نقد و بررسی کرم بوتوزوم فیس دوکس

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
کرم بوتوزوم فیس دوکس
آنچه در این مقاله میخوانیم :

کرم بوتوزوم فیس دوکس ؛ افزایش هیالورونیک اسید پوست بدون نیاز به تزریق

وقتی سن ما بالا می رود مقادیر هیالورونیک اسید (HA) موجود در پوست ما کاهش پیدا میکند. هیالورونیک اسید به طور طبیعی در بدن ما تولید می شود. این ماده به حفظ رطوبت و ترمیم سطوح دفاعی پوست کمک میکند. هیالورونیک اسید یک گگ است که مقادیر عظیم آب را در درم به هم متصل میکند و به طور طبیعی در اپیدرم هم وجود دارد و علاوه بر استحکام ساختاری پوست، نقش مهمی در آب گیری لایه شاخی دارد.

وقتی در پوست میزان HA کاهش پیدا میکند قاعدتا رطوبت و میزان آب موجود در لایه درمیس و اپیدرم کم شده و پوست به سمت دهیدارته شدن میرود. دهیدراته بودن پوست باعث پتانسیل ویژه ای برای ایجاد چین و چروک و خطوط ریز روی پوست می شود. توصیه متخصصین کازمتیک و درماتولوژی این است که افراد برای جایگزینی این مقدار از دست رفته ی هیالورونیک اسید اقدام کنند.

این ماده مثل یک نگهدارنده آب و سازنده ی پل ارتباطی بین رطوبت با پوست عمل میکند و موجب آبرسانی پوست می شود. خاصیت جذب و حفظ رطوبت در درون سلول های پوستی توسط هیالورونیک اسید بسیار بالاست وبه همین دلیل وقتی صحبت از یک آبرسان و مرطوب کننده عالی می شود اولین چیزی که مورد توجه است هیالورنیک اسید است. اما اینجا ماجرا کمی متفاوت تر از تمام هیالورنیک اسیدهای موجود در بازار است.

هیالورونیک اسید بوتوزوم

شرکت های زیادی در دنیا به عنوان تامین کننده و تولید کننده هیالورونیک اسید برای صنعت کازمتیک فعالیت دارند. آنها فرم های مولکولی متفاوتی را در اندزاه های درشت و ریز مولکول ارائه کرده اند. فرم های درشت عموما به عنوان رطوبت رسان یا همان آبرسان در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود. فرم های کوچک تر از دو جهت مورد توجه تر است ؛ یک اینکه توانایی نفوذ به لایه های درونی لایه شاخی را دارد و می تواند آبرسانی با توزیع مناسب تری ایجاد کند و دوم اینکه برای پوست های چرب و حتی پوست دور چشم فیلینگ بهتری دارد.

اما اینجا ماجرا در کرم بوتوزوم فیس دوکس متفاوت است و قصد دارم بدون اینکه متن را طولانی کنیم مستقیم به تشریح ماده موثره هیالورنیک اسید بوتوزوم بپردازم. ماجرا این است که ما محرک های واسطه ای هم برای تحریک و سنتز هیالورونیک اسید در پوست داریم. قبلا در مورد نئوگلوکوزامین صحبت کردیم نام علمی بین المللی کازمتیکی آن استیل گلوکوزامین است و ما این ماده را با محصولات برایت بوست نوتروژینا می شناسیم. استیل گلوکوزامین یکی از اجزای سازنده اصلی هیالورونیک اسید در پوست است و تامین این ماده به صورت موضعی برای پوست نشان داده که موفقیت های خوبی به همراه دارد. استیل گلوکوزامین که با نام تجاری نئوگلوکوزامین عرضه شده ماده ای است که تا 10 برابر نرخ تبادلات سلولی را بالا میبرد یعنی همان کاری که رتینول برای جوان سازی انجام میدهد.

اما کرم بوتوزوم نئوگلوکوزامین ندارد بلکه بوتوزوم نوهیال دارد با نام بین المللی ان-استیل گلوکوزامین 6 – فسفات (NAG6P) ؛ شرکت ژیوودان سوئیس استفاده کرده است. همه ما می دانیم که قند منشاء حیات است و آب هم که مایع حیات است؛ و جالب خواهد بود که بدانید سلول های ما، پلیمرهای ساختاری پوست را از قندها و هیالورونیک اسید و گگ های پوست را از NAG6P سنتز میکنند.

بوتوزوم فیس دوکس

مرکز تحقیقات هلدینگ اندوکیم که البته 100% سهام آن را 6 سال پیش ژیوودان خریده است، توانسته این ماده موثره طبیعی و پیش ساز ساخت هیالورنیک اسید در پوست را با نام تجاری NovHyal® Biotech G، با یک فرایند منحصر به فرد بیوتکنولوژی شیمی سبز تولید و عرضه کند. این ماده یک بلوک ساختمانی حیاتی برای پوست است که سلول ها را تغذیه میکند و بازسازی آنها را تحریک کرده و از تولید گگ در اپیدرم و حد فاصل مرز اپیدرم و درم حمایت میکند. دقیقا سخن اندوکیم این است که نوهیال بایوتک جی، می تواند برای پوست اثرات جوان کننده عمیقی داشته باشد. فیس دوکس تا به امروز تنها کمپانی خاور دور و خاورمیانه است که از این ماده در کرم بوتوزوم فیس دوکس استفاده است.

اما ژیوودان در مورد اتفاقاتی که برای پوست می افتد چه می گوید:

 • افزایش 282 درصدی تولید هیالورنیک اسید در پوست پس از 48 ساعت استفاده

 • بازسازی 120 درصدی پوست توسط فیبروبلاست با کمک میانجیگری ارتباطات سلولی در 48 ساعت

 • افزایش تولید گگ ها به میزان 84 درصد تنها در 10 روز

 • تقویت محل اتصال درمیس- اپیدرمیس تنها در 10 روز

موارد فوق که نشان دهنده اثر فوق العاده اکتیو هیالورنیک اسید ساز کرم بوتوزوم است در نمودار های زیر به خوبی نشان داده شده است. چیزی که طبق گفته ژیوودان از رتینول هم بهتر است.

این ماده موثره را نسل سوم هیالورونیک اسید بدون نیاز به تزریق نامیده اند و از آن به عنوان یک پرو فیلر یا چیزی شبیه به همان پروفایلو برای پر کردن مجدد پوست از ذخایر هیالورونیک اسید و گگ ها نام برده اند.

NOVHYAL BIOTECH G 001 نقد و بررسی کرم بوتوزوم فیس دوکس
NOVHYAL BIOTECH G 002 نقد و بررسی کرم بوتوزوم فیس دوکس
NOVHYAL BIOTECH G 003 نقد و بررسی کرم بوتوزوم فیس دوکس

اثرات تقویت اثرات بوتاکس بوتوزوم

ماجرای این تقویت بوتاکس کرم بوتوزوم فیس دوکس مرتبط با ماده موثره ای بنام ام جی ریلکس شرکت سولابیا از فرانسه است که با تکنولوژی فوق پیشرفته ای از مشتقات نیلوفر آبی هندی و نیلوفر آبی مقدس بهمراه منیزیم پی سی ای تهیه شده است. این ماده موثره قادر است عضلات صورت را که در ایجاد چروک های دینامیک پنجه کلاغی، پیشانی، اخم و لبخند دخیل هستند ریلکس نموده و با این کار به ماندگاری بوتاکس کمک کند.

زمانی که فعالیت این عضلات ریکس باشد نتیجه این خواهد بود که صورت کمتر فعالیت برای اخم کردن و لبخند غیر ارادی خواهد داشت و این موضوع منجر به افزایش ماندگاری بوتاکس تزریق شده در پوست و همچنین منجر به کم شدن چروک می شود و پوست فرصت این را خواهد داشت که با سایر مواد موثره خود را در محل خطوط ترمیم کند.

ام جی ریلکس به عنوان یک اکتیو آرامش بخش و بازسازی کننده پوست عمل خواهد کرد. این اکتیو می تواند از بروز نشانه های پیر پوستی جلوگیری کند و پوست را جوان تر نماید. ام جی ریلکس در کرم بوتوزوم موجوب کنترل و کاهش تحریکات پوستی می شود و راحتی و ریلکس بودن پوست را حفظ میکند.

الاستین سازی و کلاژن سازی کرم بوتوزوم فیس دوکس

درم کام یا زعفران برفی مسئولیت این کار را در کرم بوتوزوم بر عهده دارد. این عصاره جوانی که محصول میبل سوئیس است و عصاره حاصل از زعفران برفی کوه های آلپ است یکی از برترین ماده موثره های جهان برای تحریک پوست برای سنتز کلاژن و الاستین است.

زعفران برفی می تواند موجب اتفاقات خوبی در پوست شود:

 • افزایش 115 درصدی کلاژن بعد از دو هفته
 • اثر سفت کنندگی پوست پس از دو هفته
 • افزایش 25 درصدی الاستین پس از دو هفته
 • تحریک فاکتور های رشد طبیعی پوست
 • برعکس نمودن روند پیر پوستی
 • تقویت محل اتصال درمیس- اپیدرمیس

در مطالعات متعدد مشخص شده است درم کام سبب تحریک کراتینوسیت ها برای ترشح فاکتور رشد می شود و میدانیم که این فاکتور رشد موجب سنتز کلاژن و الاستین در لایه میانی پوست یعنی درمیس می گردد. وجود درم کام در محصولات مراقبت از پوست می تواند به نحو چشمگیری موجب افزایش سفتی و قوام پوست شود و میزان کلاژن و الاستین نیز به نحو چشمگیری افزایش می یابد. درم کام همچنین موجب جوانسازی پوست می گردد و این عمل به واسطه اثرات شبه فاکتور رشدی این ماده است که سبب بهبود خواص بیومکانیکال پوست می گردد.

DermCom award نقد و بررسی کرم بوتوزوم فیس دوکس

درم کام در سال 2013 برنده دو مدال نقره برترین ماده موثره ضد پیر پوستی جهان در زون نوآوری نمایشگاه in-cosmetics آسیا و اروپا شده است. همچنین درم کام دارنده یک مدال طلا نوآوی برترین ماده ضد پیر پوستی CPCIA شده و مدال نقره ای هم در همان سال از BSB نیز مدال نقره نوآوری گرفته است. به طور خلاصه اثر بخشی درم کام شامل مواردی همچون افزایش ترشح فاکتورهای رشد در سلول های کراتینوسیت ، ایجاد اثرات شبه فاکتور رشد در فیبروبلاست، اثرات سفت کننده پوست پس از دو هفته، جوان سازی ماتریکس (کلاژن و الاستین) پس از دو هفته، کاهش علائم استرچ مارک و اثرات ضد چروک قابل ملاحظه به طوری که فرد آن را درک و حس خواهد کرد. درم کام در کرم آکنه زوم آلفا، کرم لیفتازوم سی و کرم بوتوزوم فیس دوکس وجود دارد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.6/5 - (34 امتیاز)

24 نظر در “نقد و بررسی کرم بوتوزوم فیس دوکس

 1. فریبا اکبری گفت:

  باسلام. از کرم بوتاکس برای همه نواحی صورت میشه استفاده کرد ؟تاثیرش تو کدوم نواحی بیشتره و اینکه چجوری استفاده بشه که بیشترین تاثیرا بزاره؟ من یک ماهی هست فقط برای دور لب استفاده میکنم

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام فریبا جان کرم بوتوزوم را به کل صورت بزنید و حتی ناحیه پنجه کلاغی ، بوتوزوم را همیشه اولین کرم بعد شستن صورت بزنید و سریعا هم روی اون کرم دیگری نزنید. با تشکر

 2. لیلیان گفت:

  سلام خانم دکتر عزیزم امیدوارم خوب باشید برای استفاده از این محصول چه رده سنی مناسب هست؟

  1. سلام عزیزم بوتوزوم محدودیت سنی ندارد و از 12 سال به بالا میشه استفاده کرد ولی معمولا افراد توی 25 به بالا نیاز به هیالورونیک اسید سازی دارند. با تشکر از شما

 3. شمس الملوک گفت:

  سلام اگر کرم ضدقرمزی را زیر کرم بوتاکس فیس دوکس استفاده کنیم مشکلی نداره؟ تأثیر خودش رو میزاره ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام بهتره بعد بوتوزوم بزنید. البته من نمیدونم اون کرم ضد قرمزی چیه؟ ولی خود بوتوزوم به شدت ضد التهاب است و اگر اول بزنید هیچ مشکلی ایجاد نمیکند. با تشکر از شما

 4. اعظم گفت:

  سلام عزیزم خسته نباشید شبنم جان من چندوقتی یکبار پوستم مثل جوش زیرپوستی میزنه بعدمدتی بزرگ وبزرگترمیشه وخارش داره روش هم پوسته پوسته میشه لباهامم تب خال میزنه ولی تب خال نيست زیرناخن هام همقرمزمیشه ممنون میشم راهنماییم کنیدروتین پوستی هم دارم تونرومیسلارواتر ژل شستشو وصدافتاب میزنم

  1. سلام اعظم جان خب اینا که سه تاش پاک کننده است، هیچ کرم دیگری بجز ضد افتاب نداری؟ سنتون هم باید بدونیم. و اینکه این موضوع جوش زدن از کی شروع شده و برند ضد آفتابی که میزنید هم باید بهم بگید. در کل توصیه میکنم توی چت پیام بدید و پاسخ سوالاتی که ازتون پرسیده میشه رو دقیق به ما بگید. مرسی

  2. سروناز گفت:

   سلام بوتوزوم واقعا بهترین است. فقط ای کاش بسته بندی اش رو درست کنن اون تهش در نمیاد حیف است. مرسی از شما

 5. طاهره سلیمانی گفت:

  سلام من میتونم این کرم رو استفاده کنم البته قبلش مزو پوست یا بوتاکس نکردم

  1. سلام طاهره جان بله میتونی و نیازی نیست حتما از این اقدامات انجام داده باشید. با تشکر از شما

 6. مایا گفت:

  سلام و وقت بخیر. آیا بعد از میکرونیدلینگ میشه استفاده کرد؟ باعث بروز مشکل نمیشه؟

  1. سلام خیر مشکلی نداره . حتی میتونید سه دقیقه قبل میکرونیدلینگ هم بوتوزوم بزنید. بازم سوالی بود در خدمتم. مرسی

 7. فاطمه گفت:

  سلام. ببخشید این کرم برای پوست چرب و داری منافذ مناسب هست؟ و میشه جایگزین مرطوب کننده بشه؟ ممنونم

  1. سلام بله مناسب است ولی خیلی نمیشه روی جایگزینی به عنوان مرطوب کننده روش حساب کنید. و باید کمی مرطوب کننده بزنید روش. مرسی از حضور شما

 8. فرزانه گفت:

  سلام وقت شما به خیر، کرم بوتوزم میتونه باعث جوش و خارش بشه در پوست ؟و به اصلاح پوستم بهش حساسیت داده باشه؟احساس نازک شدن پوست پیدا کردم اما چون فوم شستشو و تونر هم همزمان با شروع این کرم استفاده میکنم نمیدونم از کدوم این محصولات پوستم حساسیت پیدا کرده.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام بوتوزوم خودش ضد حساسیت است. و اتفاقا باعث پر اب شدن و ضخیم تر شدن پوست میشود. می تونید یک مدت نزنید ببینید بهتر می شی. مرسی از شما

 9. رز گفت:

  سلام و وقت بخیر، استفاده ازین محصول با محصولات دارای ویتامین سی و رتینول و آچ آ تداخل نداره؟ و نحوه مصرف با این موارد مصرفی میفرمایید دکتر

  1. سلام رز عزیز خیر هیچ تداخلی ندارد . نحوه استفاده با هر کدام از اینا که فرمودی متفاوت است و برای هر فرد هم ممکنه متفاوت باشه که توضیح آن اینجا جا نمیشه. هر موقع تهیه کردید در چت آنلاین شرح حال بهم بدید راهنمایی تون میکنم. مرسی از شما

 10. گفت:

  سپاسگزارم چشم منتهی بیشتر راهنماییم میکنید

 11. نعیمه داودی گفت:

  سلام و عرض ادب
  نعیمه هستم دارای پوست چرب و نرمال و دهیتراته و لک هم دارم می خواستم درمورد روتین پوستی ازتون مشاوره بگیرم ؛ فیس واش و میسلاواتر و تونر و کرم ضدلک و هر چیز دیگری که لازم است میشه راهنماییم کنید سپاسگذارم

  1. سلام نعیمه جان برای مشاوره لطفا تشریف بیاورید در چت آنلاین سایت چون اینجا در کامنت ها امکان گفتگو وجود ندارد. درود بر شما

 12. شکوفه گفت:

  عالیه این کرم

  1. شکوفه گفت:

   واقعا تاثیرشو دیدم روی پوستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید