به وب سایت رسمی دکتر شبنم فریدفر خوش آمدید!

علمی خرید کنید!

هنگام استفاده از ژل دیفرین چه انتظاراتی باید داشت؟

آرتان آخری

آرتان آخری

متخصص شیمی کازمتیک | عضو ifscc
استفاده از ژل دیفرین
آنچه در این مقاله میخوانیم :

پماد دیفرین برای چیست؟

آداپالن یک رتینوئید موضعی است که سرعت تبادلات سلولی یا چرخه سلولی پوست های آکنه ای و یا مستعد آکنه را تنظیم میکند. بر طبق دستورالعمل آکادمی درماتولوژی رتینوئید های موضعی جزو درمان های اصلی آکنه های خفیف تا متوسط و حتی شدید هستند. آداپالن به عنوان یک ماده موثره رتینوئیدی شرایط را در پوست به گونه ای تغییر میدهد که پوست در وضعیت سلامتی قرار بگیرد و با چرخه سلولی طبیعی که ایجاد میکند به جلوگیری از انسداد منافذ پوست کمک میکند و در نتیجه قبل آنکه محیط برای بروز آکنه فراهم شود از بروز آن ممانعت میکند. تمام این فرایند منجر به پوست سالم تر، صاف تر و خوش رنگ تر خواهد شد.

ژل دیفرین چیست؟

ژل دیفرین نام تجاری محصول موضعی تولید لابراتوار گالدرما در کالیفرنیا است که در آن از 0.1 % آداپالن به عنوان ماده موثره ضد جوش استفاده شده است. قبل اینکه ژل دیفرین را تهیه کنید حتما این مقاله و همچنین مقاله دستور العمل نحوه استفاده از ژل دیفرین را کامل مطالعه بفرمایید.

آیا آداپالن لایه بردار است؟

آداپالن و همه انواع رتینوئید ها بر اساس تعریف علمی که از لایه برداری داریم ، جزو لایه بردار ها محسوب نمیشوند. لایه بردار ها مانند اسید های آلفا و بتا هایدروکسی اسید مکانیسم شان این است که ملات موجود در بین سلول های کراتینوسیت لایه شاخی را سس میکنند تا پوست لایه شاخی بریزد و پوست جدید از لایه پایینی بیاید و جایگزین شود. اما آداپالن و رتینوئید ها کارشان افزایش و تنظیم فرایند پوسته ریزی طبیعی است. به پوسته ریزی طبیعی دسکوامیشن میگویند. رتینوئید ها موجب تنظیم نرخ تبادل سلولی میشوند یعنی کاری مکنند سلول های فرسوده تجمع پیدا نکرده و ریخته شوند و سلول های جدید جایگزین شوند.

از نظر تکنیکی هر دو حالت شباهت هایی با هم دارند اما در واقع کاملا این دو فرایند با هم متفاوت هستند.

آداپالن در مقایسه با ترتینوئین

آداپالن در مقایسه با ترتینوئین در برابر نور و اکسیژن پایدارتر است. پایداری در برابر نور به این معنی است که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید کارایی خود را از دست نمی دهد. آداپالن به سرعت در فولیکول ها نفوذ می کند در عمق منافذی که آکنه شروع می شود کار می کند. آداپالن با غلظت بالایی در منافذ عمیق باقی می ماند تا به پاکسازی و جلوگیری از آکنه کمک کند. آداپالن چربی دوست تر است و بهتر میتواند منافذ را پاکسازی کند. آداپالن ملایم تر است و احتمال تحریک پوست همانند آنچه در رتینوئیک اسید رخ میدهد بسیار پایین تر است.

استفاده از ژل دیفرین در مقایسه با ضد جوش ها

می توان به صورت دقیقی گفت که استفاده از ژل دیفرین و حتی خود ژل دیفرین مانند سایر محصولات و درمان های آکنه نیست که شما نتایجی را که به دنبال آن هستید به شما بدهند. اما امکان ندارد استفاده از ژل دیفرین برای درمان آکنه شما را نا امید کند. پس شما نباید همانند سایر کرم ها و ژل های ضد جوش از ژل دیفرین استفاده کنید. استفاده از ژل دیفرین کاملا متفاوت و لذت بخش است چون دقیقا برای چیزی که شما میخواهد کار میکند و پاسخ میدهد.

دستور العمل هفتگی دیفرین

یک لایه نازک از ژل دیفرین را روزی یک بار روی تمام صورت خود بمالید. فرقی نمیکند که شما فقط چند تا لک و یا حتی یک عدد جوش دارید، باید روزی یکبار به کل صورت بزنید. فراموش نکنید این محصول یک ضد لک نیست که بخواهید در صورت نیاز گاهی از آن استفاده کنید. باید مانند مسوالک زدن روزانه دندان هایتان به این قضیه نگاه کنید. شما هر روز تمام دندان ها را یک بار به طور کامل مسواک میزنید. اگر یک روز را نادیده بگیرید ممکن است مشکل ایجاد شود.

 • روی تمام صورت خود بمالید، نه فقط روی آکنه
 • ژل دیفرین در عمق منافذ شما، جایی که آکنه شروع می شود، کار می کند
model before1 هنگام استفاده از ژل دیفرین چه انتظاراتی باید داشت؟

ممکن است در هفته دوم کمی قرمزی یا سوزش خفیف در ناحیه تحت درمان مشاهده کنید. غصه نخورید این دقیقا همان چیزی است که متخصصان پوست به آن رتینیزاسیون می گویند. زمانی که پوست شما با درمان سازگار می شود، اتفاق می افتد و معمولاً پس از حدود چهار هفته فروکش می کند. ژل دیفرین هنوز کار خود را برای کاهش گرفتگی های ناشی از آکنه انجام می دهد، بنابراین استفاده روزانه از آن مهم است. بعد از دو هفته از درمان می توانید شاهد کاهش آکنه باشید. ادامه دهید چون وضعیت بهتر میشود.

 • قرمزی/تحریک خفیف (رتینیزاسیون) ممکن است در چهار هفته اول رخ دهد.
 • ژل دیفرین در پشت صحنه سخت کار می کند تا منافذ را باز کند و آکنه را پاک کند.
 • از مرطوب کننده ای مناسب مانند NMFs اوردینری و یا سرم کپسولی نوتروژینا استفاده کنید.
model during1 هنگام استفاده از ژل دیفرین چه انتظاراتی باید داشت؟

شما باید تفاوت قابل توجهی را در حدود 12 هفته در پوست صورت خود مشاهده کنید. مطالعات بالینی تا 87٪ کاهش آکنه را با طی 12 هفته مصرف منظم ژل دیفرین گزارش کردند. مانند هر رژیم سلامتی، حذف یک روز می تواند منجر به شکست شما در درمان جوش شود. استفاده از ژل دیفرین را هر روز ادامه دهید، حتی بعد از اینکه پوستتان شفاف تر به نظر می رسد، برای کاهش بیشتر جوش ها و احتمال بروز مجد آنها باید منظم هر روز ادامه دهید. پس از 12 هفته حتما با ما برای ادامه روند درمان و یا انتخاب محصول جایگزین مشورت کنید.

 • در هفته 12 ام التهاب آکنه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد که منجر به ترمیم رنگ و بافت پوست می شود.
 • استفاده مداوم روزانه منافذ را تمیز نگه می دارد و به جلوگیری از جوش کمک می کند.
استفاده از ژل دیفرین

موضوعاتی که باید مراقبت آن باشید

مهمتر از همه، بین هفته 2 تا 12 مراقب نتایج مثبت باشید. اما قبل از اینکه به بهترین وضعیت پوست خود برسید، ممکن است چند عارضه جانبی خفیف را تجربه کنید که پس از حدود هفته 4 فروکش می کند.

به طور کلی، ژل دیفرین در مقایسه با سایر درمان های رتینوئیدی آکنه که حاوی آداپالن نیستند، تحمل پذیری بالاتری دارد. عوارض جانبی رایج عبارتند از: خشکی، قرمزی، سوزش و سوزن سوزرن شدن پوست. این علائم معمولاً در 2 تا 4 هفته قبل از فروکش کردن به اوج خود می رسد. البته که همه این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند و کمی به اقبال فرد هم بستگی دارد. در مطالعات بالینی، میانگین نمرات کمتر از خفیف بود. به زبان ساده تر یعنی بروز این عوارض حتی کمتر از چیزی بود که به آن خفیف گفته می شود.

عوارض جانبی که کمتر رایج است شامل مواردی همچون اریتما، خارش، آفتاب سوختگی و بیرون ریزی یا شیوع آکنه یا همان اسکین پرجینگ است که در کمتر از 1 درصد از افرادی که از ژل دیفرین استفاده می کنند رخ می دهند.

رتینیزاسیون چیست؟

این برای همه اتفاق نمی افتد، اما شایان ذکر است. رتینیزاسیون دوره تنظیمی است که در آن پوست با آداپالن، رتینوئید موجود در ژل دیفرین، سازگار می شود. در این مدت پوست ممکن است قرمز و تحریک شود. مرطوب کننده تسکین دهنده بزنید مانند ژل سیکازوم و یا حتی سرم کپسولی نوتروژینا و بهتر از همه NMFs اوردینری برای کاهش نشانه های رتینیزاسیون عالی است. رتینیزاسیون معمولاً در حدود هفته 4 درمان روزانه ژل دیفرین شروع به فروکش می کند. خواه رتینیزاسیون را تجربه کرده باشید یا نه، به یاد داشته باشید، دیفرین همچنان در حال پاکسازی و جلوگیری از بروز آکنه است.

رتینیزاسیون اغلب در اولین بخش از درمان اتفاق می افتد، زمانی که پوست شما به ژل دیفرین عادت می کند. قبل از اینکه به وضعیت ایده آلی از پوست خود دست پیدا کنید، ممکن است چند عارضه جانبی خفیف را تجربه کنید که پس از حدود هفته 4 فروکش می کنند.

اگر نظر و یا سوالی دارید همین پایین مقاله برای ما بنویسید،  من دکتر شبنم فریدفر شخصا به تمام کامنت ها و سوالات شما عزیزان در زیر مقالات پاسخ میدهم. ❤️

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.8/5 - (146 امتیاز)

132 نظر در “هنگام استفاده از ژل دیفرین چه انتظاراتی باید داشت؟

 1. شهرزاد گفت:

  سلام دکتر .. میتونم با استفاده همزمان از این ژل از فوم شست و شوی برند سراوی استفاده کنم ک حاوی بنزوئیل پروکساید هست؟؟؟
  یااینک از ی شوینده ی ملایم‌تر استفاده کنم

  1. سلام شهرزاد جان بله میتونید استفاده کنید مشکلی ندارد سراوی برند معتبری است و نمیتونه شوینده اش خشن باشه. مراقب جنس فیک باشید. با تشکر

 2. ویدا گفت:

  سلام خانم دکتر من جوش های زیرپوستی ریز داشتم که التهابی هم نیستن حدود3_4هفته از ژل دیفرین دارم استفاده میکنم جوش ها خیلی بیشتر از قبل شده اما احساس میکنم نسبت به قبل خیلی به سطح پوستم نزدیکتر شدن اون سفتی سابق ندارن سایز جوش ها هم خیلی کوچیکتر شده اما صورتم مخصوصا پیشانی و چانه پر از این جوش های ریز زیرپوستی شده استفاده از دیفرین ادامه بدم ؟ شوینده ام ???? هست

  1. سلام ویدا جان شوینده معتبر بزنید. دیفرین را ادامه دهید. سعی کنید مکمل لاکتوزیک و امگا3 مصرف کنید. با تشکر

 3. سحر گفت:

  سلام خانم دکتر
  می خواستم بپرستم آیا ژل دیفرین و کرم دیفرین باا هم فرق دارند؟

  1. سلام سحر جان تفاوت در بافت است و کرم برای افرادی که پوست حساس، پوست روزاسه، دارای قرمزی دارند بهتر است. کرم برای افرادی که در آب و هوای کویری هستند نیز بهتر است. تفاوت دیگری ندارد. با تشکر

 4. سحر گفت:

  سلام خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتون میشه لطف کنید یک کرم ضد لک ولایه بردار جای جوش خوب معرفی کنید. و آیا میشه همزمان با ژل دیفرین از اون هم استفاده کرد

  1. سلام سحر جان شما سرم ویتامین سی گارنیر و یا سرم نیاسینامید بگیرید و با دیفرین استفاده بفرمایید. با تشکر

 5. محمود گفت:

  سلام ببخشید من چون جوشم کندم جاش مثل سوراخ شده فرورفتگی پیدا کرده پوستم ایا با این کرم دیفرین اداپالین مشکلم حل میشه یا نه باید چیکار کنم؟

  1. سلام محمود عزیز نه به این راحتی نیست. شما ابتدا لطف کنید مقاله ” راهنمای محصولات اوردینری برای اسکار آکنه ای ” را در بخش وبلاگ و یا آرشیو مقالات ما مطالعه کنید بعد دوباره با هم گفتگو خواهیم کرد. با تشکر

 6. حوریه گفت:

  سلام آداپالن خارجی و ایرانی چه فرقی دارن ؟؟ من دکتر پوستم بهم آداپالن ایرانی داده

  1. سلام حوریه جان اونم خوبه بالاخره 206 و لندکروز خیلی با هم فرقی ندارند. استفاده کنید مشکلی نیست بحث فقط کیفیت است. با تشکر

 7. یگانه گفت:

  خسته نباشید🤍ژل دیفرین برای جوش های زیرپوستی هم مناسبه درسته؟؟

 8. آیدا گفت:

  سلام خانم دکتر من الان یک ماه و نیم هستش دارم دیفرین استفاده میکنم اما هنوز هم جوش میزنم علتش چیه ؟ و کرمم هم فیک نیست !

 9. آزاده گفت:

  سلام درکنار استفاده از دیفرین میتونم فیشال هم انجام بدم.

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام آزاده جان این موضوع رو باید به بیوتی تراپیست تون بگید اگر ایشون حرفه ای باشن می دونن که یک سری اقدامات رو نباید روی پوست فردی که تحت درمان با دیفرین است انجام داد. با تشکر از شما

 10. فاطمه آزادی گفت:

  سلام خانم دکتر طبق خواسته‌ی پزشکم من دارم از ژل دیفرین استفاده میکنم ولی بهم گفته از ساعت ۷ شب تا ۱۰ روی پوستم باشه وبعدش با آب خالی بشورم حتی قبل از استفاده از ژل هم نگفته از پاک کننده استفاده کنم. و بعد بهم گفته هرشب قبل از خواب از مرطوب کننده استفاده کنم در صورتی ک شما در مقالتون گفتین یک دقیقه بعد از ژل از مرطوب کننده استفاده کنیم. الان این مشکلی نداره؟؟؟ من باید چیکار کنم

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام فاطمه جان ما نمیدونیم شرایط پوست شما و داروهای شما چیه که این دستورات رو برای شما تجویز کردن ولی در کل به صورت عمومی این دستورالعمل پزشک شما مطابق استاندارد ژل دیفرین تولید لابراتوار گالدرما نیست و اشتباه است و متاسفانه شما چاره ای ندارید در هر حال باید به حرف ایشون گوش بدید. با تشکر

 11. raha گفت:

  من از این ژل استفاده میکنم یه ژل دیگه هست دوستم از داروخانه تهیه کرده میگه خیلی تاثیر داره میتونم در کنار این ژل از اون هم استفاده کنم؟ چون اون هم بدون تجویز پزشک خریده و هیچ مشکلی هم نداره

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام رها جان باید بدونم دقیقا اون یکی ژل چی هست. با تشکر

 12. تانیا گفت:

  سلام خانم دکتر
  من وقتی دکتر رفتم این ژل رو برای تجویز کرد ولی وقتی رفتم داروخانه که تهیه کنم اونجا گفتن این ژل اگه تو تابستون استفاده بشه لک میکنه پوست رو باید تو پاییز استفاده کنید آیا این درسته؟من میتونم الان استفاده کنم یا خیر؟

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام تانیا جان اگر در طی روز که بیرون از منزل هستید ضد آفتاب رو به طور صحیح نزنید بله احتمالا پوست لک میشود. اهمیت ضد آفتاب رو باید بهتون میگفتن که انگار فقط تمرکز داشتن رو بخش ترسناک موضوع که معمولا این حرف زدن ها در راستای این است که شما را مجاب به خرید محصول دیگری نمایند. با تشکر

 13. ساناز گفت:

  سلام خانم دکتر من طبق دستور پزشک پوستم ژل دیفرین دوشب در هفته و دوشب در هفته هم کرم ژانولوما استفاده میکنم و اون ۳ شب باقی مانده هم اوردینری نیاسیامید گفت بزن ب همراه ضد آفتاب و ابرسان ولی الان ک ی هفتس دارم میزنم خیلیییی صورتم قرمز شده قطع کنم یا طبیعیه؟ نکنه لک بشه پوستم

  1. سلام ساناز جان ما داروساز ها اجازه دخالت در این نسخه که شما را دارید را نداریم. باید حتما به پزشک ات مراجعه کنی و حضوری وضعیت پوستت رو چک کنه. من و هیچ داروسازی در این نسخه اجازه صدور توصیه نامه نداریم. با تشکر

   1. سیمین گفت:

    سلام خانم دکتر ،من ۱۰ روزه دارم دیفرین استفاده میکنم خیلی کم جوش زیر پوستی داشتم از بد اقبالی من جزو یک درصد شدم کل صورتم مثل کهیر پر از جوش شده خیلی خارش اذیتم میکنه به نظر شما تو این وضعیت باید ادامه بدم یا خیر لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون.

    1. سلام اگر شوینده و مرطوب کننده ات خوبه مشکلی نیست ادامه بدید. البته که امیدوارم دیفرین رو از ما تهیه کرده باشید. توی چت پیام بدید و از صورتتون یک عکس برام بفرستید که اگر خارش و کهیر بود که بگم برید یک قرص از داروخانه بگیرید. با تشکر

     1. حدیث گفت:

      سلام خانم دکتر ۔من خانم دکتر برام ژل دیفرین تجویز کردن ولی متاسفانه مرطوب کننده ندادن شما چی پیشنهاد میکنید پوستم شدید چرب

     2. سلام حدیث جان شما یا ژل کرم آبرسات واتر بوست سیمپل بزنید و یا سرم کپسولی نوتروژینا با تشکر از شما

     3. مهدیه گفت:

      سلام خانم دکتر برای خارش ناشی از دیفرین باید چی مصرف کرد چه قرصی؟

     4. سلام مهدیه جان / مگه با دیفرین هم پوست خارش میگیره ؟ چطوری میزنی؟ دیفرین فیک نباشه. مرطوب کننده چی میزنی؟ مگه قراره برای خارش ایجاد شده از هر کرمی ما بیایم قرص بخوریم؟ خارش اگر قابل تحمل نیست و ادامه دار است کار درست این است که محصول رو دیگه استفاده نکنید. با تشکر

 14. متقاضی دیفرین گفت:

  سلام خسته نباشید دیفرین خارجی اصل رو شما دارید چطور سفارش بدم

 15. سارا گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید…دکتر پوست برای من ژل دیفرین تجویز کردن ولی من فقط جای لک جوشهام مونده و دیگه جوش انچنانی ای ندارم.سوالم از شما این بود که برای جای لک و جای جوش هم جواب میده؟اینکه میگن پوسته ریزی یعنی باعث میشه پوست یکدست و صاف بشه و لک ها از بین برن؟ضمنا من بیشتر از یک ساله که این جای لک ها رو دارم.ممنون از جوابدهی شما

  1. سلام سارا جان من باید اطلاعات دقیق تری از وضعیت جوش ها و شرح حال پوستت داشته باشم. اما به طور کلی افرادی مثل شما میتونید دیفرین رو ادامه بدید در کنار از یک ضد لک دارک اسپات مانند سرم ویتامین سی گارنیر استفاده کنید که لک ها کم کم از بین بروند. با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید