نقد و بررسی مکمل گلوتاتیون پیگمنتا

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
مکمل گلوتاتیون پیگمنتا

آنچه می‌خوانید:

مکمل گلوتاتیون پیگمنتا با برند درمکس تولید شرکت داروسازی پارس حیان، تولید کننده برتر به انتخاب انجمن داروسازان ایران است. این مکمل طبق ادعای درمکس یک محصول نوتریکازمتیک برای کمک به روشن شدن رنگ پوست است و به سلامت پوست نیز کمک میکند. این مکمل ترکیبی از چند ویتامین و آنتی اکسیدان برای مقابله با فرآیند پیری زودرس پوست است و همزمان به کاهش تیرگی ها و لک های پوستی کمک زیادی خواهد کرد.

این مقاله صرفا یک راهنما و معرفی گلوتاتیون با نام تجاری پیگمنتا است و به هیچ عنوان هدف تبلیغ تجاری با ادعای اثر بخش بودن آن برای روشن شدن لک و تیرگی های پوست نیست.

این مکمل حاوی مقدار قابل توجه گلوتاتیون، آلفا لیپوئیک اسید (ALA) ، عصاره دانه انگور و ویتامین سی و ویتامین ایی است که با مکانیسم های مختلف منجر به کاهش تولید ملانین شده و سطح سلامت و ظاهر پوست را بهبود میدهند.

موارد منع مصرف و عوارض مکمل پیگمنتا

مصرف فرآورده برای کودکان توصیه نمی گردد. در افراد مبتلا به بیماری های کبدی، کلیوی و مشکلات انعقادی خون با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف شود. در صورت وجود بدخیمی یا توده سرطانی فعال مصرف این مکمل ممنوع است. در صورت بروز علائم حساسیت، مصرف فرآورده قطع شده و با پزشک مشورت شود. هیچ گونه عوارضی برای این مکمل در افراد سالم و افراد غیر سرطانی محتمل نیست. این مکمل فاقد شیر ، گندم ، گلوتن ، سویا ، تخم مرغ و شیرین کننده است. مکمل پیگمنتا فاقد هر گونه عارضه جانبی بوده و تاکنون هیچ موردی از آن گزارش نشده است.

توصیه ها مهم برای استفاده از پیگمنتا

 • مطابق دستور پزشک یا داروساز ، فرآورده را مصرف نمائید. در دوران بارداری و شیردهی با مشورت پزشک مصرف شود.
 • در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی، آن را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید. روزانه دو عدد کپسول، همراه با غذا با مقدار کافی آب یا با دستور پزشک مصرف شود.
 • در دمای کمتر از 25 درجه سانتیگراد و دور از نور مستقیم آفتاب، رطوبت و دسترس کودک نگهداری نمایید.
 • اگر در کادر زیر تصویر محصول پیگمنتا را نمی بینید پس این محصول فعلا برای خرید در سایت ما موجود نیست.

محصولات موضعی برای عملکرد بهتر پیگمنتا

در پلان های ضد لک رعایت نکاتی همچون انتخاب صحیح محصولات موضعی و استفاده صحیح از آنها در کنار مکمل پیگمنتا ضرورت دارد. در یک پلان ضد لک برای بهبود تیرگی و لک های پوستی وجود محصولاتی همچون شوینده مناسب، لایه بردار مناسب، کرم ضد لک مناسب به همراه کرم ضد آفتاب واجب است. تاکید شده که استفاده منظم، صحیح و سر وقت از این محصولات لازمه اثر بخشی و دستیابی به نتایج مطلوب و طولانی مدت است. در زیر می توانید به تفکیک محصولاتی را مه برای استفاده همزمان با مکمل پیگمنتا توصیه می شود مشاهده بفرمایید.

محصولات مکمل برای پیگمنتا

عملکرد های مهم گلوتاتیون در بدن

 • ساختن DNA که عناصر سازنده پروتئین ها و سلول ها است.
 • حمایت از عملکرد سیستم ایمنی بدن
 • تشکیل سلولهای اسپرم
 • تجزیه برخی از رادیکالهای آزاد
 • کمک به عملکرد آنزیم های خاص
 • بازسازی ویتامین های سی و ایی
 • انتقال و خروج جیوه از مغز
 • کمک به کبد و کیسه صفرا برای مقابله با چربی ها
 • کمک به مرگ سلولی برنامه ریزی شده یا همان آپوپتوز

گلوتاتیون چیست؟

گلوتاتیون یک تری پپتید است که از آمینو اسیدهای گلایسین، سیستئین و گلوتامیک اسید ساخته می شود. این ماده به طور طبیعی در کبد ساخته می شود و با غلظت 10 میلی مول بر لیتر در کبد وجود دارد. اما با افزایش سن و به دنبال آن افزایش استرس اکسیداتیو روند ساخت آن کند و سطح موجود آن در بافت ها کم می شود. گلوتاتیون در بسیاری از فرایندهای بدن از جمله ساخت و ترمیم بافت، تولید مواد شیمیایی و پروتئین مورد نیاز بدن و تقویت سیستم ایمنی نقش دارد.

گلوتاتیون دو فرم دارد؛ فرم کاهش یافته که به ال گلوتاتیون یا GSH شهرت دارد و فرم فعال است و فرم اکسید شده آن که به GSSG شهرت دارد و فرم غیر فعال است. گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان مهم و قدرتمند در بدن انسان است که مطالعات نشان داده است که بسیار ماده ی امیدوار کننده ای برای روشن شدن پوست درگیر با هایپرپیگمنتیشن (تولید غیر طبیعی ملانین) و همچنین افزایش رطوبت پوست و کم کردن نشانه های پیر پوستی است.

glutathione pigmenta

گلوتاتیون یا همان GSH تقریباً در هر سلول از بدن انسان یافت می شود ، بیشترین غلظت آن در کبد است، بطوریکه وجود آن در روند سم زدایی بدن و در سیستم دفاعی طبیعی بدن حیاتی است. باکتری ها ، ویروس ها ، تشعشعات ، سمیت فلزات سنگین ، داروهای خاص و حتی روند طبیعی پیری می توانند باعث آسیب دیدن سلول های سالم توسط رادیکال های آزاد شده و گلوتاتیون سلولی را تخلیه کنند.

هنگامی که تجمع رادیکال های آزاد بیش از توانایی بدن در خنثی سازی و از بین بردن آنها باشد، استرس اکسیداتیو رخ می دهد. عملکرد اصلی گلوتاتیون کاهش این استرس اکسیداتیو، محافظت از سلول ها، میتوکندری و سایر اندام ها است. GSH همچنین باعث تقویت روند بکارگیری و بازیافت دیگر آنتی اکسیدان های درون سلول می شود. ویتامین هایی مانند ویتامین سی، ویتامین ایی و آنتی اکسیدان آلفا لیپوئیک اسید (ALA).

آلفا لیپوئیک اسید

در مکمل پیگمنتا هدف از وجود ALA بازسازی سایر آنتی اکسیدان ها مانند گلوتاتیون، ویتامین ایی، ویتامین سی و حتی کیوتن Q10 است. ALA می تواند ویتامین ایی را که اکسید شده به طور غیر مستقیم بازسازی یا بازیافت کند و همچنین اسکوربیک اسید را از فرم دهایدرواسکوربیک اسید بازیافت نماید. ALA به طور مستقیم یا غیر مستقیم می توان یون فلزات سنگین و سمی که وارد بدن می شوند را شلات کند تا بی اثر و قابل دفع شوند و نتوانند به بافت های بدن آسیب برسانند. این مقوله شلات نمودن فلزات به طور غیر مستقیم روی توان افزایش گلوتاتیون درون سلولی اثر دارد چون گلوتاتیون خود نیز یک شلات کننده یون های فلزات سمی است پس ALA پیش مرگ GSH می شود تا سطح گلوتاتیون بالا بماند.

زمانیکه GSH در سلول های بدن گشت زنی میکند و رادیکال های آزاد را خنثی میکند به فرم اکسید شده و غیر فعال خودش تبدیل می شود. مکانیسم عمل آن برای روشن شدن پوست و کاهش تولید ملانین در پوست توسط مهار آنزیم فعالیت تیروزیناز، مهار فعال سازی مسیر فئوملانین و مهار گونه های فعال اکسیژن (ROS – رادیکال های آزاد اکسیژن) پس از قرار گیری در معرض نور آفتاب است.

خرید اینترنتی سرم آرجرلین 10% اوردینری

فئوملانین چیست؟

سه نوع ملانین وجود دارد که یکی از آنها فئوملانین (Pheomelanin) است که تا حد زیادی مسئول رنگ قرمز – قهوه ای پوست و رنگ قرمز مو و حتی رنگ کک و مک است. در مراحل دوگانه اولیه تشکیل ملانین، آنزیم تیروزیناز مهمترین آنزیم است که طی مراحلی ترکیبی بنام ال دوپاکینون را تشکیل میدهد. به دنیال تشکیل ال دوپاکینون دو مسیر در راستای سنتز ملانین وجود خواهد داشت که اولی مسیر سنتز ائوملانین است و دومی مسیر سنتز فئوملانین خواهد بود. مسیر دوم زمانی است که ال دوپاکینون در مجاورت آمینو اسیدهای سیستئین و گلوتاتیون قرار بگیرد که منجر به سنتز فئوملانین می شود.

ذخیره سلولی اصلی سیستئین، مولکول گلوتاتیون است که مهمترین آنتی اکسیدان سلولی نیز است. این احتمال وجود دارد که سنتز فئوملانین ذخایر گلوتاتیون را تخلیه کند، که می تواند ملانوسیت ها (سلول تولیدکننده رنگدانه در پوست) را در معرض آسیب اکسیداتیو و سرطان زایی قرار دهد. با این فرضیه می توان نتیجه گرفت که این وجود فئوملانین نیست که سرطان زاست، بلکه عدم وجود گلوتاتیون است (که سنتز فئوملانین آن را ممکن می سازد) که امکان آسیب اکسیداتیو و سرطان را ممکن می سازد. (Ann M. Morgan et al., 2014)

نقش گلوتاتیون در مقابله با پیری

با افزایش سن تولید گلوتاتیون به طور طبیعی در بدن ما کاهش می یابد. وقتی سطح کمی از گلوتاتیون در بدن تشخیص داده شود، ممکن است سلول دچار آسیب، تجزیه و یا نابودی شود. از آنجا که گلوتاتیون نقش مهمی در سلامت سلولی و میتوکندری دارد، پس در سلامت و طول عمر ما تأثیر زیادی دارد و به ما کمک می کند جوان تر به نظر برسیم. خاصیت آنتی اکسیدانی آن از سلول ها در برابر آسیب محافظت می کند و در سم زدایی بدن نیز از تجمع سموم جلوگیری می کند. بسیاری از علائم رایج پیری و بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی ، بیماری آلزایمر و دیابت با کاهش سطح گلوتاتیون همراه است. بنابراین ، هرچه گلوتاتیون بیشتری در بدن داشته باشیم ، سلول ها و میتوکندری های ما از سلامت بیشتری برخوردار هستند و احتمال تجزیه سلول ، افزایش خطر بیماری و مرگ سلولی کمتر است.

گلوتاتیون پیگمنتا درمکس

مکمل پیگمنتا درمکس

مکمل گلوتاتیون پیگمنتا علاوه بر گلوتاتیون حاوی ویتامین های سی و ایی، آنتی اکسیدان های قدرتمند آلفا لیپوئیک اسید و عصاره هسته انگور است. مجموعه ای از آنتی اکسیدان ها که می توانند با تیرگی پوست در اثر در مجاور نور آفتاب بودن مقابله کنند. البته ویتامین سی خوراکی چون نمی تواند زیاد به پوست برسد ما مجبوریم و توصیه میکنیم که از کرم های ویتامین سی موضعی استفاده شود.

استفاده از ویتامین سی موضعی می تواند به بالا ماندن سطح گلوتاتیون سلولی پوست کمک کند زیرا اولین سپر دفاعی در مقابله با رادیکال های آزاد ویتامین سی است و در نتیجه از مصرف بی رویه گلوتاتیون جلوگیری میشود. به همین ترتیب می توان ادعا کرد که استفاده مازاد ویتامین سی به صورت خوراکی فراتر از دوزی که در خود مکمل پیگمنتا وجود دارد نیز میتواند بسیار کمک کند تا سطح گلوتاتیون بدن در حالت ایده آل باقی بماند. وقتی شما کمبود ویتامین سی داشته باشید قطعا پتانسیل بیشتری برای تیرگی پوست و لک شدن پوست دارید.

یکی از عوامل تیرگی پوست خاصیت اکسیداتیو اشعه ماوراء بنفش است که سبب فعال شدن ملانوژنز یا همان فرایند تشکیل ملانین در پوست میشود. اشعه یو وی قادر به تولید رادیکالهای آزاد گونه های فعال اکسیژن (ROS) در پوست است که میتوانند سبب القاء ملانوژنز بواسطه فعال شدن آنزیم تیروزیناز گردند.

در این بین این آنتی اکسیدان ها هستند که با خنثی نمودن این رادیکال ها و یا ایجاد کمپلکس با یون مس موجب شلات کردن یون مس و نهایتا مهار آنزیم تیروزیناز میشوند که منجر به جلوگیری از روند تشکیل ملانین می گردد. آنتی اکسیدانهایی که می توانند در این فرایند کمک کننده باشند در مکمل پیگمنتا قرار دارند. در جدول زیر میزان دوز مواد موجود در مکمل پیگمنتا را مشاهده میکنید.

دوره درمان مکمل گلوتاتیون چقدر است؟

توصیه می شود با توجه به اثر بخشی تدریجی این مکمل، مصرف مکمل پیگمنتا را حداقل برای زمان 12 هفته برنامه ریزی نمایید اگرچه می توانید این زمان را به دلخواه افزایش دهید و تا 24 هفته نیز مصرف را ادامه دهید. به این صورت که شما باید روزانه حداقل 400 میلی گرم گلوتاتیون معادل دو عدد کپسول مصرف نمایید. در حالت مصرف روزانه دو قرص برای 12 هفته شما به 6 بسته پیگمنتا نیاز خواهید داشت.

توصیه می شود از مکمل ویتامین سی دو بار در روز و هر بار 500 میلی گرم برای اثر بخشی بهتر در کنار مکمل پیگمنتا استفاده نمایید.

شما می توانید مصرف پیگمنتا را تا روزانه 4 عدد کپسول افزایش دهید (به شرط داشتن فعالیت ورزشی خوب و یا حرفه ای) یعنی هر بسته پیگمنتا برای مصرف یک هفته باشد. اگر اهل ورزش نیستید پس به همان دو عدد قرص در روز بسنده کنید. در حالتی که بخواهید روزانه 1000 میلی گرم معادل چهار عدد کپسول مصرف نمایید شما در سه ماه به 12 بسته پیگمنتا نیاز و اگر برای روزی دو عدد برنامه ریزی کنید شما به 6 بسته برای سه ماه نیاز خواهید داشت. امکان مصرف طولانی مدت این مکمل با دوز متعادل روزانه یک یا دو عدد کپسول بعد از سه ماه نیز برای مدت نا محدود وجود دارد.

عنوان ترکیباتدوز موجود در یک قرص پیگمنتادوز لازم برای روش شدن پوست
ال-گلوتاتیون250 میلیگرم400 الی 1000 میلیگرم در روز
ویتامین سی50 میلیگرمتا 1000 میلیگرم در دو یا سه وعده در روز
ویتامین ایی50 واحد بین المللی100 واحد در روز کافی است
آلفا لیپوئیک اسید50 میلیگرمحداقل 100 میلیگرم در روز
عصاره هسته انگور25 میلیگرم50 میلیگرم حداقل در روز

اهمیت کرم ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب رکن اصلی در درمان تیرگی ها و لک های پوست هستند. به صورتی که اغلب متخصصین اعتقاد دارند یک کرم ضد آفتاب اگر صحیح استفاده شود میتواند 50% موفقیت یک پلان ضد لک را برای شخص بیمار تضمین کند، پس به صورت صحیح ضد آفتاب بزنید و منظم تمدید کنید. چون بدون ضد آفتاب از مکمل گلوتاتیون پیگنتا هیچ نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

آیا گلوتاتیون برای روشن شدن پوست موثر است؟

گلوتاتیون نه تنها ملانین (رنگدانه) پوست را کاهش می دهد بلکه باعث کاهش چین و چروک و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست نیز می شود. گلوتاتیون عمدتا با مهار آنزیم تیروزیناز روی تولید رنگدانه ها اثر می گذارد، پس شما برای اصلاح لک های موجود نیاز به یک لاکتیک اسید و یا گلایکولیک اسید خوب نیز دارید. در یک پژوهش دیده شد که هر دو فرم فعال و غیر فعال گلوتاتیون برای دستیابی به اثر روشن کنندگی پوست کار میکنند و به نظر میرسد اثرات آن بسیار تدریجی است و هفته ها طول میکشد. معمولا تاثیر روی فرایند تشکیل فئوملانین گذرا است و باید برای حفظ اثر سفید کنندگی پوست به مصرف گلوتاتیون ادامه داد.

مکمل گلوتاتیون

پیگمنتا

اما می توان بجای مصرف مکمل نسبتا گران قیمت گلوتاتیون؛ دست کم با کرم های ویتامین سی در کنار ضد آفتاب و تغذیه مناسب نسبت به بالا ماندن سطح گلوتاتیون در پوست اقدام کرد. در یک بررسی کوچک نشان داده شد که گلوتاتیون نتایج مشخصی روی روشن شدن پوست داشت و همچنین پسوریازیس را کاهش داد وقتی با خوردن پروتئین آب پنیر یا همان پروتئین وی همراه شد که حاوی گلوتامیل سیتئین است که پیش ساز فرم فعال گلوتاتیون GSH است. چشمگیرترین مورد مشاهده شده در همان مطالعات ذکر شده این بود که گلوتاتیون فقط پوست را روشن نمی کند، بلکه بهبود قابلیت ارتجاعی پوست و کاهش ظاهر چین و چروک را نیز به دنبال دارد.

منابع غذایی تامین کننده گلوتاتیون

به طور طبیعی در برخی از غذاها از جمله مارچوبه، آووکادو، کلم، کلم بروکسل، اسفناج، کلم بروکلی، سیر، پیازچه، گوجه فرنگی، خیار، بادام و گردو می توان گلوتاتیون را یافت. با این حال ، عواملی مانند پخت و پز و نحوه نگهداری این غذاها می توانند بر سطح گلوتاتیون مواد غذایی تأثیر بگذارند. در برخی موارد با پخت و پز می توان مقدار گلوتاتیون مواد غذایی را 30 تا 60 درصد کاهش داد.

راه های دیگر دریافت گلوتاتیون در رژیم غذایی خوردن غذاهایی است که حاوی عناصر سازنده مورد نیاز برای افزایش سطح گلوتاتیون به طور طبیعی هستند. این غذاها سرشار از پیش ماده گلوتاتیون یعنی سیستئین و سایر غذاهای حاوی گوگرد و همچنین سلنیوم هستند.

 • پروتئین وی ( آب پنیر) (سرشار از سیستئین ، عنصر سازنده گلوتاتیون)؛ خوردن منبع شیر گاو تغذیه شده با چمنزار طبیعی و با کیفیت خوب می تواند ساخت GSH را آسان کند.
 • غذاهای چلیپایی؛ کلم بروکلی، کلم، گل کلم، کلم پیچ، کلم بروکسل، کلم بوک چوی، راکت یا شابانک، شاهی، تربچه. غذاهای حاوی گوگرد: سیر، پیاز، پیازچه، موسیر، تره فرنگی.
 • غذاهای غنی از اسید آلفا لیپوئیک اسید؛ (آنتی اکسیدانی که به بازسازی سطح گلوتاتیون کمک می کند): گوشت اندام داخلی مانند دل، جگر، قلوه و حتی سیرآبی، گوشت گاو، مخمر آبجو، کلم بروکلی، اسفناج، کلم بروکسل، نخود فرنگی، گوجه فرنگی.
 • غذاهای غنی از سلنیوم؛ (بخشی از عناصر سازنده آنزیمی است که گلوتاتیون ، گلوتاتیون پراکسیداز را تولید می کند): غذاهای دریایی، صدف، آجیل برزیلی، تخم مرغ، قارچ، غلات سبوس دار، گوشت اندام داخلی مانند دل، جگر، قلوه و حتی سیرآبی و محصولات لبنی.
 • غذاهای غنی از ویتامین سی؛ همچون مرکبات و فلفل دلمه ای و حتی مکمل ویتامین سی هم می تواند سطح گلوتاتیون را بالا نگه دارد هم می تواند اثرات هم افزایی برای بهبود لک ایجاد کند.
 • همچنین مکمل گلوتاتیون پیگمنتا می تواند یک روش خوب برای تقویت تولید آنتی اکسیدان طبیعی بدن شما باشد.

چگونه از پیگمنتا استفاده کنیم؟

از مکمل پیگمنتا برای حداقل 12 هفته استفاده کنید. در این دوازده هفته می توانید روزی 2 الی 4 قرص مصرف نمایید. اما کمتر از 2 قرص زیاد فایده ای نخواهد داشت. در کنار آن حتما از یک مکمل ویتامین سی مانند ایکس مارت استفاده کنید. روتین مراقبت از پوست شما باید متناسب با جنس پوستتان باشد به صورتیکه شما باید از محصولات ضد لک تخصصی از برند های خوب مانند اوردینری، گارنیر ، نوتروژینا و محصولات ایرانی با کیفیت مانند ضد لک فیس دوکس یا سایر محصولات خوب ضد لک استفاده کنید. نسبت به انتخاب شوینده نیز ؛ هم برای بدن و هم برای صورت حساس باشید و به هیچ عنوان ضد آفتاب را هم فراموش نکنید.

هر سوالی دارید لطفا در کامنت این مقاله مطرح کنید، چون در چت سایت ما برای گلوتاتیون مشاوره نمیدهیم. مرسی

4.5/5 - (73 امتیاز)

369 نظر در “نقد و بررسی مکمل گلوتاتیون پیگمنتا

 1. Solin گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر کپسول پیگمنتا رو وقتی استفاده میکنم. میتونم همزمان باهاش کپسول کیم داکسی روهم بخورم؟ برای جوشا وآکنه بدم میخورمش. مشکلی وجود نداره تداخل این دوتا؟ وشما گفتین بالای ۲۵سال باشه من ۲۴سالمه مشکلی نیست؟

 2. مینا گفت:

  سلام شبتون خوش ببخشید من یه سوال داشتم این قرص در دختر ۱۱ ساله با قد ۱۵۵ و وزن ۴۰ کیلوگرم که به سن بلوغ نرسیده در کنار روشن شدن پوست عوارضی مثل توقف رشد قدی یا رسیدن به بلوغ زودرس در پی داشته باشه؟ ممنون میشم اگه جواب بله است راهکار بدون عوارض رو بفرمایید

 3. هانیه گفت:

  سلام ببخشید خانم دکتر / پیگمنتا در حد گلوتاتیون که تزریق میکنن یا قرصش رو میخورن موثر هست در سفید شدن پوست؟ من سبزه ام و میخوام یکم روشن تر ب گنومی تغییر کنه ایا واقعا شدنیه ک پیگمنتارو مصرف کنم ؟

  1. سلام هانیه جان تا حد کمی اثر داره ولی فکر نکن که سفید میشی. فقط کمی خوش رنگ و شاداب میشه پوستت. به نظرم قرص بهتر از تزریق است. با تشکر از شما

 4. مریم گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز من هشت ساله بیماری ویتیلگو دارم مدت هشت ماهه دارم پیگمنتا استفاده میکنم میتونم هنوزم ادامه بدم

 5. نگار گفت:

  با سلام و احترام؛ آيا پيگمنتا به بهبود بيماري پسوريازيس كمك خواهد كرد؟ ضمنا من با استفاده ازش جوش زدم.

  1. سلام نگار جان برای پسوریازیس ممکن است مفید باشد ولی رسما برای بهبود و درمان آن تاییده ای ندارد. بررسی کنید ببینید جوش زدن ما ممکن است ناشی از چیز دیگری باشد چون پیگمنتا اصلا احتمالا اینکه باعث جوش زدن باشد ندارد. با تشکر

 6. Baharak گفت:

  ایا قرص پیگمنتا درمکس دائمی هست؟؟یا چی؟؟؟

  1. بنام خدا سلام / یا چی. با تشکر از شما بهارک عزیز

 7. فاطمه گفت:

  هر دو سينه ام فيبروزكيستيك داره ميتونم از قرص پيگمنتتا استفاده كنم؟ممنونم خانم دكتر عزيز

  1. سلام فاطمه جان خیر نکنید. آرزوی سلامت دارم برای شما

 8. رعنا گفت:

  سلام خانم دکتر. جای جوش های من رو صورتم میمونه آیا میتونم برا این مشکل استفاده کنم؟پوست مختلط رو به چرب دارم.ضد لک موضعی هم اثر نمیکنه.ضدآفتاب و روتین پوستی رو هم رعایت میکنم.ازمایش هورمونی هم نرماله / جوش های قرمز دردناک گاهی چرکی در چانه و زیر گونه ها ایجاد میشه جاش قهوه ای و قرمز میمونه

  1. سلام رعنا جان پاسخ خیر است. اینکه بعضی دوستان فکر میکنن مراقبت موضعی نتیجه نمیده ولی ممکنه پیگمنتا نتیجه بده یک تفکر اشتباه است. شما اگر نتیجه نگرفتید به خاطر این است که روتین خوبی نداشتید که منظم و درست ادامه بدید. با تشکر از شما

 9. ابتسام گفت:

  سلام خانم دکتر من صفرامو در آوردم این قرص واسه من ضرر داره من دوماه دارم میخورم ولی خیلی دارم جوش میزنم کبدم ی ماه پیش آزمایش دادم سالمه

  1. سلام ابتسام عزیز پیگمنتا یک چیزی شبیه به ویتامین سی است و با مشکل جوش زدن و در آوردن صفرا هیچ ارتباط و تداخلی ندارد. جوش میزنید دلایلی دیگری دارد. آرزوی سلامتی دارم برای شما

 10. اخترالملوک گفت:

  سلام . خانم دکتر من فیبروم رحمی دارم پریودهام سنگین میشه آیا مصرف پیگمنتا باعث زیاد شدن خونریزی پریودی میشه.میتونم مصرف کنم

  1. سلام اختر عزیزم ، پیگمنتا اتباطی با مشکل شما ندارد. دوست دارید میتونید استفاده کنید. با تشکر

 11. فخرالتاج گفت:

  سلام من ۱۹سالمه ،جوش زیاد داشتم دکتر راکوتان تجویز کرد الان پوستم خیلی تیره تر شده ،مصرف پیگمنتا موثره؟

  1. سلام عزیزم پاسخ خیر است شما سنتون خیلی کم است از طرفی پیگمنتا رو برای همچین مشکلی تجویز و توصیه نمیکنند. شما نیاز به محصولات موضعی مناسب دارید نه به پیگمنتا. با تشکر از شما

 12. ساناز گفت:

  سلام خانوم دکتر ببخشید من تنبلی تخمدان دارم و تحت درمان هستم. امکان داره تنبلی تخمدان و کیست رو بدتر کنه؟

  1. سلام ساناز عزیزم خیر ربطی نداره و اصلا جای نگرانی در این مورد وجود ندارد. با تشکر از حضورت

 13. mobin گفت:

  سلام وقت بخیر
  تاثیر پیگمنتا بیشتر توی رفع چین و چروک هستش یا سفید شدن پوست ؟

  1. سلام مبین جان شما حتی حوصله خواندن چهار جمله از مطلب را هم نداشتید نه؟ هدف پیگمنتا روشن کردن پوست است. بخاطر آنتی اکسیدان بودن میتواند در کاهش نشانه های پیری نیز اثر داشته باشد. با تشکر

  2. دو نقطه گفت:

   سلام خوبی عزیزم خسته نباشید برای صورت لکه دارم

 14. نیلوفر گفت:

  سلام خانم دکتر من بیست روزه دارم لزل ک محصول خارجی گلوتا هست استفاده میکنم بنظر شما پیگمنتا بهتره یا لزل؟؟ نوشته بود سرطان زا هستن و در دوره های طولانی نباید استفاده بشن بنظر شما چند دوره استفاده کافیه برای استفاده یعنی چند ماه ؟؟

  1. سلام احتراما هیچ علاقه ای به این اسم لزل ندارم . اصلا اسمش هم مشکوک است و ترجیح میدم در مورد اش اظهار نظر نکنم. پیگمنتا چون تولید ایران است و شرکت اش هم معتبر و پولدار است توصیه میشه. کی گفته سرطان زا است؟ گفته شده کسی که سرطان داره نزنه. برعکس بهتون گفتن. در مورد اینکه چطور استفاده شود توی مقاله نوشتم لطفا بخونید. مرسی

 15. نیکا گفت:

  سلام خانم دکر وقت بخیر
  من پیگمنتا مصرف میکنم سرم ضد لک تینولا همـ میزنم،مشکلی نداره؟؟

 16. شیدا گفت:

  سلام من فیناستراید.تری فلوپرازین.اس سیتالوپرام وبوسپیرون مصرف میکنم میتونم پیگمنتابخورم؟

  1. سلام شیدا جان برای شما منعی ندارد. میتونید استفاده کنید. با تشکر

   1. شیدا گفت:

    وقتتون بخیر خانم دکتر من ام اس دارم و ریتوکسی مآب به صورت وریدی هر ۶ ماه تزریق میکنم ریتوکسیماب میتونم استفاده کنم و اینکه یکی از دوستانم با شرایط یکسان مثل من هست و ایشون مصرف میکه و اسهال بلغمی میگیره علتش چیه

    1. سلام شیدا جان ضمن آرزوی سلامت برای شما احتراما این موضوع در تخصص من نیست و شما باید با پزشک متخصص تون در این مورد مشورت کنید. داروهای بیماران خاص رو ما خیلی نمیتونیم دخالت کنیم. با تشکر از شما

   2. ناصری گفت:

    سلام من پویتم چندساله لک داره کرم ضدلک پیلارب استفده میکنم کم رنگ میشه ولی برمیگرده خواستم ببینم قرص پبگمنتا تاثیر داره

 17. samira گفت:

  سلام ببخشید من هر دو سینه ام کیست های ریزی دارد دکتر برای لکه های پوستم درمکس تجویز کرده مشکلی برای سینه هام نداره؟

 18. سارینا گفت:

  سلام خانم دکتر
  میخواستم بدونم آیا قرص های لزل هم مجوز های لازم رو دارن یا نه واینکه مدت ماندگاری بعد از تمام کردن دوره مصرف قرص ها حدودا چقدر هست برای روشن موندن حتما باید دائم مصرف بشه؟

 19. کاربر1 گفت:

  سلام وقت بخیر خانم دکتر.من ۲۰سالمه و بیماری کولیت زخمی دارم البته یکسال و نیمه تحت نظر پزشک دارو مصرف کردم و بیماری وارد فاز خاموشی شده خیلی وقته علائمش برطرف شده.الان مزالازین۵۰۰وآزارام۵۰ مصرف میکنم…میتونم از کپسول پیگمنتا استفاده کنم؟؟آیا تداخلی داره با داروهام؟

 20. مارال گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر، من پوستم روشنه مدت هاست که لک حاملگی روی یه قسمت هایی از صورتم هست، متخصص پوست کرم روشن کننده در مالیفت، ضد افتاب، پن روشن کننده،‌‌‌سرم حاوی ویتامین سی، وروزی یه دونه قرص پیگمنتا برام تجویز کردن، آیا با روزی یه دونه قرص در کنار این کرم ها جواب می گیرم؟؟

  1. سلام مارال جان احتمالش کم است ولی شاید جواب بگیرید. در هر حال به یاد داشته باشید که درمان شما طولانی مدت است و باید صبورانه همه اینا رو استفاده کنید. با تشکر

 21. ملیکا گفت:

  سلام من کیست سینه دارم و تنبلی تخمدان قرص اووبوست خوردم واسه تقویت تخمدانم صورتم لک شده دو سه هفتهس قرص قطع کردم حالا این پیگمنتا رو بخورم برای رفع لک صورتم موثر؟ اشکالی نداره کیست سینه دارم؟

  1. سلام ملیکا جان شما مجاز نیستی پیگمنتا بخورید. با تشکر از شما

 22. فهیمه گفت:

  سلام خانم دکتر
  خواستم بدونم مصرف کپسول پیگمنتا برا کسایی که تیرگی دورچشم ارثی دارند هم موثره؟

  1. سلام فهیمه جان / شاید مفید باشه ولی قطعا با پیگمنتا درمان نمیشود. شما باید روی درمان موضعی و کمی به تغذیه توجه و تمرکز کنید. با تشکر

  2. نماینده فقرا گفت:

   قیمتش چنده برا ما فقیرا خوبه. به صرفست یا کرم معجزه بزنیم

 23. فاطمه گفت:

  سلام خانوم دکتر خسته نباشین این مکمل تاثیری روی بیماری پوستی امیلوئیدوز داره یا نه و کلا این بیماری در طب نوین درمان دارد

  1. سلام فاطمه جان ، قطعا برای پیشگیری و رفع این مشکل کمک میکنه ولی درمان که نمیکنه ، بیماری ماکولار آمیلوئیدوز نیازمند انجام یک محموعه اقدامات درمانی منظم و طولانی مدت است و اینجوری نیست که با خوردن یک قرص یا زدن یک کرم درمان شود. بازم سوالی بود در خدمتم

 24. مریم گفت:

  سلام خانم دکتر روز چهارشنبه دکتر پوست بهم کپسول درمکس پیگمنت . ضدآفتاب ویتامین سی ویتالایر. کرم ضد لک درمالیفت . شستشوی صورت درمالیفت و یک کرم واسه صورتم مرطوب کننده برای پوست های حساس و قرمز (درصورتیکه اصلا من پوستم قرمز و حساس نیست) تجویز کردن . کپسول دو تا بعد از ناهار خوردم یکی پنجشنبه و یکی جمعه
  صورتم جوش های التهابی زده ممکنه از کپسول باشه یا مرطوب کننده مخصوص پوست های حساس؟

 25. جمالی گفت:

  سلام پگیمنتا ک مصرف میکنم میتونم در کنار گیاه خار مریم استفاده کنم واسه کبد هست

  1. سلام فکر نکنم هیچ ارتباطی به هم داشته باشند و مشکلی هم ندارن با هم. نمیدونم چرا فکر کردید این دو با هم ممکنه تداخل داشته باشند. مرسی از حضور شما

  2. مریم گفت:

   سلام خانم دکتر من آسم دارم واسپری مصرف میکنم میتونم انادرم پیگمنتاوبیوتین همزمان مصرف کنم؟؟؟

   1. سلام مریم جان از نظر من مشکلی نداره و فکر میکنم پزشکتون هم مخالفتی نکنن ولی بهتره هر چی میخوای مصرف کنید به پزشکتون بگید. مرسی از شما

 26. زینب گفت:

  سلام خانم دکتر
  این کپسول ممکنه که باعث جوش بشه؟ یا در اوایل استفاده برون ریزی داشته باشه؟

  1. سلام زینب جان / پیگمنتا تقریبا هیچ ارتباطی با جوش زدن ندارد . تنها ارتباط غیر مستقیم که ممکن است باشد این است که پیگمنتا خواص ضد التهابی دارد و ممکن است از التهاب منجر به بروز جوش خودداری کند یعنی امکان داره کمک کنه که جوش نزنی. ولی از آن طرف ماجرا بخوای نگاه کنی نه اصلا امانش نیست که باعث جوش زدن شما بشود. با تشکر شما

 27. عسل گفت:

  سلام خانم دکتر ، من پوستم روشنه
  ولی چند وقته یکم تیره شده
  من اگه از این قرص استفاده کنم به نظرتون چند درصد پوستم درست میشه؟
  آیا بعد از اتمام دوره مصرف احتمال داره باز رنگ قبلی صورت باز گرده؟

  1. سلام عسلم / ما نمیدونیم تا نزنی نمیدونیم . چون روی هر کسی یک جوری جواب میده و درصد موفقیت برای همه یکسان نیست حتی داریم اصلا جواب نگرفته چون رنگ طبیعی پوست که نمیشه سفید شه. در مورد برگشت خب ممکن است برگرده بله . بازم سوالی بود در خدمتم

  2. هانیه گفت:

   سلام خانم دکتر من پوستم سمت چپ صورتم لک قهوه ای بزرگ زده الان از پیگمنتا استفاده میکنم یک هفته هست نیاز به استفاده چیز دیگه ای هم هست که زودجواب بگیرم ممنونم

   1. سلام یک کرم لایه بردار آلفازوم شبانه بزن ، یک سرم ویتامین سی گارنیر هم صبح بزن ، آبرسان 72 ساعته سیمپل و یا آبرسان ویتامین سی گارنیر بگیر بزن. اینا از بهترین پیشنهاداتی است که بدون اینکه اطلاعاتی از خودت و لک ات داشته باشم برات دارم. هر سه محصول در سایت موجود است. مرسی از حضورت

   2. مبینا گفت:

    سلام من 18 سالمه سیستم بدنم یکم ضعیفه میتونم بخورم و ممکنه نتیجه بگیرم؟

 28. الهام گفت:

  سلام خانم دکتر من 20سالمه پوستم تیرس میخوام روشن بشه شما تجویز میکنید استفاده از این قرص رو

  1. سلام عزیزم الهام جان این مکمل برای بالای 25 سال خوبه البته برای شما ضرر هم نداره اگر مصرف کنید. ولی شما همون ویتامینس ی عادی رو مصرف کنید کافیه با یک تغذیه متنوع و عادی. مرسی از شما

 29. عسل گفت:

  سلام ، قرص پیگمنتا چه مدت باید مصرف شود تا نتیجه بدهد ؟ من پوستم در کل روشنه ولی الان یک مدتی که تیره شده
  آیا این قرص چند درصد باعث روشن شدن پوستم میشه ؟

  1. سلام عسل جان مقاله رو بخونید لطفا. ما نمیدونم چند درصد روشن میکنه چون روی هر کسی اثر متفاوت داره حتی بعضی افراد هیچ نتیجه ای نمیگیرن. روشن شدن پوست اتفاق میوفته ولی باید درست و طبق آن چیزی که در این مقاله گفتیم استفاده کنید و بدانید که حتی با این وجود هم ممکن است نتیجه دلخواهتون حاصل نشود. مثلا دوستی بود که هیچ وقت ضد افتاب نمیزد بعد میخواست با پیگمنتا روشن شود. خب نمیشه. هر کاری اصولی داره. ممنون از توجه شما

   1. عسل گفت:

    خب شما برا اینکه حتما نتیجه بده چطور مصرفش رو پیشنهاد میکنی؟ در کنارش باید چیزی هم استفاده. کنیم ؟

  2. اسما حسین پور گفت:

   سلام خانم دکترعزیز،پیگمتا برای افراد ۱۸سال یا زیر۱۸سال که تازه یه لک کوچولو روی صورتش افتاده میتونه مناسب باشه؟؟؟

   1. سلام اسما جان خیر برای شما نیست البته ضروری هم نداره، ولی شما خودت بدنت گلوتاتیون میسازه، شما بهتره ضد آفتاب درست بزنی اینجوری مشکل حل میشه. مرسی از توجه شما

  3. شقایق گفت:

   سلام خانم دکتر من میخوام از این قرص برای روشن شدن کل بدنم استفاده کنم نه فقط صورت آخه جاهای مختلف بدنم لک داره شما هم گفتین که باید از ضد آفتاب استفاده کنم تا نتیجه بگیرم چطور میشه؟

   1. سلام شقایق جان استفاده کن امیدوارم نتیجه بگیرید. ضد افتاب برای صورت عرض کردم مگر اینکه شما توی ریو زندگی کنید که بدنتون هم نیاز به ضد آفتاب داشته باشد. ولی برای کل بدن هم باید پن لوفازوم و یا صابون گوگرد بگیری همراه با کرم بدن برای نواحی لک شه و حتی گاهی لازمه که لایه بردار زده شود. پیگمنتا به تنهایی اغلب نمیتونه کمک کنه. با تشکر

 30. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر من بر اثر بارداری لک زدم ایا این قرص لک ها را از بین میبره،والان یک هفته هست که شروع به خوردن کپسول پیگمنتا کردم بعضی مواقع معده درد دارم اشکالی نداره

 31. محمدجواد غفوری گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز / فرمودید روزی دو عدد قرص مصرف شود ، با چ فاصله زمانی ؟ میشه هم زمان هردو قرص رو مصرف کرد؟

  1. سلام آقای غفوری عزیز / بله باید با هم میل بفرمایید. من در کل توصیه نمیکنم در دو نوبت جدا هر بار یک عدد قرص خورده شود چون ممکن است جذب کمتری رخ دهد. با تشکر از شما

 32. Fateme گفت:

  سلام باعث‌ویتیلیگو‌ نمیشه؟

 33. حنا گفت:

  سلام حتما باید روزی دوتا خورده بشه اگه یه دونه بخوریم یعنی اثر نمیذاره

  1. سلام حنا جان / بله باد دو تا بخورید چون همین جوری هم ممکنه مقداریش توی روده جذب نشود. بیشتر از دو تا هم به دلیل وجود ویتامین ایی که دارند من توصیه نمیکنم بخورید. امیدوارم همیشه خوب و زیبا باشی

 34. گفت:

  آمپول سفید کننده ی بدن رو از کجا باید تهیه کنم؟

  1. سلام داروخانه ها ندارن و جایی رو نمیشناسم که موجود باشه. با تشکر از شما

 35. آوا گفت:

  سلام نظری درموردتزریق آمپول گلوتاتیون دارین اگه دوز کم برا کسی که پوستش سفیده ولی یکدست نیس انجام بشع ضررش چقده ممنون میشم جواب بدین مقاله رو هم خوندم

  1. سلام آوا جان / این شما نیستی که تصمیم میگیری چقدر گلوتاتیون تزریق بشه ، متخصص پوست تصمیم میگیره / گلوتاتیون خالص در ویال های با دوز 1200 میلیگرم عرضه شده و متخصصان اعتقاد دارند تزریق وریدی اون ممکن است با هر دوزی عوارضی داشته باشد. برای روشن شدن پوست به دوز روزانه مشخصی نیاز است. حال به صورت تزریق و یا به صورت خوراکی / شما اگر بالای 25 سال هستید میتونید از هر دو فرم خوراکی و تزریقی تحت نظارت یک متخصص پوست استفاده کنید ولی باید بدانید گلوتاتیون به تنهایی ممکن است لک های شما را از بین نبرد و شما نیاز به روتین موضعی خوبی در کنارش دارید. مقاله هم نخوندی. مرسی از شما

   1. حمیده گفت:

    سلام وقت بخیر من به تجویز متخصص پوست پیگمنتا روزی ۱ عدد مصرف میکنم ۴۷ ساله هستم و از دوران نوجوانی توی سینه م یه کیست خوش خیم هست مصرف پیگمنتا مشکلی نداره ؟

    1. سلام حمیده جان این نکته رو به دکترتون نگفتید نه؟ من پیگمنتا رو بر اساس آنچه خود تولید کننده اش هشدار داده است به افراید مشثل شما توصیه نمی کنم. اما اگر دکتر شما میداند و توصیه کرده است پس مشکلی نیست. با تشکر از شما

 36. مائده گفت:

  سلام من پوستم سبزه هس خیلی دوس دارم یک درجه پوستم روشن تر بشه ب نظرتون استفاده از این قرص میتونه موثر باشه ؟

  1. سلام مائده جان اگر بالای 30 سال هستید بله میتونه کمی پوست رو شفاف و روشن تر کنه ولی کلا رنگ پوست سبزه ژنتیکی نمیشه سفید بشه و کلا تغییر رنگ بدهد. مرسی از شما

   1. فهیمه گفت:

    سلام من با وجود پوست سفید و روشن، تیرگی دپرچشم مادرزادی دارم آیا به مصرف پیگمنتا برا روشن تر شدن تیرگی دورچشمم توصیه میکنید؟

    1. سلام خیر فهمیه جان اثری نخواهد داشت. تیرگی دور چشم دلایلی دارد از جمله اون دلایل همین موضوع ژنتیکی است که با پیگمنتا حل نمیشود. با تشکر از شما

  2. نسیم گفت:

   آیا قرص پیگمنتا رو میشه همزمان با کلاژن ساز مصرف کرد

   1. سلام نسیم جان / بله مشکل ندارد . چه منظور شما مکمل کلاژن باشد و یا سرم و کرم کلاژن ساز، فرقی نمیکند و میتونید استفاده کنید. بازم سوالی بود در خدمتم. با تشکر

 37. گفت:

  سلام ، قرص یا آمپول گلوتاتیون رو از کجا تهیه کنیم ؟ شما استفاده ش رو توصیه میکنید برای روشن تر شدن پوست ؟

  1. سلام دوست ناشناس عزیزم / از داروخانه ها قرص پیگمنتا تهیه کنید. و اگر مقاله رو بخونی به نتایج روشنی دست پیدا میکنید. بازم سوالی بود در خدمتم

   1. مائده گفت:

    سلام شما توی پیج اینستاگرامتون محصولات سام بای می رو معرفی کردید ، جایی رو میشناسید ک بشه ب صورت آنلاین یا حضوری این محصولات رو سفارش داد ؟(روتین کاملشو میخوام *)

 38. زهراصفایی گفت:

  سلام من انتی هیستامین خوردم خیلی بهتر شدم..دیگه پیگمنتا مصرف نکنم..و اگر ن چی میتونم جایگزینش کنم..

  1. سلام خانم صفایی / من هنوز هم فکر میکنم پیگمنتا علت بروز مشکل شما نیست. اما دوست دارید بذارید کنار و ویتامین سی خالی بخورید. و توی انتهای مقاله مواد غذایی رو نوشتم ، سعی کنید روی اونا تمرکز کنید. با تشکر از شما

   1. رها گفت:

    سلام
    بنده ی توده خوش خیم در سینه داشتم‌. که با درمان غیر فعال شده بود. پس از استفاده یکماهه از کپسول پیگمنتا درمکس توده فعال شده و بیماری بعد از ۶ سال مجدد عود کرده.
    بنظرتون این فعال شدن توده میتونه دلیل مصرف قرص ها باشه؟
    مچکرم از پاسخگوییتان

    1. سلام نمیدونیم و این رو متخصص سرطان پستان باید نظر بدهند. گرچه گلوتاتیون نمیتواند مستقیم روی این موضوع اثرگذار باشد ولی شما کلا نباید استفاده میکردید چون هشدار داده شده بود. امیدواریم که هر چه زودتر سلامتی تون رو بدست بیارید. با آرزوی سلامت برای شما

     1. فتانه گفت:

      سلام مصرف این قرص با قرص رزوواستاتین ۲۰ تداخل ایجاد میکنه ؟و چطور مصرف کنم که تداخلی نداشته باشه

     2. سلام فتانه جان / در دو وعده جدا بخورید هیچ مشکلی نیست. اصولا تداخلی هم ندارند. با تشکر از شما

     3. گفت:

      سلام خانم دکترمن ۴۷سالمه پوستم افتادگی داره مصرف این قرص تاثیرگزارهست؟

     4. سلام دوست ناشناس عزیزم این قرص برای روشن شدن پوست است و کمی هم روی جوان شدن اثر داره ولی اون جوری که شما نوشتید افتادگی داره و … خیر کمکی به شما نمیکنه. با تشکر از شما

 39. زهراصفایی گفت:

  سلام من سه هفتع هست پیگمنتا مصرف میکنم الان یک هفته هست ک تمام بدنم میخاره..و چند روزه ک دیگه نمیخورم و البته هنوز هم خارش دارم ..بصورت دانه های ریز و گاه بزرگ مثل تاول..راهنمایی کنید چیکار کنم

  1. سلام تنها راه اینکه بفهمید از پیگمنتا بوده باید به نخوردن ادامه دهید. بررسی کنید ببینید در این یک هفته اتفاقی برای شما نیافتاده مثلا شوک فیزیکی یا روحی یا مثلا انجام فعالیت ورزشی شدید. یک ورق آنتی هیستامین عادی از داروخانه بگیرید و دو الی سه روز روزی دو تا دونه میل کنید. با تشکر از شما

   1. زهراصفایی گفت:

    نه هیچ شوک فیزیکی و روحی نداشتم …وقتی سرچ کردم دیدم گفتن خارش از عوارضش هست و اگر هر عارضه ای دیدید مصرف رو قطع کنین..ولی تا چقد بعد از قطع شدن خارش از بین میره…باتشکر

 40. Titi گفت:

  سلام
  ببخشید مادرم سالیان قبل مورد جراحی سینه قرار گرفتند (سرطان)
  من با مصرف پیگمنتا مشکلی ایجاد نمیشه برام؟ باعث کیست سینه نمیشه؟

  1. سلام تی تی جان / ضمن آرزوی سلامت برای شما و مادر بزرگوارت / نه مشکلی نداره عزیزم. گفته شده اگر کسی توده سرطانی داره مصرف نکنه ، نگفتن که ممکنه سرطان زا باشه. مرسی از شما

 41. گفت:

  سلام بهترین روش مصرف برای جای جوش روزی چند عدد است ممنون

  1. سلام روزی دو عدد همراه با یک کرم لایه بردار مناسب مانند سرم کلیر اند دیفند نوتروژینا مصرف کنید. با تشکر

   1. مائده گفت:

    سلام بدای سفید شدن پوست آمپول گلوتاتیون بهتره یا قرص ؟ از کجا تهیه کنیم ؟

    1. سلام از داروخانه های قرص پیگمنتا تهیه کنید بهتر است. مرسی از شما

 42. Fafa گفت:

  سلام من پودر کلاژن بیوتی مصرف میکنم ایرادی نداره قرص پیگمنتارو همزمان باهاش مصرف کنم؟؟

  1. سلام فافا جان / نه هیچ مشکلی نداره مصرف کنید. اصلا به هم ارتباطی ندارند. مرسی از شما

 43. مریم گفت:

  سلام خسته نباشید آیا قبل از اقدام ب بارداری مصرف این قرص مضر نیس؟

  1. سلام مریم جان خیر قبل اقدام مضر نیست. در کل مضر نیست فقط برای احتیاط گفته شده در دوران بارداری مصرف نشود. مرسی از شما

 44. مری جون گفت:

  سلام وقت بخیر
  من پوستم سبزه است آیا می تونم برای روشن شدن کل بدنم از این قرص استفاده کنم ؟
  بیماری خاصی ندارم

  1. سلام مری جون / بله میتونی مشکلی نداره. ولی رنگ سبزه خیلی روشن نخواهد شد ولی خوش رنگ و زیباتر میشه. مرسی از خضورت

 45. Zohal گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من پوست بدنم سفیده اما پوست صورتم چند درجه تیره تره آیا مشکلی نداره پیگمنتا مصرف کنم؟

  1. سلام زحل عزیزم مشکل که نداره میتونید استفاده کنید. ولی وقتی پوست صورت تیره تر است یعنی شما خیلی جلو نور بودید و ضد افتاب هم درست نزدید. پس ضد آفتاب بزنید و حتی لامپ های محیط زندگی هم تبدیل کنید به مدل اس ام دی. با تشکر از شما

   1. Zohal گفت:

    ممنون از پاسخگوییتون♥️♥️موفق باشید

 46. زینب گفت:

  سلام ببخشید این کپسول باعث کاهش اثر لیزر موی زائد نمیشه ؟؟
  با داروی زاکرل تداخل نداره؟!

  1. سلام زینب جان / خیر اصلا به لیزر موی زائد و سایر لیزر ها ربطی ندارد. با زاکرل هم تداخلی ندارد. برای بیماری شما هم خیلی میتواند مفید باشد. بازم سوالی بود در خدمت شما هستم

 47. شادی گفت:

  باسلام ببخشید پیگمنتا با مکمل کلاژینو یکی هست یا باهم دیگه فرق میکنن بعد اینکه آیا پیگمنتا عوارض داره ؟

  1. سلام شادی جان مکمل کلاژینو کلاژن است و با پیگمنتا کاملا فرق داره. پیگمنتا عوارض نداره چون 4 تا ویتامین است و چیز عجیبی نیست. مرسی از حضورت

 48. Shiva گفت:

  سلام آیا این مکمل باعث کم رنگ شدن تتو و هاشور ابرو میشود

  1. سلام شیوا جان / خیر روش حساب نکنید. اصلا ماجرا این نیست. با تشکر

   1. ساسی گفت:

    سلام خانم دکتر برای دیابتی ها قرص پیگمنتا ضرر نداره؟

    1. سلام ساسی جان خیر پیگمنتا منع مصرف در افراد مبتلا به دیابت ندارد. با تشکر

  2. گفت:

   سلام خانم دکتر،پیگمنتا حاوی هیدروکینون هست؟و اینکه این دارو عوارضی روی کلیه و کبد نمیزاره؟

   1. سلام دوست عزیزم / خیر مکمل پیگمنتا حاوی هیدروکینون نیست . و عوارض خاصی ندارد چون کلا 4 نوع ویتامین است و دارو نیست. مرسی از شما

 49. رها گفت:

  سلام من روزی یه دونه می خورم آیا تاثیری داره و تا چند مدت می تونم ادامه بدهم ایا مدت زیاد ضرری برای بدن داره؟

  1. سلام رها جان / طبق تجربه محققان روزی یک دونه احتمال اثر گذاری اش کمه خیلی کم / اما باید امتحان کنی چون همه چیز بستگی به ژنتیک و شرایط فرد دارد. مصرف طولانی مدت مشکلی ندارد. ممنون از حضورت

 50. لوسی گفت:

  سلام در بروشور نوشته با قرص های قند تداخل داره من دیابت ندارم اما روزانه یک عدد گلوکوفاژ مصرف میکنم با کپسول پیگمنتا تداخل نداره؟ اگه تداخل داشته باشه میتونم گلوکوفاژ رو قطع کنم

  1. سلام لوسی جان / توصیه میکنم با هم نخورید. گرچه تداخلی براش ثبت نشده اما دلیل نمیشه تداخلی وجود نداشته باشه. متفورمین معمولا با ویتامین ها تداخل نداره ولی بهتره با گلوتاتیون نخورید. از طرفی چون رفع PCOS مهمتره به نظر بهتره تمرکزتون روی اون باشه تا گلوتاتیون. مرسی از شما

  2. زهرا گفت:

   سلام
   لطفا یه ضدلک خیلی خوب درکنار مصرف این مکمل معرفی میکنید

   1. سلام زهرا جان میتونید از آلفاآربوتین های اوردینری و یا کرم های پیگمازوم فیس دوکس استفاده کنید. توی سایت هستند. در بخش محصولات ضد لک . بازم سوالی بود در خدمتم

 51. مهرسام گفت:

  باسلام خدمت خانم دکتر گل مرسی عزیزمن بعداز مطالعه مطالب شما رفتم از کپسول پیگمنتا خریدم اخه صورتم خیلی جای جوش ولک دوران بارداری داره .بعددکتر داروخانه بهم گفته روزی یکی بخورم ولی شما نوشتین که روزی دوتا میشه راهنمایی بفرمایید طریقه مصرف این کپسول رو مرسی تشکر

 52. عسل گفت:

  سلام من لکهای بارداری وهورمونی دارم روی گونه وبینیم هستش پشت لبم هم لک افتاده آیا این قرص برای پوستم خوبه لطفاً راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام عسل جان / مناسب است بله ولی طبق اون چیزی که توی مقاله گفته شده باید مصرف کنید. مرسی از شما

 53. مهرسام گفت:

  باسلام خدمت خانم دکتر عزیز مرسی تشکر بابت این همه اطلاعات

  1. سلام بر شما مهرسام عزیز / ممنون از بزرگواری و محبت شما و مرسی که وقت گذاشتید و مطالعه فرمودید. امیدوارم همیشه زیبا و سلامت باشید.

 54. گفت:

  سلام ببخشید چون ده تاش من خریدم ۸۵ تومن روزی یکی میخورم آیا بی تاثیره

  1. سلام بسیار بعید است اثر خاصی بذاره. اگر توان خرید و مصرف صحیح اون رو ندارید حداقل یک روتین ساده مراقبت از پوست داشته باشید. امیدوارم همیشه زیبا و سالم باشید.

 55. مریم مرادی گفت:

  سلام خسته نباشید خوب هستید ولی من ی بسته از گلوتاتیون خریدم پوستم سبزه روشن هست اما هیچ تعغیری تو خودم حس نکردم الن هم ۵ تا قرص بیشتر نموندن

  1. سلام مریم جان لطفا مقاله رو بخونید. شما ماه ها باید گلوتاتیون مصرف کنید تا نتیجه ای ببینید. احتمال اینکه بازم نتیجه ای نبینید هم وجود داره. هیچ چیز قطعی وجود ندارد. بهترین حالت داشتن روتین ضد لم هم زمان است. با تشکر از شما

 56. Maedeh گفت:

  سلام مصرف این قرص با راکوتان تداخل داره؟

  1. سلام مائده جان / خیر پیگمنتا با رواکوتان هیچ تداخلی ندارد. مرسی از حضور شما

 57. گفت:

  سلام خانم دکتر من قرص راکوتان مصرف میکنم میشه قرص پیگمنتا رو هم مصرف کنم ؟

  1. سلام دوست ناشناس عزیزم بله میتونید هیچ مشکلی نداره. مرسی از حضورت

 58. آیناز گفت:

  سلام خسته نباشید من چند روزه دارم قرص درمکس لاکتوزینک رو استفاده میکنم میخوام قرص پیگمنتا روهم بهش اضافه کنم و استفاده کنم با هم…بعد خوردنشون باهم مشکلی نداره؟ چون من پوست جوش دار و چرب داشتم داروخانه که رفتم گفت به جای پیگمنتا اینو استفاده کنم اما میخوام اونم استفاده کنم باهم اشکال نداره؟

  1. سلام آیناز جان / هیچ ایرادی نداره اگر با هم استفاده کنید. لاکتوزینک و پیگمنتا هر دو یک مشت ویتامین و ماده معدنی هستند و تداخلی با هم ندارند. مرسی از شما

 59. گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون.دوعدد قرصی که روزانه مصرف می شود باید با فاصله ی زمانی باشد یا می شود همزمان باهم مصرف کرد؟

  1. سلام بهتره با هم بخورید من توصیه نمیکنم جدا بخورید. مرسی از حضور شما

 60. سارا گفت:

  سلام. سارا هستم
  خانم دکتر من یک هفته ای هست که قرص پیگمنتا رو شروع کردم میخورم اگه بخوام رژیم غذایی بگیرم و قرص چربی سوزی بخور ایرادی داره؟

  1. سلام سارا جان نه هیچ ایرادی نداره و اصلا ارتباطی هم نداره با رژیم گرفتن و مکمل های دیگری که میخوای بخوری. مرسی از حضورت

 61. شهرزاد گفت:

  ممنونم بابت اطلاعات مفیدتون .عالی بود

  1. درود بر شما شهرزاد جان و مرسی که مطالعه فرمودید.

 62. نازگل گفت:

  سلام خانم دکتر ، من تازه میخوام این قرص و مصرف کنم، طریقه ی صحیح مصرف کردن و بگین لطفا و اینکه دوران پریوری مشکلی نداره؟؟

  1. سلام نازگل جان نحوه مصرف خاصی نداره . دو تا قرص رو با یک لیوان آب میل کنید. ترجیحا صبح یا ظهر با وعده غذایی باشه. نه به پریودی ربطی نداره و میتونی استفاده کنید. با تشکر از شما

   1. بهاره گفت:

    سلام قرص گلوتاتیون رو از کجا تهیه کنم

    1. سلام بهاره جان / ممکنه داروخانه ها نداشته باشن ، از سایت داروکده تهیه کنید . مرسی از حضور شما

 63. سارا توکلی گفت:

  سلام سارا هستم
  خانم دکتر قرص پیگمنتا که مثل کرم و سرم ضد بکش که عمل نمیکنه آخه اونا اول لک و پررنگتر میکنن بعد کم کم محو میشه میخواستم بدونم قرص پیگمنتا هم همینجوری؟

  1. سلام سارا جان جواب این سوالتم دادم اگر کامنت های بالایی رو چک کنید. با تشکر

 64. مهشید گفت:

  سلام. آیا داروی پیگمنتا برای رفع لکه های پوستی ناشی از بیماری آمیلوئیدوز ماکولار مؤثر است ؟

 65. سونا گفت:

  سلام مصرف این قرص باید روزانه دو عدد باشه ؟؟
  یعنی صبح و شب؟؟؟

  1. سلام سونا جان / من توصیه میکنم جفتش رو با هم بخورید بهتر است. مرسی از شما

 66. شيدا گفت:

  سلام من لك ملاسما دارم آيا پيگمنتا به من كمك ميكنه؟

  1. سلام شیدا جان / کمک میکنه بله ولی نه به تنهایی و باید روتین ضد لک موضعی همیشه داشته باشید. با تشکر از شما

 67. سارا گفت:

  سلام خانم دکتر
  من دوتا سول داشتم
  اولی اینکه مصرف قرص پیگمنتا با قرص یونی زینک مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  و دومی هم اینه که قرص پیگمنتا سرطان زاعه؟اگه هست پس چجوری رادیکال های آزادو از بین میبره؟
  چون یه سری جاها دیدم که سرطان زاعه برای همین پرسیدم

  1. سلام سارا جان پیگمنتا با یونی زینگ هیچ مشکلی نداره حتی میتونی همزمان با هم مصرف کنید. در مورد سوال دوم اون بنده خدایی که به شما گفته سرطان زاعه مطمئنی حالش خوب بوده ؟ شاید منظورش قرص های گلوتاتیون ماهواره ای و چینی بوده که توی بازار زیاده . اونا واقعا مبدا و برند مشخص ندارند و خطرناکن ولی برند پیگمنتا یک شرکت معتبر (شرکت پارس حیان) است و هیچ مشکلی نداره عزیزم. ممنون از توجه شما

 68. باران گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز
  من پوستم گندمیه و دلم میخواد سفید بشه
  این قرص میتونه کمکم کنه؟
  قرص گلوتاتیون چی؟
  پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون ❤

  1. سلام باران جان خیلی روی رنگ طبیعی پوست اثر نداره پس اخلالات رنگدانه ای که بعدا به وجود آمده را رفع میکند بیشتر . فقط میتونی کمی پوستت رو خوش رنگ و تر و تازه تر کنه. قرص هایی که با نام گلوتاتیون میفروشن از برندهای معتبری نیستن و از چین میاد نخرید خطرناکه . با تشکر از شما

   1. زهرا گفت:

    سلام من در کودکی پوست روشنی داشتم و به مرور زمان پوستم تیره و تیره تر شده الان سبزه هستم آیا این قرص تاثیری داره که پوستم مثل سالها پیش روشن بشه؟

    1. سلام بعیده / خیلی از بچه ها در سن کم پوست روشنی دارند و بعدا سبزه میشوند . شاید کمی پوستتون خوش رنگ و شاداب بشه ولی بعیده به اون چیزی که میخای برسی . ممنون از حضور شما

 69. مهشید گفت:

  سلام آیا داروی پیگمنتا برای رفع لکه های پوستی ناشی از بیماری آمیلوئیدوز ماکولار مؤثر است؟

  1. سلام مهشید جان / برای بیماری شما مفید است ولی دقیقا برای رفع لک ناشی از آن خیر نمیتواند به تنهایی آن را رفع کند. مرسی از حضور شما

   1. مهشید گفت:

    ببخشید خانم دکتر عزیز آیا شما راه درمانی برای مشکل بیماری آمیلوئیدوز ماکولار می شناسید؟ و مکمل پیگمنتا با چه درمانی باید استفاده بشن که این لکه ها از بین برن؟

 70. سوفیا گفت:

  با عرض ادب دو هفته روزی دو عدد مصرف کردم صورتم کهیر (جوش ) با کمی خارش با داروخانه صحبت کردم گفتن یک هفته ای قطع مجدد روزی یکی استفاده کنین مجدد بعد از ۴ روز مصرف خوش زدم نظر شما در این مورد چیست ؟ بایدمصرفشو قطع کنم؟؟

  1. سلام در موارد نادری این اتفاق رخ میدهد . اگر اطمینان دارید علت این اتفاقات این مکمل است پس مصرف ان را ادامه ندهید. البته شاید سن کمی دارید که این اتفاق براتون رخ میده. مرسی از حضور شما

  2. sama ra. گفت:

   سلام وقتتون بخیر خانوم دکتر من 10روز میشه که از قرص پیگمنتا استفاده میکنم آزمایش دادم تیرویید کم کار داشتم و آلان ناشتا از قرص لووتین استفاده میکنم در روز اگه از این دوتا قرص استفاده کنم ضرر نداره

   1. سلام سوفیا جان / با فاصله در دو وعده بخورید هیچ مشکلی نیست . حتی با فاصله یک ساعت هم مشکلی نیست چون مکمل پیگمنتا تغذیه ای است و دارو نیست. مرسی از حضورت

 71. گفت:

  سلام ،،خانم دکتر این قرص پیگمنتا چند ساله وارد بازار شده؟آخه هرقرصی باید ۱۵سال باید بگذره تا ببینن تاثیر خاصی رو بدن می‌ذاره یا نه

  1. سلام عزیزم ، این موضوعات رو کی بهت یاد داده ؟ نه عزیزم از این خبرا نیست که شما فکر میکنی. پیگمنتا اصلا دارو نیست مکمل تغذیه ای است و در ضمن دارو هم باشه اونجوری نیست که به عرض شما رسانده اند. با تشکر از شما

 72. وحیده نهضتی گفت:

  سلام وقت بخیر من این قرص تازه گرفتم دارم استفاده میکنم میتوانم ویتامین های دیگر مثل ای وکلاژن استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید واین که این چاق کننده نیتستن که ؟

  1. سلام وحیده جان کلاژن استفاده کنی مشکلی نداره . ولی ایی نیازی استفاده کنید چون همین پیگمنتا اگر روزی دو عدد رو بخورید نیاز به ویتامین ایی ندارید. اگر بخوای ویتامین ایی بخوری اضافی میشه و خوب نیست. در مورد چاقی خیر این مکمل اشتها آور نیست. مرسی از شما

   1. سارا گفت:

    سلام . خانم دکتر نحوه صحیح خوردن قرص پیگمنتا رو لطف میکنید فرمایید؟

    1. سلام سارا جان همه چیز در مقاله نوشته شده . نحوه مصرف خاصی نداره . دو تا قرص رو با یک لیوان آب میل کنید هر موقع که دوست دارید. با تشکر از شما

 73. شادی باقری گفت:

  سلام وقت بخیر، کسی که بیماری ویتیلیگو داره آیا میتونه قرص گلوتاتیون مصرف کنه؟

  1. سلام شادی جان بله میتونید استفاده کنید این مکمل مانند کرم های ضد لک موضعی نیست که برای شما منع مصرف داشته باشد بلکه به دلایلی برای شما میتواند کمک کننده نیز باشد . در کامنت های بالا یکی دو بار فکر کنم به این سوال پاسخ داده ام. مرسی از حضور شما

  2. گفت:

   سلام. سارا هستم.
   خانم دکتر قرص پیگمنتا مثل کرم و سرچشمه عمل نمیکنه آخه اونا اول لک رو طی سه ماه پررنگتر میکنن بعد برطرف میشه
   میخواستم بدونم قرصش که اینطوری هست یا نه؟

   1. سلام عزیزم ؛ کرم و سر چشمه نمیدونم منظورتون چیه . ولی این اونجوری نیست که شما نوشتید. مرسی از حضور شما

 74. محبوبه گفت:

  سلام من باردارم آیا می توان از این قرص پگمنتا استفاده کنم هیچ مشکل خاصی از نظر بارداری ندارم

  1. سلام بله میتونید ولی بهتره یک مولتی ویتامین مانند مولتی فرست افتر ایو استفاده کنید تا پیگمنتا ، پیگمنتا رو بگذارید برای بعد بارداری و شیردهی ، این نظر بنده است و ممکنه دکتر متخصص شما نظرش با بنده متفاوت باشه پس نظر ایشان هم بپرسید. با تشکر

   1. یارا گفت:

    سلام خانم دکتر،من هر دو سینه ام فیبرو کیستیک ،خوردن این قرص مشکلی ایجاد نمیکنه؟

 75. hadi13008 گفت:

  سلام صورتم به خاطرلایه بردا رسوخته جاش مونده الان ۶ماه خوب نشده چی بزنم خوب بشه

  1. سلام عزیزم آزلائیک اسید اوردنیری و کرم ترمیم کننده سیکازوم بزن یک دوره. بعد پیام بدید چیز دیگری بهتون میدم. پیگمنتا برای این مورد خیلی اثری ندارد. فقط مفیده . مرسی از شما

   1. دنیا گفت:

    سلام دوکرم روباید چه جوری استفاده کنم طریقه مصرفشوبهم بگین ممنون میشم

    1. بعد هر باز شستن صورت آزلائیک بزن بعد 3 دقیقه روش ترمیم کننده بزن . در مصرف ترمیم کننده سیکازوم خسیس نباشید و بزنید که همه سلولهای زامبی بره . مرسی از شما

 76. Fatemeh گفت:

  سلام زدن کرم هیدروکینون مدیلن همراه با خوردن قرص پیکمنتا درمکس مشکلی ایجاد میکنه؟چوون من هردورو همزمان دارم مصرف میکنم ولی تا حالا مشکلی نداشتم و حس میکنم لکه ام خیلی روشنتر شده الان کرم هیدروکینون مدیلن روقطع کنم؟
  ممنون

  1. سلام سالهاست کرم هیدروکینون در کازمتیک ممنوع شده است و من اصلا در مورد مصرف آن نه دخالت میکنم و نه توصیه ای دارم. کرم هیدروکینون فقط باید تحت نظارت شدید متخصص پوست تجویز و استفده شود. مرسی از همراهی شما

   1. نازنین گفت:

    سلام وقت بخیر تداخلی با لیزر داره؟

    1. سلام خیر هیچ مشکلی نداره و شما میتونید کامل در دوره ای که لیزر های جوان ساز و روشن کننده روی پوست انجام میدهید از این مکمل گلوتاتیون استفاده کنید. با تشکر از شما

 77. مریم گفت:

  سلام ببخشید من توی بچگی پوستم سفید بود وقتی به سن بلوغ رسیدم تیره شد الان اگه از این قرص استفاده کنم دوباره به رنگ اولش برمیگرده؟

 78. مریم گفت:

  سلام خانم دکتر
  من توده جامد تو سینه دارم (البته خوش خیم هست و سالی یک بار چک میشه). آیا مصرف این قرص مشکلی نداره برام؟

  1. سلام در این مواقع بهتره با نظر متخصصی که زیر نظرش هستید مکمل گلوتاتیون مصرف کنید. من نمیتونم با قاطعیت توصیه کنم. آرزوی سلامتی دارم برای شما

 79. یوتی گفت:

  سلام وقتتون بخیر و شادی
  ممنون از اطلاعات مفید و کامل تون
  سوالی که داشتم خدمتون اینه که شما در مطالب بالا توصیه دوتا قرص کردین بخاطر اینکه مقدار گلوتاتیون داخل قرص ها ۲۰۰ میلی گرم هستش
  درصورتیکه تو اطلاعات محصول نوشته ۵۰۰ میلی‌گرم گلوتاتیون

  میخواستم‌بدونم دلیل این اختلاف چیه ؟؟
  بالاخره ۲۰۰ میلی گرم داره یا ۵۰۰ ؟؟

  1. سلام و تشکر از شما ، دقت کنید هر قرص 250 میلیگرم گلوتاتیون دارد که دو قرص در روز 500 میلیگرم برای مصرف روزانه توسط شرکت توصیه شده است. مرسی از شما

   1. یوتی گفت:

    با تشکر از صبر و حوصله شما و جواب کاملتون،،
    یه سوال دیگه داشتم خدمتون اینکه شما گفتین که حتما باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد
    میخواستم بپرسم من داخل خونه که باشم میتونم از زینک اکسید بجای ضد آفتاب استفاده کنم،
    یا کرم مرطوب کننده راسن که حاوی زینک اکسید هستش رو استفاده کنم برای جلوگیری از تششع نور لامپ ،مانیتور و گوشی،
    چون داخل خونه که آفتاب نبست، فک نمیکنم نیاز به اس تی اف بالا داشته باشیم درسته خانم دکتر مهربون ؟؟؟

    1. سلام و سپاس از محبت شما / توی خونه اگر پرده ها باز است خونه عین کوچه افتاب گیر است ضد آفتاب بزنید ولی اگر نور ندارد نیازی به ضد آفتاب نیست فقط توجه داشته باشید لامپ های خونه باید مدل اس ام دی باشد. پماد زینک اکساید هیچ اثر ضد افتابی ندارد و زدن آن برای این وضعیت اصلا مفید هم نیست. با تشکر از شما

     1. یوتی گفت:

      ممنون از پاسخگویی خیلی سریع تون
      خانم دکتر پماد زینک اکسید هیچ اثر ضد آفتابی و اس پی اف نداره ؟؟؟
      پس چرا همه جا میگن کرم زینک رو میشه بجای ضد آفتاب استفاده کرد ؟؟

     2. سلام خیر هیچ اثری برای محافظت در برابر آفتاب ندارد. همه نمیگن فقط یک عده کمی هستن که اونا هم کم کم به راه راست هدایت میشوند. با تشکر از شما

 80. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر یه سوال دارم میخواستم بدونم قرص ویتامین ث جویدنیهم میتونه تاثیر داشته باشه بجای ویتامین ایکس مارت

 81. لطیفه گفت:

  سلام لطفا اگر کسی نتیجه ای گرفته توضیح بده ممنون.

  1. زهرا گفت:

   سلام بچها میخوام یه چیزی بگم این قرص و همراه با غذا نخورید. من خودم اول با غذا میخورم ولی اصلا تاثیر نداشت بعد الان بدون غذا میخورم رنگ داره روشن میشه

  2. مرضیه گفت:

   سلام وقتتون بخیر ….‌ من راکوتان استفاده میکنم، میتونم همزمان پیگمنتا هم استفاده کنم؟؟

   1. سلام بله میتونید مشکلی نداره . مرسی از حضور شما

 82. زیبا گفت:

  سلام دکتر عزیزم خسته نباشید میخواستم بپرسم حتما باید کنارش قرص های ویتامینم بخویرم تا تاثیر بزارد یا بدون قرص ویتامینم خوش تاثیر میزاره ؟

  1. سلام زیبا جان / مقاله رو بخون کامل . اصلا کسی همه این مقاله رو نخونه نباید خرید کنه . مرسی از شما

 83. ندا گفت:

  سلام
  قرص پیگمنتا را می توان با قرص هالوژن مصرف کرد ؟؟

  1. سلام منظورتون از قرص های هالوژن چیه؟

   1. علیرضا موسوی گفت:

    سلام خانم دکتر میخواستم بپرسم اگه کنارش قرص های ویتامینم نخوریم تاثیر میزاره ؟

 84. علیرضا موسوی گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشی میخواستم بدون بعد از چند روز حداکثر تاثیر را می‌بینیم.

  1. سلام ما به دلایلی نمی توانیم دقیقا زمان تعیین کنیم و بگیم فلانی این مکمل را بخورید دو ماهه پوستت روشن میشه ، این حرف از نظر علمی سخن سخیفی است. زیرا اولا روی هر پوست چون ژنتیک و شرایط متفاوت است می تواند کمیت و کیفیت نتایج و زمان رسیدن به آن متفاوت باشد. ما با تکیه بر اینکه این مکمل در کنار یک رژیم ضد لک مناسب استفاده شود با توصیه ی مصرف روزانه حداقل 500 میلیگرم حدس میزنیم حداقل زمان لازم سه ماه است. البته زمان بیشتر و نظم در مصرف مکمل و نظم در استفاده از روتین ضد لک موضعی قطعا ایده آل تر و نتایج بهتری خواهد داشت. با تشکر از حضور شما

 85. فریده صالحی گفت:

  سلام وقت بخیر
  خواهش میکنم زود جوابمو بدین
  من بعداز اینکه۱۰ تا قرص پیگمنتا استفاده کردم به خاطر مشکل خونریزیم با نظر پزشکم بنا شد فوری کورتاژ کنم
  روی بروشور نوشته تا ۲هفته بعداز مصرف قرص نباید جراحی کرد
  الان خیلی نگرانم
  راهنماییم کنید لطفا

  1. سلام عزیزم ضمن آرزوی سلامت برای شما عرض شود که این یک توصیه است و الزام نیست. در مواردی مانند وضعیت شما هم ایراد نداره و مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد. نگران نباشید شما دوز کمی مصرف کردید جای هیچ نگرانی نیست. شاد و سلامت باشید.

 86. فاطیما گفت:

  سلام وقت بخیر.ضمن تشکر بابت مقاله خوب شما
  میخواستم بدونم آیا مصرف پیگمنتاباعث سفید موی ابرو و مژه میشود؟
  دوم اینکه من۳ هفته هست روزی دوتا کپسول پیگمنتا مصرف میکنم وبقیه موارد تکمیل دوره رو هم انجام میدم ولی هنوز اثری نمیبینم ممکن روی پوست من اثری نداشته باشه؟؟
  سوم اینکه اگر لکها با اتمام دوره مصرف ازبین رفتن آیا با تمام کردن دوره مصرف پیگمنتا لکها دوباره برمیگردن؟؟

  1. سلام فاطیما جان خیر همچین چیزی اتفاق نمی افتد. گلوتاتیون قرار نیست مانند وایتکس هر چی روی بدن است را سفید کند. گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان طبیعی است که توی بدن همه ما وجود دارد فقط مقدارش کم میشه که پوست لک میشه. در مورد اثر بخشی ما نمیدونیم روی هر فرد به چه میزان و کی اثرات قابل مشاهده میذاره چون به خیلی چیزا بستگی دارد. ولی قانونا باید ادامه دهید . برگشتن لک معمولا به دو دلیل اتفاق می افتد یکی اینکه فرد ضد افتاب نزنه و رعایت نکنه و یکی هم مشکلات هورمونی داشته باشه و لک ها مجدد ظاهر شوند. مرسی از حضور شما

   1. عاطفه گفت:

    سلام وقتتون بخیر
    من تازه زایمان کردم و شیردهی دارم میتونم از این قرص استفاده کنم

    1. سلامه عاطفه جان ، من در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمیکنم پیگمنتا مصرف کنید ولی بازم بهتره تحت نظر پزشک خودت مصرف کنی چون ایشون از وضعیت سلامت شما بهتر از من خبر داره. مرسی از شما

  2. گفت:

   سلام ببخشید الان برای شما تاثیر گذاشته؟

   1. Nazi گفت:

    سلام خانم دکتر، من ۲۳سالمه مشکل پوستی خاصی ندارم بجزاینکه پوستم انقدری نازکه که رگای صورتم دیده میشه رنگ پوستمم گندمی متوسط تا یکم روشنه میخواستم یکم روشنتر بشه و ببینم اگه این قرص و مصرف کنم برای پوست نازک مفیدهستش؟و چون ۲۳سالمه بعد قطع پوستم خراب نمیشه ممنون میشم جواب بدید چون واقعا برام مهمه منتظرتونم

    1. سلام عزیزم تونستن بله میتونی استفاده کنی مشکلی نداره گرچه افراد زیر 25 واقعا خیلی به گلوتاتیون نیازی ندارن. شما بهتره ژل کرم آزلائیک اسید اوردینری برای این وضعیت و هدفی که داری استفاده کنید. مرسی از کامنتت

 87. پریزاد گفت:

  سلام خدا قوت
  آیا مصرف همزمان قرص پیگمنتا به همراه مکمل ویتامین A مشکلی به دنبال خواهد داشت؟؟
  و اینکه آیا میشه با فاصله یکساعته مصرف این قرص شیر استفاده کرد؟؟

  1. سلام و تشکر از شما / باید عرض کنم که شما باید ویتامین آ رو با وعده غذایی چرب مانند خورشت و پلو میل کنید. و پیگمنتا رو جدا گانه قبل یا بعد غذا یا هر ساعت دیگری میل نمایید. مشکلی نیست و تداخلی هم ندارند. شیر هم هیچ مشکلی نداره می تونید مصرف نمایید. شیر نوشیدن به علت وجود کازئین خودش میتواند سطح گلوتاتیون بدن را به صورت طبیعی تقویت کند.

 88. علی گفت:

  با سلام. بنده مبتلا به بیماری ویتیلیگو هستم و 80 درصد بدنم سفید شده . دو ماهی است که شروع به استفاده از کرم منوبنزون کردم. برا تسریع در روند سفید کردن پوستم چ محصولاتی رو از خانواده گلوتاتیون رو به من پیشنهاد میکنید. ممنون

  1. سلام ؛ ضمن آرزوی سلامت برای شما ؛ باید عرض کنم که معمولا شما عزیزان مبتلا به ویتیلیگو سطح گلوتاتیون و گلوتاتیون پرکسیداز بدن تان پایین است. و احتمال دارد که این مکمل های گلوتاتیون کمک زیادی بهتون بکنه. شما میتونید مکمل پیگمنتا استفاده کنید ولی نمیتونید شوینده ها و کرم های حاوی گلوتاتیون استفاده کنید چون اونا علاوه بر گلوتاتیون مواد ضد لک دارند که اصلا برای شما توصیه نمیشه. ولی مکمل پیگمنتا برای شما خوبه.

  2. ساراحیدری گفت:

   سلام وقتتون بخیر بنده قرص گلوتاتیون نوتری بست استفاده میکنم دوره اولم هست و هنوز تموم نشده.
   احساس میکنم پوستم رو داره تیره میکنه.
   آیا امکانش هست یا خیر

   1. سلام اصولا نباید همچین چیزی اتفاق بیافتد و از نظر علمی امکانش نیست علت تیره شدن پوست گلوتاتیون باشد. دقت بفرمایید که آیا موارد دیگری را رعایت میکنید مانند زدن صحیح ضد آفتاب . از طرفی همه محصولات مراقبت از پوست شما باید چک شود و نحوه استفاده تان از آنها حتی مواردی مانند قرص های ضد بارداری. اگر باز هم فکر میکنید واقعا تیره شدن ناشی از مکمل است می تونید مصرف را قطع کنید. تشکر از شما

    1. م گفت:

     ببخشید پوستهای سبزه رو روشن میکنه؟؟

     1. امکانش هست کمی روشن بشه. بسته به نوع پوست و ژنتیک اون فرد و سن اش دارد کخ تا چه حد روشن و شفاف شود.

 89. دنیا گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده ازقرص راکوتان استفاده میکنم بااین قرص تداخل دارویی داشته باشه؟
  سوال دومم اینه که قرص گلوتاتین بهتره یاپیگمنتا ؟سپاس?

  1. سلام عزیزم پیگمنتا همان گلوتاتیون است. تداخلی هم با رواکوتان ندارد چون دارو که نیست ویتامین و آنتی اکسیدان است. سایر قرص های گلوتاتیون که بازار است فکر نمیکنم مجوز قانونی داشته باشند و من توصیه نمیکنم. مرسی از شما

   1. Elnaz گفت:

    سلام وقت بخیر خانم دکتر عزیز
    میخاستم بدونم یعنی واقعا پیگمنتا همون قرص گلوتاتیون هست هیچ فرقی نداره؟
    آخه وقتی گلوتاتیون میزنم برا قیمتش فرق میکنند میزنه۳۰۰ت و وقتی قیمت پیگمنتا رو میزنم برام میزنه۲۶۱تومن
    توروخدا راهنماییم کنید
    ک کدوم بهتره؟تا من اونو استفاده بکنم

 90. نگار گفت:

  سلام وقت بخیر خانم دکتر ممکنه پوست به این قرص عادت کنه وبا نخورونش پوست بیشتر لک بیاره پوست بهش عادت کنه

  1. سلام نه عزیزم اعتیاد در اینجا معنی نداره . این مکمل کلا چهار نوع ویتامین و آنتی اکسیدان مورد نساز بدن است. دارو که نیست. مرسی از شما

 91. سمیرا گفت:

  سلام خانم دکتر ببخشید یک سوال ؟؟
  نظرتون درباره آمپول و کپسولهای خارجی گلوتاتیون چیه؟ شنیدم که میگن خیلی سریع تاثیر گذاره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام و تشکر از سوال خوبتون / عرض شود که اثر گذاری سریع یک حرف تبلیغاتی و ریا کاری است. و نکته مهم تر این است که من ندیدم خارجی های داخل بازار مجوز داشته باشند لطفا مراقبت باشید. مرسی

 92. علیرضا گفت:

  سلام.وقت بخیر. آیا تداخل دارویی با کپسول درموبلا دارد؟

  1. سلام علیرضا ی بزرگوار ، با فاصله در دو وعده مصرف کنید مشکلی ندارند هر دو یک جماعت ویتامین هستند که گلوتاتیون بیشتر محلول در آب و اون درموبلا مخلوطی از ویتامین ها است. مرسی از خضور شما

 93. گفت:

  چرا گلوتاتیون استنشاقی پیدا نمیشه!؟

  1. دوست خوبم متاسفانه همین خوراکی هم شرکتش نمیتونه تولید کنه. ما متاسفانه داروهای بیماران خاص هم نداریم چه برسه به گلوتاتیون قابل اسنیف. با تشکر از حضور شما

   1. رها گفت:

    سلام خانم دکتر چه مارک ضد آفتابی بزنیم

    1. سلام رها جان برندهای خوبی در ایران هست ، سولاریس آردن، ام کیو و حتی دکتر ژیلا اینا برندهای خوب ضد آفتاب در ایران هستند. با تشکر از شما

 94. ساحل گفت:

  سلام دکتر جون. من الان دارم دومین بسته قرص پیگمنتا رو میخورم. ولی هنوز لک صورتم تغییر نکرده رو دوتا گونم لک داره بنظرتون تغییر خواهم کرد روزی دوتا یکی روز یکی شب ولی ویتامین سی نمخوردم باهاشون

  1. سلام قرص های پیگمنتا را با هم بخورید، سعی کنید حتما ویتامین سی نیز بخورید. اگر مقاله رو بخونید شما باید روتین مراقبت از پوستتان نیز در راستای کاهش لک باشه. مرسی از شما

   1. شهرزاد گفت:

    سلام وقت بخیر .سوالی در خصوص این نظرتون برام پیش آمد گفتین دوتا قرص پیگمنتا باهم خورده بشه منظورتون همزمان دوتا قرص و بخوریم

    1. سلام بله همزمان دو عدد / شاید باز سوال براتون پیش بیاد خب شرکت ها چرا قرصها رو 500 میلی نمیسازن، برای اینکه اون موقع باید یک بسته 30 تایی رو بالای 500 تومن بفروشن در نتیجه نورومارکتینگ فروششون کم میشه. مرسی از حضور شما

 95. الناز گفت:

  سلام وقت بخير من ٢٧ سالم هست
  نوع پوستم مختلت هست چند سال پيش صورتم كهير زدم و در اثر خشكي هاي پوستم يه سري لك در اطراف دهانم ايجاد شد از كرم هيدروكيون ام كيو هم استفاده كردم فايده نداشت الان موردي ندار از اين قرص استفاده كنم؟؟

  1. سلام الناز جان مورد که نداره عزیزم . ولی اون لکی که الان داری بیشتر ناشی از خوداون هیدروکینون است و باید با کرم ضد لک به مرور برداشته شود و متاسفانه ممکنه طول بکشه و این مکمل پیگمنتا خیلی در اینجا کمک کننده نیست. متخصص پوست نرفتی جدیدا؟

   1. الناز گفت:

    دكتر پوست برام هيدروكيون تجويز كرد ☹️

    1. کتایون گفت:

     بله قطعا که هیدروکینون رو متخصص برای ما تجویز میکنه ولی این جزو عوارض ناخواسته هیدروکینون است که در صورتی که صحیح و طبق برنامه ای که پزشک می فرمیند استفاده نشود و اگر به صورت منظم تحت نظر ایشان نباشید متاسفانه هیدروکینون نتایج عکس برای ما خواهد داشت. و حتی گاهی بدتر.

   2. الناز گفت:

    به نظر شما اين قرص رو بخرم تاثيري دار در روشن شدن اين لك ها

   3. سارا گفت:

    سلام وقتتون بخیر با گلوتاتیون چ ویتامینی نباید مصرف بشه یا چه غذایی ؟آهن نباید همراش مصرف بشه در طول دوره؟

    1. سلام سارا جان به طور کلی با مکمل های دیگر هیچ تداخلی ندارد چون خودش 4 تا ویتامین و شبه ویتامین است. اما در افراد دارای بیماری های کبدی، کلیوی، مشکلات انعقادی خون و در صورت وجود بدخیمی یا توده سرطانی فعال مصرف این مکمل ممنوع است. با تشکر از حضور شما

 96. گفت:

  سلام وقتتون بخیر .ایا در این قرص از کورتون هم استفاده شده؟

  1. سلام خیر . اصلا چه لزومی به کورتون هست ؟ آیا به نظر شما کورتون موضعی می تواند روشن کننده پوست باشد؟

   1. الناز گفت:

    چرا چند وقت پيش دكنر برام تجويز كرد اين كرم رو

  2. معصومه گفت:

   سلام خانم دکتر عزیز
   من ۲۵ساله هستم و پنج سال پیش شیمی درمانی انجام دادم و‌بعد گذشت پنج سال هنوز پوستم تیره و‌رگهام سیاه مونده
   پیگمنتا رو‌میتونم مصرف کنم برای برگشتن پوستم به حالت قبل از شیمی درمانی؟

   1. سلام معصومه جان ضمن اینکه برات آرزوی سلامتی دارم. پیگمنتا میتونی مصرف کنی ولی در کنارش باید روتین مراقبت از پوست موضعی خوبی داشته باشید و منظم و مستمر استفاده کنید. تنها پیگمنتا در هیچ حالتی نمیتواند اثرات زیادی روی پوست داشته باشد. با تشکر از شما

 97. زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر بنده یک لک سوختگی دارم روی بدنم . پزشک متخصص ۵ ماهی هست بهم کرم دادن و استفاده میکنم . در حال حاضر کرم ضدلک درمالیف و یک کرم ترکیبی که شامل ترتینویین دگزامتازون هیدروکینون و cold cream هست بصورت شب درمیان استفاده میکنم . آیا استفاده از این قرص میتونه روی لک سوختگی من اثر بذاره و بهترش کنه ؟

  1. سلام قطعا مفید است اما نمی تونیم بگیم حتما تاثیر زیادی در روند بهبودی خواهد داشت. سوختگی قدیمی باشه شرایط سخت است. مرسی از حضور شما

   1. گفت:

    سلام من ۲۶ سالمه و تازگی فهمیدم یه غده قدیه نخود تو سینم هست ودکتر گفته فعلا خطرناک نیست من میتونم الان کپسول پیکمنتا استفاده کنم و اینکه میشه همزمان از صابونشم استفاده کنم

    1. Masih گفت:

     سلام وقتتون بخیر من یه لک هایی روی بازو و کتفم دارم که بعضیاشون اسکار جوشه که قهوه ای شده از ضد لک درمالیفت استفاده میکنم کمرنگ شدن این قرص میتونه تاثیر گذار باشه؟؟و اینکه کلا برای این قرصا چیکار کنم؟ چه محصولی استفاده کنم؟ پوست بدنم هم سبزه روشن هست

     1. سلام مسیح جان این قرص بله اثر دارد و لی باید با یک روتین موضعی جدی و صحیح پشتیبانی شود و به تنهایی تقریبا میتوان گفت هیچ اتفاقی نخواهد افتاد یعنی اثر قابل مشاهده ای نخواهید دید. با تشکر از شما

 98. ae گفت:

  سلام برای لک ملاسما هم مناسبه ؟؟؟

  1. سلام بله ولی نمی شه گفت درمان قطعی برای ملاسما است. ملاسما نیاز به یک سری درمان ترکیبی و همزمان دارد. مرسی از شما

 99. امیر گفت:

  سلام ممنون میشم از نتایج مثبت این قرصبفرمایید آیاکسی رنگ پوستش روشن شده ؟ چند درجه؟ گندمی بوده یا سبزه؟ و چند بسته مصرف کرده؟ باتشکر

  1. سلام باید برای این موضوع بررسی و فراخوان بدم. اما از نظر علمی اثر بخشی این مکمل تردیدی درش نیست. اما موضوع دیگه این است که اگر فرد به صورت طبیعی و ژنتیکی سبزه یا گندمی باشه احتمال اینکه سفید بشه خیلی بعیده ولی رنگ پوست ایشان خوش رنگ و شفاف و جوان تر میشود. چون گلوتاتیون مانع تشکیل ملانین میشه و مانع فعالیت آنزیم تیروزیناز در نتیجه پوست سالم تر و خوش رنگ تری بوجود میاد. همه اینها در گرو این است که شخص سایر موارد را نیز رعایت کند مانند ضد آفتاب و لایه بردار و کرم های روشن کننده. اینکه چقدر باید مصرف شود رو توی مقاله توضیح دادیم. مرسی از حضورتون

 100. علیرضا گفت:

  واسه پاکسازی کبد هم خوبه این مکمل و کمک میکنه یا خیر؟

  1. سلام به نظرم همچین اقدامی توسط این مکمل انجام نمیشود. هر جور حساب میکنم همچین عملکردی برای این مکمل حتی احتمال هم ندارد. مرسی از حضورتون

  2. مهدیه گفت:

   سلام وقتتون بخیر. مبتلایان به بیماری ویتیلیگو هم می تونند از درمکس پیگمنتا استفاده کنند یا روند تشکیل ملانین در قسمت‌هایی که لک سفید ایجاد شده رو به تعویق میندازه. متشکرم از پاسخ‌گویی شما

   1. سلام ؛ ضمن آرزوی سلامت برای شما ؛ در بالا هم دوستی همین سوال رو مطرح کردن / باید عرض کنم که معمولا شما عزیزان مبتلا به ویتیلیگو سطح گلوتاتیون و گلوتاتیون پرکسیداز بدن تان پایین است. و احتمال دارد که این مکمل های گلوتاتیون کمک زیادی بهتون بکنه. شما میتونید مکمل پیگمنتا استفاده کنید ولی نمیتونید کرم های حاوی گلوتاتیون استفاده کنید چون اونا علاوه بر گلوتاتیون مواد ضد لک دارند که برای شما توصیه نمیشه. با تشکر از شما

 101. ندا گفت:

  سلام.روزی دو تا اگه بخوریم باید تو یه وعده دو تاشو باهم بخوریم یا هر دوازده ساعت یک عدد ؟

  1. سلام بهتره با هم خورده شود . جدا نخورید . این دیدگاه منه و دلیل علمی براش دارم. چون شرکتش اظهار نظر نکرده . من نظرم اینه باید باهم بخورید. مرسی از حضور شما

 102. nazi گفت:

  سلام.بعد از اینکه سی تا کپسول رو خوردیم دوره مصرف بعد چند روز باید باشه و نباید فاصله بیوفته یا ایرادی نداره به محض اتمام بسته سی عددی مجدد تهیه و ادامه بدیم از روز بعد؟ منظورم اینه بعد از مصرف هر بسته چقدر زمان و فاصله نیازه واسه استارت شروع مصرف دوره بعد ؟

  1. سلام نیاز به استراحت نداره و شما باید روزانه اون دوز که در جدول بالا نوشتم رو دریافت کنید و هیچ فاصله ای نیاز نیست. لطفا متن مقاله رو بخونید حتما حتما . مرسی از شما

 103. طناز گفت:

  سلام دکتر عزیز، وقت بخیر
  من 26 ساله هستم و کمی جای جوش دارم، این مکمل میتونه برای من مناسب باشه؟

  1. سلام اگر کمی لک جای جوش است بهتر است با کرم های آلفا مانند آکنه زوم آلفا و پیگمازوم آلفا برای رفعش اقدام کنید تا با مکمل گلوتاتیون. اگر برای انتخاب محصول به کمک نیاز داشتید توی چت آنلاین سایت پیام بدید کمکتون میکنم. مرسی

 104. پریا گفت:

  عشق این مقالات کاملی هستم که داخل سایت گذاشتید‌. ممنون نم نم جانم

  1. مرسی پریا جان ببخشید تازه کامنت شما رو دیدم عفو کنید.

 105. مهین گفت:

  خانم دکتر عزیز آیا قرص ها ی پیگمنتا یا مکمل ها امکان ابن رو داره که باعث جوش های ریز سرسفید بشه یانه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام نه امکان نداره . اگر جوش زدید علتش چیز دیگری است. با سپاس از شما

 106. زهرا پارسامهر گفت:

  سلام دکتر جان من پوستم سه سالی میشه لک افتاده آیا استفاده از این مکمل برای من جواب میده وچند دوره باید مصرف بشه؟

  1. سلام خیلی می تونه کمک کنه به شرطی که همزمان اون لک های موجود رو با گلایکولیک اسید و ویتامین سی موضعی و ضد آفتاب مورد عنایت قرار بدهید تا بروند. هر چه لک قدیمی تر باشد زمان بیشتری برای رفعشون نیاز است. مرسی از حضور شما

 107. رستا گفت:

  بعداز چندماه استفاده ک تاثیرشو دیدیم. باقطع مصرف ممکنه اثراتش هم کلا بره؟ و سوال دوم اینکه ایا همیشه استفاده کنیم مشکلی پیش نمیاد؟ مثلا یسال دوسال

  1. سلام توضیح داده شده در متن بالا ، اینکه دقیقا همون لک ها با قطع پیگمنتا برگرده که نه همونا نمی تونن بر گرده بلکه اصل ماجرا این است که ممکنه با پاینن آمدن سطوح گلوتاتیون سلولی پوست، و نزدن ضد آفتاب دوباره پوست لک بشه. در جواب سوال دوم اینکه مکمل پیگمنتا محدودیت زمانی برای استفاده ندارد میتوانید برای طولانی مدت یک عدد قرص در روز یا دو عدد را مصرف کنید. مرسی از حضور شما

 108. فرزانه گفت:

  دکتر من روزی یه دونه میخورم به نظرتون تاثیر نداره؟

  1. سلام تاثیر داره ولی خب خیلی به تدریج . به زبان ساده تر اینکه سطوح گلوتاتیون سلولی شما برای روشن شدن پوست به سختی و با درصد کمی بالا میره و ممکنه خیلی طول بکشه شما نتایجی رو مشاهده کنید. ولی خب بی اثر هم نیست. مرسی از شما

 109. فرزانه خانجانی گفت:

  سلام وقت بخیر ⚘
  خانم دکتر من مشکل یبوست دارم ، و با اکثر مکمل ها به خاطر این موضوع به مشکل برمیخورم و مجبور میشم وسط راه رهاشون کنم ?
  از نظر شما با این وجود میتونم استفاده کنم از این محصول ؟
  چون به شدت به یک روشن کننده احتیاج دارم برای پوستم ..
  سپاس فراوان بابت توضیحات خوبتون ?⚘?

  1. سلام وقت شما هم بخیر برای هر دو مورد سندرم روده تحریک پذیر و التهاب دیواره روده (irritable bowel syndrome (IBS) and inflammatory bowel disease (IBD)) مکمل پیگمنتا می تواند بسیار مفید باشد. مرسی از حضور شما

 110. سمیه طفرقه گفت:

  سلام با خوردن این مکمل کلاژن مصرف بشه اشکال نداره؟ و آیا باعث میشه تیرگی بدن کم بشه و دوره استفاده چقدر هست؟

  1. سلام پاسخ همین سوال در کامنت سایر دوستان داده شده. مصرف همزمان ایراد نداره. مرسی از شما

 111. صبا گفت:

  سلام و تشکر از پیج عالیتون، ببخشید مصرف این مکمل برای افرادی که دارای بیماری های اتوایمن از جمله ام اس هستن مشکل نداره؟

  1. استرس اکسیداتیو (ROS) به شدت در هر دو مکانیسم پاتولوژیک التهابی و تخریب عصبی در مولتیپل اسکلروزیس (MS) نقش دارد. در پاسخ به استرس اکسیداتیو ، سلول ها مکانیسم های آنتی اکسیدانی سلولی خود را افزایش داده و فعال می کنند. گلوتاتیون (GSH) اصلی ترین آنتی اکسیدان در مغز است و به همین ترتیب نقش محوری در سم زدایی اکسیدان های واکنش پذیر و نقش اصلی را در حفظ هموستاز ردوکس سلولی و محافظت در برابر ROS ایفا می کند. پس عملا این مکمل برای افراد مبتلا به ام اس مفید است. می تونید قبل استفاده ترکیبات این مکمل را به پزشک خود نشون بدید. مرسی از حضورتون

 112. نجمه نوری گفت:

  سلام عزیزم 1. با داروهای گوارشی تداخل ندارن و برای چه سنینی مناسب تر هست؟ 2. در کنارش باید از کرم های ضد لک استفاده کرد و اگر قطع بشه پوست به حالت اول برمیگرده؟ 3. دوره مصرف به چه صورت و ممکن بعد از اتمام دوباره لک بوجود بیاد و در کنارش از چه مکمل های برای تسریع نتیجه میشه استفاده کرد؟ مرسی

  1. سلام 1. با داروهای گوارش تداخل نداره چون مکمل گلوتاتیون پیگمنتا را شما با غذا باید بخورید. و برای سنین بالای 30 مناسب تر است چون سن بالای سی گلوتاتیون کمتری دارن در بدن 2. بله و اگر دوباره پوست شما لک شود علت آن قطع پیگنتا نیست بلکه نکات دیگری است مثل ضدافتاب نزدن و تغذیه نادرست و بیماری های داخلی 3. این دوره مصرف و همه این موارد را توی متن توضیح دادم ممنون میشم مطالعه کنید. مرسی از شما

 113. Sahar گفت:

  خانم دکتر عزیز ممنون بابت مطالب مفیدتون من میخوام در ماه های آینده برای فرورفتگی ها و لک های صورت طبق نظر پزشکیم لیزر CO2 انجام بدم بنظرتون استفاده از این مکمل میتونه مفید باشه برام؟

  1. سلام استفاده از مکمل پیگمنتا در این مورد مشکلی نداره و کمک هم میکنه. اساسا شما داری با پیگمنتا سطح گلوتاتیون سلولی را بالا میبرید که پوست لک اش کم بشه و لک نشه و این موضوع هیچ تداخلی با پروسیجرهای کلینیکی که روی لک انجام میشه تداخلی نداره چون اون روش ها دارن لک های موجود روی پوست را سریعا از بین میبرن و این خیلی خوبه چون در غیر این صورت باید شما کنا پیگمنتا ماه ها کرم های آلفاهیدروکسی اسید بزنید. مرسی از شما

 114. فاطمه گفت:

  خانم دکتر خوردنش همزمان با قرص رجوا تداخل دارویی ایجاد نمیکنه؟

  1. سلام خیر تداخلی نداره . در صورت استفاده همزمان رجوا می تونه به پیگمنتا کمک هم بکنه و مفید باشه. مرسی از حضور شما

 115. elham گفت:

  سلام خانم دکتر خوردنش با قرص تییروید مشکلی نداره ؟

  1. سلام
   با توجه به نقشی که گلوتاتیون در تنظیم هورمون تیروئید بازی می کند، شواهد نشون داده که مکمل گلوتاتیون می تواند به بیماران در محافظت از سلامت تیروئید کمک کند. استفاده از مکمل گلوتاتیون برای حمایت از سلامت تیروئید می تواند به ویژه برای کسانی که سابقه خانوادگی مشکلات تیروئید دارند یا در معرض سطح غیرمعمول استرس اکسیداتیو هستند بسیار مهم است. مرسی از شما

 116. masoumeh گفت:

  بسیارعالی خانم دکتر مهربون??
  اینطورکه من متوجه شدم کل پوست صورت رو چند درجه روشن میکنه درسته؟

 117. آزاده خسروی گفت:

  سلام وقت بخیر
  این محصول باعث روشن شدن کل پوست میشه یا فقط روی صورت اثر میزاره ؟؟؟؟ و برای پوست های خیلی تیره هم جواب میده یا نه

  1. سلام آزاده جان روی کل پوست اثر میگذارد. قرار نیست پوستی که ژنتیکی تیره است و یا سبزه است سفید شود قرار است لک ها برود و رنگ پوست مثل دوران 20 سالگی شود. ببخشید دیر جواب دادم . خیلی دیر .

 118. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز و مهربان خدا قوت واقعا ممنون از اینکه وقت میذارید و بهترین و باکیفیت ترین محصولات رو معرفی میکنید..ببخشید دو تا سوال هم داشتم اول اینکه گلوتاتیون ممکنه روی روشن شدن پوست بدن بیشتر از صورت اثر بذاره ؟دوم اینکه برای روشن شدن پوست گندمی هم مؤثره؟

  1. سلام و تشکر از لطف شما / زهرا جان این مکمل به صورت یکسان گلوتاتیون را درون سلول های بدن افزایش میدهد و به صورت هوشمند نمی تونه جای خاصی بره. در واقع ما داریم با این مکمل ذخایر گلوتاتیون سلولی خودمون رو افزایش میدیم که پوست ملانین زیاد تولید نکنه و به مرور پوست که بازسازی میشه دیگه پوست وشن تر تولید بشه. این مکانیسم طبیعی عملکرد گلوتاتیون است./ برای پوست گندمی قطعا تن پوست چند درجه می تواند روشن تر و درخشان تر شود و البته افرادی مثل شما باید دوره مصرف را شش ماه تا یک سال بالا ببرید در کنار رعایت سایر نکاتی که در متن بالا خدمت شما عرض کردم. قطعا دوز مصرفی هم رابطه مستقیم با سن شما دارد. مرسی از حضورتون

 119. زهرا گفت:

  سلام
  شبنم جان روی کک و مک هم موثر هست؟

  1. سلام بله روی کک و مک هم اثر گذار هست. فقط باید نکاتی که گفته شده همراه این مکمل رعایت شود. مرسی از شما

 120. elham گفت:

  سلام‌ این قرص برای کسی ک قرص تییروید مصرف میکنه تداخلی نداره

  1. سلام خیر مشکلی برای ایشان ندارد. این مکمل چهار تا ماده آنتی اکسیدان و ویتامین است. مرسی از شما الهام عزیز

 121. مرضیه دادوند گفت:

  سلام عزیزم. میگم این مکمل باعث شفافیت پوست میشه. ممکنه باعث پر شدن صورتم بشه؟

  1. سلام مرضیه خانم عزیزم / پر شدن نه ، همچین فرضیه ای احتمال وقوع با هیچ مکملی ندارد. فقط این مکمل باعت سلامت و جوانی پوست میشه نه اینکه چربی و آب بیاره زیر پوست. / مرسی از شما

 122. afsanekn گفت:

  سلام. خانم دكتر لطفا بفرماييد مصرف اين مكمل براي كسانيكه كم كاري تيروييد از نوع هاشيموتو دارند مشكلي نداره؟ و همچنين براي كسي مه pcos داره چطور؟ ممنون.

  1. سلام افسانه خانم
   وقتی صحبت از کم کاری تیروئید اتوایمیون در هاشیموتو میشه، وجود یک آنتی اکسیدان یکی از موارد ضروری در کیت پروتکل درمان شماست: گلوتاتیون به عنوان اصلی ترین آنتی اکسیدان بدن در نظر گرفته می شود و شما به آن نیاز دارید تا بیماری خود ایمنی را کاهش داده و خطر ابتلا به بیماری های جدید خودایمنی را کاهش دهید. اگر می تونید تهیه کنید چون بهبود سطح گلوتاتیون بدن از طریق مکمل مناسب میتونه از شما در برابر سموم محافظت کنه و التهاب شما را کم و علائم کم کار تیروئید هاشیموتوی شما رو بهبود ببخشه. مرسی از شما

 123. ناهید گفت:

  سلام دکتر شبنم عزیزم. اول تبریک برای راه اندازی سایتت? و دوم مرسی برای مطلب کانل و مفیدی که گذاشتی. من جای تعدادی از جوشهام به شکل کمی قرمزی از پارسال مونده ، فکر میکنم این مکمل برای کمرنگ کردن اونا مناسب باشه درسته؟ و اینکه میشه در کنارش مکمل کلاژن هم مصرف کرد؟ مشکلی نداره؟

  1. سلام و تشکر از محبت شما / قطعا این مکمل مفیده براتون ولی اگر فقط چند جای جوش یک ساله است بهتر است بیشتر روی محصولات موضعی تمرکز کنید. پیگمنتا با مکمل کلاژن تداخلی ندارد. بازم ممنون از حضور شما

 124. فاطمه گفت:

  سلام نم نم جون سوالی ک داشتم آیا برای تیرگی های بدن هم جواب میده؟

  1. سلام بله روی تیرگی و لک کل بدن موثر است چون گلوتاتیون که هوشمند نیست. پس وارد همه سلول های بدن میشه. تشکر از شما

 125. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر
  بعد از استفاده تغییرات حاصله برگشت پذیره یعنی باید دائما از مکمل استفاده بشه یا مصرف یک دوره کافیه

  1. سلام اگر متن را خونده باشید آخرش داستان توضیح دادم که بله اگر دوباره سطح گلوتاتیون در سلول های بدن کم بشه ممکنه دوباره لک برگرده. اما این برگشت بیشتر زمانی رخ میده که شما هیچی رو رعایت نکنید بخصوص ضد آفتاب زدن را. پس با تغذیه و روتین مراقبت از پوست می شود پوست را مجدد جوان و خوش رنگ نگه داشت. مرسی از شما

 126. مرجان گفت:

  سوال دیگه من یه بیماری شارکو ماری توث دارم عصب هام ضعیف این مکمل ها برام مشکلی ایجاد نمیکنه ؟

  1. از نظر من مصرف اش برای شما ایرادی ندارد ولی حتما با پزشک متخصص خودت این موضوع را چک کن و جدول ترکیبات این مکمل رو بهشون نشون بدید. مرسی از حضور شما

 127. مرجان گفت:

  ببخشید این مکمل ها باعث افزایش اشتها نمیشه؟

  1. سلام با غذا خورده میشه و خیر نمی تونه اشتها رو افزایش بده. مرسی از شما

   1. نرگس گفت:

    سلام خسته نباشید من مدت دوهفته از، کپسول پیگمنتا استفاده کردم شکمم حالت نفخ داره زیر شکمم یه حالت سنگینی و حالت تهوع دارم دقیقا شبیه علائم بارداری وشکمم صدا میده میشه از خوردن این قرص باشه ادامش بدم یا اینکه ن

    1. سلام نرگس جان ادامه نده و از اگر بعد سه روز علائم برطرف نشد به پزشک مراجعه نماید. البته من تقریبا مطمئن ام که این علائم ناشی از این قرص نیست ولی برای اطمینان خاطر مصرف رو قطع کنید. با تشکر

 128. مهدیه چرخند گفت:

  استفاده کردم خوب بوده بعد مدتی خواهرم دیدم کاملا گفت که تغییر کرردی

  1. گفت:

   بعداز چه مدت وچطوری

 129. آیدا عزیزی گفت:

  سلام دکتر جان خوب هستین
  من دو بسته ازین مکمل رو تهیه کردم پیش خودتون و یک ماه مصرف کردم اما حدود ۸ دونه قرص مونده بود که حساسیت شدیدی بهش نشون دادم و صورتم مثل بچه هایی که به پروتئین گلوتن حساسیت دارن قسمت های مختلف صورتم حالتی شکل سوختن گرفت و من نمیدونم چرا این حساسیت رو نشون دادم ، روزانه دو عدد رو مصرف میکردم ممنونم به خاطر پیج خوبتون❤?

  1. سلام اطلاعات کمی در مورد عوارض جانبی استفاده از مکمل های گلوتاتیون داریم چون روی کاغذ احتمال عوارض جانبی و حساسیت کم است. با این حال در موارد نادری دیده شده مکمل های گلوتاتیون ممکن است باعث نفخ شکم و در برخی از افراد ممکن است واکنش های آلرژیک به مکمل های گلوتاتیون مانند بثورات را تجربه کنند. که دقیقا به نظر میرسه شما از گروه دوم هستید و نباید ادامه بدید. یک ترمیم کننده بزنید اگر هم ترمیم کننده نزنید کم کم بثورات ایجاد شده با همان روتین ساده خودتون از بین میره. مرسی از شما?

 130. عسکری گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
  پس این مکمل بیشتر بعنوان ضد لک استفاده میشه،میشه ازش بعنوان مکمل ضد پیری استفاده کنیم اگه مشکل لک نداشته باشیم؟

  1. سلام عزیزم / این مکمل اساسا یک مکمل ضد پیری و سلامت بخش است و وظیفه آن تامین و تنظیم میزان گلوتاتیون ایده آل در سلول است. پدیده ی لک جزو نشانه های پیر پوستی و فتوایجینگ است که با این مکمل و محصولات موضعی برای کاهش اون میشه اقدام کرد. پس از این مکمل به عنوان مکمل ضد پیری و تقویت عمومی سلامت بدن، سم زدا، ضد خستگی و … میشه استفاده کرد. مرسی از شما

   1. هینا گفت:

    سلام خسته نباشین قرص پگمینتا برا لک های بدن خوبه؟

    1. سلام هیتا جان پیگمنتا برای کل بدن مفید است. هوشمند که نیست برای فقط صورت باشد. مرسی از شما

 131. نجمه حيدري گفت:

  سلام روز بخير ،خانم دکتر من مشکل هليکوباکتر دارم ميخاستم بدونم مصرف پيگمنتا مشکلي ايجاد نميکنه؟

  1. سلام نجمه جان / خیر این مکمل برای شما مشکلی ایجاد نمیکند بلکه به سم زدایی بهتر بدن شما نیز کمک میکند. از طرفی قرار است همراه با غذا خورده شود پس مشکلی نیست. مرس یاز حضورتون

 132. پگاه گفت:

  یه سوال دیگه اینکه اگه کلا مثل سایر مکملها به صورت روتین و همیشه استفاده بشه مشکلی ایجاد می‌کنه؟

  1. اگر از نقطه نظر اقتصادی برای کسی مقدور باشه می تونه تا آخر عمر هم از مکمل گلوتاتیون مانند پیگمنتا استفاده کنه و علاوه بر مزایای روشن کنندگی پوست ، از سایر مزایای سلامت بخشی اون نیز بهره مند میشه که فوق العاده است. مرسی از شما

 133. پگاه گفت:

  ممکنه باعث ایجاد سوزش پوست بشه؟

  1. سلام اصلا همچین چیزی احتمال نداره . مگر اینکه فرد به ترکیبات این مکمل آلرژی داشته باشه که خیلی کم پیش میاد. اگر به جدول ترکیبات نگاه کنید بعیده کسی پیدا بشه که به این ترکیبات آلرژی داشته باشه که بخواد پوستش سوزن سوزن بشه و یا خارش بگیره. مرسی از شما

  2. مانا گفت:

   چه مقدار از ترکیبات قرص جذب بدن میشه؟

   1. سلام هنوز هم خیلی ها اعتقاد دارند گلوتاتیون خوراکی به صورت سیستمیک جذب ندارد چون توی روده آنزیمی بنام گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز داریم که GSH رو تخریب میکنه . اما پژوهش ها روی این موضوع نشون داده که بعضی از فرم های سه پپتیدی از گلوتاتیون می تونن سطح گلوتاتیون در بدن رو به مقدار قابل توجهی ببرن بالا. به علت احتمال جذب کم است که ما توصیه میکنیم دوز های 400 میلی گرم به بالا در روز مصرف بشه به مدت سه تا 6 ماه که روی این موضوع مقاله ای در ژورنال تغذیه اروپا منتشر شده. مرسی از سوال خوبتون

    1. Sahra گفت:

     سلام دکترحون. مصرف این مکمل همزمان بامکمل های دیگه یا داروهای دیگه مشکلی ایجادنمیکنه ؟! یا عواذضی ایجادنمیکنه برای مصرف کننده؟ و اینکه تاثیرش روی پوستهای مختلف متفاوته یاخیر،؟! ممنون

    2. مرضیه گفت:

     سلام من پیگمنتا روزی دو عدد با قرص جوشان ویتامین سی ۱۰۰۰ میخورم ولی پوستم تیره شده

     1. سلام بررسی کنید که ایا ضد آفتاب صحیح استفاده می کنید؟ ایا شغل شما زیر نور آفتاب است؟ یا اینکه همزمان دارید از پماد و یا کرم های ضد لک هیدروکینون استفاده میکنید. در هر حال حتما به متخصص پوست مراجعه کنید. مرسی از حضور شما

  3. عاطفه سهولی گفت:

   سلام.خانم دکتر این قرص رو اگه با کوکونات کلاژن مصرف کنیم تداخلی نداره؟

   1. سلام بهتر است اینها را در دوره های جداگانه ای در طول سال مصرف کنید. البته که تداخلی ندارند اصلا، بلکه کلاژن زمانی که دربدن به عناصر سازنده اش تجزیه میشه احتمالا به گلوتاتیون کمک هم میکنه، در صورتی که با هم استفاده کردید حتما کنارشون باید کوکتل های ویتامین سی درماتیپیک و یا فیس دوکس بزنید که با هر دو مکمل اثر هم افزایی دارند. مرسی از شما

    1. فاطمه گفت:

     سلام من شیرمیدم شش ماه آخره کرم ضدلک فرونیا حاوی هیدروکنیونه مشکل نداره

     1. سلام فاطمه جان / هیدروکینون ممنوع است استفاده نکنید. با آرزوی سلامت برای خودت و نی نی نازنین ات

 134. حانیه گفت:

  ایا گلوتاتیون به فرم صابون و لوسیون هم موجوده؟

  1. سلام حانیه جان
   به فرم صابون منم شنیدم ولی ندیدم. اما تنها محصولاتی که در ایران دیدم گلوتاتیون دارن لاین پیگمازوم برند فیس دوکس است که فیس واش و پن جامد و چند مدل کرم ضد لک است. مرسی از شما

   1. طاهره آرادمهر گفت:

    سلام خانم دکتر عزیز من این کپسول پیگمنتا رو از کجا تهیه کنم من خوزستان هستم اگه راهنمایی کنید ممنون ميشم

    1. سلام طاهره جان عرض شود که به ما گفتن شرکت تولید نمیکنه ولی بگردی توی نت آنلاین شاپ ها دارن هنوز. ولی قبل اینکه هزینه کنی این مقاله رو بخون تا خدای نکرده هزینه نکنی و بی نتیجه باشه. مرسی از شما

   2. صنم گفت:

    سلام ساعت خوردن کپسول پیگمنتا باید رعایت بشه ؟ یعنی هر روز در یک ساعت مشخص یا نه مهم نیست
    ممنون

    1. سلام چند ساعت جابجا بشه مشکلی نیست مرسی از شما

   3. سارا گفت:

    سلام وقت بخیر
    استفاده بیش از ۴ ماه قرص پیگمنتا مضر هست؟

    1. سلام خیر مضر نیست میتونید طولانی مدت هم استفاده کنید فقط بعد شش ماه سعی کنید روزی بیشتر از دو عدد قرص مصرف نکنید. دو تا قرص کافی است. با تشکر از شما

     1. رها گفت:

      سلام خانم دکتر بزرگوار آیا مصرف هیدروکینون و پیگمنتا تداخلی داره؟

     2. سلام رها جان در کل خیر هیدروکینون موضعی است و پیگمنتا خوراکی و مشکلی ندارد. ولی بنده نه هیدروکینون را توصیه میکنم و صلاحیت توصیه کردن و نسخه کردن اش را دارم پس باید تحت نظر متخصص پوست، هیدروکینون استفاده کنید. با تشکر

    2. شیما گفت:

     شما استفاده کردین؟؟ نتیجه چطور بوده

    3. بهار گفت:

     سلام خانم دکتر
     قرص پیگمنتا باعث سفیدی مو میشه یا نه؟
     این سوال پرسیده شده
     ولی من پاسخی نمیبینم
     اگر امکان داده لطفا در این مورد توضیح بدید
     ممنونم

     1. سلام بهار خانم گل / من ندیدم پرسیده باشن / جواب خیر است. اصلا ربطی به رنگدانه مو ندارد و دخالتی در رنگ تار مو ندارد . چیزی که مو رو سفید میکنه استرس، دخانیات و کمبود فولیک اسید است. مرسی از حضور شما

   4. رویا گفت:

    سلام خانم دکتر ،من دارم کپسول هگزایم شیتاکه هست روزی دو تا استفاده میکنم برای بیماریم که سیستم ایمنی بدنم بالا بره ،قرص پیگمنتا را هم یک ماه دارم استفاده میکنم با هگزایم تداخل نداره ؟؟

    1. سلام رویا جان خیر پیگمنتا با شیتاکه هیچ مشکلی ندارد. با تشکر از شما

     1. دختر افتابی گفت:

      سلام دکتر عزیزم من محصوب پیگمنتا رو به همراه کلاژن گرفتم. حقیقتا پوست دست و صورتم طی چندین سال آفتاب دیدن و عدم رسیدگی من هایپرپیگمنت شده خواستم بدونم با توجه به این که سال ها این اتفاق افتاده جواب میده محصول ؟ نیاز هست دوز از ۱۰۰۰ بالا تر ببرم؟ یا NAC رو هم کنارش مصرف کنم ؟

    2. تاج الملوک گفت:

     سلام خانم دکتر / من کم کاری تیروئید و میگرن دارم مصرف پیگمنتا برای من مشکلی ایجاد نمی کنه؟

     1. سلام عزیزم خیر برای تیروئید و میگرن شما مشکلی ایجاد نمیشود. با تشکر

سلام لطفا اینجا سوالات رو مطرح کنید مرسی

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قرص مخمر آبجو برای ریزش مو
نوتریکازمتیکس
دکتر شبنم فریدفر

قرص مخمر آبجو برای ریزش مو

مخمر آبجو چیست؟ مخمر آبجو _Brewer’s yeast _ نوعی مخمر است که معمولاً در دم کردن آبجو و تولید نان

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید