نقد و بررسی مرطوب کننده NMFs اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
نقد و بررسی مرطوب کننده NMFs اوردینری
آنچه در این مقاله میخوانیم :

فاکتورهای رطوبت دهنده طبیعی یا به اختصار NMFs مخلوط پیچیده ای از مواد موجود در پوست شما هستند که نقش حیاتی در حفظ سطح آبرسانی بهینه برای پوست دارند. آنها از اجزای مختلفی از جمله اسیدهای آمینه (مانند آرژنین، سرین و هیستیدین)، اوره، قندها (مانند گلوکز و فروکتوز)، نمک ها (مانند لاکتات، فسفات و سیترات)، لاکتیک اسید، سدیم PCA، مواد معدنی (مانند کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم) تشکیل شده اند. اوردینری برای ساخت یک کرم مرطوب کننده با عملکرد بالا تمرکز خود را روی سیستم مرطوب کننده داخلی پوست گذاشته است پس ما اینجا سعی میکنیم به تعریف ساده ای از این سیستم بپردازیم و در کنار آن به نقد و بررسی مرطوب کننده NMFs اوردینری خواهیم پرداخت.

این NMF ها کارشان جذب آب و نگهداشتن آن درون پوست شما است و کمک میکنند که میزان از دست رفت و تبخیر اب از پوست شما به حداقل برسد و تضمین می کنند که پوست انعطاف پذیر، نرم و به خوبی هیدراته شود. آنها به عملکرد مانع پوست، محافظت از آن در برابر عوامل خارجی و حمایت از سلامت کلی آن کمک می کنند. NMF ها به طور طبیعی در خارجی ترین لایه پوست، به نام لایه شاخی پوست (استراتوم کورنئوم) وجود دارند و حفظ سطح آنها برای دستیابی به پوست سالم و هیدراته ماندن پوست بسیار مهم است.

لیست فاکتورهای رطوبت دهنده طبیعی (NMFs)

نام ترکیب شیمیاییدرصد %
آمینو اسیدهای آزاد40
سدیم پی سی ای12
لاکتات12
قندها8.5
اوره7
کلراید6
سدیم5
پتاسیم4
آمونیاک، اوریک اسید، گلوکوزامین، کراتین1.5
کلسیم1.5
منیزیم1.5
فسفات0.5
سیترات و فرمات0.5

اسیدهای آمینه: اسیدهای آمینه مانند آرژنین، سرین، هیستیدین و پرولین نقش مهمی در جذب و حفظ آب دارند و به آبرسانی و انعطاف پذیری پوست کمک می کنند.

اوره: اوره جزء طبیعی پوست است که به تنظیم رطوبت پوست کمک کرده و به عنوان یک مرطوب کننده قوی عمل می کند. اوره آب را به پوست جذب می کند و از هدر رفتن بیش از حد آب جلوگیری می کند.

لاکتات: سدیم لاکتات اصلی ترین جز این گروه است که نمک طبیعی لاکتیک اسید است. این دو همزمان میتوانند به صورت ملایم پوست را لایه برداری می کند و به عنوان یک NMF نیز عمل کرده و به حفظ تعادل رطوبت طبیعی پوست کمک می کنند و باعث آبرسانی می شود. دقیقا به همین دلیل است که سرم لاکتیک اسید اوردینری جزو راه کار های درمان پوست دهیدراته است.

قندها: قندهای مختلفی مانند گلوکز و فروکتوز در پوست وجود دارند و به آبرسانی پوست کمک می کنند. آنها به اتصال آب و حفظ سطح رطوبت کمک می کنند.

سدیم PCA: سدیم PCA (پیرولیدون کربوکسیلیک اسید) یک عامل مرطوب کننده طبیعی است که از اسیدهای آمینه مشتق شده است. سدیم پی سی ای عملکردی شبیه هیالورونیک اسید دارد یعنی خاصیت اتصال به آب عالی دارد و به حفظ تعادل رطوبت پوست کمک می کند.

مواد معدنی: مواد معدنی مانند پتاسیم، منیزیم و سدیم در پوست وجود دارند و به فرایند آبرسانی و عملکرد کلی پوست به عنوان NMF کمک می کنند. توجه به این نکته مهم است که ترکیب NMF می تواند در بین افراد، کمی متفاوت باشد و می تواند تحت تأثیر عواملی مانند ژنتیک، سن و شرایط محیطی قرار گیرد. 

معرفی مرطوب کننده NMFs اوردینری

این مرطوب کننده دارای بافت سبک ژل کرم مناسب انواع پوست است و طوری طراحی شده است که آبرسانی بدون حس چربی را سریعا در پوست فراهم میکند. رطوبت رسانی آن در تمام روز کاری برای شما ادامه خواهد داشت و این میتواند به پوست شما برای حفظ رطوبت و بهبود ظاهر شاداب آن کمک کند. این کرم حاوی فاکتورهای رطوبت دهنده طبیعی (NMFs) و هیالورونیک اسید به عنوان یک هیگروسکوپ طبیعی است که در دو حجم 30 و 100 میلی لیتری در بسته بندی تیوب پلاستیکی تولید و عرضه میشود.

ترکیبات فعال مرطوب کننده NMFs اوردینری شامل 11 آمینو اسید، اسیدهای چرب آلفا/بتا/گاما، فسفولیپیدها، استرول ها و استرهای استرول، تری گلیسیریدها، گلیسیرین، پیش سازهای سرامید، اوره، ساکاریدها، سدیم پی سی ای و نهایتا هیالورونیک اسید است.

این مرطوب کننده حاوی ماده موثره آلانتوئین است که یک عامل تسکین دهنده و کمک کننده در ترمیم و بهبود زخم ها است که به خوبی از پوست محافظت میکند. سدیم لاکتات و اوره در این کرم نقش حیاتی در آبرسانی و خاصیت کراتولیتیک دارند تا سد دفاعی پوست را تقویت و رطوبت رسانی کنند. تمام آمینو اسیدها و قندهایی که اوردینری بکار گرفته است رسما جزو اجزای NMFs هستند به ویژه قند تره هالوز که میتواند جذاب ترین قند برای پوست باشد.

سیستم رطوبت رسان داخلی پوست

فاکتورهای رطوبت دهنده طبیعی (NMFs) درون پوست ما ترکیبی پیچیده از آمینو اسیدها، اسیدهای چرب، تری گلیسیریدها، اوره، سرامیدها، فسفولیپیدها در کنار عوامل هیگروسکوپیک طبیعی مانند هیالورونیک اسید و گلیسرین هستند که با هم کار میکنند تا پوست همیشه آب دار و مرطوب نگه داشته شود. وجود این عوامل مرطوب کننده طبیعی در لایه شاخی پوست که بیرونی ترین لایه پوست ما است بریا اینکه پوست همیشه در حالت بهینه ای از آب دار بودن باشد ضروری است.

NMF ها از نوعی پروتئین درون پوست بنام فیلاگرین تولید میشوند که عنوان بخشی از ساختار و عملرکد پیچیده پوست برای حفظ تعادل رطوبت به عنوان محصول جانبی متابولیسم پوست تولید میشوند. با افزایش سن و همچنین در معرض تابش نو آفتاب بودن سنتز پروتئین های فیلاگرین را کاهش می دهد. استفاده بیش از حد از شوینده ها نیز میتوان سبب کاهش میزان NMFs در پوست شود و این یعنی پوست به سمت خشکی و کم آبی خواهد رفت.

اهمیت فاکتورهای رطوبت دهنده طبیعی (NMFs)

این فاکتورها میتوانند آب را در لایه شاخی پوست شما نگه دارند که منجر به افزایش آبرسانی و بهبود خاصیت ارتجاعی و شادابی پوست شما میشود. این موضوع به حفظ عملکرد صحیح سد دفاعی پوست کمک میکند. سد رطوبتی که این NMFs تشکیل میدهد پوست را در برار عوامل محیطی مانند آلودگی هوا و بیش تابس نور ماوراء بنفش حفاظت میکند. زمانی که فاکتورهای رطوبت رسان لایه دفاعی و شاخی پوست شما آیب دیده باشند و کاهش پیدا کرده باشند یعنی پوست در وضعیت نا سالم است. این یعنی پوست شما به سمت خشکی، حساسیت، جوش و التهاب پیش می رود.

سیستم سنتز NMF ها در پوست اگر در وضعیت سالم باشد به قدری هوشمند است که میتواند غلطت خود را با شرایط رطوبت محیطی سازگار کند و با کاهش رطوبت هوا میتواند ویسکوزیته خود را بالا ببرد تا بتواند رطوبت بیشتر و با کیفیت تری را در پوست نگه دارد.

آبی که اجزای NMF در حفظ رطوبت کافی پوست به هم متصل میکنند تضمین کننده پوست سالم و خاصیت ارتجاعی آن است. این کار به آنزیم های هیدرولیتیک لایه برداری پوست کمک میکند که به درستی عمل کنند. سطوح کاهش یافته NMFs در بسیاری از اختلالات مانند اگزما، پسوریازیس و حتی خشکی عمومی پوست مشاهده میشود و در برخی مواقع ممکن است ناشی از نتیجه جهش های از دست دادن عملکرد فیلاگرین باشد. 

بسیاری از این اختلالات پوسته پوسته شدن غیر طبیعی را نشان میدهند. تغییرات محیطی و افزایش سن و همچنین اختلالات هورمونی و حتی تغذیه به صورت غیر مستقیم روی کاهش NMF پوست شما اثر دارد. نور آفتاب یکی از عوامل مخرب در کاهش این فاکتورها است و در بعضی مواقع حمام کردن بیش از حد نیز به کاهش تولید و پردازش فیلاگرین منجر میشود. استفاده از اجزای NMFs در کرم های مرطوب کننده برای چند دهه است که نتایج موفقیت آمیزی در درمان خشکی پوست و بیماری های پوستی داشته است. تحقیقات جدید نقش مهم NMFs را در پوست سالم به خوبی مشخص کرده است و امروزه مرطوب کننده های بر پایه NMFs نقش ویژه ای در سلامت پوست بازی می کنند که مهمترین این مرطوب کننده ها که به خوبی در دسترس است مرطوب کننده NMFs اوردینری است.

عوامل مرطوب کننده طبیعی همانطور که از نام آن پیداست، عناصر ضروری برای آبرسانی و یکپارچگی پوست ما هستند. آنها ترکیبی از مواد اتصال دهنده به آب، از جمله اسیدهای آمینه، قندها و نمک ها هستند که به حفظ تعادل رطوبت پوست کمک می کنند. NMF ها به طور طبیعی در خارجی ترین لایه پوست که به لایه شاخی پوست یا استراتوم کورنئوم معروف است وجود دارند. آنها به عنوان یک سد محافظ عمل می کنند و از از دست دادن بیش از حد آب جلوگیری می کنند و اطمینان می دهند که پوست انعطاف پذیر، نرم و به خوبی هیدراته می شود. بدون NMF های کافی، پوست می تواند خشک، پوسته پوسته و مستعد ابتلا به مسائل مختلف مانند حساسیت و تسریع پیری شود.

NMF ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که به طور هم افزایی برای حفظ آبرسانی بهینه پوست کار می کنند. اسیدهای آمینه مانند آرژنین، سرین و هیستیدین نقش حیاتی در جذب و حفظ آب دارند و به حجیم و انعطاف پذیری پوست کمک می کنند. سایر NMF ها شامل اوره است که به تنظیم سطح رطوبت، قندهایی مانند گلوکز و فروکتوز و نمک هایی مانند پتاسیم و سدیم کمک می کند. این عناصر با هم کار می کنند تا محیطی را ایجاد کنند که از فرآیند مرطوب سازی طبیعی پوست پشتیبانی می کند و تضمین می کند که هیدراته، محافظت شده و سالم باقی می ماند.

چندین عامل داخلی و خارجی می توانند بر سطوح و اثربخشی NMF در پوست تأثیر بگذارند. عوامل محیطی مانند رطوبت کم، شرایط آب و هوایی سخت و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می توانند سطوح NMF را کاهش دهند و منجر به از دست دادن رطوبت و خشکی پوست شوند. علاوه بر این، سن، ژنتیک و برخی شرایط پوستی می‌توانند بر تولید و عملکرد NMF تأثیر بگذارند. انتخاب‌های سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب و روتین‌های ناکافی مراقبت از پوست نیز می‌توانند NMF پوست را به خطر بیندازند. درک این عوامل و اقدامات لازم برای کاهش اثرات آنها برای حفظ سطوح بهینه NMF و ارتقاء پوست سالم و هیدراته ضروری است.

تقویت NMFs پوست

خوشبختانه راه های مختلفی برای افزایش و بهینه سازی سطوح NMF برای داشتن پوست هیدراته و سالم وجود دارد. اولا، حفظ یک رژیم غذایی متعادل و غنی از میوه ها، سبزیجات و چربی های سالم، مواد مغذی لازم را برای حمایت از تولید NMF فراهم می کند. نوشیدن مقدار کافی آب نیز به هیدراته نگه داشتن پوست از درون کمک می کند. علاوه بر این، استفاده از محصولات مراقبت از پوست که حاوی مواد شناخته شده برای تقویت NMF هستند، مانند مرطوب کننده NMFs اوردینری می تواند مفید باشد. به دنبال مرطوب کننده هایی باشید که حاوی مواد هیگروسکوپیک طبیعی مانند گلیسیرین و اسید هیالورونیک هستند که رطوبت را در پوست جذب و حفظ می کنند. سرامیدها، نوعی لیپید که به طور طبیعی در پوست یافت می شود، برای حمایت از عملکرد NMF نیز حیاتی هستند و می توانند در مرطوب کننده ها یا سرم ها یافت شوند البته سرامید ها به دلیل گران قیمت بودن کمتر در دسترس است و نباید تبدیل به یک وسواس فکری برای شما شوند. لایه برداری منظم می تواند با از بین بردن سلول های مرده پوست و امکان نفوذ بهتر محصولات مرطوب کننده، سطح NMFs پوست شما را تقویت میکند.

جالب است بدانید روغن های طبیعی خاصی مانند روغن جوجوبا، روغن آرگان و روغن زیتون حاوی اسیدهای چرب هستند که رفتار چربی های طبیعی پوست را تقلید می کنند. آنها به پر کردن سد رطوبتی پوست کمک می کنند و آب درون پوست را قفل می کنند. 

نتیجه گیری

فاکتورهای رطوب کننده طبیعی (NMF) قهرمانان آبرسانی پوست هستند که تضمین می کنند انعطاف پذیر، نرم و به خوبی محافظت می شود. درک اهمیت NMF ها و اجرای استراتژی هایی برای افزایش اثربخشی آنها، کلید دستیابی و حفظ پوست سالم و هیدراته است. رویکردی جامع را بپذیرید که شامل انتخاب های سبک زندگی، آبرسانی مناسب توسط یک محصول حاوی NMFs و روتین های مناسب برای مراقبت از پوست که برای داشتن پوستی درخشان و مرطوب ضرورت دارد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.8/5 - (13 امتیاز)

8 نظر در “نقد و بررسی مرطوب کننده NMFs اوردینری

 1. مهدیه گفت:

  سلام و عرض ادب
  من ۲۵ سالم ۸ ماه بیشتر درگیر جوش های متوالی هستم روی گونه و پیشانی و چانه همیشه جوش دارم از پانژل و سرم استفاده کردم و درمان های خونگی هیچ تاثیری نداشته پوستم خشک الان با این وضعیت جوش ها حس میکنم جنس پوستم تغییر کرده لطفا راهنمایی کنید آیا از ژل دیفرین استفاده کنم

 2. الهام گفت:

  سلام خانم دکتر من ۴۵ سالمه و پوست چرب بدون اکنه اما حساس و مستعد لک دارم که منافذ باز هم دارم درحال حاضر سرم بافه اوردینری و مرطوب کننده NMFs و امولسیون گرن اکتیو رتینوئید اوردینری(دو شب در هفته) استفاده میکنم بعلاوه ضدافتاب میخواستم راهنمایی بفرمایید برای کاهش لک های قهوه ای و گرفتن تناژ قرمزی پوست چه محصول مکملی میتونم استفاده کنم ، بیس پوستم به گونه ای هست که بیشتر رو به قرمزی هست. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام الهام خانم عزیزم شما میتونید از یک فیس واش ملایم و یک سرم نیاسینامید برای گرفتن اون قرمزی پوست استفاده کنید. البته امیدوارم محصولاتی که دارید رو به روش صحیحی استفاده کنید. با تشکر از همراهی شما

   1. الهام گفت:

    ممنون از پاسخگوییتون خانم دکتر عزیز میشه محبت کنید بفرمایید پیشنهادتون برای سرم نیاسینامید همون برند اوردینری یا از برند دیگه؟ و روش صحبح اسفاده شو کنار سرم بافه و رتینوئید بفرمایید متشکرم

    1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

     سلاک الهام جان همیشه برای مواردی مانند نیاسینامید اوردینری کلاسیک ترین و برترین گزینه روی میز است. گزینه دیگر نیاسینامید های سام بای می است. روش صحیح استفاده از رتینول و بافه و سایر موارد رو اگر از ما تهیه فرمودید باید از اقای آخری که استاد بنده است توی چت سایت سوال بفرمایید. با تشکر

  2. سعیده گفت:

   مقاله بسیار مفیدی بودم لذت بردم ممنون از شما
   من مشکل لک دارم. چندین ساله متاسفانه تیره و بزرگ شدن به مرور. 7 جلسه اسید تراپی کردم طی 7 ماه متوالی. پیشنهاد آزلاییک اسید اوردینری وسرم هیالورونیک اسید دادن برای ادامه درمان. نظر شما رو میخ استم بدونم. ممنونم

   1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

    سلام سعیده جان مرسی از شما / پپاسخ سوالتون رو زیر مقاله نقد آزائیک اسید اوردینری نوشتم و میتونید مشاهده بفرمایید. با تشکر

 3. زهره گفت:

  سلام خانم دکتر شما مرطوب کننده اوردینری ندارید؟

  1. سلام زهره جان در حال حاضر موجود نداریم. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

راهنمای جامع ماینوکسیدیل
مراقبت از مو
دکتر شبنم فریدفر

راهنمای جامع ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل یک داروی موضعی برای بکارگیری روی پوست سر برای درمان ریزش مو است که برای چندین دهه مورد استفاده

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید