نقد و بررسی سرم ویتامین سی اینکی لیست

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
سرم ویتامین سی اینکی لیست
آنچه در این مقاله میخوانیم :

سرم ویتامین سی اینکی لیست محصولی حاوی 30% ال اسکوربیک اسید خالص در یک فرمول پایدار و بدون آب است که با سیستم غنی از سیلیکون تثبیت شده و به ادعای شرکت سازنده دارای نتایج مطلوب و تحریک کم است. ادعاهای ارائه شده برای این محصول دقیقا همان خواص و منافعی است که ویتامین سی موضعی برای پوست ارائه میدهد. این فرمول را معمولا با سوسپانسیون ویتامین سی 30% اوردینری مقایسه میکنند.

اسکوربیک اسید چیست؟

اسید اسکوربیک یا همان فرم فعال ویتامین سی که با نام ال اسکوربیک اسید نیز شناخته می شود دارای بیشترین تعداد تحقیقات برای دانستن فواید آن برای پوست است. این ماده یک آنتی اکسیدان و تسکین دهنده پوست است که میتواند ظواهر و نشانه های پیر پوستی اعم از لک و چروک را بهبود ببخشد. اسکوربیک اسید زمانی که با سایر ویتامین ها مخلوط میشود یا هنگامی که به تنهایی در غلظت های بالاتر مانند 15 و 20% یا بیشتر استفاده می شود عملا یک نیروگاه بزرگ است که می تواند برای تغییر رنگ پوست مناسب باشد. البته به درصد 30 ویتامین سی در این محصول انتقاد جدی وارد است.

ال اسکوربیک اسید به دلیل حساسیت به نور، رطوبت و هوا به صورت ویژه ای باید بسته بندی و محافظت شود زیرا بسیار آسیب پذیر است. اگر این مورد رعایت نشود اثر اسید اسکوربیک به شدت کم، فاسد و کاملا بی اثر خواهد شد.

آیا استفاده از ویتامین سی موضعی لازم است؟

همه افراد از 20 سال به بالا باید از کرم یا سرم ویتامین سی موضعی استفاده کنند زیرا فراوان ترین آنتی اکسیدان در بدن است و انسان بر خلاف سایر پستانداران نمیتواند آن را به تنهایی تولید کند پس باید دست کم آن را از طریق رژیم غذایی دریافت کند. اما نکته مهم تر ماجرا این است که ویتامین سی خوراکی آنچنان که باید به پوست نمی رسد و مقدار رسیده برای پوست اصلا پاسخگوی نیاز پوست انسان نیست لذا لزوم استفاده موضعی از ویتامین سی بسیار جدی است.

مزایای اسکوربیک اسید اینکی لیست 

سرم ویتامین سی اینکی لیست یکی از گزینه های مطلوب برای مقابله با پیر پوستی و تغییر رنگ پوست است. ویتامین سی خالص و فعال به کاهش آسیب نور خورشید، روشن شدن پوست و افزایش سطح کلاژن در پوست کمک میکند. استفاده از ویتامین سی موضعی در زیر ضد آفتاب به گواه متخصصین شیمی کازمتیک از بهترین روش های مصرف و بهره گیری از ویتامین سی برای محافظت از پوست است. این محصول یک سیستم قوی آنتی اکسیدانی برای بهبود پوست های خسته و کدر است که ممکن است در معرض و یا مبتلا به نشانه های پیر پوستی و لک باشند.

ویتامین سی اینکی لیست

خلاصه مزایای سرم ویتامین سی اینکی لیست:

 • روشن کننده پوست دارای انواع لک و عیوب پوستی (بلمیش ها)
 • کلاژن ساز قوی برای افزایش استحکام و کاهش خطوط پوست
 • آنتی اکسیدان و ضد پیری
 • درخشان کننده پوست های کدر و دهیدراته
 • محافظت از پوست در مقابل آسیب آفتاب
 

درباره برند اینکی لیست

اینکی لیست برندی بریتانیایی است که بر خلاف ملکه بریتانیا کاملا دوست داشتنی و البته بدون چین و چروک است. این برند با محصولاتی خوش قیمت البته برای کشورهای توسعه یافته در جهان خود نمایی میکند که اتفاقا رقیبی جدی برای محصولات اوردینری است. هر دو این برند ها محصولات زیادی دارند و بسیاری از آنها به خوبی روی پوست عملکرد مثبت دارند. هر دو برند اینکی لیست و اوردینری در سیستم بازاریابی خود کاملا متمرکز و مبتنی بر علم هستند. آنها نام مواد تشکیل دهنده محصولات را در جلوی لیبل و کاملا شفاف و برجسته به مخاطب القا میکنند و این موضوع لطف بزرگی به ایجاد آگاهی مصرف کننده و ارتباط بهتر بین آنان با صنعت کازمتیک کرده است.

هدف اینکی لیست شکستن اصطلاحات زیبایی برای دستیابی ساده به مواد مورد جستجو در مراقبت از پوست است. محصولاتی با کیفیت و خوش قیمت “به قول خودشان به قیمت معادل چند لیوان قهوه” با طیف وسیع که به مصرف کننده اجازه انتخاب محصول متناسب با تغییرات پوست اش با افزایش سن را میدهد.

ویژگی های سرم ویتامین سی اینکی لیست

این سرم در بسته بندی ضد نور و با فرمولی کاملا بدون آب با حجم 30 میلی لیتر عرضه شده است که تا اینجا ایده آل است. فرمول آن برای پایداری غلظت 30 در صدی ال اسکوربیک اسید حاوی سیلیکون هایی همچون دایمتیکون و پلی سیلیکون 11 است. بافت آن نه کرمی است و نه سرم به آن معنایی که تاکنون حس کرده ایم. بافت آن چیزی شبیه به پودر است و به نظر اغلب مصرف کنندگان به سختی روی پوست پخش می شود. این محصول برای افراد دارای پوست نرمال پوست افراد میانسال و افراد پا به سن گذاشته و حتی افراد درگیر با لک و تیرگی صوت مناسب است. البته در عمل آنچنان هم که گفته میشود پودری نیست و به دلیل وجود سیلیکون در 99 درصد مواقع خیلی هم خوب و کرمی پخش می شود.

سرم اینکی لیست روی پوست خشک می شود و ظاهر مات و بدون خلل و فرج باقی میگذارد. چیز بدی که در مورد این سرم باید گفت همین غنی بودن فرمول آن از سیلیکون است و احتمالا اگر تاکنون تجربه ای از محصول غنی از سیلیکون نداشته اید پس با استفاده از این سرم آن را تجربه میکنید و خواهید فهمید روی پوست چگونه است. تجارت حسی متفاوتی از تکستچر این سرم گزارش شده است و اصلا نمیتوان گفت برای همه خوب روی پوست بخوابد.

به نظر بعضی از مصرف کنندگان تکستچر یا بافت این سرم خوب روی پوست پخش نمی شود و باید آن را با کرم های مرطوب کننده ترجیحا حاوی هیالورونیک اسید رقیق کرد. که البته از نظر تکنیکی رقیق کردن این سرم حاوی 30 درصد اسکوربیک اسید کار خوبی است چون از احتمال تحریک پوست می کاهد. به نظر من که این سرم کمی روی پوست سخت پخش می شود و اینکه حس زیاد ابریشمی هم ندارد. البته تجربه شخصی من نمی تواند عینا مطابق تجربه همه باشد و قابل تعمیم نیست. می توانید آن را با سرم هیالورونیک اسید گارنیر نیز رقیقه و استفاده کنید.

سرم ویتامین سی اینکی لیست

احساس سوزن سوزن شدن می تواند بعد از استفاده از این محصول اینکی لیست طبیعی باشد. می توانید با رقیق کردن آن یا کوکتل کردنش با مقداری از مرطوب کننده حاوی هیالورونیک اسید از این احساس سوزن سوزن شدن و از احتمال تحریک پوستتان بکاهید.

بوی خوب این سرم هم شاید برای شما دوست داشتنی باشد چیزی شبیه به بوی پنکیک و چوب افرا که عالی است.

ویتامین سی به هر فرمی که باشد کومدوژنیک نیست، اما چرا بعضی افراد مدعی هستند که محصولی همچون این سرم ویتامین سی اینکی لیست جوش زا است؟ چون سلیکون دارد؟ در پاسخ لازم است بدانید در واقع این محصول حاوی 30% اسکوربیک اسید می تواند در اوایل مصرف عاملی برای پرجینگ پوست باشد یعنی باعث شود که جوش های صورت بیرون بریزد و این موضوع مختص این محصول نیست و اغلب کرم هایی که برای ترمیم ضایعات و آکنه های پوستی بکار گرفته می شوند، احتمالا باعث بیرون ریزی آکنه ها می شوند و این روند طبیعی بوده و به مرور رفع می شود. پس نیازی نیست مصرف اون محصول را قطع کنید. لازم به ذکر است که سیلیون های مورد استفاده در صنعت کازمتیک نمی توانند کومدون زا باشند.

پیشنهاد ما برای شما

چگونه از ویتامین سی اینکی لیست استفاده کنیم؟

 • در صبح و شب قابل استفاده است اما برای حصول نتایج بهتر صبح استفاده کنید.
 • مقداری به اندازه یک نخود فرنگی را روی پوست تمیز و تازه شسته شده صورت و گردن خود بزنید.
 • بعد از زدن ویتامین سی اینیکی لیست حتما در جا مرطوب کننده مناسب پوست تان را بزنید.
 • احساس سوزن سوزن شدن به مقدار کم به خصوص روزهای اول طبیعی است.
 • این محصول را دور چشم و دور لب و نزدیک مخاط بینی نزنید.
 • اگر تحریک پوست به صورت ادامه دار اتفاق افتاد، استفاده از آن را ادامه ندهید.
 • برای پوست های حساس توصیه نمی شود مگر اینکه بسیار رقیق شود.
 • این سرم را می توان یا سرم هیالورونیک اسید و یا مرطوب کننده ها رقیق کرد.
 • حتما تیوب محصول را در از نور خورشید و در جای کاملا خشک و خنک نگهداری کنید.
 • درب تیوب را پس از استفاده کاملا ببندید تا هوا نفوذ نکند.
 • از این محصول فقط برای استفاده موضعی استفاده شود.
 • روی زخم های باز و بخیه و سوختگی نزنید.

در پایان نقدی هم داشته باشم به اینکه چرا واقعا 30 درصد ویتامین سی در این سرم ویتامین سی اینکی لیست ارائه شده در حالیکه همه میدانیم هر محصول ویتامین سی %25 و بالاتر احتمال بروز تحریک و قرمزی پوست را دارد و تکسچر آن ممکن است برای همه قابل پذیرش و راحت نباشد. شاید برای این است که حتما این محصول را با هیالورونیک اسید اینکی لیست باید رقیق و کوکتل کرد تا از احتمال تحریک و سوزن سوزن شدن پوست کاسته شود. اما در عمل این محصول و همچنین سوسپانسیون ویتامین سی 30% اوردینری نشان داده اند که علی رغم اینکه نام سی درصد را یدک میکشند آنچنان هم تحریک جدی برای پوست ایجاد نمکنند و استفاده از آنها هم راحت است و هم اثر بخشی خوبی دارند.

این دو  به خوبی پوست را در معرض مستقیم دوز بالایی از ویتامین سی فعال برای بهره مندی از مزایای آن قرار میدهند. در هر حال من این محصول را پیشنهاد نمی کنم اگر شما دارای پوست حساسی هستید. البته توصیه میکنم برای انتخاب ویتامین سی حتما راهنمای ویتامین سی اوردینری را مطالعه نمایید. در این مقاله شما با انواع محصولات ویتامین سی اوردینری که برای همه برندها مرجع است آشنا میشوید و عملکرد و پتانسیل ایجاد تحریک و حتی نوع ویتامین سی مناسب پوست خود را میتوانید پیدا کنید. 

سعی کنید حتما از ویتامین سی موضعی استفاده کنید. همه افراد از 20 سالگی تا بستر مرگ می توانند از این سرم ویتامین سی اینکی لیست استفاده کنند، این حرف بر لزوم استفاده همه افراد از 20 سال به بالا برای خرید کرم ویتامین سی موضعی تاکید دارد چون ما نمی توانیم از طریق تغذیه تمام ویتامین سی مورد نیاز پوست را تامین کنیم.

اگر سوالی دارید و یا تجربه ای از این محصول دارید حتما در کامنت ها با من و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.7/5 - (9 امتیاز)

4 نظر در “نقد و بررسی سرم ویتامین سی اینکی لیست

 1. سارا گفت:

  سلام خانم دکتر عزیزم میخواستم بدونم آزالایک اسید از بین برند اوردینری و اینکی لیست کدومشون برای لک جای جوش قویی تر و تعثیر بیشتری داره ممنون میشم پاسخگو باشید؟

  1. سلام سارا جان عبارت پاسخگو بودن برای کسی است که اتهامی بهش وارد است و یا مسئولیت اون موضوع به دوش ایشان است. ما بر اساس دانش و تجربه توصیه هایی رو برای شما مطرح میکنیم. لازم است بدانید نتایج هر محصول برای هر فرد میتواند متفاوت باشد. در کل ما برند اوردینری را به اینکی لیست ترجیح میدهیم و اعتقاد داریم درصد بیشتری از مصرف کنندگان میتوانند نتایج بهتری کسب کنند. با تشکر از شما

   1. سارا گفت:

    با عرض پورش منظوری از کلمه استفاده شده نداشتم جمله به جایی نبود در کل پوزش میخوام ممنون از شما از رهنمایتون

    1. سلام و درود بر شما سارا خانم عزیزم نیازی به پوزش نیست. شما بزرگوارید. مرسی از مهربونی و روح بزرگت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید