نقد و بررسی کرم های ضد جوش ژیناژن

دکتر شبنم فریدفر

دکتر شبنم فریدفر

دکتر داروساز از دانشگاه تهران
کرم های ضد جوش ژیناژن

آنچه می‌خوانید:

قبل از اینکه به نقد و بررسی کرم های ضد جوش ژیناژن بپردازیم در ابتدا معرفی کوتاهی از برند ژیناژن داشته باشیم. ژیناژن نام تجاری متعلق به شرکت کیمیا ژن ایرسا است که در سال 98 عملا وارد بازار شده است. با توجه به متن معرفی برند که در وب سایت آن منتشر شده که البته خیلی ناقص و مبهم است به نظر میرسد که از مواد اولیه و فرمولاسیون های شرکت های انگلیسی معتبری مانند کرودا استفاده میکنند. کرم های ضد جوش ژیناژن  در لابراتوار آرایشی و بهداشتی آذر زیبافر به عنوان  (contract manufacturer) در تبریز تولید و بسته بندی می شود.

نکته مثبتی که در نگاه اول در محصولات ژیناژن دیده می شود جذابیت طراحی پکیجینگ یا همان بسته بندی محصولات آن است. این جذابیت در طراحی بسته بندی در کنار فرمول هایی که به نظر روی کاغذ خوب هستند می تواند چشم انداز روشنی برای این برند به همراه داشته باشد.

لیست مواد موثره

مواد موثره شاخص برای اثرات پیشگیرانه و کمک درمان آکنه در کرم های ضد جوش ژیناژن شامل نیاسینامید ، آزلائیک اسید ، سالیسیلیک اسید و زینک گلوکونات هستند. کرم های ضد جوش ژیناژن در دو نوع بی رنگ و رنگی تولید شده است. علاوه بر رنگ تنها یک تفاوت در فرمولاسیون این کرم ها دیده می شود آن هم به نظر یک توجیه کاملا علمی بر اساس نیاز پوست مصرف کننده است. در کرم های رنگی که بژ روشن و بژ طبیعی و خوش رنگ هستند از ویتامین سی استفاده شده و در کرم بی رنگ بجای ویتامین سی از فرم طبیعی ویتامین آ (رتینول) استفاده شده است.

تفاوت کرم رنگی با بی رنگ

نظر شخصی من این است که فرمولاتور احتمالا انگلیسی تبار این فرمول ها تخمین صحیحی زده است مبنی بر اینکه افرادی که تمایل به مصرف کرم ضد جوش رنگی دارند قاعدتا باید روی پوست صورت مقادیر و حجم بیشتری ضایعات آکنه شامل لک جای جوش و قرمزی دارند و می خواهند در طول روز از کاور این کرم بهره ببرند. پس حضور ویتامین سی به عنوان یک محافظت آنتی اکسیدانی در مقابل نور روز، در این فرمول همزمان با نیاسینامید و آزلائیک اسید اثرات هم افزایی برای کاهش لک و کلاژن سازی برای ترمیم پوست ایجاد خواهد کرد.

ویتامین سی به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در کرم های رنگی ژیناژن می تواند به محافظت از پوست در مقابل اثرات مخرب نور آفتاب پرداخته و با مهار آنزیم تیروزیناز نیز پوست را روشن تر و بافت آن را با کلاژن سازی بازسازی کند. این موضوع کاملا برای پوست افرادی که از نظر آکنه و ضایعات در وضعیت وخیم تر و شدیدتری هستند می تواند حیاتی و مفید باشد.

تست رنگ کرم ضد جوش رنگی ژیناژن

اما در کرم بی رنگ ما بجای ویتامین سی، رتینول را می بینیم. به نظر میرسد که کرم ضد جوش بی رنگ ژیناژن می تواند برای افرادی که از نظر لک ناشی از جای جوش و اسکار در وضعیت متوسط و شدیدتری هستند عملکرد بهتری را ارائه نماید. این افراد در کرم خود معمولا نیاز به رنگ ندارند که بخواهند پوششی برای کاور نمودن لک ها ایجاد کنند و تمرکز آنها روی درمان و بازسازی سریع تر پوست است. در صورت لزوم این افراد براحتی میتوانند از کاور یک ضد آفتاب رنگی روی این کرم بهره بگیرند.  البته این یک تئوری است و دلیل نمی شود که افراد دارای لک و ضایعات خفیف تری اند نمی توانند از کرم بی رنگ استفاده کنند، بلکه اتفاقا کرم بی رنگ ضد جوش برای همه افراد فارغ از هر سطح از لک جای جوش و آکنه که علاقه ای به استفاده از کرم رنگی ندارند مناسب است.

رتینول در کرم های ضد جوش ژیناژن

رتینول یا همان فرم طبیعی ویتامین آ کوچکترین و خالص ترین مولکول خانواده ویتامین آ است در کرم ضد جوش بی رنگ ژیناژن بکار گرفته شده است. این ماده در محصولات کازمتیک بدون نیاز به نسخه دارای محدودیت 2 درصد است. رتینول بعد از استرهایش مانند رتینیل پالمیتات دارای کمترین میزان تحریک پوست در بین خانواده ویتامین آ ها است و عموما به صورت لیپوزمال تهیه می شود تا هم پایدار بماند و هم به تدریج وارد پوست شده و تحریک را به حداقل برساند. البته تکنولوژی جدید میکرونیزه هم هست که اجازه می دهد رتینول به میزان کم روی پوست قرار گیرد که تحریک کمتری را ایجاد کند.

لازم به ذکر است ژینان هیچ توضیحی در این مورد نداده و حتی در قسمت ترکیبات هم فقط نوشته ویتامین آ و دقیق نوع آن را مشخص نکرده است و حتی در قسمت مواد موثره شاخص کرم هم اشاره ای به رتینول یا خانواده ویتامین آ نداشته و انگار اصلا قابل اهمیت نیست. در هر حال ما فرض میکنیم که رتینول باشد و اگر هم رتینول باشد آنقدر درصد آن کم است که عملا قابل اغماض است.

رتینول پادشاه تمامی مواد موثره ی ضد پیر پوستی جهان است. این ماده یک آنتی اکسیدان و یک ماده مهم در ارتباطات سلولی هستند. این یعنی زمانی که رتینول جذب پوست می شود به سلول های پوست آلارم می دهد که نرخ تولید سلول های جدید سالمتر و جوان تری را افزایش دهند. رتینول کار خود را در لایه های عمیق انجام می دهد بر خلاف سالیسیلیک اسید و آزلائیک اسید که روی لایه های بیرونی کار میکنند. وجود رتینول در کرم های ضد جوش امیدها برای درمان آکنه و ضایعات آن را دو چندان می کند اگر واقعا رتینول باشد.

توصیه میکنم افرادی که کرم بی رنگ را استفاده میکنند بدون ضد آفتاب از منزل بیرون نروند چون پوست آنها همزمان با ریسک تشدید آکنه در تماس با نور خورشید، به دلیل در حال بازسازی بودن سلولی ، دارای سد دفاعی ضعیف تری است پس بدون ضد آفتاب بیرون رفتن می تواند تشدید لک و آکنه را به شدت به دنبال داشته باشد. در واقع باید بدانیم که زمانی که شما تحت درمان آکنه هستید پوست شما به آفتاب حساس است و نسبت به پوست افراد عادی بهتر لک میشود و بهتر است بدانید فرقی نمیکند که محصولات درمانی شما کدام نوع و مدل و برند خاص باشد.

های ضد جوش ژیناژن

 

نیاسینامید در ضد جوش های ژیناژن

اولین ماده موثره موجود در این کرم های ضد جوش ژیناژن نیاسینامید است. این ماده در پوست های چرب و مختلط و آکنه ای به متعادل سازی ترشح چربی کمک میکند. این موضوع در نهایت منجر به کاهش سایز منافذ پوست می شود. نیاسینامید برا یاین پوست ها یک آنتی اکسیدان، ضد باکتری و ضد التهاب مناسب است. این ماده علاوه بر کنترل و کاهش ترشح سبوم به کاهش تولید ملانین نیز کمک میکند در نتیجه به کاهش و رفع لک ناشی از جوش کمک زیادی خواهد کرد. نیاسینامید به این دلایل است که امرزه برای درمان آکنه و حتی برای روزاسه نیز به طور گسترده ای استفاده می شود. عملکرد ضد پیر پوستی آن و تحریک پوست برای ساخت سرامیدها و تقویت لایه اپیدرمی از دیگر مزایای این ماده برای پوست های آکنه ای و البته انواع پوست است.

آزلائیک اسید و سالیسیلیک اسید

آزلائیک اسید دومین ماده موثره این کرم های ضد جوش است که اعتقاد بر این است که قوی ترین ماده کراتولیتیک است. سالیسیلیک اسید موجود در این کرم ها نیز یک ماده کراتولیتیک ملایم است. این دو ماده در پوست های چرب و آکنه ای موجب لایه برداری و رفع ضایعات آکنه می شود. این اسیدها به پاکسازی چربی از درون منافذ پوست مشهور هستند و عملکرد هر دوی آنها تقریبا مشابه هم است. این دو اسید همزمان با رفع انسداد منافذ توسط سلول های مرده و کراتین موجب پاکسازی جوش های کومدونال و زیر پوستی می شوند.

به زبان علمی تر این دو ماده در این کرم های ضد جوش ژیناژن عوامل کومدولیتیک هستند یعنی ضد کومدون ها رفع آکنه های کومدونال (جوش سر سیاه و سر سفید) هستند و برای رفع آکنه های التهابی نیز بسیار مناسب هستند.

سالیسیلیک اسید در استفاده موضعی روی پوست با کاهش تورم و قرمزی و رفع انسداد منافذ پوستی به کاهش جوش و درمان آن کمک میکند. این دقیقا کاری است که آزلائیک اسید نیز انجام میدهد. آزلائیک اسید به صورت موضعی برای درمان آکنه های خفیف تا متوسط استفاده می شود. آزلائیک اسید التهاب پوست و همچنین جمعیت باکتریهای مولد آکنه را کاهش میدهد. از این اسید برای کاهش لک در افراد با پوست تیره و پوست دارای لک ناشی از جوش که رنگ قرمز و رو به قهوه ای دارند استفاده می شود.

سدیم لاکتات در ضد جوش ژیناژن

سدیم لاکتات نیز در ایم کرمها وجود دارد. سدیم لاکتات در اینجا علاوه بر خاصیت کراتولیتیکی که دارد یک آبرسان قوی و تنظیم کننده اسیدیته پوست و خود محصول است. سدیم لاکتات جزو فاکتورهای رطوبت دهنده طبیعی پوست است که می تواند علاوه بر آبرسانی و نگه داشتن رطوبت درون پوست از رشد باکتریهای مخرب روی پوست جلوگیری کند.

زینک گلوکونات در ضد جوش ژیناژن

زینک گلوکونات ماده موثره ی ضد آکنه ی موجود در این کرم های ضد جوش ژیناژن است که در کنار نیاسینامید یکی از درمان های جایگزین برای درمان آکنه در کاهش عوارض احتمالی آنتی بیوتیک ها است. چون دیده یم شود که باکتری های مولد آکنه مقاوت خود در برابر آنتی بیوتیک ها را به مرور افزایش می دهند.  نحوه عمکرد زینک موضعی روی پوست آکنه به این شکل است که التهاب پوست آکنه را التیام میدهد و موجب کاهش آکنه های ناشی از باکتری p.acne می شود. زینک می تواند تولید سبوم که توسط هورمون های آندروژنیک تخمدان انجام می شود را سرکوب کند. این موضوع برای کنترل چربی با نیاسینامید اثر هم افزایی خواهد داشت.

از کرم های ضد جوش ژیناژن دو بار در روز استفاده کنید و هر بار باید دقیقا بعد از شستشوی صورت با فیس واش مناسب پوست آکنه ای استفاه کنید. از هر نظر که بخواهیم به قضاوت این کرم بنشینیم باید اعتراف کرد این کرم احتمالا می تواند یک کرم قدرتمند با مواد کاملا شناخته شده و کلاسیک برای بهبود آکنه و کنترل چربی پوست باشد. به طور خلاصه می توان مزایای استفاده از این کرم ژیناژن را موارد زیر دانست:

 • کاهش التهاب که اساس تشکیل آکنه است.
 • کاهش قرمزی ناشی از آکنه
 • کمک به بازسازی سلولی و تولید کلاژن و جوانسازی
 • کمک به کنترل چربی و نهایتا کاهش سایز منافذ
 • کمک به ترمیم بافت پوست آسیب دیده ناشی ضایعات آکنه
 • کمک به آبرسانی پوست
 • کمک به رفع باکتری های مولد آکنه
 • جلوگیری از تجمع سلول های مرده روی پوست و رفع انسداد منافذ

بارها تاکید کرده ام و مجددا تکرار می کنم که افرادی که تحت درمان برای بهبود آکنه و لک هستند فارغ از اینکه روتین مراقبت از پوست و داروهای تجویزی توسط پزشک آنها چی هست و چی نیست باید مصرف محصولات ضد آفتاب را در طول روز در فضای بیرون از خانه به شدت جدی گرفته و فراموش نکنند. این کرم را دور لب و نزدیک مخاط بینی و دور چشم نزنید و بعد هر باز استفاده دستان خود را با آب صابون بشورید.

کرم ضد جوش ژیناژن

ترکیبات کرم ضد جوش بی رنگ ژیناژن

کاپریلیک/ کاپریک تریگلیسیرید، سیلیکا سیلیلات، ستیل الکل، بیزوکس، نیاسینامید، ستئارات 20، پروپیلن گلایکول، سالیسیلیک اسید، سدیم لاکتات، سیکلوپنتاسیلیوکسان، ویتامین آ، کربومر، لورت-7، آزلائیک اسید، زینک گلوکونات، گلیسرول مونو استئارات، بیس-پی ئی جی / پی پی جی – 14 / 14 دایمتیکون، فنوکسی اتانول، آب دیونیزه

ترکیبات کرم ضد جوش رنگی ژیناژن

کاپریلیک/ کاپریک تریگلیسیرید، سیلیکا سیلیلات، دایمتیکون کراس پلیمر، ستیل الکل، نیاسینامید، پروپیلن گلایکول، سالیسیلیک اسید، سدیم لاکتات، سیکلوپنتاسیلیوکسان، ویتامین سی، کربومر، لورت-7، آزلائیک اسید، زینک گلوکونات، گلیسرول مونو استئارات، گلیسیرین، بیس-پی ئی جی / پی پی جی – 14 / 14 دایمتیکون، تیتانیوم دی اکساید، اکسید آهن مشکی، اکسید آهن قرمز، اکسید آهن زرد، فنوکسی اتانول، آب دیونیزه

می توانید سوالات و تجربه خود را در کامنت های زیر این مقاله مطرح بفرمایید.

4.3/5 - (19 امتیاز)

92 نظر در “نقد و بررسی کرم های ضد جوش ژیناژن

 1. زهرا گفت:

  باسلام، کرم ضد جوش ژیناژن مدل ACL با کرم ضد جوش ژیناژن مدل TRG چه تفاوتی دارن؟

  1. سلام زهرا جان / من واقعا نمیدونم TRG و ACL از کجا اومده چون وب سایت ژیناژن هیچ اشاره به این دو اسم اختصاری نکرده و روی لبل ها هم من هیچ وقت ندیدم. در هر حال ژیناژن فقط دو مدل ضد جوش داره که نوع رنگی اش دو رنگ است. که در همین مقاله میتونی تفاوت بی رنگ و رنگی را مطالعه کنید. لیک وب سایت ژیناژن هم در ابتدای مقاله هست. بازم سوالی بود در خدمتم

 2. مائده گفت:

  سلام ضدجوش ژیناژن بهتره یا مدیلن برای پوست چرب جوشدار ک جوش سفید رنگ میزنه

سوال یا نظری دارید حتما مطرح کنید ??

نشانی ایمیل و موبایل شما منتشر نمیشه. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مقالات هم نگاهی بیاندازید!

ضد آفتاب سولاریس آردن
مراقبت از پوست
دکتر شبنم فریدفر

نقد و بررسی ضد آفتاب سولاریس آردن

اولین ضد آفتاب سولاریس که در اینجا بررسی میکنیم لوسیون آبی ضد آفتاب (آکوا نیوژن) فاقد چربی SPF50+  آردن یک

فروشگاه
منو
0 مورد سبد خرید