نقد و بررسی مکمل گلوتاتیون پیگمنتا

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

دکتر داروساز از دانشگاه تهران
مکمل گلوتاتیون پیگمنتا

آنچه می‌خوانید:

مکمل گلوتاتیون پیگمنتا با برند درمکس تولید شرکت داروسازی پارس حیان، تولید کننده برتر به انتخاب انجمن داروسازان ایران است. این مکمل طبق ادعای درمکس یک محصول نوتریکازمتیک برای کمک به روشن شدن رنگ پوست است و به سلامت پوست نیز کمک میکند. این مکمل ترکیبی از چند ویتامین و آنتی اکسیدان برای مقابله با فرآیند پیری زودرس پوست است و همزمان به کاهش تیرگی ها و لک های پوستی کمک زیادی خواهد کرد.

این مکمل حاوی مقدار قابل توجه گلوتاتیون، آلفا لیپوئیک اسید (ALA) ، عصاره دانه انگور و ویتامین سی و ویتامین ایی است که با مکانیسم های مختلف منجر به کاهش تولید ملانین شده و سطح سلامت و ظاهر پوست را بهبود میدهند.

موارد منع مصرف و عوارض مکمل پیگمنتا

مصرف فرآورده برای کودکان توصیه نمی گردد. در افراد مبتلا به بیماری های کبدی، کلیوی و مشکلات انعقادی خون با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف شود. در صورت وجود بدخیمی یا توده سرطانی فعال مصرف این مکمل ممنوع است. در صورت بروز علائم حساسیت، مصرف فرآورده قطع شده و با پزشک مشورت شود. هیچ گونه عوارضی برای این مکمل در افراد سالم و افراد غیر سرطانی محتمل نیست. این مکمل فاقد شیر ، گندم ، گلوتن ، سویا ، تخم مرغ و شیرین کننده است. مکمل پیگمنتا فاقد هر گونه عارضه جانبی بوده و تاکنون هیچ موردی از آن گزارش نشده است.

توصیه ها مهم برای استفاده از پیگمنتا

 • مطابق دستور پزشک یا داروساز ، فرآورده را مصرف نمائید. در دوران بارداری و شیردهی با مشورت پزشک مصرف شود.
 • در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی، آن را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید. روزانه دو عدد کپسول، همراه با غذا با مقدار کافی آب یا با دستور پزشک مصرف شود.
 • در دمای کمتر از 25 درجه سانتیگراد و دور از نور مستقیم آفتاب، رطوبت و دسترس کودک نگهداری نمایید.
 • اگر در کادر زیر تصویر محصول پیگمنتا را نمی بینید پس این محصول فعلا برای خرید در سایت ما موجود نیست.

محصولات موضعی برای عملکرد بهتر پیگمنتا

در پلان های ضد لک رعایت نکاتی همچون انتخاب صحیح محصولات موضعی و استفاده صحیح از آنها در کنار مکمل پیگمنتا ضرورت دارد. در یک پلان ضد لک برای بهبود تیرگی و لک های پوستی وجود محصولاتی همچون شوینده مناسب، لایه بردار مناسب، کرم ضد لک مناسب به همراه کرم ضد آفتاب واجب است. تاکید شده که استفاده منظم، صحیح و سر وقت از این محصولات لازمه اثر بخشی و دستیابی به نتایج مطلوب و طولانی مدت است. در زیر می توانید به تفکیک محصولاتی را مه برای استفاده همزمان با مکمل پیگمنتا توصیه می شود مشاهده بفرمایید.

محصولات مکمل برای پیگمنتا

عملکرد های مهم گلوتاتیون در بدن

 • ساختن DNA که عناصر سازنده پروتئین ها و سلول ها است.
 • حمایت از عملکرد سیستم ایمنی بدن
 • تشکیل سلولهای اسپرم
 • تجزیه برخی از رادیکالهای آزاد
 • کمک به عملکرد آنزیم های خاص
 • بازسازی ویتامین های سی و ایی
 • انتقال و خروج جیوه از مغز
 • کمک به کبد و کیسه صفرا برای مقابله با چربی ها
 • کمک به مرگ سلولی برنامه ریزی شده یا همان آپوپتوز

گلوتاتیون چیست؟

گلوتاتیون یک تری پپتید است که از آمینو اسیدهای گلایسین، سیستئین و گلوتامیک اسید ساخته می شود. این ماده به طور طبیعی در کبد ساخته می شود و با غلظت 10 میلی مول بر لیتر در کبد وجود دارد. اما با افزایش سن و به دنبال آن افزایش استرس اکسیداتیو روند ساخت آن کند و سطح موجود آن در بافت ها کم می شود. گلوتاتیون در بسیاری از فرایندهای بدن از جمله ساخت و ترمیم بافت، تولید مواد شیمیایی و پروتئین مورد نیاز بدن و تقویت سیستم ایمنی نقش دارد.

گلوتاتیون دو فرم دارد؛ فرم کاهش یافته که به ال گلوتاتیون یا GSH شهرت دارد و فرم فعال است و فرم اکسید شده آن که به GSSG شهرت دارد و فرم غیر فعال است. گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان مهم و قدرتمند در بدن انسان است که مطالعات نشان داده است که بسیار ماده ی امیدوار کننده ای برای روشن شدن پوست درگیر با هایپرپیگمنتیشن (تولید غیر طبیعی ملانین) و همچنین افزایش رطوبت پوست و کم کردن نشانه های پیر پوستی است.

glutathione pigmenta

گلوتاتیون یا همان GSH تقریباً در هر سلول از بدن انسان یافت می شود ، بیشترین غلظت آن در کبد است، بطوریکه وجود آن در روند سم زدایی بدن و در سیستم دفاعی طبیعی بدن حیاتی است. باکتری ها ، ویروس ها ، تشعشعات ، سمیت فلزات سنگین ، داروهای خاص و حتی روند طبیعی پیری می توانند باعث آسیب دیدن سلول های سالم توسط رادیکال های آزاد شده و گلوتاتیون سلولی را تخلیه کنند.

هنگامی که تجمع رادیکال های آزاد بیش از توانایی بدن در خنثی سازی و از بین بردن آنها باشد، استرس اکسیداتیو رخ می دهد. عملکرد اصلی گلوتاتیون کاهش این استرس اکسیداتیو، محافظت از سلول ها، میتوکندری و سایر اندام ها است. GSH همچنین باعث تقویت روند بکارگیری و بازیافت دیگر آنتی اکسیدان های درون سلول می شود. ویتامین هایی مانند ویتامین سی، ویتامین ایی و آنتی اکسیدان آلفا لیپوئیک اسید (ALA).

آلفا لیپوئیک اسید

در مکمل پیگمنتا هدف از وجود ALA بازسازی سایر آنتی اکسیدان ها مانند گلوتاتیون، ویتامین ایی، ویتامین سی و حتی کیوتن Q10 است. ALA می تواند ویتامین ایی را که اکسید شده به طور غیر مستقیم بازسازی یا بازیافت کند و همچنین اسکوربیک اسید را از فرم دهایدرواسکوربیک اسید بازیافت نماید. ALA به طور مستقیم یا غیر مستقیم می توان یون فلزات سنگین و سمی که وارد بدن می شوند را شلات کند تا بی اثر و قابل دفع شوند و نتوانند به بافت های بدن آسیب برسانند. این مقوله شلات نمودن فلزات به طور غیر مستقیم روی توان افزایش گلوتاتیون درون سلولی اثر دارد چون گلوتاتیون خود نیز یک شلات کننده یون های فلزات سمی است پس ALA پیش مرگ GSH می شود تا سطح گلوتاتیون بالا بماند.

زمانیکه GSH در سلول های بدن گشت زنی میکند و رادیکال های آزاد را خنثی میکند به فرم اکسید شده و غیر فعال خودش تبدیل می شود. مکانیسم عمل آن برای روشن شدن پوست و کاهش تولید ملانین در پوست توسط مهار آنزیم فعالیت تیروزیناز، مهار فعال سازی مسیر فئوملانین و مهار گونه های فعال اکسیژن (ROS – رادیکال های آزاد اکسیژن) پس از قرار گیری در معرض نور آفتاب است.

خرید اینترنتی سرم آرجرلین 10% اوردینری

فئوملانین چیست؟

سه نوع ملانین وجود دارد که یکی از آنها فئوملانین (Pheomelanin) است که تا حد زیادی مسئول رنگ قرمز – قهوه ای پوست و رنگ قرمز مو و حتی رنگ کک و مک است. در مراحل دوگانه اولیه تشکیل ملانین، آنزیم تیروزیناز مهمترین آنزیم است که طی مراحلی ترکیبی بنام ال دوپاکینون را تشکیل میدهد. به دنیال تشکیل ال دوپاکینون دو مسیر در راستای سنتز ملانین وجود خواهد داشت که اولی مسیر سنتز ائوملانین است و دومی مسیر سنتز فئوملانین خواهد بود. مسیر دوم زمانی است که ال دوپاکینون در مجاورت آمینو اسیدهای سیستئین و گلوتاتیون قرار بگیرد که منجر به سنتز فئوملانین می شود.

ذخیره سلولی اصلی سیستئین، مولکول گلوتاتیون است که مهمترین آنتی اکسیدان سلولی نیز است. این احتمال وجود دارد که سنتز فئوملانین ذخایر گلوتاتیون را تخلیه کند، که می تواند ملانوسیت ها (سلول تولیدکننده رنگدانه در پوست) را در معرض آسیب اکسیداتیو و سرطان زایی قرار دهد. با این فرضیه می توان نتیجه گرفت که این وجود فئوملانین نیست که سرطان زاست، بلکه عدم وجود گلوتاتیون است (که سنتز فئوملانین آن را ممکن می سازد) که امکان آسیب اکسیداتیو و سرطان را ممکن می سازد. (Ann M. Morgan et al., 2014)

نقش گلوتاتیون در مقابله با پیری

با افزایش سن تولید گلوتاتیون به طور طبیعی در بدن ما کاهش می یابد. وقتی سطح کمی از گلوتاتیون در بدن تشخیص داده شود، ممکن است سلول دچار آسیب، تجزیه و یا نابودی شود. از آنجا که گلوتاتیون نقش مهمی در سلامت سلولی و میتوکندری دارد، پس در سلامت و طول عمر ما تأثیر زیادی دارد و به ما کمک می کند جوان تر به نظر برسیم. خاصیت آنتی اکسیدانی آن از سلول ها در برابر آسیب محافظت می کند و در سم زدایی بدن نیز از تجمع سموم جلوگیری می کند. بسیاری از علائم رایج پیری و بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی ، بیماری آلزایمر و دیابت با کاهش سطح گلوتاتیون همراه است. بنابراین ، هرچه گلوتاتیون بیشتری در بدن داشته باشیم ، سلول ها و میتوکندری های ما از سلامت بیشتری برخوردار هستند و احتمال تجزیه سلول ، افزایش خطر بیماری و مرگ سلولی کمتر است.

گلوتاتیون پیگمنتا درمکس

مکمل پیگمنتا درمکس

مکمل گلوتاتیون پیگمنتا علاوه بر گلوتاتیون حاوی ویتامین های سی و ایی، آنتی اکسیدان های قدرتمند آلفا لیپوئیک اسید و عصاره هسته انگور است. مجموعه ای از آنتی اکسیدان ها که می توانند با تیرگی پوست در اثر در مجاور نور آفتاب بودن مقابله کنند. البته ویتامین سی خوراکی چون نمی تواند زیاد به پوست برسد ما مجبوریم و توصیه میکنیم که از کرم های ویتامین سی موضعی استفاده شود.

استفاده از ویتامین سی موضعی می تواند به بالا ماندن سطح گلوتاتیون سلولی پوست کمک کند زیرا اولین سپر دفاعی در مقابله با رادیکال های آزاد ویتامین سی است و در نتیجه از مصرف بی رویه گلوتاتیون جلوگیری میشود. به همین ترتیب می توان ادعا کرد که استفاده مازاد ویتامین سی به صورت خوراکی فراتر از دوزی که در خود مکمل پیگمنتا وجود دارد نیز میتواند بسیار کمک کند تا سطح گلوتاتیون بدن در حالت ایده آل باقی بماند. وقتی شما کمبود ویتامین سی داشته باشید قطعا پتانسیل بیشتری برای تیرگی پوست و لک شدن پوست دارید.

یکی از عوامل تیرگی پوست خاصیت اکسیداتیو اشعه ماوراء بنفش است که سبب فعال شدن ملانوژنز یا همان فرایند تشکیل ملانین در پوست میشود. اشعه یو وی قادر به تولید رادیکالهای آزاد گونه های فعال اکسیژن (ROS) در پوست است که میتوانند سبب القاء ملانوژنز بواسطه فعال شدن آنزیم تیروزیناز گردند.

در این بین این آنتی اکسیدان ها هستند که با خنثی نمودن این رادیکال ها و یا ایجاد کمپلکس با یون مس موجب شلات کردن یون مس و نهایتا مهار آنزیم تیروزیناز میشوند که منجر به جلوگیری از روند تشکیل ملانین می گردد. آنتی اکسیدانهایی که می توانند در این فرایند کمک کننده باشند در مکمل پیگمنتا قرار دارند. در جدول زیر میزان دوز مواد موجود در مکمل پیگمنتا را مشاهده میکنید.

دوره درمان مکمل گلوتاتیون چقدر است؟

توصیه می شود با توجه به اثر بخشی تدریجی این مکمل، مصرف مکمل پیگمنتا را حداقل برای زمان 12 هفته برنامه ریزی نمایید اگرچه می توانید این زمان را به دلخواه افزایش دهید و تا 24 هفته نیز مصرف را ادامه دهید. به این صورت که شما باید روزانه حداقل 400 میلی گرم گلوتاتیون معادل دو عدد کپسول مصرف نمایید. در حالت مصرف روزانه دو قرص برای 12 هفته شما به 6 بسته پیگمنتا نیاز خواهید داشت.

توصیه می شود از مکمل ویتامین سی دو بار در روز و هر بار 500 میلی گرم برای اثر بخشی بهتر در کنار مکمل پیگمنتا استفاده نمایید.

شما می توانید مصرف پیگمنتا را تا روزانه 4 عدد کپسول افزایش دهید (به شرط داشتن فعالیت ورزشی خوب و یا حرفه ای) یعنی هر بسته پیگمنتا برای مصرف یک هفته باشد. اگر اهل ورزش نیستید پس به همان دو عدد قرص در روز بسنده کنید. در حالتی که بخواهید روزانه 1000 میلی گرم معادل چهار عدد کپسول مصرف نمایید شما در سه ماه به 12 بسته پیگمنتا نیاز و اگر برای روزی دو عدد برنامه ریزی کنید شما به 6 بسته برای سه ماه نیاز خواهید داشت. امکان مصرف طولانی مدت این مکمل با دوز متعادل روزانه یک یا دو عدد کپسول بعد از سه ماه نیز برای مدت نا محدود وجود دارد.

عنوان ترکیباتدوز موجود در یک قرص پیگمنتادوز لازم برای روش شدن پوست
ال-گلوتاتیون250 میلیگرم400 الی 1000 میلیگرم در روز
ویتامین سی50 میلیگرمتا 1000 میلیگرم در دو یا سه وعده در روز
ویتامین ایی50 واحد بین المللی100 واحد در روز کافی است
آلفا لیپوئیک اسید50 میلیگرمحداقل 100 میلیگرم در روز
عصاره هسته انگور25 میلیگرم50 میلیگرم حداقل در روز

اهمیت کرم ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب رکن اصلی در درمان تیرگی ها و لک های پوست هستند. به صورتی که اغلب متخصصین اعتقاد دارند یک کرم ضد آفتاب اگر صحیح استفاده شود میتواند 50% موفقیت یک پلان ضد لک را برای شخص بیمار تضمین کند، پس به صورت صحیح ضد آفتاب بزنید و منظم تمدید کنید. چون بدون ضد آفتاب از مکمل گلوتاتیون پیگنتا هیچ نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

آیا گلوتاتیون برای روشن شدن پوست موثر است؟

گلوتاتیون نه تنها ملانین (رنگدانه) پوست را کاهش می دهد بلکه باعث کاهش چین و چروک و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست نیز می شود. گلوتاتیون عمدتا با مهار آنزیم تیروزیناز روی تولید رنگدانه ها اثر می گذارد، پس شما برای اصلاح لک های موجود نیاز به یک لاکتیک اسید و یا گلایکولیک اسید خوب نیز دارید. در یک پژوهش دیده شد که هر دو فرم فعال و غیر فعال گلوتاتیون برای دستیابی به اثر روشن کنندگی پوست کار میکنند و به نظر میرسد اثرات آن بسیار تدریجی است و هفته ها طول میکشد. معمولا تاثیر روی فرایند تشکیل فئوملانین گذرا است و باید برای حفظ اثر سفید کنندگی پوست به مصرف گلوتاتیون ادامه داد.

مکمل گلوتاتیون

پیگمنتا

اما می توان بجای مصرف مکمل نسبتا گران قیمت گلوتاتیون؛ دست کم با کرم های ویتامین سی در کنار ضد آفتاب و تغذیه مناسب نسبت به بالا ماندن سطح گلوتاتیون در پوست اقدام کرد. در یک بررسی کوچک نشان داده شد که گلوتاتیون نتایج مشخصی روی روشن شدن پوست داشت و همچنین پسوریازیس را کاهش داد وقتی با خوردن پروتئین آب پنیر یا همان پروتئین وی همراه شد که حاوی گلوتامیل سیتئین است که پیش ساز فرم فعال گلوتاتیون GSH است. چشمگیرترین مورد مشاهده شده در همان مطالعات ذکر شده این بود که گلوتاتیون فقط پوست را روشن نمی کند، بلکه بهبود قابلیت ارتجاعی پوست و کاهش ظاهر چین و چروک را نیز به دنبال دارد.

منابع غذایی تامین کننده گلوتاتیون

به طور طبیعی در برخی از غذاها از جمله مارچوبه، آووکادو، کلم، کلم بروکسل، اسفناج، کلم بروکلی، سیر، پیازچه، گوجه فرنگی، خیار، بادام و گردو می توان گلوتاتیون را یافت. با این حال ، عواملی مانند پخت و پز و نحوه نگهداری این غذاها می توانند بر سطح گلوتاتیون مواد غذایی تأثیر بگذارند. در برخی موارد با پخت و پز می توان مقدار گلوتاتیون مواد غذایی را 30 تا 60 درصد کاهش داد.

راه های دیگر دریافت گلوتاتیون در رژیم غذایی خوردن غذاهایی است که حاوی عناصر سازنده مورد نیاز برای افزایش سطح گلوتاتیون به طور طبیعی هستند. این غذاها سرشار از پیش ماده گلوتاتیون یعنی سیستئین و سایر غذاهای حاوی گوگرد و همچنین سلنیوم هستند.

 • پروتئین وی ( آب پنیر) (سرشار از سیستئین ، عنصر سازنده گلوتاتیون)؛ خوردن منبع شیر گاو تغذیه شده با چمنزار طبیعی و با کیفیت خوب می تواند ساخت GSH را آسان کند.
 • غذاهای چلیپایی؛ کلم بروکلی، کلم، گل کلم، کلم پیچ، کلم بروکسل، کلم بوک چوی، راکت یا شابانک، شاهی، تربچه. غذاهای حاوی گوگرد: سیر، پیاز، پیازچه، موسیر، تره فرنگی.
 • غذاهای غنی از اسید آلفا لیپوئیک اسید؛ (آنتی اکسیدانی که به بازسازی سطح گلوتاتیون کمک می کند): گوشت اندام داخلی مانند دل، جگر، قلوه و حتی سیرآبی، گوشت گاو، مخمر آبجو، کلم بروکلی، اسفناج، کلم بروکسل، نخود فرنگی، گوجه فرنگی.
 • غذاهای غنی از سلنیوم؛ (بخشی از عناصر سازنده آنزیمی است که گلوتاتیون ، گلوتاتیون پراکسیداز را تولید می کند): غذاهای دریایی، صدف، آجیل برزیلی، تخم مرغ، قارچ، غلات سبوس دار، گوشت اندام داخلی مانند دل، جگر، قلوه و حتی سیرآبی و محصولات لبنی.
 • غذاهای غنی از ویتامین سی؛ همچون مرکبات و فلفل دلمه ای و حتی مکمل ویتامین سی هم می تواند سطح گلوتاتیون را بالا نگه دارد هم می تواند اثرات هم افزایی برای بهبود لک ایجاد کند.
 • همچنین مکمل گلوتاتیون پیگمنتا می تواند یک روش خوب برای تقویت تولید آنتی اکسیدان طبیعی بدن شما باشد.

چگونه از پیگمنتا استفاده کنیم؟

از مکمل پیگمنتا برای حداقل 12 هفته استفاده کنید. در این دوازده هفته می توانید روزی 2 الی 4 قرص مصرف نمایید. اما کمتر از 2 قرص زیاد فایده ای نخواهد داشت. در کنار آن حتما از یک مکمل ویتامین سی مانند ایکس مارت استفاده کنید. روتین مراقبت از پوست شما باید متناسب با جنس پوستتان باشد به صورتیکه شما باید از محصولاتی همچون کوکتل های ضد لک فیس دوکس یا سایر محصولات خوب ضد لک استفاده کنید. نسبت به انتخاب شوینده نیز هم برای بدن و هم برای صورت حساس باشید و به هیچ عنوان ضد آفتاب را فراموش نکنید.

هر سوالی دارید در کامنت این مقاله مطرح کنید.

4.4/5 - (59 امتیاز)

253 نظر در “نقد و بررسی مکمل گلوتاتیون پیگمنتا

 1. Titi گفت:

  سلام
  ببخشید مادرم سالیان قبل مورد جراحی سینه قرار گرفتند (سرطان)
  من با مصرف پیگمنتا مشکلی ایجاد نمیشه برام؟ باعث کیست سینه نمیشه؟

  1. سلام تی تی جان / ضمن آرزوی سلامت برای شما و مادر بزرگوارت / نه مشکلی نداره عزیزم. گفته شده اگر کسی توده سرطانی داره مصرف نکنه ، نگفتن که ممکنه سرطان زا باشه. مرسی از شما

 2. ناشناس گفت:

  سلام بهترین روش مصرف برای جای جوش روزی چند عدد است ممنون

  1. سلام روزی دو عدد همراه با یک کرم لایه بردار مناسب مانند سرم کلیر اند دیفند نوتروژینا مصرف کنید. با تشکر

 3. Fafa گفت:

  سلام من پودر کلاژن بیوتی مصرف میکنم ایرادی نداره قرص پیگمنتارو همزمان باهاش مصرف کنم؟؟

  1. سلام فافا جان / نه هیچ مشکلی نداره مصرف کنید. اصلا به هم ارتباطی ندارند. مرسی از شما

 4. مریم گفت:

  سلام خسته نباشید آیا قبل از اقدام ب بارداری مصرف این قرص مضر نیس؟

  1. سلام مریم جان خیر قبل اقدام مضر نیست. در کل مضر نیست فقط برای احتیاط گفته شده در دوران بارداری مصرف نشود. مرسی از شما

 5. مری جون گفت:

  سلام وقت بخیر
  من پوستم سبزه است آیا می تونم برای روشن شدن کل بدنم از این قرص استفاده کنم ؟
  بیماری خاصی ندارم

  1. سلام مری جون / بله میتونی مشکلی نداره. ولی رنگ سبزه خیلی روشن نخواهد شد ولی خوش رنگ و زیباتر میشه. مرسی از خضورت

 6. Zohal گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من پوست بدنم سفیده اما پوست صورتم چند درجه تیره تره آیا مشکلی نداره پیگمنتا مصرف کنم؟

  1. سلام زحل عزیزم مشکل که نداره میتونید استفاده کنید. ولی وقتی پوست صورت تیره تر است یعنی شما خیلی جلو نور بودید و ضد افتاب هم درست نزدید. پس ضد آفتاب بزنید و حتی لامپ های محیط زندگی هم تبدیل کنید به مدل اس ام دی. با تشکر از شما

   1. Zohal گفت:

    ممنون از پاسخگوییتون♥️♥️موفق باشید

 7. زینب گفت:

  سلام ببخشید این کپسول باعث کاهش اثر لیزر موی زائد نمیشه ؟؟
  با داروی زاکرل تداخل نداره؟!

  1. سلام زینب جان / خیر اصلا به لیزر موی زائد و سایر لیزر ها ربطی ندارد. با زاکرل هم تداخلی ندارد. برای بیماری شما هم خیلی میتواند مفید باشد. بازم سوالی بود در خدمت شما هستم

 8. شادی گفت:

  باسلام ببخشید پیگمنتا با مکمل کلاژینو یکی هست یا باهم دیگه فرق میکنن بعد اینکه آیا پیگمنتا عوارض داره ؟

  1. سلام شادی جان مکمل کلاژینو کلاژن است و با پیگمنتا کاملا فرق داره. پیگمنتا عوارض نداره چون 4 تا ویتامین است و چیز عجیبی نیست. مرسی از حضورت

 9. Shiva گفت:

  سلام آیا این مکمل باعث کم رنگ شدن تتو و هاشور ابرو میشود

  1. سلام شیوا جان / خیر روش حساب نکنید. اصلا ماجرا این نیست. با تشکر

  2. ناشناس گفت:

   سلام خانم دکتر،پیگمنتا حاوی هیدروکینون هست؟و اینکه این دارو عوارضی روی کلیه و کبد نمیزاره؟

   1. سلام دوست عزیزم / خیر مکمل پیگمنتا حاوی هیدروکینون نیست . و عوارض خاصی ندارد چون کلا 4 نوع ویتامین است و دارو نیست. مرسی از شما

 10. رها گفت:

  سلام من روزی یه دونه می خورم آیا تاثیری داره و تا چند مدت می تونم ادامه بدهم ایا مدت زیاد ضرری برای بدن داره؟

  1. سلام رها جان / طبق تجربه محققان روزی یک دونه احتمال اثر گذاری اش کمه خیلی کم / اما باید امتحان کنی چون همه چیز بستگی به ژنتیک و شرایط فرد دارد. مصرف طولانی مدت مشکلی ندارد. ممنون از حضورت

 11. لوسی گفت:

  سلام در بروشور نوشته با قرص های قند تداخل داره من دیابت ندارم اما روزانه یک عدد گلوکوفاژ مصرف میکنم با کپسول پیگمنتا تداخل نداره؟ اگه تداخل داشته باشه میتونم گلوکوفاژ رو قطع کنم

  1. سلام لوسی جان / توصیه میکنم با هم نخورید. گرچه تداخلی براش ثبت نشده اما دلیل نمیشه تداخلی وجود نداشته باشه. متفورمین معمولا با ویتامین ها تداخل نداره ولی بهتره با گلوتاتیون نخورید. از طرفی چون رفع PCOS مهمتره به نظر بهتره تمرکزتون روی اون باشه تا گلوتاتیون. مرسی از شما

  2. زهرا گفت:

   سلام
   لطفا یه ضدلک خیلی خوب درکنار مصرف این مکمل معرفی میکنید

   1. سلام زهرا جان میتونید از آلفاآربوتین های اوردینری و یا کرم های پیگمازوم فیس دوکس استفاده کنید. توی سایت هستند. در بخش محصولات ضد لک . بازم سوالی بود در خدمتم

سوال یا نظری دارید حتما مطرح کنید ??

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

ضد آفتاب سولاریس آردن
مراقبت از پوست
دکتر شبنم فریدفر

نقد و بررسی ضد آفتاب سولاریس آردن

اولین ضد آفتاب سولاریس که در اینجا بررسی میکنیم لوسیون آبی ضد آفتاب (آکوا نیوژن) فاقد چربی SPF50+  آردن یک

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید