نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری

آنچه می‌خوانید:

اگر قصد استفاده از سرم پیلینگ اوردینری را دارید توصیه میکنم توضیحات این نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری را مطالعه بفرمایید. لایه برداری از ارکان اساسی مراقبت از پوست برای سلامت بخشی و رفع عیوب پوستی است. ما در صنعت زیبایی، محصولات متنوعی برای لایه برداری داریم از اسیدها گرفته تا لایه بردارهای پپتیدی و بایومیمتیک به فرم های مختلف ژل، کرم، شوینده و سرم در بازار عرضه شده اند.

آلفا هایدروکسی اسیدها مشهورترین و پر استفاده ترین مواد لایه بردار هستند که بیرونی ترین لایه پوست را لایه برداری میکنند تا ظاهری روشن تر و یکدست تر به پوست ببخشند. بتاهایدروکسی اسید ها که عملا منظور همان سالیسیلیک اسید است نیز با عملکردی گسترده و با مزایایی منحصر به فرد تر از آلفا ها میتواند پوست را لایه برداری و منافذ را پاکسازی نماید. استفاده همزمان این دو نوع اسید آلفا و بتا در کنار هم امروزه یک ترند است و در ایران با کرم های آلفازوم شروع شد و در اروپا و امریکا نیز چند برند همچون اوردینری سالها است محصولات حرفه ای با استفاده از این دو خانواده اسیدی عرضه کرده اند.

منظور از حرفه ای عموما اشاره به محصولاتی دارد که باید توسط یک اپراتور و یا شخص حرفه ای و آگاه بکار گرفته شود. درست همانند محصولات کابین که توسط بیوتی تراپیست ها بکار گرفته میشوند. در مورد سرم پیلینگ اوردینری نیز این هشدار داده شده است که یا توسط فرد حرفه ای بکار گرفته شود و یا اینکه خود مصرف کننده باید نسبت به نحوه استفاده از آن آموزش ببیند و احتیاطات لازم به آنها گوشزد شود.

سرم پیلینگ چیست؟

زمانی که محصولاتی حاوی 20 درصد و بالاتر باشد عملا جزو محصولات حرفه ای از آن نام می بریم و اگر این محصولات صحیح و با احتیاط استفاده نشود میتواند پوست را تحریک و حتی به آن آسیب بزند. به زبان ساده تر اگر شما جزو افرادی نیستید که پوستشان به اسید عادت کرده پس ین سرم را استفاده نکنید و بروید ابتدا سراغ کرم آلفازوم تا به مرور هم پوست شما بتواند اسید ها را تحمل کند و هم اینکه شما به یک مصرف کننده اسید با تجربه تبدیل شوید. این سرم پیلینگ اوردینری در واقع یک ماسک صورت مایع قرمز رنگ و جذاب است که با قطره چکان بنام سرم عرضه شده است و میتواند پوست شما را عمیقا لایه برداری و پاکسازی کند تا هم عیوب پوستی اصلاح شود و هم پوست درخشان و جوان تر شود. حجم این سرم برای استفاده 12 هفته ای با فرض استفاده هفته ای یک بار به نظر من کفایت میکند.  اگر شما دو بار در هفت استفاده کنید پس 6 هفته ای باید تمام حجم آن را مصرف کنید.

تبدیل شدن شما به یک استفاده کننده ی اسید با تجربه بسیار برای بهبود زیبایی پوست شما دارای اهمیت است. زمانی که شما بتوانید در روتین های همیشگی خود از یک نوع اسید استفاده کنید نه تنها پوست شما سالم تر و زیباتر خواهد شد بلکه اثر بخشی سیر محصولات ضد پیری و ضد لک را همیشه دو برابر و چند برابر افزایش میدهید.  حتی با اینکار پوست صورت شما بهتر پذیرای تسکچر کرم ها، میکاپ و ضد آفتاب شما خواهد بود.

خرید سرم پیلینگ اوردینری

بررسی قدرت اسیدی سرم پیلینگ

طبق اظهار خود اوردینری PH این فرمول تقریباً 3.6 است. اسید گلیکولیک که اولین آلفاهیدروکسی اسید این فرمول است دارای pKa 3.6 است و pKa مهمترین جنبه ای است که در فرمولاسیون با اسیدها باید در نظر گرفته شود. pKa به معنی در دسترس بودن اسید است. هنگامی که pKa نزدیک به pH است، تعادل ایده آلی بین نمک و اسیدیته وجود دارد که اثربخشی اسید را به حداکثر می رساند و تحریک را کاهش می دهد. اعداد pH بالاتر در چنین حالتی نمک را افزایش می دهد که به طور غیر منتظره ای فرمول را حتی بیشتر از حالت اسیدی بودن فرمول تحریک کننده می کند.

اوردینری این توضیح برای برای مصرف کننده داده است که نشان دهد فرمول در پایین ترین حد ممکن تحریک کنندگی قرار دارد و البته که صحیح میگوید. 

به طور خلاصه شاید بهتر باشد بدانید که ما یک فرم اسید آزاد داریم و یک فرم اسید یونیزه شده که یون +H را اهدا میکند. هرچه pKa کمتر باشد، اسید اسیدی تر است و بیشتر دوست دارد یون های +H را اهدا کند. اما مهم‌ترین عاملی که تعیین می‌کند یک اسید چقدر یونیزه می‌شود و از هم می‌پاشد، pH محلولی (فرمول) است که در آن وجود دارد. اتفاقاً وقتی PH برابر با pKa است وضعیت پنجاه پنجاه است و نیمی از اسید در فرم آزاد است و نیمی از آن جدا می شود. ما برای نفوذ به لایه شاخی پوست نیاز به اسید آزاد داریم پس عملا عدد 30 درصد اسید در این سرم واقعا 30 درصد اسید ازاد نیست و چیزی حدود 15 تا 18 است. محاسبات این موارد را دوستانی که شیمی خوانده اند بهتر میدانند اما سایر دوستان نباید گمان کنند این میزان اسید ازاد ملایم است و بی مهابا آن را بر روی پوست بکار بگیرند.

پس نکنه کنکوری این است که هر چقدر PH فرمول پایین تر باشد ما اسید آزاد بیشتری داریم و باید در بکار گرفتن آن روی پوست محتاط تر باشیم چون صورت را می سوزاند. بسته به اینکه پوست شما چقدر مقاوم است می توانید بفهمید که چه PH هایی را تحمل میکنید و تا چه میزان سوزش، خارش و لایه برداری را متوجه می شوید و اینکه آیا پوست شما میتواند آن را تحمل کند. از نظر من پوست اکثر شما بجز افراد دارای پوست حساس، می تواند این فرمول را تحمل کند فقط باید طبق دستورالعمل داده شده استفاده کنید.

راهنمای استفاده از سرم پیلینگ اوردینری

طرز استفاده سرم پیلینگ اوردینری

ابتدا باید صورت را با فیس واش بشورید و اجازه دهی پوست خشک شود و دقت کنید این سرم را روی پوست مرطوب استفاده نکنید پس چند دقیقه صبر کنید تا پوست خشک شود سپس چند قطره از سرم را به طور مساوی روی پوست صورت بمالید. دقت کنید روی ناحیه دور چشم نزنید و روی لب و نزدیک لب ها هم نزنید. این سرم به اندازه کافی روان هست که شما بتوانید در چند ثانیه به خوبی روی پوست صورت پخش کنید و سپس دستان خود را بشورید.

اجازه دهید 8 تا 10 دقیقه روی پوست صورت بماند درست همانند یک ماسک صورت و بعد از هشت تا دقیقه آن را با آب ولرم به خوبی بشورید. پس از آن میتوانید از کرم های ضد لک و ضد چروک و یا مرطوب کننده مناسب استفاده نمایید. اگر روی صورت زخم و صایعه یا خراشیدگی باز دارید مراقب باشید زیرا این اسید به شدت محل زخم را می سوزاند. استفاده از این سرم را شب انجام دهید که بعد آن در خانه می مانید و تا صبح حداقل پوست در آرامش است.

ممکن است شما حتی بعد از شستن سرم از ری پوست باز هم احساسا سوزن سوزن شدن را داشته باشید. من شخصا فکر نمیکنم خیلی چیز ناخوشایندی باشد و تحمل میکنم و البته پس از آن از مرطوب کننده یا کرم شب نوتروژینا استفاده میکنم.

مواد موثره و اسیدهای لایه بردار

گلایکولیک اسید که ریز ترین سایز مولکولی را در خانواده آلفا هیدروکسی اسیدها دارد بخش اعظمی از 30% اسید این سرم را تشکیل میدهد. این اسید دارای استاندارد طلایی در جوان سازی، کنترل چربی، درمان آکنه و حتی مواردی مانند پسوریازیس است. پس از این اسید ما شاهد بکار گیری عصاره آلوئه ورا در این فرمول هستیم که احتمالا با مزایای فوق العاده این عصاره بویژه برا پوست های در معرض تحریک و سوختگی آشنا هستید.

سومین ماده ، عصاره ریشه هویج با نام علمی عصاره دائوکاس کاروتا ساتیوا است. معمولا برای تولید این عصاره از هویج پرورش یافته در استان اوکیناوای ژاپن استفاده میشود که سرشار از بتا کاروتن (پیش ساز ویتامین آ ) و رتینول به همراه ویتامین سی و ایی است. من معتقدم اوردینری از عصاره هویج گتهِ فوسَی (Gattefossé) استفاده کرده است اگر شما خلاف من فکر میکنید می توانید به اوردینری ایمیل بزنید که البته آنها طبق پالسی دسیم حقیقت را به کسی نمی گویند.

گتهِ فوسَی یک شرکت قدیمی 140 ساله فرانسوی است که از یک فناوری بنام Fresh Cells برای تولید عصاره های میکروکپسوله میوه ها استفاده میکند که سوسپانسیون های سلولی از سلول های میوه تازه هستند که در یک محیط محافظ جمع آوری شده اند که مواد مغذی، ویتامین ها و عناصر کمیاب آنها را در یک میکروکپسول طبیعی را حفظ می کند. هنگامی که Fresh Cells با پوست تماس پیدا می کند، توسط آنزیم های موجود در اپیدرم تجزیه می شوند و محتویات ارزشمند خود را آزاد می کنند.

2751

اوردینری به میزان حدود 5 درصد از عصاره ریشه هویج استفاده کرده است دقیقا بعد از گلایکولیک اسید و عصاره آلوئه ورا بیشترین درصد مواد موثره را در این سرم پیلنگ دارا است. دوستانی که فرمولاتور هستند احتمالا بهتر از من به میزان درصد ها دقت دارند و متوجه شده اند که اوردینری دارد نشان میدهد که درصد آب در این فرمول از گلایکولیک اسید بکار رفته کمتر است. البته باید در نظر بگیریم که سدیم هایدروکساید و حتی سایر مواد موثره هم ممکن است دارای آب باشند.

چهارمین ماده موثره سالیسیلیک اسید به میزان 2 درصد و پنجمین ماده موثره لاکتیک اسید است که حدس میزنم کتر از 5 درصد بکار گرفته شده است. برای اینکه سخن به درازا نکشد اگر علاقه دارید بیشتر در مورد اسید سالیسیلیک و لاکتیک اسید بدانید توصیه میکنم روی اسم آنها کلیک کنید و در دایرکتوری خواص آنها را مطالعه کنید.

بجز لاکتیک و گلایکولیک ما در این سرم یک اسید دیگر نیز داریم که عضو خانواده آلفا هیدروکسی اسید ها است بنام تارتاریک اسید که یک آنتی اکسیدان و تثبیت کننده سطح PH فرمول است. این اسید از اسیدهای اصلی در شراب است. گته می شود این اسید در پوست به موادی تجزیه میشود که شبیه به سرامید های درون پوست است.

اسید بعدی سیتریک اسید است که در مراقبت از پوست به عنوان یک آنتی اکسیدان و لایه بردار ملایم و خفیف عمل میکند. این اسید هم عضو خانواده آلفا هیدروکسی اسید ها است و می تواند در فرمولاسیون محصولات همچون سرم پیلینگ به فرایند حذف سلول های مرده و پاکسازی آلودگی های روی پوست کمک کند تا پوستی شاداب و صاف داشته باشیم. این اسید ملایم میتواند بازسازی کراتین و رطوبت پوست را تسریع نماید و همزمان منافذ را کوچک و جوش های سر سیاه را از بین ببرد.

مواد موثره آبرسان و التیام بخش

پانتنول به همراه هیالورونیک اسید به فرم سدیم هیالورونات، دو ماده آبرسان و رطوبت بخش این سرم هستند که با اثر هم افزایی که دارند می توانند احتمال هر گونه انواع تحریک و کم آبی پوست را به شدت کاهش دهند. البته باید توجه داشت که عصاره آلوئه ورا و عصاره هویج هم با دوز بسیار بیشتر در کاهش هر گونه تحریک دخالت دارند.

ماده منحصر به فردی که اوردینری از آن در سرم های لایه بردار اش استفاده میکند فلفل تازمان است. فلفل تازمان محصول شرکت لوکاس مایر است البته اوردینری نگفته است که از لوکاس مایر تایمن کننده این ماده برای آنها است. اما مهم این است که ما میدانیم. فلفل تازمان یا فلفل کوهی عصاره برگ و میوه گیاهی بنام تاسمانیا لانسیولاتا است که بومی استرالیا است. این عصاره برای محافظت و تسکین فوری پوست در معرض تحریکات همچون قرمزی، گز گز، سوزن سوزن شدن و خارش  تولید و عرضه شده است. اوردینری نیز در این سرم پیلینگ حرفه ای دقیقا نیاز به این چینین ماده ای دارد تا مصرف کننده بتواند 10 دقیق این سرم حاوی 30 درصد اسید را روی پوست خود تاب آورده و تحمل کند.

سرم پیلینگ چه کار میکند؟

این سرم یک لایه بردار حرفه ای و مناسب برای روتین های ضد لک و تیرگی پوست صورت است که با استفاده منظم هفته ای دو بار می تواند در مدت زمان یک تا دو ماه نتایج خوبی را به شرط رعایت سایر اجزای روتین ضد لک به شما ارائه دهد. افرادی که از داشتن کومدون سر سیاه و جوش زیر پوستی رنج میبرند از بهترین افراد برای استفاده از این سرم هستند، چون این سرم هم باکتری های مولد را نابود میکند و هم انسداد منافذ را رفع میکند و پوست شما هم از شر جوش ها خلاص میشود هم زیبا و با طراوت میشود.

افرادی که روتین های حرفه ای برای لیفت و کاهش چین و چروک های دینامیک و استاتیک دارند می تواند بجای لایه بردار های روزانه از این سرم کمک بگیرند که ممکن است برای یک دوره نتایج را موفقیت آمیز تر کند. توجه کنید که اگر شما در روتین دارید از لایه بردار و یا رتینول استفاده میکنید حتما قبل خرید این سرم با من در چت آنلاین و یا کامنت های این مقاله ی نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری مشورت کنید. در پایان اینکه واقعیت است که همه افراد با هر نوع مشکل مانند لک، جوش و چروک می توانند از این سرم بهره ببرند ولی بهتر است قبل خرید با مشورت اقدام به تهیه و استفاده از آن نمایند.

4.5/5 - (52 امتیاز)

90 نظر در “نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری

 1. اسماعیل گفت:

  سلام خانم دکتر سال نو بر شما مبارک سوال بنده این است که آیا آقایان هم میتونن از این سرم پیلینگ استفاده کنن؟ با تشکر

 2. الی گفت:

  سلام مجدد خانم دکتر
  الی هستم،سوال بنده هم میشه لطفا پاسخ بدید،متشکرم🙏🏻

 3. Maede گفت:

  سلام خانم دکتر سال نوتون مبارک باشه🌱🌸
  من روی کمر و باسنم جوش می‌زدم و الان درمان شدم وفقط جای جوش به صورت لکه‌های قهوه‌ای باقی مونده، می‌تونم از این سرم پیلینگ استفاده کنم برای رفع لک‌هام؟

  1. سلام مائده جان سال نو مبارک ، می تونید با احتیاط کامل بزنی و باید بعدش کرم مرطوب کننده بدن بزنی مثل کرم پیگمازوم بدن و شوینده هم از صابون گوگرد استفاده کن. هر سه توی سایت هست. با آرزوی سلامت برای شما

 4. الی گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز
  من لیزر رفع موهای زائد با دستگاه کندلا انجام دادم ولی متاسفانه روی بازو ها و ساعد و ران پام جای شات دستگاه بصورت لک های قهوه ای مونده حدود ۱۱ ماه میگذره چندین کرم ترمیم کننده و ضد لک ویتامین C فیس دوکس هم استفاده کردم ولی بی تاثیر بوده چند ماهی هست که هفته ای دوبار سرم پیلینگ اوردینری استفاده میکنم احساس میکنم کوچکتر و کمرنگ تر شدن لک ها ولی چند وقتیه که دیگه تغییر نمیکنه بنظر شما ادامه بدم یا راه دیگه ای پیشنهاد میدید؟!
  ممنون

  1. سلام الی جان سال نو مبارک نمیدونم چرا جواب ندادم. اگر از روز اول به من میگفتی احتمالا زودتر از اینا خوب میشدی. الانم پیلینگ رو ادامه بده ولی از توی سایت یک دونه پن آنتی باکتریال بایواسکین بگیر به همراه سرم نیاسینامید اوردینری 60 میلی لیتری و روزانه استفاده کن. خواستی روی سرم نیاسینامید هم کرم بزنی کرم بدن پیگمازوم از همون برند فیس دوکس بزن. با تشکر از شما

 5. محسن گفت:

  سلام خانوم دکتر ، من برای جای جوش و لکه جای جوشم صرفا میخواستم خریداری کنم ، آیا واقعا موثره ؟ و اینکه من ۶ ماه پیش کوتر کردم جای جوشام رو هنوز از قرمزی و التهابش مونده و هفته ای یک عدد راکوتان مصرف میکنم تا جوش نزنم ، بنظر شما الان برای رفع جای جوشم خریداری کنم یا خیر؟

  1. سلام آقای محسن عزیز شما بهتره آزلائیک اسید اوردینری استفاده کنید و آبرسان ویتامین سی گارنیر . با تشکر از شما

 6. zahra گفت:

  سلام وقتتون بخیر♡ مرسی از مطالب کامل و عالیتون من چند روزی میشه که از سرم نیاسینامید اوردینری استفاده کردم شدت جوشهام رو کمتر کرده اما جای جوش ها به صورت لکه های قرمز مونده میتونم از این سرم پیلینگ اوردینری برای جای جوشهای قرمز استفاده کنم؟ و اگر روی جوش فعال زده بشه مشکلی نداره؟ مرسی از پاسخگویتون♡

  1. سلام و تشکر از شما زهرا خانم / سرم پیلینگ شاید اوایل جای جوش ها رو قرمز تر کنه ولی بله میتونید استفاده کنید. باید آبرسان خوبی داشته باشید. مثلا آبرسان 72 ساعته سیمپل. سرم پیلینگ رو طبق راهنمایی که نوشتم استفاده کنید و به هیچ وجه از این دستورات تخطی نکنید. یادتون باشه همون نیاسینامید بهترین گزینه برای بهبود جای جوش شما است و میتونید نقد و بررسی نیاسینامید اوردینری که تازه نوشتیم رو بخونید. با تشکر از شما

  2. zahra گفت:

   مرسی خانم دکتر♡ من نقد و بررسی نیاسینامید رو همین الان خوندم و نوشته بودین که نیاسینامید به عنوان کمک درمان استفاده میشه توی روتین یا در کل برای درمان آکنه.. میخواستم الان روتین خودم رو بنویسم و بپرسم که الان اینا کنار هم مشکلی به وجود نمیارن؟ شوینده ضدجوش نوتروژینا سرم نیاسینامید اوردینری مرطوب‌کننده ضدجوش نوتروژینا ضدافتاب فلوئیدی مای و اینکه من قرص اسپیرونولاکتون و سیپروترون کامپاند هم مصرف میکنم 🙂

   1. سلام عزیزم اشکالی در این روتین که فرمودید نمی بینم و استفاده کنید. قرص ها هم تحت نظر پزشکت ادامه بده و سرخود هیچ اقدامی نکن. مرسی از شما

 7. سارا رجبی گفت:

  سلام خانم دکتر در دوران شیردهی میشه از این سرم استفاده کرد؟

  1. سلام سارا جان بله میشه و مشکلی نداره. اونی هم که شیر میخوره رو ببوس. با تشکر از شما

 8. زهرا گفت:

  سلام، وقتتون بخیر
  خانم دکتر من پوست چرب دارم و دو سال گذشته به یکباره پوستم اطراف نواحی گونه شروع به جوش های زیرپوستی کرد، دکتر مراجعه کردم و درمان رو با دارو و استفاده از لایه بردار دیفرین شروع کردم. و همینطور کار نیدلینگ هم انجام دادم. پوستم خیلی بهتر شد. اون موقع من وقتی از دیفرین استفاده میکردم به هیچ عنوان پوستم دچار کشیدگی نمیشد ولی الان حدود یک هفته هست دوباره بخاطر جوش های زیرپوستی دیفرین رو شروع کردم، خانم دکتر من تو روتینم از ویتامین سی گارنیر استفاده میکردم. از وقتی که دیفرین رو زدم هر وقت میخوام مرطوب کننده بعدش بزنم پوستم خیلی میسوزه. یعنی صبح که صورتم رو با فیس واش میشورم و بعدش میخوام آبرسان و ضدآفتاب بزنم پوستم حالت کشیدگی پیدا میکنه و موقع زدن روتین کرمها پوستم گزگز میکنه و میسوزه. ممنون میشم بفرمایید میتونم از این پیلینگ استفاده کنم و اینکه آبرسان مناسب پوست چرب چه موردی بهتر هست استفاده کنم؟
  آبرسان steves اوکی هستش؟

  1. سلام زهرا جان به نظر میرسد که شما در روش استفاده از دیفرین دارید اشتباه عمل میکنید و آبرسان خوبی هم ندارید. کشیدگی صبحگاهی شما و مصرف ویتامین سی گارنیر ارتباطی با دیفرین ندارند. دیفرین که خریداری کردید رو چک کنید ببینید فاسد نباشد. و حتما طبق “دستورالعمل استفاده از دیفرین” آن را استفاده کنید. اگر محصولا را از ما تهیه فرمودید که احتمالا اینگونه نیست، توی چت سایت باید روش استفاده را از ما سوال کنید. تا دقیق راهنمایی کنیم و کلا به صورت رایگانن تحت نظر ما باشید. با تشکر از شما

 9. نجمه گفت:

  سلام من یکسال هست پیلینگ استفاده می کنم صورتم یکدست تر شده و منافذم کوچک تر اما لک زیر گونه دارم در کنار پیلینگ اوردینری چی بزنم واسه شفافیت بیشتر و ضد لک و همچنین بسته شدن کامل منافذ من یک دوره هم االفا و ویتامین سی اوردینری هم زدم اما اثبات اتمام ادامه ندادم

  1. سلام نجمه جان شما باید سرم نیاسینامید و سرم ویتامین سی همیشه بزنید. میتونید فقط سرم ویتامین سی گارنیر بزنید به همراه آبرسان 72 ساعته سیمپل که هر دو ماده موثره را دارند. با تشکر

 10. بدیع الجمال گفت:

  چت سایت همینجا ک نوشته پشتیبانی ،منظورتونه؟؟ نمیدونم کجا باید پیام دکتر جون🤦‍♀️🥴

 11. بدیع الجمال😊 گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر ..من پایینتر پیام دادم انگار ندیدید🥴بله من کرم ترکیبی حتی معجزه هم استفاده کزدم لک صورتم پخش و بیشتر شد😔 گفتین ی محصول دیگه معرفی میکنید ..ممنون میشم راهنماییم کنید🙏الان سرم اسکوربیل کلوزاید رو استفاده میکنم..

  1. سلام بانو بدیع الجمال گرامی احتراما شما باید شرح حال دقیقی به ما بدید ، همینجوری توی کامنت نمیشه محصول صحیحی توصیه کرد. شاید بقیه بتونن ولی ما مثل اونا نیستیم. پس لطفا توی چت سایت پیام بدید و به سوالاتی که ازتون پرسیده میشود پاسخ دهید. مرسی (عاشق اسمت شدی ها)

 12. مریم گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز / مریم هستم . روی پوست صورت و چند نقطه از گردنم، نقاط کوچک و برجسته ای به رنگ قهوه ای وجود داره. به پزشک مراجعه کردم گفتن زگیل هست و با لیزر سوزوندن ، دوهفته لایه بردار استفاده کردم ولی تعدادی موند و گفتن دوباره باید انجام بشه. لایه بردار AHA10 درصد دادن گفتن اگر بعد از ۲ هفته نرفت دوباره بیا برای لیزر. با توجه به تجویز لایه بردار، استفاده از این سرم پیلینگ و لایه بردار اوردینری، برای این مشکل پوستی را توصیه میکنید؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام مریم جان خیر این سرم پیلینگ برای شما توصیه نمیشود و شما بهتره همان کرم ده درصدی که پزشک بهتون دادن رو بزنید و اگر تونستید از کرم ترمیم کننده سیکازوم به عنوان مرطوب کننده اون ناحیه از پوست استفاده کنید. با تشکر از شما

 13. مریم گفت:

  سلام خانم دکتر مهربون.ممنون ک این اسمو برام گذاشتین،بدیع الجمال😍مریم هستم ۲ هفته پیش خدمتون عرض کردم۳۷ سالمه لک بارداری واسه ۱۶ سال پیش دارم وسرم اسکوربیل گلوکزاید گرفتم ولکم چون الان ضد افتاب رو همیشه میزنم کمرنگ شده بود.ولی تو این ۲ هفته انگار پوستم روشنتر شده ولکه هام واضح تر..قبلا گفته بودین تموم شد یه محصول دیگه معرفی میکنید .ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🌹🌹🌹

  1. سلام مریم جان شانس آوردی اسم خوبی به ذهنم متبادر شد. احتمالا قبلا دکترهای متخصص بهت داروهای ترکیبی و ساختنی دادند درسته؟ بله محصول دیگه بهتون میدیم لطفا توی چت سایت با ما در تماس باشید راهنمایی تون میکنیم. مرسی از شما خانم بدیع الجمال

   1. بدیع الجمال گفت:

    سلام خانم دکتر ..شانس والبته لطف شما❤بله دقیقا تو این مدت از کرمها و لایه بردارهای زیادی استفاده کردم،حتی کرم معجزه🥴ک لکمو پخش و بیشتر کرد😭پوستم چرب و کم آبه..روزنه های باز رو گونه هام . منظورتون از چت سایت کجاست؟مگه همینجا نیست

 14. مینا گفت:

  سلام وقتتن بخیر من سرم پیلینگ اوردینرو گرفتم بعد دو هفته رنگش سبز تیره شده علتش چیه ؟

  1. سلام مینا جان سبز تیره دیگه واقعا فاسد است. یا فیک خردید. عامل رنگ قرمز سرم پلینگ ممکن است کمی کم رنگ و پر رنگ باشد ولی دیگه تغییر رنگ از قرمز به سبز نشانه فساد محصول است. استفاده نکنید. اگر تمایل داشتید و نیاز دارید میتونید از سایت ما تهیه کنید. با تشکر از شما

 15. Narges گفت:

  سلام این سرم رو واسه تیرگی زیر بغل هم میشه استفاده کرد؟اگرنه شما چی پیشهاد میکنین واسه روشن کردنش؟

  1. سلام نرگس جان این کار درست نیست. برای مشکل زیر بغل راه های ایمن تری هست. فکرشم نکنید که یک اسید 30 درصد به زیر بغل بزنید. با تشکر از شما

 16. حکیمه گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشین من پوست چرب و تیره ای دارم میتونم از پیلینگ استفاده کنم؟ یک ساله که سرم ویتامین سی استفاده میکنم میشه لطف کنین روتین پیلینگ رو بگین؟

  1. سلام حکیمه جان تونستن که بله میتونید استفاده بفرمایید. ویتامین سی هم استفاده کن مشکلی نیست. فقط متوجه نمیشم روتین پیلینگ یعنی چی ؟ با تشکر از حضورت

 17. هانیه گفت:

  سلام من دوهفتس دارم از این سرم استفاده میکنم و بعدش هم از ابرسان کلینیک استفاده میکنم پوست خشکی دارم ولی توی هفته ی گذشته تا الان همش حس خارش دارم روگونه هام ینی نباید استفاده کنم یا طبیعیه؟

  1. سلام هانیه جان گونه پوستش نازک و حساس است بهتره حجم زیادی بهش نزنی از این سرم . از طرفی هفته ای یک بار بزن. لازم بود کمی بیشتر رو گونه هات مرطوب کننده بزن. بازم مشکلی بود در خدمتم

 18. مریم گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز
  من سرم اسکوربیل گلوکوزید رو برو لک بارداریم ک واسه ۱۶ سال پیشه گرفتم
  بنظرتون خوبه یا عوضش کنم؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید🙏
  ۳۷ سالمه واین اواخر لکم کمرنگ شده چون بیشتر از قبل از ضدافتاب استفاده میکنم

  1. سلام مریم جان همین رو بزن اصل باشه خیلی هم خوبه . ضد آفتاب خودش 50 درصد موضوع است. پس فعلا همین رو بزن ، تموم شد پیام بده محصول دیگه بهتون میدم. با تشکر

   1. بدیع الجمال گفت:

    سلام خانم دکتر ممنون ک وقت میزارید 🌹🌹🌹 من ۲ هفته شده از اسکوربیل کلوزید استفاده میکنم . پوستم روشنتر شده ولکه هام واضح تر.. گفتین تموم شد یه محصول دیگه معرفی میکنید .میشه الان بفرمایید تا با همین سرم استفاده کنم؟ امکانش هست؟؟میخوام زودتر نتیجه بگیرم🌹🌹

    1. سلام بدیع الجمال عزیزم احتراما بنده نمیدونم شما چه کسی هستید (برای همین اسم زیبایی برات گذاشتم) که بتونیم به شما پاسخ درستی ارائه بدم لطفا از طریق همان راه ارتباطی قبلی پیام دهید (احتمالا چت سایت ) که بتونیم با توجه به شرح حال و محصولاتی که دارید راهنمایی درستی انجام دهیم. با تشکر از شما

 19. گفت:

  سلام من سرم پلینگ رو ۴هفتس استفاده میکنم ولی صورتم پوست پوست نشده مگه نباید لایه برداری کنه؟

  1. سلام دوست ناشناس عزیزم ، تفکر اشتباهی در مورد لایه برداری دارید، لایه برداری با پوسته ریزی فرق داره دوست عزیزم، لایه برداری اصولی شما با چشم پوسته ریزی نمیبینی و کاملا بر خلاف اون چیزی است که شما فکر میکنید. پوسته ریزی اکثرا نشانه خوبی نیست برعکس اینکه پوست شما پوسته ریزی ندارد و دارید از سرم پیلینگ استفاده میکنید یعنی پوست شما در وضعیت خوبی است. با تشکر از شما

 20. گفت:

  سلام خسته نباشید حتما بعد از استفاده از سرم پیلینگ اوردینری باید مرطوب کننده یا ابرسان استفاده بشه ؟
  چون پوست من مختلط و میترسم تاثیر سرم رو خنثی کنه بلافاصله بعدش استفاده بشه

  1. سلام دوست ناشناس عزیز ، بعد سرم پیلینگ ابتدا صورت رو خوب با آب میشورن و بعد مرطوب کننده میزنن بله ، اگر نزنی پوستت داغون میشه. بخش دوم صحبت شما در مورد اثر سرم کلا نادرست است. لطفا کمی وقت بگذارید و روش استفاده از سرم پلینگ را در همین مقاله مطالعه کنید. ممنون از شما

 21. بهار گفت:

  سلام ، از اين سرم براي جاي جوش ميشه استفاده كرد ؟ ضد لك و مرطوب كننده خوب چي پيشنهاد ميدين در كنار اين سرم . از ديفرين هم در كنارش استفاده كنم ؟

  1. سلام بهار جان ، خب سرم پیلینگ کارش اصلاح عیوب پوستی است البته در کنار محصولات دیگر نه به تنهایی، میشه کنار دیفرین هم از پیلینگ استفاده کرد ولی ریسک زیادی دارد و احتمال اینکه بزنه پوست رو یهو داغون کنه زیاده چون اسید قوی است و ده دقیقه بمونه رو پوستی که داره از دیفرین استفاده میکنه ممکنه داغون کنه ، بهتره از اسید ضعیف تری مثل آلفازوم 15 یا لاکتیک اسید 10 اوردینری استفاده کنید اونم در نوبت صبح و شب هم ژل دیفرین بزنید. اگر دیفرین نمیخوای بزنید پس سرم پیلینگ بگیرید همراه سرم ویتامین سی گارنیر و اگر توان داشتید سرم نیاسینامید اوردینری هم بگیرید. بازم سوالی بود در خدمتم

 22. الهام خان نسب گفت:

  سلام شبنم جان ممنون که هستی😇
  من یه روتین نه چندان کامل دارم میخواستم ازت کمک بگیرم، من یه شوینده پوست معمولی، تونر پاک کننده، کرم آبرسان و ضدآفتاب دارم، این سرم لایه بردار برای من که تابحال لایه بردار نداشتم چطوره؟

  1. سلام الهام جان تونستن میتونید بله چون این سرم مثل ماسک صورت قراره زده شود هفته ای یک بار یا دو بار ، خواستی شروع کنی باید با احتیاط و با حجم کم بزنی تا پوستت عادت کنه البته میتونی برای شروع با کرم های آلفازوم و یا با سرم های لاکتیک اسید اوردینری شروع کنی تا کلا تبدیل بشی به مصرف کننده حرفه ای لایه بردار، چون کلا سرم پیلینگ برای مصرف کنندگان با تجربه و حرفه ای است. بازم سوالی بود در خدمتم

 23. سنا گفت:

  سلام و عرض ادب وقتتون بخیر خانم دکتر
  من جوش های قدیمی روی کتفم دارم که به دلیل کیست تخم دانم بود … الان جوش نمیزنم ولی جاشون لکه های قهوه ای مونده ، تقریبا زیادن ، قبلا هم آداپالن اینا مصرف میکردم . مصرف پیلینگ برام مناسبه ؟ در دو ماه میشه گفت که کامل جاشون از بین میره؟

  1. سلام سنا جان هم دیفرین هم رتینول های اوردینری و حتی سرم پیلینگ برای شما مفید است ولی اینکه بگیم چقدر به شما کمک میکنه بستگی به پوست شما و اون کرم مرطوب کننده ای دارد که در کنار این ها استفاده میکنید. اگر سرم پیلینگ زدید با احتیاط و طبق دستور استفاده کنید و مرطوب کننده خوبی در کنارش داشته باشید. مثل کرم پیگمازوم بدن . بازم سوالی بود در خدمتم

 24. زهره گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  منم صورتم جای جوش داره میشه از این محصول استفاده کنم برای از بین رفتن جای جوش های صورتم
  کرم ضدلک هم استفاده میکنم و مرتب هم ضد آفتاب میزنم روتین پوستی هم دارم فقط کرم لایه بردار نمی‌زنم

  1. سلام زهره جان اگر روتین خوبی داری پس این سرم هم خوبه برات استفاده کن مشکلی نداره. ولی اگر مثلا ضد لک ات برند نامعتبری است خیلی امید نداشته باش. مرسی از شما

 25. مریم کرمی گفت:

  سلام وقت بخیر خانم دکتر
  پوست من تقریبا مختلطه و روی گونه هام منافذ باز دارم و پوستم تیره و کدر شده و ناهمواری داره پوستم
  چه محصولی پیشنهاد میکنید من روتین پوستم به این شکله شوینده پوست چرب تونر ابرسان پوست چرب و ضدافتاب پوست چرب لطفا راهنماییم کنید که چطوری میتونم زود به نتیجه برسم خیلی اعتماد بنفسم کم شده اصلا خودمو دوست ندارم

  1. سلام مریم جان اگر با این محصولاتی که میزنید و پوست شما واقعا کدر و تیره شده است پس خیلی چیزا رو باید اصلاح کنیم هم محصولاتت هم روش استفاده از محصولات و هم اینکه یک تا دو محصول به روتین ات اضافه کنیم. اما برای اینکه بدونم اینایی که الان میزنی دقیق چه چیزایی هستن لطفا توی چت پیام بده و اسمشون رو دقیق بهم بگید. سرم پیلینگ میتونه یکی از محصولاتی باشه که بهت میدم و محصول دیگه قطعا سرم ویتامین سی گارنیر است. ممنون از شما

 26. رها جان گفت:

  سلام خوبین من جوش های سر سیاه و سرسفید دارم جدیدا هم هی جوش زیر پوستی قرمز میزنم اوضاع پوستم ناجور شده و اسفند ماه هم مراسم دارم به شدت نیاز دارم تا پوستمو بازسازی کنم تو این چند مدتی ک دارم میخواستم پیلینگ رو تهیه کنم ب نظرتون خوبه؟

 27. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید من ازسرم اوردینری هفته ای دو بار استفاده میکنم باید ضد آفتاب هروز در خانه بزنم یا اینکه هفته ای دو بار

  1. سلام فاطمه جان / شما هر روز که از منزل بیرون میرید باید ضد آفتاب بزنید. به مقدار درست و صحیح هم باید بزنید. اون کلمه دو بار برای سرم پیلینگ است که شما در هفته دو بار اونم شب مثل ماسک صورت سرم رو میزنید. اگر مقاله رو بخونید متوجه میشید. مرسی از شما

 28. زینب گفت:

  سلام من در روتین پوستیم ازسرم نیاسینامید بالانس استفاده میکنم.اگه برای جوش زیرپوستی بخوام پیلینگ اوردینری استفاده کنم مشکلی پیش نمیاد؟بعد پیلینگ فقط مرطوب کننده بزنم؟وچجوری بفهمم نسبت ب پیلینگ حساسیت دارم؟چه نشانه هایی داره

 29. فاطمه گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز خسته نباشید با تشکر از توضیحات کامل شما میخواستم بدونم میتونم از پیلینگ اوردینری برای تیرگی کشاله ران و بیکینی استفاده کنم؟ پوست بدنم خیلی روشن هست ولی این ناحیه تیره شده و کمی هم نسبت به بقیه بدنم پوست ضخیم هست.
  پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگذارم.

  1. سلام فاطمه جان مرسی از اینکه وقت گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید؛ در پاسخ باید بگم متاسفانه خیر امکانش نیست و اصلا فکرشم نکن چون ممکنه بدجوری پشیمون بشید. تیرگی ناحیه بیکینی تا حدودی طبیعی است و تا حدودی علت آن عوامل دیگری است که میشه با چند محصول ساده تر به روشن شدن اون کمک کرد ولی در نهایت هیچ چیزی برای روشن سازی اون نواحی به صورت قطعی نداریم. اگر خواستی طبق دستورالعمل بنده اقدام کنی و بهتره بگم شانس ات رو امتحان کنی بهم خبر بده. با تشکر از شما

   1. عاطفه گفت:

    سلام خانوم دکتر من ماتریکس ونیاسامید استفاده میکنم اگه پیلنگ استفاده کنم مشکلی نداره؟

    1. سلام عاطفه جان بله میتونی مشکلی نداره، اصلا پیلینگ زمان استفاده اش و نحوه استفاده اش هیچ ربطی به بقیه محصولات ندارد. ماتریکسیل و نیاسینامید هم با سرم پیلینگ مشکلی ندارند. با تشکر از شما

 30. الهام گفت:

  سلام خانم دکتر ببخشید ایا مصرف این پیلینگ هفته ای یکبار توی دورانی که دارم هرماه میکرونیدلینگ برای اسکار جوش انجام میدم ایرادی داره؟ فقط دوهفته اوله بعد از نیدلینگ استفاده نکنم واینکه چه کرم دیگه ای توصیه میکنید شما که به روند بازسازیه پوستم برای اسکار کمک کنه ممنون

 31. مریم گفت:

  سلام خانم دکتر
  من چند وقت پیش به ابله مرغون مبتلا شدم و الان ۴ هفته میگذره از زمان بهبودی ، اما چند تا لک روی صورتم مونده ایا این لک ها با سرم از بین میره؟

  1. سلام مریم جان، ضمن آرزوی سلامت برای شما / بهتره از یک کرم ترمیم کننده سیکازوم استفاده کنید. سرم پیلینگ شاید در این مرحله خیلی بهس کمک نکنه. بازم سوالی بد در خدمتم

 32. حدیث گفت:

  سلام ببخشید برای جای جوش این سرم خوبه فرورفتگی ها رو ازبین می بره؟

  1. سلام حدیث جان / خوبه ولی نه فرورفتگی رو نمیتونه از بین ببره. برای رفع اسکار فرو رفته راه های دیگری هست. مرسی از شما

 33. گفت:

  سلام ايا در دوره استفاده از سرم پيلينگ اوردينري ميشه از كرم هاي ويتامين سي هم استفاده كرد

  1. سلام دوست ناشناس عزیزم / بله میشه و هیچ ایرادی نداره. سرم پیلینگ عملا یک ماسک صورت هفتگی است و با هیچ چیز تداخلی ندارد. با تشکر از شما

   1. مرجان گفت:

    سلام ممنون از مقاله تون. من این سرم رو استفاده کردم و زمان و مقدار مصرف هم رعایت کردم. اما بعد از استفاده روی صورتم دو تا کهیر با قطر حدود ۱ و نیم سانت زدم. از ترس لوراتادین خوردم. آیا مصرف سرم رو ادامه بدم یا نه یک واکنش کوچیک بود؟ قرمزی و خارش ندارم. یکم بعد از استفاده از سرم فقط یکم صورتم گرم شده بود که فکر کنم طبیعیه

    1. سلام مرجان جان کهیر نشانه حساسیت است. روی قسمتی از بازوت دوباره تست کن . تا صورتت کامل خوب نشده دوباره رو صورت نزن. اگر تست روی بازوت جواب خوبی داد. اوکی باز میتونی رو صورتت بعدا تست کنی. اگر نه که دیگه نزن و بیا سراغ محصولات زیر 15 درصد. مرسی از محبتی که به ما دارید

   2. وحیده گفت:

    سلام من ۱۲ ساله صورتم لکه قهوه ای داره هرچی درمان کردم تاثیر نداشت کرم معجزه تا زمانی که میزنم خوبه قطع میکنم دوباره لکه ها برمیگرده میخواستم راهنمایی کنید کدام محصول اوردینری را استفاده کنم ممنونم از راهنماییتون

    1. سلام وحیده جان شما باید به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید و ما نمیتونیم کمک خاصی به شما بکنیم. البته شما میتونید هر محصول ضد لک اوردینری که دوست دارید تهیه بفرمایید و برای طولانی مدت استفاده کنید چون درمان شما سالها طول خواهد کشید. با تشکر

 34. مینا گفت:

  سلام خانم دکتر برای درمان fungal acne جه پیشنهادی دارید

  1. سلام مینا جان / خیلی چیزا میشه پیشنهاد داد و البته در شرایطی نیاز به داروهای آنتی بیوتیک هم هست که باید به متخصص مراجعه شود و این به وضعیت فرد بستگی دارد. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر دارید توی چت سایت عکس جوش ها رو برامون بفرستید. مرسی

 35. گفت:

  سلام پلینگ اوردنیری وقتی ماساژ میدم روی پوستم یه کوچولو میماسه..طبیعیه؟

  1. سلام شما هر سرمی را ماساژ بدهید که یا کف میکنه یا میماسه و یا یک موضوع دیگه پیش میاد. روش صحیح این است که به آرامی پخش کنید و کمی با انگشت حرکتان ضربه ای بزنید نه اینکه ماساژ بدید. مرسی از حضور شما

 36. sanam1998 گفت:

  ممنون ميشم من راهنمايي كنيد،من حدود ١٠ تا جوش زيرپوستي كوچولو نواحي چانه گونه پيشاني دارم،پوستم خيلي نازكه به حدي كه مويرگ هاش هم معلومه و پوستم مختلط هستش،بعضي وقتا هفته ايي يكبار شايد يك يا دوتا جوش ملتهبي هم بزنم ك بعد از چند روز خودشون ميرن،حالا مشكل من اينه كه فيشال ماهانه مرتب ميرم،روتين پوستي مخصوص پوست صورتم رو دارم ولي اين زيرپوستيام فرقي نميكنه،اينقدر كوچولون ك نميان بالا و هيچ كاري نميشه روشون انجام بدم،كمي كوچولو هم منافذ دارم،حالا ميخوام از لايه بردار پيلينگ اوردينري استفاده كنم،تا حالا هم تجربه اين نوع لايه بردار ها رو نداشتم،اولين بارمه(حتي تو فيشال هايي ك رفتم فقط با اسكراپ و ماسك هاي لاتكسي و ميكرودرم و درمااف برام انجام دادن و لايه بردار استفاده نكردن)به نظر شما اين سرم منو از شر اين زيرپوستيا نجات ميده؟؟اينه پوستم نازك هستش مشكلي پيش نمياد؟؟؟

  1. سلام صنم جان شما نمیتونید از این سرم استفاده کنید و تقریبا از خیلی از لایه بردار ها نمیتونید استفاده کنید. البته با این تفاسیر که فرمودید. من توصیه میکنم سرم کلیر اند دیفند نوتروژینا رو بزنی ولی کنارش یک آبرسان خوب داشته باش. با تشرک از شما

 37. هما گفت:

  سلام .وقت بخیر .

  من 34سال سن دارم و پوست خشک و نازکی دارم
  از سرم ویتامین سی استفاده میکنم شب همراه با یک مرطوب کننده وتا صب میماند آیا نحوه استفاده من صحیح است؟

  شما چه سرم را برای پوست من تجویز میکنید
  که هم ابرسان باشد هم روشن کننده

  و ضدافتاب فیزیکی برای پوست من بهتراست یا شیمیای ؟ یا هیبریدی ؟

  ممنون از شما

  1. سلام هما جان روش استفاده از ویتامین سی که شما داری استفاده میکنید اشتباه نیست فقط صبح ها هم ویتامین سی بزن. برای پوست شما سرم ماتریکسیل خوب است و مکمل کلاژن مای ویتامینز به صورت همزمان . ویتامین سی هم ادامه بده فقط امیدوارم برند خوبی باشه. مرسی از شما

 38. ماندانا گفت:

  سلام
  من لک مقاوم ملاسما دارم و خیلی از این لک ها خسته شدم آیا این پلینگ برای نابودی لک هام جواب میده
  اگر جواب میده لطفا روتینشو کامل بفرمایید ممنونم

  1. سلام خیر این سرم پیلینگ فقط یکی از اجزای روتین است و به تنهایی نمیتواند ملاسما را درمان کند. شما برای ملاسما باید روتین کامل داشته باشید و طولانی مدت استفاده کنید. با یک یا دو عدد محصول و زدن یکی دو ماه شما هیچ نتیجه ای نمیگیرید. بازم سوالی داشتید در خدمت شما هستیم.
   با تشکر از شما

 39. عالیه گفت:

  سلام پوست خشک دارم برای پوست خشک مناسب نیست؟

  1. سلام عالیه جان چرا اتفاقا برای همه نوع پوست مناسب است بجز پوست های خیلی حساس و دارای روزاسه و قرمزی . درست استفاده کنید خیلی هم عالیه و نتایج خیلی خوبی داره. مرسی از حضور شما

 40. Mahla گفت:

  سلام این سرم رو با الفا اربوتین اوردینری میشه تو یه روتین استفاده کرد؟

  1. سلام این سرم پیلینگ اوردینری عملا به عنوان یک ماسک صورت استفاده میشود که بعد ده دقیقه شسته میشود و هیچ تداخلی و ارتباطی با سایر محصولات دیگر شما ندارد و کاملا مستقل است و مهم نیست سایر اجزای روتین شما چه چیز هایی است. کرسی از شما

 41. farzane90 گفت:

  داخل خونه هم باید ضدآفتاب زد بعداستفاده ازپیلینگ؟

  1. farzane90 گفت:

   چند روز تو هفته یا ماه باید استفاده کرد دکترجان؟

   1. فرزانه توضیحات و مقاله نقد سرم پیلینگ رو نمیخونی ها ❤️ هفته ای یک یا دو بار استفاده کنید نه بیشتر.

  2. سلام سرم پیلینگ رو شب بزنید که پوست تا صبح در ارامش تاریکی شب باشه . داخل خونه اگر آفتاب گیره مثل ساحل دریا واقعا باید ضد آفتاب زد ولی اگر پنجره ها دارای پرده مناسب است نه ضد آفتاب نزنید. مرسی از شما

  3. سلام نه فرزانه جان نیاز نیست . اولا که این سرم رو شب باید بزنید. دو اینکه اصول خانه این است که پرده ها اونقدر کنار نروند که تمام روز آفتاب شدید بیاد بخوره به پوست شما. سوم اینکه لامپ های منزل شما باید همگی نوع SMD باشند نه چیز دیگه. با تشکر از شما

سلام لطفا اینجا سوالات رو مطرح کنید مرسی

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قرص مخمر آبجو برای ریزش مو
نوتریکازمتیکس
دکتر شبنم فریدفر

قرص مخمر آبجو برای ریزش مو

مخمر آبجو چیست؟ مخمر آبجو _Brewer’s yeast _ نوعی مخمر است که معمولاً در دم کردن آبجو و تولید نان

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید