نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری

آنچه می‌خوانید:

باید اعتراف کرد اون کلمه نقد که در عنوان این مقاله که نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری است خیلی کاربردی نیست و برای جذب مخاطب است چون قاطعانه اغلب محصولات اوردینری قابل نقد نیست. اما بپردازیم به مبحث آزلائیک اسید و با این واقعیت شروع کنیم که در علم مراقبت از پوست و مارکت کازمتیک ما کمتر اسم آزلائیک اسید را می شنویم و با قاطعیت به عنوان یک داروساز کازمتیک باید اعلام کنم که آزلائیک اسید از معدود سوپر قهرمانان بخش مراقبت از پوست است که کمتر از او یاد شده چه برسد به اینکه از او تقدیر شود. این اسید در حین اینکه ملایم است همه کاره است و برای مبارزه با لک و آکنه یک سلاح فوق سری است.

آزلائیک اسید چیست؟

یک دی کربوکسیلیک اسید دوست دار پوست است که می توان از غلاتی مانند جو، گندم و چاودار به دست آورد. این اسید دارای خواص شگفت انگیزی و منحصر به فردی برای پوست است و روی لایه بیرونی و میان لایه های بالایی پوست از عملکرد منفی عوامل مخرب ممانعت میکند و اجازه بروز بلمیش های پوست یا همان عیوب پوستی را نمیدهد. به زبان ساده تر آزلائیک اسید یک رادار است که عوامل مخرب را مهار میکند و رسما از بروز لک، آکنه، کدر شدن و حساسیت پوست جلوگیری میکند.

اگر علاقه مند هستید بدانید آزلائیک اسید چست و در کازمتیک چه کاربردی دارد حتما مقاله کوتاه آن را با عنوان آزلائیک اسید در کازمتیک در دایرکتوری مطالعه نمایید. در اینجا ما سعی میکنیم کلا به نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری میپردازیم.

این محصول اوردینری به فرم ژل کرم و در اصل یک سوسپانسیون است. سوسپانسیون در کازمتیک یعنی مخلوطی ناهمگن (مخلوطی که خواص شیمیایی اجزای آن حفظ شده) که حاوی ذرات جامد نامحلول و معلق است. دوز یا درصد آزلائیک این محصول 10% است. آنچنانکه در درمان های کراتولیتیک آکنه گفته شد درصد بهینه برای آزلائیک اسید 10 است و جالب است که این 10% حتی از درصد های بالاتر نیز اثر بخشی بهتری دارد و جزو محصولات بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس است.

عوارض یا موارد منع مصرف آزلائیک اسید اوردینری

اگر اگزما دارید پس بهتر است با متخصص پوست خود که تحت نظر وی هستید مشورت کنید تا بتوانید با خیالی آسوده تر از مزایای آزلائیک اسید بهره مند شوید. گفته میشود افرادی که دچار آسم هستید ممکن است با استفاده از این اسید کمی مشکل پیدا کنید. آزلائیک اسید اوردینری برای انواع پوست مناسب است چون ماده ی ملایمی است وتوسط پوست به خوبی تحمل میشود اما با این وجود اگر پوست حساسی دارید ممکن است کمی طول بکشد که پوست شما این محصول اوردینری را تحمل کند پس باید صبور باشید.

شما میتوانید از ژل کرم آزلائیک اسید اوردینری برای طولانی مدت استفاده کنید و از این نظر هیچ منعی وجود ندارد و حتی شما میتوانید از آن در اکثر روتین های مراقبت از پوست همراه سایر محصولات ضد پیری، ضد آکنه و ضد لک استفاده کنید. افرادی که سیگار میکشند و یا پوست آسیب دیده ناشی از در معرض بیش تابش نور آفتاب دارند نیز میتوانند از این اسید استفاده کنند ولی خب اثر بخشی آن به مراتب کمتر از پوست افراد عادی است. مورد آخر که شاید بسیار برای خانم ها مهم باشد این است که بدانند آزلائیک اسید اوردینری محصولی است که میتوانید در دوران بارداری و شیردهی استفاده نمایند.

سوسپانسیون آزلائیک اسید اوردینری چیست؟

سوسپانسیون در شیمی یعنی مخلوطی ناهمگن حاوی ذرات جامد است بدون آنکه اجزای آن خواص منحصر به فردشان را از دست بدهند. بین اجزای درون یک سوسپانسیون هیچ گونه واکنش شیمیایی رخ نمیدهد. ذرات جامد ممکن است ته نشین شوند اما در سوسپانسیون های طراحی شده در علم کازمتیک ما یک مخلوط ناهمگن داریم که اجزای حل شونده در آن نامحلول و معلق اند و ته نشین هم نمیشوند. سوسپانسیون آزلائیک اسید اوردینری که به فرم یک ژل کرم آن را حس خواهید کرد هم دقیقا همانند سوسپانسیون های ویتامین سی اوردینری یک مخلوط و فرمولاسیون ناهمگن حاوی پودر آزلائیک اسید که ذرات پودری در آن ته نشین نمیشوند.

سوسپانسیون آزلائیک اسید اوردینری کارهای زیادی برای پوست شما انجام میدهد. بر طبق آنچه در مقاله ی چگونه آکنه درمان میشود؟ گفته شد باید گفت که این محصول اوردینری علاوه بر اینکه در درمان و جلوگیری از بروز جوش کمک میکند، یک لایه بردار ملایم پوست است که از رشد باکتری ها جلوگیری و التهاب را کاهش میدهد. این سوسپانسیون از تجمع سلول های مرده در پوست جلوگیری میکند و ضایعات آکنه و ناهمواری پوست را صاف میکند. بخش مهم آزلائیک اسید اوردینری این است که مهار کننده آنزیم تیروزیناز است یعنی ضد لک خوبی است که حتی برای ملاسما هم قابل استفاده است. این اسید یک آنتی اکسیدان قوی است که گردش سلولی پوست شما را ارتقا میدهد و موجب جوانسازی و رفع جای جوش نیز میشود.

چگونه از آزلائیک اسید استفاده کنیم؟

در ابتدا باید بدانید ازلائیک اسید هم مانند اسیدهای همچون لاکتیک اسید بهتر است طولانی مدت استفاده شوند تا بهترین نتایج را مشاهده نمایید. البته به طور تخمینی گفته میشود که معمولا افراد پس از 6 الی 8 هفته میتوانند اثرات مثبت آن را در پوست خود ببینند. از این اسید میتوانید هم شب و هم صبح استفاده کنید اما بیاد داشته باشید استفاده از هر اسیدی لازمه اش این است که شما از ضد آفتاب به درستی استفاده نمایید. برای اثر بخشی بهتر داروساز و درماتولوژیست شما معمولا همراه آزلائیک اسید به شما محصولات کمک درمان و درمانی دیگری نیز توصیه و تجویز خواهند کرد.

اگر شما سه ماه از آزلائیک اسید اوردینری استفاده کردید و هیچ تغییری در پوست خود مشاهده نکردید حتما با داروساز و یا درماتولوژیست خود تماس بگیرید. تاکید میکنم انتخاب محصولات در کنار این اسید میتواند برای فرد منحصور به فرد باشد و توسط داروساز و درماتولوژیست صورت میگیرد. استفاده ناصحیح از این محصول اوردینری ممکن است در بعضی از افراد ایجاد خارش، سوزش و خشکی و سوزن سوزن شدن پوست شود که معمولا طی زمان کمی بهبود می یابند و پوست با ان سازگار می شود ولی بهتر است از ابتدا صحیح از آن استفاده شود.

استفاده همزمان آزلائیک اسید و آلفا هیدروکسی اسید ها

شما زمانی که از این سوسپانسیون آزلائیک اسید اوردینری استفاده میکنید معمولا نیازی نیست از یک اسید آلفا و یا بتا نیز استفاده کنید مگر در شرایط ویژه ای که تشخیص آن با شخص شما نیست و داروساز و درماتولوژیست باید برای شما تصمیم بگیرند. این تصمیم گرفتن متخصصان مراقبت های بهداشتی برای شما قطعا به درمان بهتر و ایمن تر پوست و صرفه جویی در زمان و هزینه هایتان کمک میکند. در صورتی که حس میکنید نیاز به راهنمایی ندارید شما میتواند از هر سه اسید رایج گلایکولیک اسید، لاکتیک اسید و سالیسیلیک اسید استفاده نمایید.

azelaeic acid1

لازم به یادآوری است که آلفاهیدروکسی اسید ها درمان های تهاجمی تری نست به آزلائیک اسید هستند که در درمان های ضد پیری و ترمیم بافت پوست های آسیب دیده ناشی از نور استفاده می شوند. از گلایکولیک اسید و سالیسیلیک اسید ما در درمان آکنه استفاده میکنیم که بسیار عالی هستند و نتایج سریع تری ارائه میدهند. اما آزلائیک اسید از هر نظر از آنها ملایم تر است و عوارض جانبی آن بسیار کمتر است. در مواردی ممکن است ما به افراد دارای آکنه آزلائیک اوردینری را در کنار سرم سالیسیلیک اوردینری توصیه کنیم اما به طور کلی به عنوان یک داروساز کازمتیک به شما هشدار میدهم به شیوه خود درمانی هیچگاه آزلائیک را در کنار یک اسید آلفا و بتا استفاده نکنید.

استفاده همزمان آزلائیک اسید با رتینوئید ها

شما میتوانید در کنار آزلائیک اسید اوردینری از یک سرم رتینول همچون سرم گرن اکتیو رتینوئید و یا رتینول خالص اوردینری همزمان استفاده کنید و این البته برای انتخاب و نحوه استفاده صحیح آنها شما را نیازمند به راهنمایی دقیقی خواهد کرد. اما در مورد سایر رتینوئیدها همچون ژل دیفرین و پماد های ترتینوئین یا همان کرم کترل بایول کمی ممکن است نیاز به بررسی و نظر تخصصی بیشتری باشد و به طور کلی ما به شما توصیه میکنیم که همزمان با این دو محصول آزلائیک را استفاده نکنید.

بهترین درمان موضعی برای روزاسه

روزاسه _Rosacea (pronounced “roh-ZAY-sha”)_ در علم درماتولوژی یک بیماری مزمن پوستی است. در این بیماری پوست صورت دارای رگ های خونی قابل رویت میشود. این وضعیت یک حالت قرمزی و بر افروختگی به بیمار مبتلا میدهد و همچنین برجستگی هایی شبیه به آکنه دیده میشود که به ان بثورات شبه آکنه ای و یا آکنه روزاسه میگوییم. بروز، ابتلا و تشدید روزاسه دلایل زیادی دارد که میتونیم به مواردی مانند اختلالات قلبی و عروقی، آفتاب، سن و سیگار اشاره کنیم. آزلائیک اسید به این دلیل که خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و تسکین دهنده خوبی دارد پس به خوبی میتواند قرمزی روزاسه را تسکین دهد و تورم پوست را کم کند و نهایتا بثورات شبه آکنه ای را کاهش میدهد. به همین ترتیب آزلائیک اسید باکتری های مضر و دخیل در شرایط روزاسه و رادیکال های آزاد را خنثی میکند و همه اینها باعث شده که این محصول اوردینری از بهترین درمان های روزاسه باشد.

سوالات متداول نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری

Frequently Asked Questions

123363 1

دکتر شبنم فریدفر

کازمتیک فارماسیت ؛ دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران ؛ پاسخگوی سوالات شما

می توانید استفاده کنید ولی معمولا کمتر کسی نیاز پیدا میکنید که همزمان از این دو محصول همزمان استفاده کند. در شرایطی ممکن است همزمان این دو محصول را برای کسی توصیه کنیم. 

به شما باید بعد ازلائیک اسید از یک مرطوب کننده مناسب استفاده کنید و توصیه میشود که ابتدا بعد شستن صورت ازلائیک اوردینری بزنید و پس از جذب روی آن مرطوب کننده بزنید.

بله پدیده پرجینگ توسط آزلائیک اسید هم ممکن است روزهای ابتدایی استفاده رخ بدهد و این یک روند طبیعی برای پاسازی پوست شما است و بزودی رفع خواهد شد و جای نگرانی نیست.

شما می توانید از سوسپانسیون آزلائیک اسید و سرم سالیسیلیک اسید اوردینری در طول روز در صورتی که پوست چرب و آکنه ای دارید استفاده کنید و بهتر است قبل اینکار با داروساز و یا درماتولوژیست خود مشورت کنید.

خیر توصیه نمیکنیم که مانند سرم های آبرسان همچون هیالورونیک اسید، آزلائیک را روی پوست نم دار بزنید و بهتر است صبر کنید کمی پوست خشک شود و سپس ازلائیک اسید بزنید.

بله آزلائیک اسید اوردینری از بهترین محصولات کمک درمان برای لک جای جوش و ضایعات آکنه ای است. این اسید به همان روش که لک را درمان میکند میتوان ظاهر تیره جای جوش را روشن کند و همچنین با بهبود تبادلات سلولی یا چرخه سلولی و تحریک کلاژن سازی باعث ترمیم پوست و ترمیم ضایعات میشود.

شما میتوانید روزی دو بار صبح و شب آزلائیک اسید بزنید. در حالتی که پوست شما حساس است میتوانید روزی یک بار و در نوبت شب استفاده کنید. حتی در شرایطی ممکن است یک فرد فقط صبح استفاده کند. 

گلایکولیک اسید چیست
آزلائیک اسید در کازمتیک
لاکتیک اسید چیست؟
4.9/5 - (24 امتیاز)

13 نظر در “نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری

 1. سیمین گفت:

  سلام خانم دکتر مرسی از شما واقعا این آزلائیک اسید عالیه و من به هر کی لک دار ه بخصوص ملاسما داره توصیه میکنم استفاده کنه و کافیه چند ماه منظم بزنید. ممنون از شما

 2. فاطمه گفت:

  سلام حانم دکتر میشه لطفا راهنمایی کنید که برای دوتا مشکل لک ملاسما و جوش باید از چه محصولاتی استفاده کنم. الان در حال حاضر شب ها دیفرین استفاده میکنم من در اینستا با شما در ارتباط هستم ولی الان متاسفانه فیلتر شکنم کار نمیکنه اینجا مزاحمتون شدم. پوستمم چرب هستش. ابرسان کپسولی نوتروژیتا هم دارم که در حال اتمام هستش.

  1. سلام فاطمه جان اینجا من همیشه هستم و سعی میکنم خیلی سریع تر از اینستا پاسخ بدم. شما باید دیفرین رو ادامه بدید. میتونید تا پایان دوره درمان با دیفرین صبح ها هم از سرم ویتامین سی گارنیر استفاده کنید. آبرسان کپسولی هم خوبه اگر دوست داشتی ادامه بده. اگر نه میتونید آبرسان 72 ساعته سیمپل بزنید. بازم سوالی بود در خدمتم.

 3. فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر من در حال حاضر دارم از دیفرین شبها استفاده میکنم میتونم روزها از آزلائیک اسید استفاده کنم مشکلی پیش‌نمیاد؟

  1. سلام فاطمه جان میتونی استفاده کنی ولی باید خیلی مراقبت باشی که جلو آفتاب نری چون اینجوری خیلی داری باعث لایه برداری میشی و این نیازمند آبرسان خوب و ضد آفتاب زدن صحیح است. کلا بهتره شما نیاسینامید بزنید نه آزلائیک اسید یا حتی بهتره سرم ویتامین سی گارنیر بزنی نه آزلائیک اسید. بازم سوالی بود در خدمتم

 4. فاطمه گفت:

  سلام خانم دکتر من پوست صورتم کدره و نوع پوستممم چرب و مستعد آکنه س.جای جوش های قبلیم هم به صورت لک های قهوه ای و هم به صورت لکه های قرمز مونده.جوش زیر پوستی هم میزنم.الان هم از تونر مخصوص پوست چرب نوتریژنا و ابرسان واترژل هیدروبوست نوتریژنا استفاده میکنم.میخواستم کمک کنید یه راهنمایی کنید بفرمایید که با کمترین هزینه ی ممکن چه محصولی به من کمک میکنه. مرسی

  1. سلام فاطمه جان ببخشید دیر جواب میدم . شما یک دونه آزلائیک اسید اوردینری بگیرید و صبح و شب استفاده کنید کنار این چیزایی که دارید. البته اگر دنبال پاسخ سریع تر هستید میتونید سرم سالیسیلیک اوردینری هم بگیری. دقت کنید از افتاب دوری کنید و ضد آفتاب صحیح بزنید. از این دو محصول یکیش هم بگیرید کافیه. اما در مورد آبرسان سعی کنید سرم کپسولی بگیری برای شما بهتر است. با تشکر

  2. الهام گفت:

   سلام من صورتم به ظاهر صافه اما جوش زیر پوستی زیادی دارم نیاسینامید اوردینری زدم اما جواب قطعی و صد در صدی نگرفتم پوستم چربه ۳۵ سالمه ضدآفتاب و مراقبت روزانه دارم جای بعضی جوش های گذشته لک شده و دوست ندارم لک ها بزرگ و پررنگ نیستند اما میخوام همونم نباشه و پررنگ تر نشه آزلائیک و سالیسیلیک رو همزمان پیشنهاد میکنید ؟ممنون از شما

 5. ترانه گفت:

  سلام و مرسی از شما خانم دکتر
  واقعا کلی در مورد ازلائیک‌سوال داشتم و عالی بود❤️❤️🍏

  1. سلام و درود بر شما ترانه عزیزم . مرسی از توجه و محبت همیشگیت

  2. لیلا لشکری گفت:

   من ۵۰ ساله هستم که چند سال پیش صورتم یک لک کوچک داشت که براثر درمان‌های اشتباه بیشتر وبزرگتردر دوطرف صورتم شده وحالت قهوه ای تیره هست وجای جوشم هم به صورت لکه قهوه ای تامدتی می ماند به نظرتان پلینیگ قرمز اوردینری خوبه یا سرم آزلائیک بهتره ؟

   1. سلام خانم لشکری عزیز آزلائیک برای شما بهتر است ولی طولانی مدت بایدبزنید و توصیه میکنیم سرم ویتامین سی گارنیر هم بزنید. و باید ادامه بدید چون درمان این وضعیت زمان زیادی لازم دارد. با تشکر زا شما

    1. لیلا لشکری گفت:

     باتشکر ازشما واقعا توصیه های شما وآقای آرتان عالیه

سلام لطفا اینجا سوالات رو مطرح کنید مرسی

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

ژلاتین گاوی در مکمل فیتو
نوتریکازمتیکس
دکتر شبنم فریدفر

ژلاتین گاوی در مکمل فیتو

ژلاتین گاوی در مکمل فیتو عامل اصلی در ژل کنندگی پوسته ی قرص فیتو است و در جایگاه اول لیست

روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو
نوتریکازمتیکس
دکتر شبنم فریدفر

روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو

حضور روغن گل گاوزبان در مکمل فیتو یکی از شاخصه های این مکمل است و دلیل اینکه چرا خالق فیتو

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید