آیا به سندرم موی بد بو مبتلا شده اید؟

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
سندرم موی بد بو

آنچه می‌خوانید:

سندروم موی بد بو وقتی است که حس میکنیم موهای ما بوی بدی می دهد و اغلب مجبور می شویم هر روز آن را با شامپو بشوییم. موی بد بو ما را مجبور می کند جرات بوسیدن و در آغوش کشیدن کسانی که دوست داریم را نداشته باشیم چون می ترسیم آنها از این مساله آزرده شده و از ما دوری کنند. این وضعیت یعنی سقوط اعتماد به نفس و آغاز غم و اندوه و کنار آمدن با یک بوی ناراحت کننده آن هم نه بوی پا بلکه بوی مو که دیگر نمی شود آن را در کفش پنهان کرد.

مو ها و پوست انسان گاهی اوقات بوی نامطبوع از خود منتشر می کنند که می تواند از تعریق پوست و کثیف بودن مو ها باشد که به دلیل اینکه شخص دارای مشغله کاری و عدم دسترسی به حمام است وسط روز نمی تواند اقدام به دوش گرفتن یا شستن موهای خود با شامپو بکند و این برای همه یک مساله نرمال است اما برای کسانی مبتلا به یک وضعیتی بنام سندرم موی بد بو مشکل خیلی جدی تر می شود. این وضعیت به طور عظیمی بر روی روابط عاطفی و زندگی شخص اثر می گذارد. بزرگترین دلیل موی بد بو چیزهایی است که روی پوست سر قرار دارند که در اثر آن موها از خود بوی بدی منتشر می کنند.

سندروم موی بد بو چیست؟

سندروم موی بد بو شامل بوی بدی است که پوست سر و موهای فرد به دلیل رشد انواع باکتری و قارچ ایجاد میکند. در واقع میکروب ها، سبوم روی پوست سر ، تعریق و حتی سلول های مرده کف سر را به اسیدهای خاصی تجزیه میکنند که بوی نامطبوعی ایجاد میکند. گاهی می توان این بو را به یک پوشک کثیف بچه تشبیه کرد. برخی می گویند این بو شبیه یونجه کپک زده یا ماست و حتی بوی پا و کمی شبیه به بوی استفراغ است.

نکته جالب اینه که این بو اغلب اوقات آنقدر قوی است که همه می توانند آن را حس کنند. افراد دارای این سندرم سعی میکنند به صورت مرتب حمام کنند ولی هنوز بوی بد وجود دارد. حتی این بو می تواند از یک ساعت تا دو روز بعد از شامپو کردن مو بیرون بزند.

علاوه بر مساله بو دادن مو بعضی از این افراد درگیر با این سندرم اظهار داشته اند که پوست سرشان در حال لایه برداری و حتی کمی مرطوب به نظر میرسد. در ابتدا تصور می شد این سندرم ناشی از درماتیت سبورئیک است. اما طبق تحلیل متخصصین و پزشکان ، بوی بیرون آمده از پوست سر ممکن است به این دلیل نباشد. در خیلی از موقع این متخصصین نمی تواند علت واضحی برای آن پیدا کنند.

 
بوی بد مو

چرا موهایم بوی بد می‌دهد؟

پسوریازیس پوست سر ؛ پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است که در خیلی از خانواده ها دیده می شود. این اختلال باعث می شود لکه های قرمز و تکه های پوسته پوسته خشک روی بدن ظاهر شود. گاهی اوقات این لکه ها می توانند بوی بدی داشته باشند، به خصوص که این تکه ها از پوست مرده ایجاد می شود. حدود نیمی از افراد مبتلا به پسوریازیس شیوع بیماری را در پوست سر خود تجربه می کنند که می تواند منجر به بوی نامطبوع شود.

درماتیت سبورئیک؛ درماتیت سبورئیک یک نوع بثورات پوستی مزمن و عموما متقارن است که می تواند روی پوست سر و سایر نقاط بدن ظاهر شود. این راش در نوزادان به عنوان کلاهک گهواره ای _Cradle cap_ شناخته می شود. در افراد مسن تر، بثورات پوستی می تواند منجر به پوسته های روغنی شبیه پسوریازیس شود که ممکن است باعث ایجاد بو شود.

شوره سر ؛ شوره نیز همانند درماتیت سبورئیک، یک بیماری پوستی است که باعث خارش یا پوسته پوسته شدن پوست سر می شود. در مقایسه با پسوریازیس پوست سر و درماتیت سبورئیک، شوره سر خفیف تر و شایع تر است و تقریباً نیمی از بزرگسالان را مبتلا می کند. در برخی افراد شوره سر ممکن است با بو همراه باشد.

عدم تعادل میکروبیومی ؛ مانند سایر نواحی پوست شما، پوست سر شما میزبان تعداد زیادی باکتری و قارچ است. این جامعه به عنوان میکروبیوم پوست سر شما شناخته می شود. هنگامی که این موجودات در تعادل هستند، به عملکرد سالم پوست سر شما کمک می کنند. با این حال، هنگامی که یک نوع باکتری یا قارچ بیش از حد وجود داشته باشد، می تواند منجر به عفونت شود و ممکن است به ایجاد بوی بد پوست سر کمک کند. در ایران شامپوهای فیس دوکس حاوی مواد پری بایوتیک آلفا گلوکان الیگو ساکارید برای ایجاد تعادل در میکروبیوم پوست سر است.

بهداشت نامناسب ؛  اگر موهای خود را به درستی شستشو ندهید – با در نظر گرفتن نوع موی خاص خود – عرق، آلاینده ها و محصولات مراقبت از مو همگی می توانند روی موهای شما جمع شوند و باعث ایجاد بو شوند. برای مثال معمولا افرادی که از شامپوهای بدون سولفات استفاده میکنند خوب موهای خود را آبکشی نمیکنند. اگر این اتفاق بیفتد، مایه شرمساری نیست، و می توان با یادگیری بیشتر در مورد روش مراقبت از مو برای شما، به آن پرداخت.

موی بد بو

راه حل های خانگی و طبیعی موی بد بو چیست؟

اغلب بیماران از توصیفات حرفه ای پزشکان نا امید هستند و شخصا اقدام به امتحان کردن هر روشی که فکر میکنند ممکن است موثر باشد، می کنند. بعضی ها آنقدر نا امید هستند که حتی شامپوی مخصوص حیوانات خانگی هم امتحان می کنند.

بعضی ها بدنبال تی تری اویل می روند همان روغن درخت چای که در کنترل چربی پوست و آکنه بکار می رود و خاصیت ضد قارچ دارد. اما شامپو های حاوی روغن درخت چای معمولا به میزان کمی روغن های اساسی طبیعی دارند و آنها نتایج خوبی به شخص نمی دهند.

برخی از بیماران از محصولات تجاری موجود در بازار استفاده نمی کنند و سراغ چیز هایی می روند که خودشان با آنها راحل ها و داروهای طبیعی می گویند. چیز هایی مثل لیموناد، سودا، سرکه سیب، روغن نارگیل، آلوئه ورا، مکمل های حاوی کلروفیل و مخلوط دارچین و عسل که به نظر آنها موثر تر از محصولات کارخانه ای است.

بعضی افراد حتی از ژل های ضد عفونی کننده دست نیز برای رهایی از سندرم موی بد بو استفاده می کنند و تا دو سه بار در طول روز آن را به سر خود می مالند.

درمان موی بد بو چیست؟

متخصصان مو می گویند این بیماری با استفاده از ژل ها و یا شامپو های ضد باکتری و صابون های حاوی گوگرد می تواند برطرف شود. در واقع علت اصلی این بیماری باکتری ها و قارچ های روی پوست سر انسان است. عوامل آنتی باکتریال مانند تریکلوزان، کلیمبازول در شامپو می توانند از رشد و گسترش باکتری های مولد بو جلوگیری کنند. حال آنکه گوگرد نیز می تواند با کاهش چربی ترشح شده از پوست سر عملا محیط لازم برای رشد این باکتری ها و قارچ ها را نامساعد کند.

سندرم موهای بد بو یک مشکل واقعی است که برای بسیاری از مردم حل نشده است. به نظر میرسد تاکنون که آوریل سال 2022 است جامعه پزشکی هنوز راه حل رضایت بخشی ارائه نکرده است. با توجه به درک ما از شیمی و بیولوژی مو و پوست سر، شامپو زدن با صابون های حاوی گوگرد و تریکلوزان و حتی گلایکولیک اسید ممکن است کمی تسکین دهد. ما امیدواریم که گزینه های درمانی قطعی تری توسط جوامع علوم پزشکی و زیبایی شناسایی شود.

اگر شما یا عزیزان و دوستان شما جزو افرادی هستید که از سندروم موی بد بو رنج می‌برید، لطفا نظر بدهید و تجربیات خود را با بقیه خوانندگان ما در کامنت های زیر به اشتراک بگذارید. اگر شما یک متخصص مراقبت های بهداشتی هستید که تجربه این مشکل یا راه حل پیشنهادی دارید، لطفاً نظرات خود را کمنت نموده و توصیه های خود را به اشتراک بگذارید.

4.2/5 - (21 امتیاز)

2 نظر در “آیا به سندرم موی بد بو مبتلا شده اید؟

  1. سوسن گفت:

    سلام شبنم عزیز من وقتی بیرون میرم و برمیگردم بیشتراوقات موهام بوی بد میگیره حتی اگر افتاب نباشه که بخوام عرق کنم بوش جوری نیس که بقیه حس کنن ولی خودمو ازار میده و موندگار هم نیس اما هیشه برام عجیبه منی که به بهداشتم اهمیت میدم موهام چرا وقتی بیرون میرم بو میگیره به نظرتون منم دچار همچین چیزیم؟

    1. سلام سوسن جان سندرم موی بد بو چیز وحشتناکی است و فکر نمیکنم شما اینجوری باشید. کلا دلایل زیادی داره و من یک نظر شخصی در مورد تغییر بوی روی پوست و عرق دارم و اون این است که با افزایش سن سیستم ایمنی ضعیف میشه و پوست زود بو میگیره. اول باید سیستم ایمنی با تغییر لایف استایل قوی شود نه فقط با بهداشت بیش از حد. با تشکر از شما

سلام لطفا اینجا سوالات رو مطرح کنید مرسی

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قرص مخمر آبجو برای ریزش مو
نوتریکازمتیکس
دکتر شبنم فریدفر

قرص مخمر آبجو برای ریزش مو

مخمر آبجو چیست؟ مخمر آبجو _Brewer’s yeast _ نوعی مخمر است که معمولاً در دم کردن آبجو و تولید نان

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید