راهنمای جامع استفاده از کرم کترل

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
راهنمای جامع استفاده از کرم کترل

آنچه می‌خوانید:

کرم کترل بایول چیست؟

کرم کترل بایول یک کرم حاوی 0.05% ترتینوئین است. ترتینوئین یک داروی ارزشمند در درمان آکنه های خفیف، متوسط تا شدید است که میتواند به صورت موضعی و سیستمیک استفاده شود. شناخته شده ترین کرم ترتینوئین در مارکت ایران کرم کترل بایول است. برای به دست آوردن بهترین نتایج درمان با ترتینوئین موضعی، استفاده صحیح از آن ضروری است پس ما در اینجا قصد داریم راهنمای جامع استفاده از کرم کترل را برای کسانی که تحت درمان با این کرم هستند ارائه کنیم.

دستورالعمل های ارائه شده برای محصولات دیگر و توصیه های دوستان و بلاگرهای زیبایی را فراموش کنید. فقط به برنامه خاصی که پزشکتان برای شما در نظر گرفته است پایبند بوده و صبور باشید. به یاد داشته باشید، هنگامی که ترتینوئین به درستی استفاده می شود، بسیاری از مصرف کنندگان مبتلا به آکنه تا 12 هفته بهبود می یابند. باز هم، تاکید میکنم دستورالعمل های زیر را دنبال کنید – صبور باشید – درمان را به تنهایی شروع نکنید و متوقف نکنید – اگر سوالی دارید، از من در کامنت ها و یا از پزشک متخصص که تحت نظر ایشان هستید ، بپرسید.

کرم کترل برای چه کسانی مناسب است؟

کرم کترل برای درمان انواع آکنه بویژه آکنه های زیر پوستی در نوجوانان تا بزرگسالان استفاده میشود. البته میتواند تا حدودی به کاهش چین و چروک های ریزو بهبود تغیر رنگ آن هم در صورت استفاده در یک روتین مراقبت از پوست صحیح کمک کند. درمان آکنه و سایر علائم پیر پوستی توسط کرم کترل مستلزم این است که فرد به شدت از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کند. کترل در دسته داروهای رتینوئیدی است و با افزایش نرخ تبادلات سلولی عملا باعث ریختن پوست فرسوده شده و انسداد منافذ کامل رفع می شود و در نتیجه نواحی آسیب دیده پوست ترمیم و پوست جدید و سالم جایگزین می شود.

اثرات متنوع کرم کترل به دلیل مکانیسیم های زیبنایی پیچیده عملکرد مرتبط با ترتینوئین از جمله فعالیت کراتولیتیک و کلاژنزیس (سنتز کلاژن) است. ترتینوئین موضعی برای استفاده در پوست حدود 5 دهه است که تایید شده است و در حال حاضر در درمان آکنه ولگاریس و آسیب های ناشی از نور آفتاب داده های اثر بخش و ایمینی قابل توجهی ارائه کرده است. همچنین پتانسیل بالینی خوبی را برای درمان طیف وسیعی از بیماری های پوستی دیگر از خود نشان داده است.

Tretinoin Cream Cosmetic Use 1600

نحوه استفاده صحیح از کرم کترل

طریقه استفاده از کرم کترل به این صورت است که دوز شروع برای آن، یک بار در شبانه روز و آن هم در نوبت شب قبل خواب است. معمولا برای پیشگیری از تحریک های ناخوشانید، تعداد دفعات استفاده و روند صحیح آن توسط پزشک و داروساز تجویز میشود. در هنگام استفاده فقط اریتم خفیف (قرمزی کم)، پوسته ریزی متوسط و احساس سوزش خفیف قابل قبول است.در صورت تحریک اولیه قابل توجه، برنامه استفاده را به یک شب در میان تغییر دهید. در صورت عدم وجود هر گونه واکنش موضعی، دفعات استفاده را همان شب یک بار ادامه دهید. در صورت تحریک مداوم و قابل قبول نیز سعی کنید از پایان هفته دوم تا پایان درمان (هفته دوازدهم تا چهاردهم)، دفعات مصرف به طور متوسط ​​یک بار در روز یا یک شب در میان باشد.

لازم است که بدانید تحریک اولیه معمولا رخ میدهد و حتی ممکن است در دو هفته اول کمی شدت آکنه ها بیشتر شود و این همان پدیده  اسکین پرجینگ است و به مرور وضعیت بهتر میشود. لازم است بدانید که بهبودی توسط کترل کمی با تاخیر است و باید به روند درمان متعهد باشید و تا پایان ماه سوم برای حصول نتیجه مطلوب درمان را ادامه دهید. خبر خوب این است که بهبود در حدود هفته ششم درمان به وضوح قابل مشاهده است، و در حدود هفته دوازدهم یا هفته چهاردهم به بهترین حالت ممکن می رسد. در این تاریخ یا زودتر، اگر تمام عناصر آکنه از بین رفته بودند، می توانید با 2 یا 3 بار در هفته به درمان نگهدارنده بروید.

لازم است بدانید در پاره ای از مواقع نیاز به درمان نگهدارنده برای جلوگیری از عود مجدد وجود دارد و ما در برنامه ریزی برای این درمان نگهدارنده به شما کمک خواهیم کرد.

اندازه یک نخود از کرم کترل برای کل صورت کافی است و باید پس از شستن صورت با یک شوینده ملایم اجازه دهید پوست کاملا خشک شده و نم خود را از دست بدهد سپس کرم کترل را به صورت لایه ای نازک روی کل پوست صورت خود بزنید. شما نباید کرم را نزدیک چشم ها، لب ها، و سوارخ بینی بزنید. زدن کرم کترل روی پوست نم دار و دارای رطوبت میتواند پوست شما را به شدت تحریک کند. پس از زدن کرم کترل شما باید دست های خود را با آب و صابون بشورید و پس از جذب کترل یک ربع صبر کنید و سپس روی پوست میتوانید از یک مرطوب کننده بر پایه هیالورونیک اسید روی آن استفاده کنید.

مرطوب کننده مناسب برای استفاده با کرم کترل

در طی درمان با ترتینوئین پوست شما ممکن است به شدت خشک و حتی در اوایل دچار پوسته ریزی شود. این خشکی ممکن است گاهی منجر به دهیدارته شدن و کدر شدن پوست منجر شود. پس استفاده از یک مرطوب کننده ی آبرسان بر پایه آب میتواند برای شما حیاتی باشد. سوپر سرم آبرسان گارنیر میتوانید گزینه خوبی برای پوست تحت درمان شما باشد. همچنین مواردی دیگری مانند مرطوب کننده رپلنیش سیمپل و حتی مرطوب کننده NMFs اوردینری می تواند گزینه های مناسب برای استفاده روی کرم کترل باشد که جلوی تحریک های احتمالی و خشکی پوست پس از استفاده و در طی درمان با کترل را بگیرد. تاکید میکنم اگر از سرم هیالورونیک اسید اوردینری استفاده میکنید ممکن از گاهی نیاز باشد روی آن کمی کرم مرطوب کننده نیز اعمال شود.

اما مرطوب کننده های ایده آل برای پس از رتینوئید هایی که شب استفاده میشوند معمولا کرمهای شب هستند اما نه همه مدل های آن، از موارد خوب میتوان به کرم شب ضد پیری سیمپل یا کرم های با قیمت بالا همچون کرم شب لانژه و کرم شب آلگو اکتیو لانژه اشاره کرد. 

موارد منع مصرف کرم کترل بایول

 • در کودکان زیر 12 سال و زنان باردار، شیرده و زنانی که قصد بارداری دارند به هیچ عنوان استفاده نشود.
 • در افراد دارای اگزما و درماتیت، سبورئیکاستفاده نشود و پچ تست اولیه برای افراد مستعد اگزما توصیه میشود.
 • در افرادی که دارای آفتاب سوختگی هستند تا بهبودی کامل آفتاب سوختگی از کرم کترل استفاده نکنید.
 • در افراد مبتلا به روزاسه و تلانژکتازی استفاده نشود.
 • در افراد دارای لکوسیتوز استفاده نشود.

احتیاط لازم در استفاده از کرم کترل بایول

با توجه به ماهیت تحریک کننده این فرآورده، ترجیحاً از مصرف هر محصولی که ممکن است باعث تحریک موضعی شود (به ویژه محلول های الکلی) اجتناب شود. از قرار گرفتن بیش از حد در معرض باد یا سرما خودداری کنید. آب و هوای شدید باعث خشکی یا سوزاندن پوست معمولی می شود. پوستی که با ترتینوئین درمان می شود ممکن است در برابر این افراط ها آسیب پذیرتر باشد. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و لامپ های فرابنفش که باعث تحریک اضافی می شوند باید اجتناب شود. محافظت با پوشیدن کلاه و استفاده از کرم ضد آفتاب در طی روز توصیه میشود.

سوالات متداول کرم کترل

Frequently Asked Questions

123363

دکتر شبنم فریدفر

کازمتیک فارماسیت ؛ دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران ؛ پاسخگوی سوالات شما

کرم کترل یک پماد دارویی حاوی ترتینوئین است. این کرم جزو آخرین درمان های موضعی آکنه است و از دیفرین قوی تر و البته دارای پتانسیل تحریک بیشتری است. به زبان ساده تر کرم کترل یک بمب اتمی در مبارزه با آکنه است.

بیشتر از حجم یک نخود برای کل صورت استفاده نکنید چون ممکن است به شدت پوست شما تحریک شود. کرم را نزدیک به چشم ها، سوراخ های بینی و لب ها نزنید.

به دو دلیل توصیه میشه این کار را انجام دهید. اول اینکه پوست دستان شما نازک است و ممکن است دچار پوسته ریزی شود و دوم اینکه ممکن است دست خود را به چشم، دهان و بینی خود بزنید و دچار تحریک های ناخوشایندی شوید.

نه به هیچ عنوان کترل را به دور چشم و لب ها و نزدیک سوراخ های بینی نزنید. در صورت استعمال تصادفی روی غشاهای مخاطی، چشم ها، دهان، سوراخ های بینی یا روی زخم باز، با احتیاط با آب ولرم شستشو دهید.

اگر یک نوبت زدن کرم کترل را فراموش کردید، در اسرع وقت آن را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و به برنامه دوز معمولی خود بازگردید. دوزها را دو برابر نکنید.

کرم را در ظرف دربسته در دمای اتاق، دور از حرارت، رطوبت و نور مستقیم نگهداری کنید. کرم نباید در یخچال باشد و در دمای پایین و نزدیک یخ زدگی قرار بگیرد.

در صورت بروز واکنش از نوع حساسیت یا تحریک شدید، درمان باید به طور موقت یا حتی برای همیشه قطع شود و با پزشک خود مشورت کنید.

زمانی که در نوبت شب شما قصد استفاده از کترل دارید عملا بجز کرم مرطوب کننده که روی آن میزنید، نیازی نیست محصول دیگری مانند محصولات ضد پیری و ضد لک استفاده کنید و البته اجازه ندارید چیز دیگری استفاده کنید.

آداپالن با نام تجاری دیفرین و ترتینوئین به عنوان رتینوئیک اسید با نام تجاری کترل، هر دو برای درمان آکنه موثر و استفاده میشوند اما ترتینوئین مقداری به کاهش پیر پوستی نیز کمک میکند. آداپالن ملایم تر است و تحریک کمتری ایجاد میکند اما ترتینوئین ممکن است موثر تر باشد بخصوص روی جوش های زیر پوستی کترل میتواند موفق تر باشد. در کل مطالعات نشان داده هر دو به یک میزان در درمان آکنه موثر هستند.

کرم کترل از زمانی که روی پوست میزنید و 20 دقیقه بعد آن مرطوب کننده می زنید دیگر قرار نیست که شسته شود و تا صبح روی پوست خواهد ماند.

درک نحوه استفاده از ترتینوئین به شما کمک می کند تا بهترین نتایج را با عوارض جانبی کمتر دریافت کنید. مهم است که مطمئن شوید که تمام مناطق مشکل دار پوست صورت خود را بدون استفاده از حجم زیادی از کرم کترل پوشش میدهید سعی به آرامی روی نواحی آکنه دار پوست خود کرم را بمالید و به آرامی ادامه دهید تا جذب شود و سپس دستان خود را بشوئید.

ترتینوئین موثر است اما می تواند باعث خشکی، خارش، قرمزی و سایر نگرانی های پوستی شود. استفاده از این دارو طبق دستورالعمل می تواند به کاهش خطر ابتلا به این مسائل کمک کند. برخی از افراد پس از چند روز یا چند هفته از ترتینوئین صرف نظر می کنند، با این فرض که اثربخش نبوده است. در واقع، پوست آنها فقط به زمان نیاز داشته تا با دارو سازگار شود.

اگر قبل از خرید و یا در طی زمان استفاده از کترل سوالی دارید میتوانید در پایین همین صفحه در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

4.9/5 - (145 امتیاز)

152 نظر در “راهنمای جامع استفاده از کرم کترل

 1. کیانا گفت:

  سلام خانم دکتر من از راهنمایی های شما ممنونم بعد فقط یک دونه کترل کلی پوستم بهتر شده و درخواستم این است که توی تابستان آیا میتونم بجای کترل از گرن اکتیو استفاده کنم؟ چون همکارتون گفتن سعی کنم خیلی زیاد کترل رو ادامه ندم و هر موقع که مقدرو بود سریع عوض اش کنم. مرسی از شما و آقای آرتان

  1. سلام کیانا جان ضمن تشکر از شما ، بله کار خیلی خوبیه و شما اگر براتون مقدوره و حس میکنی پوستت بهتر شده برید سمت سرم گرن اکتیو دو درصد و کل 6 ماه آینده از اون استفاده کنید. امیدوارم همیشه زیبا باشید و ممنون از محبت شما

 2. فاطمه گفت:

  سلام خانم دکتر پماد ترتینوئین 0.05ایرانی با کترل تفاوتی داره؟ آخه داروخانه کترل نداشت من چهار روز از پماد استفاده کردم و پوستم خیلی قرمز و پوسته پوسته و خشک شد الان یه هفته اس قطع کردم مصرفشو باید ادامه بدم یا کلا قطع کنم؟

  1. سلام فاطمه جان فرمول کترل حاوی ترکیبات مفیدی است که به اثر بخشی بهتر کمک میکنه و همزمان کمک میکنه که تحریک کم شود. اگر شما کترل را طبق راهنمای بالا استفاده کنید مشکلی که با کترل داخلی برات پیش اومده پیش نمیاد. کرم کترل اگر داروخانه ندارن ما که همیشه داریم و میتونید تهیه کنید. اگر قرمزی و تحریک زیاد است باید قطع کنید. اگر میخوای ایران را ادامه دهید باید دفعات زدن را کم کنید تا پوست بتونه عادت کنه. با تشکر

 3. سارا سلیمانی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  خواستم بپرسم آیا این کرم باعث ایجاد شدن منافذ باز در سطح پوست میشه یانه چون که یکی از اقوامم در چندین سال قبل از این کرم به منظور رفع جوش همراه با کرم مرطوب کننده لیراک و آبرسان تالگو و شوینده بایودرما استفاده کره بود اما در سطح پوستش منافذ باز خیلی زیادی ایجادشده بود

  1. سلام سارا جان اگر از کترل درست استفاده نشود بلاهای بدتری هم سر پوست میاد، حال شما میخوای بهترین کرم ها هم کنارش داشته باش، اصل موضوع این است که صحیح استفاده شود. گاهی باید محصولات از نظر سازگاری با کترل و حتی سازگاری برای هدف قرار دادن مشکلات پوست بررسی شود و به فرد روش صحیح استفاده آموزش داده شود. شاید از نظر شما که مصرف کننده هستید پیچیده به نظر بیاد ولی واقعا پیچیده نیست و راحت میشه با انتخاب صحیح محصول و روش صحیح استفاده به نتیجه رسید و مشکلی برای پوست هم ایجاد نکرد. با تشکر

 4. مریم گفت:

  سلام وقت بخیر
  من جای مهر روی پیشانی ام داره میمونه.بهم گفتن کرم کترل بزنم ، این کرم مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟ برای از بین رفتن جای مهر مناسب هستش؟

  1. سلام مریم جان در صورتی همچنان بخواهید پیشانی را با مهر تماس بدید مجددا این موضوع بر می گرده اول داستان ولی خب میتونی بزنید و حتی با لایه بردار دیگری هم میتونید شروع کنید چرا با کترل چون اصلا کترل اینجا گزینه اول برای این جور لایه برداری نیست. با تشکر از شما

 5. هلینا گفت:

  سلام وقت بخیر خانم دکتر ممکنه راهنمایی کنید برای از بین بردن استرچ مارک روی بدن کترل موثر هست یا خیر؟ و اگر نیست بنظرتون از چی برای از بین بردنشون استفاده کنم؟

  1. سلام هلنا جان از کترل یا ترتینوتین میشود برای ترک های پوستی که نهایتا چند ماه از عمرشون میگذره استفاده کرد و امیدوار بود که نتایج خوبی دیده شود. به دلیل پتانسیل تحریک بالا شما با احتیاط کامل استفاده کنید و در نظر داشته باشید که در زمان بارداری و شیردهی اصلا نمیتونید استفاده کنید. با تشکر

   1. هلینا گفت:

    دکتر اگر مدت زمان طولانی تر ازشون بگذره چی چون من پوستم از بچگی این مشکلو داشت ولی چندسال اخیر بخاطر نوسان وزنم خیلی زیاد شده ممنونم از پاسخگوییتون

 6. صبا گفت:

  سلام خانم دکتر من میخوام کترل بگیرم و سرم هیالورونیک اسید اوردینری سوالم اینه دیگه نیازی هست من مرطوب کننده ه بگیرم ؟ مرسی از شما

  1. سلام صبا جان بله نیاز است و بهتره یک مرطوب کننده خوب هم تهیه کنید. برای مثال سرم کپسولی نورترژینا و یا مرطوب کننده رپلنیش سیمپل برای روی هیالورونیک اسید خوب است. با تشکر از شما

 7. مانا گفت:

  سلام آیا پماد کترل برای جوش های سر سیاه بینی هم خوبه؟

  1. سلام مانا ی عزیز بله کترل تقریبا روی همه انواع جوش و کومدون اثر مستقیم و قوی دارد و البته با پتانسیل بالای تحریک شوندگی پوست که باید طبق دستور العمل بالا استفاده شود. با تشکر از شما

 8. مانا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من ۳۷ سالمه هم آثار جوش روی صورتم هست هم پوست چربی دارم که باعث میشه جوش های کوچیک سفید بزنم، چند سال پیش کرم کترل استفاده میکردم خوب بود بعدش دیگه تو بازار پیدا نکردم. قرص ایزوترتنیئون دکتر داد یک سال مداوم خوردم، یک سال هم هفته ای یکی. به خاطر عوارضش ۴ هفتس که قطع کردمش دوباره پوستم چرب شد و جوش میزنم. به نظرتون پماد کترل دوباره استفاده کنم؟

 9. مریم گفت:

  سلام خانم دکتر من تازه با شما از طریق اینستاگرام آشناشدم اگر ممکنه عکس پوستم رو ببینید و جواب بدید من خیلی درگیر درمان جوش و جای جوشم هستم .27سالمه پوست بسیار چربی دارم جوش زیر پوستی و جای جوش به صورت نقطه های قهوه ای دارم آیا کترل برای من مناسبه؟

  1. سلام مریم جان بسیار خوشبختم از پیدا کردن دوست خوبی مثل شما ، کترل هم جزو گزینه های روی میز است. اگر صحیح استفاده کنید و همراه با محصولات دیگه ای که بهتون میدیم قطعا نتیجه میگیرید. چشم توی چت بفرستید عکس رو میبینم. با تشکر

 10. رها گفت:

  سلام وقت بخیر ۳۱ سالمه ، پوست صورتم چربه، / من کتف و گردن و بالای سینم و روی شانه هام جوش های قرمز میزنه و جای جوش قهوه ای قدیمی هم دارم ، صورتم هم همینطور جوش های قرمز میزنه و چون کارم جوریه که بیرون فعالیت میکنم دور چشم هم داره چروک میشه / هورمونی هم اکی هستم ، راهنمایی میفرمایید چیکار کنم ؟و از چه دارویی استفاده کنم آخه مهر ماه عقدمه، و تو شهر ما پزشک خوب نیست و هر جا رفتم نتیجه ای نگرفتم خصوصا بابت لک و جوش تنم

  1. سلام رها جان برای بدن صابون گوگرد بگیر همراه با کرم آکنه زوم بدن که توی سایت هست. و هر روز دوش بگیر و بزن، برای صورت بهتره که توی چت سایت عکسی از جوش هات و لک هات برای ما بفرستید و به سوالات ما که ازت میپرسیم پاسخ بدی. مرسی

 11. زهره گفت:

  سلام وقت بخیر من دور گردنم چین های ریزی ک تیره شده دارم ک مرتب روشن‌کننده میزدم وتاثیر خاصی هم نداشت ک الان متوجه شدم این تیرگیها اکانتوزیسه ومیخام تا چینا ضخیم تر نشده از لایه بردارقوی استفاده کنم جایی خوندم کترل برا صخامت پوست خوبه نظر شما چیه خانوم دکتر ؟؟؟

  1. سلام زهره جان بله کترل جزو درمان های این مشکل است و کنارش هم میتونید محصولاتی مثل سرم ویتامین سی گارنیر برای روشن تر شدن استفاده کنید. ولی توصیه میکنم پیش یک درماتولوزیست برید و ببینه شاید لازم باشه نمونه برداری کنن و علت اصلی رو تشخیص بدن چون چند نوع تشیخص افتراقی داره که در حوزه تخصص من نیست. با تشکر از شما

 12. ملیکا گفت:

  سلام من از راکوتان استفاده کردم برای رفع جای جوش این کرم مناسبه ؟

  1. سلام ملیکا جان اگر داری راکوتان مصرف میکنی که نمیتونی از این کرم کترل استفاده کنید. هر موقع راکوتان قطع شد دو هفته تا سه هفته بعدش میتونی از کترل استفاده کنید. الان نقدا شما باید سرم ویتامین سی گارنیر استفاده کنید. بازم سوالی بود در خدمتم

 13. محبوبه گفت:

  باسلام و عرض ادب من خانمی ۴۸ ساله هستم نوع پوستم چرب است و تیره و کدر می باشد دارای کک مک و صورتم نسبت به گردنم تیره می باشد . بعضی وقت ها اکنه سرسیاه خیلی کم دارم که وقتی می رسد خارج می کنم . و اگرگرمیجات استفاده کنم صورتم جوش می زند که به مرور خوب می شود الان دراین سن . پوست صورتم به خاطر افت شدید وزن که داشتم شل و افتاده شده . چشمانم پف دارد و گودی و همچنین افتادگی پلک . خط اخم نیز دارم .می خواهم ازمحصولات شما سفارش بدهم ولی نمی دانم چه چیزی باید تهیه کنم درحال حاضرسه ماه است پودر کلاژن صورتی هم استفاده می کنم خواهش می کنم راهنمایی کنید تازودتر ثبت سفارش نمایم

  1. سلام محبوبه عزیزم احتراما در چت آنلاین آقای آخری که استاد و بزرگ بنده هستند راهنمایی تون کردن و لطفا طبق توصیه های ایشون پیش برید. چون راهنمایی شما با توجه به حجم موضوع و نیاز به پرسش و پاسخ های متمادی عملا در اینجا امکان پذیر نیست. با تشکر از شما

 14. الهام گفت:

  سلام دکتر جان
  من 4 هفته از کترل استفاده می کنم از هفته دوم هم چون سوزش یا پوسته ریزی نداشتم هرشب دارم استفاده میکنم البته با دوزی که شما تجویز کردی جوش هام متوقف شده فقط در حد یکی دوتا که میزنم هم کترل زود خشکش میکنه به نظرم ، سوالی که داریم اینه جای جوشهای که از قبل زدم با مصرف کترل از بین میره یا برای لایه برداری قوی تر و ترمیم جای جوشهام باید از محصول قوی تر دیگری هم استفاده کنم؟

  1. سلام الهام جان لطفا حواست رو جمع کن کترل قوی ترین داروی ضد جوش و افزایش دهنده نرخ تبادلات سلولی است و یهو خارج از دستور العمل اقدامی نکنی ولا پشیمون میشی. همراه همین کترل از یک محصول مانند سرم ویتامین سی گارنیر و مرطوب کننده مانند رپلنیش سیمپل استفاده کن که اگر لکی هست برود. بقیه ضایعات را کترل به مرور ترمیم میکند. دنبال چیز قوی تر نباش این حرف ات بوی آسیب به پوست میده با تشکر

 15. elham گفت:

  سلام چند سال پیش پزشک برای من کرم کترل به عنوان لایه برار تجویز کرده بودند برای پوست بدنم و نتیجه خیلی خوبی گرفتم، الان مجدد قصد داشتم بخرم و استفاده کنم ولی توی نظرات و جواب های شما خوندم که کترل خط اول درمان لک نیست و احتیاج به کرم‌های تکمیل کننده درمان دارد، لطفا میفرمایید برای درمان لک و لایه برداری از چه محصولی باید استفاده کرد در کنار کترل؟

  1. سلام الهام جان بله کترل خط اول درمان لک نیست و برای بدن هم ترجیحا باید سعی کنید استفاده نکنید و یا به مدت محدود استفاده شود. برای بدن گزینه های دیگری وجود دارد که باید بدونیم ضایعات کجای بدن است و چه وسعتی دارد و البته چه قدمتی دارد. اینا رو بفرمایید میشه کمک کرد. با تشکر

   1. مبینا عسگری گفت:

    سلام خسته نباشید ..ببخشید من بعد از هر بار استفاده از کترل صورتم همون قسمت هایی که کرم رو مالیدم فرداش صورتم قرمز میشه حتی مرطوب کننده و ضدافتاب هم استفاده میکنم ولی باز صورتم ملتهب و قرمز میشه اوایل هفته ای یک بار استفاده میکردم اما حالا ماهی یک بار با این حال باز فرداش صورتم قرمزه من باید چه کار کنم تا قرمز نشه صورتم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

    1. سلام مبینا جان راه صحیح این است که شما اصلا از کترل استفاده نکنید. بری سمت آزلائیک اسید و نیاسینامید همزمان که بتونید نتیج بگیرید و نگران تحریک پوست نباشید. البته روش استفاده هته ای یک بار و ماهی یک بار شما کلا اشتباه است و معمولا با این روش زدن فرد پوستش تحریک میشه. باید طبق راهنمایی که ما نوشتیم شروع به استفاده شود و افرادی مثل شما باید تریجی شروع کنن و به استفاده هر شب برسن که پوست به کترل دیگه واکنش منفی نشون ندهد. با تشکر از شما

 16. فرشته رضوانی گفت:

  آیا برای اسکار )جای جوش (هم میشه کترل استفاده کرد؟

  1. سلام فرشته جان بله در هر حالت برای اسکار هم میشه با احتیاط استفاده کرد اما معمولا به دلایلی به خاطر محدودیت ها و امکان تحریک پوست، ما برای ترمیم اسکار های آتروفیک کمتر به کترل متوسل می شویم و یا برای یک دوره محدود آن را بکار میگیریم و بعدش با محصول دیگر ادامه میدهیم. با تشکر

 17. محمد رضابخش گفت:

  با سلام،بنده جوش روی باسن دارم و دکترم کترل را تجویز کرده آیا پس از زدن کرم پوشیدن لباس زیر اشکالی ندارد

  1. سلام آقای رضابخش خی هیچ ایرادی ندارد فقط لباس زیر باید سفید و نخی باشد. بعد از زدن هم دستاتون رو بشورید که کترل نباید رو دست بمونه. با تشکر

 18. شکریه گفت:

  سلام خانم کتر من ب مدت ۲ سال صورتم بصورت قرینه در گونه هام لک زده.مال بارداری نیست چون زایمان نداشتم.درمان کردم اما جواب نگرفتم .از کرم کترل استفاده کنم خوب میشه صورتم؟خیلی برای پوستم ناراحتم

  1. سلام خانم شکریه عزیز خیر کترل هم حتما پاسخ نمیدهد. باید وضعیت لک های شما و درمان ناموفقی که داشتید رو بدونم و حتی شاد لازم باشه دوباره دنبال یک درماتولوژیست حاذق باشید. با تشکر

 19. غزاله گفت:

  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید 🙏ببخشید من از سایت شما کترل خریداری کردم میخواستم بدونم این کارا داخل ایران بسته بندی میشه چون راهنمای فارسی داخل جعبه بود ؟ و اینکه فرق ژل و کرمش در چه موردی هست؟

  1. سلام غزاله جان ضمن تشکر از محبت شما ، عرض شود که کترل یک محصول وارداتی است و نماینده رسمی و شماره ثبت دارو در ایران دارد و داخل ایران تولید نمی شود. این محصول یک کالای دارویی است و مشمول تحریم نبوده و قابلیت واردات رسمی را دارد. در مورد سوال دوم شما باید عرض کنم که بنده تا حالا ژل کترل ندیدم و در سایت شرکت بایول هم چنین چیزی نیست. با تشکر از شما

   1. غزاله گفت:

    خیلی ممنون از پاسخ گویی تون 🙏🌹

  2. سحر گفت:

   سلام وقت بخیر ببخشید کرم کترل رو کجا باید نگهداری کنیم؟

   1. سلام سحر جان در جای خشک و خنک نگه دار و لزومی به نگهداری در یخچال نیست چون تو یخچال برای کودکان که دسترسی دارن میتونه خطرناک باشه. با تشکر از شما

 20. نازنین گفت:

  سلام خانوم دکتر وقتتون به خیر من ۲۶ ساله هستم و از دوران بلوغ همیشه درگیر جوش بودم.چند سال راکوتان مصرف میکردم طبق نظر دکتر و پوستم صاف شده بود ولی بعد از قطع راکوتان دوباره صورتم جوش داشت و کلا بیخیال درمان شدم و نا امید چند سال/ الان حدود ۶ ماهه که دو شب سالیسیلیک اوردینری و شبی دو شب هم نیاسیامید اوردینری استفاده میکنم و چند ماه هست که دو شب در هفته آزلاییک اسید Q+A و در کنار این ها از شوینده و مرطوب کننده مناسب هم استفاده میکنم ولی با توجه به گذشت ۶ ماه نتیجه ای که میخواستم و چشم گیر باشه نگرفتم😓😓فقط جوش های کیستی و چرکی بهتر شده ولی هنوز صورتم پر از جوش های ریز و زیر پوستیه. آیا استفاده از این کرم بهم کمک میکنه؟ و این کهه میتونم در کنارش از محصولاتی که گفتم هم استفاده کنم و تداخلی ندارع؟

  1. سلام نازی جان فکر کنم قبلا هم با اسم مریم پیام داده بودید. چیزایی که استفاده میکنید خوبن ، مشکل اینه که شما صحیح استفاده نمیکنید. شما باید تحت نظر متخصص پوست و یا دست کم تحت نظر ما یک روتین منظم را صحیح ادامه دهید نه اینکه هر جا هر چی گفتن خوبه بخرید و هی هزینه کنی و نتیجه نگیرید. اگر این محصولات رو از ما تهیه فرمودید توی چت پیام بدید تا راهنمایی تون کنیم. با تشکر از شما

   1. نازنین گفت:

    ممنون از پاسخ گویی شما، من اولین بار است که پیام دادم و متاسفانه تازه با سایت شما آشنا شدم و محصولات و از شما تهیه نکردم و شهری که زندگی میکنم دکتر پوست خوب ندارد. آیا راهی هست که بتونم مستقیم از شما مشاوره و کمک بگیرم. با تشکر

    1. سلام نازنین جان حضور شما در اینجا باعث افتخار ما است. احتراما اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره در مورد استفاده از محصولاتی که از ما تهیه نشده اند را دارید لطفا از طریق منوی وب سایت گزینه رزرو نوبت مشاوره را بزنید. با تشکر از شما

 21. مهدی گفت:

  سلام من یه نوجوون ۱۵ ساله هستم از کرم کترل استفاده میکنم اوایل که استفاده میکردم اوکی بود اما الان یه سه چهار شب هست که استفاده میکنم (البته بعد از حدود دو ماه بعد از اخرین استفاده)وقتی کرم رو روی پوست میزنم روی پوستم احساس سوزش میکنم و اینکه الان یکمی جای جوش ها قرمز شده(نه زیاد) تازه متوجه این قرمزی شدم برای اولین بار و یکم نگران کننده بود برام اگر میشه در این باره توضیح بدید . و اینکه مصرفم هر شب بوده

  1. سلام مهدی جان لطفا طبق این راهنما که نوشته ایم استفاده کنید و همه موارد را رعایت کنید. اگر راهنمایی بیشتر از این راهنما لازم دارید، شما باید محصول رو از ما تهیه کرده باشید. اگر از ما تهیه فرمودید لطفا توی چت سایت پیام بدید راهنمایی تون میکنیم. با تشکر از شما

 22. فروغ گفت:

  سلام خانم دکتر میشه یه کرم دیگه با کارایی همین کرم کترل با قیمت مناسب تر معرفی کنید بیشتر برای از بین بردن جای جوش که قهوه ای شدن میخواستم

  1. سلام عزیزم قیمت مناسب تر باید از محصولات فیس دوکس به مدت طولانی استفاده کنید. اگر خواستید لطفا در چت سایت شرح حال دقیقی از جای جوش هاتون برای ما بنویسید. تا راهنمایی کنیم. با تشکر

 23. Sogand گفت:

  سلام من از این کرم استفاده میکنم اولش سفید رنگ بود اما الان زرد شده یعنی دیگه قابل استفاده نیس ؟ به خاطر اینه که تو گرما مونده ؟

  1. سلام سوگند جان اون موقع که خریدی از فروشنده تاریخ انقضا شو می پرسیدی. تغییر رنگ نشانه فساد است و متاسفانه باید بندازید دور. حالا دلیلی اش هر چیزی میتونه باشه از جمله گرما یا ورود آلودگی و رطوبت به داخل تیوب . با تشکر از شما

   1. مریم گفت:

    سلام وقتتون بخیر دکترم برای من کرم کترل تجویز کرده رنگ کرم زرد هستش و من هم فکر میکردم که رنگه زرده من الان دارم ازش استفاده میکنم یعنی تاریخ انقضای این کرم گذشته و استفاده نکنم؟

    1. سلام مریم جان من ندیدم کترل بافت اش زرد رنگ باشد. به همون فروشگاه بگید چک کنه کترل هاش فاسد نبوده باشه یا تولید قدیم بوده و از بس مونده در جای نا مناسب احتمالا فاسد شده است. با تشکر از شما

 24. Fatemeh گفت:

  سلام
  من ۳۶ سالمه و بخاطر فیبروم جوش چرکی زیادی میزنم حوالی فک که جای ان بصورت کبود و قرمز تیره شده است.آیا برای درمان اسکار جوش ایجادشده میتونم از کترل استفاده کنم؟جوش ها را با الکل وصابون خشک میکنم .ولی جای قبلیا مانده است و جوش جدید هم‌میزنم.آیااین کرم کمک کننده می باشد؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام فاطمه جان سال نو مبارک بله میتونی استفاده کنید ولی در کنارش باید سرم نیاسینامید هم بزنید و همچنین ژل آبرسان 72 ساعته سیمپل ؛ تاکید میکنم دیگه نباید الکل و صابون بزنید و بهتره یک عدد فیس واش آکنه زوم بگیرید. بازم سوالی بود در خدمتم

   1. Fatemeh گفت:

    ممنون از پاسخگوییتون
    نحوه استفاده نیاسینامید و ژل ابرسان درکنار کترل به چه صورت می باشد؟نیاسینامید و ژل ابرسان رو چه وقتی باید استفاده کنم؟

    1. درود بر شما فاطمه جان ، احتراما روش استفاده رو بعد از اینکه خرید فرمودید کامل بهتون یاد میدیم. اگر از جای دیگر خرید بفرمایید باید ایشان روش استفاده رو به شما یاد بدهند. با تشکر از شما

    2. سمیرا گفت:

     سلام وقت بخیر من صورتم خیلی جوش داره بعد دکترم گفته از کرم کترل استفاده کنم یک شب درمیان الان یه هفته است اسفتاده میکنم ولی پوستم به شدت خشک شده و پوست ریزی داره به دکترمم تا دوماه دیگه دسترسی ندارم الان باید چیکار کنم؟
     و ایکنه کرم زرد رنگه و بافتش هم سفت نیست ابکی

     1. سلام سمیرا جان اول که اشکالی نداره یک شب درمیان بزن ولی بعدش مرطوب کننده خوبی باید بزنید تونستی حتما NMFs اوردینری بزن روش. و شوینده ملایمی هم داشته باش مثل آکنه زوم فیس دوکس ، اینکه زرد است و آبکی کمی مشکوک است باید عکس اش و عکس جعبه اش رو برام توی چت بفرستید. تاریخ انقضا هم چک کنید . با تشکر

 25. زهرا‌ چاکری گفت:

  سلام‌‌ ببخشید‌ روی‌ بینیم‌ لک‌ قهوه‌ای و پوست‌ مرغی و روی‌‌ صورتم‌ لک‌های‌ کوچک‌ قهوه‌ای‌ است‌‌. میتونم‌ از‌ کترل‌ استفاده‌ کنم ؟

  1. سلام زهرا جان سال نو مبارک اگر نوجوان نیستید بله میتونید استفاده کنید. و بهتره همراه یا سرم ویتامین سی گارنیر ازش استفاده کنید و همچنین یک مرطوب کننده خوب . بازم سوالی بود در خدمتم

   1. کیمیا گفت:

    سلام خانم دکتر وقتتون بخیر کترل فیکش هم ممکنه وجود داشته باشه؟؟ موقع استفاده از کترل فقط از ضدافتاب و مرطوب کننده استفاده کنم؟؟ ضدآفتاب ورونیکا و مرطوب کننده سیمپل خوبه؟؟

    1. سلام کیمیا جان همه چیز ممکن است فیک اش وجود داشته باشه البته محصولی که روش اسم و نام نماینده رسمی داره نمیتونه فیک باشه چون سریع رهگیری میشه. در مورد نحوه استفاده راهنما نوشتیم که تک تک برای همه توضیح ندیم . تنبلی را کنار بگذار و بخونش. ضد افتاب هر چی رو پوستت خوب میشینه بزن و سیمپل هم که بهترین مرطوب کننده ها رو داره. با تشکر

 26. مریم گفت:

  سلام وقت بخیر. خانم دکتر خواهشا راهنماییم کنید. من یه دختر ۲۶ ساله هستم و تقریبا از دوره بلوغ جوش زدن صورتم شروع شد، در دوره مدرسه و دانشگاه به دلیل استرس دائمی افزایش پیدا کرد. سالهاس که جوش میزنم و متأسفانه بعضیاش جاشون هم مونده در نواحی اطراف صورت و کمر…هر کاری کردم خوب نشدن، قرص راکوتان اینا هم مصرف کردم اما تأثیرشون موقت بود. با کرم کترل تازه آشنا شدم و تو سایت شما دربارش مطالعه کردم. پوستمم چرب و بسیار حساسه. خواستم بدونم استفاده از این کرم رو پیشنهاد می‌کنید و آیا میتونه مشکلم رو حل کنه؟ اینم اضافه کنم که من چون پوست حساسی دارم، از روغن های گیاهی مثل رزهیپ برای رطوبت رسانی به پوستم استفاده میکنم و قبلش صورتمو با پن درمالیفت می‌شورم فقط شبها

  1. سلام مریم جان باید دید تعریف ات از حساس چیه چون خیلی افراد خارج از چهارچوب علمی همیشه میگن پوستشون حساس است ولی نیست. چون اگر حساس باشد که نمیتونی کترل بزنید. شما باید همیشه روتین ضد جوش داشته باشید. توصیه میکنم منظم دیفرین بزنید و سرم ویتامین سی گارنیر و برای بدن هم صابون گوگرد بزنید و صابون لیمو به همراه کرم آکنه زم بدن . اینا رو باید ادامه بدید چون با این توضیحات شما قرار نیست با زدن یک دوره کرم و … کلا خوب بشید و داستان اینجوری نیست. با تشکر

 27. گیتا گفت:

  سلام خانم دکتر یه محلولی دکتر برام تجویز کرده با کترل که اسم نداره انگار دست سازه و خیلی میسوزونه ایا مشکلی وجود داره اون محلول ۲ بار در روزه

  1. سلام گیتا جان سوزش اگر قابل تحمل نباشه رو باید برید بشورید. من میدونم اون محلول چیه و تا وقتی که قابل تحمل است بزنید و اگر دیگه نتونستی تحمل کنی با دکترت مشورت کن که نمیشه تحمل کرد. روش استفاده رو هم درست رعایت کنید. امیدوارم زود خوب بشه حوشهات

 28. شیما گفت:

  سلام
  وقت بخیر.میشه کرم رو مشتقیم روی جوشهای چرکی زد؟

  1. سلام شیما جان بله میتونید بزنید ولی روی جوشی که ترکوندید و تخلیه کردی و زخم اون باز است نزنید که وارد محل زخم شود. با تشکر از شما

   1. شیما گفت:

    ممنون.ویک سوال دیگه هم داشتم.اگه کترل رو که شبهااستفاده کنیم بازهم‌نیازهست که صبح ضدافتاب استفاده کنیم؟

    1. سلام شیما جان یعنی شما شب ها ضد آفتاب میزنی بعد از کترل؟ که میخوای صبح دیگه ضد آفتاب نزنی؟ اصلا متن راهنما رو نمیخونی نه؟ بخون با تشکر

 29. Zahra گفت:

  سلام وقت بخیر
  دکتر برا پوست صورتم کترل دادن،گفتن دو شب در میان استفاده کن. تازه فقط یه بار زدم، ولی اصلا یه ذره هم پوسته ریزی نداشت، این یعنی اثر نمیکنه؟!

  1. سلام عزیزم زهرا جان بله اوایل دکتر ها میگن دو شب درمیان بزنید پوست تحریک نشه. کترل رو دست کم نگیر یهو میزنه حالتو میگیره اشکت درمیاد و بهتره دستروالعمل ها رو رعایت کنید. اینکه ندیدی اتفاقی بیوفته مشکلی نیست و معمولا کسی نمیبینه چون این اسید نیست که بزنی پوست رو بسوزونه. پس تجزیه و تحلیل نکن و ادامه بده عزیزم. مرسی از شما

 30. دلوین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشی خدمت خانم دکتر عزیز،ببخشید خانم دکتر من دو ماه میشه روی صورتم(بیشتر گونه) لکه های قهوه‌ای درآمده احساس میکنم بیشتر به خاطر استفاده از کرم پودر غیر مناسب باشه،چون من همیشه ضد آفتاب و حتی آبرسان هم میزنم ،چندسال پیش هم اینجوری شدم و رفتم‌ متخصص پوست و ایشون هم کرم کترل بهم دادن با یه پماد دست ساز که دقیق یادم نیست چی بود ولی باید در طول روز میزدم ،لکه‌های پوستیم زیاد نیست (اینم بگم پوستم خشکه)ولی نگرانم زیاد بش و بعداً نشه کاریش کرد،سوال من از شما اینه که آیا همین پماد کترل رو برای لکه.های قهوه‌ای تهیه کنم کافیه و نتیجه بخش خواهد بود ؟

  1. سلام دلوین جان باید بدونم چند سال سن دارید و اسم دقیق سایر محصولاتی که الان توی روتین روزانه دارید چیا هستند. برای همین لطفا توی چت آنلاین پیام بدید. به طور کلی کترل میشه به شما داد ولی نه به تنهایی. با تشکر از شما

 31. وجیهه الملوک گفت:

  سلام من از کرم کترل استفاده میکنم تقریبا یک هفته کمی صورتم جوش زده این طبیعیه یا خیر

  1. سلام وجیهه الملوک عزیز بله طبیعی است و در بعضی افراد اتفاق میافتد و به مرور خوب مشه. سعی کنید کترل را طبق راهنمای فوق استفاده کنید. با تشکر

  2. نازنین گفت:

   سلام خانوم دکتر وقتتون به خیر من طبق دستور خودتون یک ماهه دارم از کرم کترل استفاده میکنم و پوستم رو به بهبوده باشگاه میرم و نیاز به افزایش وزن دارم و مربی ام گفته ب کمپلکس، ویتامین D و ویتامین E مصرف کنم آیا مصرف این موارد همزمان با مصرف کترل مشکلی نداره؟

   1. سلام نازنین جان من ذوق میکنم وقتی میگی باشگاه میری واقعا ورزش کردن به انسان شوق زندگی میده، شما مکمل مخمر آبجو، مکمل ویتامین ایی، و مکمل ویتامین دی که توی سایت هست تهیه کنید هم از بقیه برندها بهتره هم تخفیف داره هم هیچ مشکلی با کترل ندارد. طبق دستوری که مربی میگه مصرف کن. بازم سوالی بود در خدمتم.

    1. نازنین گفت:

     خیلی ممنونم خانوم دکتر از راهنمایی و انرژی مثبتتون 😍😍مکمل هایی که فرمودین از سایت تهیه کردم🙏🌻

 32. پریناز گفت:

  سلام شب تون بخیر. چطوری کرم کترل و تهیه کنم؟ من تهرانم، آدرس داروخانه یا جایی که کرم کترل و می‌فروشید کجاست حضوری خرید کنم؟ یا از طریق پست؟ چطوری پرداخت کنم؟

  1. سلام پریناز جان لطفا از طریق سایت آنلاین خرید کنید براتون پست میکنیم. ما داروخانه بیمارستانی هستیم و نمیتونیم حضوری پذیرای شما باشیم. با تشکر از شما

 33. ایسودا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۶ سالم هست و روی گونه هام جوش های هستن که حالت سفید دارن و از پوستم بیرون هم نمیان حالت دونه داره ولی الان چون خیلی بهشون دست زدم کمتر شده یعنی یکم ازشون بیرون آمده ولی جای لک مونده می تونم از کرم کترل استفاده کنم ؟؟؟ اگر نمیشه میشه بگید باید از چه کرمی استفاده کنم ؟؟؟

  1. سلام آی سودا جان شما میتونی از دیفرین استفاده کنی ولی باید آبرسان خوب هم استفاده کنی و ضد آفتاب هم درست بزنی. اثرگذاری دیفرین همانگونه که در مقاله ” چه انتظاری از دیفرین باید داشت؟ ” نوشتم کمی زمان میبره و باید در زدن دیفرین صبور و منظم باشید. گزینه های دیگری هم برای شما وجود دارد مثل سرم سالیسیلیک اسید و یا آزلائیک اسید اوردینری که اونا هم نیازمند نظم و استفاده حداقل سه ماهه هستند. بازم سوالی بود در خدمتم

   1. شکوفه گفت:

    سلام خانم دکتر من از سایت شما سرم ویتامین سی گارنیر تهیه کردم الان یکهفتس دارم استفاده میکنم متوجه روشن شدن پوستم هستم و خیلی خوبه اما توی پیشونیم و روی یکی از گونه هام جوش زیر پوستی ریز زدم با اینک توی پیشونیم از قبل دوسه تا جوش داشتم ولی الان یکم بیشتر شده ک وقتی سرم ضد جوش تی تری استفاده میکنم کم میشن دوباره زیاد میشن بنظرتون میتونه از ویتامین سی باشه استفادشو قط کنم تا جوشام خوب شن؟ لاکتیک اوردینری هم دارم

    1. سلام شکوفه جان با توضیحاتی که فرمودید پس پوستت باکتری و پوست مرده داره و توصیه میکنم هر شب لاکتیک اسید رو منظم بزنید و صبح ه ویتامین سی گارنیر رو بزن. این وضعیت هیچ ارتباطی به ویتامین سی ندارد. حتی بعد لاکتیک اسید شما باید اسید قوی تری بگیری که دیگه از این جوش ها نزنید. تونر تی تری هم بزن مشکلی نداره. با تشکر از شما

     1. شکوفه گفت:

      خانم دکتر عزیزم بنظرتون ابرسان چی بگیرم باتوجه به نوع پوستم ک مستعد جوشم با اینک نه خشک نه چرب ولی جوش میزنم
      بنظرتون نوع پوستم چی میتونه باشه؟

     2. سلام شکوفه جان مرطوب کننده رپلنیش سیمپل بگیرید. نوع پوستت مختلط میتونه باشه. تاکید میکنم هر نوع پوستی میتونه مستعد جوش باشه و یا جوش بزنه. جوش زدن فقط برای پوست چرب نیست. با تشکر

 34. مهدیس گفت:

  سلام من اسکار ابله مرغون قدیمی روی صورتم دارم و یکی از اونها روی بینیم هست و بسیار اعتماد به نفسم رو گرفته. چندباری لیزر فرکشنال انجام دادم که کمی بهتر شده ولی هنوز مشخصه. چه درمان دیگه ای میتونم امتحان کنم؟

  1. سلام مهدیس جان شما باید سرم گرن اکتیو 2 درصد بزنید و کرم سیکازوم برای مدت طولانی ، آبرسان هم باید داشته باشی. دقت کنید کرم سیکازوم نه ژل سیکازوم. روش استفاده هم بهتون یاد میدیم. با تشکر

 35. سودابه گفت:

  سلام و وقت بخیر، خانوم دکتر پسر من، پوست جلوی بدنش از بالای سینه تا شکمش دون دون شده ، شبیه پوست مرغ ! .. می خواستم بدون برای درمانش این کرم مناسبه؟ و اگر نه ممنون میشم محصولی دیگر برای درمان معرفی کنید. با تشکر

  1. سلام سودابه جان براش صابون گوگرد و کرم آکنه زوم بدن بگیرید از همه استفاده اش راحت تره و موثر تر و ایمن تره برای پوست ایشون، هر دو تا هم توی سایت موجود است. اگر بوی گوگرد اذیت میکنه یک دونه پن لوفازوم هم بگیرید. فقط یادتون باشه روزی یک بار باید دوش بگیره و بعدش کرم رو بزنه. بازم سوالی بود در خدمتم

   1. سودابه گفت:

    بسیار عالی…. خانوم دکتر عزیز من عکسی برای نمونه از پوست پسرم را در چت آنلاین فرستادم برای مشاوره بهتر از طرف شما ، نمیدونم عکس را دیدید یا نه، بهرحال ممنون از راهنمایی که داشتید. . پس من از شما صابون گوگرد بایو اسکین پلاس بهمراه کرم آکنه زوم بدن فیس دوکس سفارش میدم ،. بهمرااه پن اسکراب و لایه بردار لوفازوم

    1. درود بر شما سودابه عزیزم بله این سه تا براش کافیه و نمیشه محصول دیگری داد. عکس هم ندیدم متاسفانه ولی میرم می بینم و اگر نکته خاصی لازم بود حتما در چت خدمتتون خواهیم گفت. با تشکر

  2. شیما گفت:

   سلام، روزبخیر کرم کترل رو میتوان روی جوشهای هورمونی و چرکی استفاده کرد؟ و درصورتیکه سرم نیاسینامید اوردینری در روتین روزانه داشته باشیم نخوه استفاده انها باهم به چه صورت می باشد؟ ممنون

   1. سلام شیما جان بله میشه استفاده کرد و کترل برای جوش های زیر پوستی عفونی گزینه مناسبی است. برای اینکه دقیق بدونید کنار بقیه محصولات چگونه استفاده میشود راهنمای کرم کترل را مطالعه کنید و اگر سوال بیشتری دارید لطفا در چت سایت شماره سفارشتون رو بفرمایید راهنمایی میکنیم. با تشکر از شما

 36. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر آیا کرم کترل باعث لک صورت میشود؟! یا کرم پانژل؟! من دارم دوتاشون رو استفاده میکنم و صورتم لک زده و نمیدونم از کدوم کرمه و چیکار میتونم بکنم!!!

  1. سلام فاطمه جان هر دو کرم اگر درست استفاده نشود باعث لک میشود. کرم کتل را طبق راهنمایی که ما نوشتیم باید استفاده کنید. پانژل را باید دقیق طبق دستور دکترتون استفاده کنید. چون ما پانژل نداریم لذا از راهنمایی برای روش استفاده از نمیتوانیم کمک کنیم. ملاحظات هنگام مصرف این کرم ها را رعایت کنید حتما تا صورتتون لک نشود. با تشکر

   1. گلی گفت:

    سلام وقت بخیر، برای جای جوش که چند ماه هست چه چیزی رو پیشنهاد میدین من دارم کترل استفاده میکنم همین کافیه؟

    1. سلام گلی جان حتما کنارش نیاسینامید اوردینری یا نیاسنیامید سیمپل و یا سرم ویتامین سی گارنیر استفاده کن و دقت کنید مرطوب کننده خوب داشته باش مثل آبرسان 72 ساعت سیمپل . بازم سوالی بود در خدمتم

 37. المیرا گفت:

  سلام خانم دکتر واقعا ممنونم خیلی کرم خوبی بود و الان کمتر از یک ماه است استفاده میکنم خیلی جوش هام و جای لک شون خوب شده، اصلا هم تحریک و اینا ایجاد نشد البته طبق دستور شما استفاده کردم. من اولش شک داشتم کرم اصل باشه یا فیک ولی همکارتون درست میگفت این کرم نماینده رسمی داره توی ایران و کلا اصلا تو بازار فیک نداره نمیدونم چرا بعضی ها الکی میگن فیک و اصل داره. من قبلا کرم کترل گرفته بودم خیلی پوستم تحریک میشد ولی با این راهنمای شما الان خیلی پوستم خوب شد خدا خیرتون بده. مرسی

  1. سلام المیرا جان مرسی از اینکه وقت گذاشتی و نظر و تجربه ات رو برای همه ما نوشتید امیدوارم همیشه پوست سالم و زیبایی داشته باشید. بازم هر موقع سوالی داشتید اینجا در خدمت شما هستم.

 38. سونیا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  لکی که براثر میکرونیدلینگ به صورت هاله قهوه ای روی پوست ایجاد شده و بعد از گذشت یکماه همچنان باقی مونده رو چطور درمان کنم؟ از کرم روشن کننده رزالیا استفاده کردم اما نتیجه بخش نبود خواهش میکنم بهم کمک کنید😥

  1. سلام سونیا جان احتمالا میکرونیدلینگ رو پیش یک فرد غیر متخصص انجام دادید. لطفا برای این موارد حتما پیش متخصص پوست (درماتولوژیست) بروید. این هاله ی شما نیاز به روتین مینیمال داره که منظم و طولانی مدت استفاده شود و با یک دونه کرم راه بجایی نخواهید برد. در صورت تمایل لطفا در چت آنلاین با ما در تماس باید. با تشکر

 39. فاطمه گفت:

  سلام من یکشب درمیان تریا میسنولون وهیدروکینون و کترل را با هم مخلوط میکردم وبه صورتم میزدم الن کترل تموم شده هر جا میرم ندارن به جای کترل چه پمادی با آنها مخلوط کنم که مثل کترل باشه؟

  1. سلام فاطمه جان امیدوارم تحت نظر پزشک باشید که دارید این کارا رو انجام میدهید. سایت ما مدتی است تنها وب سایت در ایران است که کرم کترل موجود دارد و میتوانید تهیه کنید. با تشکر از شما

 40. رز گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من‌ چند تا لک روی صورتم در اومده ب تازگی؛بخاطر آفتاب این کرم میتونه کمکی کنه ب من برای از بین بردن لک

  1. سلام عزیزم یعنی رز عزیزم ، دیفرین رو ما برای درمان لک تجویز و توصیه نمیکنیم عزیزم شما باید آزلائیک اسید اوردینری بزنید و یک آبرسان خوب و اینکه مهم تر از همه باید عادت کنید ضد افتاب رو صحیح بزنید. بازم سوالی بود در خدمتم

 41. maryam shirmardi گفت:

  سلام خانم دکتر من از کرم کترل استفاده میکنم بعد باید چند ساعت رو پوست بمون بعد بشوریم

 42. لیلا احسانی گفت:

  سلام خانم دکتر
  بعد از استفاده از کرم کترل ۱۵ دقیقه صبر کنم وبدون اینکه صورتم و بشورم آبرسان یا مرطوب کننده بزنم ؟

  1. سلام لیلا جان بله این روش درستی است و می توانید انجام دهید. بازم سوالی بود در خدمتم

 43. فرشته گفت:

  وقت بخیر خانم دکتر.
  ۲۰سالمه پوست صورتم چربه اما نه خیلی / روزی دوبار صبح و شب صورتمو میشورم با فیس براش و پن درمالیفت/ مشکل من جوشهای ریز سرسیاهه زیرپوستیه / میخوام بریزن بیرون. / اصلا التهابی و قرمز یا چرکی نیستن و به پوست که نگا میکنم چربیشون معلومه اما انگار زیر پوست گیر افتادن.لایه برداری یزیکی و شیمیایی هم زیاد فایده نداره.اونایی ک قابل تخلیه باشن رو کاملا با پیلینگ درمیارم اما بعد ی مدت دوباره ظاهر میشن. ریشه کن نمیشن. مشکل هورمونی وکبدی و…هم ندارم. این جوشامم بخاطر مصرف داروی کورتونی بوده که با قطع اون قرصا دیگه جوش جدید نزدم. / دکتر برام دیفرین و ضدجوش درماتوم داده یک شب درمیون اما دوماهه دارم استفاده میکنم تاثیری ندیدم و نمیریزن بیرون جوشا / میخوام کترل بگیرم میشه راهنمایی کنید همراه با کترل چیزی دیگه ای باید استفاده کنم؟ چه ضد آفتابی بهتره بگیرم ؟ با توجه به اینکه خوزستانیم آب وهوا گرم و خشک است.

 44. zahra گفت:

  باسلام خدمت خانم دکتر عزیز
  من ۳۷ سال دارم با پوستی چرب قبلا جوشهای بسیاری میزدم که چرکی و سر سیاه زیر پوستی میشه گفت همه نوع جوش ۶ سال تهد درمان قرار گرفتم ودر نتیجه جوش ها تا حدودی بر طرف شدن حالا جای جوش مثل چاله ها و جای جوش های سر سیاه رو پوستم مونده،و لک بارداری رو پیشونیم، منافظ پوستم به شدت دارم پوستم گاهی خشن گاهی چرب کترل فرانسوی خریدم طرز استفادش چطوری ؟
  درسته نباید در معرض نور زده بشه وفقط در اواخر شب هنگام تاریکی خیلی شرایط سختی اینجوری واقا!!!لطفا راهنمایی بفر مایید ممنون سپاس گزار

  1. سلام زهرا جان / برای برطرف شدن جای جوش ها و منافذ به شما کترل دادن؟ 6 سال تحت درمان با چه چیزی بودید؟ در مورد روش استفاده توی همین مقاله قشنگ توضیح دادم و باید لطف کنید مطالعه کنید که بدانید کرم کترل چطور استفاده میشود. در معرض نور منظور اینه که شب بزنید ولی منظور این نیست که لامپ ها رو هم خاموش کنید چون فیلم عکاسی که نیست بخواهید براش تاریکخانه درست کنید. منظور این است جوری بزنید که تا صبح نور آفتاب به پوست شما نخوره. از طرفی باید روزها هم ضد آفتاب صحیح بزنید والا بدتر پوست شما لک میشود. با تشکر از توجه شما

   1. zahra گفت:

    سلام دوباره خانم دکتر
    نه من خودم کترل خریدم برای درمان جای جوش و منافظ باز پوستم وهمچنین لایه برداری پوستم اخه کدرو تیره شده پوست صورتم، من ۶ سال با فقط آنتی بیوتیک درمان شدم هر ماه یک بسته ده عددی تمدید میشد تتراسایکلین /از اثر جای جوشها در عذاب بودم تا اینکه مقاله ها رو خوندم و با کترل آشنا شدم وگفتم این همونی که من میخوام / حالا ۴ شب استفاده میکنم هیچ اثری از پوست ریزی و قرمزی حتی خارش و سوزش ندیدم و کاملا نا امیدم…😥😥 منظور از یک بسته ده عددی میشه هر ما ۱۰۰ تا قرص خانم دکتر امیدوارم منظورم و خوب رسونده باشم.

    1. سلام زهرا جان به نظر میرسه شما در خیلی از موضوعات در اشتباه هستید. 6 سال آنتی بیوتیک اونم ماهی 100 عدد؟ باید توی گینس ثبت شود. کترل از کجا خریدید؟ ما برای درمان جای جوش و منافذ کترل تجویز نمیکنیم پس باید از دوستانی که بهتون کترل فروختن راهنمایی بگیرید. در مورد قضیه 4 شب و اثر ندیدن که کلا دارید اشتباه سیر میکنید. لطفا مقاله را درست مطالعه بفرمایید. با تشکر

     1. زهرا گفت:

      سلام دوباره
      چرا خانم دکتر جوشای من عفونی بودن خیلی گنده گنده و چرکی / دکترم جناب دکتر محمود فرشچیان بودن / من هر ماه که مراجعه میکردم قرص تمدید میکردن، با یه محلول !!😐اشتباهی ام نشده تا ۶ سال من مدام قرص تتراسایکلین شاید هر ماه نبود ولی از ۲ ماه یا سه ماه مراجعه میکردم ایشونم میدید باز میگفت لازم قرص مینوشت!! حالا من کلی سرچ کردم همه گفتن کترل واسه جای جوش منافظ خوب جواب میده نمیدونم الان دچار تردید شدم حالا من دارم استفاده میکنم پنجمین شب ولی نه سوزش نه قرمزی نه خارش نه پوسته ریزی هر شبم مصرف کردم… چکار باید بکنم؟؟

     2. سلام زهرا جان ، هر کاری فکر میکنید درسته انجام بدید. ما اینجا کاری که شما دوست دارید و سرچ کردید رو تایید کنیم. ما چیزی که صحیح است رو به شما اطلاع میدیم. ماجرای آنتی بیوتیک خوردن شما هم دقیقا به دلیل این بوده که مدام نبوده و هی با وقفه انجام شده است و این کاملا به ضرر شما بوده است و مقصر شما بودید نه پزشکتون. شما در مورد اینکه کترل پوستتون رو نمیسوزونه و پوسته میده نگرانید و این یعنی اینکه شما اصلا اطلاعات درستی ندارید و کسی هم نبوده بهتون اطلاعات درست بده. کترل که حتما حتما نباید بلایی سر پوست بیاره که شما ببینی و فکر کنی داره اثر میکنه. شما از هر کسی کترل گرفتید از ایشون هم راهنمایی بخواهید چون شما تحت نظر ما نیستید. همیشه زیبا باشید.

    2. زهرا گفت:

     باشه خانم دکتر ممنون از کلیه اطلاعاتتون و ممنون که برام وقت گزاشتید .من از این سایت خیلی راضی بودم میخواستم به سوالاتی که تا بحال نتونستم جواب پیدا کنم برسم.ولی شما منو بلاک کردین اشکالی نداره انشاالله همیشه موفق باشین منم راضیم

     1. زهرا گفت:

      به این دلیل گفتم هیچ تقییری نمیبینم احساس کردم کترل تقلبی دادن بهم
      کاش میشد عکس از کرم بفرستم شما بگین اصل یا نه!!!😥

     2. اگر عضو سایت باشید میتوانید زیر محصولات عکس مرتبط با اون محصول را در بخش سوالات و نظرات برای ما بفرستید. با تشکر

     3. سلام زهرا جان احتراما توی سایت که نمیشه کسی رو بلاک کرد. اصلا همچین گزینه ای وجود نداره. ببین کلا اطلاعات اشتباه زیاد داری اینم نمونه اش. من غیر مستقیم به شما عرض کردم منابع اطلاعاتی که شما داشتید کاملا نادرست اند. و اینکه به دنبال آن هستید که بنده آن مطالب که شما فکر میکنید درسته را تایید کنم خیلی مورد علاقه بنده نیست. لطفا مطالبی که توی سایت نوشتیم رو بخونید و معیار قرار دهید. با تشکر

 45. ملکا گفت:

  سلام .استفاده از کرم کترل در دوران شیردهی ، ممنوعیت داره؟

  1. سلام ملکا جان بله شما نباید در دوران بارداری و شیردهی از کرم کترل استفاده کنید. با تشکر از شما

 46. حدیث گفت:

  لایه بردار کترل آگه روی بینی استفاده کنی بده آخه راهنما گفته کنار بینی ومن سه بار روی بینی زدم جوش زیر ریز قرمز رنگ بیرون زدم

  1. سلام حدیث جان / روی بینی باید بزنی دختر گلم. کناره های بینی با روی بینی فرق داره عزیزم. کناره های بینی منظور محل اتصال بینی به پوست صورت است. دور سوراخ های بینی هم نباید بزنید. بازم سوالی بود در خدمتم

 47. افسرالدوله گفت:

  با سلام خدمت شما ،من جوش های زیادی ناحیه چانه ام میزدم دکتر رفتم کرم دیفرین دادن با داروهای دیگه ومرحله دوم کرم کترل دادن ولی تاثیرانچنانی بنده نمیبینم یعنی با اینکه الان ۲۵ روز هست کترل استفاده میکنم حتی هیچ احساس سوزش پوست هم نداره به نظر شما آیا کرم قوی تری باید استفاده کنم

  1. سلام افسرالدوله عزیزم ، کرم قوی تر از کترل که نداریم در تاریخ برای درمان جوش ، شما همون رو ادامه بدید اثر میکنه نگران نباشید، دکترتون احتمالا باید قرصی هم برای تنظیم نوسانات هورمونی شما بهتون داده باشه که اگر ندادن بهتره خودتون به صورت آتش به اختیار مکمل بخورید مانند مکمل مولتی فرست پلاس افتر ایو چون دوز خوبی از اون ویتامین هایی که مورد نیاز شما است رو داره. بازم سوالی بود در خدمتم

 48. فروزان گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز ،کرم کترل در ایران موجوده؟از کجا میتونم تهیه کنم ؟

  1. سلام فروزان جان چطوری اصلا اینجا رو پیدا کردی عزیزم کمی دقت کنی توی همین سایت کترل داریم برای همین راهنما براش نوشتیم. خوش اومدی به جمع ما

 49. مهدی گفت:

  سلام برای جای جوش‌های قدیمی چه دارویی باید استفاده کرد ؟

  1. سلام مهدی جان ؛ پاسخ این سوال به خیلی چیزا بستگی داره، از جمله سن شخص، نوع ضایعه پس از جوش و قدمت آن . انیا رو اگر برای بنده بگید عالی میشه. با تشکر

 50. Roya گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید میشه همزمان کترل و دیفرین رو باهم استفاده کرد؟

  1. سلام رویا جان فکرشم نکنید اصلا نباید این کار و بکنید. بازم سوالی بود در خدمتم

 51. لیلا گفت:

  سلام دکترم کرم کترل رو برای جمع شدن منافذ پوست داده به اضافه ی کرم لایه بردار درمالیفت که هر کدوم رو گفته یه شب در میون استفاده کنم ،آیا کترل برای منافذ باز پوست استفاده میشه واینکه از کرم لایه بردار دیگه ای استفاده کنم مشکل نداره؟

 52. مینا گفت:

  سلام، ایا کترل روی جای جوش و لک صورت هم تاثیر داره؟

  1. سلام مینا جان بله اثر داره ولی به عنوان خط اول درمان لک توسط متخصصین در نظر گرفته نمیشود بلکه درمان جوش است. بازم سوالی بود در خدمتم

 53. سارا گفت:

  سلام وقت بخیر من دارم از ا اچ ا دلانو استفاده میکنم برای جای جوشای شش ماه تا یکسالم،دکترقبلا کنار ا اچ ا برام کترل و دیفرین نوشته بود ولی گفته بود یکیشو بزن،بنظر شما الان کنار ا اچ ا دیفرین بزنم یا کترل؟؟

  1. سلام سارا جان / کنار دیفرین و کترل دیگه آ اچ آ نباید زد ، میزنی پوستت داغون میشه. بعدشم کترل و دیفرین رو ما برای درمان جوش میدیم نه بری درمان جای جوش، پس اگر جوش میزنی و جای جوش داری اوکی دیفرین بزن یا کترل ، ولی اگر دیگه جوش نمیزنی و فقط جای جوش داری باید چیزای دیگری بهتون بدیم. دلانو مثل چیزای ی که ما به شما میدیم پاسخگو نیست . بازم سوالی بود در خدمت

  2. رها گفت:

   سلام وقت بخیر من ۲۲ سالمه دوران نوجوانی بشدت درگیر جوش بود اسکار های جوش هام باقی مونده حدود چند سال هم تحت نظر دکتر سال سیژن لیزر و کراس انجام دادم و دیگه خسته شدم ازین همه وقت و هزینه …. الان ۱۴ روزه برای اسکار جوش هام پماد ترتینوئین ایرانی میزنم , میترسم بدتر بشه و میخواستم بدونم کترل یا همین پماد تاثیر مثبت داره یا ممکنه بدتر شم؟؟؟

   1. سلام رها جان با این همه درمان که توضیح دادید نمیدونیم واقعا ترتینوئین بتونه کمک کنه. البته من نمیدونم اون درمان ها رو آیا پیش متخصص انجام دادید یا غیر متخصص، چون اون درمان ها اگر صحیح و در دوره های منظم انجام شود قطعا پاسخ دهی داره. ترتینوئین شاید مثل اونا پاسخ ندهد. در هر حال پاسخ شما رو یک متخصص پوست که از نزدیک شما رو معاینه کنه میتونه بده. نه من . با تشکر

 54. mohamadhm گفت:

  سلام خانم دکتر
  بنده این کرمو ازداروخونه تهیه کردم ولی داخل بعضی سایت‌ها دیدم این کرم دیگه تولید نمیشه !! تاریخ انقضاش زده may 2026
  میترسم استفاده کنم ی موقع تقلبی باشه
  مشکلی نداره استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام محمد عزیز / از داروخانه تهیه کردید مشکلی نداره نترسید چون این کرم در ایران نماینده قانونی داره البته درسته در تحریم هستیم ولی کماکان این کرم توسط همان نماینده که شرکت معتبری است به دست همه ما داروخانه ها میرسه و قاچاق و فیک ندارد. بازم سوالی بود در خدمت شما هستیم. با سپاس

 55. Raziye گفت:

  درود خانم دکتر عزیز
  من جوشهای زیرپوستی بزرگی میزدم وجای التهاب یک ساله روی گونه هام واطراف دهانم مانده ،مصرف کترل رو شروع کردم
  با توجه به کک ومک ولکهای زیاد پوستم چه کرم هایی رو توصیه میکنید با کترل و بعد از کترل بزنم؟ پوستم چربه وغیرحساس سن ۳۷ سال
  پوست شل و نرمی هم دارم

  1. سلام راضیه جان / شما مرطوب کننده خوبی باید داشته باشید مثل سرم کپسولی نوتروژینا و یک دونه هم سرم ویتامین سی گارنیر برای صبح ها بگیر بزن / دیگه چیزی لازم نیست. بازم سوالی بود در خدمتم

 56. M.A گفت:

  سلام این کرم کارل لایه بردار .س سال پیش خریدم .میخوام استفاده کنم .بابت انقضا و گذشته تاریخش .مشکی نداره استفاده کنم .چون الان قیمت کردم .خیلی هزینه اش بالاست .و من الان دارم .س سال گذشته و بیرون از یخچال بوده و پر هستش میتونم استفاده مجدد کنم .مشکلی پیش نمیاد .

  1. سلام M.A عزیز / توصیه میکنم استفاده نکنید که خطرناک است. تنها چیزی که این همه مدت میتونه سالم بمونه نمک است و هیچ محصول دارویی و کازمتیک این همه مدت سالم نمیمونه و ممکنه بدجوری پشیمون بشید. همیشه سالم باشید

   1. نسترن گفت:

    سلام خانم دکتر جان خسته نباشید، من بخاطر کلویید هایی که روی بازوهام دارم کرم کترل به همراه کلوبتازول استفاده میکنم، میخواستم بپرسم آیا استفاده از کرم مرطوب کننده برای پوست بازو هم لازمه یا فقط برای پوست صورت که حساس هست باید استفاده بشه؟

    1. سلام نسترن جان در ابتدا باید تاکید کنم که اگر برای مشکلت پیش متخصص رفتی و بهت کترل و کلوبتازول داده است اوکی است و در پاسخ به سوال شما جواب بله است و باید مرطوب کننده بزنید و مرطوب کننده هیدرازوم بدن برای این مورد استفاده کنید حتما. با تشکر از شما

     1. سلام مریم جان لطفا متن راهنما رو مطالعه کنید. یعنی حتی نگاه هم بهش ننداختید. جوابتون رو نمیدم چون شما بدون مطالعه ی این راهنما نباید اصلا کترل استفاده کنید. اصلا و ابدا. مرسی از همکاری شما

سلام لطفا اینجا سوالات رو مطرح کنید مرسی

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

ژلاتین گاوی در مکمل فیتو
نوتریکازمتیکس
دکتر شبنم فریدفر

ژلاتین گاوی در مکمل فیتو

ژلاتین گاوی در مکمل فیتو عامل اصلی در ژل کنندگی پوسته ی قرص فیتو است و در جایگاه اول لیست

روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو
نوتریکازمتیکس
دکتر شبنم فریدفر

روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو

حضور روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو یکی از شاخصه های این مکمل است و دلیل اینکه چرا خالق فیتو

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید