نقد و بررسی سرم نیاسینامید اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
نقد و بررسی سرم نیاسینامید اوردینری
آنچه در این مقاله میخوانیم :
سرم نیاسینامید اوردینری یک محصول مراقبت از پوست بسیار محبوب است که دقیقا پس از لانچ آن توسط اوردینری با شدت بیشتری باعث شد که مردم با نیاسینامید و خواص آن برای پوست آشنا شوند. این سرم در سال های اخیر توجه زیادی را از جانب افراد دارای پوست چرب و آکنه دار به خود جلب کرده است. سرم های نیاسنیامید عموما برای اهدافی همچون کمک به کاهش سایز منافذ پوست، کاهش التهاب منجر به آکنه، کنترل چربی و رفع احتقان پوست و بهبود تن پوست و کاهش لک توصیه می شوند. در این نقد و بررسی سرم نیاسینامید اوردینری، نگاه دقیق تری به فواید این محصول، مواد تشکیل دهنده آن و نحوه عملکرد آن خواهیم داشت.
 

نیاسینامید چیست؟

نیاسینامید، که با نام نیکوتین آمید نیز شناخته می شود، نوعی ویتامین B3 است که برای سلامتی و تندرستی کلی بن انسان ضروری است. معمولاً در منابع غذایی مانند گوشت، ماهی و محصولات لبنی یافت می شود. نیاسینامید به صورت مکمل نیز موجود است و شما تقریبا در تمام مکمل های تقویت مو همچون فیتوفانر و هیربیاند افترایو میتوانید آن را پیدا کنید. نیاسینامید در فرمولاسیون های محصولات موضعی مختلف مراقبت از پوست نیز استفاده شده و از محبوبیت بالا و کارایی عالی برخوردار است.
 
 هنگامی که از مراقبت از پوست صحبت میکنیم، لازم از بدانید که تحقیقات نشان داده شده اند که نیاسینامید دارای طیف وسیعی از فواید برای پوست است. برای مثال به بهبود عملکرد مانع پوستی یا همان سد دفاعی پوست شما کمک می کند، به این معنی که به محافظت از پوست در برابر عوامل استرس زای محیطی و حفظ رطوبت کمک می کند. نیاسینامید همچنین دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به کاهش قرمزی و تحریک کمک کند. علاوه بر این، نشان داده شده است که به کاهش ظاهر هایپرپیگمانتاسیون کمک می کند و این موضوع آن را به یک ماده عالی برای افرادی که رنگ پوست ناهموار دارند تبدیل می کند. به طور کلی، نیاسینامید یک ماده همه کاره است که می تواند از بسیاری جهات برای پوست مفید باشد. توانایی آن در بهبود عملکرد مانع پوست، کاهش التهاب و یکنواخت کردن رنگ پوست، آن را به گزینه ای محبوب در فرمولاسیون های مراقبت از پوست تبدیل کرده است.
 

معرفی سرم نیاسینامید اوردینری

سرم نیاسینامید اوردینری یک سرم زود جذب دارای تکسچر سبک و بر پایه آب است که حاوی 10% نیاسینامید به عنوان ماده موثره اصلی است. این سرم همچنین حاوی 1 درصد زینک پی سی ای _Zinc PCA_ به عنوان ماده موثره دوم است. اوردینری این سرم را در دو حجم 30ml و 60ml عرضه کرده است. زینک پی سی ای نمک زینک پیرولیدون است که یک ترکیب هموکتانت طبیعی است که از اجزای اصلی NMFs است. این ماده میتواند سبوم ترشح شده از پوست را کنترل کند، پوست را آبرسانی کند و جلوی فعالیت آنزیم تخریب کننده کلاژن را نیز بگیرد.
 سرم نیاسینامید اوردینری به دلیل توانایی خود در بهبود عملکرد مانع پوست شناخته شده است که به محافظت از پوست در برابر عوامل استرس زای محیطی و حفظ رطوبت کمک می کند. همچنین دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به کاهش قرمزی و تحریک کمک کند. علاوه بر این، نشان داده شده است که این سرم می تواند برای افرادی که پوست چرب یا مستعد آکنه دارند، مفید باشد.
 
روی نیز همچون نیاسینامید همچنین دارای خواص ضد التهابی است و می تواند به تسکین پوست تحریک شده کمک کند. خود سرم نیاسینامید اوردینی دارای بافتی سبک و تقریبا آبکی است که به سرعت جذب پوست می شود. برای انواع پوست از جمله پوست های حساس مناسب است و هم صبح و هم شب قابل استفاده است. به طور کلی، نیاسینامید اوردینری 10٪ + زینک 1٪ یک محصول مراقبت از پوست بسیار موثر است که می تواند به بهبود ظاهر مشکلات مختلف پوست کمک کند. ترکیبات کلیدی آن، نیاسینامید و زینک البته نه خود زینک بلکه زینک پی سی ای ، با هم کار می کنند تا فواید متعددی از جمله بهبود عملکرد سد پوستی، کاهش التهاب و یکنواخت شدن رنگ پوست را ارائه دهند. قیمت مقرون به صرفه آن البته در سطح جهان و روش استفاده آسان این سرم آن را به انتخابی عالی برای افرادی تبدیل می کند که به دنبال افزودن یک سرم هدفمند به روتین مراقبت از پوست خود هستند.
 

کاربرد سرم نیاسینامید اوردینری برای پوست آکنه ای

فارغ از اینکه شما چه نوع پوستی دارید ممکن است جوش بزنید و این یعنی شما به یک سرم همچون نیاسینامید نیازدارید که چند تا کار همزمان برای درمان و پیشگیری از جوش زدن پوست شما انجام دهد. اولین کار این است که محصول باید از اصلی ترین علت بروز آکنه که التهاب است پیشگیری کند، دومین موضوع رفع احتقان پوست است. پوست احتقانی یعنی پوستی که معمولا پوست های مرده باعث بسته شدن منافذ خروج چربی از روی پوست او میشوند و این یعنی به شدت مستعد آکنه هستند. نیاسینامید میتواند به خوبی در این دو مورد به شما کمک کند گرچه برای رفع احتقان گاهی نیاز است شما از محصول کمکی در کنار نیاسینامید استفاده کنید و این موضوع نیاز به بررسی شدت آکنه های شما دارد.

اما موضوعات دیگری هم برای افراد دارای آکنه که باعث نگراین است وجود دارد یکی از آنها لک ناشی از جای جوش است. این لک ها لک پس از التهاب است و به ماده موثره ای نیاز دارد که هم ضد التهاب باشد هم ضد لک و اون ماده قطعا میتواند نیاسینامید باشد. به زبان ساد تر نیاسنیامید از بهترین گزینه ها برای رفع لک جای جوش است.

 

اما نگراین دیگر و بهتر است بگویم عامل دیگری که باعث جوش زدن شما میشود چربی پوست است. پوست شما که مستعد آکنه و یا دارای آکنه هستید ممکن است چربی نامتعادلی داشته باشد و یا حتی ترشح چربی زیادی داشته باشد. پس نیاز است که آن را کنترل کنید و این ادقام توسط سرم نیاسینامید اوردینری که حاوی زینک پی سی ای به عنوان یک متعادل کننده چربی است به خوبی قابل انجام است. گاهی ممکن است شما نوجوان باشید و یا فردی باشید که چربی زیادی توسط پوست شما تولید میشود و در این مواقع نیاز است که همراه با این سرم از یک کرم کنترل چربی آکنه زوم نیز استفاده کنید.

بررسی سو ء تفاهمات درمانی

اولین سوءتفاهم این است که باید بدانید علی رغم قدرت آبرسانی که این سرم برای شما خواهد داشت شما باید باز هم یک مرطوب کننده داشته باشید. دقیقا مانند سرم های پپتیدی اوردینری که قبلا گفتیم باید روی ان مرطوب کننده بزنید اینجا هم همین قاعده و قانون برقرار است. دومین باور غلط این است که فرد فکر میکند این سرم به تنهایی آکنه را دران میکند و جای جوش را محو میکند. لازم است شما ابتدا در مورد اینکه چگونه آکنه درمان میشود؟ بیشتر بدانید. سپس باید به مشاوره پزشک درماتولوزیست و یا داروساز کازمتیک خود برای درمان آکنه های خود پایبند باشید چون نیاسینامید همیشه برای ارائه خواصی که در بالا برای شما توضیح دادیم نیاز به محصولات کمکی در روتین شما دارد و تقریبا دیده نشده که شخصی فقط با یک سرم نیاسینامید به تمام خواسته های خود برای درمان آکنه و جای جوش رسیده باشد.

دقت داشته باشید بسته به شرایط سن، جنس پوست و شدت آکنه ای ک مشا با آن درگیری دارید، ممکن است ما محصولات خاصی را برای شما توصیه کنیم و یکی از آنها ممکن است نیاسینامید باشد که باید در کنار دیگر محصولات با روش خاصی استفاده کنید.

طرز استفاده از سرم نیاسینامید اوردینری

خود اوردینری توصیه می‌کند بعد از شستشو و زدن تونر از این سرم استفاده کنید، اما دقت کنید که قبل از استفاده از کرم‌ها یا روغن‌های سنگین‌تر، باید سرم نیاسینامید را استفاده کنید. به طور کلی استفاده از این محصول میتواند برای هر فرد با توجه به شرایط پوست و سایر اجزای موجود در روتین مراقبت از پوست متفاوت باشد لذا توصیه می کنیم برای استفاده صحیح همیشه با داروساز کازمتیک خود درتماس باشید.

سوالات متداول نقد و بررسی سرم نیاسینامید اوردینری

Frequently Asked Questions

lazy نقد و بررسی سرم نیاسینامید اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

کازمتیک فارماسیت ؛ دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران ؛ پاسخگوی سوالات شما

سرم نیاسینامید اوردینری یک سرم مراقبت از پوست بر پایه آب است که حاوی 10% نیاسینامید و 1% زینک پی سی ای است. این سرم به روشن شدن پوست و جای لک و همچنین بهبود آبرسانی و تنظیم چربی پوست و حتی درمان آکنه کمک میکند. 

این سرم یک درمان رسمی برای رفع آکنه نیست بلکه یک درمان کمکی در کنار سایر درمان های اصلی است که متخصص مراقبت های بهداشتی (داروساز و درماتولوژیست) برای شما تجویز میکنند. 

شما هیچ محدودیتی در استفاده از این سرم در روتین روزانه برای طولانی مدت ندارید. نیاسینامید همیشه می تواند جزوی از روتین روزانه شما باشد.

چند قطره از این سرم را بعد از هر ار هر بار شستن صورت میتوانید به کل صورت خود بزنید و سپس روی آن از آبرسان و یا کرم های دیگری که بافت کرمی دارند استفاده کنید. برای دقیق تر بودن در استفاده از این سرم نیاز است که داروساز کازمتیک شما دقیق بداند شما در روتین از چه محصولاتی دارید استفاده میکنید.

شاید شما اطلاع داشته باشید که معمولا اسیدها و رتینول را ما شب توصیه میکنیم که استفاده کنید. اما نیاسینامید ماده ای نیست که لازم باشد شب استفاده کنید چون نه حساس به نور است و لایه بردار است. پس هم صبح و هم شب میتوانید از خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن بویژه برای محافظت بهتر از پوست در برابر اثرات مخرب نور روز و آلودگی شهری از آن استفاده کنید.

به اعتقاد ما سرم نیاسینامید اوردینری که برای استفاده موضعی روی پوست بکارگرفته میشود نمیتواند هیچ عارضه ای برای شخص مصرف کننده داشته باشد. بهر حال شما میتوانید قبل استفاده بچ تست روی بازوی خود انجام دهید.

روی پوست نم دار بزنید. اصطلاحا به پوستی که بعد شستن هنوز کمی رطوبت دارد میگوئیم دمپ اسکین، پس چه شما در هوای خشک جنوب و چه در هوای مرطوب ساحلی هستید بهتر است این سرم را روی پوست تازه شسته شده که هنوز کمی نم دارد بزنید. 

داده‌ها نشان می‌دهند که نیاسینامید یک ترکیب مؤثر روشن‌کننده پوست است که مکانیسم عمل آن مهار انتقال ملانوزوم از ملانوسیت‌ها به کراتینوسیت‌ها است. به طور کلی نیاسینامید میتواند به بهبود ظاهر کلی پوست و ایجاد رنگ یکنواخت تر و درخشان تر شدن پوست کمک کند.

شما چه سوالی در مورد این سرم و یا در مورد نقد و بررسی سرم نیاسینامید ارودینری دارید. این زیر مطرح کنید تا سریع از هر کانال ارتباطی دیگری دکتر شبنم فریدفر به شما پاسخ دهند. 

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.7/5 - (50 امتیاز)

36 نظر در “نقد و بررسی سرم نیاسینامید اوردینری

 1. الی گفت:

  سلام خانم دکتر ممنون از راهنمایی هاتون من چند مرتبه است برای منافذ پوستم از سرم نیاسینامید بالانس استفاده می کنم ولی هردوبار پوستم چنان قرمز و داغ میشه که مجبورمیشم از پماد زینک استفاده کنم بنظرتون مصرفش رو قطع کنم یا به مرور پوستم عادت میکنه

  1. سلام الی جان در تعداد کمی از مصرف کنندگان واکنش آلرژیک ممکن است با نیاسینامید رخ بدهد چیزایی مانند خارش و قرمزی و حتی سوزش و سفتی پوست هم گزارش شده است. اما واقعا شخصا شما اولین نفر هستید که توی ایران به من همچین موضوعی رو میگید و ندیده بودم چون تعداد این افراد خیلی کم است. همیشه سعی کنید قبل مصرف محصولات مراقبت از پوست ابتدا اونو رو پوست ناحیه داخلی بازو برای 24 ساعت تست کنید. الانم دیگه استفاده نکن چاره ای ندارید و میتونید بدید به دوستی و یا عضو دیگر خانواده که استفاده نمایند. با تشکر از شما

 2. مهسا گفت:

  سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر من نوع پوستم چربه و جوشای زیرپوستی دارم میخواستم ببینم ایا این سرم مناسب جوشای زیرپوستی هست یا نه؟

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام مهسا جان برای زیر پوستی اولویت با لایه بردار است چیزایی مانند کرم افیدرم، سرم پیلینگ و یا آزلائیک اسید در درجه دوم و برای کمک به درمان سرم نیاسینامید کمک میکنه. با تشکر از شما

 3. شکوفه گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر ، من ۱۷ سالمه و جوش میزنم پوستم چربه . شوینده پوستم هیدروبست نوتروژینا هست و مرطوب کننده شیر گاو استفاده میکنم همین کرم کوچیکه که جدیدا خیلی ترند شده و همه استفاده میکنن. بعد من سرم اوردنیری نیاسینامید ۱۰ درصد و ۱ درصد زینک خریدم. فروشنده بهم گفت فقط شب بزن و نباید گرمایی یا چیزی به صورتت بخوره بعد از استفاده. همچنین گفت که نمی‌خواد مرطوب کننده بزنی در کنارش. گفت یه روز در میون استفاده کن. منم این دو شبه میزنم.ولی پوستم جوش زده نمیدونم چرا.

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام شکوفه جان لطفا بفرمایید آیا سرم نیاسینامید اوردینری گرفتید یا برند دیگری؟ کرم شیر گاو که شبیه بستنی است و با قیمت کمتر از یک دلار فروخته میشود ترند نیست. روش استفاده از سرم نیاسینامید که به شما گفتن اشتباه است و سرم نیاسینامید رو میشه بدون محدودیت و بعد از هر بار شستن هر روز و هر شب زد. با تشکر

 4. شراره گفت:

  سلام خانم دکتر من سرم نیاسینامید دارم استفاده میکنم و همزمان میتونم ازلائیک اسید اوردینری استفاده کنم چون لک های صورت خیلی زیاد شده و یک مدت ضد آفتاب نزدم البته بگم پوستم مختلط است و جوش هم کم میزنم. لطفا راهنمایی کنید مرسی

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام شراره جان بله میتونید استفاده کنید و بعد اینکه تهیه کردید حتما روش استفاده صحیح رو از آقای آخری سوال کنید. ضد آفتاب رو همیشه وقتی بیرون میری بزن چون خیلی مهم است. اگر دباره بخوای ضد آفتاب نزنی دوبباره همان داستان تکرار میشه. با تشکر از شما

 5. زهرا عطاز گفت:

  سلام خانم دکتر.من متاسفانه چند ماه پیش روی بینیم‌ی جوش زیرپوستی داشتم که اومدم تخلیه اش کردم و زخم شد و یه مدت بهش سیکالفیت اون زدم و بعد که زخمش افتاد میبینم هاله قهوه ای رنگ‌جای زخم مونده روی بینیم و از اونجایی که دقیقا مرکز بینیم هست و ۶ماه هست بینیم رو عمل کردم‌افسردگی گرفتم حالم خیلی بده قبلا هم شما برا ی شمکل پوستی به دادم‌رسیدین.تو رو خدا بهم بگید چیکار کنم که این لک کامل از بین بره کمرنگ تر شده نسبت به روزای اول اما میترسم این هاله قهوه ای جاش بمونه.متاسفانه بخاطر فشاری که دادم کسطش اسکار اتریفیک ایجاد شده و دورش هاله هست اون اسکار مهم نیس اما میخوام این هاله از بین بزه.تو رو خدا کمکم کنید

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام زهرا جان اول اینکه لازم است اون هاله و اسکار رو دید. در حالت کلی بدون دیدن موضع باید توصیه کنم که شما برای مدت طولانی سرم نیاسینامید به صورتتون بزنید و یک آبرسان مانند آبرسان 72 ساعته سیمپل. با تشکر از شما

 6. مهتاب م گفت:

  باسلام خدمت خانم دکتر عزیز،من یه سرم نیاسینامیداوردینری گرفتم حالا میخام بدونم چجوری ازش استفاده کنم صبح و شب؟وایا صبحها میتونم بعدازسرم ارایش کنم؟متشکرم

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام مهتاب جان بله هم صبح و هم شب می تونید استفاده کنید. بله بعدش استفاده از نیاسینامید هم میشه آرایش کرد ایرادی ندارد. با تشکر

 7. امیرعلی گفت:

  باشه فقط اینکه من 1 ماهه تو دوره مصرف نورم اسکینم استفاده از ازلاییک اسید و نیاسینامید ک دکتر برام تجویز کرده منعی نداره؟

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام وقتی دکتر متخصص براتون تجویز کردن چرا باید مشکلی باشه؟ تهیه کردید پیام بدید روش استفاده رو بهتون یاد میدیم. با تشکر

 8. امیرعلی گفت:

  سلام وقت بخیر دکتر من برام سرم ازلاییک اسید و نیاسینامید از برند ؟؟؟؟ رو تجویز کرده میخواستم بدونم برند خوبیه یا اینکه از اوردینری تهیه کنم آخه ؟؟؟؟ هم با اینکه ایرانیه واقعا گرونه

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام امیرعلی عزیز پزشکان به دلیل تحریم و دلایل دیگری نمیتوانند برندهای خارجی را معرفی و توصیه کنند. تصمیم با شما است. متاسفانه برندی که پزشک شما معرفی کردن رده پایین است و با افزایش قیمت عرضه هم این برند نمیتواند خود را محبوب کند. با تشکر از شما

 9. فاطمه السادات گفت:

  سلام محصولات اصل هستند می تونیم با خیال راحت تهیه کنیم؟؟؟من سرم اوردینری میخوام واقعا میترسم تهیه کنم چون میگن فیکش زیاده

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام و درود بر شما بله شما می تونید روی ما حساب کنید. بله متاسفانه اوردینری فیک در آسیا زیاد است و تنها راه این است که از جایی که بهش اعتماد دارید خرید کنید. با تشکر از شما

 10. مهدی خدایاری گفت:

  سلام خانم دکتر من پوستم مختلطه ۱۷ سالمه جوش دارم البته جوشام کمتر شدن ولی جای جوشام که قرمز هستن هنوز موندن رو پوستم .میتونم صابون جوانه گندم و ابرسان نیتروژنا و نیاسینامید رو مصرف کنم جا جوشام پاک میشن ممنون میشم راهنمابیم کتید

  1. سلام مهدی عزیز شوینده بهتری بزنید مانند فیس واش آکنه زوم فیس دوکس نیاسینامید اوردینری و آبرسان رپلنیش سیمپل بزنید. این یک پیشنهاد بهتر برای شما است. با تشکر

 11. اعتصام السلطنه گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر من در کنار روتین شوینده و ابرسان و ضد افتابم(ویتالایر شوینده، ابرسان ووچه و ضد افتاب ژیناژن) متوجه لک و جای جوش روی صورتم شدم تصمیم گرفتم نیاسینامید اوردینری هم ب روتینم اضافه کنم. و از شوینده سیمپل نوع مناسب برای انواع پوست استفاده کنم. سرم روشبها بعد از شستشو ب صورتم زدم 4 الی 5 شب.. اما صورتم بشدت جوشهای قرمز و سر سفید زده بنظرتون باید چیکار کنم.. 22 سالمه و نوع پوستم چربه

  1. سلام عزیزم اگر از ما خرید کردید لطفا توی چت پیام بدید چون باید روتین شما شدیدا باید اصلاح بشه و نحوه زدن محصولات هم کمی باید تغییر کند. با تشکر

 12. سمیرا گفت:

  سلام وقت بخیر، ببخشید مصرف نیاسینامید و ازلائیک در بارداری مشکلی ایجاد نمیکنه برای جنین؟

  1. سلام سمیرا جان ضمن آرزوی سلامت برای شما و نی نی ، خیر هر دو محصول آزلائیک اسید اوردینری و نیاسینامید اوردینری برای مادران باردار و شیرده ایمن است و میتونید استفاده کنید. با تشکر

 13. ملیکا گفت:

  سلام خانم دکتر من 17 سالمه پوستم چربه و صورتم جوش میزنه، از شوینده ضدجوش نوتروژینا و ابرسان واتر ژل نوتروژینا استفاده میکنم . میخواستم بپرسم سرم نیاسینامید برام مناسب هست؟ و اینکه از چه تونری میتونم استفاده کنم؟

  1. سلام ملیکا جان بله نیاسینامید هم گزینه مناسب و مفیدی است. ولی اگر توی این سن جوش میزنی و ازارت میده بهتره بریم سراغ دیفرین برای درمان جوش ها و برای جلوگیری از جوش زدن . با تشکر

  2. لعبت الملوک گفت:

   سلام خانم دکتر پوستم چرب ومختط، منافذ پوستم بازه،گاهی وقتا جوش میزنم جاش مونده از شوینده سبوما آردن و تونر ساین اسکین استفاده میکنم ، خواستم بپرسم از محصولات اوردینری برای شب و روز کدومشو استفاده کنم؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید

   1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

    سلام لعبت الملوک عزیزم شما از سرم لاکتیک اسید 10 درصد و سرم نیاسینامید اوردینری استفاده کنید. لاکتیک رو شب بزن و نیاسینامید رو صبح بزن. دفعه بعد لطفا اسمت رو بنویس که سریع تر پاسخ بدم مرسی از شما

 14. زهره گفت:

  سلام ببخشید سرم نیاسینامید رو بعد تونر بزنم بعدش آبرسان بزنم یا اول باید بشورم؟؟

  1. سلام زهره جان نه نباید بشوری ، سرم نیاسینامید رو بعد تونر بزن کمی صر کن و بعدش مرطوب کننده بزنید. با تشکر

 15. صدف گفت:

  سلام وقتتون بخیر، من به خاطر مشکل پلی کیستیگ هرچند وقت یه بار جوش میزنم اما چون در حال درمانشم الان مثل قبل نیست و خیلی کمتر شده، ولی اکثرا جای جوشام مونده و تبدیل به لک شده، مقدار کمی هم کک و مک دارم، میخواستم ببینم بین نیاسینامید و پیلینگ کدوم بهتر برای پوستم و عمل میکنه؟ و اینکه اگه باهم استفاده بشن تداخلی ندارن؟ شما کدوم محصولات اوردینری رو توصیه میکنید؟

  1. سلام صدف جان هر دو سرم مفید است و اگر با ه استفاده شود قطعا بهتر است. سرم پیلینگ مانند ماسک صورت استفاده میشود و تداخلی با محصولات مانند نیاسینامید ندارد. اگر این دو تا رو گرفتی یک عدد کرم پیگمازوم سی هم برای شب ها بگیرید. با تشکر

 16. ایدا گفت:

  ببخشید و یه سوال دیگه استفاده از نیاسینامید با گلیکولیک اسید مشکلی نداره ؟ متشکرم

 17. ایدا گفت:

  سلام
  لطفا بفرمایید نیاسینامید ۲٪ و ۵٪ از کدوم برند باید تهیه کرد ؟ممنونم

 18. رها از مشهد گفت:

  سلام خانم دکتر من 17 سال دارم و دوست دارم مثل شما داروساز بشم و خیلی حس خوبی به شما دارم و دوست دارم مثل شما بشم. خانم دکرت من جوش میزنم و فیس واش آکنه زوم میزنم و آبرسان لایت سیمپل که از خودتون گرفتم آیا میتونم سرم نیاسینامید هم بزنم؟ مرسی

  1. سلام رها جان ، فدای اون قلب مهربونت برم عزیزم ، شما باید خیلی از ما بهتر بشید و شک نکن آینده شما خیلی بهتر ما خواهد بود. در پاسخ به سوالت باید عرض کنم که بله میتونید استفاده کنید و محدودیتی ندارد. هر موقع سوالی داشتید در خدمت شما هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید