نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری
آنچه در این مقاله میخوانیم :

اگر قصد استفاده از سرم پیلینگ اوردینری را دارید توصیه میکنم توضیحات این نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری را مطالعه بفرمایید. لایه برداری از ارکان اساسی مراقبت از پوست برای سلامت بخشی و رفع عیوب پوستی است. ما در صنعت زیبایی، محصولات متنوعی برای لایه برداری داریم از اسیدها گرفته تا لایه بردارهای پپتیدی و بایومیمتیک به فرم های مختلف ژل، کرم، شوینده و سرم در بازار عرضه شده اند.

آلفا هایدروکسی اسیدها مشهورترین و پر استفاده ترین مواد لایه بردار هستند که بیرونی ترین لایه پوست را لایه برداری میکنند تا ظاهری روشن تر و یکدست تر به پوست ببخشند. بتاهایدروکسی اسید ها که عملا منظور همان سالیسیلیک اسید است نیز با عملکردی گسترده و با مزایایی منحصر به فرد تر از آلفا ها میتواند پوست را لایه برداری و منافذ را پاکسازی نماید. استفاده همزمان این دو نوع اسید آلفا و بتا در کنار هم امروزه یک ترند است و در ایران با کرم های آلفازوم شروع شد و در اروپا و امریکا نیز چند برند همچون اوردینری سالها است محصولات حرفه ای با استفاده از این دو خانواده اسیدی عرضه کرده اند.

منظور از حرفه ای عموما اشاره به محصولاتی دارد که باید توسط یک اپراتور و یا شخص حرفه ای و آگاه بکار گرفته شود. درست همانند محصولات کابین که توسط بیوتی تراپیست ها بکار گرفته میشوند. در مورد سرم پیلینگ اوردینری نیز این هشدار داده شده است که یا توسط فرد حرفه ای بکار گرفته شود و یا اینکه خود مصرف کننده باید نسبت به نحوه استفاده از آن آموزش ببیند و احتیاطات لازم به آنها گوشزد شود.

سرم پیلینگ چیست؟

زمانی که محصولاتی حاوی 20 درصد و بالاتر باشد عملا جزو محصولات حرفه ای از آن نام می بریم و اگر این محصولات صحیح و با احتیاط استفاده نشود میتواند پوست را تحریک و حتی به آن آسیب بزند. به زبان ساده تر اگر شما جزو افرادی نیستید که پوستشان به اسید عادت کرده پس این سرم را استفاده نکنید و بروید ابتدا سراغ کرم آلفازوم تا به مرور هم پوست شما بتواند اسید ها را تحمل کند و هم اینکه شما به یک مصرف کننده اسید با تجربه تبدیل شوید.

این سرم پیلینگ اوردینری در واقع یک ماسک صورت مایع قرمز رنگ و جذاب است که با قطره چکان بنام سرم عرضه شده است و میتواند پوست شما را عمیقا لایه برداری و پاکسازی کند تا هم عیوب پوستی اصلاح شود و هم پوست درخشان و جوان تر شود. حجم این سرم 30 میلی است و تخمین میزنم برای استفاده 12 هفته ای با فرض استفاده هفته ای یک بار به نظر من کفایت میکند.  اگر شما دو بار در هفته استفاده کنید پس تقریبا 6 الی 8 هفته ای باید تمام حجم آن را مصرف کنید البته این بستگی به این دارد که هر بار شما چند سی سی مصرف کنید.

تبدیل شدن شما به یک استفاده کننده ی اسید با تجربه بسیار برای بهبود زیبایی پوست شما دارای اهمیت است. زمانی که شما بتوانید در روتین های همیشگی خود از یک نوع اسید استفاده کنید نه تنها پوست شما سالم تر و زیباتر خواهد شد بلکه اثر بخشی سری محصولات ضد پیری و ضد لک را همیشه دو برابر و چند برابر افزایش میدهید.  حتی با اینکار پوست صورت شما بهتر پذیرای تسکچر کرم ها، میکاپ و ضد آفتاب شما خواهد بود.

خرید سرم پیلینگ اوردینری

بررسی قدرت اسیدی سرم پیلینگ

طبق اظهار خود اوردینری PH این فرمول تقریباً 3.6 است. اسید گلیکولیک که اولین آلفاهیدروکسی اسید این فرمول است دارای pKa 3.6 است و pKa مهمترین جنبه ای است که در فرمولاسیون با اسیدها باید در نظر گرفته شود. pKa به معنی در دسترس بودن اسید است. هنگامی که pKa نزدیک به pH است، تعادل ایده آلی بین نمک و اسیدیته وجود دارد که اثربخشی اسید را به حداکثر می رساند و تحریک را کاهش می دهد. اعداد pH بالاتر در چنین حالتی نمک را افزایش می دهد که به طور غیر منتظره ای فرمول را حتی بیشتر از حالت اسیدی بودن فرمول تحریک کننده می کند.

اوردینری این توضیح برای برای مصرف کننده داده است که نشان دهد فرمول در پایین ترین حد ممکن تحریک کنندگی قرار دارد و البته که صحیح میگوید. 

به طور خلاصه شاید بهتر باشد بدانید که ما یک فرم اسید آزاد داریم و یک فرم اسید یونیزه شده که یون +H را اهدا میکند. هرچه pKa کمتر باشد، اسید اسیدی تر است و بیشتر دوست دارد یون های +H را اهدا کند. اما مهم‌ترین عاملی که تعیین می‌کند یک اسید چقدر یونیزه می‌شود و از هم می‌پاشد، pH محلولی (فرمول) است که در آن وجود دارد. اتفاقاً وقتی PH برابر با pKa است وضعیت پنجاه پنجاه است و نیمی از اسید در فرم آزاد است و نیمی از آن جدا می شود. ما برای نفوذ به لایه شاخی پوست نیاز به اسید آزاد داریم پس عملا عدد 30 درصد اسید در این سرم واقعا 30 درصد اسید ازاد نیست و چیزی حدود 15 تا 18 است. محاسبات این موارد را دوستانی که شیمی خوانده اند بهتر میدانند اما سایر دوستان نباید گمان کنند این میزان اسید ازاد ملایم است و بی مهابا آن را بر روی پوست بکار بگیرند.

پس نکنه کنکوری این است که هر چقدر PH فرمول پایین تر باشد ما اسید آزاد بیشتری داریم و باید در بکار گرفتن آن روی پوست محتاط تر باشیم چون صورت را می سوزاند. بسته به اینکه پوست شما چقدر مقاوم است می توانید بفهمید که چه PH هایی را تحمل میکنید و تا چه میزان سوزش، خارش و لایه برداری را متوجه می شوید و اینکه آیا پوست شما میتواند آن را تحمل کند. از نظر من پوست اکثر شما بجز افراد دارای پوست حساس، می تواند این فرمول را تحمل کند فقط باید طبق دستورالعمل داده شده استفاده کنید.

راهنمای استفاده از سرم پیلینگ اوردینری

روش استفاده از سرم پیلینگ اوردینری

ابتدا باید صورت را با فیس واش بشورید و اجازه دهی پوست خشک شود و دقت کنید این سرم را روی پوست مرطوب استفاده نکنید پس چند دقیقه صبر کنید تا پوست خشک شود سپس چند قطره از سرم را به طور مساوی روی پوست صورت بمالید. دقت کنید روی ناحیه دور چشم نزنید و روی لب و نزدیک لب ها هم نزنید. این سرم به اندازه کافی روان هست که شما بتوانید در چند ثانیه به خوبی روی پوست صورت پخش کنید و سپس دستان خود را بشورید.

اجازه دهید 8 تا 10 دقیقه روی پوست صورت بماند درست همانند یک ماسک صورت و بعد از هشت تا دقیقه آن را با آب ولرم به خوبی بشورید. پس از آن میتوانید از کرم های ضد لک و ضد چروک و یا مرطوب کننده مناسب استفاده نمایید. اگر روی صورت زخم و صایعه یا خراشیدگی باز دارید مراقب باشید زیرا این اسید به شدت محل زخم را می سوزاند. استفاده از این سرم را شب انجام دهید که بعد آن در خانه می مانید و تا صبح حداقل پوست در آرامش است.

ممکن است شما حتی بعد از شستن سرم از روی پوست باز هم احساس سوزن سوزن شدن را داشته باشید. من شخصا فکر نمیکنم خیلی چیز ناخوشایندی باشد و تحمل میکنم و البته پس از آن از مرطوب کننده یا کرم شب نوتروژینا استفاده میکنم.

مواد موثره و اسیدهای لایه بردار

گلایکولیک اسید که ریز ترین سایز مولکولی را در خانواده آلفا هیدروکسی اسیدها دارد بخش اعظمی از 30% اسید این سرم را تشکیل میدهد. این اسید دارای استاندارد طلایی در جوان سازی، کنترل چربی، درمان آکنه و حتی مواردی مانند پسوریازیس است. پس از این اسید ما شاهد بکار گیری عصاره آلوئه ورا در این فرمول هستیم که احتمالا با مزایای فوق العاده این عصاره بویژه برا پوست های در معرض تحریک و سوختگی آشنا هستید.

سومین ماده ، عصاره ریشه هویج با نام علمی عصاره دائوکاس کاروتا ساتیوا است. معمولا برای تولید این عصاره از هویج پرورش یافته در استان اوکیناوای ژاپن استفاده میشود که سرشار از بتا کاروتن (پیش ساز ویتامین آ ) و رتینول به همراه ویتامین سی و ایی است. من معتقدم اوردینری از عصاره هویج گتهِ فوسَی (Gattefossé) استفاده کرده است اگر شما خلاف من فکر میکنید می توانید به اوردینری ایمیل بزنید که البته آنها طبق پالسی دسیم حقیقت را به کسی نمی گویند.

گتهِ فوسَی یک شرکت قدیمی 140 ساله فرانسوی است که از یک فناوری بنام Fresh Cells برای تولید عصاره های میکروکپسوله میوه ها استفاده میکند که سوسپانسیون های سلولی از سلول های میوه تازه هستند که در یک محیط محافظ جمع آوری شده اند که مواد مغذی، ویتامین ها و عناصر کمیاب آنها را در یک میکروکپسول طبیعی را حفظ می کند. هنگامی که Fresh Cells با پوست تماس پیدا می کند، توسط آنزیم های موجود در اپیدرم تجزیه می شوند و محتویات ارزشمند خود را آزاد می کنند.

2751 نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری

اوردینری به میزان حدود 5 درصد از عصاره ریشه هویج استفاده کرده است دقیقا بعد از گلایکولیک اسید و عصاره آلوئه ورا بیشترین درصد مواد موثره را در این سرم پیلنگ دارا است. دوستانی که فرمولاتور هستند احتمالا بهتر از من به میزان درصد ها دقت دارند و متوجه شده اند که اوردینری دارد نشان میدهد که درصد آب در این فرمول از گلایکولیک اسید بکار رفته کمتر است. البته باید در نظر بگیریم که سدیم هایدروکساید و حتی سایر مواد موثره هم ممکن است دارای آب باشند.

چهارمین ماده موثره سالیسیلیک اسید به میزان 2 درصد و پنجمین ماده موثره لاکتیک اسید است که حدس میزنم کتر از 5 درصد بکار گرفته شده است. برای اینکه سخن به درازا نکشد اگر علاقه دارید بیشتر در مورد اسید سالیسیلیک و لاکتیک اسید بدانید توصیه میکنم روی اسم آنها کلیک کنید و در دایرکتوری خواص آنها را مطالعه کنید.

بجز لاکتیک و گلایکولیک ما در این سرم یک اسید دیگر نیز داریم که عضو خانواده آلفا هیدروکسی اسید ها است بنام تارتاریک اسید که یک آنتی اکسیدان و تثبیت کننده سطح PH فرمول است. این اسید از اسیدهای اصلی در شراب است. گته می شود این اسید در پوست به موادی تجزیه میشود که شبیه به سرامید های درون پوست است.

اسید بعدی سیتریک اسید است که در مراقبت از پوست به عنوان یک آنتی اکسیدان و لایه بردار ملایم و خفیف عمل میکند. این اسید هم عضو خانواده آلفا هیدروکسی اسید ها است و می تواند در فرمولاسیون محصولات همچون سرم پیلینگ به فرایند حذف سلول های مرده و پاکسازی آلودگی های روی پوست کمک کند تا پوستی شاداب و صاف داشته باشیم. این اسید ملایم میتواند بازسازی کراتین و رطوبت پوست را تسریع نماید و همزمان منافذ را کوچک و جوش های سر سیاه را از بین ببرد.

مواد موثره آبرسان و التیام بخش

پانتنول به همراه هیالورونیک اسید به فرم سدیم هیالورونات، دو ماده آبرسان و رطوبت بخش این سرم هستند که با اثر هم افزایی که دارند می توانند احتمال هر گونه انواع تحریک و کم آبی پوست را به شدت کاهش دهند. البته باید توجه داشت که عصاره آلوئه ورا و عصاره هویج هم با دوز بسیار بیشتر در کاهش هر گونه تحریک دخالت دارند.

ماده منحصر به فردی که اوردینری از آن در سرم های لایه بردار اش استفاده میکند فلفل تازمان است. فلفل تازمان محصول شرکت لوکاس مایر است البته اوردینری نگفته است که از لوکاس مایر تایمن کننده این ماده برای آنها است. اما مهم این است که ما میدانیم. فلفل تازمان یا فلفل کوهی عصاره برگ و میوه گیاهی بنام تاسمانیا لانسیولاتا است که بومی استرالیا است. این عصاره برای محافظت و تسکین فوری پوست در معرض تحریکات همچون قرمزی، گز گز، سوزن سوزن شدن و خارش  تولید و عرضه شده است. اوردینری نیز در این سرم پیلینگ حرفه ای دقیقا نیاز به این چینین ماده ای دارد تا مصرف کننده بتواند 10 دقیق این سرم حاوی 30 درصد اسید را روی پوست خود تاب آورده و تحمل کند.

سرم پیلینگ چه کار میکند؟

این سرم یک لایه بردار حرفه ای و مناسب برای روتین های ضد لک و تیرگی پوست صورت است که با استفاده منظم هفته ای دو بار می تواند در مدت زمان یک تا دو ماه نتایج خوبی را به شرط رعایت سایر اجزای روتین ضد لک به شما ارائه دهد. افرادی که از داشتن کومدون سر سیاه و جوش زیر پوستی رنج میبرند از بهترین افراد برای استفاده از این سرم هستند، چون این سرم هم باکتری های مولد را نابود میکند و هم انسداد منافذ را رفع میکند و پوست شما هم از شر جوش ها خلاص میشود هم زیبا و با طراوت میشود.

افرادی که روتین های حرفه ای برای لیفت و کاهش چین و چروک های دینامیک و استاتیک دارند می تواند بجای لایه بردار های روزانه از این سرم کمک بگیرند که ممکن است برای یک دوره نتایج را موفقیت آمیز تر کند. توجه کنید که اگر شما در روتین دارید از لایه بردار و یا رتینول استفاده میکنید حتما قبل خرید این سرم با من در چت آنلاین و یا کامنت های این مقاله ی نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری مشورت کنید. در پایان اینکه واقعیت این است که همه افراد با هر نوع مشکل مانند لک، جوش و چروک می توانند از این سرم بهره ببرند ولی بهتر است قبل خرید با مشورت اقدام به تهیه و استفاده از آن نمایند.

lazy نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری

دکتر شبنم فریدفر

کازمتیک فارماسیت ؛ دکتر داروساز فارغ التحصیل دانشگاه تهران ؛ پاسخگوی سوالات شما در پایین همین مقاله 👇🏻👇🏻👇🏻

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.7/5 - (85 امتیاز)

174 نظر در “نقد و بررسی سرم پیلینگ اوردینری

 1. رویا گفت:

  سلام آیا پیلینگ اوردینری برون ریزی دارد و تا کی ادامه داره؟

  1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

   سلام رویا جان بله ممکن است در بعضی افراد موجب بیرون ریزی شود ولی در مورد سرم پیلینگ کمتر دیده شده و اگر هم رخ بدهد برون ریزی ممکن است از یک تا 4 هفته هم باهاش درگیر باشید و بعدش خوب میشه. با تشکر

 2. بانوی اول گفت:

  سلام خانم دکتر صورت من لک هورمونی داره سرم پیلینگ دارم استفاده میکنم میخواستم برای گرفتن نتیجه بهتر در کنارش چی میتونم استفاده کنم

  1. آرتان آخری گفت:

   سلام برای درمان لک هورمونی بهتر است تحت نظر متخصص پوست باشید چون ممکن است سالها هی دور خودتون بچرخید و نتیجه نگیرید. در هر حال میتونید از آلفا آربوتین اوردینری و یا سرم ویتامین سی گارنیر در کنار سرم پیلینگ استفاده کنید. با تشکر

   1. مریم آزادی گفت:

    سلام مرسی از وقتی ک میزارین🌹
    امکانش هست از نیاسینامید و پیلینگ یک درمیون استفاده کرد
    وبعد از نیاسینامید مشکلی نداره بلافاصله ضدآفتاب بزنیم؟؟

    1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

     سلام مریم جان سرم پیلینگ رو هفته ای دو شب باید زد و هیچ ربطی به سایر محصولات ندارد چون ده دقیقه میزنی و میشوری . نمیدونم منظورت از یک شب درمیون چیه . نیاسینامید رو هر موقع دوست داری میتونید بزنی حتی بعد اینکه سرم پیلینگ رو شستی هم میتونی سرم نیاسینامید بزنید و البته روش مرطوب کننده هم باید بزنید. حتما متن بالا رو بخون. مرسی

 3. صنم گفت:

  سلام خانم دکتر من پوستم مختلط اما بی دلیل جوشای ریز ریز می زنم چیکار کتم

  1. سلام صنم جان خب اگر بی دلیل است پس خودش بی دلیل هم خوب میشه نگران نباشید. در هر حال برای راهنمایی در این مورد به اطلاعات بیشتری از شما نیاز است که توصیه میکنم توی چت سایت پیام بدید در خدمت شما هستیم. با تشکر

   1. صنم گفت:

    خانوم دکتر من حدود ۱ ماه هست که از محصولات پیلینگ اوردینری و الفا استفاده میکنم البته فک نمیکنم بخاطر این باشه

 4. صحرا گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز من 34 سالمه و پوست صورتم مختلطه اما اکثر مواقع که به پوستم دست میزنم چربه گاهی اوقات جوش میزنم و جای جوش رو صورتم مونده فقط از ابرسان اسکن اسکین و ضدافتاب پیکسل رنگی استفاده میکنم روتین خاصی ندارم میخواستم ویتامین سی بخرم که داروخانه بهم گفت چون پوستم مستعد جوش هست نباید استفاده کنم . میخواستم از سایتتون سرم پیلینگ و نیاسینامید اسید تهیه کنم برای بهتر شدن جای جوش ؛ جوشهای سرسیاه ؛ منافذ و جوشهایی که میزنم لطف میکنید برای روتین مراقبت پوستم راهنمایی بفرمایید که نیاز به چه محصولی می باشد که تهیه کنم و از چروک پیشگیری کنم ممنون از توضیحات کاملتون

  1. سلام صحرا جان شما فیس واش آکنه زوم + سرم پیلینگ + سرم نیاسینامید + مرطوب کننده رپلنیش یا مرطوب کننده گریپ فروت تهیه کنید. از ضد آفتاب ات اگر راضی هستی مشکلی نیست فقط صحیح بزنید نه اینکه یک ذره بزنید فکر کنی کافیه. گرچه حرفی که در داروخانه بهت زدن صحیح نیست اما در حال حاضر برای شماویتامین سی ضرورت ندارد و هین محصولات رو استفاده کنید کافی است. سرم پیلینگ رو درست بزنید و تموم شد پیام بدید روتین رو تغییر میدیم. با تشکر

   1. صحرا گفت:

    ممنونم از پاسخگویی کاملتون خانم دکتر لطف میکنید ضدآفتاب هم معرفی کنید هم رنگی و هم بی رنگ لطفا بعد استفاده این ضدافتاب صورتم بعد 1 ساعت چرب میشه و برق میندازه یه ضدافتابی که بعد استفاده رو صورتم مات باشه و برق نندازه میخواستم ضدافتاب بی رنگ ضدچروک ورونیک تهیه کنم اما هر داروخانه ای رفتم موجود نبود.

    1. سلام و تشکر از شما صحرا خانم / فلویئد مخصوص پوست چرب بگیرید ، واقعیت این است که نمی شه تضمین داد فلان ضد آفتاب از فلان برند چیزیه که حتما رو پوست شما خوب بشینه. برای همین ما خیلی توی ضد آفتاب اسم برند نمیبریم. سایت خود ما فقط ضد آفتاب ضد لک سیسپرسا داریم که رضایت زیاد داشته برای همین موجود کردیم. شما که اینقدر ترشح چربی دارید بهتره کرم کنترل چربی فیس دوکس بزنید و جای گرم نمانید. با تشکر

 5. سنا گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر / من لک های جای جوش روی بازو و کتفم دارم ، خیلی اذیتم میکنن ، قبلا هم تجربه ی استفاده ازآداپالن رو داشتم ، ولی مرتب استفاده نکردم و احساس میکنم تاثیرش به اندازه ی پیلینگ اوردینری نباشه . برا همین میخواستم پیلینگ اوردینری استفاده کنم ، میخواستم بدونم صلاح هست بخرم ؟ به طور منظم و در روتین استفاده کنم تاثیرش بعد چند مدت قابل مشاهده هست ؟

  1. سلام سنا جان بله میتونید استفاده کنید و باید حتما یک نفر کمک تون کنه که طبق دستور العملی که نوشتیم استفاده کنید و برای روشم باید کرم مرطوب کننده مانند کرم پیگمازوم بدن بگیری و یک شوینده بدن مناسب مانند صابون شیرین بیان بایو اسکین پلاس. تاثیر بستگی ره عمق فاجعه دارد و ممکن است از یک تا سه ماه به مرور اثرات رو مشاهده کنید. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید