به وب سایت رسمی دکتر شبنم فریدفر خوش آمدید!

علمی خرید کنید!

نقد و بررسی ضد آفتاب بی رنگ اویسان اویدرم

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
نقد و بررسی ضد آفتاب بی رنگ اویسان
آنچه در این مقاله میخوانیم :
اویدرم نام تجاری محصولات شرکت کیمیا فراز زیبایی است که بیش از یک دهه از قدمت آن در صنعت کازمتیک ایران می گذرد. اویدرم در ابتدا به صورت تخصصی با محصولات مراقبت از مو و پوست سر شروع به کار کرد و وارد مارکت کازمتیک شد. تقریبا در ایران همه اویدرم را با شامپوهای خوب و با کیفیتی که دارد می شناسند. در چند سال اخیر این شرکت به مرور محصولات درموکازمتیک مراقبت از پوست خود را نیز وارد بازار کرده و تقریبا هر سال شاهد لانچ چند محصول خوب از این برند خوش نام هستیم. در اینجا ما به نقد و بررسی ضد آفتاب بی رنگ اویسان اویدرم که در دو نوع مخصوص پوست خشک و پوست چرب عرضه شده می پردازیم.

فیلتر های ضد آفتاب کرم های ضد آفتاب بی رنگ اویسان

زینک اکساید

زینک اکساید فراوان ترین فیلتر موجود در ضد آفتاب های اویسان بی رنگ است. زینک اکساید یک فیلتر فیزیکی و منعکس کننده نور یو وی جهانی است که هر دو طیف UVA و UVB را به طور اعجاب برانگیزی از 290 تا 380 نانومتر فیلتر میکند. این محدوده طول موج تقریبا توسط هیچ فیلتر دیگری فیلتر نمیشود. زینک اکساید دارای سابقه طولانی با ایمنی کامل در صنعت مراقبت از پوست است وبا استانداردهای ECOCERT مطابقت دارد. از آنجا که این کرم های اویسان بر پایه و محوریت این فیلتر است برای افرادی که دارای پوست حساس هستند و یا اینکه مبتلا به روزاسه هستند بسیار مناسب است. چون زینک اکساید دارای خواص ضد میکروبی و غیر کومدوژنیک است که می تواند به آفتاب سوختگی و ترمیم آسیب های ناشی از نور آفتاب کمک کند. فرمولاسیون مدرن کرم ضد آفتاب بی رنگ اویسان دقیقا از پیشرفت های جدید امروزی برای کاهش رد سفیدی زینک اکساید روی پوست بهره گرفته و به وضوح نیز خود شرکت تولید کننده مدعی است که رد سفیدی بر جا نمی گذارد و لایه ضخیم و خمیری نیز روی پوست ایجاد نخواهد کرد. در تست بافت این کرم بر روی پوست که در ویدیوی کوتاه در زیر این متن قابل مشاهده است این ادعا کاملا مورد تایید است.

تینوسورب ام

فیلتر دیگر این کرم های اویسان تینوسورب ام است که وسیع الطیف بوده و جزو بهترین و ایمن ترین فیلترهای اتحادیه اروپاست. این فیلتر یک هیبرید دو کاره است و توان فیلتر هر دو نوع نور یو وی را دارد. پایداری این فیلتر در مقابل نور بسیار عالی است حتی به گونه ای که به پایداری بهتر سایر فیلتر های ضد آفتاب در فرمول نیز کمک میکنند که در این کرم های اویسان آن فیلتر اکتینوکسات است که نیاز به تقویت پایداری در مقابل نور دارد.

تیتانیوم دی اکساید

فیلتر بعدی دومین فیلتر معدنی شاخص نور یو وی است که به صورت یک کمپلکس آماده سازی شده شامل تیتانیوم دی اکساید فاین شده است. این فیلتر شامل تیتانیوم دی اکساید غیر نانو و سیلیس هیدراته شده و دایمتیکون و هایدروژن دایمتیکون است که یک پودر سفید غیر نانو و فاقد آلومینا است که بدون تحریک بوده و کمترین رد سفیدی را بر جا خواهد گذاشت. این کرم ها حاوی چندین نوع استر و اسیدهای چرب و استرهای طبیعی هستند که به عنوان حامل در فرمول استفاده شده اند و تیتانیوم دی اکساید اضافه تری در فرمول وجود دارد که جزو این حامل ها است. وجود این استرها و اسیدهای چرب در بهبود بافت کرم بسیار نقش مهمی را بازی میکند.

فیلتر نور فرو سرخ و نور آبی

این کرم های ضد آفتاب بی رنگ اویسان همانند کرم های رنگی اویسان حاوی ترکیبی است که قادر به فیلتر امواج مادون قرمز (IR) نور آبی (HEV) است. این فیلتر یک کمپلکس گیاهی بنام اینفراگارد است که شامل ترکیبی از جوانه های گل آفتابگردان ارگانیک و آنتی اکسیدان های قدرتمند گل تارا به منظور محافظت در مقابل اثرات مخرب نور مادون قرمز است. این ترکیب به صورت ویژه ای از پوست در مقابل نور آبی (HEV) محافظت میکند.

اکتینوکسات

اکتینوکسات یک فیلتر اختصاصی نور UVB است که در این کرم های اویسان برای محافظت از بافت کرم در مقابل نور اضافه شده است چون طبق قواعد روی لیبل اسم اتیل هگزیل متوکسی سینامات ذکر شده است.

تینوسورب اس و اس آکوا

در ضد آفتاب اویسان پوست خشک از تینوسورب اس که محلول در چربی است استفاده شده است و در ضد آفتاب اویسان پوست چرب از تینوسورب اس آکوا که همان تینوسورب اس قابل پخش در فاز آب است استفاده شده است.

اکتوکریلن

اکتوکریلن آخرین فیلتر ضد آفتاب این کرم های اویسان اویدرم است که یکی از بهترین فیلتر های شیمیایی ضد آفتاب تایید شده در جهان است. این ماده یک فیلتر جاذب نور UVB آفتاب است که محلول در روغن بوده و به علت آبگریز بودن آن برای استفاده در فرمولاسیون های مقاوم در برابر آب (water-resistant) و تعریق و دفع کننده آب ترجیح داده می شود.

بافت کرم ضد آفتاب اویسان بی رنگ

اما در نقد و بررسی ضد آفتاب بی رنگ اویسان مهم ترین فاکتور برای مصرف کننده تسکچر است. کرم های ضد آفتاب اویسان بی رنگ حاوی سیالات (مایعات) کازمتیکی هستند. این مایعات سیلیکونی اند که حاوی ترکیبات مختلفی از الاستورمرها در یک طیف وسیعی از رقیق کننده ها هستند. این مایعات سیلیکونی احساس غیر چربی روی پوست دارند و عملکرد خوبی دارند. کرم های ضد آفتاب اویسان از نظر گرانروی (سفتی)، فیلینگ (حس)، توزیع پذیری (پخش شدن روی پوست) و مقاومت در برابر آب (water-resistance) بسیار عالی هستند و علی رغم وجود فیلتر های تینوسورب ام، زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید (که هر کدام پتانسیل بر جا گذاشتن رد سفیدی روی پوست دارند) در فرمولشان پس از استفاده روی پوست رد سفیدی بر جا نمی گذارند و خوب پخش می شوند و خواب آن روی پوست نیز بسیار قابل قبول است. البته ممکن است برای هر فرد این حس متفاوت باشد.

جلبک قرمز

کرم ضد آفتاب بی رنگ اویسان پوست خشک دارای عصاره جلبک قرمز است. جلبک های قرمز حاوی پروتئین، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است که برای مراقبت از پوست برای شفاف سازی و جوان سازی پوست خشک استفاده میشود. این جلبک های قرمز که گونه های زیادی دارند هر کدام حاوی کلروفیل است که دارای خواص منحصر به فرد برای پوست خشک است از جمله نگهداری رطوبت و ایجاد یک سیستم آبرسانی طبیعی برای پوست است. عصاره جلبک قرمز تمایل طبیعی به نور خورشید دارد و به پوست کمک میکند تا توانایی آنتی اکسیدانی پوست را تقویت کند. این جلبک قرمز حاوی مقادیر زیادی پلی ساکارید، پپتیدها و کاروتنوئیدها و اسیدهای چرب است که علاوه بر خاصیت آنتی اکسیدانی باعث لطیف شدن بافت کرم شده و می تواند بافت آن را لطیف و قابل پخش تر وی پوست ایجاد می کند.

انتشار اطلاعات نادرست

در بعضی از وب سایت های ایرانی و غیر ایرانی ادعا شده که استر ایزو استئاریک اسید آب دوست پلی گلیسرول بنام پلی گلیسریل-4 ایزواستئارات که یک امولسیفایر است و ساختار مولکولی آن شبیه به لیپیدهای طبیعی پوست است دارای پتانسیل تشدید آکنه های قارچی در افراد دارای پوست آکنه ای است. ایشان احتمالا نمی دانند این ترکیب دارای پایداری خوبی در مقابل اکسیداسیون است و برای اجرای فرمول کرم های آب در روغن بسیار مناسب است. متاسفانه این وب سایت ها و رفرنس هایی که ارائه میکنند فاقد اعتبار علمی است. در مطالعه در سال 2019 انجام شده اثر استفاده از استرهای اسید چرب روی پوست بر روی رشد و تکثیر انواع مخمر های چربی دوست مالاسزیا (عامل آکنه های قارچی) که متداول ترین قارچ های روی پوست سالم انسان را تشکیل میدهند، صورت گرفت و عملا ثابت نشد که فعل و انفعال مخرب و اثرات منفی دارد. اما در مورد نگهدارنده های این کرم ها که شامل فنوکسی اتانول و متیل/ اتیل/ پروپیل/ بوتیل/ ایزوبوتیل پارابن است لازم به ذکر است این نگهدارنده ها کاملا قانونی و ایمن هستند و می توانید مقاله مرتبط با پارابن ها را مطالعه کنید. اگر از این معرفی و نقد و بررسی ضد آفتاب بی رنگ اویسان اویدرم خوشتان آمد حتما نظرات و تجارب خودتون رو در کامنت ها برای ما بنویسید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.1/5 - (19 امتیاز)

11 نظر در “نقد و بررسی ضد آفتاب بی رنگ اویسان اویدرم

 1. آلاله گفت:

  سلام اویسان بیرنگ قابل استفاده دور چشم هست؟

  1. سلام خیر ضد آفتاب ها برای دور چشم مناسب نیستند مگر اینکه مخصوص دور چشم باشند. مرسی از شما

 2. ارغوان گفت:

  سلام، ضد افتاب بی رنگ مخصوص پوست خشک، خاصیت ضد تعریق و ضد آب هم داره؟ چون در این مورد چیزی روی کرم نوشته نشده. و اینکه آیا رد سفیدی برجای میذاره؟ تشکر

 3. آرزو گفت:

  سلام
  ببخشید، من این ضد آفتاب رو گرفتم، نسبت به سایر ضد آفتاب ها شل هس یعنی روی انگشت خوب نمی ایستد و میوفته
  چرا اینجوریه؟
  با تشکر

  1. سلام تا اونجایی که من یادمه اصلا بافت ضد آفتاب های اویدرم شل نیست. احتمالا فاسد شده و باید بندازید دور ، البته اگر عکسشو بفرستید خوبه . با احترام

 4. سینا گفت:

  سلام خدمت شما
  من میخام ضد آفتاب ، اویدرم، بدون چربevisun که دو نوع هست بخرم
  من که آقا هستم
  ۱. نوع رنگیش یعنی بژ کم رنگ، پوستمو رنگی میکنه؟

  ۲. و اینکه ،نوع بی رنگش، دو ترکیب آلومینیوم و آهن اکسیدش حذف میشه؟ البته آلومینیوم برام مهمه برای پوشندگی تیتانیوم دی اکسید،
  آیا نوع بی رنگش آلومینیوم داره؟
  لطف میکنید این دو سوال را پاسخ بدید تشکر.

  1. سلام سینا جان امیدوارم خوب باشید؛ ببینید ضد آفتاب رنگی هر برندی و هر رنگی باشد کمی دردسر دارد بخصوص پوست آقایون که قطعا رنگ خودشو نشون میده. در مورد سوال دوم اینکه اکسید آهن برای رنگ دهی کرم است و دلیل نداره ضد آفتاب بی رنگ اکسید آهن داشته باشه. در مورد آلومنیوم هم اصلا شما نباید اهمیت بدهید چون بکار گیری آلومنیوم برای پوشش دهی بهتر فیلتر تیتانیوم دی اکساید است و اصلا ارتباطی به دغدغه ی شمایی که مصرف کننده هستید ندارد. امروزه اغلب ساپلایرهای بزرگ تیتانیم رو دیگه آلومینا فری میدن به شرکت ها برای تولید ضد آفتاب و معمولا با سیلیکون کوتد میشه. شما ضد آفتاب بی رنگ بزن حتی شده برند سیگل بزنید. برای محیط کاری اداری پر از لامپ مهتابی می تونید گزینه یوزر فرندلی تری مانند سرم مرطوب کننده ضد آفتاب سیمپل بزنید. بازم سوالی بود در خدمتم

   1. سینا گفت:

    تشکر
    برای محیط بیرون و آفتابی، از همین ضد آفتاب بی رنگ اوی سان اویدرم، استفاده کنم؟

    1. بله مشکلی نداره . ببینید ضد آفتابی که خوب روی پوستتون میشنه و رد سفیدی بجا نمیذاره بهترین گزینه است حالا هر برندی باشه. ممنون از شما

     1. مریم باقرپور گفت:

      کرم ضد آفتاب اویدرم بی رنگ مخصوص پوست خشک آیا باعث جوش میشه ؟ چون من استفاده کردم و بعد چند روز چند تا جوش روی پیشونی و صورتم ایجاد شده امکان داره دلیلش استفاده از ضد آفتاب باشه ؟

     2. سلام مریم جان جوش زدن با ضد آفتاب یک اتفاق معمول است بخصوص با مدل های پوست خشک اگر پوست شما مستعد جوش باشد. کار درست این است که اگر پوست خشک و نرمال مستعد جوش دارید بهتر است از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنید و یک مرطوب کننده غیرکومدون زا در کنارش. با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید