نقد و بررسی کیت آبرسان قوی پوست خشک فیس دوکس

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
کیت آبرسان قوی پوست خشک فیس دوکس
آنچه در این مقاله میخوانیم :

در این کیت آبرسان قوی ما یک فیس واش کراتوزوم داریم که شوینده مناسب روزانه است. این شوینده حاوی لاکتیک اسید و سالیسیلیک اسید است و خاصیت لایه برداری ملایم دارد. این موضوع آن را برای پوست خشک، نرمال، مختلط حتی مستعد آکنه ایده آل کرده است. دومین محصول کرم لاکتیک اسید آلفازوم 10 است که همزمان دارای سالیسیلیک اسید نیز هست.

آلفازوم 10 یک کرم لایه بردار و اصلاح کننده پوست است. این کرم بخوبی به آبرسانی و پاکسازی پوست از سلول های کرده و نوسازی آن کمک میکند. سومین محصول این کیت کرم هیدرازوم سی است. محصول جدیدی که یک مرطوب کننده و آبرسان سبک حاوی ویتامین سی است. این کرم با ابفت سبک تقریبا برای همه نوع پوست که دهیدارته باشند مناسب است.

استراتژی اصلاح پوست و آبرسانی کیت آبرسان قوی

استراتژی اصلی این کیت آبرسان بر محوریت لاکتیک اسید و ویتامین سی است. این دو ماده موثره برای تقریبا همه انواع پوست میتواند بسیار حیاتی و ضروری باشد اما برای پوست دهیدارته و بویژه خشک بسیار اثر بخشی بیشتری دارد. ترکیب لاکتیک اسید به همراه ویتامین سی برای هدف جوان سازی و کلاژن سازی بسیار موثر و امیدوار کننده است.

اما وجود سالیسیلیک اسید در دو محصول فیس واش کراتوزوم و کرم آلفازوم در کنار لاکتیک اسید نکته کلیدی و هنر فرمولاتور برند فیس دوکس است که تقریبا همه این روزها ایشان را شناخته اند.

موضوع این است که لاکتیک اسید یک آلفاهایدروکسی اسید و محلول در آب است و نمی تواند چربی های درون منافذ را پاکسازی کند. اصولا همه نیاز به پاکسازی منافذی دارند که در آن چربی یا سبوم محبوس شده است و فرقی نمیکند شخص چه جنس پوستی داشته باشد چون همه افراد به میزانی کم یا زیاد حاوی سبوم و منافذ نیازمند پاکسازی هستند پس اینجاست که حضور سالیسیلیک اسید به عنوان یک اسید محلول در چربی بسیار حیاتی است.

اگر از نقطه نظر دیگری نیز به موضوع نگاه کنیم باید اعتراف کنیم که حتی افراد دارای پوست خشک و نرمال هم گاهی دچار آکنه میشوند و علی رغم خشکی و یا دهیدراته بودن نیاز به پاکسازی آکنه ها وجود خواهد داشت. پس حضور سالیسیلیک اسید در شوینده کراتوزوم و کرم آلفازوم در کنار لاکتیک اسید کاملا یک حرکت حرفه ای است. اما فیس واش کراتوزوم مزیت دیگری از نظر شویندگی نیز دارد و آن این است که این ژل شوینده دارای سورفکتانت های زیست تجزیه پذیر و آمینواسیدی است که کاملا ملایم و دوستدار پوست و محیط زیست است. به زبان بازارای این فیس واش فاقد سولفات است.

علاوه بر این سورفکتان ها این فیس واش حاوی کمپلکی آمینو اسیدی پرودوو است. این کمپلکس به جهت اثرات مرطوب کنندگی، تقویت ساختار، محافظت از پوست و مو و ترمیم کنندگی که دارد شناخته شده است. مجموعه آمینو اسیدهای جذاب این کمپلکس با سدیم لاکتات و سدیم PCA همراه شده اند.

توصیه های برای پوست خشک و پوست دهیدراته

این کیت آبرسان قوی پوست خشک برای همه نوع پوست خشک و نرمال مناسب است حتی کسانی که در پوست صورت خود گاهی جوش میزنند. از نظر علمی افراد دارای پوست خشک بهترین روتینی که می توانند داشته باشند این است که روزانه با یک شوینده ای که حداقل شامل یکی از ترکیبات لاکتیک اسید، پروبیوتیک ها و سالیسیلیک اسید باشد صورت خود را شستشو دهند.

فیس واش کراتوزوم دقیقا بر همین اساس طراحی شده و شامل هر سه سه ترکیب است. البته کراتوزوم حاوی پری بیوتیک است که غذای مورد نیاز باکتری ها یمفید پوست یا همان پروبیوتیک ها است. بایو اکولیا نام تجاری این ترکیب است و با اکوسکین که هم پروبیوتیک است و هم پروبیوتیک متفاوت است.

لاکتیک اسید برای انواع پوست خوب جواب میدهد بویژه برای پوست خشک و دهیدراته چون در عین اینکه باعث زدودن سلول های فرسوده و آبرسانی به پوست میشود همزمان موجب افزایش سطح سرامید در پوست و تحریک پوست برای تولید کلاژن و حتی هیالورونیک اسید می شود. درصد لاکتیک اسید در کرم ها و سرم ها می تواند تا 10 درصد باشد که در کرم آلفازوم 10 ، عدد ده نشان دهنده همین موضوع است همچنین در سرم لاکتیک اسید اوردینری نیز عدد 10 و عدد 5 برای درصد این ماده رو شاهد هستیم.

ترکیب لاکتیک اسید در کنار سالیسیلیک اسید به خوبی میتواند بافت سطح پوست خشک را اصلاح کند و پوست نرم و آبدار و با طراوتی را ایجاد کند. ترکیبی که می تواند تمام سطح پوست از جمله منافذ را پاکسازی کرده و همزمان موجب ارتقای سطح نفوذ کرم های ضد پیری و حتی ضد آکنه شود که البته در اینجا کرم ویتامین سی هیدرازوم سی مورد استفاده قرار میگیرد. کرم ویتامین سی قدرتمندی که علاوه بر اینکه یک آبرسان و مرطوب کننده ی آنتی اکسیدان است می تواند به ساخت کلاژن در پوست کمک کند و موجب افزایش شفافیت و کاهش تیرگی پوست شود.

مکانسیم هایی که منجر به بهبود پوست شما میشود؟

در پوست سالم ، کلاژن پشتیبانی لازم برای حفظ جوانی ساختار پوست را تأمین می کند. اگر کلاژن آسیب ببیند یا مقدار کلاژن با افرایش سن کاهش یابد، چین و چروک ایجاد می شود. لاکتیک اسید می تواند مقدار کلاژن را افزایش دهد، که به پوست کمک می کند شکل و جوانی خود را حفظ و بازیابی کند.

ویتامین سی نقش مهمی در ترمیم بافت همبند و تولید کلاژن نوع 1 و 3 در پوست دارد و با لاکتیک اسید در تولید کلاژن اثر هم افزایی دارد. اما نکته مهم در کرم هیدرازوم سی حضور کارنوزین است که برای محافظت از رشته های کلاژن بسیار حیاتی است.

پوست سالم باید دارای مقدار مشخصی آب باشد و بدون سطح مناسبی از رطوبت، پوست خشک و پوسته ریزی پیدا میکند. عموما این خشکی به پیر پوستی منجر می شود برای همین است که تاکید بر استفاده از لاکتیک اسید می شود تا بتوان به افزایش تولید هیالورونیک اسید پوست و افزایش رطوبت درونی پوست کمک کرد. از طرفی حضور سیستم رطوبت رسان تری مویست در کرم هیدرازوم سی تضمین کننده آبرسانی و حفظ رطوبت در پوست است.

ویتامین سی در این کیت که در کرم هیدرازوم سی است تکمیل کننده فرایند تحریک پوست برای ساخت کلاژن توسط لاکتیک اسید است. به زبان ساده تر لاکتیک اسید و ویتامین سی در کنار هم برای ساخت کلاژن در پوست اثر هم افزایی دارند.

لایه برداری ملایم و زدودن تیرگی ها و رنگدانه های تجمع یافته در لایه اپیدرم کاری است که لاکتیک اسید به مرور و به خوبی انجام میدهد و لایه های تیره، کدر و خسته ی پوست را جدا کرده و باعث ساخت پوست جوان تر و بدون تیرگی می شود و در کنار آن کرم ویتامین سی هیدرازوم سی نیز مانع از تشکیل لک و مهار آنزیم تیروزیناز می شود و پوست به طور کلی روشن و شفاف می شود.

لاکتیک اسید موجود در آلفازوم و همچنین موجود در کراتوزوم می تواند میزان باکتری های مولد آکنه از جمله c.acnes را که می تواند به سرعت در داخل منافذ مسدود شده رشد کند را کاهش دهد. این باکتری ها با ایجاد التهابی که می تواند ضایعات آکنه را قرمز ، متورم و زخم کند مقابله میکند.

این وضعیت همیشه شیوع آکنه و حتی التهاب آکنه را بدتر میکند به عنوان مثال آکنه در حضور رشد این باکتری ها تبدیل به جوش چرکی و یا زیر پوستی می شود. جالب است که بدانید این باکتری ها موجب ایجاد چروک میشود.

پس همیشه به یاد داشته باشیم که لاکتیک اسید با خواص آنتی باکتریایی اش می تواند میزان c.acnes را در داخل ضایعات آکنه کاهش دهد و چون اجازه مسدود شدن منافذ را هم نمیدهد در نتیجه اجازه بروز جوش زیر پوستی را نمیدهد.

 

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.9/5 - (35 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید