روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو
آنچه در این مقاله میخوانیم :

حضور روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو یکی از شاخصه های این مکمل است و دلیل اینکه چرا خالق فیتو به آن علاقه مند بوده و از آن در این مکمل محبوب استفاده کرده است شاید برای شما نیز جذاب باشد. شاگرد یک سالن آرایش بنام پاتریک که شیفته طبیعت و گیاهان طبی بود به خوبی روی خواص سنتی عصاره ها برای سلامت بخشیدن به مو و بهبود زیبایی موها مطالعه میکرد. پاتریک آنقدر در انتخاب این عصاره  ها برای بکارگیری در مکمل فیتو مهارت پیدا کرده بود که ما امروزه نتیجه آن مهارت را روی موهای میلیون ها انسان مبتلا به ریزش مو می بینیم.

در قرون وسطی گلهای ستاره ای به رنگ آبی درخشان از گیاه گل گاوزبان چیده می شد و در سالادها و سوپ ها برای تاثیر آرامش بخشی که بر روی افراد داشتند استفاده می شد. اما امروزه چیزی که محبوبیت دارد روغن دانه های گل گاوزبان است. این علاقه مندی و محبوبیت به دلیل مزایای سلامت بخش گاما لینولنیک اسید (GLA) است. روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو حاوی 23 درصد گامالینولنیک اسید (Omega-6) است که بالاترین میزان شناخته شده برای GLA طبیعی است. این روغن حاوی ویتامین های A,E,K,E به همراه اسیدهای چرب امگا 9 (Omega-9) و مقادیر کمی امگا 3 (Omega-3) نیز هست.

روغن گل گاوزبان چیست؟

روغن گل گاوزبان _Borage Oil_ از دانه های گل گاوزبان به روش پرس سرد بدست می آید که غنی از گاما لینولنیک اسید (GLA) است و به عنوان یک درمان گیاهی رایج در طب سنتی صد ها سال است که کاربردهای متعددی برای پوست و مو دارد که سودمند ترین آن چه به صورت اشتفاده موضعی و چه به صورت مکمل تغذیه ای این است که دارای اثرات ضد التهابی قوی است. روغن دانه گل گاوزبان یک مکمل طبیعی ضد التهاب است و به دلیل اینکه دارای بالاترین میزان گاما لینولنیک اسید در میان دانه های روغنی است به طور فزاینده ای محبوبیت دارد. GLA یکی از انواع اسیدهای چرب امگا 6 و چند غیر اشباع است که بدن به تنهایی قادر به ساخت آن نیست و به میزان کافی نیز در منابع غذایی انسان یافت نمی شود پس باید آن را از منابع خارجی همچون روغن گل گاوزبان و گل مغربی دریافت نمود.

روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو

این درحالی است که بدن ما تا حدودی قادر است اشکال دیگر اسیدهای امگا 6 همانند آنچه در آجیل ها و دانه ها هست را به GLA تبدیل کند، مصرف مستقیم آن توسط مکمل های تغذیه اغلب ترجیح داده شده و موثر تر نیز هست. مطالعات نشان داده اند که روغن دانه گل گاوزبان تقریبا حاوی 23 درصد GLA است که آن را به غنی ترین منبع این اسید چرب تبدیل کرده است. برای مثال روغن گل مغربی حاوی چیزی حدود 9 درصد از این اسید چرب است.

روغن گل گاو زبان چگونه کار میکند؟

اسیدهای چرب چند غیر اشباع (PUFA) امگا 3 و امگا 6 نقش مهمی در مبارزه با بیماری ها ایفا میکنند زیرا با هم به ازاد شدن مولکول هایی که مسئول پاسخ های التهابی بدن هستند کمک میکنند. این مولکولهای مواردی مانند برخی از پروستاگلاندین ها، لکوترین ها و سیتوکین هایی به نام اینترلوکین ها هستند. Borage Oil به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و توانایی مقابله با التهاب که روغن گل گاورزبان دارد، این روغن فواید بسیاری برای طیف وسیعی از بیماری های کوتاه مدت و طولانی مدت از جمله موارد زیر دارد.

 • کمک به کاهش علائم PMS یا سندرم پیش از قاعدگی از جمله مواردی مانند درد یا حساسیت پستان، اضطراب و جوش های پوستی
 • کمک به کاهش احتمال پوکی استخوان به ویژه زمانی که با مکمل امگا 3 مصرف شود.
 • کمک به کاهش علائم اختلال کم توجهی / بیش فعالی در بزرگسالان (ADHD)
 • کمک به کاهش اختلالات پوستی مانند اگزما و درماتیت آتوپیک
 • کمک به کاهش علائم یائسگی همچون گر گرفتگی و تعریق شبانه
 • کمک به بهبود عدم تعادل هورمونی از جمله نارسایی آدرنال
 • کمک به بهبود خستگی مداوم یا سندرم خستگی مزمن
 • کمک به کاهش درد آرتریت روماتوئید
 • کمک به مقابله با استرس
 • کمک به مدیریت دیابت
 • کمک به ارتقای تولید شیر مادر
 • کمک به بهبود دیسترس تنفسی (ARDS)، برونشیت، سرماخوردگی، سرفه و تب
 • کمک به ترک اعتیاد به الکل
 • کمک به کاهش درد و تورم
 • کمک به پیشگیری از بیماری قلبی و سکته مغزی
تصور می شود که مکمل هایی همچون مکمل فیتو که حاوی گامالینولئیک اسید هستند برای درمان اختلالات التهابی مفید هستند زیرا به اصلاح تبدیل معیوب چربی ها به متابولیت ها کمک میکند. زمانی که بدن شما نتواند یک مرحله متابولیک مهم را که آنزیم های خاصی را در سطوح مناسب نگه دارد را تکمیل کند، ریسک افزایش التهاب به صورت خطرناکی در طول زمان بالاتر میرود و این میتواند در نهایت به مشکلاتی همچون ریزش مو منجر شود. همچنین تصور می شود گاما لینولنیک اسید دارای اثرات تقویت کننده گردش خون و تأثیر مثبت بر فرآیندهای متابولیک است.
 

مزایای روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو

مکمل های های تغذیه ای مانند مکمل فیتو که حاوی روغن گل گاوزبان اند می توانند فواید متعددی برای سلامت پوست سر و مو داشته باشند. روغن گل گاوزبان به این دلیل که منبعی غنی از GLA است، یک روغن دارای خاصیت ضد التهابی و مرطوب کنندگی برای پوست و پوست سر خواهد بود. روغن گل گاوزبان مکمل فیتو می تواند به کاهش التهاب روی پوست سر کمک کند، که می تواند منجر به رشد موهای سالم تر شود. التهاب می تواند باعث ضعیف شدن فولیکول های مو و ریزش یا نازک شدن مو شود.

روغن گل گاوزبان رشد موی سالم را تقویت می کند پس حضور آن در مکمل فیتو می تواند به تقویت فولیکول های مو و تقویت رشد موی سالم کمک کند. این موضوع می تواند به مرور زمان طی چهار ماه مصرف مکمل فیتو موهای پرپشت تر و ضخیم تری برای شما به همراه داشته باشد. مزیت دیگر این است که این روغن پوست سر را مرطوب می کند و در نتیجه می توانید امیدوار باشید که مکمل فیتو می تواند به مرطوب شدن پوست سر، جلوگیری از خشکی و کاهش خطر شوره سر کمک کنند. روغن گل گاو زبان به اصلاح کمبود لیپید های پوست (سبوم) که در اثر سطوح پایین فعالیت آنزیم دلتا 6 دساچوراز ایجاد می شود، کمک می کند. همچنین می تواند pH اسیدی طبیعی پوست و افزایش سطح اپیدرمی آنزیم هایی که از پوست محافظت می کنند را بازیابی کند. این می تواند به داشتن پوست سر سالم تر و موهای سالم تر منجر شود.

مکمل های حاوی روغن گل گاوزبان می توانند با تامین اسیدهای چرب ضروری مو از شکستگی و شکافتن موها جلوگیری کنند. این روغن میتواند با تغذیه فولیکول های مو و افزایش جریان خون به بهبود سلامت کلی پوست سر کمک کند و این موارد به خوبی می تواند به مرور زمان به موهای سالم تر و قوی تر منجر شود. همچنین مکمل های حاوی روغن گل گاوزبان ممکن است با کاهش التهاب و تقویت رشد موی سالم در درمان ریزش مو موثر باشند.

توجه به این نکته ضروری است که مکمل های غذایی باید در حد اعتدال و تحت راهنمایی یک متخصص مراقبت های بهداشتی و داروساز مصرف شوند. علاوه بر این، مکمل ها نباید به عنوان جایگزینی برای یک رژیم غذایی متعادل و سالم استفاده شوند. در حالی که مکمل های مانند مکمل فیتو که حاوی روغن گل گاوزبان هستند ممکن است فوایدی زیادی برای سلامت پوست سر و مو داشته باشند، حفظ یک شیوه زندگی سالم و روتین مراقبت از مو نیز مهم است.

مکمل فیتو

سخن پایانی

با توضیحاتی که در بالا مطرح شد باید به خوبی متوجه دقت و مهارت پاتریک آلس بنیانگذار فیتو در انتخاب عصاره ها و روغن های طبیعی برای طراحی مکمل فیتو شده باشید. پاتریک شاگرد یک سالن آرایش در پاریس بود که در سال 1930 در اسپانیا به دنیا آمد که به دلیل جنگ داخلی که کشور اسپانیا را ویران کرد مجبور به مهاجرت شد و در سن 16 سالگی به پاریس رفت و به عنوان پیک در یکی از بزرگترین آرایشگاه های آن زمان استخدام شد. اسم واقعی او در زمان تولد “خسوس گونزالس” بود. وی در سال 1965 سالن زیبایی پاتریک آلس را تاسیس کرد. جایی که میخواست در آن به شعار خود یعنی “زنان را زیباتر کنید” جامه عمل بپوشاند. وی به مرور به یک آرایشگر مشهور و بین المللی تبدیل شد. 

پاتریک آلس اولین کسی بود که مراقبت طبیعی از مو را ایجاد کرد، مفهومی که نتیجه الهام گرفتن او و شیفتگی اش به طبیعت و تاریخچه استفاده از قدرت گیاهان در طب سنتی بود. وی به خوبی توانست به این قدرت گیاهان برای آشکار شدن زیبایی طبیعی مو دست پیدا کند و برندی همچون فیتو را تاسیس کرد که تا به امروز محصولات این محصول بخصوص مکمل فیتو فانر توسط میلیون ها نفر استفاده و از مزایای آن بهره مند میشوند. برای اینکه بدانید سایر ترکیبات مکمل فیتو چگونه است توصیه میکنم مقاله نقد و بررسی مکمل فیتو را مطالعه کنید و اگر سوالی دارید زیر همین مقاله برای ما بنویسید.

مکمل فیتو یک مکمل تغذیه ای طراحی شده توسط برند فرانسوی فیتو برای تقویت مو و ناخن ها است. این مکمل دارای فرمولاسیون کاملا طبیعی حاوی عصاره گیلاس باربادوس برای تامین محتوای فلاونوئیدی و ویتامین سی، مخمر آبجو برای تامین محتوای ویتامین های گروه ب، روغن هویج، روغن گل گاوزبان، روغن سبوس برنج و روغن گل گاوزبان برای تامین محتوای اسیدهای چرب ضروری، پودر بامبو برای تامین محتوای سیلیس و زینک به فرم آمینو اسیدی برای مهار DHT است. مکمل فیتو قدیمی ترین و بهترین مکمل در جهان برای رفع ریزش مو و رویش مجدد مو است که بالاترین بازخورد مثبت را دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله نقد و بررسی مکمل فیتو را مطالعه نمایید.

1 عدد
2 عدد
مکمل فیتو فانر

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.8/5 - (43 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید