نقد و بررسی کرم های ضد جوش ژیناژن

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک | دانشگاه تهران
کرم های ضد جوش ژیناژن
آنچه در این مقاله میخوانیم :

قبل از اینکه به نقد و بررسی کرم های ضد جوش ژیناژن بپردازیم در ابتدا معرفی کوتاهی از برند ژیناژن داشته باشیم. ژیناژن نام تجاری متعلق به شرکت کیمیا ژن ایرسا است که در سال 98 عملا وارد بازار شده است. با توجه به متن معرفی برند که در وب سایت آن منتشر شده که البته خیلی ناقص و مبهم است به نظر میرسد که از مواد اولیه و فرمولاسیون های شرکت های انگلیسی معتبری مانند کرودا استفاده میکنند. کرم های ضد جوش ژیناژن  در لابراتوار آرایشی و بهداشتی آذر زیبافر به عنوان  (contract manufacturer) در تبریز تولید و بسته بندی می شود.

نکته مثبتی که در نگاه اول در محصولات ژیناژن دیده می شود جذابیت طراحی پکیجینگ یا همان بسته بندی محصولات آن است. این جذابیت در طراحی بسته بندی در کنار فرمول هایی که به نظر روی کاغذ خوب هستند می تواند چشم انداز روشنی برای این برند به همراه داشته باشد.

لیست مواد موثره

مواد موثره شاخص برای اثرات پیشگیرانه و کمک درمان آکنه در کرم های ضد جوش ژیناژن شامل نیاسینامید ، آزلائیک اسید ، سالیسیلیک اسید و زینک گلوکونات هستند. کرم های ضد جوش ژیناژن در دو نوع بی رنگ و رنگی تولید شده است. علاوه بر رنگ تنها یک تفاوت در فرمولاسیون این کرم ها دیده می شود آن هم به نظر یک توجیه کاملا علمی بر اساس نیاز پوست مصرف کننده است. در کرم های رنگی که بژ روشن و بژ طبیعی و خوش رنگ هستند از ویتامین سی استفاده شده و در کرم بی رنگ بجای ویتامین سی از فرم طبیعی ویتامین آ (رتینول) استفاده شده است.

تفاوت کرم رنگی با بی رنگ

نظر شخصی من این است که فرمولاتور احتمالا انگلیسی تبار این فرمول ها تخمین صحیحی زده است مبنی بر اینکه افرادی که تمایل به مصرف کرم ضد جوش رنگی دارند قاعدتا باید روی پوست صورت مقادیر و حجم بیشتری ضایعات آکنه شامل لک جای جوش و قرمزی دارند و می خواهند در طول روز از کاور این کرم بهره ببرند. پس حضور ویتامین سی به عنوان یک محافظت آنتی اکسیدانی در مقابل نور روز، در این فرمول همزمان با نیاسینامید و آزلائیک اسید اثرات هم افزایی برای کاهش لک و کلاژن سازی برای ترمیم پوست ایجاد خواهد کرد.

ویتامین سی به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در کرم های رنگی ژیناژن می تواند به محافظت از پوست در مقابل اثرات مخرب نور آفتاب پرداخته و با مهار آنزیم تیروزیناز نیز پوست را روشن تر و بافت آن را با کلاژن سازی بازسازی کند. این موضوع کاملا برای پوست افرادی که از نظر آکنه و ضایعات در وضعیت وخیم تر و شدیدتری هستند می تواند حیاتی و مفید باشد.

تست رنگ کرم ضد جوش رنگی ژیناژن

اما در کرم بی رنگ ما بجای ویتامین سی، رتینول را می بینیم. به نظر میرسد که کرم ضد جوش بی رنگ ژیناژن می تواند برای افرادی که از نظر لک ناشی از جای جوش و اسکار در وضعیت متوسط و شدیدتری هستند عملکرد بهتری را ارائه نماید. این افراد در کرم خود معمولا نیاز به رنگ ندارند که بخواهند پوششی برای کاور نمودن لک ها ایجاد کنند و تمرکز آنها روی درمان و بازسازی سریع تر پوست است. در صورت لزوم این افراد براحتی میتوانند از کاور یک ضد آفتاب رنگی روی این کرم بهره بگیرند.  البته این یک تئوری است و دلیل نمی شود که افراد دارای لک و ضایعات خفیف تری اند نمی توانند از کرم بی رنگ استفاده کنند، بلکه اتفاقا کرم بی رنگ ضد جوش برای همه افراد فارغ از هر سطح از لک جای جوش و آکنه که علاقه ای به استفاده از کرم رنگی ندارند مناسب است.

رتینول در کرم های ضد جوش ژیناژن

رتینول یا همان فرم طبیعی ویتامین آ کوچکترین و خالص ترین مولکول خانواده ویتامین آ است در کرم ضد جوش بی رنگ ژیناژن بکار گرفته شده است. این ماده در محصولات کازمتیک بدون نیاز به نسخه دارای محدودیت 2 درصد است. رتینول بعد از استرهایش مانند رتینیل پالمیتات دارای کمترین میزان تحریک پوست در بین خانواده ویتامین آ ها است و عموما به صورت لیپوزمال تهیه می شود تا هم پایدار بماند و هم به تدریج وارد پوست شده و تحریک را به حداقل برساند. البته تکنولوژی جدید میکرونیزه هم هست که اجازه می دهد رتینول به میزان کم روی پوست قرار گیرد که تحریک کمتری را ایجاد کند.

لازم به ذکر است ژینان هیچ توضیحی در این مورد نداده و حتی در قسمت ترکیبات هم فقط نوشته ویتامین آ و دقیق نوع آن را مشخص نکرده است و حتی در قسمت مواد موثره شاخص کرم هم اشاره ای به رتینول یا خانواده ویتامین آ نداشته و انگار اصلا قابل اهمیت نیست. در هر حال ما فرض میکنیم که رتینول باشد و اگر هم رتینول باشد آنقدر درصد آن کم است که عملا قابل اغماض است.

رتینول پادشاه تمامی مواد موثره ی ضد پیر پوستی جهان است. این ماده یک آنتی اکسیدان و یک ماده مهم در ارتباطات سلولی هستند. این یعنی زمانی که رتینول جذب پوست می شود به سلول های پوست آلارم می دهد که نرخ تولید سلول های جدید سالمتر و جوان تری را افزایش دهند. رتینول کار خود را در لایه های عمیق انجام می دهد بر خلاف سالیسیلیک اسید و آزلائیک اسید که روی لایه های بیرونی کار میکنند. وجود رتینول در کرم های ضد جوش امیدها برای درمان آکنه و ضایعات آن را دو چندان می کند اگر واقعا رتینول باشد.

توصیه میکنم افرادی که کرم بی رنگ را استفاده میکنند بدون ضد آفتاب از منزل بیرون نروند چون پوست آنها همزمان با ریسک تشدید آکنه در تماس با نور خورشید، به دلیل در حال بازسازی بودن سلولی ، دارای سد دفاعی ضعیف تری است پس بدون ضد آفتاب بیرون رفتن می تواند تشدید لک و آکنه را به شدت به دنبال داشته باشد. در واقع باید بدانیم که زمانی که شما تحت درمان آکنه هستید پوست شما به آفتاب حساس است و نسبت به پوست افراد عادی بهتر لک میشود و بهتر است بدانید فرقی نمیکند که محصولات درمانی شما کدام نوع و مدل و برند خاص باشد.

های ضد جوش ژیناژن نقد و بررسی کرم های ضد جوش ژیناژن

 

نیاسینامید در ضد جوش های ژیناژن

اولین ماده موثره موجود در این کرم های ضد جوش ژیناژن نیاسینامید است. این ماده در پوست های چرب و مختلط و آکنه ای به متعادل سازی ترشح چربی کمک میکند. این موضوع در نهایت منجر به کاهش سایز منافذ پوست می شود. نیاسینامید برا یاین پوست ها یک آنتی اکسیدان، ضد باکتری و ضد التهاب مناسب است. این ماده علاوه بر کنترل و کاهش ترشح سبوم به کاهش تولید ملانین نیز کمک میکند در نتیجه به کاهش و رفع لک ناشی از جوش کمک زیادی خواهد کرد. نیاسینامید به این دلایل است که امرزه برای درمان آکنه و حتی برای روزاسه نیز به طور گسترده ای استفاده می شود. عملکرد ضد پیر پوستی آن و تحریک پوست برای ساخت سرامیدها و تقویت لایه اپیدرمی از دیگر مزایای این ماده برای پوست های آکنه ای و البته انواع پوست است.

آزلائیک اسید و سالیسیلیک اسید

آزلائیک اسید دومین ماده موثره این کرم های ضد جوش است که اعتقاد بر این است که قوی ترین ماده کراتولیتیک است. سالیسیلیک اسید موجود در این کرم ها نیز یک ماده کراتولیتیک ملایم است. این دو ماده در پوست های چرب و آکنه ای موجب لایه برداری و رفع ضایعات آکنه می شود. این اسیدها به پاکسازی چربی از درون منافذ پوست مشهور هستند و عملکرد هر دوی آنها تقریبا مشابه هم است. این دو اسید همزمان با رفع انسداد منافذ توسط سلول های مرده و کراتین موجب پاکسازی جوش های کومدونال و زیر پوستی می شوند.

به زبان علمی تر این دو ماده در این کرم های ضد جوش ژیناژن عوامل کومدولیتیک هستند یعنی ضد کومدون ها رفع آکنه های کومدونال (جوش سر سیاه و سر سفید) هستند و برای رفع آکنه های التهابی نیز بسیار مناسب هستند.

سالیسیلیک اسید در استفاده موضعی روی پوست با کاهش تورم و قرمزی و رفع انسداد منافذ پوستی به کاهش جوش و درمان آن کمک میکند. این دقیقا کاری است که آزلائیک اسید نیز انجام میدهد. آزلائیک اسید به صورت موضعی برای درمان آکنه های خفیف تا متوسط استفاده می شود. آزلائیک اسید التهاب پوست و همچنین جمعیت باکتریهای مولد آکنه را کاهش میدهد. از این اسید برای کاهش لک در افراد با پوست تیره و پوست دارای لک ناشی از جوش که رنگ قرمز و رو به قهوه ای دارند استفاده می شود.

سدیم لاکتات در ضد جوش ژیناژن

سدیم لاکتات نیز در ایم کرمها وجود دارد. سدیم لاکتات در اینجا علاوه بر خاصیت کراتولیتیکی که دارد یک آبرسان قوی و تنظیم کننده اسیدیته پوست و خود محصول است. سدیم لاکتات جزو فاکتورهای رطوبت دهنده طبیعی پوست است که می تواند علاوه بر آبرسانی و نگه داشتن رطوبت درون پوست از رشد باکتریهای مخرب روی پوست جلوگیری کند.

زینک گلوکونات در ضد جوش ژیناژن

زینک گلوکونات ماده موثره ی ضد آکنه ی موجود در این کرم های ضد جوش ژیناژن است که در کنار نیاسینامید یکی از درمان های جایگزین برای درمان آکنه در کاهش عوارض احتمالی آنتی بیوتیک ها است. چون دیده یم شود که باکتری های مولد آکنه مقاوت خود در برابر آنتی بیوتیک ها را به مرور افزایش می دهند.  نحوه عمکرد زینک موضعی روی پوست آکنه به این شکل است که التهاب پوست آکنه را التیام میدهد و موجب کاهش آکنه های ناشی از باکتری p.acne می شود. زینک می تواند تولید سبوم که توسط هورمون های آندروژنیک تخمدان انجام می شود را سرکوب کند. این موضوع برای کنترل چربی با نیاسینامید اثر هم افزایی خواهد داشت.

از کرم های ضد جوش ژیناژن دو بار در روز استفاده کنید و هر بار باید دقیقا بعد از شستشوی صورت با فیس واش مناسب پوست آکنه ای استفاه کنید. از هر نظر که بخواهیم به قضاوت این کرم بنشینیم باید اعتراف کرد این کرم احتمالا می تواند یک کرم قدرتمند با مواد کاملا شناخته شده و کلاسیک برای بهبود آکنه و کنترل چربی پوست باشد. به طور خلاصه می توان مزایای استفاده از این کرم ژیناژن را موارد زیر دانست:

 • کاهش التهاب که اساس تشکیل آکنه است.
 • کاهش قرمزی ناشی از آکنه
 • کمک به بازسازی سلولی و تولید کلاژن و جوانسازی
 • کمک به کنترل چربی و نهایتا کاهش سایز منافذ
 • کمک به ترمیم بافت پوست آسیب دیده ناشی ضایعات آکنه
 • کمک به آبرسانی پوست
 • کمک به رفع باکتری های مولد آکنه
 • جلوگیری از تجمع سلول های مرده روی پوست و رفع انسداد منافذ

بارها تاکید کرده ام و مجددا تکرار می کنم که افرادی که تحت درمان برای بهبود آکنه و لک هستند فارغ از اینکه روتین مراقبت از پوست و داروهای تجویزی توسط پزشک آنها چی هست و چی نیست باید مصرف محصولات ضد آفتاب را در طول روز در فضای بیرون از خانه به شدت جدی گرفته و فراموش نکنند. این کرم را دور لب و نزدیک مخاط بینی و دور چشم نزنید و بعد هر باز استفاده دستان خود را با آب صابون بشورید.

کرم ضد جوش ژیناژن

ترکیبات کرم ضد جوش بی رنگ ژیناژن

کاپریلیک/ کاپریک تریگلیسیرید، سیلیکا سیلیلات، ستیل الکل، بیزوکس، نیاسینامید، ستئارات 20، پروپیلن گلایکول، سالیسیلیک اسید، سدیم لاکتات، سیکلوپنتاسیلیوکسان، ویتامین آ، کربومر، لورت-7، آزلائیک اسید، زینک گلوکونات، گلیسرول مونو استئارات، بیس-پی ئی جی / پی پی جی – 14 / 14 دایمتیکون، فنوکسی اتانول، آب دیونیزه

ترکیبات کرم ضد جوش رنگی ژیناژن

کاپریلیک/ کاپریک تریگلیسیرید، سیلیکا سیلیلات، دایمتیکون کراس پلیمر، ستیل الکل، نیاسینامید، پروپیلن گلایکول، سالیسیلیک اسید، سدیم لاکتات، سیکلوپنتاسیلیوکسان، ویتامین سی، کربومر، لورت-7، آزلائیک اسید، زینک گلوکونات، گلیسرول مونو استئارات، گلیسیرین، بیس-پی ئی جی / پی پی جی – 14 / 14 دایمتیکون، تیتانیوم دی اکساید، اکسید آهن مشکی، اکسید آهن قرمز، اکسید آهن زرد، فنوکسی اتانول، آب دیونیزه

می توانید سوالات و تجربه خود را در کامنت های زیر این مقاله مطرح بفرمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید:

4.6/5 - (61 امتیاز)

138 نظر در “نقد و بررسی کرم های ضد جوش ژیناژن

 1. Zahra گفت:

  سلام روزتون بخیر ببخشید من میخوام ضد جوش رنگی ژیناژن رو بخرم فقط سوالی که دارم اینه که این کرم حاوی لایه برداره من این کرم رو بیرون از خونه توی آفتاب استفاده کنم یااینها باعث لک و این چیزا نمیشه؟

  1. سلام زهرا جان شما در هر حالتی اگر از خونه بیرون میرید باید روی این کرم، ضد آفتاب بزنید. با تشکر

 2. سوما گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید ببخشید من کرم ضد جوش ژینا ژن استفاده کردم ولی جوش هام بزرگ تر شدن به نظرتون چیکار کنم؟

 3. فائزه گفت:

  سلام مجدد خانم دکتر به نظر شما باشرایطی که گفتم کرم ضد آفتاب لافارر و آبرسان فیس دوکس خوبه تهیه کنم ضد آفتاب بی رنگ باشه بهتره یا رنگی برای پوست جوش دار؟ ممنون میشم اگه جواب بدین

 4. فائزه گفت:

  سلام وقتتون بخیر 16 سالمه من به تجویز پزشک دو هفته است که کرم بی رنگ ژیناژن رو استفاده میکنم و فقط روی جوش میزنم ولی هنوز اکنه ها هستن و وقتی صورتم رو با صابون میشورم صورتم پوسته پوسته میشه قبل از ژیناژن کرم آزلادرم استفاده میکردم ولی چون حساست داشتم جوشام قرمز و بزرگ شدن و وقتی ژیناژن استفاده کردم بهترن الان و قرص راکوتان هم استفاده میکنم ولی بازم اون نتیجه که من میخواستم نیست به نظر شما باید صبر کنم؟ تجویز شما چیه؟ ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. سلام فائزه جان کار درست این است که شما که رواکوتان مصرف میکنید برای همه چیز با پزشک متخصص حودت مشورت کنی. مثلا در مورد نحوه اسافاده از اون کرم ژیناژن که الان داری استفاده میکنی خب من با پزشک شما هم نظر نیستم. یا در مورد صابونی که برای شستن استفاده میکنی من نمیدونم چیه و اطاعاتی هم در مورد آبرسان شما نداریم. برند این محصولات و نحوه استفاده از اونا خودشون میتونن در روند درمان اثر بسیر زیادی داشته باشند. با تشکر از شما

 5. سحر هستم گفت:

  سلام من یه مقدارلک روصورتم بودرفتم کرم ضدلک ژیناژن خریدم اما برای کل صورتم میزنم الان چندروزی هس صورتم ریخته بیرون خیلی پوستم خارش داره آیا مال همین کرم ضدلک هس یانه اگه میشه راهنمایی کنید لطفا

  1. سلام سحر عزیز احتراما بنده هیچ مطالعه و تجربه ای از کرم ضد لک این برند ندارم. در هر حال وقتی بیرون ریزی دارید بهتره استفاده از کرم ضد لک را قطع کنید و بذارید جوش ها خوب بشه و بعدا یک بار دیگه تست کنید. با تشکر

 6. مهدیس گفت:

  سلام خسته نباشید خانوم دکتر کرم ژیناژن بی رنگ گرفتم برای جوش و جای جوش ولی الان دو روزه که میزنم جوشام بیشتر شده البته تایم عادت ماهانه ام هست امکان داره برای اون باشه و اینکه باید به صورت نقطه ای فقط روی جایی که جوش داره زد یا میشه کلا به همه ی صورت زد؟

  1. سلام مهدیس جان صبور باشید و ادامه دهید ممکن است دو هفته هم هی بیرون ریزی جوش داشته باشید و بعد خوب میشه . باید به کل صورت بزنید نه فقط روی جوش. با تشکر از شما

   1. سوما گفت:

    سلام خانم دکتر خسته نباشید ببخشید من چند روزی است که از کرم ضد جوش ژیناژن رنگی استفاده میکنم ولی جوش هام نسبت به قبل خیلی بزرگتر شدن به نظرتون استفاده از آن را قطع کنم یا بازم ادامه دهم؟

    1. سلام سوما جان ادامه بده حتی تا دو هفته هم ممکنه بریزه بیرون و به مرور خودش خوب یمشه و پوست نرمال میشه. اگر نشد باید درمان جدی تری به شما داده شود. با تشکر

 7. رازین گفت:

  سلام من یک بار از کرم ژیناژن intense anti spot night cream
  روی جوشام استفاده کردم ولی بعد جای جوشام پر از لکه های قرمز رو صورتم شد الان سه روز که قرمزیا نرفته . یعنی به این کرم حساسیت دارم ؟ چیکار کنم خوب بشه خیلی بد شده صورتم لکه لکه قرمز داره

  1. سلام شاید خیلی زیاد زدید و یا طبق دستورش نزدید. در هر حال اگر درست میزنید و روش آبرسان هم میزنید ولی بعد چند روز بازم جاش قرمزه بهتره بروید سراغ درمان دیگر . البته شما از ر نظر باید چک شوید حتی سایر محصولات که بفهمیم مشکل اصلی کجاست. با تشکر

 8. کاربر سایت گفت:

  سلام
  جای جوش فرو رفته سطحی با کرم ضد جوش بی رنگ ژیناژن خوب میشه؟
  یه سوال دیگه،حذف لک جوش با این کرم بعد چه مدت نتیجه میده؟

  1. سلام نقطه عزیزم جای فرورفته جوش یا نمیره و یا به سختی میره. البته تقریبا با این کرم های ضد جوش هیچ شانسی برای بهبودی جای جوش فرو رفته ندارید. حذف لک جوش هم به همین صورت است. در کل بدانید که ضایعات فرورفته و لک جای جوش اگر قدیمی شوند بسیار درمان سختی دارند. کرم هایی مثل این که در حال مطالعه آن هستید برای مواقعی خوب است که شما در حال جوش زدن هستید نه برای درمان ضایعات پس از آکنه. با تشکر از حضور شما

   1. کاربر سایت گفت:

    ممنونم
    ولی دکترم این کرم رو برای جای جوشی که دارم تجویز کردن منظورم به قرمزی جای جوش هست یا همون به اصلاح لک یه سری جای جوش تقریبا قدیمی هم دارم
    شما چیزی واسه بابت این مورد هم پیشنهاد میکنید؟

    1. سلام مجدد خدمت شما نقطه عزیزم خب بزنید وقتی دکترتون داده شاید تشخیص دادن با این کرم شاید بشه مشکلات ضایعات آکنه ای شما حل بشه . ما معمولا روی حرف درماتولوژیست حرف نمیزنیم و اولویت با محصولی است که ایشون پیشنهاد داده است. اگر جواب نداد اون موقع تشریف بیارید اینجا تا بهتون محصول معرفی کنیم. همینجا نتیجه رو بهم خبر بده . مرسی

     1. کاربر سایت گفت:

      بله حتما

   2. هانیه گفت:

    سلام من ضدجوش رنگی ژیناژنو تازه گرفتم کهspf20داره و ویتامین سی میخوام بدونم برای استفاده درطول روز به تنهایی کافیه یاضدافتاب هم میخواد؟ وسوال دوم اینکه باتوجه به تر‌کیبات دیگش میشه این کزمو دورچشم هم زد؟

    1. سلام هانیه جان وقتی در طول روز بیرون میری باید ضد آفتاب کلاسیک بزنی و این SPF اصلا کافی نیست. دور چشم هم نمیتونید بزنید. با تشکر از شما

 9. Farnaz گفت:

  سلام خانوم دکتر وقت بخیر من یک هفته از ضدجوش بی رنگ ژیناژن استفاده کردم الان صورتم جوش هایی زده که دردناکن و صورتی ولی سرسفید نیستن وقتی میخوان بیان بیرون اول جاش درد میگیره بعد دو سه روز روی پوست نمایان میشن ممکنه از این کرم باشه؟مصرفشو قطع کنم؟

 10. Setayesh گفت:

  سلام من خیلی وقته جوش های زیرپوستی داشتم و صورتم وقتی ک میشورم خشک میشه بهش زینک یا مرطوب کننده میزنم و جدیدا جوش های چرکی میزنم و جای لکه بعضی از جوش هام چند وقته مونده و الان کرم ضد جوش ژیناژن و خریدم کمکی ب بهبود پوستم میکنع ؟

  1. سلام زینک چرا؟ یعنی پماد زینک؟ خب معمولا بعد شستن صورت همهباید مرطوب کننده بزنن. وقتی جوش چرکی داری باید سرم سالیسیلیک اسید اوردینری بزنی عزیزم. حالا امیدوارم این کرم ژیناژن بتونه کمکت کنه. بزن ببین چطوره . بازم مشکلی بود همینجا برام بنویس

   1. Setayesh گفت:

    بله پماد زینک میزدم تا ی مدت خوب بود همه جوش هامو از بین میبرد و میگفتن ضد آفتاب هم هست خوبه ولی بعدش برعکس سد جوش زیر پوستی داشتم بیشتزش چرکی شد

    1. سلام ستایش جان پماد زینک نه ضد جوش است و نه ضد آفتاب ، این اشتباه رو نکنید و به حرف هایی که توی فضای مجازی میزنند گوش ندهید. زینک اکساید خودش میتونه عامل آلودگی و جوش زیر پوستی بشه در افرادی که جوش میزنن. سعی کن همیشه اصولی از پوست مراقبت کنی نه بر اساس اطلاعات نادرست. با تشکر از شما

   2. Setayesh گفت:

    بله پماد زینک میزدم هم ضد آفتاب بوذ و جوش هامو ار بین میبرد ولی بعذ ی مدت جوش زیرپوستی هام همه جوش چرکی شدن جای جوش هام رو صورتم هست الان چند روزه زینک و نمیزنم حالا دارم از کرم شد جوش ژیناژن بی رنگ و میزنم بیینم چی میشه . ممنونم از راهنماییتون ❤️❤️

    1. سلام ستایش جان 🟡 پماد زینک اکساید نه ضد جوش است و نه ضد آفتاب .🟡 اینکه جوش هات داشته از بین میرفته دلیلی دیگری داشته ، معیاری هم برای اینکه تشخیص داده باشی که پماد زینک برات ضد افتاب بوده وجود ندارد پس احتراما کلا در این موضوع در اشتباه هستید. همون ژیناژن رو بزن عزیزم و خیلی به مطالبی که توی نت سرچ میکنی و توسط یک متخصص نوشته نشده است توجه نکنید. مرسی

 11. آوا گفت:

  خانم دکتر میشه ی توضیحی بدید واسه جوش ها ،چه نوع جوش و چه موقعی راکوتان تجویز میشه؟

  1. سلام آوا جان لطفا مقاله چگونه آکنه درمان میشود؟ را مطالعه کن بعد هر سوالی داشتید یر همون مقاله برام بنویس مرسی

 12. سارا گفت:

  عرض ادب مجدد خانوم دکتر اختلالی توی درمان جوش و جای جوش به وجود میاره اگه شب زده بشه؟

 13. سارا گفت:

  سلام خانوم دکتر خسته نباشید من کرم ژیناژن رنگی رو به دستور پزشک یک شب درمیان شب قبل خواب میزنم ولی صبح که امیخوام بشورم با فوم شستشو به سختی پاک میشه وحشناک به پوست میچسبه چیکار باید بکنم؟

  1. سلام سارا جان ، آخه کرم رنگی رو توی کدوم کتاب نوشتن که قبل خواب میزنن؟ حالا بحث چسبناک بودنش خب بله کمی چسبناکه و شاید سخت پاک بشه. طبیعیت خیلی از کرم های رنگی چه ضد جوش باشه چه ضد آفتاب همین است. ولی کرم رنگی رو به خدا شب نمیزنن. بازم سوالی بود در خدمتم

   1. گفت:

    بازم عرض ادب خانم دکتر اخه یه ژل ضد جوش روزلیا بهم داده یه کرم رنگی ژیناژن واسه جوش و جای جوش که گفتن یک شب درمیان بزنم از هر کدوم و در کنار اینا یه کرم ضد لک الیوکس هم دادن که گفتن بعد دو هفته استفاده از اون دوتا ضد جوش ها بعد ضد لک رو هم شروع به استفاده کنم شبی یکیشون رو به ترتیب من فقط روی جایی که جوش داره میزنم نمیدونم بخدا به دستور پزشک میزنم حالا پس باید چیکار کنم از نظر شما ؟

   2. سارا گفت:

    خانوم دکتر پزشک به غیر کرم ژیناژن رنگی ژل ضد جوش روزلیا و کرم ضد لک الیوکس هم داده که گفته شده از ژل ضد جوش روزلیا و کرم ژیناژن از هر کدوم یک شب درمیان تا صبح روی جوش و جای جوش بزنم و بعد ۲هفته که جوش ها بهتر شدن ضد لک هم به ترتیب به روتین شب اضافه کنم .یه شب ژیناژن یه شب ژل ضد جوش یه شب ضد لک،ایا روی درمان جوش و لک خللی به وجود میاره از نظر شما؟ این هم بگم در کنار اینا دو تا محلول دست ساز یکی ضد عفونی یکی ترکیبی کلیدندمایس هم برای صبح و شب هم دادن.ممنونم از پاسخگویتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو
داروشناسی
دکتر شبنم فریدفر

قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو

یکی از نگرانی ها در مورد سلامت مکمل فیتو موضوع جمع شدن قطرات روغن درون شیشه مکمل فیتو است که بخصوص

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید