هنگام استفاده از ژل دیفرین چه انتظاراتی باید داشت؟

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
استفاده از ژل دیفرین

آنچه می‌خوانید:

پماد دیفرین برای چیست؟

آداپالن یک رتینوئید موضعی است که سرعت تبادلات سلولی یا چرخه سلولی پوست های آکنه ای و یا مستعد آکنه را تنظیم میکند. بر طبق دستورالعمل آکادمی درماتولوژی رتینوئید های موضعی جزو درمان های اصلی آکنه های خفیف تا متوسط و حتی شدید هستند. آداپالن به عنوان یک ماده موثره رتینوئیدی شرایط را در پوست به گونه ای تغییر میدهد که پوست در وضعیت سلامتی قرار بگیرد و با چرخه سلولی طبیعی که ایجاد میکند به جلوگیری از انسداد منافذ پوست کمک میکند و در نتیجه قبل آنکه محیط برای بروز آکنه فراهم شود از بروز آن ممانعت میکند. تمام این فرایند منجر به پوست سالم تر، صاف تر و خوش رنگ تر خواهد شد.

ژل دیفرین چیست؟

ژل دیفرین نام تجاری محصول موضعی تولید لابراتوار گالدرما در کالیفرنیا است که در آن از 0.1 % آداپالن به عنوان ماده موثره ضد جوش استفاده شده است. قبل اینکه ژل دیفرین را تهیه کنید حتما این مقاله و همچنین مقاله دستور العمل نحوه استفاده از ژل دیفرین را کامل مطالعه بفرمایید.

آیا آداپالن لایه بردار است؟

آداپالن و همه انواع رتینوئید ها بر اساس تعریف علمی که از لایه برداری داریم ، جزو لایه بردار ها محسوب نمیشوند. لایه بردار ها مانند اسید های آلفا و بتا هایدروکسی اسید مکانیسم شان این است که ملات موجود در بین سلول های کراتینوسیت لایه شاخی را سس میکنند تا پوست لایه شاخی بریزد و پوست جدید از لایه پایینی بیاید و جایگزین شود. اما آداپالن و رتینوئید ها کارشان افزایش و تنظیم فرایند پوسته ریزی طبیعی است. به پوسته ریزی طبیعی دسکوامیشن میگویند. رتینوئید ها موجب تنظیم نرخ تبادل سلولی میشوند یعنی کاری مکنند سلول های فرسوده تجمع پیدا نکرده و ریخته شوند و سلول های جدید جایگزین شوند.

از نظر تکنیکی هر دو حالت شباهت هایی با هم دارند اما در واقع کاملا این دو فرایند با هم متفاوت هستند.

آداپالن در مقایسه با ترتینوئین

آداپالن در مقایسه با ترتینوئین در برابر نور و اکسیژن پایدارتر است. پایداری در برابر نور به این معنی است که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید کارایی خود را از دست نمی دهد. آداپالن به سرعت در فولیکول ها نفوذ می کند در عمق منافذی که آکنه شروع می شود کار می کند. آداپالن با غلظت بالایی در منافذ عمیق باقی می ماند تا به پاکسازی و جلوگیری از آکنه کمک کند. آداپالن چربی دوست تر است و بهتر میتواند منافذ را پاکسازی کند. آداپالن ملایم تر است و احتمال تحریک پوست همانند آنچه در رتینوئیک اسید رخ میدهد بسیار پایین تر است.

استفاده از ژل دیفرین در مقایسه با ضد جوش ها

می توان به صورت دقیقی گفت که استفاده از ژل دیفرین و حتی خود ژل دیفرین مانند سایر محصولات و درمان های آکنه نیست که شما نتایجی را که به دنبال آن هستید به شما بدهند. اما امکان ندارد استفاده از ژل دیفرین برای درمان آکنه شما را نا امید کند. پس شما نباید همانند سایر کرم ها و ژل های ضد جوش از ژل دیفرین استفاده کنید. استفاده از ژل دیفرین کاملا متفاوت و لذت بخش است چون دقیقا برای چیزی که شما میخواهد کار میکند و پاسخ میدهد.

دستور العمل هفتگی دیفرین

Differin Gel

هفته اول

یک لایه نازک از ژل دیفرین را روزی یک بار روی تمام صورت خود بمالید. فرقی نمیکند که شما فقط چند تا لک و یا حتی یک عدد جوش دارید، باید روزی یکبار به کل صورت بزنید. فراموش نکنید این محصول یک ضد لک نیست که بخواهید در صورت نیاز گاهی از آن استفاده کنید. باید مانند مسوالک زدن روزانه دندان هایتان به این قضیه نگاه کنید. شما هر روز تمام دندان ها را یک بار به طور کامل مسواک میزنید. اگر یک روز را نادیده بگیرید ممکن است مشکل ایجاد شود.

 • روی تمام صورت خود بمالید، نه فقط روی آکنه
 • ژل دیفرین در عمق منافذ شما، جایی که آکنه شروع می شود، کار می کند
model before1
Differin Gel

هفته دوم

ممکن است در هفته دوم کمی قرمزی یا سوزش خفیف در ناحیه تحت درمان مشاهده کنید. غصه نخورید این دقیقا همان چیزی است که متخصصان پوست به آن رتینیزاسیون می گویند. زمانی که پوست شما با درمان سازگار می شود، اتفاق می افتد و معمولاً پس از حدود چهار هفته فروکش می کند. ژل دیفرین هنوز کار خود را برای کاهش گرفتگی های ناشی از آکنه انجام می دهد، بنابراین استفاده روزانه از آن مهم است. بعد از دو هفته از درمان می توانید شاهد کاهش آکنه باشید. ادامه دهید چون وضعیت بهتر میشود.

 • قرمزی/تحریک خفیف (رتینیزاسیون) ممکن است در چهار هفته اول رخ دهد.
 • ژل دیفرین در پشت صحنه سخت کار می کند تا منافذ را باز کند و آکنه را پاک کند.
 • از مرطوب کننده ای مناسب مانند NMFs اوردینری و یا سرم کپسولی نوتروژینا استفاده کنید.
model during1
Differin Gel

هفته دوازدهم

شما باید تفاوت قابل توجهی را در حدود 12 هفته در پوست صورت خود مشاهده کنید. مطالعات بالینی تا 87٪ کاهش آکنه را با طی 12 هفته مصرف منظم ژل دیفرین گزارش کردند. مانند هر رژیم سلامتی، حذف یک روز می تواند منجر به شکست شما در درمان جوش شود. استفاده از ژل دیفرین را هر روز ادامه دهید، حتی بعد از اینکه پوستتان شفاف تر به نظر می رسد، برای کاهش بیشتر جوش ها و احتمال بروز مجد آنها باید منظم هر روز ادامه دهید. پس از 12 هفته حتما با ما برای ادامه روند درمان و یا انتخاب محصول جایگزین مشورت کنید.

 • در هفته 12 ام التهاب آکنه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد که منجر به ترمیم رنگ و بافت پوست می شود.
 • استفاده مداوم روزانه منافذ را تمیز نگه می دارد و به جلوگیری از جوش کمک می کند.
استفاده از ژل دیفرین

موضوعاتی که باید مراقبت آن باشید

مهمتر از همه، بین هفته 2 تا 12 مراقب نتایج مثبت باشید. اما قبل از اینکه به بهترین وضعیت پوست خود برسید، ممکن است چند عارضه جانبی خفیف را تجربه کنید که پس از حدود هفته 4 فروکش می کند.

به طور کلی، ژل دیفرین در مقایسه با سایر درمان های رتینوئیدی آکنه که حاوی آداپالن نیستند، تحمل پذیری بالاتری دارد. عوارض جانبی رایج عبارتند از: خشکی، قرمزی، سوزش و سوزن سوزرن شدن پوست. این علائم معمولاً در 2 تا 4 هفته قبل از فروکش کردن به اوج خود می رسد. البته که همه این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند و کمی به اقبال فرد هم بستگی دارد. در مطالعات بالینی، میانگین نمرات کمتر از خفیف بود. به زبان ساده تر یعنی بروز این عوارض حتی کمتر از چیزی بود که به آن خفیف گفته می شود.

عوارض جانبی که کمتر رایج است شامل مواردی همچون اریتما، خارش، آفتاب سوختگی و بیرون ریزی یا شیوع آکنه یا همان اسکین پرجینگ است که در کمتر از 1 درصد از افرادی که از ژل دیفرین استفاده می کنند رخ می دهند.

رتینیزاسیون چیست؟

این برای همه اتفاق نمی افتد، اما شایان ذکر است. رتینیزاسیون دوره تنظیمی است که در آن پوست با آداپالن، رتینوئید موجود در ژل دیفرین، سازگار می شود. در این مدت پوست ممکن است قرمز و تحریک شود. مرطوب کننده تسکین دهنده بزنید مانند ژل سیکازوم و یا حتی سرم کپسولی نوتروژینا و بهتر از همه NMFs اوردینری برای کاهش نشانه های رتینیزاسیون عالی است. رتینیزاسیون معمولاً در حدود هفته 4 درمان روزانه ژل دیفرین شروع به فروکش می کند. خواه رتینیزاسیون را تجربه کرده باشید یا نه، به یاد داشته باشید، دیفرین همچنان در حال پاکسازی و جلوگیری از بروز آکنه است.

رتینیزاسیون اغلب در اولین بخش از درمان اتفاق می افتد، زمانی که پوست شما به ژل دیفرین عادت می کند. قبل از اینکه به وضعیت ایده آلی از پوست خود دست پیدا کنید، ممکن است چند عارضه جانبی خفیف را تجربه کنید که پس از حدود هفته 4 فروکش می کنند.

اگر نظر و یا سوالی دارید همین پایین مقاله برای ما بنویسید،  من دکتر شبنم فریدفر شخصا به تمام کامنت ها و سوالات شما عزیزان در زیر مقالات پاسخ میدهم. ❤️

4.8/5 - (60 امتیاز)

52 نظر در “هنگام استفاده از ژل دیفرین چه انتظاراتی باید داشت؟

 1. الهه گفت:

  سلام خانم دکتر،سال نو مبارک باشه
  خانم دکتر من بعداز دوره کرنا صورتم به شدت جوش زد،الان یکسال و نیم هست که زیرنظردکترم و جوشام کنترل شده و جای بعضی جوشام مونده،دکترم رو تغییردادم،الان بهم ژل دیفرین و آچ آ۱۲درصداچ ال واسم تجویزکردن که یه شب درمیان ازشون استفاده کنم،زدنشون باعث نمیشه دوباره جوشام برگردن؟

 2. رز گفت:

  سلام لطفا عوارض مصرف همزمان قرص راکوتان و دیفرین رو بفرمایید .ممنون

  1. سلام و سال نو مبارک زر عزیزم ؛ عوارض مصرف همزمان این دو محصول که فرمودید این است که پوستتون تقریبا تا مرز نابودی ممکن است پیش برود. حالا این نابودی یا آسیب دیدن بستگی به خیلی چیزا داره که کم باشه یا زیاد. با تشکر از شما

 3. مهشید گفت:

  سلام.خانوم دکتر سال نوتون مبارک. / من چندین بار رفتم برای جوش و جای لکه وزخم دکترواستفاده از دارو ولی انگار هیچ تاثیری نداشته / یه محصول قوی می‌خوام برای جای جوش ولکه وزخم رو به مرور از بین ببره وطرز استفادهواینکه تا چه مدت باید استفاده کنم تا از بین برن هم بهم بگید ….واین که پوستم تیره هستش یه کرم روشن کننده پوست قوی یا هر محصول دیگه ای که برای این کار مناسبه و البته واقعا تاثیر داشته باشه / درضمن زیر چشام هم تیره کی وپف دارم اونم بگید چی استفاده کنم که واقعا خوب باشه وتاثیرگذار ممنون میشم بهم معرفی کنید و همچنین طرز استفاده ومدت زمان مصرفیش سپاس از پاسخگویی و وقتی که میزارید .بهترینا رو برای شما در سال جدید از خدا وند مهربونم خواستارم 🌹ممنون از لطفتون،♥️

 4. Mahsa گفت:

  من اصلا جوش نداشتم الان نزدیک یکماه همش روی گونه چپم جوش میزنم جوشای درد دار این ژل تاثیری نداشت چیکار کنم

  1. سلام مهسا جان سال نو مبارک در این قضیه احتراما شما باید از ما دیفرین خریده باشید تا راهنمایی تون کنیم. یادتون باشه دیفرین ژال ضد جوش اورژانسی نیست و در عملکرد با سایر مواد موثره مانند کرم ترتینوئین متفاوت است. با تشکر از شما

 5. یاسمن گفت:

  من الان ده روزه دارم استفاده میکنم بطور معجزه آسایی جوشام غیب شدن. میشه لطفا یک ضد آفتاب بی رنگ پیشنهاد بدین برای استفاده همزمان با این پماد ؟ و همینطور سرم یا کرمی برای از بین بردن جای جوش ها و لک های قدیمیم . من از آبرسان ۱۰۰ ساعته کلینیک استفاده میکنم و ضد آفتاب الانم بادی شاپ است.

  1. سلام یاسمن جان سال نو مبارک شما باید سرم ویتامین سی گارنیر هر صبح بزنید. همیشه تاکید کردم از ضد آفتابی که راضی هستید ولش نکنید چون عوض کردن ضد آفتاب گاهی دردسر میشود. چون یکهو مجبور میشید چند برند بگیرید تا بافت سازگار با پوستتون رو پیدا کنید. بازم سوالی بود در خدمتم

 6. سحر گفت:

  من چندین سال درگیر جوشهای زیر پوستی هستم ایا دیفرین کمک میکنه بهم

  1. سلام سحر جان فارغ از اینکه نمیدونم چند سال سن دارید برای جوش زیر پوستی ممکن است کرم کترل برای شما بهتر باشد. با تشکر از شما

 7. هستی گفت:

  سلام خدمت خانم دکتر میشه لطفا یه راهنمایی کنید من دکتر من برام این ژل دیفرین تجویز کردن و گفتن یک شب درمیان اما برای پاکسازی پوست که رفتم گفتن نههه باید ۱ با در هفته استفاده کنی سد دفاعی پوستت آسیب میبینه حالا نمیدونم چیکار کنم 🫠

  1. سلام هستی جان به حرف دکترتون گوش بدید و طبق دستوری که ما نوشتیم استفاده کنید. روش صحیح و اصولی این است که هر شب استفاده شود اما وقتی دکتر متخصص پوست شما تشخیص دادن که شما یک شب در میان بزنید براتون کافیه پس طبق دستور ایشان عمل کنید. همیشه یادتون باشه اول حرف درماتولوزیست در اولویت است سپس داروساز کازمتیک. با تشکر از شما

 8. بهار باران گفت:

  سلام وقت بخیرـ.. من سالهاست که بیشتر روی گونه هام جوش میزنم
  به تازگی فیشیال انجام دادم و خانمی که فیشیال انجام داد برام ژل دیفرین رو معرفی کرد و گفت که دیفرین رو نباید به همه جای پوست زد فقط به جوس بزن چون اگه به همه صورت بزنی پوست وارد فاز درمانی میشه و ممکنه خشک بشه و اوضاع رو بدتر کنه
  ایا حقیقت داره؟

 9. صدیقه گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز وقت بخیر بنده جوشهایزیر پوستی کمی همراه با قرمزی باقیمانده از جای جوشدارم همین طور سوراخ های باقیمانده از جوش ایا دیفرین هفته ای یکبار میتونم استفاده کنم و چون جوش های روی سطح پوست ندارم هفته ای یکبار اثر دارد؟

  1. سلام صدیقه جان هفته ای یک بار چطوری به ذهن ات رسیده؟ شما فقط اینو به من بگو. دیفرین رو باید طبق این راهنمایی که نوشتیم استفاده کنید نه جور دیگه. و به درد شما میخوره بله ولی باید سه تا 6 ماه استفاده کنید. تازه بعدش محصول دیگری بهتون میدم. با تشکر از شما

 10. هوراسا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من جای جوش هام مقاوم هستن و ماه ها روی صورت میمونن. از جوانساز جالپرو و فیشیال صورت هم استفاده کردم و تا حدودی بهتر شد اما کامل برطرف نشد. خانم دکتر شما چه محصولی یا کرم یا روش (لیزر، مزوتراپی، میکرونیدیلینگ و ….) پیشنهاد میدین؟

  1. بنام خدا و سلام هورسا جان / جالپرو چه ارتباطی با جای جوش داره؟ حالا فیشیال شاید کمی کمک کنه. ببینید نمیشه بدون شرح حال دقیق و دانستن اطلاعات کافی از پوست و سن و مدت درگیری و درمان های ناموفق نظر داد. توی چت پیام بدید و سوالاتی که ازتون میپرسیم پاسخ بدید چشم اون موقع نظرمون رو خدمت شما اعلام میکنیم. اگر تونستید از جای جوش ها هم عمس بفرستید تا وخامت وضع موجود را ببینم. با تشکر

   1. زهرا گفت:

    سلام وقت بخیر من ازین ژل نزدیک یک ماه استفاده کردم و الان در حال حاضر برون ریزی داشتم و پوسته پوسته شدن، اما الان به ژل دسترسی ندارم به مدت تقریبی ۲۰ روز و مسافرت هستم این روند درمان رو مختل میکنه؟وقتی برگشتم باید مجدد درمانمو شروع کنم؟

    1. سلام زهرا جان از مسافرت برگشتی از نو شروع کن مشکلی نیست. اسمش مختل نیست ولی خب رسما درمان متوقف میشه و دوباره باید شروع کنید. برای نتیجه گیری بهتر باید با خودت میبردی. با تشکر

 11. Fatemeh گفت:

  سلام وقتی از دیفرین استفاده می کنیم باید صورتمون رو با شوینده ملایم بشوریم ؟شما چه شوینده ای پیشنهاد میدین ؟

 12. زینب گفت:

  سلام خانم دکتر کرم نظرتوندرمورد بیو آکوا چیه و میشه بگید این بهتره یا زوم آلفا؟

  1. سلام زینب جان خیلی نظر مثبتی به بایوآکوا ندارم و البته تجربه ای در استفاده و حتی بررسی فرمولاسیون اش ندارم پس بهتره بگم نظری اصلا ندارم. این بهتره یا آکنه زوم آلفا؟ منظورتون دیفرین و آکنه زوم آلفا است؟ خب دو تاشون ضد جوش اند و آکنه زوم آلفا ضد لک هم هست و اسید گلایکولیک دارد و فرق داره با دیفرین و بسته به شرایط هر کدوم رو میشه توصیه کرد. چون برای وضعیت هایی ممکنه آکنه زوم آلفا بهتر باشه. با تشکر از توجه شما

 13. معصومه گفت:

  سلام وقت بخیر خانم دکتر من از کرم موبربدن تولون و گاهی هیدرودرم(صورت) برای موهای زائد صورتم استفاده میکنم که بهتر از بقیه هستن میشه یه کرم موبر خوب بهم معرفی کنین و اینکه استفاده از دیفرین برای صورتم مشکلی ایجاد نمیکنه؟(با توجه به استفاده از کرم موبر میگم) یا باید در زمان استفاده از دیفرین از کرم موبر استفاده نکنم؟ و خانم دکتر میشه بگید ژل کرم آکنه زوم آلفا فیس دوکس هم خوب هست یا نه؟ برای از الان تا عید بهتره دیفرین استفاده کنم یا آلفا فیس دوکس

  1. سلام معصومه جان شما زمانی که داری از دیفرین استفاده میکنید نباید از روش هایی مثل شمع و موم استفاده کنید بقیه روش های ایراد ندارد. کرم موبر هم معرفی نمیکنم چون خیلی تجربه ندارم. توی زمان کم تقریبا هیچی نتیجه مطلوب نمیده. ولی در هر حال در این زمان کم تا عید ژل آکنه زوم آلفا بزن چون دیفرین اثرش نیاز به زمان بیشتری دارد. با تشکر از شما

   1. معصومه گفت:

    مرسی
    و مرسی که وقت میزارید پاسخ میدین❤️

 14. سلیمه موسوی گفت:

  سلام وقت به خیر ببخشید کرم دیفرین به برطرف شدن لک صورت وروشنی صدرت کمک میکنه؟

  1. سلام سلیمه جان روی کاهش لک اثر دارد بله ولی برای درمان لک و روشن شدن پوست اصلا در اولویت نیست و دیفرین صرفا برای درمان جوش تجویز و توصیه میشه. شما حتما نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری را مطالعه کنید. با تشکر

 15. هانیهه گفت:

  سلام دکتر ایا دیفرین باعث قرمزی زیر چشم میشه ؟ و این قرمزی خودش میره ؟

  1. سلام هانیه جان ، قرمزی دقیقا منظورت چیه ؟ دیفرین رو به دور چشم که نمیزنن عزیزم. مراقبت باش کلا به نزدیک پلک نزنید و از محدوده استخوان حلقه چشم بالاتر نروید. در هر حال اگر روش مرطوب کننده خوبی بزنید بعید است کسی پوستش قرمز شود. بازم سوالی بود در خدمتم

 16. سارا گفت:

  سلام .وقتتون بخیر. ممنون میشم ضد آفتابی معرفی کنید برای کسی که از دیفرین استفاده میکنه .و پوست چربی داره.

  1. سلام از ضد آفتاب های سولاریس استفاده کنید. با تشکر از شما

 17. نجمه گفت:

  سلام وقتتون به خیر
  استفاده از ژل دیفرین و لایه بردار aha20 رکسول برای بهبود لک و روشن شدن پوست به صورت یک شب در میان موردی نداره؟

  1. سلام نجمه جان دیفرین برای درمان جوش است و برای هدف دیگری اگر میخواید بهتره رتینول بگیرید نه دیفرین. در هر حال استفاده از دیفرین و لایه بردار 20 درصد اسیدی با هم صحیح نیست. بازم سوالی بود در خدمتم

   1. شمس‌الدوله گفت:

    سلام
    من برای مو های صورتم میرم لیزر اخیلی خیلی جو زدم و لک شده اگه از ژل دیفرین استفاده کنم مشکلی توی روند لیزرم پیش نمیاد؟

    1. سلام شمس الوله عزیزم شما در دورانی که دارید لیزر میروید نباید از دیفرین استفاده کنید. دقت داشته باشید دیفرین یک محصول برای درمان جوش است نه برای درمان لک . بازم سوالی بود در خدمتم

 18. Asal گفت:

  سلام وقتتون بخیر، امکانش هست دیفرین با سرم الفا اربوتین اوردینری در یک روز استفاده بشه ؟ مثلا یکی صبح و یکی شب؟

  1. سلام عسل جان بله مشکلی نداره ، دیفرین که باید شب بزنی و سرم آلفا آربوتین هم صبح بزن. بازم سوالی بود در خدمتم

  2. مریم گفت:

   سلام وقتتون بخیر خانم دکتر میخواستم بدونم مشکلی نداره زمانی که ار ژل دیفرین استفاده میکنم فشیال هم بریم؟؟ و اینکه در حین استفاده متوجه بارداری شدیم ژل رو قطع کنیم؟؟؟

   1. سلام عزیزم مریم جان نمی تونید فیشیال انجام بدید، هر گونه فیشیال ممکنه پوستت رو بکنه و لک بشه و دردسر دار می شه. شما همین که قصد و نیت باردار شدن هم داشته باشی باید قید دیفرین و کترل رو بزنی. اینکه وسط دیفرین بفهمم باردار هستم خیلی جالب نیست اصلا جالب نیست. با تشکر از شما

 19. Nas گفت:

  سلام من بیش از دوازده هفته هست که از دیفرین استفاده می‌کنم و نه تنها پوستم بهتر نشده که حس می‌کنم پوستم داره برعکس جواب میده و لکه هام تیره تر و مقاوم تر شدن جوری که جای یه جوش نزدیک به سه ماهه روی صورتمه و رنگش هیچ تغییری نکرده.
  آیا لازمه قطعش کنم یا جوشهام بیشتر میشه؟
  از مرطوب‌ کننده و ضد آفتاب هم استفاده میکنم

  1. سلام نسترن جان / باید به پزشک متخصص مراجعه کنید چون خیلی چیزا باید چک شود. شایدم داری دیفرین فیک میزنی. یا اشتباه استقاده میکنی. خیلی چیزا رو باید بررسی کرد. دوست داشتید پیام بدید توی چت راهنمایی کنیم که محصول دیگری بهتون بدم. با تشکر از شما

 20. مهدیه گفت:

  سلام ببخشیدامکانش هست بعدازژل دیفرین ازکرم dermatypiqueاستفاده کرد

  1. سلام مهدیه جان درماتیپیک اسم برند است و اگر منظورت فلوئید آبرسان درماتیپیک است بله میتونید استفاده کنید. ولی از ضد جوش درماتیپیک که نمیشه روی دیفرین بزنید. بازم سوالی بود در خدمتم

   1. ماهی گفت:

    سلام . یه سوال داشتم این کرم را شب باید استفاده کرد یا روز .. و چقدر باید روی پوستم بمونه ..

    1. سلام ماهی جان لطفا راهنمای استفاده از دیفرین رو بخونید. اونجوری که مشخص است اصلا مطالب رو نخوندید. دیفرین رو شب میزنن و باید تا صبح بمونه و نباید بشورید. با تشکر

 21. فاطمه گفت:

  آیا برای درمان جای جوش هم موثر است؟

  1. سلام فاطمه جان / بله موثره و در کنار محصولات دیگری مثل سرم ویتامین سی گارنیر میتونه لک و ضایعات جای جوش رو به خوبی کاهش بده. مرسی از شما

 22. مرضیه گفت:

  سلام، آیا در ابتدای استفاده از دیفرین ، جوشها بیشتر بیرون میریزن بعد رفع میشن؟

  1. سلام مرضیه جان بله تقریبا در نصف و یا بیشتر مصرف کنندگان این اتفاق رخ میدهد. حتما مقاله دستور العمل استفاده از ژل دیفرین هم مطالعه بفرمایید. با تشکر از شما

   1. Mahsima گفت:

    سلام .در دوره مصرف از ژل میتونم از کرم ترمیم کننده سیکالفیت اون هم استفاده کنیم؟و چگونه استفاده کنیم؟

    1. Mahsima گفت:

     سلام . کرم های( ژل کرم افکلار دو پلاس لاروش پوزای) و (کرم ترمیم کننده سیکالفیت) هم میشه در دوره استفاده کرم ژل دیفرین ، همراه استفادا کرد؟

     1. سلام ماه سیما جان / زمانی که دیفرین میزنید بهتره از ژل کرم افکلار دو پلاس لاروش پوزای در نوبت صبح استفاده کنید. با تشکر از شما

    2. سلام ماه سیما جان / نیازی نیست از کرم ترمیم کننده سیکالفیت استفاده شود و اساسا ترمیم کننده در درمان اکنه جایگاهی ندارد و شما بهتر است یک مرطوب کننده مناسب تهیه کنید. مانند NMFs اوردینری و یا سرم کپسولی نوتروژینا . بازم سوالی بود در خدمتم

سلام لطفا اینجا سوالات رو مطرح کنید مرسی

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قرص مخمر آبجو برای ریزش مو
نوتریکازمتیکس
دکتر شبنم فریدفر

قرص مخمر آبجو برای ریزش مو

مخمر آبجو چیست؟ مخمر آبجو _Brewer’s yeast _ نوعی مخمر است که معمولاً در دم کردن آبجو و تولید نان

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید