی در پوست
Senolytics: eliminating “zombie cells” in the skin

مفهوم فعالیت سنولیتیکس : از بین بردن سلولهای زامبی در پوست

یک مکانیسم جدید ضد پیری برای مبارزه با سلول های پیر که علاوه بر بی مصرف بودن خود موجبات اختلال عملکرد سایر سلولهای جوان را فراهم میکنند.

با گذشت زمان یا تحت تأثیر عوامل استرس زای مختلف، فیبروبلاست ها پیر می شوند. این سلول‌های پیری که کاملاً مرده نیستند، بلکه به صورت وحشتناکی زنده هستند، و به درستی سلول‌های زامبی نیز نامیده می‌شوند. در بافت جوان، سلول‌های زامبی به‌طور طبیعی توسط سیستم ایمنی از بین می‌روند، اما با افزایش سن می‌توانند تجمع کنند و مانند همتایان خیالی‌شان در فیلم رزیدنت اویل، سایر سلول‌های سالم را با استرس اکسیداتیو و التهاب، عفونی یا آلوده میکنند. این باعث شکسته شدن و از بین رفتن پوست و از دست دادن خاصیت ارتجاعی می شود.

در واقع، در پوست‌های مسن یا پوستی که در معرض استرس دائمی قرار دارند (مثلاً قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید)، تعداد سلولهای زامبی بسیار زیادی وجود دارد و به اندازه کافی توسط سیستم ایمنی از بین نمی‌روند. تجمع آنها منجر به التهاب مزمن می شود که با تخریب کلاژن روند پیری را تشدید می کند.

اگر علاقه مند به موضوع ارتباط التهب مزمن و پیری هستید می توانید مقاله ” پیر پوستی از دریچه التهاب مزمن ” را مطالعه نمایید.

فعالیت سنولیتیک مفهوم جدیدی است که به طور گسترده در زمینه پزشکی به عنوان یک درمان ضد پیری امیدوار کننده مورد مطالعه قرار گرفته است. در واقع، “سنولیتیک ها” به طور خاص سلول های زامبی را هدف قرار می دهند تا آنها را بدون تغییر سلول های سالم از بین ببرند. برای اولین بار در صنعت درموکازمتیک، این مفهوم برای عرضه و تولید یک اکتیو ضد پیری توسط شرکت میبل بایوکیمستری استفاده شد.

گل رز آلپ یکی از گیاهان معمولی و رایج کوه های آلپ سوئیس است و در ارتفاعات بین 1500 تا 2200 متر رشد میکند. این گل همانند تمام گونه های گیاهی که در این محیط ها رشد می کنند، با شرایط آب و هوایی سخت و سرمای شدید مواجه است. تغییرات دما، رطوبت و تابش شدید آفتاب این گیاه را وادار کرده است تا مکانیسم های محافظتی منحصر به فردی در برابر محیط خود و ترکیبی به ویژه غنی از آنتی اکسیدان ایجاد کند.

 

خرید اینترنتی کرم سیکازوم فیس دوکس

ماده موثره Alpine Rose Active قبلاً نشان داده شده است که بر کربونیلاسیون پروتئین مؤثر است که مسئول بخشی از پیری سلولی و تغییر رنگ چهره است. این بار کتخصصان میبل بایوکیمستری توانستند با کشت مخلوطی از سلول‌های پیر و سلول‌های سالم نشان دهند که آلپاین رز اکتیو می‌تواند تعداد سلول‌های زامبی را بدون تأثیر بر سلول‌های سالم همسایه خود به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بنابراین در واقع این یک فعالیت هدفمند از نوع سنولیتیک است. یک مطالعه جدید روی انسان که روی 44 داوطلب انجام شد که به دو گروه تقسیم شدند، نشان داد که آلپاین رز اکتیو قرمزی پوست را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهد.

با تخریب و نابودی سلولهای زامبی و در عین حال محدود کردن کربونیلاسیون پروتئین‌ها، می‌توان نتیجه گرفت که Alpine Rose Active به افزایش نوسازی پوست کمک می‌کند و در عین حال قرمزی مرتبط با التهاب را کاهش می‌دهد.

کرم سیکازوم محصول شرکت فیس دوکس است و از سال 2011 در مارکت حضور دارد ولی به دلیل عدم تبلیغات لازم توسط تیم فیس دوکس هیچ وقت مورد توجه قرار نگرفت و گمنام باقی ماند. اما در یک سال اخیر در وب سایت ما به فروش عالی رسیده و طرفداران زیادی دارد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.5/5 - (44 امتیاز)

8 نظر در “پاکسازی سلولهای زامبی در پوست

 1. ستاره گفت:

  بنام خدا سلام عجب مقاله خفنی بود. اصلا فیوز هام پرید. من که سیکازوم باید بخرم حتما

 2. بهنوش گفت:

  خانم دکتر این کرم برای استفاده ی روتین مناسبه؟

  1. سلام بهنوش جان بله کرم سیکازوم رو خیلی ها توی روتین استفاده میکنن هر روز، حتی به عنوان دور چشم. با تشکر از شما

 3. لیلا ق گفت:

  سلام مجدد….من لیلا ق هستم خسته نباشید از مطالب جالب وتازه تان ممنون ….راستش اولش از کلمه زامبی جا خوردم…..البته شوخی بود….خلاصه خداقوت عزیزم….فقط یک سئوال این کرم سیکازوم فیس دوکس چند وقته باعث ترمیم میشود برای اسکار پوست ….لطفا ناامیدم نکنید چون دارم استفاده میکنم تازه خریدم ….تشکر وممنونم قربانت…..

  1. سلام لیلا جان / مرسی از توجه شما / بحث سلول زامبی تنها یکی از خواص این کرم است. زمان برای ترمیم اصولا به ژنتیک فرد و وسعت آسیب بستگی دارد. والا شک نکنید که کرم سیکازوم جزو بهترین های جهان است خیالت راحت باشه. بازم ممنون از شما

 4. کاربر سایت گفت:

  جالب بود نم‌نمی. ممنون

 5. سهیلا الویان گفت:

  سلام و عرض ارادت فقط اینکه چطور و چه زمانی استفاده بشه این کرم توضیحی داده نشده اما در مورد خواص واقعاً کامل بود

 6. فرزانه شفیعی گفت:

  خیلی برام جالب بود
  ممنون بابت اطلاعات و نکات علمی و مفیدی که در اختیارمون میگذارید
  خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید