نقد و بررسی کرم آکنه التهابی ناندل

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
نقد و بررسی کرم آکنه التهابی ناندل
آنچه در این مقاله میخوانیم :

در این مقاله به نقد و بررسی کرم آکنه التهابی ناندل خواهیم پرداخت. محصولی که برای آکنه های التهابی طراحی شده تا با خاصیت ضد التهاب و تنظیم کننده چربی اش بتواند ضمن تسکین پوست به درمان جوش های التهابی پوست صورت کمک کند.

آکنه التهابی چیست؟

آکنه التهابی وضعیتی است که منافذ توسط باکتری و سبوم و سلول های فرسوده مسدود شده و فرد شاهد تورم و قرمزی شامل تورم ، قرمزی و منافذی است که به شدت در باکتری ها ، روغن و سلول های مرده پوست مسدود شده اند. گاهی اوقات ، باکتری هایی به نام Propionibacterium acnes (P. acnes) نیز باعث ایجاد آکنه ملتهب می شوند. این تعریف چیزی است که پس از جستجوی به آن دست می یابید.

دیدگاه متداول پاتوژنز آکنه معتقد است که باکتری مولد آکنه ( پروپیونی باکتریوم آکنه ) در داکت خروج سبوم از جداره ی فولیکول ساکن می شود و این موضوع باعث ایجاد یک پاسخ ایمنی ذاتی از طرف پوست می شود و از یک جوش سر سیاه اصطلاحاً غیر التهابی به یک پاپول، پوستول یا ندول تبدیل می شود. با این حال تحت پژوهش های مستمر علی رغم اینکه ما التهاب را یکی از چهار عمل شیوع آکنه می دانیم شواهدی در مورد نقش التهاب در تمام مراحل توسعه ضایعات آکنه شاید به صورت بالینی حتی قبل از تشکیل جوش سر سیاه به دست آمده است.

واقعیت این است که داده های جدید نشان می دهد آکنه یا همان آکنه ولگاریس یک بیماری التهابی اولیه است. شواهد بافت شناسی، ایمنی و بالینی نشان می دهد که التهاب در تمام مراحل توسعه ضایعات آکنه رخ می دهد.  مسیرهای ایمونوشیمیایی زمینه ای برای شروع و انتشار التهاب در آکنه پیچیده بوده و هنوز کاملا مشخص نشده اند. اما ممکن است شامل P. acnes باشد. ضایعات التهابی بالینی، سایر مسیرهای التهاب، علاوه بر مواردی که برای فعال سازی یا تکثیر به P. acnes احتیاج دارند، باید وجود داشته باشد.

اینها شامل مسیرهای التهابی مختلفی است که در داخل و اطراف غده چربی فعال می شوند و شاید مسیرهای دیگری که هنوز مشخص نشده اند. بنابراین از آنجا که وجود التهاب برای انواع ضایعات آکنه قطعی و البته چند عاملی است می توان از داروهای ضد التهاب اثراتی را علیه کلیه مراحل تشکیل ضایعات اعمال کرد.

نقد و بررسی کرم آکنه التهابی ناندل

فرمولاسیون به سبک فرانسوی

محصولات ناندل به صورت بالک در فرانسه در لابراتورای بنام COSIMALAB تولیدو فرموله می شوند. این بالک ها وارد ایران شده و در جزیره قشم در یک شرکت ایرانی فقط بسته بندی نهایی شده و با نشان تجاری ناندل و برچسب طرح شبنم وارد بازار ایران می شود.

فرانسه دارای برندهای بزرگی در صنعت زیبایی جهان است و در کنار این بزرگان دارای برندهای دیگری نیز هست که خود را رقیب این بزرگان در سطح مارکت داخلی فرانسه و بین الملل می بینند. این برندها غیر بزرگ از نظر من یک امضا روی محصولاتشان دارند که من حدس می زنم مقصر مدیران مارکتینگ این برندها هستند که به شیمی دان های خود فشار می آورند تا مزیت رقابتی را با اضافه کردن حجم انبوهی از مواد موثره به فرمول ایجاد کنند. به صورت واضحی این موضوع را می شود در فرمولاسیون های خیلی از برندهای اروپایی و به ویژه فرانسوی مشاهده کرد.

حال اینکه تجمیع چندین و چند اکتیو یا ماده موثره در کنار هم می توان واقعا اثرات هم افزایی مثبت یا منفی داشته باشد یا نه این موضوع یک مقدار تخصصی و نیازمند یک بررسی بسیار جامع است اما آنچه که واضح است بسیاری از این اثرات هم افزایی بین اکتیو ها مورد آزمایش و پژوهش قرار نگرفته است لذا همانطور که ذکر شد در کنار هم قرار گرفتن چندین و چند مواد موثره در یک محصول اساسا در نگاه اول یک مزیت رقابتی برای بازار است و کرم آکنه التهابی ناندل از نظر من یک امضای بزرگ فرانسوی را روی خود دارد.

پایه کرم آکنه التهابی ناندل 

گلیسیرین، سیکلوپنتاسیلوکسان در کنار ایزو پروپیل میریستات و شی باتر پایه ی ژل کرم فاقد چربی و مناسب پوست چرب این محصول است که به آبرسانی و مرطوب نموده پوست چرب و آکنه ای کمک می کند در ضمن اینکه حس مخملی و ماتی به پوست می دهد. شی باتر دارای خواص ضد باکتری است، به این معنی که ممکن است به کاهش باکتری های آکنه در صورت شما کمک کند. خواص ضد التهابی کره شی همچنین ممکن است به تسکین پوست آکنه ای کمک کند. کره شی فواید مختلفی برای پوست شما دارد و اثبات شده است که در درمان آکنه و لکه های پوستی موثر است. کره شی خام برای مقابله با سایر مشکلات پوستی مانند جای زخم و اسکار آکنه ای نیز مفید است.

اثرات نیاسینامید در رفع و پیشگیری از آکنه های التهابی

نیاسینامید به ساخت سلولهای پوست کمک می کند و در عین حال از آنها در برابر استرس های محیطی مانند نور آفتاب، آلودگی و سموم نیز محافظت می کند. نیاسینامید آکنه خفیف را درمان می کند. نیاسینامید ممکن است برای آکنه های شدید ، به ویژه اشکال التهابی مانند پاپول ها و پوستول ها مفید باشد.

با گذشت زمان ممکن است شاهد کاهش ضایعات و بهبود بافت پوست باشید. نیاسینامید التهاب را کاهش می دهد که ممکن است به التیام قرمزی ناشی شرایطی همچون اگزما ، آکنه و سایر بیماری های التهابی پوست بسیار کمک کند. نیاسینامید به دلیل اینکه دارای مزیت مرطوب نگه داشتن و کنترل کننده چربی پوست است میتواند به مرور سایز منافذ پوست را به حداقل میزان ممکن برساند.

کرم آکنه التهابی ناندل

آیا آلوئه ورا برای آکنه های التهابی مفید است؟

افرادی که از آکنه های التهابی رنج می برند عصاره آلوئه ورا بسیار برای آنها تسکین دهنده خواهد بود. عصاره آلوئه ورا علاوه بر کمک به پاکسازی ملایم پوست، با خاصیت ضد میکروبی اش قادر است جوش ها را بدون آسیب رساندن به پوست درمان کند. عصاره این گیاه در کرم آکنه التهابی ناندل یک ضد عفونی کننده و ضد التهاب است که به پوست توان محافظت در برابر باکتری ها را می دهد.

زینک برای پوست چرب و آکنه ای چه مزایایی دارد؟

در پژوهشی در سال 2014 گزارش شده است که خواص ضد التهابی زینک ، آن را برای درمان بیماری های التهابی پوست مناسب می کند.  و این موضوع برا یالتیام و درمان آکنه های التهابی در کرم ناندل حیاتی است. به باور محققان زینک با سرکوب تولید سبوم و مبارزه با باکتری های ایجاد کننده آکنه به درمان آکنه کمک می کند. این اثرات مثبت این امکان را فراهم می کند که آکنه های غیرالتهابی نیز درمان شوند.

اما زینک پیرولیدین درج شده در لیست ترکیبات کرم آکنه التهابی ناندل کمی متفاوت است. از مدتها قبل نمک ال-پیرولیدون کربوکسیلات زینک یا زینک پی سی ای (zinc PCA) به دلیل خاصیت قابض و ضد قارچ مورد استفاده قرار می گرفته است. همچنین دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که برای درمان آکنه های التهابی در اینجا مورد نیاز است.

روغن میوه نسترن برای آکنه های التهابی

رزهیپ اویل یا روغن میوه گل نسترن حاوی مواد مغذی قدرتمندی از جمله پلی فنل ها، ویتامین سی و سایر ویتامین ها است که تغذیه و سلامت پوست را بهبود می بخشد. پوست های دارای کمبود مواد مغذی معمولا ترشح چربی اضافی دارند که منجر به التهاب و بروز بیشتر آکنه ها می شود. رزهیپ اویل کومدون زا نیست بلکه به باز شدن منافذ مسدود شده هم کمک میکند و از بروز جوش پیشگیری میکند.

اما کرم آکنه التهابی ناندل علاوه بر رزهیپ اویل حاوی روغن دانه های گل رز موجود در کوه های آند نیز هست که یک ماده فعال زیستی با توانایی جادویی از جمله ترمیم و بازسازی بافت در درمان اسکار ها و سوختگی است. این روغن به درمان آکنه و متعادل سازی سایز منافذ پوست کمک میکند.  این روغن دانه گل رز روبیگینوزا حاوی ویتامین آ  و ویتامین سی است و دارای قدرت لایه برداری طبیعی ای است که به از بین بردن سلول های مرده بدون ایجاد صدمه به پوست است.

این روغن همراه با پانتنول در این کرم آکنه التهابی ناندل به راحتی به پوست نفوذ میکند و برای مرطوب سازی و برای کاهش انواع اختلالات پوستی از جمله درماتیت و آکنه در پوست های بالغ و حتی آفتاب سوخته است. این دو در کنار هم به لطف خاصیت تسکین دهندگی و ترمیم کنندگی شان برای تسکین آکنه و پوست دارای التهاب حتی التهاب پس از درمان های کلینیکی و لایه برداری بسیار مناسب و حیاتی است.

کرم آکنه التهابی ناندل مدعی است که برای آکنه های التهابی دارای اثرات فوری است. با استناد به بافت کرم و مواد موثره ای که در این محصول وجود دارد انتظار عملکرد هم راستا با ادعایی که نوشته اند دور از انتظار نیست.

 

پیشنهادات ما برای آکنه التهابی

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.4/5 - (11 امتیاز)

2 نظر در “نقد و بررسی کرم آکنه التهابی ناندل

  1. گفت:

    باسلام . این کرم و 3 روز پیش دکتر برای من تجویز کردن اما موقع استفاده بشدت دونه ها شروع به خارش شدید میکنن خواستم بدونم طبیعی هست این مورد ؟

    1. سلام دوست ناشناسم ، تا حدی بله طبیعی است و این نشانه خوبیه ، بعدش یک آبرسان خوب بزنید مثل سوپر سرم آبرسان گارنیر که ازا ون خارش یا هر حسی که ایجاد میشه کم بشه. به مرور اون حس از بین میره و پوست اوکی میشه. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید