نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

دکتر داروساز از دانشگاه تهران
نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری

آنچه می‌خوانید:

اگر قصد استفاده از سرم پیلینگ اوردینری را دارید توصیه میکنم توضیحات این نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری را مطالعه بفرمایید. لایه برداری از ارکان اساسی مراقبت از پوست برای سلامت بخشی و رفع عیوب پوستی است. ما در صنعت زیبایی، محصولات متنوعی برای لایه برداری داریم از اسیدها گرفته تا لایه بردارهای پپتیدی و بایومیمتیک به فرم های مختلف ژل، کرم، شوینده و سرم در بازار عرضه شده اند.

آلفا هایدروکسی اسیدها مشهورترین و پر استفاده ترین مواد لایه بردار هستند که بیرونی ترین لایه پوست را لایه برداری میکنند تا ظاهری روشن تر و یکدست تر به پوست ببخشند. بتاهایدروکسی اسید ها که عملا منظور همان سالیسیلیک اسید است نیز با عملکردی گسترده و با مزایایی منحصر به فرد تر از آلفا ها میتواند پوست را لایه برداری و منافذ را پاکسازی نماید. استفاده همزمان این دو نوع اسید آلفا و بتا در کنار هم امروزه یک ترند است و در ایران با کرم های آلفازوم شروع شد و در اروپا و امریکا نیز چند برند همچون اوردینری سالها است محصولات حرفه ای با استفاده از این دو خانواده اسیدی عرضه کرده اند.

منظور از حرفه ای عموما اشاره به محصولاتی دارد که باید توسط یک اپراتور و یا شخص حرفه ای و آگاه بکار گرفته شود. درست همانند محصولات کابین که توسط بیوتی تراپیست ها بکار گرفته میشوند. در مورد سرم پیلینگ اوردینری نیز این هشدار داده شده است که یا توسط فرد حرفه ای بکار گرفته شود و یا اینکه خود مصرف کننده باید نسبت به نحوه استفاده از آن آموزش ببیند و احتیاطات لازم به آنها گوشزد شود.

سرم پیلینگ چیست؟

زمانی که محصولاتی حاوی 20 درصد و بالاتر باشد عملا جزو محصولات حرفه ای از آن نام می بریم و اگر این محصولات صحیح و با احتیاط استفاده نشود میتواند پوست را تحریک و حتی به آن آسیب بزند. به زبان ساده تر اگر شما جزو افرادی نیستید که پوستشان به اسید عادت کرده پس ین سرم را استفاده نکنید و بروید ابتدا سراغ کرم آلفازوم تا به مرور هم پوست شما بتواند اسید ها را تحمل کند و هم اینکه شما به یک مصرف کننده اسید با تجربه تبدیل شوید. این سرم پیلینگ اوردینری در واقع یک ماسک صورت مایع قرمز رنگ و جذاب است که با قطره چکان بنام سرم عرضه شده است و میتواند پوست شما را عمیقا لایه برداری و پاکسازی کند تا هم عیوب پوستی اصلاح شود و هم پوست درخشان و جوان تر شود. حجم این سرم برای استفاده 12 هفته ای با فرض استفاده هفته ای یک بار به نظر من کفایت میکند.  اگر شما دو بار در هفت استفاده کنید پس 6 هفته ای باید تمام حجم آن را مصرف کنید.

تبدیل شدن شما به یک استفاده کننده ی اسید با تجربه بسیار برای بهبود زیبایی پوست شما دارای اهمیت است. زمانی که شما بتوانید در روتین های همیشگی خود از یک نوع اسید استفاده کنید نه تنها پوست شما سالم تر و زیباتر خواهد شد بلکه اثر بخشی سیر محصولات ضد پیری و ضد لک را همیشه دو برابر و چند برابر افزایش میدهید.  حتی با اینکار پوست صورت شما بهتر پذیرای تسکچر کرم ها، میکاپ و ضد آفتاب شما خواهد بود.

the ordinary peeling serum sexy blood coloured liquid face peel

بررسی قدرت اسیدی سرم پیلینگ

طبق اظهار خود اوردینری PH این فرمول تقریباً 3.6 است. اسید گلیکولیک که اولین آلفاهیدروکسی اسید این فرمول است دارای pKa 3.6 است و pKa مهمترین جنبه ای است که در فرمولاسیون با اسیدها باید در نظر گرفته شود. pKa به معنی در دسترس بودن اسید است. هنگامی که pKa نزدیک به pH است، تعادل ایده آلی بین نمک و اسیدیته وجود دارد که اثربخشی اسید را به حداکثر می رساند و تحریک را کاهش می دهد. اعداد pH بالاتر در چنین حالتی نمک را افزایش می دهد که به طور غیر منتظره ای فرمول را حتی بیشتر از حالت اسیدی بودن فرمول تحریک کننده می کند.

اوردینری این توضیح برای برای مصرف کننده داده است که نشان دهد فرمول در پایین ترین حد ممکن تحریک کنندگی قرار دارد و البته که صحیح میگوید. 

به طور خلاصه شاید بهتر باشد بدانید که ما یک فرم اسید آزاد داریم و یک فرم اسید یونیزه شده که یون +H را اهدا میکند. هرچه pKa کمتر باشد، اسید اسیدی تر است و بیشتر دوست دارد یون های +H را اهدا کند. اما مهم‌ترین عاملی که تعیین می‌کند یک اسید چقدر یونیزه می‌شود و از هم می‌پاشد، pH محلولی (فرمول) است که در آن وجود دارد. اتفاقاً وقتی PH برابر با pKa است وضعیت پنجاه پنجاه است و نیمی از اسید در فرم آزاد است و نیمی از آن جدا می شود. ما برای نفوذ به لایه شاخی پوست نیاز به اسید آزاد داریم پس عملا عدد 30 درصد اسید در این سرم واقعا 30 درصد اسید ازاد نیست و چیزی حدود 15 تا 18 است. محاسبات این موارد را دوستانی که شیمی خوانده اند بهتر میدانند اما سایر دوستان نباید گمان کنند این میزان اسید ازاد ملایم است و بی مهابا آن را بر روی پوست بکار بگیرند.

پس نتکنه کنکوری این است که هر چقدر PH فرمول پایین تر باشد ما اسید آزاد بیشتری داریم و باید در بکار گرفتن آن روی پوست محتاط تر باشیم چون صورت را می سوزاند. بسته به اینکه پوست شما چقدر مقاوم است می توانید بفهمید که چه PH هایی را تحمل میکنید و تا چه میزان سوزش، خارش و لایه برداری را متوجه می شوید و اینکه آیا پوست شما میتواند آن را تحمل کند. از نظر من پوست اکثر شما بجز افراد دارای پوست حساس، می تواند این فرمول را تحمل کند فقط باید طبق دستورالعمل داده شده استفاده کنید.

peeling serum

طرز صحیح استفاده از سرم پیلینگ اوردینری

ابتدا باید صورت را با فیس واش بشورید و اجازه دهی پوست خشک شود و دقت کنید این سرم را روی پوست مرطوب استفاده نکنید پس چند دقیقه صبر کنید تا پوست خشک شود سپس چند قطره از سرم را به طور مساوی روی پوست صورت بمالید. دقت کنید روی ناحیه دور چشم نزنید و روی لب و نزدیک لب ها هم نزنید. این سرم به اندازه کافی روان هست که شما بتوانید در چند ثانیه به خوبی روی پوست صورت پخش کنید و سپس دستان خود را بشورید.

اجازه دهید 8 تا 10 دقیقه روی پوست صورت بماند درست همانند یک ماسک صورت و بعد از هشت تا دقیقه آن را با آب ولرم به خوبی بشورید. پس از آن میتوانید از کرم های ضد لک و ضد چروک و یا مرطوب کننده مناسب استفاده نمایید. اگر روی صورت زخم و صایعه یا خراشیدگی باز دارید مراقب باشید زیرا این اسید به شدت محل زخم را می سوزاند. استفاده از این سرم را شب انجام دهید که بعد آن در خانه می مانید و تا صبح حداقل پوست در آرامش است.

ممکن است شما حتی بعد از شستن سرم از ری پوست باز هم احساسا سوزن سوزن شدن را داشته باشید. من شخصا فکر نمیکنم خیلی چیز ناخوشایندی باشد و تحمل میکنم و البته پس از آن از مرطوب کننده یا کرم شب نوتروژینا استفاده میکنم.

مواد موثره و اسیدهای لایه بردار

گلایکولیک اسید که ریز ترین سایز مولکولی را در خانواده آلفا هیدروکسی اسیدها دارد بخش اعظمی از 30% اسید این سرم را تشکیل میدهد. این اسید دارای استاندارد طلایی در جوان سازی، کنترل چربی، درمان آکنه و حتی مواردی مانند پسوریازیس است. پس از این اسید ما شاهد بکار گیری عصاره آلوئه ورا در این فرمول هستیم که احتمالا با مزایای فوق العاده این عصاره بویژه برا پوست های در معرض تحریک و سوختگی آشنا هستید.

سومین ماده ، عصاره ریشه هویج با نام علمی عصاره دائوکاس کاروتا ساتیوا است. معمولا برای تولید این عصاره از هویج پرورش یافته در استان اوکیناوای ژاپن استفاده میشود که سرشار از بتا کاروتن (پیش ساز ویتامین آ ) و رتینول به همراه ویتامین سی و ایی است. من معتقدم اوردینری از عصاره هویج گتهِ فوسَی (Gattefossé) استفاده کرده است اگر شما خلاف من فکر میکنید می توانید به اوردینری ایمیل بزنید که البته آنها طبق پالسی دسیم حقیقت را به کسی نمی گویند.

گتهِ فوسَی یک شرکت قدیمی 140 ساله فرانسوی است که از یک فناوری بنام Fresh Cells برای تولید عصاره های میکروکپسوله میوه ها استفاده میکند که سوسپانسیون های سلولی از سلول های میوه تازه هستند که در یک محیط محافظ جمع آوری شده اند که مواد مغذی، ویتامین ها و عناصر کمیاب آنها را در یک میکروکپسول طبیعی را حفظ می کند. هنگامی که Fresh Cells با پوست تماس پیدا می کند، توسط آنزیم های موجود در اپیدرم تجزیه می شوند و محتویات ارزشمند خود را آزاد می کنند.

2751

اوردینری به میزان حدود 5 درصد از عصاره ریشه هویج استفاده کرده است دقیقا بعد از گلایکولیک اسید و عصاره آلوئه ورا بیشترین درصد مواد موثره را در این سرم پیلنگ دارا است. دوستانی که فرمولاتور هستند احتمالا بهتر از من به میزان درصد ها دقت دارند و متوجه شده اند که اوردینری دارد نشان میدهد که درصد آب در این فرمول از گلایکولیک اسید بکار رفته کمتر است. البته باید در نظر بگیریم که سدیم هایدروکساید و حتی سایر مواد موثره هم ممکن است دارای آب باشند.

چهارمین ماده موثره سالیسیلیک اسید به میزان 2 درصد و پنجمین ماده موثره لاکتیک اسید است که حدس میزنم کتر از 5 درصد بکار گرفته شده است. برای اینکه سخن به درازا نکشد اگر علاقه دارید بیشتر در مورد اسید سالیسیلیک و لاکتیک اسید بدانید توصیه میکنم روی اسم آنها کلیک کنید و در دایرکتوری خواص آنها را مطالعه کنید.

بجز لاکتیک و گلایکولیک ما در این سرم یک اسید دیگر نیز داریم که عضو خانواده آلفا هیدروکسی اسید ها است بنام تارتاریک اسید که یک آنتی اکسیدان و تثبیت کننده سطح PH فرمول است. این اسید از اسیدهای اصلی در شراب است. گته می شود این اسید در پوست به موادی تجزیه میشود که شبیه به سرامید های درون پوست است.

اسید بعدی سیتریک اسید است که در مراقبت از پوست به عنوان یک آنتی اکسیدان و لایه بردار ملایم و خفیف عمل میکند. این اسید هم عضو خانواده آلفا هیدروکسی اسید ها است و می تواند در فرمولاسیون محصولات همچون سرم پیلینگ به فرایند حذف سلول های مرده و پاکسازی آلودگی های روی پوست کمک کند تا پوستی شاداب و صاف داشته باشیم. این اسید ملایم میتواند بازسازی کراتین و رطوبت پوست را تسریع نماید و همزمان منافذ را کوچک و جوش های سر سیاه را از بین ببرد.

مواد موثره آبرسان و التیام بخش

پانتنول به همراه هیالورونیک اسید به فرم سدیم هیالورونات، دو ماده آبرسان و رطوبت بخش این سرم هستند که با اثر هم افزایی که دارند می توانند احتمال هر گونه انواع تحریک و کم آبی پوست را به شدت کاهش دهند. البته باید توجه داشت که عصاره آلوئه ورا و عصاره هویج هم با دوز بسیار بیشتر در کاهش هر گونه تحریک دخالت دارند.

ماده منحصر به فردی که اوردینری از آن در سرم های لایه بردار اش استفاده میکند فلفل تازمان است. فلفل تازمان محصول شرکت لوکاس مایر است البته اوردینری نگفته است که از لوکاس مایر تایمن کننده این ماده برای آنها است. اما مهم این است که ما میدانیم. فلفل تازمان یا فلفل کوهی عصاره برگ و میوه گیاهی بنام تاسمانیا لانسیولاتا است که بومی استرالیا است. این عصاره برای محافظت و تسکین فوری پوست در معرض تحریکات همچون قرمزی، گز گز، سوزن سوزن شدن و خارش  تولید و عرضه شده است. اوردینری نیز در این سرم پیلینگ حرفه ای دقیقا نیاز به این چینین ماده ای دارد تا مصرف کننده بتواند 10 دقیق این سرم حاوی 30 درصد اسید را روی پوست خود تاب آورده و تحمل کند.

سرم پیلینگ چه کار میکند؟

این سرم یک لایه بردار حرفه ای و مناسب برای روتین های ضد لک و تیرگی پوست صورت است که با استفاده منظم هفته ای دو بار می تواند در مدت زمان یک تا دو ماه نتایج خوبی را به شرط رعایت سایر اجزای روتین ضد لک به شما ارائه دهد. افرادی که از داشتن کومدون سر سیاه و جوش زیر پوستی رنج میبرند از بهترین افراد برای استفاده از این سرم هستند، چون این سرم هم باکتری های مولد را نابود میکند و هم انسداد منافذ را رفع میکند و پوست شما هم از شر جوش ها خلاص میشود هم زیبا و با طراوت میشود.

افرادی که روتین های حرفه ای برای لیفت و کاهش چین و چروک های دینامیک و استاتیک دارند می تواند بجای لایه بردار های روزانه از این سرم کمک بگیرند که ممکن است برای یک دوره نتایج را موفقیت آمیز تر کند. توجه کنید که اگر شما در روتین دارید از لایه بردار و یا رتینول استفاده میکنید حتما قبل خرید این سرم با من در چت آنلاین و یا کامنت های این مقاله ی نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری مشورت کنید. در پایان اینکه واقعیت است که همه افراد با هر نوع مشکل مانند لک، جوش و چروک می توانند از این سرم بهره ببرند ولی بهتر است قبل خرید با مشورت اقدام به تهیه و استفاده از آن نمایند.

4.4/5 - (34 امتیاز)

7 دیدگاه در “نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری

 1. farzane90 گفت:

  داخل خونه هم باید ضدآفتاب زد بعداستفاده ازپیلینگ؟

  1. farzane90 گفت:

   چند روز تو هفته یا ماه باید استفاده کرد دکترجان؟

   1. فرزانه توضیحات و مقاله نقد سرم پیلینگ رو نمیخونی ها ❤️ هفته ای یک یا دو بار استفاده کنید نه بیشتر.

  2. سلام سرم پیلینگ رو شب بزنید که پوست تا صبح در ارامش تاریکی شب باشه . داخل خونه اگر آفتاب گیره مثل ساحل دریا واقعا باید ضد آفتاب زد ولی اگر پنجره ها دارای پرده مناسب است نه ضد آفتاب نزنید. مرسی از شما

  3. سلام نه فرزانه جان نیاز نیست . اولا که این سرم رو شب باید بزنید. دو اینکه اصول خانه این است که پرده ها اونقدر کنار نروند که تمام روز آفتاب شدید بیاد بخوره به پوست شما. سوم اینکه لامپ های منزل شما باید همگی نوع SMD باشند نه چیز دیگه. با تشکر از شما

 2. Mahla گفت:

  سلام این سرم رو با الفا اربوتین اوردینری میشه تو یه روتین استفاده کرد؟

  1. سلام این سرم پیلینگ اوردینری عملا به عنوان یک ماسک صورت استفاده میشود که بعد ده دقیقه شسته میشود و هیچ تداخلی و ارتباطی با سایر محصولات دیگر شما ندارد و کاملا مستقل است و مهم نیست سایر اجزای روتین شما چه چیز هایی است. کرسی از شما

سوال یا نظری دارید حتما مطرح کنید ??

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه.

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری
مراقبت از پوست
دکتر شبنم فریدفر

نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری

اگر قصد استفاده از سرم پیلینگ اوردینری را دارید توصیه میکنم توضیحات این نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری را

فروشگاه
منو
0 محصول سبد خرید