راهنمای ویتامین سی اوردینری

نحوه استفاده از کرم ویتامین سی اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
راهنمای ویتامین سی اوردینری

ویتامین سی موضعی طیف وسیعی از فواید را برای پوست ارائه می کند. با این حال بسیاری از فرم های ویتامین سی و فرمولاسیون های تجاری عرضه شده در مارکت که در دسترس شما هستند به صورت بالقوه باعث سردرگمی شما در انتخاب محصول مناسب برای نوع پوستتان میشود.

این راهنما برای آشنایی شما با ویتامین سی های اوردینری تدوین شده است که بتوانید فرم مناسب ویتامین سی خود را انتخاب کنید. در این راهنما ما تفاوت هر کدام از فرم های ویتامین سی و عملکرد اصلی آنها به همراه زمان استفاده و همچنین نوع پوست مناسب برای هر کدام را آموزش داده ایم.

سوسپانسیون ویتامین سی چیست؟

در شیمی زمانی که دو یا چند ماده طوری با هم ترکیب شوند که خواص شیمیایی هر کدام حفظ شود، به ماده حاصل یک مخلوط ناهمگن میگویند. در شکل گیری مخلوط ها هیچ پیوند شیمیایی شکسته و یا تشکیل نمیشود.

یک لیوان آب بردارید و مقداری شن و ماسه را داخل آن بریزید. به طور مرتب محتویات آن را هم بزنید. در نهایت رنگ آب تیره میشود اما ذرات داخل آن حل نمیشوند. در شیمی یک سوسپانسیون یک مخلوط ناهمگن شامل ذرات جامد است و این ذرات به دلیل اندازه بزرگ خود امکان ته نشینی دارند. اما سوسپانسیون زمانی معنا دار که ذرات ته نشین نشده باشند و در مخلوط پراکنده باشند.

سوسپانسیون ویتامین سی عبارت است از پودر ویتامین سی فرم فعال یعنی ال اسکوربیک اسید در یک مخلوط ناهمگن فاقد چربی و فاقد آب که میتواند دوز بالای ویتامین سی فعال موضعی را برای پوست فراهم کند. این فرم فعال ویتامین سی به علت ناپایدری در برابر نور و هوا و آب باید به صورت سوسپانسوین فرموله شود.

سوسپانسیون ویتامین سی قوی ترین فرم ویتامین سی برای اثر بخشی روی پوست است اما به همان میزان در احتمال تحریک نیز قوی ترین است. پس به خوبی جدول راهنما را مطالعه نمایید و دقت کنید عملکرد هر فرم ویتامین سی دقیقا برای چه هدفی است. اگر سوالی دارید در انتهای همین صفحه کامنت بگذارید.

شبنم فریدفر

راهنمای تشریحی محصولات ویتامین سی اوردینری

سوسپانسیون بدون آب در بسته بندی تیوب که از پودر ریز ال اسکوربیک اسید ساخته شده است. به این ترتیتب پوست را در معرض دوز بالای ویتامین سی موضعی فعال قرار میدهد. این فرمت ویتامین سی دو نکته دارد که باید در نظر بگیرید:

1) احساس سوزن سوزن شدن بسیار قوی اما غیر تحریک کننده در طول دو هفته اول استفاده تا زمانی که پوست تحمل اش در برابر چنین دوزی از ویتامین سی بالا رود، قابل پیش بینی است.

2) استفاده از این سوسپانسیون حس شبیه به سرم و لوسیون ندارد و ممکن است کمی حس شن و ماسه ای داشته باشید و به چند ثانیه نیاز دارد تا جذب پوست شود. در صورت تمایل میتوانید این سوسپانسیون را در هر کرم پایه مرطوب کننده مخصوص پوستتان رقیق کنید تا به پوست اجازه دهید برای خود تحمل پذیری ایجاد کند. البته ما تست کردیم اصلا هم حس شن و ماسه ای نداشت و فکر کنم بچه های اوردینری خیلی حساس اند.

اگر از حس چند ثانیه ای شن و ماسه ای این محصول خوشتان نمی آید بهتر از سوسپانسیون سلیکونی استفاده کنید.

لینک محصول: سوسپانسیون ویتامین سی 23% + هیالورونیک اسید کروی 2%

این محصول دقیقا شبیه به سوسپانسیون 23% است اما با این تفاوت که در سیلیکون سبک مخلوط شده است تا براحتی و یکنواخت روی پوست پخش شود و حس لطیفی را ارائه کند. سیلیکون ها علی رغم اینکه سبک هم باشید تا حدودی دوز ویتامین سی که به پوست میرسد را کم میکنند پس برای جبران این موضوع اوردینری دوز ویتامین سی را در این سوسپانسیون به 30 رسانده که اون درصدی که به نسبت مدل قبلی کمتر ویتامین سی به پوست میرسد جبران شود.

این سوسپانسیون نیز در دو هفته اول ممکن اس حس سوزن سوزن شدن بسیار قوی ولی غیر تحریک کننده ممکن است داشته باشد. در اینجا هم میتوانید این سوسپانسیون را در پایه کرم های آبرسان و مرطو بکننده خود رقیق کنید تا تحمل پذیری پوست شما بالا رود.

لینک محصول : سوسپانسیون ویتامین سی 30% در سیلیکون

سرم بدون آب و شبه روغنی که ترکیبی از دو عامل روشن کننده قوی پوست است که اثر ضد لک قوی به صورت هم افزا ارائه میکنند. ویتامین سی یک آنتی اکسیدان موثر است که رنگ پوست را روشن می کند و علائم پیری را کاهش می دهد.

آلفا آربوتین یک ماده فعال بیوسنتزی بسیار خالص است که ظاهر لکه های تیره و رنگ ناهموار پوست را کاهش می دهد. ویتامین سی و آلفا آربوتین در فرمولاسیون های حاوی آب پایداری کمتری دارند و استفاده از ترکیب آنها در فرمولاسیون های حاوی آب به شدت مایوس کننده است. به همین دلیل است که این فرمول یک محلول بدون آب و پایدار و بدون هرگونه منع مصرف است. این محصول ممکن است تا چند ثانیه پس از استفاده کمی احساس "روغنی" کند، علیرغم اینکه کاملاً فاقد روغن است.

لینک محصول : اسکوربیک اسید 8% و آلفا آربوتین 2%

این محصول یک سرم پایه آبی است. آسکوربیل گلوکوزید یک مشتق محلول در آب ویتامین سی است که به شدت در آب پایدار است گرچه به نسبت سوسپانسیون های ویتامین سی قوی نیست ولی بسیار عملکرد عالی دارد.

سازگاری آن با آب باعث شده که بافت بسیار دلپذیری داشته باشد و به دلیل پایداری بالا و استفاده راحت استاندارد طلایی مشتقات ویتامین سی در اختیار این مشتق است. آسکوربیل گلوکوزید به اندازه سوسپانسیون قوی نیست اما نشان داده به نسبت بقیه فرم ها قدرت و اثر روشن کنندگی بالاتری دارد. البته اتیل اسکوربیک اسید به نسبت آسکوربیل گلوکوزید اثر روشن کنندگی بالاتری دارد که اوردینری سرم 15% آن را نیز دارد. اما اگر پوست چرب و مستعد آکنه دارید گزینه اول شما آسکوربیل گلوکوزید اوردینری است.

این سرم پایه آب مناسب برای همه انواع پوست است به ویژه مناسب پوست مختلط، چرب و آکنه ای و افرادی که تحت درمان با رواکوتان هستند از این سرم میتوانند براحتی استفاده کنند.

لینک محصول : آسکوربیل گلوکوزید 12 %

کرم سبک مبتنی بر آب حاوی 10% منیزیم آسکوربیل فسفات یا به اختصار MAP است. این مشتق ویتامین سی محلول در آب است و در اب پایدار تر است اما به نسبت خود ال اسکوربیک اسید سوسپانسوین ها قوی نیست. علت اینکه به صورت کرمی ارائه شده این است که غلطت های بالای این فرم از ویتامین سی را نمیتوان به سرم ارائه و فرموله کرد.

علت آن این است که نمیشود ویسکوزیته را کم کرد پس نیاز به امولسیون سازی دارد. علاوه بر مزایای کلی که برای ویتامین تعریف شده است این فرم از ویتامین سی همانند آسکوربیل گلوکوزید مزایای روشن کنندگی بالاتری نسبت به بقیه فرم های ویتامین سی دارد.

اگر در بازار محصولی به شما به صورت پودر دادند که غلظت این فرم ویتامین سی را 15% اعلام کردند بدانید که میزان ویتامین سی که آن فرمول به پوست شما میدهد کمتر از این فرم کرمی 10% است. به صورت کلی حل کردن غلظت بالاتر از 10% از این فرم MAP در فرمولاسیون کرمی و غیر پودری بسیار دشوار است.

لینک محصول : فعلا در لندن موجود نبود بخریم.

این سرم بدون آب و سیلیکون است و فرم ویتامین سی آن جزو پر نفوذ ترین و دوست داشتنی ترین فرم های ویتامین است. آسکوبیل تترا ایزو پالمیتات مشتق معروف محلول در چربی ویتامین سی در جهان است.

امکان استفاده از این فرم ویتامین سی در غلطت های بالاتری نیز بدون منع است. این فرم یکی از پایدارترین فرم های ویتامین سی است اما قدرت آن مانند سوسپانسیون های ویتامین سی نیست ولی از آنها محبوب تر است.

این فرمول در فرمت روغنی در ترکیب با ویتامین F که به عنوان اسیدهای چرب ضروری نیز شناخته می شود، مناسب برای پوست های خشک و حتی نرمال ارائه شده است. جدا از فواید کلی ویتامین سی خالص، آسکوربیل تترا ایزوپالمیتات فواید خاصی برای روشن کردن پوست دارد.

لینک محصول: سرم آسکوربیل تتر ایزوپالمیتات 20% در ویتامین F

این سرم نیز بدون آب است و حاوی فرم اتیل اسکوربیک اسید به میزان جالب توجهه 15% است که تقریبا در جهان بی رقیب است و تنها رقیب آن سرم ویتامین سی گارنیر است که دوز زیر 3% از این ویتامین سی را دارد.

این محلول پایدار اسکوربیک اسید اتیله شده رویکرد مستقیمی برای پوست درخشان و سالم را ارائه میدهد. بر خلاف سایر مشتقات این فرم مستقیما مانند فرم فعال سوسپانسیون های ویتامین سی عمل میکند چون از نظر وزن مولکولی نیز به فرم ال اسکوربیک اسید نزدیک تر است و نتایج آن نیز مانند سوسپانسوین ها سریع تر و قابل مشاهده تر خواهد بود.

این محلول نسبت به سایر فرم ها مشخصات پایدارتری از خود نشان میدهد. این محلول بدون آب و فاقد روغن است اما ممکن است در چند ثانیه اول استفاده کمی احساس روغنی داشته باشید.

لینک محصول : سرم اتیل آسکوربیک اسید 15%

جدول راهنمای ویتامین سی اوردینری

نام محصولعملکرد اصلیقدرتتحریکبافتنوع پوستزمان مصرفچگونه بزنیم
سوسپانسیون ویتامین سی 23% + هیالورونیک اسید 2%ضد پیر پوستی، روشن کننده و آنتی اکسیدانخیلی قویبالالوسیون دانه دارانواع پوستترجیحا شببعد سرم ها، قبل مرطوب کننده
سوسپانسیون ویتامین سی 30% در سیلیکونضد پیر پوستی، روشن کننده و آنتی اکسیدانخیلی قویبالاکرمانواع پوستترجیحا شببعد سرم ها، قبل مرطوب کننده
پودر 100% ویتامین سی ال- اسکوربیک اسیدضد پیر پوستی، روشن کننده و آنتی اکسیدانخیلی قویبالاپودرانواع پوستصبح و شببا فرمولهای دیگر قاطی شود
اسکوربیک اسید 8% + آلفا آربوتین 2%ضد لک، اصلاح تن پوست و آنتی اکسیدانمتوسطمتوسطسرم شبه روغنیانواع پوستصبح و شببعد سرم های پایه آبی، قبل روغن و کرم ها
سرم آسکوربیل گلوکوزید 12%روشن کننده و آنتی اکسیدانقویپایینسرمچرب و مختلطصبح و شببعد شستشو و قبل کرم و روغن
منیزیم آسکوربیل فسفات 10%روشن کننده و آنتی اکسیدانمتوسطپایینلوسیون نرمخشک و مختلطصبح و شببعد سرم ها و قبل مرطوب کننده
آسکوربیل تترا ایزوپالمیتات 20% در ویتامین افروشن کننده و آنتی اکسیدانقویپایینروغن سبکپوست خشکصبح و یا شببعد سرم ها / قبل کرم ها
سرم اتیل اسکوربیک اسید 15%روشن کننده و آنتی اکسیدانقویپایینسرم شبه روغنیانواع پوستصبح و شببعد سرم های پایه آبی / قبل روغن و کرم ها

سوسپانسیون چیست؟

در علم شیمی، زمانی که دو یا چند ماده را طوری با هم ترکیب میکنیم که خواص شیمیایی هر کدام از اجزا حفظ شود، به آن ترکیب حاصل شده مخلوط ناهمگن میگوییم. در این مخلوط های همگن هیچ پیوند شیمیایی تشکیل و شکسته نمیشود. سوسپانسیون مخلوطی ناهمگن است که حاوی ذرات جامد است و این ذرات به دلیل اندازه بزرگ شان ممکن است ته نشین شوند. اما در کازمتیک یک سوسپانسیون مخلوطی است ناهمگن که اجزای حل شونده در آن نامحلول و معلق باشند و ته نشین نشوند.

برند اوردینری سه محصول سوسپانسیون معروف دارد که شامل دو سوسپانسیون ویتامین سی و یک عدد سوسپانسیون آزلائیک اسید 10% است.

راهنمای ویتامین سی اوردینری
4.8/5 - (66 امتیاز)

نظرات ویتامین سی اوردینری

27 نظر در “راهنمای ویتامین سی اوردینری

 1. 62fac2b613f8300d7b960f75a29f65f8?s=74&d=mm&r=g فرناز گفت:

  سلام خانوم دکتر. من ۳۷ سالمه. خواستم بدونم برای پوست خشک و برای رفع لک و جای جوش و کلا یکنواخت و روشن شدن رنگ پوست از کدوم محصولات اوردینری استفاده کنم؟ و آیا آرجرلین خطوط ناشی از اخم رو از بین میبره؟

  1. سلام فرناز جان برای شما بهترین راه حل آزلائیک اسید اوردینری و سرم ویتامین سی گارنیر است در کنارش یک آبرسان خوب هم مثل سیمپل بزنید. ارجرلین تا حدودی میتونید خطوط رو کاهش بده و تقریبا قابل قبول است اما 100% باید بوتاکس شود. بازم سوالی بود در خدمتم

 2. 61627159f3d26ed81b2fe953b6804d6c?s=74&d=mm&r=g صبا گفت:

  سلام خانم دکتر، من 49 سالم هست و لک ملاسما داشتم ، سالها توسط پزشک تحت درمان هستم و در حال حاضر ضد ترانگزامیک اسید نوتوریوم رو استفاده می کنم ، هفته ای دو بار رتینول ساندلی ریلی رو استفاده می کنم و ویتامین سی Medik 8 رو استفاده کرده ام و آخراش هست. تحول خاصی از ویتامین سی نگرفتم ، تحریک پذیری و جوشی نداشتم. پوستم مختلط هست و الان آنقدر از محصولات ضد چربی و شوینده ها و مرطوب کننده های مخصوص مختلط و چرب رو استفاده کرده ام کمی پوستم دهیدراته شده که سرم هیالورونیک اسید اینکی لیست رو مدتی هست استفاده می کنم و مرطوب کننده امگاواتر اینکی لیست جوش برام آورد. الان با این اوصاف بهترین ویتامین سی برای من چی پیشنهاد می دید؟

  1. سلام صبا خانم عزیز با این اوصاف شما بهتره سرم ویتامین آسکوربیل گلوکوزید 12% اوردینری استفاده کنید. گزینه ی بعدی برای شما سرم ویتامین سی گارنیر است. من شخصا از اینکی لیست خوشم نیومد چون فرمول یکی از محصولاتش واقعا ایراد داشت. بازم سوالی بود در خدمتم.

 3. ?s=74&d=mm&r=g بکتا گفت:

  سلام خانم دکتر من حدود دو هفته پیش به جوش صورتم دست زدم و الان جای جوشم‌ مونده ، جای جوشم قرمزه ، برای این لک چه محصولی بهم پیشنهاد میکنید که اثر بیشتری داشته باشه ؟ پوستم چرب و مختلط هست برای روشن شدن پوستم و کنترل چربی پوستم چه محصولی استفاده کنم ؟ به خاطر اینکه تنوع زیاده نمی‌دونم کدوم رو انتخاب کنم ممنون میشم راهنمایی کنید؟

 4. d6851af64e85b00321477a887581556a?s=74&d=mm&r=g مانیا گفت:

  سلام ممنون از توضیحاتتون خیلی عالی و مفید اگر بخوام در کنار ویتامین سی رتینول مصرف کنم چه زمانی باید باید باشه فرمودین صبح و شب ویتامین سی رتینول چه زمانی مناسبه براش؟

  1. سلام مانیا جان من نفرمودم بلکه عرض کردم مرسی از محبت شما / اصول مراقبت از پوست این است که هر فردی ویتامین سی موضعی استفاده کند و ویتامین سی با رتینول در یک روتین مشکلی ندارد فقط نحوه استفاده آن برای هر شخصی منحصر به اون شخص است که باید راهنمایی شود. هر موقع از ما یا هر جایی تهیه کردید شرایط پوستی تون و سن و نوع رتینول و ویتامین سی که دارید رو به مشاور اون سایت بگید تا راهنمایی تون کنن که چطور بزنید. با تشکر

 5. bdb196bbea3361f918731a37f9f54eb7?s=74&d=mm&r=g نازنین گفت:

  درود بر شما خانم دکتر شبنم عزیز
  من ۴۶ سال دارم چروک خاصی ندارم لک هم به معنای خاص ندارم ولی یه مقدار کک و مک (که البته ارثی نیستن و جدیدا ایجاد شدن) +ناهماهنگی رنگ پوست دارم..خودم قصد داشتم پودر ویتامین سی اوردینری رو تهیه کنم (حقیقتا به این دلیل که خیلی مقرون به صرفه هستش) ..ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید بهترین انتخاب برای من کدوم یکی از این محصولات هست.

  1. سلام نازنین عزیزم پودر استفاده نکنید. نهایتا بهتره سوسپانسیون ویتامین سی 23% بزنید و یا گزینه ایده آل تر برای شما سرم آسکوربیل گلوکوزید 12% است. در هر حالتی محصولات اوردینری متاسفانه قیمت خیلی کمی ندارند. اگر قیمت مناسب تری میخواهید بهتره از سرم ویتامین سی گارنیر استفاده کنید. بازم سوالی بود در خدمتم

   1. bdb196bbea3361f918731a37f9f54eb7?s=74&d=mm&r=g نازنین گفت:

    درود بر شما خانم دکتر و ممنون از اینکه لطف میکنید ، وقت می‌ذارید ،و اینطور کامل و جامع توضیح میدید 🙏🙏
    خانم دکتر خواستم جسارتا دلیل ممنوعیت مصرف پودر ویتامین سی رو بدونم اگر امکان داشته باشه و دیگه اینکه کرم‌هایی رو که معرفی کردید رو برای بدن (مثلاً زیر بغل یا نواحی دیگه ) هم میشه استفاده کرد به اندازه پودر ویتامین سی قوی هستن ؟

 6. ?s=74&d=mm&r=g گفت:

  سلام خانم دکتر عزیزم،من ظهر از سوسپانسیون ویتامین سی اوردینری استفاده میکنم بعد از چهار پنج ساعت میشورم و بعدش از سرم ویتامین سی والفا اربوتین اوردینری استفاده میکنم برای لکه های روی گونه هام،موردی نداره دوبار ویتامین سی در روز استفاده بشه

  1. سلام در مورد این موضوع که سوال فرمودید موردی نداره دو بار در وز ویتامین سی بزنیم یا نه ؟ جواب اینه که مشکلی ندارد. منتهی سعی کنید ویتامین سی ها رو جوری مصرف نکنید که هدر برود و هزینه بر شود. یعنی سوسپانسیون را در نوبت شب یا همان غروب بزنید دیگه نباید بشورید. صبح ها هم ویتامین سی ها و یا سرم های دارای ویتامینس ی پایدار رو بزنید. چون اصولا شب که نباید و نمیشه بجز مرطوب کننده روی سوسپانسیون چیزی زد. نیازی هم نیست. ممنون از شما

   1. ?s=74&d=mm&r=g طیبه گفت:

    سلام شبنم جون .من تاحالاویتامین سی گارنیرزدم چون مشکل خاصی نداشتم منظورم لک هست.الان میخام ویتامین سی روتینموآسکوربیل گلوکوزید۱۲درصدتهیه کنم.بنظرتون همون گارنیروادامه بدم یااوردینری بگیرم

   2. a97aec79b5c2977eb71640e2fc3fb676?s=74&d=mm&r=g فتانه گفت:

    سلام خانوم دکتر من برای لک های ملاسما پودر اسید اسکوربیک اوردینری تهیه کردم دقیقا نمیدونم نحوه ی مصرفش به چه صورت هستش بعد اینکه بودر رو با ابرسان یا سرم ویتامین سی ترکیب کردم و به صورتم زدم میتونم تا صبح بزارم بمونه روی صورتم یا باید بعد مدتی بشورم

    1. سلام فتانه جان احتراما بنده به کسی که ملاسما داره اصلا پودر ویتامین سی توصیه نمیکنم . حتی به افراد عادی هم توصیه نمیکنم. در مورد روش استفاده هم هیچ نظری واقعا ندارم. من کلا با پودر ویتامین سی مخالفم. با تشکر از شما

 7. ?s=74&d=mm&r=g مهناززارعی گفت:

  سلام خانم دکتر عزیزم،من عصرها از سوسپانسیون ویتانین سی اوردینری استفاده میکنم بعد از چهار پنج ساعت میشورم وشب سرم اسکوربیت اسید والفا اربوتین میزنم،دوتاشون ویتامین سی دارن،بخاطر،لک روی گونه هام میزنم ،موردی نداره؟

  1. سلام مهناز عزیزم / شما همون سوسپانسیون رو میزنی روش مرطوب کننده بزن و دیگه نشور تا صبح / صبح میتونی سرم ویتامین سی و آلفا آربوتین رو بزنی. این جوری بهتره است. بازم سوالی داشتید در خدمتم

 8. ?s=74&d=mm&r=g آنا گفت:

  سلام وقت بخیر
  تا چه مدت باید باید از ویتامین سی استفاده کرد و مدت اثر بخشی یک محصول چه زمانی میباشد ؟تشکر

  1. سلام آنا جان / ویتامین سی چیزیه که توصیه میشه همیشه استفاده بشه. ویتامین سی خواص زیادی داره از جمله اینکه شما رو جوان تر نگه میداره و نمیذاره پوستتون پیر بشه. اینکه منظورتون از جواب چیه نمیدونم ولی اگر هدفت لک و یا چروک است ممکنه زمان برای هر فرد خیلی متفاوت باشه. شما نمیتونی پیش خودت برنامه بریزی بگی برم یک ویتامین سی بخرم بزنم مشکل حل شه و دیگه نزنم. مراقبت از پوست برنامه میخواد حالا با هر بودجه ای. بازم سوالی بود در خدمتم

   1. 55e1e28f77e20a229f487feec83effa0?s=74&d=mm&r=g شایسته گفت:

    سلام شبنم جون میخواستم ویتامینسی بخرم راهنمایی میخواستم.۳۷ سالمه تقریبا پوست چربی دارم ومشکل دیگه ای نداره برای شادابی و شفافیت پوست شما چه ویتامین سی بهم پیشنهاد میدین البته رتینول هم توی روتینم میخوام بزارم

    1. سلام شایسته جان امیدوارم خوب باشید. سرم آسکوربیل گلوکوزید استفاده کنید و اگر رتینول هم خواستی میتونید با سرم گرن اکتیو رتینوئید 2 % شروع کنی ولی یک کرم مرطوب کننده مناسب هم بگیر برای کنار رتینول . بازم سوالی بود در خدمتم.

 9. ?s=74&d=mm&r=g طیبه گفت:

  سلام شبنم عزیزم.من باکمک‌مشاورمحترمتون آقای آرتان تصمیم گرفتم آرجرلین۱۰درصدبخرم الان که میخاستم سفارش بدم دیدم ماتریکسل هم هست حالابازبه کمکتون نیازدارم عزیزم که کدومشون برام بهتره.ممنون عزیزم

  1. سلام طیبه جان / آرتان استاد ماست کارش حرف نداره، اگر فرمودن آرجرلین پس سرم آرجرلین بزنید. چون معمولا اول قشنگ از شما شرح حال و وضعیت رو میرسند. بازم اگر سوالی بود همنجا بنده در خدمتم. مرسی

 10. ?s=74&d=mm&r=g Pari گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز،کل ویتامین سی هارو.بالاخره یکی انتخاب کردم.مرسیی از توضیحات کاملتون

  1. سلام پری جان خوشحالم که موفق شدی . امیدوارم همیشه زیبا و سالم باشی

 11. 66ab4313cf5bc7ec730475b5de64fef0?s=74&d=mm&r=g Pari گفت:

  سلام خانم دکتر .من کل محصولاتو خوندم اما نتونستم محصول مناسبی انتخاب کنم و خرید کنم

  1. سلام پری جان ؛ کل محصولات یا کل ویتامین سی ها رو ؟ ویتامین سی ها دقیق نوشته شده برای چه هدفی است و برای چه پوستی است و کی باید بزنید و حتی تکسچرش هم نوشته شده است. اگر نیاز به راهنمایی بیشتری دارید همینجا کامنت بگذارید در خدمتم. با تشکر

سلام لطفا اینجا سوالات رو مطرح کنید مرسی

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید اینترنتی اوردینری

ما بهترین محصولات اوردینری را مستقیما از لندن برای شما تهیه کرده ایم.
فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید