راهنمای جامع استفاده از کرم کترل

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
راهنمای جامع استفاده از کرم کترل

آنچه می‌خوانید:

کرم کترل بایول چیست؟

کرم کترل بایول یک کرم حاوی 0.05% ترتینوئین است. ترتینوئین یک داروی ارزشمند در درمان آکنه های خفیف، متوسط تا شدید است که میتواند به صورت موضعی و سیستمیک استفاده شود. شناخته شده ترین کرم ترتینوئین در مارکت ایران کرم کترل بایول است. برای به دست آوردن بهترین نتایج درمان با ترتینوئین موضعی، استفاده صحیح از آن ضروری است پس ما در اینجا قصد داریم راهنمای جامع استفاده از کرم کترل را برای کسانی که تحت درمان با این کرم هستند ارائه کنیم.

دستورالعمل های ارائه شده برای محصولات دیگر و توصیه های دوستان و بلاگرهای زیبایی را فراموش کنید. فقط به برنامه خاصی که پزشکتان برای شما در نظر گرفته است پایبند بوده و صبور باشید. به یاد داشته باشید، هنگامی که ترتینوئین به درستی استفاده می شود، بسیاری از مصرف کنندگان مبتلا به آکنه تا 12 هفته بهبود می یابند. باز هم، تاکید میکنم دستورالعمل های زیر را دنبال کنید – صبور باشید – درمان را به تنهایی شروع نکنید و متوقف نکنید – اگر سوالی دارید، از من در کامنت ها و یا از پزشک متخصص که تحت نظر ایشان هستید ، بپرسید.

کرم کترل برای چه کسانی مناسب است؟

کرم کترل برای درمان انواع آکنه بویژه آکنه های زیر پوستی در نوجوانان تا بزرگسالان استفاده میشود. البته میتواند تا حدودی به کاهش چین و چروک های ریزو بهبود تغیر رنگ آن هم در صورت استفاده در یک روتین مراقبت از پوست صحیح کمک کند. درمان آکنه و سایر علائم پیر پوستی توسط کرم کترل مستلزم این است که فرد به شدت از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کند. کترل در دسته داروهای رتینوئیدی است و با افزایش نرخ تبادلات سلولی عملا باعث ریختن پوست فرسوده شده و انسداد منافذ کامل رفع می شود و در نتیجه نواحی آسیب دیده پوست ترمیم و پوست جدید و سالم جایگزین می شود.

اثرات متنوع کرم کترل به دلیل مکانیسیم های زیبنایی پیچیده عملکرد مرتبط با ترتینوئین از جمله فعالیت کراتولیتیک و کلاژنزیس (سنتز کلاژن) است. ترتینوئین موضعی برای استفاده در پوست حدود 5 دهه است که تایید شده است و در حال حاضر در درمان آکنه ولگاریس و آسیب های ناشی از نور آفتاب داده های اثر بخش و ایمینی قابل توجهی ارائه کرده است. همچنین پتانسیل بالینی خوبی را برای درمان طیف وسیعی از بیماری های پوستی دیگر از خود نشان داده است.

Tretinoin Cream Cosmetic Use 1600

نحوه استفاده صحیح از کرم کترل

طریقه استفاده از کرم کترل به این صورت است که دوز شروع برای آن، یک بار در شبانه روز و آن هم در نوبت شب قبل خواب است. معمولا برای پیشگیری از تحریک های ناخوشانید، تعداد دفعات استفاده و روند صحیح آن توسط پزشک و داروساز تجویز میشود. در هنگام استفاده فقط اریتم خفیف (قرمزی کم)، پوسته ریزی متوسط و احساس سوزش خفیف قابل قبول است.در صورت تحریک اولیه قابل توجه، برنامه استفاده را به یک شب در میان تغییر دهید. در صورت عدم وجود هر گونه واکنش موضعی، دفعات استفاده را همان شب یک بار ادامه دهید. در صورت تحریک مداوم و قابل قبول نیز سعی کنید از پایان هفته دوم تا پایان درمان (هفته دوازدهم تا چهاردهم)، دفعات مصرف به طور متوسط ​​یک بار در روز یا یک شب در میان باشد.

لازم است که بدانید تحریک اولیه معمولا رخ میدهد و حتی ممکن است در دو هفته اول کمی شدت آکنه ها بیشتر شود و این همان پدیده  اسکین پرجینگ است و به مرور وضعیت بهتر میشود. لازم است بدانید که بهبودی توسط کترل کمی با تاخیر است و باید به روند درمان متعهد باشید و تا پایان ماه سوم برای حصول نتیجه مطلوب درمان را ادامه دهید. خبر خوب این است که بهبود در حدود هفته ششم درمان به وضوح قابل مشاهده است، و در حدود هفته دوازدهم یا هفته چهاردهم به بهترین حالت ممکن می رسد. در این تاریخ یا زودتر، اگر تمام عناصر آکنه از بین رفته بودند، می توانید با 2 یا 3 بار در هفته به درمان نگهدارنده بروید.

لازم است بدانید در پاره ای از مواقع نیاز به درمان نگهدارنده برای جلوگیری از عود مجدد وجود دارد و ما در برنامه ریزی برای این درمان نگهدارنده به شما کمک خواهیم کرد.

اندازه یک نخود از کرم کترل برای کل صورت کافی است و باید پس از شستن صورت با یک شوینده ملایم اجازه دهید پوست کاملا خشک شده و نم خود را از دست بدهد سپس کرم کترل را به صورت لایه ای نازک روی کل پوست صورت خود بزنید. شما نباید کرم را نزدیک چشم ها، لب ها، و سوارخ بینی بزنید. زدن کرم کترل روی پوست نم دار و دارای رطوبت میتواند پوست شما را به شدت تحریک کند. پس از زدن کرم کترل شما باید دست های خود را با آب و صابون بشورید و پس از جذب کترل یک ربع صبر کنید و سپس روی پوست میتوانید از یک مرطوب کننده بر پایه هیالورونیک اسید روی آن استفاده کنید.

مرطوب کننده مناسب برای استفاده با کرم کترل

در طی درمان با ترتینوئین پوست شما ممکن است به شدت خشک و حتی در اوایل دچار پوسته ریزی شود. این خشکی ممکن است گاهی منجر به دهیدارته شدن و کدر شدن پوست منجر شود. پس استفاده از یک مرطوب کننده ی آبرسان بر پایه آب میتواند برای شما حیاتی باشد. سوپر سرم آبرسان گارنیر میتوانید گزینه خوبی برای پوست تحت درمان شما باشد. همچنین مواردی دیگری مانند سرم کپسولی نوتروژینا و حتی مرطوب کننده NMFs اوردینری می تواند گزینه های مناسب برای استفاده روی کرم کترل باشد که جلوی تحریک های احتمالی و خشکی پوست پس از استفاده و در طی درمان با کترل را بگیرد.

موارد منع مصرف کرم کترل بایول

 • در کودکان زیر 12 سال و زنان باردار، شیرده و زنانی که قصد بارداری دارند به هیچ عنوان استفاده نشود.
 • در افراد دارای اگزما و درماتیت، سبورئیکاستفاده نشود و پچ تست اولیه برای افراد مستعد اگزما توصیه میشود.
 • در افرادی که دارای آفتاب سوختگی هستند تا بهبودی کامل آفتاب سوختگی از کرم کترل استفاده نکنید.
 • در افراد مبتلا به روزاسه و تلانژکتازی استفاده نشود.
 • در افراد دارای لکوسیتوز استفاده نشود.

احتیاط لازم در استفاده از کرم کترل بایول

با توجه به ماهیت تحریک کننده این فرآورده، ترجیحاً از مصرف هر محصولی که ممکن است باعث تحریک موضعی شود (به ویژه محلول های الکلی) اجتناب شود. از قرار گرفتن بیش از حد در معرض باد یا سرما خودداری کنید. آب و هوای شدید باعث خشکی یا سوزاندن پوست معمولی می شود. پوستی که با ترتینوئین درمان می شود ممکن است در برابر این افراط ها آسیب پذیرتر باشد. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و لامپ های فرابنفش که باعث تحریک اضافی می شوند باید اجتناب شود. محافظت با پوشیدن کلاه و استفاده از کرم ضد آفتاب در طی روز توصیه میشود.

سوالات متداول کرم کترل

Frequently Asked Questions

123363

دکتر شبنم فریدفر

کازمتیک فارماسیت ؛ دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران ؛ پاسخگوی سوالات شما

کرم کترل یک پماد دارویی حاوی ترتینوئین است. این کرم جزو آخرین درمان های موضعی آکنه است و از دیفرین قوی تر و البته دارای پتانسیل تحریک بیشتری است. به زبان ساده تر کرم کترل یک بمب اتمی در مبارزه با آکنه است.

بیشتر از حجم یک نخود برای کل صورت استفاده نکنید چون ممکن است به شدت پوست شما تحریک شود. کرم را نزدیک به چشم ها، سوراخ های بینی و لب ها نزنید.

به دو دلیل توصیه میشه این کار را انجام دهید. اول اینکه پوست دستان شما نازک است و ممکن است دچار پوسته ریزی شود و دوم اینکه ممکن است دست خود را به چشم، دهان و بینی خود بزنید و دچار تحریک های ناخوشایندی شوید.

نه به هیچ عنوان کترل را به دور چشم و لب ها و نزدیک سوراخ های بینی نزنید. در صورت استعمال تصادفی روی غشاهای مخاطی، چشم ها، دهان، سوراخ های بینی یا روی زخم باز، با احتیاط با آب ولرم شستشو دهید.

اگر یک نوبت زدن کرم کترل را فراموش کردید، در اسرع وقت آن را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و به برنامه دوز معمولی خود بازگردید. دوزها را دو برابر نکنید.

کرم را در ظرف دربسته در دمای اتاق، دور از حرارت، رطوبت و نور مستقیم نگهداری کنید. کرم نباید در یخچال باشد و در دمای پایین و نزدیک یخ زدگی قرار بگیرد.

در صورت بروز واکنش از نوع حساسیت یا تحریک شدید، درمان باید به طور موقت یا حتی برای همیشه قطع شود و با پزشک خود مشورت کنید.

زمانی که در نوبت شب شما قصد استفاده از کترل دارید عملا بجز کرم مرطوب کننده که روی آن میزنید، نیازی نیست محصول دیگری مانند محصولات ضد پیری و ضد لک استفاده کنید و البته اجازه ندارید چیز دیگری استفاده کنید.

آداپالن با نام تجاری دیفرین و ترتینوئین به عنوان رتینوئیک اسید با نام تجاری کترل، هر دو برای درمان آکنه موثر و استفاده میشوند اما ترتینوئین مقداری به کاهش پیر پوستی نیز کمک میکند. آداپالن ملایم تر است و تحریک کمتری ایجاد میکند اما ترتینوئین ممکن است موثر تر باشد بخصوص روی جوش های زیر پوستی کترل میتواند موفق تر باشد. در کل مطالعات نشان داده هر دو به یک میزان در درمان آکنه موثر هستند.

کرم کترل از زمانی که روی پوست میزنید و 20 دقیقه بعد آن مرطوب کننده می زنید دیگر قرار نیست که شسته شود و تا صبح روی پوست خواهد ماند.

درک نحوه استفاده از ترتینوئین به شما کمک می کند تا بهترین نتایج را با عوارض جانبی کمتر دریافت کنید. مهم است که مطمئن شوید که تمام مناطق مشکل دار پوست صورت خود را بدون استفاده از حجم زیادی از کرم کترل پوشش میدهید سعی به آرامی روی نواحی آکنه دار پوست خود کرم را بمالید و به آرامی ادامه دهید تا جذب شود و سپس دستان خود را بشوئید.

ترتینوئین موثر است اما می تواند باعث خشکی، خارش، قرمزی و سایر نگرانی های پوستی شود. استفاده از این دارو طبق دستورالعمل می تواند به کاهش خطر ابتلا به این مسائل کمک کند. برخی از افراد پس از چند روز یا چند هفته از ترتینوئین صرف نظر می کنند، با این فرض که اثربخش نبوده است. در واقع، پوست آنها فقط به زمان نیاز داشته تا با دارو سازگار شود.

اگر قبل از خرید و یا در طی زمان استفاده از کترل سوالی دارید میتوانید در پایین همین صفحه در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

4.2/5 - (10 امتیاز)

25 نظر در “راهنمای جامع استفاده از کرم کترل

 1. فرشته گفت:

  وقت بخیر خانم دکتر.
  ۲۰سالمه پوست صورتم چربه اما نه خیلی / روزی دوبار صبح و شب صورتمو میشورم با فیس براش و پن درمالیفت/ مشکل من جوشهای ریز سرسیاهه زیرپوستیه / میخوام بریزن بیرون. / اصلا التهابی و قرمز یا چرکی نیستن و به پوست که نگا میکنم چربیشون معلومه اما انگار زیر پوست گیر افتادن.لایه برداری یزیکی و شیمیایی هم زیاد فایده نداره.اونایی ک قابل تخلیه باشن رو کاملا با پیلینگ درمیارم اما بعد ی مدت دوباره ظاهر میشن. ریشه کن نمیشن. مشکل هورمونی وکبدی و…هم ندارم. این جوشامم بخاطر مصرف داروی کورتونی بوده که با قطع اون قرصا دیگه جوش جدید نزدم. / دکتر برام دیفرین و ضدجوش درماتوم داده یک شب درمیون اما دوماهه دارم استفاده میکنم تاثیری ندیدم و نمیریزن بیرون جوشا / میخوام کترل بگیرم میشه راهنمایی کنید همراه با کترل چیزی دیگه ای باید استفاده کنم؟ چه ضد آفتابی بهتره بگیرم ؟ با توجه به اینکه خوزستانیم آب وهوا گرم و خشک است.

 2. zahra گفت:

  باسلام خدمت خانم دکتر عزیز
  من ۳۷ سال دارم با پوستی چرب قبلا جوشهای بسیاری میزدم که چرکی و سر سیاه زیر پوستی میشه گفت همه نوع جوش ۶ سال تهد درمان قرار گرفتم ودر نتیجه جوش ها تا حدودی بر طرف شدن حالا جای جوش مثل چاله ها و جای جوش های سر سیاه رو پوستم مونده،و لک بارداری رو پیشونیم، منافظ پوستم به شدت دارم پوستم گاهی خشن گاهی چرب کترل فرانسوی خریدم طرز استفادش چطوری ؟
  درسته نباید در معرض نور زده بشه وفقط در اواخر شب هنگام تاریکی خیلی شرایط سختی اینجوری واقا!!!لطفا راهنمایی بفر مایید ممنون سپاس گزار

  1. سلام زهرا جان / برای برطرف شدن جای جوش ها و منافذ به شما کترل دادن؟ 6 سال تحت درمان با چه چیزی بودید؟ در مورد روش استفاده توی همین مقاله قشنگ توضیح دادم و باید لطف کنید مطالعه کنید که بدانید کرم کترل چطور استفاده میشود. در معرض نور منظور اینه که شب بزنید ولی منظور این نیست که لامپ ها رو هم خاموش کنید چون فیلم عکاسی که نیست بخواهید براش تاریکخانه درست کنید. منظور این است جوری بزنید که تا صبح نور آفتاب به پوست شما نخوره. از طرفی باید روزها هم ضد آفتاب صحیح بزنید والا بدتر پوست شما لک میشود. با تشکر از توجه شما

 3. ملکا گفت:

  سلام .استفاده از کرم کترل در دوران شیردهی ، ممنوعیت داره؟

  1. سلام ملکا جان بله شما نباید در دوران بارداری و شیردهی از کرم کترل استفاده کنید. با تشکر از شما

 4. حدیث گفت:

  لایه بردار کترل آگه روی بینی استفاده کنی بده آخه راهنما گفته کنار بینی ومن سه بار روی بینی زدم جوش زیر ریز قرمز رنگ بیرون زدم

  1. سلام حدیث جان / روی بینی باید بزنی دختر گلم. کناره های بینی با روی بینی فرق داره عزیزم. کناره های بینی منظور محل اتصال بینی به پوست صورت است. دور سوراخ های بینی هم نباید بزنید. بازم سوالی بود در خدمتم

 5. افسرالدوله گفت:

  با سلام خدمت شما ،من جوش های زیادی ناحیه چانه ام میزدم دکتر رفتم کرم دیفرین دادن با داروهای دیگه ومرحله دوم کرم کترل دادن ولی تاثیرانچنانی بنده نمیبینم یعنی با اینکه الان ۲۵ روز هست کترل استفاده میکنم حتی هیچ احساس سوزش پوست هم نداره به نظر شما آیا کرم قوی تری باید استفاده کنم

  1. سلام افسرالدوله عزیزم ، کرم قوی تر از کترل که نداریم در تاریخ برای درمان جوش ، شما همون رو ادامه بدید اثر میکنه نگران نباشید، دکترتون احتمالا باید قرصی هم برای تنظیم نوسانات هورمونی شما بهتون داده باشه که اگر ندادن بهتره خودتون به صورت آتش به اختیار مکمل بخورید مانند مکمل مولتی فرست پلاس افتر ایو چون دوز خوبی از اون ویتامین هایی که مورد نیاز شما است رو داره. بازم سوالی بود در خدمتم

 6. فروزان گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز ،کرم کترل در ایران موجوده؟از کجا میتونم تهیه کنم ؟

  1. سلام فروزان جان چطوری اصلا اینجا رو پیدا کردی عزیزم کمی دقت کنی توی همین سایت کترل داریم برای همین راهنما براش نوشتیم. خوش اومدی به جمع ما

 7. مهدی گفت:

  سلام برای جای جوش‌های قدیمی چه دارویی باید استفاده کرد ؟

  1. سلام مهدی جان ؛ پاسخ این سوال به خیلی چیزا بستگی داره، از جمله سن شخص، نوع ضایعه پس از جوش و قدمت آن . انیا رو اگر برای بنده بگید عالی میشه. با تشکر

 8. Roya گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید میشه همزمان کترل و دیفرین رو باهم استفاده کرد؟

  1. سلام رویا جان فکرشم نکنید اصلا نباید این کار و بکنید. بازم سوالی بود در خدمتم

 9. لیلا گفت:

  سلام دکترم کرم کترل رو برای جمع شدن منافذ پوست داده به اضافه ی کرم لایه بردار درمالیفت که هر کدوم رو گفته یه شب در میون استفاده کنم ،آیا کترل برای منافذ باز پوست استفاده میشه واینکه از کرم لایه بردار دیگه ای استفاده کنم مشکل نداره؟

 10. مینا گفت:

  سلام، ایا کترل روی جای جوش و لک صورت هم تاثیر داره؟

  1. سلام مینا جان بله اثر داره ولی به عنوان خط اول درمان لک توسط متخصصین در نظر گرفته نمیشود بلکه درمان جوش است. بازم سوالی بود در خدمتم

 11. سارا گفت:

  سلام وقت بخیر من دارم از ا اچ ا دلانو استفاده میکنم برای جای جوشای شش ماه تا یکسالم،دکترقبلا کنار ا اچ ا برام کترل و دیفرین نوشته بود ولی گفته بود یکیشو بزن،بنظر شما الان کنار ا اچ ا دیفرین بزنم یا کترل؟؟

  1. سلام سارا جان / کنار دیفرین و کترل دیگه آ اچ آ نباید زد ، میزنی پوستت داغون میشه. بعدشم کترل و دیفرین رو ما برای درمان جوش میدیم نه بری درمان جای جوش، پس اگر جوش میزنی و جای جوش داری اوکی دیفرین بزن یا کترل ، ولی اگر دیگه جوش نمیزنی و فقط جای جوش داری باید چیزای دیگری بهتون بدیم. دلانو مثل چیزای ی که ما به شما میدیم پاسخگو نیست . بازم سوالی بود در خدمت

 12. mohamadhm گفت:

  سلام خانم دکتر
  بنده این کرمو ازداروخونه تهیه کردم ولی داخل بعضی سایت‌ها دیدم این کرم دیگه تولید نمیشه !! تاریخ انقضاش زده may 2026
  میترسم استفاده کنم ی موقع تقلبی باشه
  مشکلی نداره استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام محمد عزیز / از داروخانه تهیه کردید مشکلی نداره نترسید چون این کرم در ایران نماینده قانونی داره البته درسته در تحریم هستیم ولی کماکان این کرم توسط همان نماینده که شرکت معتبری است به دست همه ما داروخانه ها میرسه و قاچاق و فیک ندارد. بازم سوالی بود در خدمت شما هستیم. با سپاس

 13. Raziye گفت:

  درود خانم دکتر عزیز
  من جوشهای زیرپوستی بزرگی میزدم وجای التهاب یک ساله روی گونه هام واطراف دهانم مانده ،مصرف کترل رو شروع کردم
  با توجه به کک ومک ولکهای زیاد پوستم چه کرم هایی رو توصیه میکنید با کترل و بعد از کترل بزنم؟ پوستم چربه وغیرحساس سن ۳۷ سال
  پوست شل و نرمی هم دارم

  1. سلام راضیه جان / شما مرطوب کننده خوبی باید داشته باشید مثل سرم کپسولی نوتروژینا و یک دونه هم سرم ویتامین سی گارنیر برای صبح ها بگیر بزن / دیگه چیزی لازم نیست. بازم سوالی بود در خدمتم

 14. M.A گفت:

  سلام این کرم کارل لایه بردار .س سال پیش خریدم .میخوام استفاده کنم .بابت انقضا و گذشته تاریخش .مشکی نداره استفاده کنم .چون الان قیمت کردم .خیلی هزینه اش بالاست .و من الان دارم .س سال گذشته و بیرون از یخچال بوده و پر هستش میتونم استفاده مجدد کنم .مشکلی پیش نمیاد .

  1. سلام M.A عزیز / توصیه میکنم استفاده نکنید که خطرناک است. تنها چیزی که این همه مدت میتونه سالم بمونه نمک است و هیچ محصول دارویی و کازمتیک این همه مدت سالم نمیمونه و ممکنه بدجوری پشیمون بشید. همیشه سالم باشید

سلام لطفا اینجا سوالات رو مطرح کنید مرسی

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

نقد و بررسی سرم بافه اوردینری
کازمتولوژی
دکتر شبنم فریدفر

نقد و بررسی سرم بافه اوردینری

نیاز به یک مقاله نقد و بررسی سرم بافه اوردینری واقعا در سطح نت فارسی احساس میشد لذا به توصیه

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید