نقد و بررسی ژل های بهداشتی بانوان ژنوبایوتیک

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
ژل های بهداشتی بانوان ژنوبایوتیک
آنچه در این مقاله میخوانیم :

در این مقاله به بررسی و معرفی ژل های بهداشتی بانوان ژنوبایوتیک خواهیم پرداخت ضمن اینکه موضوع تفاوت های ژل های شوینده ناحیه ژنیتال را برای دوشیزگان را با ژل های شوینده زنان متاهل و یائسه بررسی خواهیم کرد. زنان از محصولات بهداشتی متنوعی استفاده میکنند که اغلب بخشی از برنامه تمیز کردن و بهداشت روزانه است. با این حال مطالب علمی و پزشکی کمی داریم که به رابطه بین انجام اقدامات بهداشت شخصی و ناحیه ژنیتال بپردازد. از این منظر استفاده از شوینده های بهداشتی تخصصی زنان (اِنتی واش) برای شستشوی ناحیه تناسلی بیرونی (ولوا) از منظر جهانی مزایای بالقوه ای برای بهداشت زنان و به حداقل رساندن ریسک ابتلا به اختلالات ولوا واژینال و بهبود سلامت جنسی در زنان دارد.

با استناد به راهنماهای بین المللی پاکسازی و شستشوی ملایم و روزانه ولوا یکی از حنبه های مهم بهداشت زنان و سلامت عمومی دستگاه تناسلی است. انتخاب صحیح یک شوینده ملایم هیپوآلرژنیک و با دقت فرموله شده برای شستشوی ولوا که منافع سلامت بخش همچون ضد میکروب بودن و عدم اثرات منفی بر میکروبیوتا ی طبیعی ولوا واژینال داشته باشد، باید توسط هر زن مورد توجه قرار گیرد.

روانشناسی محصولات بهداشتی بانوان

از زمان انفجار محصولات “مراقبت از زنان” در دهه 1920 کمپانی های مراقبت شخصی بحث و گفتگو در مورد محصولات قاعدگی و بهداشت تناسلی بانوان را با شرم و تعبیر و استعاره آغاز کرده اند. ایجاد ترس در زنان مبنی بر اینکه واژن آنها منبع تولید باکتریهای کثیف است برای صنعت محصولات بهداشتی اقتصادی چند میلیارد دلاری را بوجود آورده است. در میان سر و صدای تبلیغاتی و شبه علمی توسط بازاریابان و فروشندگان متاسفانه نیاز های بهداشتی برحق زنان برای ناحیه ژنیتال کنار گذاشته شده و نادیده گرفته می شود چیزی که ما امیدواریم با ایجاد یک ذهنیت علمی صحیح و فرهنگ سازی تغییر کند.

اغلب بسته بندی های محصولات بهداشتی ژنیتال بانوان با کلماتی مانند “تازه” یا “تمیز” عرضه می شوند. ادبیاتی که نشان می دهد واژن باید بدون بود، بدون مو و غیر آزاردهنده باشد. این تفکر برای زمانی که محصولات غیر قانونی برای بهداشت زنان تولید میشده خطرناک بود چون مواد افزودنی که برای رفع این موارد به محصولات اضافه می شد می توانست خطرناک باشد مانند زمانی که به نوار های بهداشتی عطر اضافه می کردند تا بوی طبیعی واژن را بپوشانند.

بسیاری از متخصصین معتقدند عبارت تازه بودن در تبلیغ این محصولات می تواند با سلامت واژن مغایرت داشته و در تضاد باشد. این تضاد به این معنا است که زنان برای دستیابی به واژن آرمانی ممکن است در استفاده از محصولات بهداشتی افراط نموده و به طبیعت واژن خود آسیب بزنند و یا اینکه از محصولاتی غیر تخصصی برای ناحیه ژنیتال خود بهره ببرند که می تواند خطر عفونت و اختلالات پوستی را در آنها افزایش دهد.

طبق تحقیق که روی زنان کانادایی صورت گرفته و بسیاری از آنان به داشتن واژن بدون مو و بدون بوی نامطبوع یا اصطلاحا واژن آرمانی معتقد بوده و برای آن اقدامات بهداشتی لازم را دست کم به صورت نامنظم انجام میدهند. انجام این اقدامات بهداشتی توسط زنان امروزه در اکثر کشورهای توسعه یافته و نیمه توسعه یافته به صورت روزانه انجام می شود و این بدان معناست که زنان خود نیز بر نیاز های برحق بهداشتی خود تاکید داشته و اهمیت می دهند.

از خرید محصولات بهداشتی زنان خجالت نکشید!

بسیاری از زنان هنوز هم با توجه به فرهنگ مردسالارانه ای که پیشینه ای تاریخی دارد از صحبت کردن و حتی خرید محصولات بهداشتی برای واژن خود خجالت میکشند در حالیکه این موضوع نباید در جوامع امروزی با توجه به نیازهای بهداشتی چیز شرم آوری باشد. آگاه سازی زنان و حتی مردان به این موضوع که واژن یک زن منبع تولید باکتری های کثیف و بوی نامطبوع نیست بلکه واژن یک زن یک اندام حیاتی و طبیعی است که همانند سایر نقاط بدن دارای نیاز های بهداشتی ویژه ی خود است می تواند تفکرات سنتی را تغییر دهد. هیچ زنی نباید نسبت به صحبت کردن و یا اقدام به خرید محصولات بهداشتی واژن احساس شرم و ترس بنماید زیرا هیچ گاه تولیدکنندگان محصولات تخصصی بهداشت بانوان به زنان شرم نمی فروشند آنها در واقع یک محصول برای رفع یک نیاز بهداشتی حیاتی را می فروشند پس صحبت کردن در مورد آن باید عاری از هرگونه حس خجالت و شرم باشد.

ناحیه ژنیتال و واژن , ؤل های بهداشتی بانوان

ولوا چیست؟

ولوا ناحیه اطراف دهانه واژن است. شامل لابیا (لبهای داخلی و خارجی واژن) و کلیتوریس است. طبق تعریف انجمن سرطان ایالات متحده  ولوا قسمت خارجی دستگاه تناسلی (ناحیه ژنیتال) زنان است. ولوا شامل دهانه واژن (که گاهی اوقات دهلیز نامیده می شود) ، لب بزرگ (لب های بیرونی) ، لب کوچک (لب داخلی) و کلیتوریس می شود. در اطراف دهانه واژن 2 مجموعه چین خوردگی پوست وجود دارد. مجموعه داخلی لابیا مینورا نامیده می شود که کوچک و بدون مو است. مجموعه بیرونی لب بزرگ نامیده می شود و بزرگتر است و روی سطح خارجی آن مو وجود دارد. ( لابیا در زبان لاتین به معنای لب است)

دو جنبه اصلی در بهداشت ناحیه ژنیتال

برای حفظ سلامت ناحیه داخلی و سطح بیرون واژن، هر زنی باید اطمینان حاصل کند که دو جنبه مهم به صورت متوازن باقی بماند. اول حفظ PH آنها و دوم حفظ تعادل باکتریایی یا همان میکروبیوتا. قبلا توضیح دادم که PH ناحیه ژنیتال که همان ناحیه بیرونی و سطح پوست واژن است و در تماس با لباس و محیط بیرونی است در یک ژن بالغ و دارای عادت ماهیانه چیزی مابین 3.5 تا 4.7 است. طبق این اصل اگر شوینده بانوان کمی اسیدی باشد قطعا بهتر است. چنانچه امروزه می بینم که تولید کنندگان، ژل های شوینده بانوان را با PH نزدیک به همین مقدار PH ناحیه ژنیتال تولید و عرضه میکنند.

اما در ژل های بهداشتی بانوان ژنوبایوتیک دو مدل ژل بهداشتی دوشیزگان و ژل بهداشتی بانوان با PH متغییری از 4 الی 5.5 تولید و عرضه شده است که این بدان معناست که ژل دوشیزگان نیز همانند ژل بانوان برای دختران باکره و دارای عادت ماهیانه مناسب است نه دختر بچه های هنوز به سن بلوغ نرسیده و  این تشخیص مناسب بودن به موضوع PH ارتباط دارد و اصولا هیچ ارتباطی با باکره بودن و نبود فرد مصرف کننده ندارد. توصیه می شود برای کودکان دختر که زیر سن بلوغ هستند ژل های شوینده برای نایحه واژن دارای PH خنثی باشد.

می توان انتظار داشت که pH ولوا بین مقادیر مربوط به پوست (برآورد شده با pH 4.7) و واژن (با pH متوسط ​​3.5) قرار داشته باشد. در حالیکه گزارش ها نشان از رنج متغییری بین 3.8 تا 4.2 در طول چرخه قاعدگی را نشان می دهند. عوامل مختلفی ممکن است بر روی PH ولوا تأثیر بگذارد.

از جمله عوامل درون زا (مانند رطوبت ، تعریق ، ترشحات واژن ، قاعدگی ، آلودگی ادرار و مدفوع ، آناتومیک لبه ها ، ژنتیک و سن فرد) و عوامل برون زا (به عنوان مثال صابون ، مواد شوینده ، محصولات آرایشی ، روان کننده ها و اسپرم کش ها ، انسداد با لباس های تنگ یا نوار بهداشتی ، محصولات اصلاح ، و موبرها). تحقیقات بیانگر این موضوع است که خشک شدن طولانی مدت پوست ولوا به میزان قابل توجهی pH آن را کاهش می دهد.

ژل های بهداشتی بانوان ناحیه ژنیتال ژنوبایوتیک

محیط اسیدی داخل  واژن می تواند توسط عوامل مختلف خارجی مختل شود و باعث افزایش PH به بالاتر از 4.5 شود. عوامل احتمالی شامل ترشحات بدنی مانند خون قاعدگی یا منی کاهش تعداد لاکتوباسیل به دلیل آنتی بیوتیک ها و نوسان سطح هورمون ها در دوران بارداری ، شیردهی یا در نتیجه استفاده از هورمون های جنسی زنانه است. در چنین شرایطی رشد میکروب های ناخواسته در واژن زیاد می شود. این میکروب ها ممکن است از ناحیه اطراف ورودی واژن (به عنوان مثال منطقه مقعدی) منشأ گرفته و به واژن صعود کنند یا ممکن است به عنوان مثال با مقاربت جنسی منتقل شوند. این ممکن است منجر به رشد بیش از حد فلور طبیعی لاکتوباسیل به دلیل وجود این میکروب ها و عفونت واژن شود.

این می تواند به این معنا باشد که رطوبت در ناحیه ژنیتال با بالا بردن PH می تواند محیط مناسبی برای تجمع و تکثیر باکتری های کنترل نشده را فراهم کند که مقدمه ای برای عفونت و بوی نامطبوع باشد. ژل های بانوان بسته به نیازهای پوستی سه دوره سنی در بانوان طراحی میشوند که تفاوت آنها اولا در PH شوینده است و دوم در چند ماده موثره برای دستیابی بهتر به نیاز های پوستی سه دوره سنی است. در ژل های بهداشتی بانوان ژنوبایوتیک نیز این موضوع رعایت شده است.

چرا باید از ژل بانوان استفاده کنیم؟

ولوا در تماس با لباس زیر است معمولا به دلیل نزدیکی به مقعد، باقی مانده های مواد مغذی ناچیزی که از ادرار روی آن می ماند، سلول های مرده ای که در آنجا تشکیل می شوند، انسداد و رطوبت ناشی از آن تبدیل به محیطی برای تکثیر باکتریهای ناخواسته و کنترل نشده می شود. تشکیل آمونیاک و ترکیباتی بنام آمین های آلیفاتیک در این ناحیه و تغییرات اسیدیته و رشد باکتریایی که موجب تولید بوی نامطبوع و احتمالا التهاب می شود نیازمند رسیدگی و اصلاح است. بهترین روش برای تمیز نگه داشتن این ناجیه استفاده از یک شوینده مخصوص ناحیه ژنیتال است که برای اصلاح این موارد تولید و طراحی می شوند. محصولاتی مانند ژل های بهداشتی بانوان ژنوبایوتیک که علاوه بر شستشوی مناسب ولوا و پاکسازی عوامل ناخواسته و آلودگی ها موجب خشکی و تحریک پوست نمیشود و PH ولوا را در حد استاندارد آن حفظ می کند.

 

در سال 2011 ، کالج سلطنتی متخصصان زنان و زایمان (RCOG) تحقیقات گسترده ای را برای ایجاد رهنمودهای مبتنی بر شواهد برای متخصصین زنان عمومی برای بهبود ارزیابی اولیه و مراقبت از اختلالات پوستی ولوا انجام داد. به همین ترتیب کمیته ای از خاورمیانه و آسیای میانه (MECA) نیز تحقیقات گسترده ای را برای تدوین توصیه هایی در مورد بهداشت دستگاه تناسلی زنان انجام دادند. هر دو دستورالعمل پیشنهاد کرده اند که ولوا به صورت روزانه با یک مایع یا ژل شستشوی ملایم و هیپوآلرژنیک تمیز شود.

آیا دوشیزگان به شوینده ناحیه ژنیتال نیاز دارند؟

این تفکر که خانم های باکره که در اینجا دوشیزگان خطاب می شوند نیاز به شوینده مخصوص ناحیه ژنیتال ندارند صحیح نیست. در واقع همه خانم ها به یک شوینده مناسب و غیر صابونی برای ناحیه ژنیتال نیاز دارند. اما ما دو نوع دوشیزه داریم. دسته اول  دوشیزگان دارای عادت ماهیانه هستند و دسته دوم دوشیزگانی هستند هنوز به سن بلوغ نرسیده اند. اولین انتقاد وارده به ژل بهداشتی دوشیزگان ژنوبایوتیک این است که این موضوع را دست کم برای افراد غیر متخصص یا همان مصرف کننده عادی مشخص نکرده و روی محصول ذکر نشده است. البته از دید یک متخصص شیمی کازمتیک این محصول با توجه به مشخصات فنی ذکر شده بر روی لیبل آن یک ژل بهداشتی مناسب برای دوشیزگان دارای عادت ماهیانه است یعنی دخترانی که عادت ماهانه دارند و باکره هستند و هنوز شاهزاده ای با اسب سفید به درب خانه ی آنها مراجعه نکرده است.

ژل بهداشتی دوشیزگان ژنوبایوتیک , ژل های بهداشتی بانوان ژنوبایوتیک

میکروفلور ولوا چگونه است؟

اگر چه دانش در مورد ترکیب میکروبی ناحیه ولوا در مراحل ابتدایی است اما پیش بینی های دقیقی وجود دارد که حفظ نسبت میکروبیوتا در ولوا نقش اساس در سلامت کلی واژن دارد. قبلا هم توضیح داده ام که مطالعات نشان داده اند که فلور طبیعی ولوا شامل میکروب های واژن، مجرای ادرار و روده بزرگ و همچنین میکروب های خاص روی پوست لبه های روی هم افتاده ولوا است. میکروبیوتا ی ولوا در زنان سالم بسیار متنوع است و هیچ واحد کاملا یکسانی برای آن وجود ندارد که ممکن است شامل استافیلوکوک ، میکروکوک ، دیفتروئید ، لاکتوباسیل ، استرپتوکوک ، میله های گرم منفی ، مخمرها و گونه هایی با منشا مدفوع باشد. فلور ولوا ممکن است بر تکثیر عوامل بیماری زای برون زا که باعث عفونت های واژن و مجاری ادراری می شوند نیز تأثیر بگذارد. ترکیب فلور واژن سالم متغییر تر از آن است که تصور می شود و بنابر این تعریف میکروبیوم واژن سالم در مقابل ناسالم پیچیده است در نتیجه تعریف میکروفلور ولوا نیز به همین میزان پیچیده خواهد بود.

بهداشت تناسلی زنان

فاکتورهای زیادی در اجرای روش های بهداشت زنانه نقش دارند از جمله ترجیحات شخصی و حتی تاثیرات فرهنگی و اجتماعی. اگر چه دوش واژینال برای بسیاری از خانم ها معمول بوده و هست اما واقعیت این است که هیچ فواید بهداشتی شناخته شده ای ندارد. دوش های واژینال ممکن است با بر هم زدن فلور طبیعی واژن و ایجاد زمینه های مستعد برای عفونت سیستم ایمنی بدن را تضعیف کنند. قبلا هم تاکید کرده ام که مجرای داخلی واژن یک مجرای خود تمیز شونده است و نیازی نیست که فرد اقدام به شستشوی آن نموده و سلامت خود را به مخاطره بیاندازد.

در مقابل شستشوی ولوا برای جلوگیری از تجمع ترشحات واژن، عرق، ادرار و آلودگی مدفوع برای جلوگیری از بوی نامطبوع بدن بسیار توجیه پذیر و مفید است. اگر شستشو با ژل های بهداشتی بانوان یک مکمل مفید در درمان های پزشکی نیز هست ولی صرفا بای درمان عفونت ها طراحی نشده اند و لازم است در صورتی که فرد دارای عفونت است تحت نظر پزشک اقدام به درمان نماید.

ژل های بهداشتی بانوان که شوینده های ملایم برای ولوا هستند دارای خصوصیات ویژه ای باید باشند. از جمله اینکه ملایم باشند چون پوست ولوا نازک است و براحتی تحریک میشود. خصوصیت دیگر این شوینده ها دارا بودن PH مناسب است که این امر موجب میشود که PH طبیعی ناحیه ولوا حتی برای ساعاتی هم از تعادل خارج نشود که اگر این تعادل بر هم بریزد اثر منفی بر روی تعادل میکروبیوتای طبیعی ولوا خواهد گذاشت که وظیفه محافظت در برابر عفونت را بر عهده دارد.

امروزه تولید کنندگان این شوینده ها علاوه بر تنظیم میزان PH شویند ها متناسب با PH ولوا اقدام به افزودن پروبیوتیک ها به این شوینده می نمایند. این موضوع می تواند میکروبیوتای طبیعی ولوا را به صورت بهتری حمایت نماید تا علاوه بر تقویت سد دفاعی ولوا در مقابل عفونت از بروز اختلالات پوستی نیز پیشگیری شود.

مواد موثره ژل های بهداشتی بانوان ژنوبایوتیک

ژل بهداشتی دوشیزگان ژنوبایوتیک : اولین ماده موثره در این ژل گواوا (Psidium guajava) است یک گیاه فیتوتراپیک است که در طب عامیانه استفاده می شود و گمان می رود دارای اجزای موثری برای درمان و مدیریت بیماری های مختلف باشد. بر اساس یافته های موجود در تحقیقات بر روی برگ های گیاه گواوا دیده شده که عصاره این برگ ها دارای توانایی آنتی میکروبیال و آنتی باکتریال طبیعی برای مقابله با عفونت و یا بیماری ناشی از دو گونه باکتری استافیلوکوکوس اورئوس و باسیلوس سرئوس است. استافیلوکوکوس اورئوس البته که یک باکتری است که جزوی از میکروبیوتای بدن است و روی پوست نیز مشاهده میشود اما زمانی که تعادل باکتریای میکروبیوتا بر هم بخورد فعالیت این باکتری بر روی پوست می تواند ایجاد عفونت نماید.

وجود طیف گسترده ای از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها در گواوا ممکن است برای پوست شما معجزه کنند. آنتی اکسیدان های موجود در گواوا از پوست در برابر آسیب محافظت می کنند، که می تواند روند پیری آن را به تاخیر بیاندازد و از چروک شدن آن جلوگیری کند. برگهای گواوا حاوی ترکیبات پلی فنولیک و سایر ترکیبات شیمیایی متعددی است که نشان داده شده است که دارای اثرات مختلف دارویی از جمله فعالیت های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی برای ناحیه ژنیتال است.

نتیجه به دست آمده در مطالعه ای نشان داده که عصاره برگ P. guajava دارای فعالیت ضد میکروبی در برابر باکتری هایی است که معمولاً باعث زخم جراحی و سایر عفونت های بافت نرم پوست می شوند. علاوه بر این عصاره برگ گواوا حتی در صورت استفاده مستقیم بر روی پوست به درمان آکنه کمک می کند.

دومین ماده موثره ژل بهداشتی دوشیزگان پیروکتون الامین است که با نام تجاری اکتوپیروکس شناخته می شود یک ماده موثره ضد قارچ و ضد میکروب است که در این ژل بهداشتی استفاده شده است. پیروکتون الامین را به دلیل مهار مهار قارچ مولد شوره بیشتر در شامپوهای ضد شوره دیده ایم اما این ماده در محصولات کازمتیک گوناگون به عنوان یک ماده ضد قارچ و ضد میکروب برای بهبود عفونت های قارچی استفاده میشود. پیروکتون الامین بر روی پوست اثر ملایمی دارد و به رفع خارش و پوسته ریزی کمک میکند.

خواص پری بایوتیک برای پوست ناحیه ژنیتال

پری بیوتیک ها به عنوان نوعی فیبر به نام الیگوساکاریدها شناخته می شوند که به اتصال و تغذیه فلور پوست کمک می کنند. این کمپلکس گروهی از ترکیبات شیمیایی مختلف است که در طبیعت یافت می شوند ، از جمله فروکتو و گلوکو – الیگوساکاریدها و همچنین اینولین. هنگامی که این ترکیبات به پوست منتقل می شوند باکتری های سالم (با تغذیه و تکثیر) می توانند باکتری های ناسالم را تحت فشار قرار دهند که به نوبه خود کمی سیستم ایمنی بدن شما را تحریک می کند تا مراقب و هوشیار بماند تا سد دفاعی پوست را تقویت نموده و عملکردهای محافظتی پوست تقویت شود. به زبان ساده تر این ترکیبات پلی ساکاریدی مانند مکمل غذایی برای تغذیه فلور پوست و میکروارگانیسم های مفید یا همان پروبیوتیک های موجود و ساکن بر روی پوست عمل می کنند.

کمپلکس پره بایو دیفنس در ژل بهداشتی دوشیزگان ژنوبایوتیک و البته در هر دو نوع ژل بهداشتی بانوان دیگر این برند کمپلکسی است که برای حمایت از سویه های باکتریایی مفید موجود بر روی پوست طراحی شده است که شامل طیف وسیعی از پلی ساکاریدهایی است که به دقت انتخاب شده اند و در یک ماتریکس سلولزی انکپسوله شده اند. این کمپلکس پری بایوتیک به عنوان یک عامل آرامش بخش، تسکین دهنده و مرطوب کننده عمل میکند.

عصاره بابونه و بید سفید

ژل بهداشتی دوشیزگان ژنوبایوتیک حاوی عصاره گیاهی بنام بید سفید است. ماده ای که در شرایط اسیدی ولوا پایدار است و به سالیسیلیک اسید تبدیل می شود و دقیقا رفتار و اثر سالیسیلیک اسید را تقلید میکند. این عصاره فواید تسکین بخشی برای پوست دارد. عصاره بابونه نیز در این ژل بهداشتی وجود دارد که شامل ترکیبات فنلی ، در درجه اول فلاونوئیدهای آپی ژنین ، کوئرستین ، پاتولتین ، لوتئولین و گلوکوزیدهای آنهاست که همگی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. بابونه برای پوست اثر تسکین دهندگی و ضد میکروبی قوی دارد.

اسید های آمینه ضروری برای پوست

کمپلکس اسیدهای آمینه مجموعه ای از آمینو اسیدهای ضروری با خواص عالی در ژل بهداشتی دوشیزگان ژنوبایوتیک برای مراقبت از پوست است که دارای خاصیت مرطوب کنندگی، تقویت کنندگی و ترمیم آسیب های سطحی است. اگر چه این کمپلکس از اساس برای مراقبت از مو ساخته شده ولی برای پوست نیز دارای خواص بسیار مفیدی است. بخصوص برای پوست ناحیه ژنیتال در هنگام شستشو با ژل بهداشتی بانوان می تواند از تحریک پوست و آسیب ناشی از سورفکتانت ها به پوست جلوگیری کند.

خواص آلوئه ورا برای پوست ناحیه ژنیتال

آلوئه ورا نیازی به معرفی ندارد. خاصیت مرطوب کنندگی عصاره آلوئه ورا به رفع هرگونه خشکی یا التهاب کمک می کند و بلافاصله پوست تسکین می یابد. علاوه بر این خواص ضد قارچی ، ضد میکروبی و ضد عفونی کننده این گیاه می تواند به جلوگیری از رشد بیش از حد هر گونه قارچ یا باکتری عامل ایجاد کننده عفونت کمک کند. آلوئه ورا به عنوان ماده موثره شاخص در این ژل بهداشتی دوشیزگان ژنوبایوتیک گزینه ای عالی برای بهبودی انواع اختلالات پوستی در ناحیه ولوا است. آلوئه ورا قادر است طیف وسیعی از مشکلات پوست ناحیه ولوا را بهبود و التیام دهد بدون اینکه هیچ گونه عارضه جانبی داشته باشد.

تفاوت های ژل های بهداشتی بانوان ژنوبایوتیک

ژل دوشیزگان از نظر شویندگی دارای سیستم ملام تری نسبت به ژل بانوان یائسه و به همان میزان می توان گفت ژل بانوان یائسه نیز از ژل بانوان متاهل ملایم تر است. ژل دوشیزگان و ژل بانوان برای التیام بخشی و رطوبت رسانی دارای مقادیر قابل توجه تری از گلسیرین و پانتنول است. عصاره برگ گواوا فقط در ژل دوشیزگان استفاده شده است. پیروکتون الامین در هر نوع ژل وجود دارد. سیستم پری بایوتیک در هر سه نوع ژل وجو دارد. عصاره های بابونه و بید سفید نیز در هر سه نوع ژل مورد استفاده قرار گرفته است.

لاکتیک اسید و آلوئه ورا نیز در هر سه نوع ژل برای سلامت بخشی، جوان سازی، آبرسانی و اثر آنتی میکروبی شان وجود دارند. کمپلکس آمینو اسیدهای ضروری برای تقویت NMF پوست نیز در هر سه نوع ژل بانوان در نظر گرفته شده است. اسید لاکتیک و به خصوص سدیم لاکتات که نمک لاکتیک اسید است که ( از تخمیر قندهای موجود در داخل واژن نیز تولید میشود ) در فرمول هر سه ژل بانوان در اینجا نقش برجسته ای در تنظیم PH و آبرسانی به پوست دارند. سدیم لاکتات در اینجا برای حفظ و بازیابی سطح PH طبیعی در ولوا استفاده شده است. استفاده از سدیم لاکتات که  برای اسیدی شدن محیط ولوا از رشد باکتری هایی که به طور معمول در واژن یافت می شوند پشتیبانی می کند در حالی که تأثیر منفی بر رشد میکروب های بیماری زا دارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که از سدیم لاکتات برای جلوگیری از عفونت های واژن در زنان مستعد چنین شرایطی استفاده شده است.

ژل بهداشتی بانوان ناحیه ژنیتال

در ژل بانوان یائسه ما شاهد چند تفاوت هستیم. اولین آن PH است که حدود 6 الی 6.5 در نظر گرفته شده است. این عمدتا به دلیل میزان PH واژن این بانوان است که در دوران یائسگی از میزان 4.5 بسیار بالاتر میرود. عدم وجود باکتری هایی مانند لاکتوباسیلوس در واژن زنان یائسه که به عنوان تولید کننده بیولوژیکی لاکتیک اسید برای اسیدی بودن واژن عمل می کنند علت اصلی این میزان PH است. در این ژل بانوان یائسه ژنوبایوتیک ما شاهد خود لاکتوباسیلوس نیز هستیم که برای تقویت تولید طبیعی و بیولوژیکی لاکتیک اسید در ناحیه ژنیتال زنان یائسه به ژل اضافه شده است. لاکتوباسیلوس نیز در PH حدود 6 تا 6.5 بهترین شرایط برای تکثیر و رشد را خواهد داشت.

در ژل بانوان یائسه همچنین عصاره تمشک وحشی را می بینیم که در زبان انگلیسی با نام raspberry شناخته می شود. تحقیقات انجام شده توسط دو شرکت بیوتکنولوژی نشان داده است که عصاره گیاه تمشک وحشی در تقویت آبرسانی به پوست و محافظت از سلولها در برابر از دست دادن بیش از حد آب موثر است. به این معنی که می تواند پتانسیلی برای مراقبت از پوست و برنامه های ضد پیری داشته باشد. آنتی اکسیدان ها و اسید الاژیک موجود در تمشک وحشی می توانند پوست را سالم نگه داشته و آن را جوان کنند. تمشک برای درمان التهاب و قرمزی که به لطف آنتی اکسیدان بودن و خواص ضد التهاب آن معمولاً در پوست حساس ایجاد می شود بسیار مناسب است.

آخرین ماده موثره ای که فقط در ژل بانوان یائسه مشاهده می شود عصاره سنتلا آسیاتیکا یا در فارسی گیاه  آب قاشقی است که در کازمتیک عموما آن را سنتلا خطاب میکنیم. عصاره سنتلا به دلیل توانایی ذاتی در حفاظت از بافت  و سلول های پوستی در مقابل تخریب دارای فواید ضد پیر پوستی زیادی است و این عصاره می تواند در محصولات کازمتیک به طور بالقوه ای موجب جوان شدن ظاهر پوست شود. استفاده موضعی این عصاره باعث بهبود رطوبت و تسکین پوست میشود. سنتلا ماده ی فوق العاده ای برای از بین بردن خشکی پوست است که همزمان می تواند ظاهری جوان نیز برای آن فراهم کند.

لطفا تجربیات خودتون رو از محصولات بهداشت بانوان و همچنین در مورد ژل های بانوان با ما در کامنت ها به اشتراک بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.7/5 - (21 امتیاز)

6 نظر در “نقد و بررسی ژل های بهداشتی بانوان ژنوبایوتیک

 1. دکتر سمرامیس گفت:

  سلام، جزو محصولات ایرانی هست که منو راضی نگه داشته

 2. مریم امیری گفت:

  ژل بانوانش عالیه خیلی خوشبوئه و واسه کسایی که حساسن خوبه

 3. اسما گفت:

  سلام من لوپوس دارم كورتون استفاده ميكنم هميشه از مشكل كانديدا رنج ميبرم با اينكه خيلي بهداشت رو رعايت ميكنم يك مدت از ژل شستشوي كاميلين استفاده كردم خيلي بهتر شدم اما ديگه اين ژل توليد نميشه ، ژل شستشوي بايو ژينيك كدام مدلش براي من مفيد هست كه تهيه كنم ؟ ممنون

  1. دکتر سمرامیس گفت:

   سلام عزیزم، اول توضیح بدید ک جزو کدوم دسته هستی.

   1. دوشیزه گفت:

    باسلام برای دوشیزگان یائسه کدام مناسبتر است؟

    1. دکتر شبنم فریدفر گفت:

     سلام عزیزم اصولا دوشیزه بودن در ژل ها مهم نیست بلکه داشتن و نداشتن عادت ماهانه مهم است. پس سعی کنید از ژل های بانوان که مخصوص خانم های یائسه است استفاده نمایید. مرسی از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید