هنگام استفاده از ژل دیفرین چه انتظاراتی باید داشت؟

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

دکتر داروساز از دانشگاه تهران
استفاده از ژل دیفرین

آنچه می‌خوانید:

آداپالن یک رتینوئید موضعی است که سرعت تبادلات سلولی یا چرخه سلولی پوست های آکنه ای و یا مستعد آکنه را تنظیم میکند. بر طبق دستورالعمل آکادمی درماتولوژی رتینوئید های موضعی جزو درمان های اصلی آکنه های خفیف تا متوسط و حتی شدید هستند. آداپالن به عنوان یک ماده موثره رتینوئیدی شرایط را در پوست به گونه ای تغییر میدهد که پوست در وضعیت سلامتی قرار بگیرد و با چرخه سلولی طبیعی که ایجاد میکند به جلوگیری از انسداد منافذ پوست کمک میکند و در نتیجه قبل آنکه محیط برای بروز آکنه فراهم شود از بروز آن ممانعت میکند. تمام این فرایند منجر به پوست سالم تر، صاف تر و خوش رنگ تر خواهد شد.

ژل دیفرین چیست؟

ژل دیفرین نام تجاری محصول موضعی تولید لابراتوار گالدرما در کالیفرنیا است که در آن از 0.1 % آداپالن به عنوان ماده موثره ضد جوش استفاده شده است.

آیا آداپالن لایه بردار است؟

آداپالن و همه انواع رتینوئید ها بر اساس تعریف علمی که از لایه برداری داریم ، جزو لایه بردار ها محسوب نمیشوند. لایه بردار ها مانند اسید های آلفا و بتا هایدروکسی اسید مکانیسم شان این است که ملات موجود در بین سلول های کراتینوسیت لایه شاخی را سس میکنند تا پوست لایه شاخی بریزد و پوست جدید از لایه پایینی بیاید و جایگزین شود. اما آداپالن و رتینوئید ها کارشان افزایش و تنظیم فرایند پوسته ریزی طبیعی است. به پوسته ریزی طبیعی دسکوامیشن میگویند. رتینوئید ها موجب تنظیم نرخ تبادل سلولی میشوند یعنی کاری مکنند سلول های فرسوده تجمع پیدا نکرده و ریخته شوند و سلول های جدید جایگزین شوند.

از نظر تکنیکی هر دو حالت شباهت هایی با هم دارند اما در واقع کاملا این دو فرایند با هم متفاوت هستند.

آداپالن در مقایسه با ترتینوئین

آداپالن در مقایسه با ترتینوئین در برابر نور و اکسیژن پایدارتر است. پایداری در برابر نور به این معنی است که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید کارایی خود را از دست نمی دهد. آداپالن به سرعت در فولیکول ها نفوذ می کند در عمق منافذی که آکنه شروع می شود کار می کند. آداپالن با غلظت بالایی در منافذ عمیق باقی می ماند تا به پاکسازی و جلوگیری از آکنه کمک کند. آداپالن چربی دوست تر است و بهتر میتواند منافذ را پاکسازی کند. آداپالن ملایم تر است و احتمال تحریک پوست همانند آنچه در رتینوئیک اسید رخ میدهد بسیار پایین تر است.

استفاده از ژل دیفرین در مقایسه با ضد جوش ها

می توان به صورت دقیقی گفت که استفاده از ژل دیفرین و حتی خود ژل دیفرین مانند سایر محصولات و درمان های آکنه نیست که شما نتایجی را که به دنبال آن هستید به شما بدهند. اما امکان ندارد استفاده از ژل دیفرین برای درمان آکنه شما را نا امید کند. پس شما نباید همانند سایر کرم ها و ژل های ضد جوش از ژل دیفرین استفاده کنید. استفاده از ژل دیفرین کاملا متفاوت و لذت بخش است چون دقیقا برای چیزی که شما میخواهد کار میکند و پاسخ میدهد.

دستور العمل هفتگی دیفرین

Differin Gel

هفته اول

یک لایه نازک از ژل دیفرین را روزی یک بار روی تمام صورت خود بمالید. فرقی نمیکند که شما فقط چند تا لک و یا حتی یک عدد جوش دارید، باید روزی یکبار به کل صورت بزنید. فراموش نکنید این محصول یک ضد لک نیست که بخواهید در صورت نیاز گاهی از آن استفاده کنید. باید مانند مسوالک زدن روزانه دندان هایتان به این قضیه نگاه کنید. شما هر روز تمام دندان ها را یک بار به طور کامل مسواک میزنید. اگر یک روز را نادیده بگیرید ممکن است مشکل ایجاد شود.

  • روی تمام صورت خود بمالید، نه فقط روی آکنه
  • ژل دیفرین در عمق منافذ شما، جایی که آکنه شروع می شود، کار می کند
model before1
Differin Gel

هفته دوم

ممکن است در هفته دوم کمی قرمزی یا سوزش خفیف در ناحیه تحت درمان مشاهده کنید. غصه نخورید این دقیقا همان چیزی است که متخصصان پوست به آن رتینیزاسیون می گویند. زمانی که پوست شما با درمان سازگار می شود، اتفاق می افتد و معمولاً پس از حدود چهار هفته فروکش می کند. ژل دیفرین هنوز کار خود را برای کاهش گرفتگی های ناشی از آکنه انجام می دهد، بنابراین استفاده روزانه از آن مهم است. بعد از دو هفته از درمان می توانید شاهد کاهش آکنه باشید. ادامه دهید چون وضعیت بهتر میشود.

  • قرمزی/تحریک خفیف (رتینیزاسیون) ممکن است در چهار هفته اول رخ دهد.
  • ژل دیفرین در پشت صحنه سخت کار می کند تا منافذ را باز کند و آکنه را پاک کند.
  • از مرطوب کننده ای مناسب مانند NMFs اوردینری و یا سرم کپسولی نوتروژینا استفاده کنید.
model during1
Differin Gel

هفته دوازدهم

شما باید تفاوت قابل توجهی را در حدود 12 هفته در پوست صورت خود مشاهده کنید. مطالعات بالینی تا 87٪ کاهش آکنه را با طی 12 هفته مصرف منظم ژل دیفرین گزارش کردند. مانند هر رژیم سلامتی، حذف یک روز می تواند منجر به شکست شما در درمان جوش شود. استفاده از ژل دیفرین را هر روز ادامه دهید، حتی بعد از اینکه پوستتان شفاف تر به نظر می رسد، برای کاهش بیشتر جوش ها و احتمال بروز مجد آنها باید منظم هر روز ادامه دهید. پس از 12 هفته حتما با ما برای ادامه روند درمان و یا انتخاب محصول جایگزین مشورت کنید.

  • در هفته 12 ام التهاب آکنه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد که منجر به ترمیم رنگ و بافت پوست می شود.
  • استفاده مداوم روزانه منافذ را تمیز نگه می دارد و به جلوگیری از جوش کمک می کند.
استفاده از ژل دیفرین

موضوعاتی که باد مراقبت آن باشید

مهمتر از همه، بین هفته 2 تا 12 مراقب نتایج مثبت باشید. اما قبل از اینکه به بهترین وضعیت پوست خود برسید، ممکن است چند عارضه جانبی خفیف را تجربه کنید که پس از حدود هفته 4 فروکش می کند.

به طور کلی، ژل دیفرین در مقایسه با سایر درمان های رتینوئیدی آکنه که حاوی آداپالن نیستند، تحمل پذیری بالاتری دارد. عوارض جانبی رایج عبارتند از: خشکی، قرمزی، سوزش و سوزن سوزرن شدن پوست. این علائم معمولاً در 2 تا 4 هفته قبل از فروکش کردن به اوج خود می رسد. البته که همه این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند و کمی به اقبال فرد هم بستگی دارد. در مطالعات بالینی، میانگین نمرات کمتر از خفیف بود. به زبان ساده تر یعنی بروز این عوارض حتی کمتر از چیزی بود که به آن خفیف گفته می شود.

عوارض جانبی که کمتر رایج است شامل مواردی همچون اریتما، خارش، آفتاب سوختگی و بیرون ریزی یا شیوع آکنه یا همان اسکین پرجینگ است که در کمتر از 1 درصد از افرادی که از ژل دیفرین استفاده می کنند رخ می دهند.

رتینیزاسیون چیست؟

این برای همه اتفاق نمی افتد، اما شایان ذکر است. رتینیزاسیون دوره تنظیمی است که در آن پوست با آداپالن، رتینوئید موجود در ژل دیفرین، سازگار می شود. در این مدت پوست ممکن است قرمز و تحریک شود. مرطوب کننده تسکین دهنده بزنید مانند ژل سیکازوم و یا حتی سرم کپسولی نوتروژینا و بهتر از همه NMFs اوردینری برای کاهش نشانه های رتینیزاسیون عالی است. رتینیزاسیون معمولاً در حدود هفته 4 درمان روزانه ژل دیفرین شروع به فروکش می کند. خواه رتینیزاسیون را تجربه کرده باشید یا نه، به یاد داشته باشید، دیفرین همچنان در حال پاکسازی و جلوگیری از بروز آکنه است.

رتینیزاسیون اغلب در اولین بخش از درمان اتفاق می افتد، زمانی که پوست شما به ژل دیفرین عادت می کند. قبل از اینکه به وضعیت ایده آلی از پوست خود دست پیدا کنید، ممکن است چند عارضه جانبی خفیف را تجربه کنید که پس از حدود هفته 4 فروکش می کنند.

دکتر شبنم فریدفر

اگر نظر و یا سوالی دارید همین پایین مقاله برای ما بنویسید،  من دکتر شبنم فریدفر شخصا به تمام کامنت ها و سوالات شما عزیزان در زیر مقالات پاسخ میدهم. ❤️

4.6/5 - (10 امتیاز)

سوال یا نظری دارید حتما مطرح کنید ??

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

ضد آفتاب سولاریس آردن
مراقبت از پوست
دکتر شبنم فریدفر

نقد و بررسی ضد آفتاب سولاریس آردن

اولین ضد آفتاب سولاریس که در اینجا بررسی میکنیم لوسیون آبی ضد آفتاب (آکوا نیوژن) فاقد چربی SPF50+  آردن یک

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید