بهترین تونیک ضد ریزش مو در ایران

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
بهترین تونیک ضد ریزش مو در ایران
آنچه در این مقاله میخوانیم :

شاید شما هم سوال کنید بهترین تونیک ضد ریزش مو در ایران کدام است؟ ؛ تونیک مو یک محلول حاوی مواد موثره ای است که میتواند به بهبود ریزش مو و سلامت پوست سر کمک کند و فولیکول های مو را برای رشد موی سالم تر تقویت کند. تونیک های مو محصولاتی بدون نیاز به نسخه هستند که روزانه روی پوست سر اعمال میشوند و جزو درمان های ترجیحی کازمتیک فارماسیست ها، متخصصان شیمی کازمتیک و کازمتیک ساینتیست ها برای درمان ریزش مو به تنهایی و در ترکیب با سایر درمان ها هستند. ما در اینجا قصد داریم به معرفی بهترین برندهای تونیک مو در مارکت ایران بپردازیم. اما در ابتدا لازم است به چند سوال اساسی تر پاسخ داد که به ترتیب به طرح سوالات و پاسخ آنها می پردازیم.

تاریخچه درمان های موضعی ریزش مو

تاریخچه درمان های موضعی ریزش مو به دوران باستان باز می گردد که مردم از داروهای گیاهی و طبیعی برای تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش مو استفاده می کردند. به عنوان مثال، در مصر باستان از مخلوطی از گیاهان و روغن ها برای درمان ریزش مو استفاده می شد، در حالی که یونانیان و رومیان باستان از عصاره ها و روغن های مختلف گیاهی برای تقویت رشد مو استفاده می کردند که اگر منصف باشیم باید اعتراف کنیم که آنها از نظر جامعه آماری خیلی موهای بلند تر و سالم تری از انسان امروزی داشتند.

در قرن نوزدهم، استفاده از تونیک‌های موضعی مو با معرفی داروهای ثبت اختراع مختلف که ادعا می‌کردند طاسی را درمان می‌کنند و رشد مو را تقویت می‌کنند، گسترش بیشتری یافت. بسیاری از این تونیک ها حاوی مواد مشکوکی مانند سرب، جیوه و الکل بودند و اغلب بی اثر و یا حتی مضر بودند. قرن بیستم شاهد توسعه درمان های پیچیده تری برای ریزش مو بود که میتوان به داروهای موضعی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید اشاره کرد. ماینوکسیدیل ابتدا به عنوان یک داروی فشار خون مورد استفاده قرار گرفت اما بعداً مشخص شد که به عنوان یک عارضه جانبی باعث رشد مو می شود. در نهایت توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان طاسی الگوی مردانه و زنانه تایید شد.

از طرف دیگر، فیناستراید در ابتدا برای درمان بزرگی پروستات استفاده می شد اما بعداً مشخص شد که در درمان ریزش مو در مردان مؤثر است. امروزه بسیاری از درمان‌های موضعی ریزش مو، از جمله داروهای تجویزی، تونیک‌های مو بدون نسخه و درمان‌های طبیعی وجود دارد. این درمان‌ها ممکن است حاوی ترکیبات و مواد موثره ضد ریزش مو ی مختلفی مانند ماینوکسیدیل، فیناستراید، عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها و اسنشیال اویل ها باشند و اثربخشی آنها بسته به علت اصلی ریزش مو و پاسخ فرد به درمان ممکن است متفاوت باشد.

آیا تونیک مو برای درمان موضعی ریزش مو مفید است؟

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد زیرا اثربخشی تونیک های موضعی برای ریزش مو ممکن است بسته به علت اصلی ریزش مو و ترکیبات خاص تونیک مو متفاوت باشد. با افزایش سن، پوست سر ما پیر می‌شود، بنابراین تأمین مواد مغذی مهم است تا رشد موها برای کامل‌تر و سالم‌تر شدن بازیابی شود. تونیک مو به طور خاص برای کمک به تحریک گردش خون در فولیکول های مو برای رشد موی سالم طراحی شده است. برخی از تونیک های مو حاوی موادی مانند ماینوکسیدیل یا فیناستراید هستند که جزو داروهای رسمی و مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده امریکا است و در مطالعات بالینی موثر بودن آنها در درمان ریزش مو مشخص شده است. استفاده از این دو دارو در صنعت کازمتیک کاملا محدود است و دیده شده که بعضی از برندهای تولید کننده شامپو و تونیک اقدام به تولید محصولات حاوی ماینوکسیدیل نموده اند که از نظر متخصصین شیمی کازمتیک اقدام جالبی نیست. تجویز داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید باید همچنان نیازمند نسخه باقی بمانند و باید کاملا توسط درماتولوژیست تجویز انجام شود و تحت نظر ایشان دوره درمان ادامه پیدا کند.

اما از طرف دیگر سایر تونیک‌های مو ممکن است حاوی مواد موثره طبیعی مانند عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها، پپتیدها و اکتیو های بایوتکنولوژیکی باشند که اعتقاد بر این است که ریزش مو را کنترل و رشد مو را تقویت کرده و سلامت کلی پوست سر و مو را بهبود می‌بخشند. فرمولاسیون تونیک های مو معمولا جوری طراحی مشوند که کاملا ایمن و فاقد عوارض جانبی باشند. به طور کلی توصیه می شود برای تعیین علت اصلی ریزش مو و مناسب ترین گزینه های درمانی از جمله استفاده از تونیک های مو با یک داروساز کازمیتک یا درماتولوژیست مشورت کنید.

بهترین تونیک ضد ریزش مو کدام است؟

سرم مو مولتی پپتاید اوردینری

سرم مو مولتی پپتاید اوردینری یک فرمول بر پایه آب برای تراکم بخشیدن به مو های دارای ریزش مو است که با فناوری مولتی پپتایدی خود موجب رویش مجدد مو و استحکام بخشی و پر تر شدن موها میشود. این سرم قوی ترین سلاح پپتیدی برا مقابله با ریزش مو و عدم رشد مو است که حاوی یک سیستم DHT بلاگر قدرتمند است. مواد موثره این سرم شامل ردنسیل دارای مدال نقره نوآوری جهانی، آناگین برنده برترین ماده موثره مراقبت از مو پیشرفته، پروکاپیل ضد پیری مو و ضد ریزش آندروژنیک، سیگنال پپتاید کاپیکسیل دارنده مدال برنز نوآوری جهانی و بایکاپیل برای تحریک رشد مو و افزایش تراکم مو ها است. بدون شک اگر مکمل فیتو بهترین مکمل تقویت مو است، سرم مو اوردینری نیز بهترین سرم تقویت مو است.

تونیک ضد ریزش مو آناگین

 تونیک ضد ریزش آناگین اولین تونیک مو حاوی ماده های موثره آناگین و ردنسیل برای بهبود ریزش مو و تقویت رویش مجدد مو در ایران است. آناگین جایزه برترین ماده مراقبت از مو در جهان را دارد و ردنسیل که اعتقاد بر این است موثرتر از پروسیجر کاشت مو است نیز مدال نقره نوآوری جهانی دارد. این تونیک یک سیستم مهار کننده قوی DHT با سه ماده موثره دارد که با مکانیسم تحریک سلولهای درمال پاپیلا و بازفعالی سلولهای بنیادی فولیکول مو ریزش را مهار و رشد را تقویت میکند و اثر مطلوبی روی بازگردانی ضخامت تار مو دارد. این تونیک حاوی مواد موثره دیگری همچون روت بایوتک برای مهار ریزش مو و جلبک های بایوانرژایزر برای تحریک رشد مو است.

تونیک ضد ریزش مینوتا

تونیک مینوتا یا سرم مینوتا یکی از محبوب های بازار ایران است که تقریبا قیمت بالاتری هم دارد. فرمولاسیون تونیک مینوتا مبتنی بر ماده موثره هیرجنیل (عصاره مخمر) سیلاب، ماده موثره ردنسیل ژیوودان، ماده موثره روت بایوتک میبل بایوکیمستری، ماده موثره شناخته شده آمینکسیل و ماده موثره سیمکالمین شرکت سیمرایز است. سیمکالمین یک ضد تحریک فعال حاوی آونانترامید سنتزی است که از قدرت تسکین دهنده جو دو سر الهام گرفته شده است. شرکت سریتا از این ماده برای کمک به کاهش خارش و قرمزی پوست سر حساس بهره گرفته است. اما هیرجنیل شرکت سیلاب که سرشار از پپتیدهای مخمر پیکیامینوتا جدا شده از گل آزالیا است بر روی سه مکانیسم تنظیم رشد مجدد مو که شامل دینامیک میتوکندری، بیان مولکول‌های سیگنال‌دهنده و اجزای اپی ژنتیک است اثر میگذارد. بنابراین از فعالیت بیولوژیکی پاپیلای پوستی حمایت می کند و رشد فولیکول مو را تحریک می کند. تونیک مینوتا همانند سایر رقبای خود حاوی مجموعه ای از عصاره های گیاهی همچون عصاره مریم گلی، عصاره بابونه، عصاره رزماری، عصاره نعناع فلفلی و عصاره گزنه نیز هست که هر کدام دارای خواص منحصر به فردی برای سلامت پوست سر و مو ها هستند.

تونیک ضد ریزش مو اس وی آی

تونیک مو اس وی آی از پر فروش ترین تونیک های مارکت ایران است که دارای فرمولاسیون مبتنی بر کافئین و پپتید قدرتمند کاپیکسیل دارنده مدال برنز نوآوری جهانی است. این تونیک به خوبی جریان خون مویرگی اطراف فولیکول مو را افزایش میدهد و به تغذیه بهتر و اکسیژن رسانی بهتر به مو برای رشد مجدد کمک میکند. این تونیک حاوی عصاره سائوپالمتو برای مهار DHT در ریزش هورمونی و حاوی آناژلین برای کنترل چرخه حیات مو، قطع ریزش و رشد مجدد مو است. تونیک اس وی آی جایگزین ایمن و بی خطر برای ماینوکسیدیل است که دارای عصاره های گیاهی همچون عصاره رزماری، عصاره دم اسب و عصاره رازیانه نیز هست و به خوبی موهای سالم تر، ضخیم تر و مستحکم تری را رشد میدهد.

تونیک ضد ریزش مو بایو اسکین پلاس

تونیک مو بایو اسکین پلاس یک محلول چند منظوره برای رفع ریزش مو با انواع الگو، بهبود رشد مو ، ماندگاری تار مو در فاز رشد و بازگردانی ضخامت تار مو است. این تونیک حاوی آناگین برنده برترین ماده موثره مراقبت از مو پیشرفته جهان و پپتید قدرتمند کاپیکسیل دارنده مدال برنز نوآوری جهانی است. بایو اسکین پلاس در این تونیک از کافئین و آناژلین برای بهبود گردش خون محیطی و تغذیه بهتر و اکسیژن رسانی بهتر به فولیکول مو بهره گرفته است. این تونیک برای مهار ریزش مو آندروژنیک یا همان ارثی از عصاره سائوپالمتو استفاده کرده است البته خود آناژلین نیز یک از عملکردهایش مهار آنزیم 5 آلفا ردوکتاز در ریزش ارثی و آندروژنیک است. این تونیک همچنین حاوی عصاره رزماری، عصاره دم اسب و عصاره رازیانه نیز هست.

تونیک ضد ریزش مو سریتا

تونیک ضد ریزش پرومین

از پر فروش ترین تونیک های مارکت ایران است که دارای فرمولاسیون مبتنی بر ماده موثره آمینکسیل و پروکاپیل است. این مجموعه به طور موثری بر روی رفع ریزش مو ، افزایش تراکم مو و همچنین بهبود ضخامت تار مو اثر مثبتی دارد. این ترکیب به طور موثری بر روی تحریک رشد پروتئین چسبنده برای محافظت از فولیکول مو اثر میگذارد. این کمپلکس همچنین آنزیم 5 آلفا ردوکتاز را از مسیر کاهش تستوسترون به دی هایدرو تستوسترون (DHT) مهار کرده و گردش خون مویرگی را در پوست سر بهبود می بخشد. تونیک پرومین حاوی کمپلکس پرودوو 500 است که مجموعه اختصاصی از مواد آبرسان و آمینو اسیدهای لازم برای پوست سر است. پرومین هم همانند تونیک مینوتا حاوی مجموعه ای از عصاره های گیاهی همچون عصاره آلوئه ورا، عصاره مریم گلی، عصاره بابونه، عصاره رزماری، عصاره نعناع فلفلی و عصاره گزنه نیز هست که هر کدام دارای خواص منحصر به فردی برای سلامت پوست سر و مو ها هستند.

تونیک ضد ریزش مو T2 سریتا

یک محلول بر کافئین و عصاره سائوپالمتو است که برای انواع الگوی ریزش مو مناسب است. این تونیک همچنین از پانتنول، ویتامین ایی، بیوتین، ویتامین ب 6 و عصاره هایی همچون عصاره رزماری، عصاره نعناع فلفلی، عصاره مریم گلی، عصاره گزینه و عصاره بابونه در طراحی فرمول خود استفاده کرده است. این تونیک یکی از محبوب ترین های داخل ایران است که به خوبی به افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به فولیکول مو می پردازد و همزمان آنزیم 5 آلفا ردوکتاز را مهار میکند تا ریزش مو قطع و موی سالم و ضخیم شروع به رشد نماید.

اگر شما تجربه استفاده از این هفت تونیک مو را دارید لطفا این زیر با دوستان دیگر به اشتراک بگذارید. در صورتیکه سوالی دارید نیز همین پایین کامنت بگذارید، بنده دکتر شبنم فریدفر مستقیم به سوال شما سریعا پاسخ خواهم داد. 

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.7/5 - (104 امتیاز)

50 نظر در “بهترین تونیک ضد ریزش مو در ایران

 1. محمد گفت:

  سلام وقت تون به خیر میشه لطف بفرمایید تونیک و شامپو و قرص برای رشد مجدد موهای جلوی سر و شقیقه معرفی نمایید

 2. لیلا گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز
  من از همون اول که دکتر میرفتم بهم ماینوکسیدیل و اسپیرو‌نولاکتون و سپترون کامپاند بهم دادن… به جز کامپاند که سه ماه میخورم و سه ماه نمیخورم برای جلوگیری از تنبلی تخمدان… بقیه قرص ها رو به خاطر معده حساسم نتونستم بخورم و کنار گذاشتمشون…ماینوکسیدیل رو هم به مدت ده سال مرتب مصرف میکردم تا اینکه با مزوتراپی اشنا شدم… مزوتراپی مو رو به صورت ماهانه انجام میدادم برای چهار سال و نتیجه خوبی هم گرفتم چون دیگه هرشب محلول نمیزدم و هم ماینوکسیدیل هم قطع شده بود … تا اینکه تقریبا مزو رو هم قطع کردم و فقط قرص های هیر بیوتی رو میخوردم تا اینکه بعد از دو سال موهام شروع به ریزش کردن و من مجددا خواستم مزو کنم و دکتر مزوتراپی موم رو عوض کردم و غافل از اینکه ایشون از ماینوکسیدیل استفاده میکردن به اسم هیر فیلر… و وقتی یک ماه نرفتم و به ماه دوم رسید موهای سر من کلا ریخت و کف سرم الان معلومه و واقعا شوک بدی هستش…طوریکه همه به کف سرم که خالی شده اشاره میکند… الان محصولات ؟؟؟؟ شامل ؟؟؟؟ و محلول رویش مجددش رو گرفتم و قرص هم ساوپالمتو رو تازه چند روزه دارم‌ میخورم و اینکه مزو رو هم میخوام شروع کنم… با استفاده تقریبا سه هفته ای هنوز موهام میریزه … میخواستم با توجه به دلسوزی و صبر شما در پاسخگویی ،بدونم محصولات ؟؟؟؟ باعث بهبود میشه یا از هفت تونیک های برتر ریزش مو که تو سایت گفتین استفاده کنم؟ پیشاپیش از راهنمایی شما ممنونم

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام لیلا جان توصیه میکنم از تونیک های معتبر از برند های معتبر استفاده کنید. اون برندی که شما تهیه کردید متاسفانه بسیار نامعتبر و بی کیفیت است جوری ما حتی اجازه نمیدیم اسم اش توی سایت ذکر و دیده شود. موقعی که سائوپالمتو مصرف میکنید لازم است صبور باشید به زمان نیاز دارد . میخواید اثر سائوپالمتو بیشتر شود کنارش یک مکمل زینک ساده نیز مصرف کنید. با تشکر و آرزوی سلامت برای شما و برای موهاتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید