نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری

آنچه می‌خوانید:

باید اعتراف کرد اون کلمه نقد که در عنوان این مقاله که نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری است خیلی کاربردی نیست و برای جذب مخاطب است چون قاطعانه اغلب محصولات اوردینری قابل نقد نیست. اما بپردازیم به مبحث آزلائیک اسید و با این واقعیت شروع کنیم که در علم مراقبت از پوست و مارکت کازمتیک ما کمتر اسم آزلائیک اسید را می شنویم و با قاطعیت به عنوان یک داروساز کازمتیک باید اعلام کنم که آزلائیک اسید از معدود سوپر قهرمانان بخش مراقبت از پوست است که کمتر از او یاد شده چه برسد به اینکه از او تقدیر شود. این اسید در حین اینکه ملایم است همه کاره است و برای مبارزه با لک و آکنه یک سلاح فوق سری است.

آزلائیک اسید چیست؟

یک دی کربوکسیلیک اسید دوست دار پوست است که می توان از غلاتی مانند جو، گندم و چاودار به دست آورد. این اسید دارای خواص شگفت انگیزی و منحصر به فردی برای پوست است و روی لایه بیرونی و میان لایه های بالایی پوست از عملکرد منفی عوامل مخرب ممانعت میکند و اجازه بروز بلمیش های پوست یا همان عیوب پوستی را نمیدهد. به زبان ساده تر آزلائیک اسید یک رادار است که عوامل مخرب را مهار میکند و رسما از بروز لک، آکنه، کدر شدن و حساسیت پوست جلوگیری میکند.

اگر علاقه مند هستید بدانید آزلائیک اسید چست و در کازمتیک چه کاربردی دارد حتما مقاله کوتاه آن را با عنوان آزلائیک اسید در کازمتیک در دایرکتوری مطالعه نمایید. در اینجا ما سعی میکنیم کلا به نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری میپردازیم.

این محصول اوردینری به فرم ژل کرم و در اصل یک سوسپانسیون است. سوسپانسیون در کازمتیک یعنی مخلوطی ناهمگن (مخلوطی که خواص شیمیایی اجزای آن حفظ شده) که حاوی ذرات جامد نامحلول و معلق است. دوز یا درصد آزلائیک این محصول 10% است. آنچنانکه در درمان های کراتولیتیک آکنه گفته شد درصد بهینه برای آزلائیک اسید 10 است و جالب است که این 10% حتی از درصد های بالاتر نیز اثر بخشی بهتری دارد و جزو محصولات بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس است.

عوارض یا موارد منع مصرف آزلائیک اسید اوردینری

اگر اگزما دارید پس بهتر است با متخصص پوست خود که تحت نظر وی هستید مشورت کنید تا بتوانید با خیالی آسوده تر از مزایای آزلائیک اسید بهره مند شوید. گفته میشود افرادی که دچار آسم هستید ممکن است با استفاده از این اسید کمی مشکل پیدا کنید. آزلائیک اسید اوردینری برای انواع پوست مناسب است چون ماده ی ملایمی است وتوسط پوست به خوبی تحمل میشود اما با این وجود اگر پوست حساسی دارید ممکن است کمی طول بکشد که پوست شما این محصول اوردینری را تحمل کند پس باید صبور باشید.

شما میتوانید از ژل کرم آزلائیک اسید اوردینری برای طولانی مدت استفاده کنید و از این نظر هیچ منعی وجود ندارد و حتی شما میتوانید از آن در اکثر روتین های مراقبت از پوست همراه سایر محصولات ضد پیری، ضد آکنه و ضد لک استفاده کنید. افرادی که سیگار میکشند و یا پوست آسیب دیده ناشی از در معرض بیش تابش نور آفتاب دارند نیز میتوانند از این اسید استفاده کنند ولی خب اثر بخشی آن به مراتب کمتر از پوست افراد عادی است. مورد آخر که شاید بسیار برای خانم ها مهم باشد این است که بدانند آزلائیک اسید اوردینری محصولی است که میتوانید در دوران بارداری و شیردهی استفاده نمایند.

سوسپانسیون آزلائیک اسید اوردینری چیست؟

سوسپانسیون در شیمی یعنی مخلوطی ناهمگن حاوی ذرات جامد است بدون آنکه اجزای آن خواص منحصر به فردشان را از دست بدهند. بین اجزای درون یک سوسپانسیون هیچ گونه واکنش شیمیایی رخ نمیدهد. ذرات جامد ممکن است ته نشین شوند اما در سوسپانسیون های طراحی شده در علم کازمتیک ما یک مخلوط ناهمگن داریم که اجزای حل شونده در آن نامحلول و معلق اند و ته نشین هم نمیشوند. سوسپانسیون آزلائیک اسید اوردینری که به فرم یک ژل کرم آن را حس خواهید کرد هم دقیقا همانند سوسپانسیون های ویتامین سی اوردینری یک مخلوط و فرمولاسیون ناهمگن حاوی پودر آزلائیک اسید که ذرات پودری در آن ته نشین نمیشوند.

سوسپانسیون آزلائیک اسید اوردینری کارهای زیادی برای پوست شما انجام میدهد. بر طبق آنچه در مقاله ی چگونه آکنه درمان میشود؟ گفته شد باید گفت که این محصول اوردینری علاوه بر اینکه در درمان و جلوگیری از بروز جوش کمک میکند، یک لایه بردار ملایم پوست است که از رشد باکتری ها جلوگیری و التهاب را کاهش میدهد. این سوسپانسیون از تجمع سلول های مرده در پوست جلوگیری میکند و ضایعات آکنه و ناهمواری پوست را صاف میکند. بخش مهم آزلائیک اسید اوردینری این است که مهار کننده آنزیم تیروزیناز است یعنی ضد لک خوبی است که حتی برای ملاسما هم قابل استفاده است. این اسید یک آنتی اکسیدان قوی است که گردش سلولی پوست شما را ارتقا میدهد و موجب جوانسازی و رفع جای جوش نیز میشود.

چگونه از آزلائیک اسید استفاده کنیم؟

در ابتدا باید بدانید ازلائیک اسید هم مانند اسیدهای همچون لاکتیک اسید بهتر است طولانی مدت استفاده شوند تا بهترین نتایج را مشاهده نمایید. البته به طور تخمینی گفته میشود که معمولا افراد پس از 6 الی 8 هفته میتوانند اثرات مثبت آن را در پوست خود ببینند. از این اسید میتوانید هم شب و هم صبح استفاده کنید اما بیاد داشته باشید استفاده از هر اسیدی لازمه اش این است که شما از ضد آفتاب به درستی استفاده نمایید. برای اثر بخشی بهتر داروساز و درماتولوژیست شما معمولا همراه آزلائیک اسید به شما محصولات کمک درمان و درمانی دیگری نیز توصیه و تجویز خواهند کرد.

اگر شما سه ماه از آزلائیک اسید اوردینری استفاده کردید و هیچ تغییری در پوست خود مشاهده نکردید حتما با داروساز و یا درماتولوژیست خود تماس بگیرید. تاکید میکنم انتخاب محصولات در کنار این اسید میتواند برای فرد منحصور به فرد باشد و توسط داروساز و درماتولوژیست صورت میگیرد. استفاده ناصحیح از این محصول اوردینری ممکن است در بعضی از افراد ایجاد خارش، سوزش و خشکی و سوزن سوزن شدن پوست شود که معمولا طی زمان کمی بهبود می یابند و پوست با ان سازگار می شود ولی بهتر است از ابتدا صحیح از آن استفاده شود.

استفاده همزمان آزلائیک اسید و آلفا هیدروکسی اسید ها

شما زمانی که از این سوسپانسیون آزلائیک اسید اوردینری استفاده میکنید معمولا نیازی نیست از یک اسید آلفا و یا بتا نیز استفاده کنید مگر در شرایط ویژه ای که تشخیص آن با شخص شما نیست و داروساز و درماتولوژیست باید برای شما تصمیم بگیرند. این تصمیم گرفتن متخصصان مراقبت های بهداشتی برای شما قطعا به درمان بهتر و ایمن تر پوست و صرفه جویی در زمان و هزینه هایتان کمک میکند. در صورتی که حس میکنید نیاز به راهنمایی ندارید شما میتواند از هر سه اسید رایج گلایکولیک اسید، لاکتیک اسید و سالیسیلیک اسید استفاده نمایید.

azelaeic acid1

لازم به یادآوری است که آلفاهیدروکسی اسید ها درمان های تهاجمی تری نست به آزلائیک اسید هستند که در درمان های ضد پیری و ترمیم بافت پوست های آسیب دیده ناشی از نور استفاده می شوند. از گلایکولیک اسید و سالیسیلیک اسید ما در درمان آکنه استفاده میکنیم که بسیار عالی هستند و نتایج سریع تری ارائه میدهند. اما آزلائیک اسید از هر نظر از آنها ملایم تر است و عوارض جانبی آن بسیار کمتر است. در مواردی ممکن است ما به افراد دارای آکنه آزلائیک اوردینری را در کنار سرم سالیسیلیک اوردینری توصیه کنیم اما به طور کلی به عنوان یک داروساز کازمتیک به شما هشدار میدهم به شیوه خود درمانی هیچگاه آزلائیک را در کنار یک اسید آلفا و بتا استفاده نکنید.

استفاده همزمان آزلائیک اسید با رتینوئید ها

شما میتوانید در کنار آزلائیک اسید اوردینری از یک سرم رتینول همچون سرم گرن اکتیو رتینوئید و یا رتینول خالص اوردینری همزمان استفاده کنید و این البته برای انتخاب و نحوه استفاده صحیح آنها شما را نیازمند به راهنمایی دقیقی خواهد کرد. اما در مورد سایر رتینوئیدها همچون ژل دیفرین و پماد های ترتینوئین یا همان کرم کترل بایول کمی ممکن است نیاز به بررسی و نظر تخصصی بیشتری باشد و به طور کلی ما به شما توصیه میکنیم که همزمان با این دو محصول آزلائیک را استفاده نکنید.

بهترین درمان موضعی برای روزاسه

روزاسه _Rosacea (pronounced “roh-ZAY-sha”)_ در علم درماتولوژی یک بیماری مزمن پوستی است. در این بیماری پوست صورت دارای رگ های خونی قابل رویت میشود. این وضعیت یک حالت قرمزی و بر افروختگی به بیمار مبتلا میدهد و همچنین برجستگی هایی شبیه به آکنه دیده میشود که به ان بثورات شبه آکنه ای و یا آکنه روزاسه میگوییم. بروز، ابتلا و تشدید روزاسه دلایل زیادی دارد که میتونیم به مواردی مانند اختلالات قلبی و عروقی، آفتاب، سن و سیگار اشاره کنیم. آزلائیک اسید به این دلیل که خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و تسکین دهنده خوبی دارد پس به خوبی میتواند قرمزی روزاسه را تسکین دهد و تورم پوست را کم کند و نهایتا بثورات شبه آکنه ای را کاهش میدهد. به همین ترتیب آزلائیک اسید باکتری های مضر و دخیل در شرایط روزاسه و رادیکال های آزاد را خنثی میکند و همه اینها باعث شده که این محصول اوردینری از بهترین درمان های روزاسه باشد.

سوالات متداول نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری

Frequently Asked Questions

123363 1

دکتر شبنم فریدفر

کازمتیک فارماسیت ؛ دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران ؛ پاسخگوی سوالات شما

می توانید استفاده کنید ولی معمولا کمتر کسی نیاز پیدا میکنید که همزمان از این دو محصول همزمان استفاده کند. در شرایطی ممکن است همزمان این دو محصول را برای کسی توصیه کنیم. 

به شما باید بعد ازلائیک اسید از یک مرطوب کننده مناسب استفاده کنید و توصیه میشود که ابتدا بعد شستن صورت ازلائیک اوردینری بزنید و پس از جذب روی آن مرطوب کننده بزنید.

بله پدیده پرجینگ توسط آزلائیک اسید هم ممکن است روزهای ابتدایی استفاده رخ بدهد و این یک روند طبیعی برای پاسازی پوست شما است و بزودی رفع خواهد شد و جای نگرانی نیست.

شما می توانید از سوسپانسیون آزلائیک اسید و سرم سالیسیلیک اسید اوردینری در طول روز در صورتی که پوست چرب و آکنه ای دارید استفاده کنید و بهتر است قبل اینکار با داروساز و یا درماتولوژیست خود مشورت کنید.

خیر توصیه نمیکنیم که مانند سرم های آبرسان همچون هیالورونیک اسید، آزلائیک را روی پوست نم دار بزنید و بهتر است صبر کنید کمی پوست خشک شود و سپس ازلائیک اسید بزنید.

بله آزلائیک اسید اوردینری از بهترین محصولات کمک درمان برای لک جای جوش و ضایعات آکنه ای است. این اسید به همان روش که لک را درمان میکند میتوان ظاهر تیره جای جوش را روشن کند و همچنین با بهبود تبادلات سلولی یا چرخه سلولی و تحریک کلاژن سازی باعث ترمیم پوست و ترمیم ضایعات میشود.

شما میتوانید روزی دو بار صبح و شب آزلائیک اسید بزنید. در حالتی که پوست شما حساس است میتوانید روزی یک بار و در نوبت شب استفاده کنید. حتی در شرایطی ممکن است یک فرد فقط صبح استفاده کند. 

گلایکولیک اسید چیست
آزلائیک اسید در کازمتیک
لاکتیک اسید چیست؟
5/5 - (9 امتیاز)

2 نظر در “نقد و بررسی آزلائیک اسید اوردینری

  1. ترانه گفت:

    سلام و مرسی از شما خانم دکتر
    واقعا کلی در مورد ازلائیک‌سوال داشتم و عالی بود❤️❤️🍏

    1. سلام و درود بر شما ترانه عزیزم . مرسی از توجه و محبت همیشگیت

سلام لطفا اینجا سوالات رو مطرح کنید مرسی

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

نقد و بررسی سرم بافه اوردینری
کازمتولوژی
دکتر شبنم فریدفر

نقد و بررسی سرم بافه اوردینری

نیاز به یک مقاله نقد و بررسی سرم بافه اوردینری واقعا در سطح نت فارسی احساس میشد لذا به توصیه

راهنمای جامع استفاده از کرم کترل
مراقبت از پوست
دکتر شبنم فریدفر

راهنمای جامع استفاده از کرم کترل

کرم کترل بایول چیست؟ کرم کترل بایول یک کرم حاوی 0.05% ترتینوئین است. ترتینوئین یک داروی ارزشمند در درمان آکنه

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید