به وب سایت رسمی دکتر شبنم فریدفر خوش آمدید!

علمی خرید کنید!

رتینول اوردینری یا پپتید اوردینری

آرتان آخری

آرتان آخری

متخصص شیمی کازمتیک | عضو ifscc
رتینول اوردینری یا پپتید اوردینری
آنچه در این مقاله میخوانیم :

در میان مواد موثره ضد پیر پوستی در صنعت زیبایی دو گروه شاخص وجود دارد؛ ” رتینوئیدها و پپتیدها ” که اغلب انتخاب یکی از این دو گروه توسط مصرف کنندگان کمی دشوار و مورد بحث است. بسیاری از مشاوران و حتی بیوتی تراپیست ها و حتی درماتولوژیست ها روی رتینول تعصب خاصی دارند و همیشه جمله مشهور “رتینول استاندارد طلایی ضد پیری دارد” را تکرار میکنند. در طرفی دیگر عده ای از همین عزیزان که احساس میکنند مدرن تر باید اندیشید سعی میکنند پپتید ها را توصیه کنند. در این مقاله تفاوت بین این دو گروه مواد موثره را با مثال یا اشاره مستقیم به رتینول اوردینری یا پپتید اوردینری بررسی خواهیم کرد و به سوالات و دغدغه های رایج در مورد انتخاب این دو گروه محصول پاسخ خواهیم داد.

رتینول چیست؟

رتینول یک فرم پیش ساخته ویتامین آ است که در استفاده موضعی در صنعت زیبایی برای کاهش علائم پیر پوستی و حتی درمان بسیاری از اختلالات زیبایی و درماتولوژیکی همانند طیف وسیعی از بیماری های پوستی موثر و داری استاندارد طلایی است.

در رژیم غذایی ما دو نوع یا فرم اصلی ویتامین آ داریم که عبارتند از ویتامین آ پیش ساخته که شامل رتینول و رتینیل استر ها است و نوع دوم پرو ویتامین آ است که شامل کاروتنوئید ها مانند بتاکاروتن است که در بدن انسان به رتینول تبدیل می شوند. گروه اول یعنی پیش ساخته ها از محصولات حیوانی، مکمل های تغذیه ای و حتی غذاهای غنی شده تامین میشود. نوع دوم یعنی کاروتنوئید ها به طور طبیعی در غذاهای گیاهی وجود دارند.

رتینول یک ماده مغذی با خاصیت آنتی اکسیدانی و پر اهمیت برای بینایی، رشد، تقسیم سلولی، تولید مثل و سیستم ایمنی بدن است. این آنتی اکسیدان سرعت تبادلات سلولی را افزایش میدهد به عبارتی باعث تحریک پوست برای ساخت سلول های جدید در لایه های زیرین پوست میشود و پس از هدایت این سلول ها به لایه بیرونی پوست باعث ریزش سلول های مرده پوست و جایگزینی سلول جدید با سلول های پیر و فرسوده میشود.

vitamin a retinol1 رتینول اوردینری یا پپتید اوردینری

رتینول به طور موثری تولید کلاژن را ارتقا میدهد و حتی التهاب را نیز میتواند کاهش دهد. رتینول به طور موثری می تواند از بروز اسکار آکنه ای پیشگیری و حتی در شرایطی به درمان آن کمک کند. توان درمان اسکار های آتروفیک توسط نمونه های خاصی از رتینول حتی میتواند از میکرونیدلنیگ هم بیشتر باشد. رتینول می تواند از انسداد منافذ پیشگیری کند و مانع از بروز آکنه در محل خروجی منافذ پوست شود.

رتینول میتواند توسط افزایش گردش سلولی رنگدانه های تجمع یافته در پوست را کاهش دهد و حتی تا حدودی از تولید ملانین نیز پیشگیری کند اگر چه بارها تذکر داده ام که نباید رتینول را به عنوان خط اول درمان لک در نظر گرفت. اما مهمترین نتیجه و هدف از استفاده از رتینول در مراقبت از پوست اقدامی است که منجر به کاهش خطوط و چین و چروک صورت میشود.

نگرانی ها درباره رتینول

مهمترین نگرانی مصرف کننده ها در استفاده از رتینول ، احتما سوزش و تحریک پوست است به ویژه زمانی که فرد برای اولین بار رتینول را تجربه میکند. دومین نگرانی این است که در صورت استفاده نادرست میتواند به مانع پوستی یا همان سد دفاعی پوست آسیب برساند. این آسیب ناشی از استفاده ناصحیح از رتینول می تواند دردسر ساز شود و مشکلات پوستی را تشدید و روند درمان را تبدیل به چالش زمان بر و سختی برای مصرف کننده نماید. نگرانی سوم میتواند خشک نمودن پوست و آسیب پذیر شدن پوست در مقابل نور آفتاب باشد.

تمام نگرانی های ذکر شده در صورتی که فرد مصرف کننده تحت نظر پزشک متخصص و یا داروساز کازمتیک باشد براحتی قابل پیشگیری است. لازم به ذکر است که خود رتینول با توجه به اینکه طی چند مرحله در پوست به فرم فعال آن یعنی رتینوئیک اسید تبدیل میشود نسبت به بسیاری از فرم های خانواده رتینوئید ها مانند ترتینوئین، رتینآلدهید و حتی ژل دیفرین پتانسیل تحریک کمتری دارد.

پپتید ها چه هستند؟

پپتیدها رشته های کوتاهی از چندین و چند آمینو اسید به هم متصل هستند که عملکردهای متفاوتی در پوست ایجاد میکنند. پپتیدها در صنایع نوتراسوتیکال و کازمسیوتیکال با سه هدف اصلی ضد پیری، ضد التهابی و عضله سازی به کار گرفته میشوند. زنجیره ی پپتیدها دارای 2 تا 50 عدد آمینو اسید هستند و پروتئین ها تعداد آمینو اسید هایشان بالای 50 عدد است. پپتید ها در صنعت زیبایی پنج نوع مختلف با عملکردهای مختلف هستند که عبارتند از:

انواع پپتیدها در صنعت مراقبت از پوست

 • سیگنال پپتایدها ؛ دارای عملکرد تولید پروتئین خاص مانند کلاژن، الاستین و یا هیالورونیک اسید
 • کریر پپتایدها یا پپتیدهای حامل ؛ دارای عملکرد تسهیل و کمک به انتقال عناصر کمیاب به درون سلول های پوست
 • پپتایدهای مهار کننده آنزیم ؛ دارای عملکرد مهار آنزیم هایی مانند تیروزیناز
 • پپتایدهای مهار کننده ناقل عصبی ؛ دارای عملکرد شبه بوتاکس مانند آرجرلین و محلول آرجرلوکس
 • آنتی میکروبیال پپتایدها ؛ دارای عملکرد پیشگیری از رشد باکتری

پپتیدها در بدن بسیار راحت تر از پروتئین ها جذب میشوند زیرا اندازه کوچک تر و تجزیه پذیر تری دارند و می توانند براحتی به پوست و حتی روده های نفوذ کرده و سریع وارد جریان خون شوند. پپتیدها در صنعت نوتراسوتیکال محبوبیت زیادی دارند از جمله در بخش نوتریکازمتیک ما کلاژن پپتایدها را داریم که به صورت مکمل خوراکی برای مزایای ضد پیری عرضه شده است و همچنین در بخش فیزیولوژی تغذیه ورزشی نیز مکمل های کراتین پپتاید را داریم که برای عضله سازی و افزایش قدرت و بهبود عملکرد ورزشی استفاده میشود.

اولین پپتید بیولوژیکی سنتز شده تاریخ بشر

توسعه پپتیدها در مراقبت از پوست به دهه هشتاد میلادی بر میگردد که متخصصین شیمی کازمتیک به صورت دوره ای پپتیدهای جدیدی را وارد بازار کرده اند. جالب است بدانید اولین پپتید بیولوژیکی که در آزمایشگاه سنتز شد گلوتاتیون بود. پس از آن بود که بشر با توسعه ی روش های سنتتیک جدید به امکان تولید پپتیدهای با زنجیره بلند تر مانند انسولین و اکسی توسین (هورمون عشق) دست پیدا کرد.

رتینول اوردینری یا پپتید اوردینری کدام بهتر است؟

شاید اوردینری بهترین برند در جهان باشد که بتوان آن را برای مرجع خوبی برای دو طیف محصول رتینول دار و پپتید دار در نظر گرفت. این برند دو نوع رتینول به فرم سرم دارد یکی رتینول خالص در اسکوالَین در سه درصد متفاوت و دیگری سرم گرن اکتیو رتینوئید در دو درصد مختلف است. سرم های پپتیدی اوردینری نیز شامل 4 سرم بسیار مشهور سرم آرجرلین، سرم ماتریکسیل، سرم بافه و سرم کوپر پپتاید بافه است.

در ابتدا باید بدانیم که نمیتوان به جرات و صراحت گفت کدام یک قدرت جوان سازی بیشتر و بهتری دارد. دلیل اصلی این موضوع شاید نوع مکانیسم عمل متفاوتی باشد که این دو دارند. اما میتوان با استناد به بعضی خواص نوع پپتیدها و حتی فرمولاسیون های مولتی پپتید و همچنین در نظر گرفتن شرایط پوستی فرد، تصمیم گرفت که کدام گزینه برای ایشان مناسب تر است. این دلیلی است که از مدت ها قبل توصیه میکردم  که حتما برای انتخاب باید با ما مشورت کنید.

البته که رتینول قدیمی تر و دارای پشتوانه علمی و تاریخی بهتری است و البته در نظر داشته باشید رتینول در شرایطی خاص قابل توصیه برای عموم و همچنین برای تمام سنین نیست. برای مثال اگر به نوع پپتید استناد کنیم مشاهدات نشان داده است که پالمیتوئیل تری پپتید1 ماتریکسیل 3000 موجود در سرم ماتریکسیل اوردینری تولید هیالورونیک اسید و کلاژن را با مکانیسیم شبیه به رتینول افزایش میدهد اما تحریک ناچیزی نسبت به رتینول در پوست ایجاد میکند.

به همین دلیل زمانی که پوست شما یا کلاینت شما حساس است باید در نظر داشته باشید که شما باید بجای رتینول ، سرم ماتریکسیل اوردینری را توصیه نمایید. اگر علاقه مند هستید که بدانید بهترین نوع پپتید کدام است باید اعتراف کرد بهترین پپتیدی که روی آن مطالعه هم صورت گرفته کوپر پپتاید است که در سرم کوپر پپتاید بافه اوردینری بکار گرفته شده است. این پپتید حاوی مس همزمان هم یک سیگنال پپتاید برای تحریک تولید کلاژن در پوست است و هم یک پپتاید حامل برای انتقال مس به درون سلول که بسیار خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خوبی دارد و البته دست کم برای ما در ایران بسیار گران قیمت نیز هست.

بیاد داشته باشید اثرات قابل مشاهده توسط پپتید ها زودتر اتفاق میافتد، ولی رتینول نیاز به زمان دارد و 3 الی 6 ماه نیازمند آن است که منظم استفاده شود.

به طور کلی در نظر داشته باشد رتینول در شرایط مطلوب گزینه بهتری است و نتایج مطلوبی را البته در دراز مدت ارائه میدهد. پپتیدها هم زمانی که بدرستی انتخاب شوند نتایج عالی در کوتاه مدت و بلند مدت دارند چون پپتیدها انواع مختلف و فرمولاسیون های مختلفی برای اهداف خاص دارند مثلا سرم آرجرلین گزینه ای به شدت مناسب برای افراد دارای چروک دینامیک یا همان خطوط بیان است. از طرفی سرم ماتریکسیل هم جایگزینی با اثر مشابه رتینول و بدون تحریک است.

سرم بافه اوردینری فرمولاسیون ارتقا یافته و ترکیب دو سرم آرجرلین و سرم ماتریکسیل است که با محلول پپتید آرجرلوکس تقویت شده است. یعنی شما اگر کلاینت شما همزمان چروک دینامیک عمیق دارد و خطوط ریز نیز روی صورت وی قابل رویت است میتوانید سرم بافه به ایشان توصیه کنید.

سرم بافه اوردینری

اگر شرایط استفاده از رتینول مهیا بود (ما فرض میکنیم شما شرایط استفاده از رتینول را میدانید) شما میتوانید رتینول های مختلف اوردینری را توصیه کنید. اما اگر پوست شما یا کلاینت شما حساس بود باید بروید سراغ بافه و یا حتی همزمان دو سرم آرجرلین و ماتریکسیل، البته اگر برای شما سوال است که آیا امکان این هست که به یک کلاینت همزمان سرم رتینول و یک سرم پپتید داد؟ جواب شما بله است.

استفاده همزمان رتینول اوردینری با پپتید اوردینری

این حالت قوی ترین و آرمانی ترین سیستم مراقبت از پوست ضد پیری است و اثر هم افزایی در جوان سازی را ارئه میدهند. به زبان ساده تر استفاده همزمان موثر تر از استفاده تکی از این دو گروه ماده موثره است. اینکه کدام پپتید و کدام رتینول را با هم بزنید محدودیتی وجود ندارد. مثلا کسی شما منع نمیکند که بر فرض شما نمیتوانید همراه آرجرلین رتینول بزنید و یا … . استفاده همزمان رتینول و پپتید با توجه نوع مکانیسم عمل مجزای این دو میتواند نتایج مطلوبی به شما بدهد.

لازم است بدانید از آنجا که پپتیدها بسیار ترکیبات آبرسانی هستند میتوانند به کمتر شدن تحریک احتمالی سرم رتینول که معمولا با آن درگیر خواهید شد، کمک زیادی بکنند. تاکید میکنم روش استفاده همزمان را باید از یک متخصص پوست و یا داروساز کازمتیک با تجربه سوال کنید. شما نمیتوانید براحتی رتینول و پپتیدی که به فرم سرم است را روی هم بزنید. با توجه به احتمالات و تنوعی که در انتخاب نوع رتینول و نوع پپتید وجود دارد نمیشود به صورت کلی روش استفاده عمومی برای این منظور ارائه کرد اما ما در اینجا به همه دوستانی که نیاز به این دو محصول همزمان و یا تکی داشته باشند مشاوره و پشتیبانی دقیقی ارائه خواهیم کرد.

سوالات متداول رتینول اوردینری یا پپتید اوردینری

Frequently Asked Questions

123363 رتینول اوردینری یا پپتید اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

کازمتیک فارماسیت ؛ دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران ؛ پاسخگوی سوالات شما

به طور مشخص نمیتوان گفت یکی از این دو حتما از دیگری بهتر است. هر کدام مزیت هایی نسبت به دیگری دارند و بدون شک رتینول پشتوانه علمی و تاریخی بیشتری دارد. اما برای انتخاب این دو باید شما با داروساز کازمتیک خود مشورت کنید چون انتخاب نوع رتینول و نوع پپتید به شرح حال شما و وضعیت پوست شما بستگی دارد.

بله به صورت کلی این امکان وجود دارد و همچنین استفاده همزمان مزایای بیشتری نیز برای پوست خواهد داشت. رتینول و پپتید میتوانند در فرایند جوان سازی پوست شما اثر هم افزایی داشته باشند و نتایج بهتر و سریع تری ارائه کنند.

رتینول برای اثر بخشی نیاز به زمان دارد از سه الی 6 ماه ممکن است شما نیازمند استفاده از رتینول باشید. اما پپتید میتواند نتایج سریع تری به شما بدهد.

خیر پپتید ها بر خلاف رتینول اثری روی تبادلات سلولی ندارند و باعث نمیشوند که پوست شما در مقابل نور آسیب پذیر شود.

بله شما میتونید رتینول رو شب ها به روش صحیح آن استفاده کنید و پپتید را برای فردا صبح استفاده کنید. حتی گاهی امکان اینکه همزمان هم استفاده شوند وجود دارد.

بله کار صحیح این است که بزنید چون عموما سرم های ضد پیری که مرطوب کننده و آبرسان تخصصی نیستند و نیاز است که روی آن مرطوب کننده بزنید.

بله شما میتوانید پس از استفاده از رتینول در یک دوره زمانی مناسب مثلا در فصول سر سال، درست زمانی که وارد فصول گرم سال میشوید بجای رتینول از سرم ماتریکسیل و یا سرم بافه استفاده کنید.

بله پپتیدها و سرم های پپتیدی بویژه اوردینری محدودیت استفاده در شب و روز را ندارد.

اگر سوالی دارید و در این مقاله و نوشتار پاسخی برای آن پیدا نکرده اید حتما در پایین همین مقاله برای ما کامنت کنید؛ کمتر از یک ساعت پاسخگو خواهم بود. مرسی از شما ❤️  دکتر شبنم فریدفر

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.8/5 - (37 امتیاز)

41 نظر در “رتینول اوردینری یا پپتید اوردینری

 1. آ یلا گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز.من ۳۸ سالمه پوست چرب با منافذ باز و هر از گاهی جوش های ریز زیر پوستی دارم و خط اخمی که بدون بوتاکس می‌خوام رفعش کنم یک دوره از سرم رتینول اوردینری یک درصد و یک دوره سرم بافه استفاده کردم و سرم نیاسینامید و سرم هیالورونیک هم استفاده میکنم از نظر شما کدوم سرم برام مناسبترین هست ؟رتینول یا سرم هایی که معرفی کردید؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 2. بی نام گفت:

  سلام وقت بخیر
  من از هیالونیک آسید و بافه اوردینری استفاده می کنم.اول هیالورونیک میزنم و بعد بافه، این کار درسته؟ و بعد اینکه می خوام از رتینول هم استفاده کنم. به چه نحوی در کنار بقیه اکتیوها استفاده بشه؟؟

 3. نسیم گفت:

  سلام خانم دکتر بعد از مزونیدل و بعد از خوب شدن زخم تا چه مدت بعدش میشه از رتینول پنج دهم درصد اوردینری استفاده کردم ؟ میشه بجای مرطوب کننده از کرم شب نوتروژینا بعد از رتینول استفاده کرد یا اینکه ترکیباتشون تداخل دارن ؟

  1. سلام نسیم جان بهتره دو هفته بگذره و کرم شب برایت بوست نوتروژینا رو هم میتونید روی رتینول بزنید مشکلی پیش نمیاد. کرم شب برایت بوست نوعی رتینول داره که مخصوص شرکت نوتروژینا است و تداخلی با رتینول اوردینری نخواهد داشت. البته باید طبق راهنمایی که ما میکنیم بزنید. با تشکر

 4. نسیم گفت:

  سلام همانند رتینول ، بعد از استفاده از بافه اوردینری هم ، باید از مرطوب کننده استفاده کرد ؟

  1. سلام نسیم جان بله بهتر روی بافه هم مرطوب کننده بزنید. ولی ضرورت مرطوب کننده زدن روی رتینول حتمی است ولی روی بافه یادتون رفت و نزدید هم مشکلی ایجاد نمیشود ولی بهتره بزنید. با تشکر

   1. مستوره گفت:

    سلام خانم دکتر من همزمان از رتینول و بافه شش ماه است استفاده میکنم و خیلی راضی ام ممنون از شما

 5. خانم 40 ساله گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من ۴۰ساله هستم جای جوش به صورت فرورفتگی دارم پوستم معمولی هست نه چرب نه خشک ،آیا رتینول کمکی به بهبود جای جوش های گودم می کنه؟

  1. سلام بله رتینول کمک میکنه ولی باید طولانی مدت بزنید نه اینکه یکی دو دوره، برای انتخاب محصول مناسب و تشخیص اینکه نوع اسکار شما چی هست لطفا مقاله ” راهنمای محصولات اوردینری برای اسکار آکنه ای ” را مطالعه بفرمایید. با تشکر

 6. مرضیه گفت:

  سلام . من دو دوره است که از دور چشم کافئین اوردینری استفاده میکنم . آیا کفایت می‌کنه یا حتما باید کرم دور چشم هم استفاده کنم ؟ سوال دیگه اینکه بعد از سرم دابل لیفت کلارنس باید از آبرسان یا مرطوب کننده هم استفاده بشه ؟سپاس

  1. سلام مرضیه جان لطفا سوالات خودتون رو زیر محصول و مقاله مرتبط با موضوع سوال مطرح نمایید. اینجا بحث پتید و رتینول است. ممنون از همکاری شما

 7. سمیه جعفری گفت:

  خیلی کامل و دقیق متشکرم

  1. سلام و تشکر از شما خانم جعفری که وقت گذاشتید و نظرتون رو برای ما نوشتید. همیشه زیبا باشید❤️

 8. انسی رافتی گفت:

  سلام وقت بخیر
  ابرسان نیچراسپل تهیه کردم که درصدی ماتریکسیل داره ایا می تونم در دوران بارداری استفاده کنم؟

  1. سلام عزیزم / خود ماتریکسیل در دوران بارداری هیچ منعی ندارد. با تشکر و آرزوی سلامت برای شما و نی نی

  2. مرضیه گفت:

   سلام و احترام . 50 سالمه و دو دوره است که رتینول اوردینری استفاده میکنم . دوره اول 0/5 درصد و الان که دوره دوم است 1 درصد ( 3 شب در هفته ) و پوستم هیچ حساسیتی نداده . آیا میتونم هرشب استفاده کنم ؟ و آیا جایگزین کرم شب می‌تونه باشه ؟ و اینکه بعد از سرم حتما باید از آبرسان یا مرطوب کننده هم استفاده بشه ؟

   1. سلام مرضیه جان بله میتونید رتینول رو هر شب بزنید و دیگه چند سب زدن برای شما نباید باشه. حتما باید روی رتینولیک کرم مرطوب کننده خوب بزنید و یا یک کرم شب فاقد رتینول بزنید مثلا دو نوع کرم شب سیمپل جدید که توی سایت داریم. رتینول ذاتا سلطان شبانه مراقبت از پوست شما است ولی باید روی اون حتما مرطوب کننده زده شود. امیدوارم مرکزی که به شما رتینول دادند روش استفاده صحیح آن را هم به شما یاد داده باشند. با تشکر از شما

    1. زهره گفت:

     سلام من۴۰سالمه هرازکاهی جوش میزنم و منافذ صورتم بازه و چروک های سطحی دارم کدومشون موثرترن برای شروع

     1. سلام زهره جان شما باید طولانی مدت رتینول بزنید و بهتره با درصد کم همین الان شروع کنید. با تشکر

 9. مهسا گفت:

  سلام خانوم دکتر ۵۰ ساله هستم پوست نازک خشک و حساسی دارم به نظر شما رتینول گرن اکتیو و بافه برا من مناسبه؟برا دور چشم چی توصیه میکنید؟روی بافه و رتینول سرم ابرسان بهتره یا مرطوب کننده متشکرم

  1. سلام مهسا جان بتونید هم گرن اکیتو بزنید و هم بافه که خیلی هم عالی است. دور چشم خوب میتونید ویتامین سی گارنیر بزنید. مرطوب کننده باید داشته باشید و سرم هیالورونیک اسید ایجا خیلی ضرورت ندارد و یک گزینه اختیاری است. بازم سوالی بود در خدمتم

 10. وجیهه گفت:

  سلام خانم دکترمن ۴۷سالم هس پوستم خشک وکدرهس پوستم نازک هس لک پلاسماهم دارم چروک ریزهم زیاددارم ضدآفتاب وآبرسان استفاده میکنم یک ماهی میشه سرم ویتامین سی پریم واردروتینم کردم الان برای لک وچروک پیشنهادشماچی هس؟کدوم محصول واردروتینم کنم؟

 11. مريم گفت:

  سلام خانم دكتر عزيز وقت بخير
  من ٣٨ سالم هست و ميخوام براي بار اول بافه و رتينول بزنم پوستم نازك هست و ميخوام از سرم بافه و رتينول هم زير چشمم هم استفاده بكنم پيشنهاد شما كدام نوع رتينول و چند درصدش هست؟
  ممنون از راهنماييتون

  1. سلام مریم جان با سرم گرن اکتیو رتینوئید 2 درصد شروع کنید ملایم تره و موثر تره برای شما / مراقب باشید هیچ کدوم از این سرم ها رو به پلک نزنید و مراقب باشید وقتی به ناحیه پنجه کلاغی میزنید شره نکنه و یا با دست هلش ندید از گوشه چشم وارد چشم هاتون بشه. بازم سوالی بود در خدمتم

   1. سرگل گفت:

    سلام خانم دکتر ،دختر من 17سالشه و الان داره راکوتان مصرف می‌کنه و تحت درمانه ،اما اسکارهای آکنه روی گونه هایش داره ،ممنون میشم بفرمایید رتینول یا سرم بافه ،کدومش برای اسکار مناسبه بگیرم استفاده کنه.ممنون

    1. سلام سرگل جان توی وبلاگ سایت یک راهنما نوشتیم بنام ” راهنمای محصولات اوردینری برای اسکار آکنه ای” لطفا اونو مطالعه بفرمایید. با تشکر

 12. مريم گفت:

  سلام خانم دكتر عزيزم من پوستم نازك و خشك هست ميخوام همزمان بافه و رتينول رو استفاده بكنم و براي دور چشمم هم بزنم تا حالا هم سابقه استفاده نداشتم كدام نوع رتينول رو و چند درصد بخرم گرم اكتيو رتينوييد يا رتينول در اسكولين و چند درصد تفاوت اين دو در چيست؟
  با سپاس

 13. مريم گفت:

  سلام خانم دكتر عزيزم
  من ميخوام بافه رو با رتينول سفارش بدم رتينول چند درصد بخرم ميخوام براي دور چشمم هم استفاده بكنم پوستم خشك و نازك هست اولين بار هست كه ميخوام استفاده بكنم

 14. نازنین گفت:

  سلام . میشه در شب سرم ماتریکس اوردینری زد و درصبح بافه . ویتامین سی روکی بزنیم

  1. سلام نازنین جان خب اینا چه ربطی به رتینول داره؟ رتینول رو کی میخوای بزنید؟ ماتریکسیل و بافه تقریبا یکی هستند ، فقط بافه برای چروک دینامیک بهتره. ویتامین سی هم که هم شب میشه هم صبح زد. مرسی از شما

   1. گفت:

    سلام خانم دکتر جان . آخه شما فرمودین اگه پوست حساسی دارین از ماتریکس استفاده کنیم . از مقاله تون چنین استنباط کردم

    1. سلام دوست ناشناس عزیزم پوست حساس میتونه از پپتیدها استفاده کنه فقط در مورد رتینول و اسیدها باید با دقت انتخاب کرد و روش استفاده اش متفاوت است. با سپاس

   2. سمیه گفت:

    سلام خانم دکتر اگه ممکنه بفرمایید برای استفاده همزمان از رتینول و بافه ترتیب ش باید چطور باشه یعنی اول مدون رو بزنیم و بعد از چقدر مکث بعدی رو بزنیم. و یه سوال دیگه .گرن اکتیو رتینول چه فرقی با رتینول داره؟ ممنون که وقت میذارید و صبورانه پاسخ میدید

    1. سلام سمیه جان مقاله رو بخونید و اگر نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید بعد خرید بهتون کامل یاد میدیم و اگر مشتری ما باشید میدونید که ما همیشه در دسترس هستیم برای پشتیبانی روش استفاده از محصولات. در مورد سوال دوم لطفا مقاله معرفی گرن اکتیو رتینوئید را در دایرکتوری مطالعه کنید. با تشکر

 15. عاطفه گفت:

  سلام عزیزم برای سن ۳۰سال پیشنهاد شما کدومه

  1. سلام عاطفه جان شما با سی سال سن چند گزینه دارید : 1) رتینول 0.2 % بزنید و همزمان پپتید هم بزنید 2) یک سرم پپتید ماتریکسیل بزنید در کنار یک لایه بردار اسیدی 3) رتینول 0.5% بزنید و یک سرم ویتامین سی گارنیر و البته همه جوره میشود این سه گزینه را تغییر داد و این بستگی به نوع پوست و مشکلات احتمالی پوست شما دارد. بازم سوالی بود در خدمتم

 16. پروانه پورمحمدعلی گفت:

  سلام خانم دکتر آیا میشه رتینول نیم ویا ۱درصد رو با بافه همزمان استفاده کرد ؟روش مصرف وفاصله رو لطف کنید🙏

  1. سلام پروانه جان بله شدنی است ولی شما ابتدا مقاله رو خوب بخونید. روش استفاده در سایت ما جزو پشتیبانی پس از فروش است و بعد از خرید کاملا در طی دوره ی مصرف برای روش استفاده صحیح کنار شما هستیم. با تشکر از شما

   1. ملیحه گفت:

    سلام وقت بخیر، من صبح ها هیالورونیک اسید میزنم، بعدازظهر بافه میزنم، و یک شب درمیون به فاصله دو سه ساعت از بافه، رتینول ۰.۲ استفاده میکنم و قبل از خواب هم مرطوب کننده میزنم، سوالم اینه این نحوه ی استفاده ی رتینول و بافه با هم مشکلی نداره؟ ممنونم

    1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

     سلام ملیحه جان شما هر شب رتینول رو بزن چون هر شب نزنی محلول داخل سرم زود تموم نمیشه و فاسد میشه. برای راهنمایی در مورد روش صحیح مصرف باید لطف کنید و توی چت پیام بدید و شماره سفارش و یا اسمتون رو بفرمایید که راهنمایی تون کنیم. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید