نقد و بررسی کرم دور چشم سلولار بوست نوتروژینا

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
نقد و بررسی کرم دور چشم سلولار بوست نوتروژینا

آنچه می‌خوانید:

در این مقاله به نقد و بررسی کرم دور چشم سلولار بوست نوتروژینا _Neutrogena ® Cellular Boost Rejuvenating Eye Cream_ خواهیم پرداخت که یک محصول مراقبت از پوست دور چشم حاوی دو ماده موثره شاخص رتینول پالمیتات و هیالورونیک اسید هیدرولیز شده است. این دو ماده موثره در همه فرمولاسیون ها اگر کنار هم قرار بگیرند اثرات هم افرایی داشته و عملا مکمل همدیگر هستند. نوتروژینا مدعی است که این کرم دور چشم سلولار بوست توانایی کاهش چین و چروک ناشی فرسودگی پوست دور چشم و ناحیه پنجه کلاغی را دارد که این ادعا از هر نظر با توجه به فرمول و مواد موثره این کرم صحیح است گرچه ممکن است کمی زمان بر باشد. زیرا هر دو ماده موثره ی استفاده شده دارای اثرات ضد پیر پوستی شناخته شده و اثبات شده ای هستند.

ناحیه کانتور چشم حلقه ای است که از گوشه داخلی چشم شما به گوشه خارجی زیر انتهای ابرو می رسد. شامل ناحیه زیر چشم و همچنین استخوان ابرو می باشد. هنگام استفاده از میکاپ چشم، این ناحیه یک منطقه مهم است بطوریکه تمرکز شما کاملا روی این موضوع است که زیبایی و درخشش چشمان خود را نمایان کنید. اما در سمت دیگر ماجرا، مراقبت صحیح از پوست این ناحیه از صورت و افزایش زیبایی طبیعی باعث برجستگی شما نسبت به بقیه می شود. پس تا انتهای این مقاله همراه باشید که یک کرم دور چشم مناسب برای سن بالای سی سال و مراقبت از پوست شکننده دور چشم با یک کرم دور چشم خوب آشنا شوید و در عین حال نکات آموزنده ای در مورد این نوع کرم ها با هم بیاموزیم.

معرفی کرم جوان ساز دور چشم سلولار بوست نوتروژینا

این محصول با بافتی کرمی و بسته بندی تیوب در حجم 15 میلی لیتر عرضه شده است. کارکرد این محصول برای پوست دور چشم دهیدارته یا همان کم آب است که دارای خطوط ریز و چین و چروک است. سن مناسب برای استفاده از این محصول 30 سال به بالا توصیه شده است. همه انواع پوست میتوانند از این کرم استفاده کنند حتی از نظر من افراد مستعد میلیا هم میتوانند استفاده نمایند. فرمول این کرم فاقد عطر و الکل است. مزایای اصلی این کرم برای ناحیه کانتور دور چشم ، آبرسانی و نرم کردن و کاهش خطوط پنجه کلاغی و رفع چین و چروک است.

این کرم برای مراقبت از پوست دور چشم با ماده اصلی رتینیل پالمیتات که یک استر رتینول است به همراه ماده حمایت کننده هیالورنیک اسید هیدرولیز شده طراحی و فرموله شده است. این محصول نوتروژینا علائم پیر پوستی را که شامل از دست رفتن خاصیت ارتجاعی، چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی است را هدف قرار میدهد. این محصول حاوی ویتامین سی به مقدار نامشخصی نیز هست که برای حمایت از فرایند کلاژن سازی پوست و محافظت از پوست در این محصول رتینول دار نقش یک مکمل را دارد. در فرمولاسیون جدیدی که در میانه سال 2022 وارد بازار شده است شرکت نوتروژینا بجای رتینیل پالمیتات از خود رتینول استفاده کرده است. احتمالا آنها هم متوجه شده اند که رتینیل پالمیتات واقعا در جوان سازی کار خاصی نخواهد کرد و متاسفانه خیلی دیر به این موضوع اعتراف کردند. البته هنوز هم دانشمندانی را میتوان یافت که به رتینیل پالمیتات اعتقاد زیادی دارند.

استراتژی وجود رتینول پالمیتات در کرم دور چشم سولار بوست

به زبان ساده باید بگوییم که متخصصان پوست و البته بسیاری از کازمتولوژیست ها عاشق رتینول هستند. کرم های دور چشم حاوی رتینول به صورت عاشقانه ای برای پوست دور چشم اثرات ضد پیری دارند. رتینول به خوبی میتواند برای پوست تحریک تولید کلاژن انجام دهد. رتینول باعث تحریک نوسازی سلول ها می شود و به پوست ظاهری درخشان و نرم تر می بخشد. رتینول در درمان آکنه بسیار نقش مهمی دارد. همچنین رتینول تولید رشته های کلاژن و حتی الاستین طبیعی پوست را افزایش می دهد که به طور قابل توجهی باعث کاهش خطوط ریز و چروک پوست می شود.

اشتباه نکنید رتینول و استر آن یعنی رتینیل پالمیتات لایه بردار نیست بلکه عملکرد آن تقویت و بالا بردن سرعت تبادلات و گردش سلولی است (برای همین اسمش را گذاشته اند سلولار بوست) که باعث تجدید سلولی پوست می شود. رتینیل پالمیتات در پوست به رتینول و در نهایت به رتینال و در انتها به فرم قابل استفاده توسط پوست یعنی رتینوئیک اسید تبدیل میشود و این فرم فعال برای پوست دور چشم یک جوان ساز طلایی برای کاهش قابل ملاحظه خطوط ریز و چین و چروک هایی است که هر کدام نشانه ای از یک خاطره ی دور در زندگی ما است.

ترتینوئین در کازمتیک
رتینول
رتینیل پالمیتات در کازمتیک

آیا رتینیل پالمیتات عوارض جانبی دارد؟

باز هم رتینیل پالمیتات یک عضو خانواده رتینوئید ها است بنابراین تمام فواید و عوارض جانبی رتینوئید ها را دارد حتی اگر لطیف ترین آنها باشد. شما هنوز هم علی رغم ملایم بودن نوع رتینوئید باید باز هم به تدریج شروع به استفاده از آن نمایید تا احتمال هر گونه تحریک را کم کنید. اطمینان حاصل کنید که هر محصولی را که استفاده می کنید در تیوب و بسته بندی تیره و بدون تماس با هوا باشد.

بیشتر بدانید: رتینیل پالمیتات در کازمتیک

رتینیل پالمیتات نیز همانند سایر رتینوئید ها هنگام قرار گرفتن در معرض نور و هوا کمی اثر خود را از دست می دهد. به زبان ساده این استر رتینول از ابتدا قدرتمندترین رتینوئید نیست بنابراین قطعا نباید مقدمات ضعیف تر شدن آن را فراهم کنید.

هیالورونیک اسید هیدرولیز شده چیست ؟

هیالورونیک اسید هیدرولیز شده در واقع همان هیالورونیک اسید است که به واحد های کوچکتر برای نفوذ کافی و بهتر به پوست خرد شده است. از آنجا که هیالورونیک اسید یک نوع پلیمر است می توان توالی زنجیره ی مولکولی آن را به هر تعدادی خرد کرد تا وزن مولکولی آن تغییر کرده و درجه نفوذ آن به پوست نیز تغییر کند.  در هر حال هیالورونیک اسید هیدرولیز شده یک عامل مرطوب کننده است ولی بهترین گزینه برای مرطوب کنندگی نیست، بلکه بهترین گزینه برای افرادی است که پوست چرب و مختلط دارند و نوع پوست آنها تاب تحمل مرطوب کنندگی زیاد و حس سنگینی بافت کرم را ندارد. حالا فکرش را بکنید برای ناحیه دور چشم این نوع از هیالورونیک اسید چقدر می تواند مناسب باشد.

تفاوت سدیم هیالورونات و هیالورونیک اسید هیدرولیز شده چیست؟

اسید هیالورونیک هیدرولیز شده در سطح پوست کار میکند تا پوست را صاف و هیدراته نماید این ناحیه عملکردی برای پوست نازک دور چشم ایده آل است. اما سدیم هیالورونات _که نمک سدیم هیالورونیک اسید و در واقع یک گلیکوزآمینوگلیکان است و در بافت های همبند بدن انسان هم وجود دارد_ همان عملکرد هیالورونیک اسید هیدرولیز شده را دارد اما در سطح عمیق تری از پوست کار آبرسانی و جوان سازی را انجام میدهد که به کاهش نشانه های پیر پوستی کمک میکند.

برای مثال اگر به محصولی همچون سرم هیالورنیک اسید اوردینری توجه کرده باشید بعد از آب ، شاهد حضور سدیم هیالورنات خواهیم بود. هر دو فرم ذکر شده از هیالورنیک اسید دارای مزایایی هستند که فرمولاتور ها بسته به فاکتورها و اهداف مورد نظرشان برای مراقبت از پوست از آن بهره میگیرند.

در اینجا نوتروژینا از فرم هیالورنیک اسید هیدرولیز شده بهره گرفته است چون نیاز است روی پوست ناحیه چشم که ضخامت بسیار کمی دارد به صورت سطحی کار آبرسانی و جوان سازی انجام شود. این فرم از هیالورونیک به خوبی عملکرد ضد چروک خود را روی ناحیه دور چشم و پنجه کلاغی نشان خواهد داد. به تجربه ی من و البته روی کاغذ می شود نتیجه گرفت که این فرم هیدرولیز شده به خوبی از عهده آبرسانی و کاهش تحریکات احتمالی رتینول پالمیتات روی پوست ناحیه دور چشم بر می آید و می تواند در تجدید و بازسازی پوست دور چشم که عملکرد اصلی رتینول پالمیتات است اثر هم افزایی خوبی داشته باشد.

چه کسانی می توانند از کرم دور چشم سلولار بوست استفاده کنند؟

اگر شما  +30 سال هستید و پوست صورت شما چرب و مختلط است و به دنیال یک کرم دور چشم جوان ساز برای رفع نشانه های پیر پوستی از جمله چروک و تیرگی هستید و همزمان تحمل بافت سنگین کرم روی پوست دور چشم خود را ندارید این کرم نوتروژینا برای شما مناسب است. البته اگر جوان تر هم هستید مناسب است اما وقتی بحث رتینول میشود همزمان باید به ضرورت استفاده توجه کرد نه به شدن یا نشدن.

اما افرادی هستند که مستعد میلیا هستند و به دنبال کرم دور چشم سبک و فاقد مواد میلیا زا هستند نیز این کرم سولار بوست برایشان مناسب است. حتی می توان ادعایی فراتر از ادعاهای شرکت نوتروژینا برای این کرم دور چشم مطرح کرد که احتمالا این کرم بتواند به مرور با استفاده مکرر اثرات ضد میلیا و جلوگیری از بروز میلیا در پوست اطراف چشم داشته باشد.

چطور از دور چشم سلولار بوست استفاده کنیم؟

این کرم از نظر تکنیکی و البته بر اساس ادعای خود نوتروژینا هم برای افراد 30 و بالاتر مناسب است. افراد زیر سی سال نه تنها نیازی به این دور چشم ندارند بلکه توصیه می شود استفاده نکنند، چون برای افراد زیر 30 سال براحتی گزینه های بهتری وجود دارد. جوان تر ها با استفاده از یک کرم دور چشم فاقد رتینول می توانند براحتی از بروز نشانه های پیر پوستی در ناحیه دور چشم خود جلوگیری نموده و خطوط ریز و عیوب دور چشم حود را اصلاح کنند.

روش استفاده ؛ سعی کنید از این کرم دور چشم سلولار بوست فقط شب ها استفاده کنید. تعهد شما به استفاده مداوم و طولانی مدت از این کرم به صورت هر شب قطعا مهمترین نکته در اثر بخشی آن و جوان سازی پوست دور چشم شما است. اطمینان داشته باشید که این دور چشم می تواند برتری زیبایی طبیعی دور چشم تان را به شما برگرداند. اگر در اولین استفاده احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در پوست داشتید سعی کنید با مقدار بسیار کم شروع کنید تا پوست شما بتواند به رتینوئیک اسید تولید شده توسط روند تبدیل رتینیل پالمیتات عادت کند.

در پایان اینکه از این کرم حتما روی پوست نواحی پنجه کلاغی تان نیز استفاده کنید و اگر از قبلا از کرم بوتوزوم برای ناحیه پنجه کلاغی استفاده میکردید توصیه میکنم بوتوزوم را نیم تا یک ساعت بعد از کرم سولار بوست روی ناحیه پنجه کلاغی بزنید. مراقب باشید زدن سریع هر کرمی روی کرم سلولار بوست به احتمال زیاد اثرات رتینول پالمیتات را کم و یا خنثی میکند. پس شب ها همزمان از کرم دور چشم دیگری استفاده نکنید. اما میتوانید صبح ها چون سولار بوست نمی زنید از یک کرم دور چشم مرطوب کننده مانند کرم هیدرازوم دور چشم استفاده کنید.

سخن آخر؛ اینکه حتما افرادی که این کرم دور چشم را تهیه می کنند ابتدا از خود سوال کنید که “ آیا من یک عینک آفتابی استاندارد دارم؟ ”  اگر ندارید بهتر است قبل خرید این کرم دور چشم یک عینک آفتابی استاندارد از یک برند معتبر تهیه کنید. محافظت از پوست های تحت بازسازی توسط مواد موثره ای همچون رتینول به این دلیل که سد دفاعی پوست به دلیل نوسازی در مقابل نور آفتاب دفاع کمتری دارد، واجب است.تشکر از اینکه نقد و بررسی کرم دور چشم سلولار بوست رو تا انتها مطالعه فرمودید.

4.5/5 - (34 امتیاز)

15 نظر در “نقد و بررسی کرم دور چشم سلولار بوست نوتروژینا

 1. فرشته گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید این کرم مناسب افرادی که میلیا دارند هست

  1. سلام فرشته جان بله نوشتم توی متن که کرم دور چشم سلولار بوست مناسب افراد دارای میلیا و مستعد میلیا هست. ولی اگر میلیا دارید سعی کنید اول میلیا رو درمان کنید. اگر میلیا دارید و دکتر نمیرید توی چت پیام بدید بهتون میگم چکار کنید. با تشکر

 2. مژده گفت:

  سلولتر بوستی که خریدم رنگش کرمی تیره و تقریبا آبکی هست، فاسد شده یا کلا اینجوری باید باشه این محصول؟

  1. سلام مژده جان متاسفانه اکثرا توی بازار ایران این شکلی است و این رو خیلی ها گزارش دادن و این نشانه خوبی نیست. حالا یا فیک است یا فاسد است یا اصلا فرمولش مشکل داره در هر حال نشانه ی خوبی نیست. و من هم برای فروش نمیارم چون بعضی محصولات نوتروژینا ی تولید ترکیه همین جوری است. بازم سوالی بود در خدمتم

 3. نوشین گفت:

  وقتتون بخیر ببخشید میشه لطفا برای چروک دور چشم من و راهنمایی کنید مرسی

  1. سلام نوشین جان / برای چروک دور چشم راه ها و محصولات مختلف وجود دارد . لطفا توی چت آنلاین شرح حالی از دور چشمتون و سنتون برای ما بفرستید. مرسی از شما

 4. نوشین گفت:

  سلام ببخشید این دور چشم و موجود دارید من دور چشمم چروک داره میشه راهنمایی بفرمائید من و مرسی

  1. سلام نه متاسفانه موجود نداریم . علتش هم اینه تولید ترکیه اش زیاد جالب نیست و دو فاز میشه اغلب و دیگه نمیاریم. داریم تلاش میکنیم نوتروژینا از خود امریکا بخریم و امیدواریم تا زمستون موفق بشیم. با تشکر از شما

 5. الهه شایسته گفت:

  سلام دکتر به من دورچشم اوردینری داد بعد گفت که به فاصله نیم ساعت بعد از این دورچشم استفاده کنم نظره شما چیه؟

  1. سلام عزیزم دکتر شما یا کارش درسته یا جزو دوستان ما در اینستاگرام است. چون ندیدم بجز من کسی این حرف رو بزند. بله استفاده کنید. مرسی از شما

 6. آنی گفت:

  مگه نمیگن رتینول و ویتامین سی رو باهم نباید استفاده کرد چرا این محصول هر دوشو داره

  1. سلام آنی جان ، ما در علم کازمتیک چندین و چند نوع ویتامین سی داریم و هر کدوم در شرایط مخصوص خودشون پایدار هستند بعضی هاشون کاملا در شرایطی که رتینول کار میکنه میتونن راحت کار کنن و سازگار هستند. مرسی از توجه شما

 7. گفت:

  برامنم کرم رنگه فکر میکنم فاسد شده

 8. مریم گفت:

  سلام من کرم دور چشم نوتروژینا سولار بوست خریدم رنگش کرم رنگه حالت آبکی داره مدلش اینجوریه؟؟؟

  1. گفت:

   منم خریدم حالت کرم کثیف و ابکی هست

سلام لطفا اینجا سوالات رو مطرح کنید مرسی

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قرص مخمر آبجو برای ریزش مو
نوتریکازمتیکس
دکتر شبنم فریدفر

قرص مخمر آبجو برای ریزش مو

مخمر آبجو چیست؟ مخمر آبجو _Brewer’s yeast _ نوعی مخمر است که معمولاً در دم کردن آبجو و تولید نان

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید